Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2007., 18:12   #41
Pa ja bi preporucio da prvo procitas hobita zatim lotr1,2,3 i onda Silmarilion, gdje se opisuje vrijeme prije hobita i sve ovo sto te zanimalo.
banky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 18:15   #42
Quote:
Ken kaže:
OK, jel sve to objašnjeno kroz 3 knjige, ili ima još dodatnog štiva koji objašnjava svijet LOTR-a? Da znam sto i kako počet čitat
{snicker}

Da li ima "još nešto"?

Imaš ovako: Hobita, Gospodara Prstenova, Silmarillion, Nedovršene Priče, Avanture Toma Bombadilla, i onda konačno History of Middle Earth koja je ciklus nekakvih 30ak knjiga raznih debljina od 100 - 500 strana, zavisno kako koji tom.

U obliku romana sa likovima i određenim ključnim ljudima i događajima, možeš pratiti čitavu priču iz Silmarilliona i Gospodara Prstenova (Hobit je zapravo samo jedna vrlo zgodna avantura čija je bitnost na "globalnom" planu samo činjenica da je tako Prsten nađen i vraćen na svjetlo dana). Međutim, za detaljna pitanja kakva ti postavljaš, preporučujem History of Middle Earth. Ali to se čita poput enciklopedija, nećeš sad uzeti tom I i krenuti čitati, štivo je pisano "izvana", tj. uz komentare Tolkiena i objašnjenja konkretnih poteza i odluka u smislu inspiracije, nekih socijoloških i kulturoloških komentara itd. Hoću reći da History of Middle Earth nije mit per se, nego je više potpuno iscrpan komentar čitave mitologije sa svim njezinim mitovima.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 18:45   #43
GnothiSeauton for president!!!

Mago de Umago is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 18:45   #44
A ako bim htio ići kronološki, znači od nastanka tog svijeta? Pretpostavljam da bi ova tirologija bila na kraju.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 19:33   #45
Quote:
Mago de Umago kaže:
GnothiSeauton for president!!!

jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 19:46   #46
Quote:
Ken kaže:
A ako bim htio ići kronološki, znači od nastanka tog svijeta? Pretpostavljam da bi ova tirologija bila na kraju.
Ako hoćeš znat dovoljno, a ostat normalan čitaj samo Silmarillion, Hobita i Gospodare. Tim redom.
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 19:51   #47
Moja preporuka oko čitanja knjiga....
1. Hobit - lagfano štivo, pitka, zabavna, pravo bed time story ostvarenje.
2. Trilogija - 'nastavak' Hobita, rasplet priče sa prstenom, kronološki red.
3. Silmarillion - za one koji traže više, počeci Međuzemlja, nastanak prstena, dolazak ljudi...'karika koja nedostaje', ali dosta kompleksniji od ostatlih knjiga...
4. random - podrška priči ili kako bi se u modernom društvu rekl 'wiki'
radion-plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 20:09   #48
Quote:
Ken kaže:
A ako bim htio ići kronološki, znači od nastanka tog svijeta? Pretpostavljam da bi ova tirologija bila na kraju.
Kronoloski ide Silmarillion, Hobbit, Gospodar prstenova, a History of Middle-earth su komentari, alternativne verzije, nedovrsene verzije i slicno za sve navedeno (i jos ponesto) pa ih nije moguce bas zbilja poredat kronoloski jer su ko sto je Gnothi reko izvan timelinea. Ak si vec tolko zaglibio da ides njih citat onda ih je vjerojatno najbolje citat po redu kak su numerirane, ili pogledatk cim se koja bavi, pa onda citat one koje mislis da ce te zanimat (ak te npr. zanima vise o Silmarillionu, a ne tolko o LotR).
jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 20:23   #49
jel ko čito roverrandom sa patuljcima na mjesecu koji jašu na zečevima to je ludo?
Lord je super hobit je super ali silmarilion je lud
i nisu svi patuljci nestali zbog zmajeva a ratovi sa orkama?
__________________
nothing is free exept stupidity

For those who seek perfection there can be no rest on this side of the grave
Leman Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 22:00   #50
Ja sam LotR tijekom života čitao dvadesetak puta, otprilike jednom godišnje počevši od 1987. i stvarno mi je sve to poznato uzduž i poprijeko... i sad, iz te perspektive ti mogu reći da prvo pročitaš Silmarillion a nakon njega LotR.

Hobbit je skoro pa dječja knjiga koju je Tolkien pisao na početku karijere, kada ni sam nije znao što i kako želi postići... pisana je meni osobno zamornim i odbojnim djetinjastim stilom i namijenjena je djeci, nije ni sjena kasnije (30 godina kasnije... koliko se čovjek promjeni, nauči i produbi za to vrijeme, pogotovo nakon negdje dvadeset pete) Tolkienove ozbiljnosti i dubine koja osobito dolazi do izražaja u Povratku Kralja... gdje je stil nebo i zemlja razlika od onoga koji je dvadesetak godina starijeg u Hobbitu.


Ovakav mehanički, dajte-mi-metar-tolkina, kao da kupuješ u supermarketu pristup čitanju je ok današnjoj wikipedia generaciji koji bi da nije bilo filmova mislili da je "Tolkin" neka vrsta Bawarische piva koje još nisu stigli isprobati... ali tim redoslijedom čitanja se gubi dio ljepote, čitava jedna dimenzija LotRa - onako kako su ga iskusili originalni čitaoci, kako je i sam Tolkien zamislio.

On je *predvidio* - nije da nije bio savršeno svjestan toga - da čitaoc nema pojma o povijesnim ličnostima, događajima i lokalitetima koji se spominju u knjizi, želio je da ih radije - gledajući kroz oči Froda i ostalih hobita koji su bili istrgnuti iz svojih sigurnih rupa i bačeni u jedan veliki, nepoznati svijet - otkriva malo po malo, zajedno s likovima... nikada ne saznavši sve do kraja, seciravši LotR svijet do posljednje činjeničice, sve kostura - pa kome je to i potrebno?!

Na taj način se čuva ona magija mističnosti, tajanstvenosti.. što je sama duša fantasya i karakterizira ga kao žanr.

Zato bi u biti najbolji i *najčišći* način (za ljude koji se iskreno zanimaju za LotR) bio prvo pročitati LotR, pa Silmarillion, pa onda eventualno (ako ikad) Hobbita.

A ostale knjige su u biti rovarenje Tolkienovog sina, unuka (šta li je) po njegovoj ostavštini... zbog, khm "velikog poštovanja prema frfrlj žmrlj i želje da fanovima omogući kh khm itd" i mogu se zanemariti.
nikpalj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 22:43   #51
Quote:
nikpalj kaže:
Hobbit je skoro pa dječja knjiga koju je Tolkien pisao na početku karijere, kada ni sam nije znao što i kako želi postići... pisana je meni osobno zamornim i odbojnim djetinjastim stilom i namijenjena je djeci, nije ni sjena kasnije (30 godina kasnije... koliko se čovjek promjeni, nauči i produbi za to vrijeme, pogotovo nakon negdje dvadeset pete) Tolkienove ozbiljnosti i dubine koja osobito dolazi do izražaja u Povratku Kralja... gdje je stil nebo i zemlja razlika od onoga koji je dvadesetak godina starijeg u Hobbitu.
A kaj fali dječjim knjigama?

Koji prekenjatorski razlog za ne pročitat nešto.
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 23:04   #52
Quote:
cvjetaca kaže:
ak se mene pita, skidam kapu svima od reda, ne samo za trud nego i zato sto su fantasticno uspjeli prenjeti feeling cijelog LOTRa, barem onakvog kakvog sam dozivjela kada sam prvi put citala knjige
onda ti i ja nismo čitali istu knjigu... u tome i je problem, što nema ni traga nikakvom filingu... dobili smo samo sliku koja dobro izgleda, ali praznu, s dosta cliffhangera i slowmotiona i to je sve...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 23:58   #53
Quote:
nikpalj kaže:
Ja sam LotR tijekom života čitao dvadesetak puta, otprilike jednom godišnje počevši od 1987. i stvarno mi je sve to poznato uzduž i poprijeko... i sad, iz te perspektive ti mogu reći da prvo pročitaš Silmarillion a nakon njega LotR.
Mislim da ti je perspektiva previse udaljena od perspektive nekog ko tek zeli postat Tolkien geek.

Silmarillion je ima totalno neujednacen tempo i "tell, don't show" stil i lako moze bit naporan ako se nisi vec navuko na Tolkiena, i mislim da je greska preporucivat "pocetnicima" Silmarillion samo zato sto je kronoloski prvi.

Quote:
Hobbit je skoro pa dječja knjiga koju je Tolkien pisao na početku karijere, kada ni sam nije znao što i kako želi postići...
Pa dobro, sta sad, sta nisu najstariji dijelovi Silmarilliona pisani prije Hobbita?

Quote:
On je *predvidio* - nije da nije bio savršeno svjestan toga - da čitaoc nema pojma o povijesnim ličnostima, događajima i lokalitetima koji se spominju u knjizi, želio je da ih radije - gledajući kroz oči Froda i ostalih hobita koji su bili istrgnuti iz svojih sigurnih rupa i bačeni u jedan veliki, nepoznati svijet - otkriva malo po malo, zajedno s likovima... nikada ne saznavši sve do kraja, seciravši LotR svijet do posljednje činjeničice, sve kostura - pa kome je to i potrebno?!
Um... slazem se, i zar ne bi onda trebalo citat prvo LotR a onda Silmarillion?

Quote:
Zato bi u biti najbolji i *najčišći* način (za ljude koji se iskreno zanimaju za LotR) bio prvo pročitati LotR, pa Silmarillion, pa onda eventualno (ako ikad) Hobbita.
Hm. Jel to znaci da je ona prva recenica bila lapsus tastaturus?

Quote:
A ostale knjige su u biti rovarenje Tolkienovog sina, unuka (šta li je) po njegovoj ostavštini... zbog, khm "velikog poštovanja prema frfrlj žmrlj i želje da fanovima omogući kh khm itd" i mogu se zanemariti.
Jesi citao History of Middle-earth? Jer iz ovog "mogu se zanemariti" zvuci ko da nisi.
jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 00:21   #54
Quote:
GnothiSeauton kaže:
Koliko ja znam, Angmar je bilo jedno kraljevstvo kojega je kralj najmoćniji Nazgúl i njihov predvodnik, The Wytchking of Angmar. Također, nekako mi se čini da je većina tih kraljevstava iz područja Dunlanda, Barrowsa i tih "propalih" djelova svijeta. Također, koliko se sjećam, niti Gondor niti Rohan nisu dobili Prstenje. Ne mogu biti siguran, ali mislim da zapravo u Međuzemlju nije niti postojalo kraljevstvo Visokih ljudi tj. Numenoraca za vrijeme kad je Sauron djelio ljudskim kraljevima prstenje.
Koliko sam ja bio skužio, ovih devet ljudi nikada nisu bili "kraljevi" tijekom svog života, već samo plemići Numenorejci koje je Sauron iskvario. Imali su dosta utjecaja i sve to, ali nisu bili pravi kraljevi. Angmar je bio osnovan tek ohoho nakon sto je Witchking iskvarven, mislim neko vrijeme nakon sto je Saurona porazio Isildur ali prije nego li se Sauron naselio u Mrkodolu.

Quote:
GnothiSeauton kaže:
A Sauron je bio u Numenoreu zato što su ga zarobili nakon... nekakvog rata, samo ne znam više da li je već tada Sauron bio iskovao prstenje i podijelio ga okolo. Ne znam, pitaš pitanja na koja fakat treba pažljivo pogledat odgovor. Go Wikipedia yourself!
Sauron je bio ugrozavao Ar-Phazaronove posjede u Medjuzemlju te je ovaj dosao sa tako masivnom vojskom da su sve Sauronove sluge pobjegle a on se predao njemu.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 00:23   #55
Quote:
GnothiSeauton kaže:
Patuljačke prstenove su sve pojeli Zmajevi, inače kroz povijest njihov veliki problem. Zmajska vatra jedina uz vatru Usud-planine (Mount Doom) može rastaliti čarobne prstenove.
Zmajevska vatra moze rastaliti prstenje? Prvi put to cujem.
Koliko sam ja bio skuzio, patuljacke prstenove su sve ili zmajevi pokrali za svoje horde, ili si ih je Sauron vratio, ili su goblini i orci pokrali.
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 00:24   #56
Inace, pitanje -

kako to da Gandalf & Co. nisu dali prsten jednom od onih velikih orlova pa da se zaleti i baci ga u Mordoru u planinu? Ili zasto ih ti orlovi nisu prevozili, vec su isli pjeske?
Xerex is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 00:26   #57
Quote:
jay kaže:
Silmarillion je ima totalno neujednacen tempo i "tell, don't show" stil i lako moze bit naporan ako se nisi vec navuko na Tolkiena, i mislim da je greska preporucivat "pocetnicima" Silmarillion samo zato sto je kronoloski prvi.
Ali Ken je baš pitao za kronološki raspored.
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 00:45   #58
Quote:
Xerex kaže:
Inace, pitanje -

kako to da Gandalf & Co. nisu dali prsten jednom od onih velikih orlova pa da se zaleti i baci ga u Mordoru u planinu? Ili zasto ih ti orlovi nisu prevozili, vec su isli pjeske?
jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 00:49   #59
Quote:
jay kaže:
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 00:56   #60
Quote:
jay kaže:
A u pm
Kidam se od smijeha

Zanima me kronološki, a i štivo koje sve to objašnjava, ne znam, čitaš triologiju, spominje se devet kraljeva. Onda mene zanima kako je tih 9 kraqljeva postalo to što je. Onda dođemo do Ar-Phazarona pa me i to zanima.
Uglavnom, kako najkraće sve to upiti, nemam trenutno vremena za isčitavanje desetak tisuća stranica
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:33.