Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2017., 15:46   #281
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Nasilje samo generira daljnje nasilje.
Izlazak na ulicu malo pomaze uz isprane glave i otupljela srca.
Točno... izlazak na ulicu uz euforično ponovno rađanje "mi" osjećaja, kojeg je čovjek u modernoj svakodnevici uvelike lišen.
No, nakon euforije slijedi jutarnji mamurluk... blago rečeno.

Siguran sam da Templarski želi zapravo revoluciju poput "tople, ljetne kiše" koja će isprati glave i srca... kao što su mnogi zamišljali, i to baš najbolji među nama.
No, u stvarnosti se redovito događa nešto mnogo zlokobnije.

Quote:
Ono sto mijenja drustvo na bolje je svjesna pozitivna promjena u vlasitoj glavi i srcu. Dokle god je drustvo u vecini ovisno o kontroliranim medijima masa ostaje uspavana u fantaziji i nema kriticne mase koja generira promjenu.
Dodao bih, neposredno obraćanje drugima, makar i nekolicini, s kojima možemo, makar postepeno i mukotrpno uspostaviti neku vrstu zajedničkog kruga razumijevanja i prihvaćanja.
Facebook uzimati kontrolirano, bez prekoračenja doze...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 16:04   #282
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nije loše prisjetiti se ovih Kantovih riječi:

"Prosvjetiteljstvo je izlazak čovjeka iz stanja samoskrivljene nepunoljetnosti. Nepunoljetnost je nemoć da se vlastiti razum upotrebljava bez vodstva nekoga drugog. Ta nepunoljetnost je samoskrivljena onda kad njezin uzrok ne leži u nedostatku razuma, nego u pomanjkanju odlučnosti i hrabrosti
da se njime služi bez tuđeg rukovođenja... Lijenost i kukavičluk su uzroci zbog kojih tako veliki dio ljudi, premda ih je priroda odavno oslobodila od tuđeg upravljanja, ipak dragovoljno do kraja života ostaje nepunoljetan i zbog kojih drugima biva sasvim lako nametnuti im se za njihove skrbnike. Vrlo je udobno biti nepunoljetan. Ako imam knjigu koja misli umjesto mene, dušebrižnika koji umjesto mene ima savjest, liječnika koji mi propisuje dijetu, itd., onda, zacijelo, nije potrebno da se sam trudim."
E vidis, primjeni to gore da shvatis zasto vecini odgovara kapitalizam: i odlucni i hrabri ga vole jer imaju priliku "uzeti sta im pripada" i lijeni i kukavice ga vole jer im moze biti ugodno na nacin na koji zele: da im netko kaze sta da rade i da dobiju placu za to.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 16:53   #283
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
E vidis, primjeni to gore da shvatis zasto vecini odgovara kapitalizam: i odlucni i hrabri ga vole jer imaju priliku "uzeti sta im pripada" i lijeni i kukavice ga vole jer im moze biti ugodno na nacin na koji zele: da im netko kaze sta da rade i da dobiju placu za to.
Master/slave morality ponovno jaše.

Nije li već vrijeme da čovjek nadiđe takve podjele? Iako se ta dva stanja često izjednačavaju s nepromjenjivim osobinama ličnosti, smatram da ih je točnije staviti pod egidu (nametnutih?) društvenih uloga, iz kojih je danas znatno lakše izlaziti. Jedan dan možeš biti poduzetnik i odvažno uzimati što ti "pripada", drugi uredno dolaziti na posao u zakazano doba i za to primati točno određenu plaću. Pa opet ispočetka.

Problem s kapitalizmom je taj što vrednuje jednu specifičnu vrstu odvažnosti - onu usmjerenu na zgrtanje materijalnih dobara. Međutim, odvažan je i vatrogasac, znanstvenik koji se bavi nekim fundamentalnim istraživanjem, umjetnik koji pomiče granice svog odabranog medija. Njima kapitalizam ne mora odgovarati. Taj je sustav prilagođen onima koji se interesiraju za financije, kao i onima koji uživaju u bezumnoj potrošnji. Ostali u njemu uglavnom papaju kitu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:05   #284
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Okej, dakle većina može biti u krivu. Iz toga slijedi da većinsko mišljenje ≠ moralna ispravnost.

Ja nisam nikad ni rekao da je vecinsko misljenje = moralna ispravnost, nego da drustvo kroz isprobavanje raznih vecinskih misljenja kroz vrijeme sofisticira, evoluira i utvrdjuje svoj moral (moralni kod).

Da, ako se vecina slaze s necim to nije nuzno "objektivno moralno" (tim vise sto tako sta ni ne postoji), to je samo ono s cim se svi slazu - nova promjena, ideja, mutacija, novi "gen" drustva.

Drustvo ni pojedinac ne moze biti sigurno koji ce biti dugorocni efekt te promjene. Ako se promjena zadrzi onda znaci da ce biti trajno ili trajnije ugradjena u drustvo kao dio moralnog koda. Sto se duze zadrzi to je "objektivnija" kao moral ili "istina dobrog", ali vremena ima beskonacno pa tako nikad ne postane potpuno objektivna, apsolutna.


Quote:
Pa u svakom slučaju se ne može generirati ništa više od onog što individue same za sebe generiraju jer je moral subjektivan. To što postoje neke generalne sličnosti nije u konfliktu sa moralnim subjektivitetom. Mislio sam da smo to već riješili.
Subjektivan je da, ali subjektivan je na isti/slican nacin za sve subjekte jer je na istoj bioloskoj podlozi - otuda generalne slicnosti - iz toga sto su ti subjekti - kao objekti vrlo slicni.

Kako imas oci da mozes vidjeti, tako imas moral da se mozes umrezavat s drugima. Zato je moral neraskidivo povezano s "opceprihvacanjem" - jer mu je funkcija umrezavanje/usustavljavanje ili da iz pojedinaca kao magicni sastojak emergira drustvo.

Kako se ne moze nista generirati putem tog i takvog morala? Pa ljudi su suradnjom i kooperacijom promijenili izgled ove planete...

Za tebe je moral cisto nekakav pravilnik kako zaraditi poene kod boga ili kako skriviti poene bogu, ti uopce ne vidis koja mu je prava funkcija. To su te "dvije definicije" sto pricas...

Quote:
Kao što većina voli čokoladu, to ne znači da je voljenje čokolade nešto objektivno, znači samo da velik broj ljudi voli čokoladu, ali je ljubav prema čokoladi i dalje subjektivna jer ovisi o određenoj individui.
Da, subjektivna je.

Drusvo subjekata se najbolje moze umreziti ako uvazi svaciju subjektivnost ili sto vise njih. A posto svi imamo istu podlogu, onda postoji puno univerzalnih subjektivnosti pa se tako moze naci neki moral koji bi umrezio sve te subjekte postujuci njihove subjektivnosti - a zauzvrat oni postuju moral tj. kroz njega tudje subjektivnosti - to je opceprihvaceni moral, za to imamo gotov sklop u glavi.

Quote:

Dakle, niti je većinsko mišljenje moral, niti je ono što je korisno za vrstu nauštrb pojedinaca moral. Što je onda moral i po kojem standardu ti donosiš te moralne sudove kada niti jedna od definicija zapravo ne definira taj moral kojim se služiš?
Pa nema toga, to ti govorim vec 100 postova. Nema nikakvog pladnja s gotovim objektivnim moralnim pravilima niti onim sto "objektivno treba", to i jest izazov koji je pred nama i uvijek ce biti pred nama. Da znamo sta objektivno trebamo, cemu bi sluzila nasa slobodna volja?

Uglavnom se moje razmisljanje u moralnim dilemama svodi na zlatno pravilo ili srebrno ili se pitam "da se svi tako ponasaju kako bi to onda izgledalo?" itd.

Quote:
Niti je povijesno bio tolerantniji od kršćanstva kada se sagleda kompletna slika niti je po svojim svetim spisima tolerantniji od kršćanstva. Ajmo ne nepotrebno relativizirat.
Kad se sagleda kompletna slika do "ubijanja boga" to mi se cini otprilike isto, ne vidim neke bitne razlike.

Nakon "ubijanja boga" vise ne mozes tolerantnost zapada pripisivati krscanstvu, dapace, tolerancija je pocela rasti upravo ubijanjem boga.

Ali nije to toliko bitna poanta, to da je islam 34% ili 27% manje tolerantan
od krscanstva teoloski ili prakticno opet ne pravi neku bitnu razliku, i dalje su to frakcije, a nije krscanski istrebljavat druge, pa se onda mozes slikat - imas frakcije.

I to vrlo opasne frakcije, jer kod opceprihvacenog sekularnog morala je vrlo tesko izglasati pravilo o genocidu i izrabljivanju ljudi (spominjali smo to kratkotrajno kod nac. njemacke), a kod suprotstavljenih religijskih frakcija su takvi genocidi uobicajen nacin sukobljavanja.

Quote:

Ako jesu sekularne ideje, onda cijela tvoja teorija pada u vodu budući da smo već ustanovili da se u odsustvu religije povećava vjerojatnost izbijanja sukoba unutar samog društva. To nikako nije bolje od sukoba između različitih društava.
Taj sukob je nuzan razvoju morala, sukobljavaju se ideje, da bi se zadrzala najbolja. To je evolucija. Ljudi su morali isprobati fasizam i komunizam da vide kako je to u kurcu. Sad znamo, pa je vjerojatnost da cemo opet zabrazditi u isto manja. I religije su jednako tako isprobane, ubijalo se u njihovo ime stoljecima, izopcavalo ljude, sramotilo drugacije itd.

Quote:

Također ja ne vidim da smo komunizam i fašizam pospremili u ropotarnicu povijesti, upravo suprotno. Moderna inačica progresivizma je čisti kulturalni marksizam i konačni joj je cilj uspostavljavnje komunističke utopije. Ti su ljudi nerijetko otvoreno komunisti te komunistička obilježja možeš bez imalo truda vidjeti na njihovim protestima. To je ukratko ona SJW ideologija.
Ne bi sudio previse po toj ekipi na marginama, internetpopularna SJW ideologija je samo jedan izraz uznapredovalog narcizma modernog vremena. Oni mogu ustanoviti jedino chat sobu gdje ce si circle jerkati do iznemoglosti.

U svakom slucaju, ima tema individualno vs kolektivno i druge, to su dva kraja jednog spektruma koji ce uvijek postojati u ljudskim glavam i uvijek generirati nekakve utopije i ideje. Taj dio se ne moze spremiti u ropotarnicu povijesti

I mimo toga, nekakva promjena ce morati uslijediti kroz iducih 50ak godina, zbog napretka tehnologije, komunizam ce se ponovo razmotriti u nekom novom obliku.

Ono sto je spremljeno u ropotarnicu povijesti su vise ti totalitarni "jednopartijski sistemi" karakteristicni i za fasizam i za komunizam-u-praksi. A to je upravo ono u cem su te ideologije zamijenile boga - donose zakonem, iz manjine (u religiji bog odredjuje, u komunizmu avangarda ili na kraju tito u fasizmu fuhrer). To su zapravo sve redom oblici neopceprihvacenih morala koji su nametnuti narodu. Religija se jos koliko toliko drzi, a fasizam i komunizam su u praksi uglavnom odbaceni tamo gdje nisu posluzili. U kini je cak komunizam i posluzio drustvu i to dobro, kina ce nas sve presisat uskoro.

Quote:

Uopće ne bi bilo začuđujuće ako takvo što isprovocira reakciju u obliku nekih modernijih fašističkih pokreta. Tragovi toga se mogu i pronaći na internetu, ali barem ja još nisam svjestan da se išta takvo materijaliziralo u stvarnosti. U pravilu se, zasad, radi samo o ljevičarskoj paranoji i prozivanju svega što im se ne sviđa fašizmom.
Pa meni se isto cini da je "progresivna" stana uzela malo previse maha pa sam zato vise desno, ali to nije zapisano ni u kakvom kamenu sto se mene tice.

Quote:
Uglavnom, ja pojma nemam na kakav sekularni centar ti ciljaš. Ono što je mainstream je daleko od centra i ne oslikava ono sa čime se većina slaže. Moralne podjele su ogromne. Dovoljno ti je prisjetiti se samo ovih zadnjih američkih izbora. Kvragu, pa pogledaj samo na kojoj temi pišemo "duboka podjela našeg društva", što misliš oko čega smo podijeljeni ako ne oko moralnih pitanja? Ali znaš ti to i sam jer si i sam pisao o tome ranije na ovoj temi. De stani malo na loptu i razmisli. Kontam ja da mi tu raspravljamo, ali ne moramo si oko svega kontrirat.

Ovo je tvoj post sa druge stranice ove teme:


Čovječe pa slažeš se sa mnom. Jasno je meni da se lako uvuć u raspravu i počet kontrirat tek toliko da se kontrira, svima nam se to događa, ali ovdje je jasno da se zapravo slažeš sa mnom te da je ovaj tvoj post sa druge stranice u konfliktu sa ovime što sada pričaš. Ne citiram ja sad ovo da poentiram ili nešto nego ozbiljno mislim da bi bilo produktivnije da stanemo malo na loptu. Ne možeš pričati o sekularnom centru s kojim se većina slaže kada si i sam itekako svjestan ogromne podjele koja trenutno postoji.
Ta podjela po meni proizlazi iz narcisoidnih mentalnih stanja koja danas obitavaju u vecini gradjana. Problem je sto ljudi skupljaju ego poene kao vojnici svoje strane, misle da su bolji radi svog izbora i to je zapravo ono sto im je najbitnije dokazati. Tu nema dijaloga jer su svi investirani u pobjedu, nitko ni ne gleda kako se mogu pomiriti. Nema ni suradnje, svi u onom drugom vide tek trofej.

Na prvi post koji si i napisao sam ti stavio jer ja jesam, barem u ovom trenu, vise desno, zbog trenutnih okolnosti. Ali ti nikako necu odobravati to da su ateisti licemjeri onako kako si objasnio - jer takva argumentacija PRODUBLJUJE podjelu niti cu podrzavati nebuloze oko objektivnog morala.
Zbog cega eto ti takvom demagogijom oduzimas covjecnost nekome ateisti s kim se trebas dogovoriti i zivjeti u miru i "centru"? Zasto je *to* bitno? On ili ima prihvatiti tvoje, ili je nemoralni necovjek.
Mozes se ti zalagati za povrat tradicionalnim vrijednostima - ali u to trebas uvjeriti te "necovjeke", a ne one koji se vec slazu s tim.
Retorika na ovoj temi je i tebi nerijetko bila "slavodobitna" u tom smislu, kao eto, sad si ti dokazao da je ateist licemjer, a on samo to treba prihvatiti pa cete se *onda* dogovoriti, prije ne

Cim si usao u te sheme, meni se kosa digla na glavi koju nemam, a slicno mi se digne i kad vidim progresivce da nazivaju ljude glupima jer su vjernici, da omalovazavaju desnicare da su zadrti primitivci i sl.. Jedni govore drugima da su nemoralni, a ovi ovima da su glupi i zadrti i svako ima vrlo razradjenu logiku kojom to dokazuje, u razvijanje tih logika i debatnih demagoskih trikova se upregnula sva sila internetskih warriora i svi oni skupa marljivo rade na produbljivanju te podjele dok skupljaju osobne nekakve ego-poene ili sta ti ja znam.

Zadnje uređivanje addx : 28.06.2017. at 19:07.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:17   #285
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Master/slave morality ponovno jaše.

Nije li već vrijeme da čovjek nadiđe takve podjele? Iako se ta dva stanja često izjednačavaju s nepromjenjivim osobinama ličnosti, smatram da ih je točnije staviti pod egidu (nametnutih?) društvenih uloga, iz kojih je danas znatno lakše izlaziti. Jedan dan možeš biti poduzetnik i odvažno uzimati što ti "pripada", drugi uredno dolaziti na posao u zakazano doba i za to primati točno određenu plaću. Pa opet ispočetka.


Problem s kapitalizmom je taj što vrednuje jednu specifičnu vrstu odvažnosti - onu usmjerenu na zgrtanje materijalnih dobara. Međutim, odvažan je i vatrogasac, znanstvenik koji se bavi nekim fundamentalnim istraživanjem, umjetnik koji pomiče granice svog odabranog medija. Njima kapitalizam ne mora odgovarati. Taj je sustav prilagođen onima koji se interesiraju za financije, kao i onima koji uživaju u bezumnoj potrošnji. Ostali u njemu uglavnom papaju kitu.
Ocito onda umjesto materijalnih dobara treba pocet vrednovati papanje kite pa ce ti ostali biti sretni.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:30   #286
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
E vidis, primjeni to gore da shvatis zasto vecini odgovara kapitalizam: i odlucni i hrabri ga vole jer imaju priliku "uzeti sta im pripada" i lijeni i kukavice ga vole jer im moze biti ugodno na nacin na koji zele: da im netko kaze sta da rade i da dobiju placu za to.
Taj master/slave morality je već toliko ofucana stvar da mi se neda ni komentirati.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:46   #287
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Master/slave morality ponovno jaše.

Nije li već vrijeme da čovjek nadiđe takve podjele? Iako se ta dva stanja često izjednačavaju s nepromjenjivim osobinama ličnosti, smatram da ih je točnije staviti pod egidu (nametnutih?) društvenih uloga, iz kojih je danas znatno lakše izlaziti. Jedan dan možeš biti poduzetnik i odvažno uzimati što ti "pripada", drugi uredno dolaziti na posao u zakazano doba i za to primati točno određenu plaću. Pa opet ispočetka.
Netko tko je pokorni sluga na radnom mjestu često je gazda doma. On pokupi porciju na poslu, pa žena i djeca pokupe porciju od njega.

Odnos sluga - gospodar porazumjeva odnos slabiji - jači. Slabiji kada se nađe u okolini u kojoj je on jači pretvara se u gospodara.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:53   #288
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
"Religije uzrokuju sukobe -> kada bismo se riješili religije ljudi bi se lako dogovorili oko moralnih pitanja." Moš mislit.
Kina, azija.

Quote:
Još kad ukomponiraš sve one tipične ateističke komentare u to, na koncu dobiješ cijelu mitologiju. Ljudi su religiozni jer ih je evolucija napravila iracionalnima i podložnima praznovjerju (izvorni grijeh), praznovjerje i iracionalnost vode do ljudskog zla i problema sa kojima smo suočeni, na ljudima je da se odupru tim praznovjernim impulsima koristeći "logiku" i "racionalnost" (borba protiv grijeha i put do iskupljenja) -> svijet bez religije i praznovjerja u kojem se svi bez problema možemo složit oko moralnih pitanja jer su religija i iracionalnost glavni razlozi zašto se ne slažemo (utopija/raj/nazovikakohoćeš).
Meni se religije ne istrebljuju, ali im nikako ne bi dao nikakvo pravo nametati bilo sta drustvu.

Drustvo samo odredjuje svoja pravila. A ne klerik, svecenik,vrac ili 2000 godina stara knjiga.

Quote:
Ne znam za tebe, ali ja ne vidim kako se protiv zla može boriti udaranjem bilo kojeg magarca osim samih grijeha iliti nemoralnog ponašanja.
Drustveni zakoni sluze toj svrsi, a ovo je vec neki put da me tvoja recenica asocira na klerofasizam.

Ja kada govorim da se treba okrenuti tradicionalnim vrijednostima mislim da drustvo treba promijeniti na nacin da se obitelji omoguci da opet bude obitelj. Ne da neki klerofasist odredjuje sta ce ko radit i sta je grijeh.

Ja bi volio da roditelji imaju vise vremena za djecu, da jedan od roditelja ne radi ili da oba rade duplo mane, da su zivotne faze (posao, obrazovanje itd) tempirane na nacin da obitelji mogu sacuvati integritet. Radjanje djece 40oj je glupost, djecu po meni treba rano radjati, u tome trebaju sudjelovati i baka i deda itd. Pogledaj kako odrastaju djeca u vijentamu, skupa s roditeljima, zive u istom, rade isto, nema generacijskog jaza, sklad i ljepota. To smo izgubili kroz nase uciviliziravanje, tehnologiju itd.
Takve stvari ja mislim pod tradiciju. Mislim ispraviti sve ono po cem su moderni i urbani oblici zivota ugrozili obitelj a time i mentalno i psihicko zdravlje osoba koje izlaze iz tih poluobitelji.

Ne mislim na sibanje pedera i prisilno dovlacenje na nedjeljnu misu.

Quote:

Naše se društvo kroz povijest temeljilo prvenstveno na Bogu, a posljedično i na svemu onome što iz vjere u Boga proizlazi. Svako se društvo temelji na vlastitoj mitologiji, mitologija je ono što veže društvo. Jednom kada odbaciš Boga u društvu koje se na Bogu temelji, nužno će sa vremenom početi otpadati i druge vrijednosti koje su se pod tim Bogom podrazumijevale.
Ljudi će početi preispitivati sve vrijednosti koje su dotad držali i kula će se prije ili kasnije srušiti. Jedini razlog zašto se ne sruši odmah jest taj da se radi o ogromnoj konstrukciji. Božje postojanje s druge strane nikada nije bilo opovrgnuto, argumenti protiv Božjeg postojanja nisu ništa bolji od argumenata za Božje postojanje. Filozofi su jednostavno odlučili da im više smisla ima da Bog ne postoji i krenuli u tom smjeru. Jednom kada se to dogodi normalno je da će se i ostatak svjetonazora početi preispitivati i u izostanku tog objektivnog standarda koji Bog jest (ne samo što se morala tiče), ljudi će početi relativizirati praktički sve. Zato se danas za milijune dolara prodaju slike jedne crne točke na bijelom platnu, u muzejima možemo gledati koševe za smeće sa korom od banane i dildom unutra, itd. Ako te zanima u kakvom je stanju nečija kultura, samo baci oko na njihovu umjetnost.


To bi ti, ukratko, bilo ono što ja ovdje nazivam dekonstrukcijom kulture.
Ma dobro, to je opet ono: spasimo/trebamo boga jer mislimo da bez njega ne znam sta je dobro, ateist ne moze biti moralan itd.

Sigurno da ce ljudi preispitivati lazi, i trebaju. Nista nije gotovo, svijet ide dalje, nije zamrznut u doba isusa ili 10 bozjih zapovijedi.

Quote:
Pa religija i služi da se ljude usmjeri na pravi put, kao i kod svake druge ideologije. Isus nije ništa nametao, ali je svakako bio znak da pravi put postoji. Na ljudima je da biraju.
Dio ljudi si je uzeo za pravo opciju A ili opciju B tog odabira nazivati "objektivno ispravnom ili objektivno krivom" pa onda iz toga ljude prozivati psihopatama ili nemoralnima ili licemjerima whatever. U njima je problem, u Isusu nije.

Quote:
Trenutno je najvjerojatnija mogućnost islam. Misliš li da je islam bolji od kršćanstva?
Cuj, po tvojoj logici - Islam je daleko bolja opcija jer propisuje daleko detaljnije "sta je moralno" i "sta treba", takodjer je i strozije patrijarhalan - sto je isto tradicionalno i krscanima. Pa necemo valjda slusati zene? Otkad slusamo zene zapadna civilizacija nam se sve vise raspada. I to gotivljenje pedera i svakakvih aberacija isto dolazi od zena kojima su pederi tako super. Sazale se na svakom bolescu i onda ti ne daju da je utamanis prije nego se rasiri, kako imat stabilno drustvo u tim uvjetima. Tako da po tvojoj logici vehabijski islam je apsolutno najbolja opcija!
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:59   #289
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Točno... izlazak na ulicu uz euforično ponovno rađanje "mi" osjećaja, kojeg je čovjek u modernoj svakodnevici uvelike lišen.
No, nakon euforije slijedi jutarnji mamurluk... blago rečeno.
Ovca se izbleji tamo gdje smije, uz servirane prosvjede oko gluposti kojima je medijski pridana vaznost, sto u umu ovce skrene pozornost sa ozbiljnijih stvari. Ovca tako dobije dojam da je nesto promijenila, izgubi fokus sa stvari koje joj se odigravaju iza ledja i drugi dan ide sve po starom.

Sistem mass managementa usavrsen u zemlji gumenih poprsja i przenih krava u pecivima koji pomaze u odrzavanju iluzije demokracije.

Parada/prosvjed A/B/C/D i ovce se nakon toga poslusno i planski vrate stadu.
Koje ionako ide na klanje neovisno o prethodnom blejanju a njihova sudbina je odlucena puno prije toga.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 20:44   #290
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Netko tko je pokorni sluga na radnom mjestu često je gazda doma. On pokupi porciju na poslu, pa žena i djeca pokupe porciju od njega.

Odnos sluga - gospodar porazumjeva odnos slabiji - jači. Slabiji kada se nađe u okolini u kojoj je on jači pretvara se u gospodara.
Jasno. No ja bih malo dublje zašla u problematiku. Kod životinja je nadmetanje među pripadnicima iste vrste praktički standard, dok je neko žešće klanje prilično rijetko. Sve se rješavanja zauzimanjem dominantnog ili submisivnog položaja. Katkad se desi da slabija životinja dobije jaču na blef.

E pa čovjek je životinja koja laže. Može se pretvarati da je jači ili slabiji, ovisno o tome koja mu strategija ide u prilog. Mogućnost ispravne procjene, kao i glumačkih sposobnosti izravno ovisi o inteligenciji. U tim uvjetima, inteligencija postaje novo mjerilo snage. I, automatski, javljaju se oni koji znaju uspješno glumiti inteligenciju (prodavači pameti koji na sve imaju odgovor) i pritom je potrebna dulja komunikacija s istima da bi se postavila 'dijagnoza' bahatosti bez pokrića. Sa sve bržim tempom života, kao i dolaskom novih oblika komunikacije to postaje sve teže. No, kad takav konačno 'padne' glas o sramoti se brže i dalje širi, pa kolektiv postaje korektiv takvog ponašanja. Uspješan 'igrač' tada će krenuti direktno na manipulaciju masom, pa imamo svojevrsnu verziju Čarobnjaka iz Oza - slabašnog čovječuljka s prividnim supermoćima. Za fašizam je dovoljan jedan takav, za kapitalizam pak cijela zavjera konjskih guzica.

Cijeli sustav teoretski pada s pojavom kritične mase pojedinaca koji vide da je car gol, a pljačka klasna. Naravno, to nije moguće dok se igraju sluga i gospodara u kućnim i okolokućnim uvjetima.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 20:47   #291
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ocito onda umjesto materijalnih dobara treba pocet vrednovati papanje kite pa ce ti ostali biti sretni.
Ajd neću te tući odmah. Pričekat ću da umlatiš Aljošu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:27   #292
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ajd neću te tući odmah. Pričekat ću da umlatiš Aljošu.
Neće on nikada umlatiti Aljošu. Ja bih rekao da su oni skladan par. Ovo sranje može trajati vječno.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:33   #293
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Neće on nikada umlatiti Aljošu. Ja bih rekao da su oni skladan par. Ovo sranje može trajati vječno.
A nek ide onda s milim bogom. Ponadala sam se da je postao Hegelijanac. Nietzsche is for kids.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 21:56   #294
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Neće on nikada umlatiti Aljošu. Ja bih rekao da su oni skladan par. Ovo sranje može trajati vječno.
Sta pricas covjece, kakvo sranje? Ovo sta ja pisem je sirova genijalnost, sve se bojim da ce netko ukrast sa foruma i izdat knjigu!
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 22:10   #295
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
A nek ide onda s milim bogom. Ponadala sam se da je postao Hegelijanac. Nietzsche is for kids.
On jest postao hegelijanac, ali za ovog drugog nema nade. Taj hoda s bogom.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 22:35   #296
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Taj hoda s bogom.
Meni zapravo zvuci kao ateist... nije mi bas normalno da vjernici imaju toliko logike i racionalizacija u svojoj vjeri... cemu to, kad imas vjeru?


Al meni je isto tako mravac8 pak zvucala kao vjernik, a ona se kune da nije, pa moguce da nesto nije sa mnom u redu u vezi toga
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 09:50   #297
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Meni zapravo zvuci kao ateist... nije mi bas normalno da vjernici imaju toliko logike i racionalizacija u svojoj vjeri... cemu to, kad imas vjeru?
Ja bih to nazvao "logikom" bez logosa. "Racionalnost ide u svim smjerovima" pa nam, eto, trebaju dušebrižnici da nas usmjere na pravi put. Duh sam sebe usmjerava, ne treba mu nikakav "gazda".
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 11:10   #298
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ja bih to nazvao "logikom" bez logosa. "Racionalnost ide u svim smjerovima" pa nam, eto, trebaju dušebrižnici da nas usmjere na pravi put. Duh sam sebe usmjerava, ne treba mu nikakav "gazda".
"Logika bez logosa" je besmislica.

Duh je limitiran stanjem organizma u kojem se manifestira.

Usmjeravanje u ovom kontekstu i biti nekome "gazda" su dijametralno suprotne aktivnosti.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 12:42   #299
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Netko tko je pokorni sluga na radnom mjestu često je gazda doma. On pokupi porciju na poslu, pa žena i djeca pokupe porciju od njega.

Odnos sluga - gospodar porazumjeva odnos slabiji - jači. Slabiji kada se nađe u okolini u kojoj je on jači pretvara se u gospodara.
Jel tako i u tvojoj firmi, tvoji zaposlenici tuku supruznike doma?
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 12:49   #300
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Jel tako i u tvojoj firmi, tvoji zaposlenici tuku supruznike doma?
Jok, kaže se "jesu li tvoji zaposlenici prestali tući supružnike" i "je li ti tako doma sjediš na kiosku".







Nego, zna li ti tata da si derviš?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:22.