Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2017., 13:46   #1
Emocije i racionalnost

U kojoj je mjeri "logičko/racionalno" razmišljanje uvjetovano emocijama? Je li ta vrsta umne djelatnosti ustvari samo racionalizacija emocija koje joj prethode? Što mislite o tome?
Gaša is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 18:34   #2
Quote:
Gaša kaže: Pogledaj post
U kojoj je mjeri "logičko/racionalno" razmišljanje uvjetovano emocijama?
Ni u kojoj.

Quote:
Gaša kaže: Pogledaj post
Je li ta vrsta umne djelatnosti ustvari samo racionalizacija emocija koje joj prethode?
Nije.

Quote:
Gaša kaže: Pogledaj post
Što mislite o tome?
Mislim da se tu u biti radi o problemu moralne autonomije.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 18:49   #3
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ni u kojoj.



Nije.



Mislim da se tu u biti radi o problemu moralne autonomije.
Klasika. Rekao bih da si u pravu. Ajde neka ne budu emocije, neka bude volja. Klasičan veliki problem. Drugim riječima prekoračenje granica volje u umovanje. Kako to jedan hegelovac vidi? Iako nedopustivo, um se sklon varati. I što me još zanima: budući da ono logičko nije inficirano (ili ne treba biti inficirano) raznim derivatima cjelovitog čovjeka (kao npr. volja), odakle uopće ideja za vlastitim napredovanjem (tj. vlastite manjkavosti)? Kako opravdati ideju "entis perfectioris"?
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 18:54   #4
Quote:
Gaša kaže: Pogledaj post
U kojoj je mjeri "logičko/racionalno" razmišljanje uvjetovano emocijama? Je li ta vrsta umne djelatnosti ustvari samo racionalizacija emocija koje joj prethode? Što mislite o tome?
mislim da to ovisi od osobe do osobe. znaci svaka osoba je djelomicno logicna i djelomicno emocionalna. kako reagiraju u odredjenim trenucima ovisi o nacinu na koji funkcioniraju. npr. u situacijama u kojima smo emocionalniji razum obicno padne na drugo mjesto. emocionalniji ljudi ce reagirat prema tome sta osjecaju i biti manje racionalni u emocionalnom trenutku, dok ce oni koji su difoltno logicni ignorirat emocionalno i koristit cistu logiku i fakte da razrjese situaciju. cak i oni koji su hladne glave mogu nekad izgubit kontrolu i pouldit pod utjecajem emocija, samo trebaju vise podrazaja da si bi to dogodilo.

naravno postoje LEVELI emocionalnosti i racionalnosti. tipa imas emocionalnih ljudi koji reagiraju na nacin da pokusavaju razrjesiti situaciju prema tome da nicije emocije ne budu povrijedjene. to je racionalno reagiranje pod utjecajem emocija. dakle osjecas kako situacija mora biti ispravno, emocionalno, i povodis se za tim. tako imas i onih koji su zbog emocija vise subjektivni i zaboravljaju uzimati u obzir sve cinjenice zbog toga. npr. osoba kojoj je od malih nogu usadjena mrznja prema srbima ce reagirati negativnom emocijom prema srbima i za tom emocijom ce se povoditi. ako ih suocis s logikom i kazes im tocno zasto to nema smisla odbijat ce cuti i vjerovat ce sebi jer oni OSJECAJU da je krivo i vjeruju svom subjektivnom osjecaju. cak i ako razumiju logiku, zasto je krivo, svejedno ce osjecati ono sto osjecaju i slijediti to. da je netko u stanju razumjeti sto se tocno ovdje dogadja, sam sa sobom bi odavno razrijesio tu negativnu emociju. posto nije, takvo funkcioniranje na temelju subjektivnih emocija ustraje.

a racionalni/logicni ljudi.. opet slicna prica. neki prihvacaju to sto osjecaju i reagiraju "inspirirano" tim emocijama i kroz njih logikom koja moze biti ispravna, a moze biti i subjektivna. npr. racionalna osoba koja ne voli nepravdu moze reagirati prema tome da razrijesi nepravdu, na emocionalan i buran nacin, ali opet da iza toga stoji cista logika. dok imas onih koji na nepravdu nece uopce reagirati jer nece obracati paznju na tudje emocionalne reakcije jer su na njih "imuni". u pitanju je cisti razum koji raspolaze vecinom cinjenicama i do reakcije ce doci ako redoslijed cinjenica nije poslagan logikom, onako kako osoba smatra da mora biti.

opcenito takva emocionalna subjektivnost je razlog kaosa u svijetu, nerazumijevanja, manjka empatije.

"ne mogu zamisliti tudju percepciju, stoga je jedino sto znam jedino sto postoji"
SmokeyTaboo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 20:27   #5
Quote:
Gaša kaže: Pogledaj post
U kojoj je mjeri "logičko/racionalno" razmišljanje uvjetovano emocijama?
U potpunosti.

Naprimjer matematika (koja se cijela odvija u sferi racionalnog i logike)...

Zašto sam se uopće njom bavio? Zato što sam volio baviti se matematikom i zato što sam baveći se njom ostvarivao dobre rezultate, a čovjek voli biti uspješan, to pruža dobar osjećaj...

Matematikom se (uvjetno rečeno) moraju baviti i ljudi koji ju ne vole, ali razlozi su i opet izvan sfere racionalnog. Bez znanja barem elementarne matematke (što je preduvjet i za završetak barem osnovne škole) danas teško možeš opstati, vjerojatno ćeš biti siromašan, možda i gladan, a to ne pruža dobar osjećaj. Znači, i ljudi koji ne vole matematiku bavit će se njom, iako ju ne vole i bavljenje njom im pruža loš osjećaj, ali i opet radi osjećaja, tj. da izbjegnu neki još lošiji osjećaj...

Ako zagrebeš dovoljno duboko ispod površine, vidjet ćeš da je sve ono što je racionalno pokretano nečim što je iracionalno. Ne postoji izuzetak. Racionalno je uvijek uvjetovano i štoviše, može se reći da je uvijek (bez iznimke!) u službi nečeg što je iracionalno (osjećaj, volja, želja, nagon...)
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 20:38   #6
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
U potpunosti.

Naprimjer matematika (koja se cijela odvija u sferi racionalnog i logike)...

Zašto sam se uopće njom bavio? Zato što sam volio baviti se matematikom i zato što sam baveći se njom ostvarivao dobre rezultate, a čovjek voli biti uspješan, to pruža dobar osjećaj...

Matematikom se (uvjetno rečeno) moraju baviti i ljudi koji ju ne vole, ali razlozi su i opet izvan sfere racionalnog. Bez znanja barem elementarne matematke (što je preduvjet i za završetak barem osnovne škole) danas teško možeš opstati, vjerojatno ćeš biti siromašan, možda i gladan, a to ne pruža dobar osjećaj. Znači, i ljudi koji ne vole matematiku bavit će se njom, iako ju ne vole i bavljenje njom im pruža loš osjećaj, ali i opet radi osjećaja, tj. da izbjegnu neki još lošiji osjećaj...

Ako zagrebeš dovoljno duboko ispod površine, vidjet ćeš da je sve ono što je racionalno pokretano nečim što je iracionalno. Ne postoji izuzetak. Racionalno je uvijek uvjetovano i štoviše, može se reći da je uvijek (bez iznimke!) u službi nečeg što je iracionalno (osjećaj, volja, želja, nagon...)
Drugim riječima instrumentalizirao si ono što nema nikakve veze s instrumentalnim. Matematika, u tvom slučaju, nije na nikakav način uvjetovana tvojom odlukom da se njome baviš.
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 20:46   #7
Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Drugim riječima instrumentalizirao si ono što nema nikakve veze s instrumentalnim. Matematika, u tvom slučaju, nije na nikakav način uvjetovana tvojom odlukom da se njome baviš.
Matematika bez tog razmišljanja (mojeg, nečijeg, bilo čijeg, nebitno...) ne bi ni postojala. A to razmišljanje (koliko god bilo racionalno i logičko) uvjetovano je onim iracionalnim pokretačima, kako sam i naveo.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 20:55   #8
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Matematika bez tog razmišljanja (mojeg, nečijeg, bilo čijeg, nebitno...) ne bi ni postojala. A to razmišljanje (koliko god bilo racionalno i logičko) uvjetovano je onim iracionalnim pokretačima, kako sam i naveo.
Um nije nešto što se osmišljava, um se raskriva. To raskrivanje može biti motivirano bilo čime, ali to nema nikakve veze s umom. Brkaš babe i žabe.
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 21:11   #9
Nedavno je bilo na jednoj temi., addx je to detaljnije objasnio. Ukratko, razum je sluga emocijama. On se može razumjeti kao kognitivno sredstvo rada/postizanje ciljeva ... ciljeva koji vode do emocija i koji su pokretani tim emocijama. Emocije su primarne, a razum je samo logički alat za postizanje tih emocionalnih ciljeva. Prema tome, racionalno je potpuno uvjetovano emocionalnim u smislu da su emocije taj primarni 'stimulans' svakom racionalnom (nenagonskom) djelovanju.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 21:20   #10
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Nedavno je bilo na jednoj temi., addx je to detaljnije objasnio. Ukratko, razum je sluga emocijama. On se može razumjeti kao kognitivno sredstvo rada/postizanje ciljeva ... ciljeva koji vode do emocija i koji su pokretani tim emocijama. Emocije su primarne, a razum je samo logički alat za postizanje tih emocionalnih ciljeva. Prema tome, racionalno je potpuno uvjetovano emocionalnim u smislu da su emocije taj primarni 'stimulans' svakom racionalnom (nenagonskom) djelovanju.
Drugim riječima, to što je addx rekao nije istina već je samo produkt njegovih "emocionalnih ciljeva". Retorzija je kurva. Um ne može biti oskvrnjen.
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 21:40   #11
Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Drugim riječima, to što je addx rekao nije istina već je samo produkt njegovih "emocionalnih ciljeva". Retorzija je kurva. Um ne može biti oskvrnjen.
To jesu li nečije tvrdnje rezultat "emocionalnih ciljeva" nema intrinzičnog utjecaja na istinitost tvrdnje. Naravno, trebao bih pročitati taj addx-ov post u cjelosti da bolje prokomentiram stvar (zna li netko koja je to tema/post?)
Gaša is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 21:44   #12
Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Drugim riječima instrumentalizirao si ono što nema nikakve veze s instrumentalnim. Matematika, u tvom slučaju, nije na nikakav način uvjetovana tvojom odlukom da se njome baviš.
Manje-više se slažem sa -Sizif-ovom tvrdnjom da su emocije primarni pokretač ljudskih stavova i ciljeva, ne znam što želiš reći ovdje, tj. kakve veze ima to je li i kako je matematika uvjetovana njegovom odlukom.
Gaša is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 21:45   #13
Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Um ne može biti oskvrnjen.
Što to znači? Možeš li mi to bolje pojasniti?
Po tebi, da li su ljudi racionalni akteri, da li su iracionalni, kada su racionalni, kada iracionalni?
Kako definiraš racionalnost i čemu služi, te čemu služe emocije?
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 21:59   #14
Sve čega je čovjek svjestan prožeto je razumom, odnosno mišljenjem. Po tome se i razlikujemo od životinja. Daleko od toga da je razum samo alat za ispunjavanje želja ili da služi emocijama. Zahvaljujući razumu mi imamo slobodu odlučivanja koja proizlazi iz spoznaje o onome što je dobro.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 22:05   #15
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Zahvaljujući razumu mi imamo slobodu odlučivanja koja proizlazi iz spoznaje o onome što je dobro.
Odakle potječe spoznaja o tome što je dobro?
Gaša is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 22:08   #16
Pogledajte što se pita. Vi biste pitanjima kritizirali razum, a jedino referentno mjesto koje za to imamo je on sam. Nikakva emocija i nikakva volja. Doduše, to nije toliko jasno. Da nema volje, čovjek samoga sebe nikada ne bi kritizirao. Ljudi su umni kada su pod vlašću uma, kada nisu onda nisu umni. Um ne služi, um je svrha samome sebi.
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 22:09   #17
Quote:
Gaša kaže: Pogledaj post
Odakle potječe spoznaja o tome što je dobro?
Iz mišljenja i iskustva, kao i svaka druga spoznaja.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 22:17   #18
Quote:
mirandola kaže: Pogledaj post
Um nije nešto što se osmišljava, um se raskriva. To raskrivanje može biti motivirano bilo čime, ali to nema nikakve veze s umom. Brkaš babe i žabe.
Ništa ne brkam. Pogledaj svoju prvu rečenicu. Beskorisna je, ali svejedno govori o želji da se zvuči pametno.

Sve i da se u toj rečenici radi o nečemu suvislom i racionalnom i opet bi motiv za njeno pisanje bio iracionalan (osjećaj, želja...)
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 22:26   #19
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Naprimjer matematika (koja se cijela odvija u sferi racionalnog i logike)...
Matematika obuhvaća samo mali dio onoga što spada u racionalno i u logiku. Dokaz tome je i taj što se većim dijelom matematike mogu baviti čak i strojevi, odnosno kompjuteri.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 22:39   #20
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Matematika obuhvaća samo mali dio onoga što spada u racionalno i u logiku. Dokaz tome je i taj što se većim dijelom matematike mogu baviti čak i strojevi, odnosno kompjuteri.
Naveo sam to kao primjer, zar ne?

Isto vrijedi i za svako drugo racionalno razmišljanje. Odnosno, ako dovoljno duboko zagrebeš, ne možeš naći ni jedan motiv koji ne pripada sferi iracionalnog (osjećajima, volji, želji, nagonu...).
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.