Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2007., 17:25   #1
Koliko nam je potreban mozak?

'Kada je na Sveučilištu u Sheffield-u u Engleskoj, doktor primio jednog od svojih studenata zbog neke manje ozlijede primjetio je da je glava studenta malo veća od prosjeka. Proslijedio ga je na neurologiju kod profesora John Lorber-a na snimanje glave (CAT). Rezultat pregleda pokazao se dosta nevjerovatnim, naime umjesto dvije hemisfere koje bi ispunjavale prostor lubanje, u studentovoj glavi nalazilo se manje od 1 mm cerebralnog tkiva - odnosno laički rečeno taj čovjek uistinu nije imao mozga. Kao paradoks svemu tome student je imao IQ 126, i dobro mu je išao studij.
Prema onome malo što znamo o neurologiji student je po svim pravilima trebao biti mrtav, te nije čudno što je takav nalaz začuđivao u istoj mjeri koliko je i fascinirao. No to nije bio izoliran slučaj. 1970 godine u New Yorku na autopsiji čovjeka od otprilike 35 godine ustanovljeno je kako ni on nije imao mozak.Profesor Lorber je otkrio još ljudi sa istim nedostatkom, no ipak su živjeli posve normalnim životom.

Ovaj paradoks povukao je mnoga pitanja. Jedno od njih je: gdje pohranjujemo memoriju? Ja sam kroz osnovnu i srednju školu naučila da je za takvu sposobnost "kriv" mozak. No, očito, bar u slučaju ovih ljudi - to nije istina. No ukoliko mozak nije taj u kojem pohranjujemo sjećanja i iskustva, kako bi naučiti živjeti - čemu on služi? Gdje se nalazi inteligencija i o čemu ovisi? Gdje je naš um?

Mozak se kao i svi organi našeg tijela sastoji od stanica koje imaju svoju memoriju sadržanu u vlastitoj DNA, "komuniciraju" putem kemijskih reakcija i to je u biti to. One nisu sposobne primit memoriju u smislu kako govoriti određenim jezikom, kako hodati, do najbizarnijih stvari poput što smo posljednje pojeli. Sustav pamćenja zahtjeva neku višu svjesnu radnju.
KARL PRIBRAM: „Da se ova konferencija “Polje” održava u 19. stoljeću, ljudi bi rekli: "Pa da. Što je tu tako super?" 19. stoljeće je bilo stoljeće polja. Dolaskom 20. stoljeća i izumom statistike, stvari su se dramatično promijenile. Statistika se bavi događajima i stvarima. Ne bavi se poljima. Polja su odnosi, stvari su stvari. Postoje matematičke transformacije pomoću kojih možemo prelaziti iz jednoga u drugo, no ljudi u 20. stoljeću misle u obliku stvari. Stvari i stvari. Ljudi vide gravitaciju kao stvar. Ne postoji neka stvar koja se zove gravitacija! Pokvarilo nas je stoljeće u kojem je preveliki naglasak stavljen na stvari, umjesto na polja. Polja su odnosi, a polja postoje i u mozgu. »

Hologram se temelji na matematičkim transformacijama Jeana Fouriera iz 18. stoljeća. Njima se bilo koji složeni uzorak može pretvoriti u jednostavne valova, a ti valovi natrag u uzorak. Fourierove transformacije omogućuju da se slika predmeta pretvori u maglu interferencijskih uzoraka na komadu filma, kao što se to radi kod hologramskih slika. Pribram smatra da se Furierove transformacije pojavljuju i u mozgu. Sjećanje nije pohranjeno u neuronima ili u malim grupama neurona, već šifrirano u uzorcima živčanih impulsa koji se križaju po cijelom mozgu na isti način kao što lasersko svjetlo poprijeko interferira po cijelom području holografskog filma.
Ako je mozak hologram, to objašnjava i kako može spremiti tako puno memorije na tako malo prostora. Jednostavnom promjenom kuta pod kojim dva lasera udaraju na fotografski film moguće je snimiti puno različitih slika na istu površinu, pa holografski na jedan kubični centimetar filma stane 10 milijardi bita informacija.''

Ne znam da li je vec bila ova tema, ali zanima me vase misljenje.
plavushazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 18:11   #2
već je bilo

sumnjam da je bilo u obliku threada, ali smo neki dan počeli o tome pričati
https://www.forum.hr/showthread.php?t=201740&page=5

to je urbani mit izrastao iz ove nevaljane tvrdnje:
Quote:
u studentovoj glavi nalazilo se manje od 1 mm cerebralnog tkiva - odnosno laički rečeno taj čovjek uistinu nije imao mozga.
to je krivo sročeno, a ova tvrdnja:
Quote:
1970 godine u New Yorku na autopsiji čovjeka od otprilike 35 godine ustanovljeno je kako ni on nije imao mozak.
je laž.

fascinantno je kako se ovakve laži šire u obliku internetskim memova. mislim, imamo priliku gasiti požar, ali ne, idemo dolijevati naftu, ulje, bacati boce plina, komade ugljena
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 18:27   #3
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
sumnjam da je bilo u obliku threada, ali smo neki dan počeli o tome pričati
https://www.forum.hr/showthread.php?t=201740&page=5

to je urbani mit izrastao iz ove nevaljane tvrdnje:

to je krivo sročeno, a ova tvrdnja:

je laž.

fascinantno je kako se ovakve laži šire u obliku internetskim memova. mislim, imamo priliku gasiti požar, ali ne, idemo dolijevati naftu, ulje, bacati boce plina, komade ugljena
ne znam, to sam procitala na netu pa me zanimalo
plavushazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 18:46   #4
ovaj članak je bio u nexusu.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 19:44   #5
znam pouzdano da je taj clanak i te informacija HOAX ili ti na hrvatskom - podvala ljudima kojima bi bilo bolje da nemaju mozga.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 21:58   #6
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
znam pouzdano da je taj clanak i te informacija HOAX ili ti na hrvatskom - podvala ljudima kojima bi bilo bolje da nemaju mozga.
pa baš me zanima to tvoje pouzdano, ajde kaži nam.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:03   #7
što bi sda da ti kažem?! Jednostavno je krivo i to je to. Nije točno. Suprotno od točno. Ne-dobro. loše. duplo-plus-ne-dobro. eto. veliki brat je kazao svoje.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:22   #8
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
što bi sda da ti kažem?! Jednostavno je krivo i to je to. Nije točno. Suprotno od točno. Ne-dobro. loše. duplo-plus-ne-dobro. eto. veliki brat je kazao svoje.
mislila sam da imaš neke konkretne dokaze da je članak lažnjak. samo sam znatiželjna.
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:52   #9
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
mislila sam da imaš neke konkretne dokaze da je članak lažnjak. samo sam znatiželjna.
..evo ja sam nedavno pročitao da čovjek bez jedne noge trči 7 sec. na 100 metara i da će se uskoro prijaviti na natjecanja.

..ti me sada demantiraj i daj dokaze da moja tvrdnja nije istinita.

btw. aaa napisati ću i što sam pročitao
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 22:57   #10
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
..evo ja sam nedavno pročitao da čovjek bez jedne noge trči 7 sec. na 100 metara i da će se uskoro prijaviti na natjecanja.

..ti me sada demantiraj i daj dokaze da moja tvrdnja nije istinita.

btw. aaa napisati ću i što sam pročitao
to je nemoguće
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 23:00   #11
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
to je nemoguće
sve je moguće, samo je potrebna "jaka volja"
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 00:28   #12
[QUOTE=plavushazg;7689180] u studentovoj glavi nalazilo se manje od 1 mm cerebralnog tkiva

To - 1 mm cerebralnog tkiva bih molio da mi se objasni, jer ja sam u školi učio da se intelektualne funkcije događaju u kori mozga, te ako je ona više nabrana, ima time i veću površinu.Tako da ne vidim neki veći problem po inteligenciju u tako tankom sloju.Zanima me da li se možda zna čime je bio ispunjen onaj preostali dio lubanje.
monsignor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 00:32   #13
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
..evo ja sam nedavno pročitao da čovjek bez jedne noge trči 7 sec. na 100 metara i da će se uskoro prijaviti na natjecanja.

..ti me sada demantiraj i daj dokaze da moja tvrdnja nije istinita.

btw. aaa napisati ću i što sam pročitao
JA Ti nenormaalni normallni TVRDIM da je to moguće!!!
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 00:40   #14
[QUOTE=monsignor;7693300]
Quote:
plavushazg kaže: Pogledaj post
u studentovoj glavi nalazilo se manje od 1 mm cerebralnog tkiva

To - 1 mm cerebralnog tkiva bih molio da mi se objasni, jer ja sam u školi učio da se intelektualne funkcije događaju u kori mozga, te ako je ona više nabrana, ima time i veću površinu.Tako da ne vidim neki veći problem po inteligenciju u tako tankom sloju.Zanima me da li se možda zna čime je bio ispunjen onaj preostali dio lubanje.
problem je u tome što se to pretvorilo u urbani mit. vjerojatno je bio slučaj obimnog hidrocefalusa, pa je netko rekao "to je kao da nema mozga".
tih 1mm treba shvatiti uvjetno, jer sam tragajući za ovim podacima naišao i na 1 cm, i na 5 mm.
kora velikog mozga koja bi se sastojala od 1mm debelog sloja koji plut u likvoru ne bi mogla biti mozak normalnog čovjeka. gdje su tu arterije i veze? jednostavno ne mogu stati.
što bi bilo da čovjek protrese glavom? to bi se nabiralo i lebdjelo unutar mozga i gnječilo, što bi se očitovalo kao ogroman neurološki problem. takav čovjek ne bi ni mogao biti živ.
siguran sam da je to prenapuhani slučaj hidrocefalusa. "brainless man", moš misliti
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 11:00   #15
...kod hidrocefalusa u odraslih su kosti lubanje posve srasle pa se glava ne može povećavati. Stoga se nakupljanje likvora manifestira znakovima akutnog ili kroničnog povećanja tlaka u lubanji. U lubanji se nalaze mozak, krv i likvor pa se povećanjem količine likvora mora smanjiti količina mozga i krvi. Zbog toga se moždane mase pomiču prema kanalu kralježničke moždine, a taj pomak mozgovnih struktura i njihovo oštećenje i uklještenje, uzrokuje smrt. Povećanje tlaka u glavi odlikuje se mučninom, povraćanje, glavoboljom, smetnjama vida. Nakon što nastane pomak mozgovnih struktura nastaju različiti ispadi funkcije tijela.

...tako da otpada teza da taj mladić nije imao mozga
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 11:15   #16
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
...kod hidrocefalusa u odraslih su kosti lubanje posve srasle pa se glava ne može povećavati. Stoga se nakupljanje likvora manifestira znakovima akutnog ili kroničnog povećanja tlaka u lubanji. U lubanji se nalaze mozak, krv i likvor pa se povećanjem količine likvora mora smanjiti količina mozga i krvi. Zbog toga se moždane mase pomiču prema kanalu kralježničke moždine, a taj pomak mozgovnih struktura i njihovo oštećenje i uklještenje, uzrokuje smrt. Povećanje tlaka u glavi odlikuje se mučninom, povraćanje, glavoboljom, smetnjama vida. Nakon što nastane pomak mozgovnih struktura nastaju različiti ispadi funkcije tijela.

...tako da otpada teza da taj mladić nije imao mozga
znači misliš da je to potpuni hoax? ja ipak mislim da je vjerojatno urođena malformacija, ali da je imao jebenu sreću ostati u redu.
gle, lorber je liječnik koji je stvarno postojao, to nije upitno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 12:11   #17
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
znači misliš da je to potpuni hoax? ja ipak mislim da je vjerojatno urođena malformacija, ali da je imao jebenu sreću ostati u redu.
gle, lorber je liječnik koji je stvarno postojao, to nije upitno.
aa.. ne mislim da je potpuni lažnjak, no volio bih vidjeti kompletne med. nalaze da bih mogao nešto reći, no da taj jadni dečko nema uopće mozga !!!....to mi je odvratna budalaština
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 23:18   #18
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
aa.. ne mislim da je potpuni lažnjak, no volio bih vidjeti kompletne med. nalaze da bih mogao nešto reći, no da taj jadni dečko nema uopće mozga !!!....to mi je odvratna budalaština
Pa i ovoliko koliko je navedeno da ima je dovoljno da bude pametniji od tebe.
To svakako mogu da kažem jer znam do kojih je Spoznaja došao profesor John Lorber.
I njemu u čast
Svakako, te spoznaje "znanstvenici" smatraju pseudoznanstvenim.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:10.