Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2017., 21:38   #61
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Npr kršćanstvo samopouzdano kaže da je bit čovjeka voljeti boga i voljeti drugog kao samog sebe.
Koliko ja znam, ne kaže. Kaže da je su to najveća zapovijed u Zakonu i druga najveća zapovijed. Je li "najveća zapovijed" ujedno i "bit", to je upitno. Budući da je bit ono po čemu nešto jest to što jest, da je bit čovjeka ovo što ti kažeš da kršćanstvo kaže da je bit čovjeka, slijedilo bi da oni koji ne ljube Boga ili sebe ljube malo više nego neke druge uopće nisu ljudi.
Quote:
Budizam samopouzdano kaže da je bit čovjeka to da je neslobodan i da postoji put ka prestanku te neslobode(i neznanja). To je slavni Budin plemeniti osmerostruki put i ako ga se slijedi slijedi nirvana tj OSLOBOĐENJE i od moderatora i od čitanja postova nicka mravac8 i leteća
Da budizam kaže da je nesloboda bit čovjeka, onda bi slijedilo da oslobođeni više nije čovjek. Koliko znam, budisti to ne kažu.
Quote:
Filozofi po svom dobrom običaju nemaju samopouzdane odgovore ni što je to bit ni što je to bitak ni što je to čovjek, a ni na kombinaciju tih pojmova - Što
je bit čovjeka
Mnogi filosofi imaju mnoge odgovore, kao što i mnoge religije imaju mnoge odgovore (što se vidi i iz tvoga kratkog pregleda).
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 21:49   #62
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Bitno se s punim pravom može tumačiti kao važno. Bitno nije bit kao što ni jajasto nije jaje, može biti i ragbi lopta.
HJP za "bitno" daje "u biti [bitno određen bojom; bitno bolji]". Za "esencijalno" daje "na esencijalan način; bitno".

Za "važno" daje "značajno, ozbiljno [držati se važno]".
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 22:45   #63
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Filozofi po svom dobrom običaju nemaju samopouzdane odgovore ni što je to bit ni što je to bitak ni što je to čovjek, a ni na kombinaciju tih pojmova - Što
je bit čovjeka
Mozda nemaju.

A mozda ih samo ne nude na pladnju.



omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 15:55   #64
Odbaciti filozofiranje NIJE intelektualan čin nego prvi korak ka slobodi

Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Mozda nemaju.

A mozda ih samo ne nude na pladnju.
Ako sam ja dobro razumio , tvoj odgovor implicira da filozofi imaju i znaju odgovore ali su ih prikrili mitovima, metaforama, i/ili jezikom koji je enigma omotana u misteriju...

Ja se djelomično slažem, ali samo utoliko da filozofija nudi odgovore razuma na planu razuma.

To nije dovoljno za spas, za slobodu, za otkriće vrhunske istine !!

Kao što to uvjerljivo pokazuje mistična tradicija i ISKUSTVENA REALIZACIJA TRANSCEDENTALNIH ISTINA i viših(transpersonalnih ) stanja svijesti.

Ali govoriti o tome filozofima je uzaludno ...kao što sam pokazao i dokazao u svom nagrađenom ogledu

ISTINA JE DA JE KUPUS LISTINA
https://www.forum.hr/showthread.php?t=16800

tj
teško je nekog koji uživa drkati na duplericu Hegela ili Kanta
uvjeriti da ima i kvalitetnijih puteva ka dosezanju ljubavi ,istine i slobode
kada je on u svojoj Platonovoj filozofskoj pećini sretan sa dupelricom Hegela ili Kanta ili Spinoze

a kao što dokazah u svom učenom i duhovitom eseju pisanim ruhom finom stila

FILOZOFIJA je u odnosu na stvarnost kao masturbacija u odnosu na seksualni odnos muškarca i žene

https://www.forum.hr/showthread.php?t=334593
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 18:09   #65
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ako sam ja dobro razumio , tvoj odgovor implicira da filozofi imaju i znaju odgovore ali su ih prikrili mitovima, metaforama, i/ili jezikom koji je enigma omotana u misteriju...

Ja se djelomično slažem, ali samo utoliko da filozofija nudi odgovore razuma na planu razuma.
"Originalna" (upotpunjena) filozofija nudi odgovore koji sezu dalje od danasnje interpretacije "razuma" i bazirana je na istim izvorima kao i danasnji nametnuti sistem duhovnog posrednistva poznat kao "religija" i sadrzi i duhovnu, meditativnu i ritualisticku praksu i disciplinu koja razvija metafizicku bazu i sposobnosti covjeka.

Mitovi, alegorije i simboli nisu tu samo radi prikrivanja i filtracije. Velik dio znanja ne predaje se tekstom i analitikom nego univerzalnim jezikom simbola koji zaobilazi subjektivne filtere i intelektualiziranje.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
To nije dovoljno za spas, za slobodu, za otkriće vrhunske istine !!
Istina je jedna.
Dijelova i puteva je mnogo.

Neki imaju tendenciju koprcanja oko dijelova i puteva pa projekcijama svojih dijelova slagalice relativiziraju istinu i natezu se sa slicnim sklopovima oko rezultiranih diskrepancija.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Kao što to uvjerljivo pokazuje mistična tradicija i ISKUSTVENA REALIZACIJA TRANSCEDENTALNIH ISTINA i viših(transpersonalnih ) stanja svijesti.
Misticna tradicija i iskustvena realizacija transcedentalnih istina je baza originalne filozofije Grka, donesena iz Egipta i ostalih razvijenih kultura toga vremena i mnogi filozofi upravo su i bili "mistici" (inicirani u Misterije), sto je i omogucilo kreiranje vrhunskih bezvremenskih filozofskih djela i razvijanja grckih drustvenih zbivanja baziranih na ritualnoj praksi "inicijacije" pojedinaca i grupa u Misterije (osvjestavanja mase spoznajom prirodnih principa). Grcka drama i kazaliste kakvo danas poznajes vuku korijene upravo iz toga.

Tako da kritiziras samo svoju interpretaciju a ne ono sto jest.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
tj
teško je nekog koji uživa drkati na duplericu Hegela ili Kanta
uvjeriti da ima i kvalitetnijih puteva ka dosezanju ljubavi ,istine i slobode
kada je on u svojoj Platonovoj filozofskoj pećini sretan sa dupelricom Hegela ili Kanta ili Spinoze

a kao što dokazah u svom učenom i duhovitom eseju pisanim ruhom finom stila

FILOZOFIJA je u odnosu na stvarnost kao masturbacija u odnosu na seksualni odnos muškarca i žene

https://www.forum.hr/showthread.php?t=334593
S obzirom na tendenciju intelektualne masturbacije bez glave, repa i konkrentog cilja, koja nerijetko proizlazi iz danasnje percepcije filozofije, frustracija i kritika su razumljive no preporucujem oprez radi izbjegavanja generalizacije i potcjenjivanja necega potencijalno vrlo korisnog u razvoju svijesti i svakako dublje istrazivanje domene. Puno je vise poveznica sa onime sto ti je poznato, samo sto nije prezentirano na pladnju.

Jer bit i jest da neke odgovore nadjes sam.




...
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 00:29   #66
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Što je bit čovjeka ?
Jednom sam napisao da je bit covjeka refleksija u drugom, otada to ponavljam

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 00:33   #67
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Nisam to baš tako rekao, nego sam rekao (parafrazirajući Hegela) da čovjek nije slobodan onda kad čini što mu se prohtije, nego da je slobodan onda kad odlučuje racionalno. A racionalno odlučuje onda kad odlučuje u skladu s univerzalnim vrijednostima. Ovo ostalo radije ne bih komentirao.
Jel onda mozemo reci da je covjek slobodan onda kada odlucuje u skladu s univerzalnim vrijednostima?

I drugo pitanje, da li se svaka odluka moze dovesti u odnos s univerzalnim vrijednostima ili?

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 02:13   #68
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post

Koliko ja znam, ne kaže. Kaže da je su to najveća zapovijed u Zakonu i druga najveća zapovijed. Je li "najveća zapovijed" ujedno i "bit", to je upitno.
Po mom meni su dvije najveće zapovijedi ujedno i bit i što ćemo sada, ti i ja?
Ako već sumnjaš jesu li bit pa ponudi alternativu.
Nisi je ponudio nego si samo bacio klip sumnje.

Isus je kao i obično jasan i pitak i koristan kao čista voda i potpuno nefilozofičan.
(to sam rekao u pohvalu vodi i čistoći i jasnoći i njegovom načinu izražavanja i u pokudu filozofskom).

Dakle Isus kaže da o te dvije zapovijedi VISE i zakon i proroci.

Meni taj metaforičan i BITAN glalgol VISE znači da su te 2 zapovijedi BIT I BIBLIJE i kršćanstva i čovjeka (kako ga vidi kršćanstvo).

To je tako jasno.
Razum i filozofija to učine opskurnim, ali tim gore po razum i filozofski način pristupanja jednostavnostima.


Quote:
Budući da je bit ono po čemu nešto jest to što jest, da je bit čovjeka ovo što ti kažeš da kršćanstvo kaže da je bit čovjeka, slijedilo bi da oni koji ne ljube Boga ili sebe ljube malo više nego neke druge uopće nisu ljudi.
Iznenađuju me ovi tvoji skokovi i zaključci koje mi podmećeš.
Sitna je ura da bih analizirao koje si sve logičke i prijateljske greške u koracima počinio pa ću samo za sada reći da takovi crno bijeli zaključci nisu nužnost nego tvoja karikaturalna interpretacija.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 02:18   #69
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post


Da budizam kaže da je nesloboda bit čovjeka, onda bi slijedilo da oslobođeni više nije čovjek. Koliko znam, budisti to ne kažu.
.
Opet ovi tvoji podmećući karikaturalni zaključci .

Odgovoriti ću ti ovako:

''Ako se u kvantnoj fizici upitamo :

Da li položaj elektrona ostane isti tokom vremena – moramo reći- NE
Ako se upitamo da li se položaj elektrona mijenja tokom vremena –moramo reći-NE
Ako se upitamo da li elektron miruje –moramo reći –NE
Ako se naposljetku upitamo da li se elektron giba moramo reći-NE
.''

Baš me zanima koje ćeš čudnovate karikaturalne podmećuće zaključke dati na ove moje 4 tvrdnje pa te molim da to učiniš prije nego što ćeš čitati dalje..

.....

.....

......

ne varaj !



......

trebaš najprije na papirić ili mentalno odgovoriti u stilu tih tvojih skokovitih PODMEĆUĆIH KARIKATURALNIH zaključaka ...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 14.05.2017. at 02:36.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 02:33   #70
Može li se čovjek i forumaš osloboditi elaboracije intelekta i Hegelovog šinjela

Ono gore nisu moje riječi o elektronu nego je to govorio tvorac atomske bombe i direktor menhetn projekta čuveni fizičar openhajmer.



Buddha je dao slične paradoksalne odgovore kada je bio pitan o stanju čovjekove svijesti nakon smrti.
Ovakova paradoksalna logika nije bila poznata u znanstvenoj tradiciji 17 i 18 stoljeća niti u europskoj filozofiji niti je poznata na ovom forumu.

Time želim reći da su one 4 izjave o stanju elektrona čiste ''logičke' kontradikcije i siguran sam da si ti pronašao odgovarajuće karikaturalne podmećuće zaključke.

Koja je moja poanta ?? ili šta je pesnik hteo da kaže

Pa moja je poanta da ne možemo na tvoj način podmećućih karikaturalnih zaključaka na moje i budine i openhajmerove izjave razgovarati.

Buddha je rekao da istina nije:

- bitak,

-niti ne-bitak,

niti bitak i ne-bitak,

niti niti-bitak-niti ne-bitak.

---

ali i samopouzdano i odlucno i pozitivno objavio

«ISTINA KOJU SAM NAŠAO JE POPUT NEKTARA-
TA ISTINA JE DUBOKA,UMIRUJUĆA,JEDNOSTAVNA,NEPOBITNA ,I SLOBODNA OD SVIH ELABORACIJA INTELEKTA.»



Tako ne govori ni Hegel ni Sigmund ,ali tim gore po Hegela i Sigmunda


šta sam hteo da kažem ?

pa to da nemo'š ti reći i podmetnuti i meni i buddhi
''Da budizam kaže da je nesloboda bit čovjeka, onda bi slijedilo da oslobođeni više nije čovjek. Koliko znam, budisti to ne kažu.''

jer budizam kaže da je jedno od obilježja 99,9999% ljudi nesloboda.
I da ma koliko se ti bunio , oslobođeni na neki način nije čovjek jer je po definiciji njegovo stanje svijesti TRANSPERSONALNO ili kako Buddha za inat Sigmnudu kaže da je to stanje oslobođeno bilo kojih Hegelovih i Sigmundovih elaboracija i i slobodno od bilo kakovih karikaturalnih podmećućih zaključaka tipa :

AKO TO BUDHA KAŽE ONDA to znači da on nije čovjek a on to ne kaže.

a ako openhajmer onako priča o elektronu znači da govori besmislice jer nas je učiteljica i učitelj iz filozofije učio da nemoš i mirovat i kretat se u isto vrijeme.
i nemoš prdnut i stisnut.


ali možeš u filozofiji beskonačno raspravljat je li isussova zapovijed o ljubavi bit ili nije bit

Jebiga prijatelju negdje moraš zaustaviti to filozofsko ALI ...
AKO SE HOĆEŠ OSLOBODITI

Mudraci upravo kažu da je bit prosvjetljenja ZAUSTAVLJANJE TOG ALI
I ZAUSTAVLJANJE KARIKATURALNIH PODMEĆUĆIH ZAKLJUČAKA


I ZAUSTAVLJANJE ELABORACIJE INTELEKTA (za inat Sigmundu xe xe ) .

pošto moja neznatnost ne može po volji ovladati tim stanjem
najbliži način da postignem nirvanu i oslobođenje od elaboracije intelekta je da idem sada na moj kušinić

__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 10:06   #71
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Po mom meni su dvije najveće zapovijedi ujedno i bit i što ćemo sada, ti i ja?
Ako već sumnjaš jesu li bit pa ponudi alternativu.
Nisi je ponudio nego si samo bacio klip sumnje.

Isus je kao i obično jasan i pitak i koristan kao čista voda i potpuno nefilozofičan.
(to sam rekao u pohvalu vodi i čistoći i jasnoći i njegovom načinu izražavanja i u pokudu filozofskom).

Dakle Isus kaže da o te dvije zapovijedi VISE i zakon i proroci.

Meni taj metaforičan i BITAN glalgol VISE znači da su te 2 zapovijedi BIT I BIBLIJE i kršćanstva i čovjeka (kako ga vidi kršćanstvo).

To je tako jasno.
Razum i filozofija to učine opskurnim, ali tim gore po razum i filozofski način pristupanja jednostavnostima.
Ako je sve tako jednostavno kako ti to navodno vidiš, koga vraga imaš kolikoono dvije tisuće knjiga doma? Što će ti? Što ćeš pronaći tamo a što nije sadržano u najvećoj zapovijedi i drugoj najvećoj? Koga vraga onda mene (ili forumaše općenito) pitaš "što je bit čovjeka?"
Quote:
Iznenađuju me ovi tvoji skokovi i zaključci koje mi podmećeš.
Sitna je ura da bih analizirao koje si sve logičke i prijateljske greške u koracima počinio pa ću samo za sada reći da takovi crno bijeli zaključci nisu nužnost nego tvoja karikaturalna interpretacija.
Ae. Imaš vremena za tri golema posta, ali nemaš vremena odgovoriti na moje dvije rečenice.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 10:39   #72
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ako je sve tako jednostavno kako ti to navodno vidiš, koga vraga imaš kolikoono dvije tisuće knjiga doma? Što će ti? Što ćeš pronaći tamo a što nije sadržano u najvećoj zapovijedi i drugoj najvećoj? Koga vraga onda mene (ili forumaše općenito) pitaš "što je bit čovjeka?"
Ae. .
Izbrojio sam da ih imam točno 2805.

E to je bilo prije 2 godine.
Sada ih imam možda 100 manje ili 100 više jer ja neprestano knjige prodajem i kupujem i poklanjam.

Kako ti nije jasno zašto su knjige potrebne iako mudraci kažu da su potpuno beskorisne za postizanje vrhunske istine?

Pa kupovao sam ih počevši od svoje 21 godine dok sam tražio i nisam znao da se pomoću njih može doći do određene razine ali dalje ne može.

Do svoje 21. godine nisam pročitao niti jednu knjigu (niti lektiru !!!!
jer sam ih smatrao dosadnim i bespotrebnim

Ali knjige su potrebne jer SVAK MORA OBAVITI DOMAĆI RAD I PROČITATI IH .

To je varanje samog sebe ako netko kaže :
Pa evo mudraci kažu da su knjige bespotrebne pa neću čitati i ušparat ću si trud.

Ali tragatelj nema pravo odbaciti knjige jer mora doći na razinu da može reći-knjige i-ili filozofija je ograničena u svom dometu.

Prrije toga mora obaviti svoj domaći rad i pročitati sve što je relevantno da bi mogao komunicirati i u rijetkom slučaju da postigne nirvikalpa-samadhi da može bolje prenijeti što mu se to dogodilo.

Što se tiče toga da i danas kupujem samo dobre knjige to je za ostavštinu mojoj obitelji jer među njima ima mlađih i starijih tragatelja pa kada osjete zov mogu doći u hram i lako doći do raznih bisera.

ne pijem, ne pušim, ne bavim se trivijalnim stvarima kao što su sport,žene i politika pa mi ostane malo malo novaca koje potrošim na dobre knjige

Jer knjiga je ipak jedna od 8 dragocjenosti u budizmu

sada idem nešto obaviti pa ću kasnije odgovoriti na tvoj mrzovoljni upis di mi prigovaraš da sam napisao 3 duga posta.

umjesto da mi kažeš hvala ti parsifale što mi tako lijepo i opširno odgovaraš ti prigovaraš.

pa izgleda da nije samo sigmund pola mrzvoljan , pola briljantan nego si i ti.
btw odgovorio sam ti sa 3 posta a ti se tužiš da ti nisam odgovorio

ti si ustvari meni i forumskoj javnosti ostao dužan da odgovoriš kako to elektron ISTOVREMENO miruje i kreće se ,a to nije u skladu sa tvojom linearnom binarnom logikom kojom si me napao.

dakle kako se ''tvoja'' logika- tertium non datur -nosi sa 4 openhajmerove izjave o elektronu i sa budinim uvidom što istina nije
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 11:12   #73
A stvarno misliš da sam čitao tvoje dugačke postove nakon:
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Iznenađuju me ovi tvoji skokovi i zaključci koje mi podmećeš.
Sitna je ura da bih analizirao koje si sve logičke i prijateljske greške u koracima počinio pa ću samo za sada reći da takovi crno bijeli zaključci nisu nužnost nego tvoja karikaturalna interpretacija.
Dakle, kad nađeš vremena za analizirati sve logičke i prijateljske greške u koracima koje sam počinio u toj jednoj (1) rečenici (isprike, ranije sam mislio da su dvije), možemo slobodno nastaviti razgovor o drugim temama (ako mi budu zanimljive). Bez toga nastavak razgovora nema smisla, jer ću ja odgovarati nešto što mislim da je smisleno, a ti ćeš naprosto reći: "radiš pogreške ali sitna je ura pa ti ne ću reći koje su to pogreške". Ne razumijem zašto si ispisao još dva golema posta a ne možeš reći što je pogrešno u jednoj rečenici. Sad nije sitna ura, pa eto prilike. Doduše, dan je Božji, ali ne žuri mi se, kad god stigneš.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 12:11   #74
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Jel onda mozemo reci da je covjek slobodan onda kada odlucuje u skladu s univerzalnim vrijednostima?

I drugo pitanje, da li se svaka odluka moze dovesti u odnos s univerzalnim vrijednostima ili?

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Ako donosi odluke u skladu s bilo čim, nije slobodan. No sad se može razvezati o tome što znači "u skladu" a što "slobodan" i tako bez kraja i konca.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 12:15   #75
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Ako donosi odluke u skladu s bilo čim, nije slobodan. No sad se može razvezati o tome što znači "u skladu" a što "slobodan" i tako bez kraja i konca.
Je li slobodan ako donosi odluke u skladu sa samim sobom?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 12:35   #76
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
A stvarno misliš da sam čitao tvoje dugačke postove nakon: Dakle, kad nađeš vremena za analizirati sve logičke i prijateljske greške u koracima koje sam počinio u toj jednoj (1) rečenici (isprike, ranije sam mislio da su dvije), možemo slobodno nastaviti razgovor o drugim temama (ako mi budu zanimljive). Bez toga nastavak razgovora nema smisla, jer ću ja odgovarati nešto što mislim da je smisleno, a ti ćeš naprosto reći: "radiš pogreške ali sitna je ura pa ti ne ću reći koje su to pogreške". Ne razumijem zašto si ispisao još dva golema posta a ne možeš reći što je pogrešno u jednoj rečenici. Sad nije sitna ura, pa eto prilike. Doduše, dan je Božji, ali ne žuri mi se, kad god stigneš.
1) Ja još nikada nikom nisam rekao -ne ako je inzistirao barem dva puta.

2) A meni se to događa puno puta. Rekorder je u tome f.chief koji od tebe očekuje ono što sam ne želi ponuditi. (npr on te pita da mu u 2 rečenice nešto objasniš a kada ga ja to isto upitam onda šuti i pravi se grbav)

3) pa evo ću sada raščlaniti taj tvoj u jednoj rečenici karikaturalni podmećući zaključak i evo ga idemo ..otvaram novi tab da kopiram tu tvoju rečenicu..
jer mi je teško ovdje pisati i gore kopirati..

4) evo ga

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
... Budući da je bit ono po čemu nešto jest to što jest, da je bit čovjeka ovo što ti kažeš da kršćanstvo kaže da je bit čovjeka, slijedilo bi da oni koji ne ljube Boga ili sebe ljube malo više nego neke druge uopće nisu ljudi.
... .
Anadi koji izvrsno kombinira personalističko učenje kršćanstva sa impersonalističkim učenjem advaite i budizma uvodi koncept ''duša u sjemenu''.
On hoće reći da ti i ja i sigmund i kolegica mravac8 jesmo duše ali duše u sjemenu koje se mogu ali i ne moraju razviti dalje .
Ako se ne razvijemo u ''duhovno stablo'' ostat ćemo na razini tog sjemena nerazvijeni i baciti ćemo se u smeće ili ticama da nas popapaju.

5)
Ja to shvaćam tako da ONI KOJI NE LJUBE BOGA I DRUGOGA KAO SEBE
doista ''nisu ljudi'' u smislu da NISU RAZVILI SVOJE NAJBOLJE KAPACITETE KOJE IMAJU.

6) biološki gledano i psihološki gledano oni jesu i uvijek su ljudovi,ali to ti nisi mislio kada si mi podmetnuo zaključak da oni nisu ljudi.

7) ali razina ima više i suptilnije su i zahtjevnije

8) Ako je nečija (tvoja) istinska Volja da budeš profesor filozofije a ostao si
pastir onda se nisi ispunio tim više ako nisi sretan kao pastir ili sobar(po Hegelu).

9) dr Taraš kaže:
Uvijek sam pomalo sažalijevao čovjeka koji ne zna igrati šah kao što bih sažalijevao čovjeka kome je ljubav ostala nepoznata.
Jer šah ,kao ljubav, kao muzika ima moć da čini ljude sretnima

10) Time hoću reći da ako netko nije upoznao ljubav da doista nije čovjek i ne vidim što je pogrešno u tome da on nije čovjek jer nije volio niti ga je itko volio.

11) u filmu Shack gospon Bog u obličju crnkinje kaže nadrkanom Macku da je ptica stvorena za letenje. Drugim riječima bog filozofski kaže da je bit ptice let.
A u istoj sceni bog kaže da smo i ti i ja i sigmund i transići i kolegica mravac8 stvoreni da volimo i budemo voljeni.
dakle bog u obličju crnkinje kaže Macku naša bit nije spoznati Hegela nego je naša bit voljeti i biti voljeni

12) i ja iz toga karikaturalno zaključujem u tvom stilu - onaj koji ne voli(boga i- ili druge) i nije voljen -nije čovjek.

I rest my case.

neka nastave kolege iz porote i ti kao detektiv
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 12:42   #77
Naravno -niče nitko drugi nakon što sam ti odgovorio poslovično,opširno,informativno, duhovito i ruhom finom stila očekujem od tebe
da mom meni i našim nama odgovoriš

a) što tvoja i Sigmundova -tertium non datur- logika kaže na openhajmerove izjave o elektronu koji se ponaša tako da Aristetolovska logika ostaje neupotrebljiva i posrana

b)
što tvoja i Sigmundova ljubavnica -tertium non datur -logika kaže na Budhine izjave o tome što istina nije tj istina nije ni ovo ni ono ni ovo ni ono a istovremeno kaže da je našao istinu koja je oslobođena bilo koje hegelove i sigmundove elaboracije
==

Zanima me kako ćeš se izvući iz rupe u koju si upao i koju si sam sebi iskopao xe xe

__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 12:46   #78
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Jel onda mozemo reci da je covjek slobodan onda kada odlucuje u skladu s univerzalnim vrijednostima?
Da, očito da možemo.

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
I drugo pitanje, da li se svaka odluka moze dovesti u odnos s univerzalnim vrijednostima ili?
Da. Točnije, nije svaka odluka donešena u skladu s univerzalnim vrijednostima, ali se može procjenjivati u odnosu prema istima.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 12:57   #79
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Da, očito da možemo.

Čudno je to. Meni je očito da ne možemo. Onaj tko je u skladu/usklađen je automatski uvjetovan (predvidljiv itd.), neka vrst automata. No o tome se može trućati u nedogled. Na kraju krajeva, to nije bitno/važno. Neka vrst "kibidabi". Važno je ono što jest.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 13:08   #80
Što binarna logika ima za reći kada joj se elektron ruga ?

''Ako se u kvantnoj fizici upitamo :

-Da li položaj elektrona ostane isti tokom vremena – moramo reći- NE

-Ako se upitamo da li se položaj elektrona mijenja tokom vremena –moramo reći-NE

-Ako se upitamo da li elektron miruje –moramo reći –NE

-Ako se naposljetku upitamo da li se elektron giba moramo reći-NE
.''

Baš me zanima koje ćeš čudnovate karikaturalne podmećuće zaključke dati na ove moje 4 tvrdnje pa te molim da to učiniš prije nego što ćeš čitati dalje..

.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.