Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2017., 16:28   #1
Posao sa srednjom ekonomskom?

Pozdrav,

evo samo kratko me zanima, vaša mišljenje i iskustva, imam i šanse zaposliti se bez veze u nekoj firmi sa srednjom ekonomskom školom, znači bez fakulteta?
Imam godinu i pol iskustva u struci, ostalo sam radila druge vrste poslova, u prodaji, dosta sitnih poslića preko student servisa, i dosta dobro znanje engleskog jezika (B2 razina)?

Ili da se odmah pripremim da ću do kraja života raditi u dućanima tipa Kaufland ili konobariti, čistiti po firmama?

Ne znam jel bi mi uopće što značilo da upišem i završim višu na Ekonomskom fakultetu, znači onaj trogodišnji studij, vidim da neki još uvijek traže VŠS ili VSS ekonomiste, ali nisam sigurna baš da li bi mi se isplatilo to završiti.

Svako mišljenje, savjet, iskustvo bi i dobro došlo, hvala
__________________
"The greatness of a nation can be judged by the way its animals are treated."
Layla DM is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 16:44   #2
Visu ti se isplati jedino ako ces racunovodstveni smjer ili Visoku pa Financije, sve ostalo je zakurac.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 13:29   #3
Jedini koje znam da su se uspješno zaposlili sa ekonomskom rade u računovodstvu. Tak da je moguće, posebice ako nemaš ništa protiv rada u knjigovodstvenim servisima u početku za dosta male novce.

Ako te knjigovodstvo/računovodstvo ne zanima, neće ti bit lako. Naprosto cijela ekonomska škola je zapravo i bazirana na tome da vas zaposle u računovodstvu jer tog imate 4 sata tjedno. Ostalo je sve tu reda radi. U teoriji normalno bude sigurno ljudi i drugdje zaposlenih, ali konkuriraš ljudima sa fakulteta za relativno manji broj pozicija.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 15:17   #4
Preko programa stručnog osposobljavanja imaš dosta dobru šansu pronaći posao. Često sam vidio oglase gdje traže ekonomiste/referente/tajnike sa SSS. Nakon tih godinu dana možeš polagati stručni ispit (ako radiš u drž. ustanovi, a njihovih oglasa je također puno) pa si, ako ništa, barem malo konkurentnija na tržištu rada, a uvijek postoji i ona mala šansa da te poslodavac zadrži nakon stručnog.
Luyindula is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 20:53   #5
Ne može na stručno kad ima godinu i pol iskustva u struci.

Via Tapatalk
__________________
Faith rarelly calls up on us in the moment of our choosing!
Lady_Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 00:09   #6
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Jedini koje znam da su se uspješno zaposlili sa ekonomskom rade u računovodstvu. Tak da je moguće, posebice ako nemaš ništa protiv rada u knjigovodstvenim servisima u početku za dosta male novce.

Ako te knjigovodstvo/računovodstvo ne zanima, neće ti bit lako. Naprosto cijela ekonomska škola je zapravo i bazirana na tome da vas zaposle u računovodstvu jer tog imate 4 sata tjedno. Ostalo je sve tu reda radi. U teoriji normalno bude sigurno ljudi i drugdje zaposlenih, ali konkuriraš ljudima sa fakulteta za relativno manji broj pozicija.
U računovodstvu uopće nije ni bitan faks ako gledaš realno (govorim ko mag. oec.), jer to je posao koji je čista praksa i nekako mi se čini da ako igdje, onda tu većina poslodavaca možda čak i preferira sss, jer nema puno vss koji ne bježe kad vide kakav je to rudarski posao (ali zato svi žele biti direktori računovodstva).

Čak ti se i s sss pruža neloša mogućnost napredovanja, jer dosta poslodavaca prefira iskustvo, a ne diplomu kad je računovodstvo u pitanju i ako imaš 5-10 godina iskustva, definitivno ćeš biti poželjnija i za nekog glavnog knjigovođu, pa možda i voditelja od nekog vss koji nikad nije zasukao rukave u računovodstvu.. Jer i svakoj firmi na toj poziciji treba netko tko stvarno ima iskustvo i znanje, ostalo je manje bitno.

Ali to je baš krvavi kruh, u svakoj firmi kojoj sam bio njima je uvijek bilo najgore. Ja im skidam kapu, jer svi ostali odjeli su u usporedbi s njima prodaja zjake, brijem da je to najsličniji posao radniku na traci... uvijek si na normi, uvijek novo stiže, nikad kraja, uvijek nešto ne štima, a mora štimati, ganja te država, imaš rokove, ganja te porezna za svaku lipu, ganjaju te dobavljači da platiš, ganja te vlasnik, ganjaju te radnici za plaće, putne naloge, uvijek netko zove, uvijek zapinje, uvijek su problemi, a obično uvijek premalo ljudi radi tamo i pretrpani su i bez toga poslom..
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 00:54   #7
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
U računovodstvu uopće nije ni bitan faks ako gledaš realno (govorim ko mag. oec.), jer to je posao koji je čista praksa i nekako mi se čini da ako igdje, onda tu većina poslodavaca možda čak i preferira sss, jer nema puno vss koji ne bježe kad vide kakav je to rudarski posao (ali zato svi žele biti direktori računovodstva).

Čak ti se i s sss pruža neloša mogućnost napredovanja, jer dosta poslodavaca prefira iskustvo, a ne diplomu kad je računovodstvo u pitanju i ako imaš 5-10 godina iskustva, definitivno ćeš biti poželjnija i za nekog glavnog knjigovođu, pa možda i voditelja od nekog vss koji nikad nije zasukao rukave u računovodstvu.. Jer i svakoj firmi na toj poziciji treba netko tko stvarno ima iskustvo i znanje, ostalo je manje bitno.

Ali to je baš krvavi kruh, u svakoj firmi kojoj sam bio njima je uvijek bilo najgore. Ja im skidam kapu, jer svi ostali odjeli su u usporedbi s njima prodaja zjake, brijem da je to najsličniji posao radniku na traci... uvijek si na normi, uvijek novo stiže, nikad kraja, uvijek nešto ne štima, a mora štimati, ganja te država, imaš rokove, ganja te porezna za svaku lipu, ganjaju te dobavljači da platiš, ganja te vlasnik, ganjaju te radnici za plaće, putne naloge, uvijek netko zove, uvijek zapinje, uvijek su problemi, a obično uvijek premalo ljudi radi tamo i pretrpani su i bez toga poslom..
Bitan je faks zbog papira. Je da to nije državna firma i da se slažem sa tobom, ali u pravilu će ti uvijek prije napredovat osoba sa faksom i doći do veće plaće. Ove sa srednjom uvijek zajebavaju u smislu što se žališ, bitno da imaš posao. Ne govorim napamet, imam čak rodbinu koja u Hrvatskoj ima 15 000 neto u računovodstvu, ali i sama kaže da joj taj papir fali.
Isto ti dođe kod usporedbe tehničara i inženjera, iako tehničar može i nekad jest bolji u poslu i zna više od inženjera, uvijek će on bit tehničar s obaveznim obrazovanjem, a ovaj neš više makar zapravo nije.

Uz to što ipak, posebice u današnje vrijeme, čak i za računovodstvo sve više traže faks kao minimalan uvjet. Opet kažem-nije napamet.
Zato i kažem, ekonomsa škola je namijenjena da se radi u računovodstvu. Tko se u tome nije snašao i nema veze u pravilu mora na faks koji apsolutno ništa ne osigurava također. Normalno da ima iznimki i da me one previše ne interesiraju, ali treba reći kako jest.

Fora sa ekonomskom školom je ta da je onuda poslova velika, ali potražnja je isto ogromna. Isto kao i sa faksom. Tu dolazi do nesrazmjera i dosta velikog broja nezaposlenih. Iako tu opet sve ovisi i od kuda dolaziš. Mislim da osoba sa bilo kakvom ekonomijom u Splitu je osuđena na nezaposlenost ili na hoteljerstvo izvan struke, ali u Zagrebu je to druga priča. Za Zagorje mogu reći da je isto banana, makar nešto posla za ekonomiste (kažem, svejedno faks ili škola) i ima.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 02:40   #8
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Bitan je faks zbog papira. Je da to nije državna firma i da se slažem sa tobom, ali u pravilu će ti uvijek prije napredovat osoba sa faksom i doći do veće plaće. Ove sa srednjom uvijek zajebavaju u smislu što se žališ, bitno da imaš posao. Ne govorim napamet, imam čak rodbinu koja u Hrvatskoj ima 15 000 neto u računovodstvu, ali i sama kaže da joj taj papir fali.
Isto ti dođe kod usporedbe tehničara i inženjera, iako tehničar može i nekad jest bolji u poslu i zna više od inženjera, uvijek će on bit tehničar s obaveznim obrazovanjem, a ovaj neš više makar zapravo nije.

Uz to što ipak, posebice u današnje vrijeme, čak i za računovodstvo sve više traže faks kao minimalan uvjet. Opet kažem-nije napamet.
Zato i kažem, ekonomsa škola je namijenjena da se radi u računovodstvu. Tko se u tome nije snašao i nema veze u pravilu mora na faks koji apsolutno ništa ne osigurava također. Normalno da ima iznimki i da me one previše ne interesiraju, ali treba reći kako jest.

Fora sa ekonomskom školom je ta da je onuda poslova velika, ali potražnja je isto ogromna. Isto kao i sa faksom. Tu dolazi do nesrazmjera i dosta velikog broja nezaposlenih. Iako tu opet sve ovisi i od kuda dolaziš. Mislim da osoba sa bilo kakvom ekonomijom u Splitu je osuđena na nezaposlenost ili na hoteljerstvo izvan struke, ali u Zagrebu je to druga priča. Za Zagorje mogu reći da je isto banana, makar nešto posla za ekonomiste (kažem, svejedno faks ili škola) i ima.
- najmanje 5 godine iskustva na odgovornim pozicijama u računovodstvu
- veliko iskustvo u računovodstvenoj operativi i financijskom izvještavanju
- izvrsno poznavanje MSFI te porezne i računovodstvene zakonske regulative
- izvrsne analitičke vještine i organizacijske sposobnosti
- napredno poznavanje engleskog jezika u govoru i pismu


Ovo su ti uvjeti za 95% voditelja računovodstva, ni govora o faksu. Prati oglase pa ćeš vidjeti. To je zato jer malim, pa i srednjim poduzetnicima (koji čine 95%+ firmi treba netko tko zna kako hendlati za vratom izmjene zakona, poreznu, bijesne dobavljače, izmjene standarda, kako isplatiti kad si blokiran, kako uskladiti ono što se po zakonu "ne može" ili na kraju krajeva kako s 2 ljudi u odjelu obaviti posao da su svi zadovoljni i da se poštuju i zakonski rokovi, a i 10 ljudi bi tu imalo posla. Faks je plus, ali malo je vss koji će ti rudariti da steknu iskustvo godinama po računovodstvu.....

Drugo su velike firme, gdje oni traže pametne, kreativne, entuzijastične, s faksom, ovakve onakve pa te tamo obuče u svoj uhodani profitabilni proces i neki si mali kotačić, pa se preseravaju sa uvjetima natječaja i deset krugova testiranja, a drugo su manje firme kojih je 90% gdje je voditelj računovodstva, voditelj prodaje i vlasnik tri osobe koje "drže" firmu, i tu fakat nije bitno ništa posebno osim što traži nekog tko stvarno zna i prošao je sito i rešeto i jamac mu je da će stvari funkcionirati kako spada......
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 03:21   #9
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
- najmanje 5 godine iskustva na odgovornim pozicijama u računovodstvu
- veliko iskustvo u računovodstvenoj operativi i financijskom izvještavanju
- izvrsno poznavanje MSFI te porezne i računovodstvene zakonske regulative
- izvrsne analitičke vještine i organizacijske sposobnosti
- napredno poznavanje engleskog jezika u govoru i pismu


Ovo su ti uvjeti za 95% voditelja računovodstva, ni govora o faksu. Prati oglase pa ćeš vidjeti. To je zato jer malim, pa i srednjim poduzetnicima (koji čine 95%+ firmi treba netko tko zna kako hendlati za vratom izmjene zakona, poreznu, bijesne dobavljače, izmjene standarda, kako isplatiti kad si blokiran, kako uskladiti ono što se po zakonu "ne može" ili na kraju krajeva kako s 2 ljudi u odjelu obaviti posao da su svi zadovoljni i da se poštuju i zakonski rokovi, a i 10 ljudi bi tu imalo posla. Faks je plus, ali malo je vss koji će ti rudariti da steknu iskustvo godinama po računovodstvu.....

Drugo su velike firme, gdje oni traže pametne, kreativne, entuzijastične, s faksom, ovakve onakve pa te tamo obuče u svoj uhodani profitabilni proces i neki si mali kotačić, pa se preseravaju sa uvjetima natječaja i deset krugova testiranja, a drugo su manje firme kojih je 90% gdje je voditelj računovodstva, voditelj prodaje i vlasnik tri osobe koje "drže" firmu, i tu fakat nije bitno ništa posebno osim što traži nekog tko stvarno zna i prošao je sito i rešeto i jamac mu je da će stvari funkcionirati kako spada......
Dobro da, ovo bi mogao bit u pravu. Ja moram reć da posao ni ne tražim po malim firmama, nit uopće imam nekog zaposlenog u takvoj (u najmanju ruku svi rade u firmi s bar 30 zaposlenih i ta firma nije hrvatska nego dio velike grupacije, pa je to opet čini na neki način velikom), pa i ne znam toliko o malim firmama.
Iako opet, kolegica sa faksa mi je dobila posao u novootvorenom rač. servisu kao pripravnik (bez odrađenog stručnog, 2 mjeseca nezaposlena, ali ne na burzi) nakon završenog faksa sa tim smjerom. Ne mogu sigurno tvrditi da ne bi dobila posao da nije imala faks, ali ovo joj u ovom slučaju hvala Bogu nije bila otegotna okolnost (što si apsolutno u pravu da nekad/često i jeste, posebice u servisima gdje je svima njima jasno da visokoobrazovana osoba će prije dat petama vjetru od one sa srednjim obrazovanjem).
Vjerojatno bi bilo bolje više čuti iskustva baš ekipe sa srednjom ekonomskom. Ono što je moj generalni dojam( na temelju prijatelja plus rodbine koja je završila tu srednju) je da je čitav smisao te škole zapošljavanje baš u računovodstvu. Gore sam napisao da je 4 sata tjedno, pa eto da se i tu ispravim, radi se o 5 sati što uz obilnu matematiku očito pokazuje za što ih se školuje.
Uvjeren sam da ima ekipe i koja završi u marketinzima, prodajama i ne znam čemu, ali generalno jedino je računovodstvo logičan i često jedini izbor.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 06:31   #10
Quote:
Layla DM kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

evo samo kratko me zanima, vaša mišljenje i iskustva, imam i šanse zaposliti se bez veze...
Nemaš
Great Shape is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 14:29   #11
Jel netko zna mozda imam li sanse naci posla u struci - srednju ekonomsku sam zavrsila - sa 2 gldine iskustva u struci? Ostalo sam radila pomalo druge vrste poslova. U srednjim dvadesetima sam. Znam da je to jalo malo iskustva u tom poslu, s obzirom da nisam studirala i zavrsila faks, zato i pitam imam li uopce sanse?
little gypsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 22:21   #12
Moze li se s ovom srednjom kasnije specijalizirati neko polje ekonomije?
Horvan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.