Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2013., 15:45   #21
Zanima me jel ima netko tko je sad ovih dana radio poslovni plan tj netko tko planira otvoriti obrt s tim da ima pravo na poticaj od zavoda?? Radim na tome trenutno i imam sto pitanja jer mi sve nekako vuče da ima neka caka, samo kao i uvijek caka se kasno otkrije.. Neznam, možda griješim, al kakvo je stanje u državi, sumnjivo mi je apsolutno sve. Pa eto ako ima netko tko mi ikako može pomoći, molim da mi se javi,hitno mi je. Imam vremena samo do idućeg petka predat poslovni plan, koji je u izradi.
Andyk2410 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 15:47   #22
caka je pozitivno poslovanje inace vracas s kamatama, svaka 3mj ti gledaju poslovanje. ostalo neznam...
fatalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 10:36   #23
poslovni plan

Quote:
Andyk2410 kaže: Pogledaj post
Zanima me jel ima netko tko je sad ovih dana radio poslovni plan tj netko tko planira otvoriti obrt s tim da ima pravo na poticaj od zavoda?? Radim na tome trenutno i imam sto pitanja jer mi sve nekako vuče da ima neka caka, samo kao i uvijek caka se kasno otkrije.. Neznam, možda griješim, al kakvo je stanje u državi, sumnjivo mi je apsolutno sve. Pa eto ako ima netko tko mi ikako može pomoći, molim da mi se javi,hitno mi je. Imam vremena samo do idućeg petka predat poslovni plan, koji je u izradi.
ja isto upravo radim taj plan za zavod ali iskreno nista neznam sto upisati u pojedine rubrike pa me zanima dal postoji negdje ispunjeni primjer takvog plana?
mijo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 18:10   #24
Ja nisam sama radila plan,na zavodu su mi rekli da bolje odem u Poduzetnik (u Koprivnici sam pa se to tu zove Koprivnički poduzetnik) i tamo su me pitali sve što trebaju i sad u petak će bit gotov plan. Iskreno takve gluposti trebaju napisat da sam se pogubila. Npr. od prouizvoda koje mislim radit, da odaberem 5 proizvoda i koliko mi materijala treba za pojedini i koliko će tome na kraju bit cijena, zatim ako ću se kreditom financirat kolika će bit mjesečna rata (mislim kredit nemogu ni ić tražit bez poslovnog plana), koliko na mjesečnoj bazi me košta struja, voda, plin, komunalije..., hrana, deterđenti... i još more togaaa što smatram totalno ne bitnim. I još su mi rekli da je u petak, sad 28.6., zadnji dan za predaju plana na zavod. Tako da ako radiš , požuri.
Andyk2410 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 15:10   #25
Nego, zasto je danas zadnji dan? a što će sad biti dalje za ovu godinu?
fatalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 01:43   #26
Eto tako su mi rekli prvo, da bi na kraju ja došla danas i kažu da su dobili dopis iz ministarstva da se produžuje rok do kraja godine.
Andyk2410 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 15:47   #27
naravno, to nisam ni sumjao da će bit tako. Nego, je si li provjerila u vezi dal ce bit novci u ratama ili sve odjednom. Cesto nailazim da su novci u ratama...
fatalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 17:19   #28
Tu gdje mi plan rade kažu da je odjednom.. E sad.. Uostalom ništ ne vjerujem dok ne vidim
Andyk2410 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 13:52   #29
Pozdrav svima

Kao i mnogi ovdje u velikoj sam nedoumici , dali otvoriti obrt ili ne. Stanje u državi je očajno, posla gotovo da i nema (inače se bavim šivanjem , imam 13 godina radnog iskustva, prošla sam razne poslove u struci i mogu bez pretjerivanja reći da znam puno toga vezano za izradu odjeće, od šivanja trenirki i majica, košulja, preko suknji, hlača do sakoa, kaputa... Zadnji posao mi je bio poslovođa u salonu vj. gdje sam radila od kreiranja, krojenja, do šivanja, bilo po mjeri bilo za prodaju).
1. Moj je problem što imam srednju školu , IV stupanj, a sa njom mogu otvoriti samo obrt za popravke i prepravke. Trebala bih polagati majstorski ispit, međutim za to mi treba nešto više od 4000kn, koje trenutno nemam ( mada bi mogla otvoriti prvo to, pa se kasnije 'nadograditi' da se tako izrazim, navodno kada imate obrt, onda Ob komora nakon položenog ispita vrati oko 80% troškova ispita.)
2. prepreka na koju sam naišla je bila u tome što bi ja otvorila obrt u svom stanu (imam sobu koju mogu prenamjeniti za to, ali tu isto rade problem jer je stan u zgradi pa kao ulaz mora biti direktno na ulicu - meni je naravno na hodnik koji dijelim sa još 5 stanova na mom katu), i to pazite i kada položim majstorski ispit ne bi mogla šivati i dogovoriti sa nekom komisionu prodaju zbog tog ulaza.
Samo za usporedbu zamislite koliko mušerija mora proći dnevno hodnikom ako radite popravke, ako svaka mušterija donese po 1 stvar koja se prosječno naplati 40-tak kuna da bi mogli pokriti davanja državi, pokriti troškove i isplatiti sebi neku min plaću da preživim, - to može - ali da komisiono prodajete treba vam trgovina - iako vam praktički niko ne bi došao u stan jer vi sami nosite tamo, nema šetnje po hodnicima....
Na internetu sam pronašla da za prodaju preko interneta ne treba skladište niti poslovni prostor (na službenim stranicama istarske županije čini mi se ) ali ove žene u Zg su mi rekle da to nije tako pa neznam ko tu koga....
3. Ovo što se tiče tih poticaja, meni to djeluje ok, mislim ako pođemo od činjenice da recimo dobijete tih 18000kn normalno je da će vas kontrolirati da plaćate doprinose (navodno za one koji ne ulaze u sustav pdv-a , oni navodno iznose oko 1100kn (mirovinsko, zdravstveno), paušalni porez koji se plaća svaka 3 mjeseca oko 450kn (mjes. oko 150kn), gospodarskoj komori oko 300kn svaka 3 mjes (znači oko 100kn mj), znači da zaokružim na 1500kn mjesečno obavezno morate imati + mora se računati da se za poslovanje mora prijaviti u elektri struja (navodno se mora ili staviti poseban sat za obrt ili cijeli stan ide po skupljoj struji) to isto važi i za grijanje zimi, neznam za telefon, valjda ne ( ne bih se baš igrala da me kazne jer nemam novaca za to ).
Znači logično je da se traži da ispunjavate svoje obaveze, ali meni niko nije znao reći dali ima neka cifra koja se mora zaraditi, znači kada se oduzmu rashodi, i kolika je ona, samo sam pročitala da ako obrt bude u minusu morate vratiti tih 18000 i nešto kuna + kamate. Mislim nije isto dali je bitno da samo da si u + ili moraš zaraditi 1800kn(ako toliko nemogu mjesečno zaraditi onda čemu obrt, sa 1800kn platim režije i jedva da imam za kruh do kraja mj), ili moraš zaraditi više od šta znam 5000kn da bi na kraju prešao u sustav pdv-a i platio porez?
Isto tako su mi rekli da tim novcem ne možeš kupiti potrošni materijal (znači materijale, konce), niti platiti najam prostora, ima neka caka za nabavu mašina ali mislim da se to treba tražiti poticaj od obrtničke komore, ne od hzz-a i to je nepovratni kredit, ali isto imaju uvjete da te bog sačuva...
Znači sa tom potporom od hzz-a možeš platiti doprinose oko 1 godinu koliko te prate (moraš im donjeti knjige na uvid i slati potrvde da si platio doprinose svaki mjesec na vrijeme ) ok, ALI ČEMU? Mislim ako te novce možeš koristiti samo za to, onda su mogli tu 1 godinu osloboditi plaćanja doprinosa, ako posluješ ok, nastaviš, ako ne zatvoriš i gotovo.
Sa druge strane , mislim da nije toliki problem zatvoriti obrt (oko 170kn za zatvaranje), jedino ti ostaju dugovi koje kad tad moraš platiti. Ali ako vidiš da neide glupo je čekati sa nakupiš 50 000-100 000 kn ili više. Mada znam za nekoliko bivših poslodavaca koji su kada naprave x00000 kn zatvore i otvore novi nije mi jasno kako se to dozvoljava, meni na kraju krajeva od 12god radnog staža tako nije uplaćeno niti 5god a pošteno sam odradila i podmetnula svoja leđa da ne bi ni taj minimala bio uplaćen - sa tim da je firmi jako dobro išlo i da je dedna od vodećih u zemlji....
Eto zato se dvoumim, male igrače se odmah kažnjava, velike i sa vezama se pušta da rade šta hoće.... Meni bi ovo bilo samo da riješim svoj posao i egzistenciju, ne ciljam na neke milione ni na slavu, ali sam zapela kod gluposti, koje me bacaju u očaj umjesto da radim i živim normalno, kao čovjek....
Nadam se da sam nekome i pomogla , ako neko ima savjet rado ću ga saslušati...
Nia nia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 14:40   #30
pozdrav! hitno trebam pomoć.. naime, trebam izraditi poslovni plan, kako bih mogla ići u inozemstvo raditi.. ima li netko ideju što bih mogla, odnosno što bi bilo najlakše za poduzetnika početnika? neke od mojih ideja su seoski turizam, restoran zdrave hrane, welness centar.. Što vi mislite?
milaa54 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 23:57   #31
Nego, da se nadovezem na gore receno da se novci ne mogu iskoristiti za opremu. Istina je takva da se mogu, jer sam pitao osobno, oni kontroliraju samo doprinose i nista drugo, ne gledaju u knjige tko sta gdje kupio i kako. 4x pogledaju kroz tu godinu ako su doprinosi placeni i to je to. Znam da pise da se nesmiju koristiti sredstva za kupnju opreme, ali nitko ti to ne gleda i naravno da će svi koristiti upravo za to, inace si ne bi uzimali novce.
fatalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 21:56   #32
Da vas obavijestim, naime novci za poticaj dobivaju se u ratama . Prva rata sjeda u prvih mjesec dana.
Andyk2410 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 16:51   #33
Citao sam sada na jednoj stranici da je moguce ostvariti poticaje za samozaposljavanje ukoliko ste bili 6mj u evidenciji nezaposlenih (jel to stvarno?)
I dalje, pise kako "Potpore za samozapošljavanje ne mogu se dobiti za registraciju obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, sezonskog obrta, registraciju obrta ili trgovačkog društva za trgovinu i ugostiteljstvo, niti za preuzimanje djelatnosti od prijašnjih vlasnika. "
Znaci li to da ja ako otvorim trgovarcko drustvo za trgovinu nemam pravo na te poticaje ??
rs01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 21:21   #34
Quote:
rs01 kaže: Pogledaj post
Citao sam sada na jednoj stranici da je moguce ostvariti poticaje za samozaposljavanje ukoliko ste bili 6mj u evidenciji nezaposlenih (jel to stvarno?)
I dalje, pise kako "Potpore za samozapošljavanje ne mogu se dobiti za registraciju obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, sezonskog obrta, registraciju obrta ili trgovačkog društva za trgovinu i ugostiteljstvo, niti za preuzimanje djelatnosti od prijašnjih vlasnika. "
Znaci li to da ja ako otvorim trgovarcko drustvo za trgovinu nemam pravo na te poticaje ??


Što se tiće ovoga da moraš biti 6mj u evidenciji, to nije istina. Možeš se danas prijaviti i sutra već tražiti poticaj. Baš jedna osoba koju znam je tako nedavno napravila. Prijavio se i nakon par dana je otišao pitat za poticaj i rekli su mu da može nek počne pripremat poslovni plan. I sad radi na tome. A za obrt, evo npr ja otvaram proizvodnju donjeg rublja gdje se podrazumijeva trgovina jer te proizvode sam radiš, tako da ako nešto toga tipa otvaraš onda može.
Andyk2410 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 21:50   #35
lol, eto dobro sam tvrdio da se dobije u ratama... tako te imaju na uzici da nista ne potrosis na opremu i da ne možeš uopće zapoceti posao.. valjda prvih mjesec dana onda na ušima sjediš i čekaš da ti daju pare pa da počnes drugi mjesec raditi kad si već dužan sebi za placu i doprinose za prosli mjesec. A valjda onda druga i treca rata idu svaka 4mj. Pa znaci nakon prve za 4mj stize druga dok si meduvremenu duzan za 4mj doprinose i placu... Tog ima samo kod nas
fatalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 17:16   #36
Moramo li imati računovođu po zakonu ako smo dobili poticaje za samozapošljavanje (j.d.o.o.) ili to možemo sami po svom izboru, barem u početku..?
Lovely Travel A is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 00:18   #37
Quote:
Lovely Travel A kaže: Pogledaj post
Moramo li imati računovođu po zakonu ako smo dobili poticaje za samozapošljavanje (j.d.o.o.) ili to možemo sami po svom izboru, barem u početku..?
Ako ulaziš u sustav PDV-a, ona moraš ima knjihovođu, a ako je paušalno, onda ne.
Andyk2410 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2013., 10:44   #38
Našao sam dobre primjere poslovnog plana samozapošljavanja. Ima 3 primjera sa podrobnim objašnjenjima i nije mi žao 150 kn koje sam dao za to.
Sve u svemu - za 3 dana sam izradio svoj plan.

Ako nekog interesira, stranica je www.parabola.hr
Simario is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2013., 11:19   #39
Ja sam napravila sestri poslovni plan i dobila je 30.000kn, ali ih na kraju nije uzela jer kad se malo bolje pogleda ugovor to i nije tako sjajno i bajno...dosta je veliki rizik, a kamate koje su oni stavili + bianco zadužnica nemaju veze s kamatama koje propisuje HNB...čiste lihvarske kamate.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 17:51   #40
Evo moje dileme ,da li da otvorim jdoo ili na neko drugi način radim,to bi bio posao tipa instrukcije , pomoć u kući ,čuvanje kućnih ljubimaca tako nešto?Što sa poticajima da li mi se to uopće isplati?
maša71 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:08.