Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2017., 17:47   #41
Quote:
zrimo kaže: Pogledaj post
Pa da svatko se može izjasniti kako želi, kao što ste i vi mogli izjašnjavati pa se 1991. jasno izjasnili Muslimanima.
Tu nedavnu mimikriju u Bošnjake za potrebe svoga nacionalizma i prisvajanja Bosne samo za sebe vam nitko ne puši.

Jel ti opće razumiješ šta je titula ban?
Bosanski banovi nisu samo bosanski nego i ugarski, izravno podložni ugarskom dvoru u Budimu.
Nego kad je Hrvatska sjevernije šta je to? Bosna? Makarsko primorje je u Bosni
i treba pripasti samo Bošnjacima?

Važno je kako on sam sebe naziva: kralj Hrvata, Srba, Bosne, Dalmacije, Hrvatske, Primorja, Huma, Donjih krajeva, Zapadnih strana, Usore i Soli.
Zašto se ne naziva kralj Bošnjaka?
Dakle Bosna je samo zemlja u rangu s Humom, Soli, Donjim krajevima.
Jel to znači da onda Hum ide Hercegovcima, Soli Tuzlacima, Dalmacija Dalmatincima itd?

Čuj svatko ima pravo na katoličku tradiciju, sad su i one katoličke crkve koje niste porušili vaše?
Pa ako ne praviš razliku, i nisi tako vaspitan zašto djeci ne dadneš ime Stjepan, Hrvoje, Katarina u čast bosanskim vladarima, pa 21. je vijek?
Ja nisam sreo nijednog Bošnjaka da nosi ime bosanske srednjovjekovne tradicije.
Jedna grana kotromanica su ostojici a ostojice sa plemickom titulom imas u dalmaciji i tim ljudima se moze pratit loza do u 15-16 stoljece.Priznati su kao plemstvo od tih nekih institucija iz venecije koje se time bave a cak imaju i nekavu zemlju na korculi na kojoj se nalazi neka srednjevjekovna rezidencija i na njoj mozes naci grb kotromanica.Meni se cini da je rezidencija spomenuta i kao tvrtkova :klap:
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 08.07.2017., 18:39   #42
Quote:
zrimo kaže: Pogledaj post
Važno je kako on sam sebe naziva: kralj Hrvata, Srba, Bosne, Dalmacije, Hrvatske, Primorja, Huma, Donjih krajeva, Zapadnih strana, Usore i Soli.
Hrvati i Srbi u tituli oznacavaju zemlje, ne etnik, Hrvatsku i Srbiju.

Quote:
zrimo kaže: Pogledaj post
Zašto se ne naziva kralj Bošnjaka?
Da, prilicno je indikativno sto se jedino Hrvatska i Srbija imenuju etnikom u domacim titulama, dok ostale slavenske zemlje nose geografska imena.Po meni nema sumnje da se radi o ostavstini gentilne titule.

Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Zapravo ima samo se nitko netrudi pisati o rami niti objasniti da je bosnu predhodilo hercestvo rama koja je u biti jedna te ista stvar.Naime(ovo imamo crno na bijelo) kralj ugara ihrvata svom princu stvara hercestvo da njime vlada dok je kralj jos ziv i tako se iz kraljevstva ugarske,hrvatske i dalmacije dolazi do kraljevstva ugarske,rame,hrvatske i dalmacije.Ugari bosnu i kasnije nazivaju banovina/kraljevstvo rama tako da se tocno zna da je to podrucje kraljevine hrvatske i dalmacije koje je izdvojeno i organizirano u hercestvo!
Netocno.Rama i Bosna su dvije odvojene zemlje, koje se sjedinjuju, barem u titulama, tek u 15. stoljecu.Rama je kraljevstvo jos od 12. st., a Bosna tek 14. st. (od 15.st. u H-U kraljevstvu) - prije toga bila je dukat (hercestvo).

https://www.academia.edu/17655486/Od...i_Archiregnuma

Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Inace imamo novotkriveni izvor sto se tice ovog foruma i jako je slikovit,taman za prosjecnog forumasa a govori o zastavama i grbovima boxnie(bosne)i eslavonie(hrvatske)
Taj izvor tesko da je novootkriven, jer je jos o njemu pisao Josip Smodlaka.Anonimni autor ne daje originalne prikaze zastava Hrvatske i Bosne, vec prikaz zastave knezova Frankopana, koje on pogresno tumaci kao znakovlje vladara Hrvatske i Bosne.

Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Tvrtko je etnicki hrvat
Tvrtko definitivno nije etnicki Hrvat.Niti imamo izvore koji ga kao takvog opisuju niti se on igdje sam tako izjasnjava.

@Amigo
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 08.07.2017., 19:01   #43
Reko sam za forum novootkriveni izvor!
A nemora se zvat hrvat ali ta kultura je hrvatska:
Zasto se bosnu zove rama?
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 08.07.2017., 19:44   #44
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Reko sam za forum novootkriveni izvor!
Niti to nije istina.O tom izvoru se razglabalo prije nekoliko godina ovdje.Ako te zanimaju autenticne bosanske zastave, nije problem, pomoci ce ti se.

Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
A nemora se zvat hrvat ali ta kultura je hrvatska:
Cak i da se to prihvati (kakva hrvatska kultura?), to ga ne cini etnickim Hrvatom.Uostalom, ne kuzim tu fascinaciju s Tvrtkom.Covjek je doslovce bio parazit koji se uspio uzdici pametno koristeci rasulo u susjednim drzavama (Hrvatska, Ugarska, Srbija).S tim da je upitno koliko bi on uopce i uspio osvojiti u Hrvatskoj da mu nije prisao dio hrv. plemstva.Stvorio je drzavu koja je bila stabilna taman toliko dugo koliko je gradanski rat trajao u susjednoj Hrvatskoj i Ugarskoj.Ostavio je drzavu u kojoj je glavni ustroj bila feudalna anarhija, a njegovo vladanje i otkidanja hrv. teritorija ostavit ce dalekosezne posljedice na same Hrvate.Zapravo ne kuzim niti tu mitsku famu oko cijele te dinastije.Po nicime se nisu istaknuli, a kad im je jedan jedini ozbiljni protivnik pokucao na vrata (Osmanlije), prdnuli su u rosu.Doslovce.

Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Zasto se bosnu zove rama?
Ne znam, vjerojatno zato sto se radi o susjednim zemljama koje su se integrirale u sklopu Bosanskog kraljevstva.Slicno kao Srbija i Raska.Bosnu se nazivlje Rama tek od 15. st.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 08.07.2017., 19:50   #45
Tema je više nego ružna u samoj osnovi fašistička, kakvo izvratnje činjenica, tko tu kome krade povijest.
Valjda to nije povijest Hrvata katolika Vareša, Kaknja, Fojnice, Sutjeske koji su autohtono stanovništvo, koja bolest je zahvatila muslimansko društvo prije svega njihovu historiografiju to je strahota.

Rama se kao kraljevina titularno javlja u ugarskoj kruni početkom 12 st. koja je diže na razinu kraljevine.
Kralj Bela II. nakon osvajanja Rame zemlju poklanja na upraviu svome sinu budućem kralju Ladislavu II.
Ugarski su kraljevi su uvijek smatrali da imaju pravo i na Ramu, a preko nje i na ostalu Bosnu.
Prije toga Rama postoji kao župa, možda i kneževina.
Ladislav II ne preuzima stvarno zemlju nego Ramom i Bosnom upravlja isti ban.
Vladari iz kuće Arpadovića, nose naslov "Rex Ramae".

Za­­­­ni­m­ljivo je kako Lašvanin prenosi Vitezovićev podatak o Beli II. koji je "imenovan 'Slipi'". Fra Nikola Lašvanin u Ljetopisu fojničkog samostana piše: "Ovi zadobi Ramu u gornjoj hrvatskoj zemlji, koja se sada Bosna imenuje, i zato svi njegovi namisnici zovu se kralji od Rame, to jest Bosne"

Bizantski car Manojl Komnen kuje i novac na kojem je pisalo "Moneta Belle Ragis R(amae)"
zrimo is offline  
Old 08.07.2017., 21:31   #46
Quote:
zrimo kaže: Pogledaj post
Tema je više nego ružna u samoj osnovi fašistička, kakvo izvratnje činjenica, tko tu kome krade povijest.
Valjda to nije povijest Hrvata katolika Vareša, Kaknja, Fojnice, Sutjeske koji su autohtono stanovništvo, koja bolest je zahvatila muslimansko društvo prije svega njihovu historiografiju to je strahota.

Rama se kao kraljevina titularno javlja u ugarskoj kruni početkom 12 st. koja je diže na razinu kraljevine.
Kralj Bela II. nakon osvajanja Rame zemlju poklanja na upraviu svome sinu budućem kralju Ladislavu II.
Ugarski su kraljevi su uvijek smatrali da imaju pravo i na Ramu, a preko nje i na ostalu Bosnu.
Prije toga Rama postoji kao župa, možda i kneževina.
Ladislav II ne preuzima stvarno zemlju nego Ramom i Bosnom upravlja isti ban.
Vladari iz kuće Arpadovića, nose naslov "Rex Ramae".

Za­­­­ni­m­ljivo je kako Lašvanin prenosi Vitezovićev podatak o Beli II. koji je "imenovan 'Slipi'". Fra Nikola Lašvanin u Ljetopisu fojničkog samostana piše: "Ovi zadobi Ramu u gornjoj hrvatskoj zemlji, koja se sada Bosna imenuje, i zato svi njegovi namisnici zovu se kralji od Rame, to jest Bosne"

Bizantski car Manojl Komnen kuje i novac na kojem je pisalo "Moneta Belle Ragis R(amae)"
Svasta ti napisa od povrsnih informacija i poluinformacija...Hajde sad da ti ne objasnjavam kad je Rama bila pod hrvatskom upravom i da je Vrbas zapadna granica prave Bosne....
__________________
"Zlato i srebro su novac, sve ostalo je kredit." - John Pierpont Morgan, osnivač banke JPMorgan
SmailAga Cengic is offline  
Old 08.07.2017., 21:34   #47
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Niti to nije istina.O tom izvoru se razglabalo prije nekoliko godina ovdje.Ako te zanimaju autenticne bosanske zastave, nije problem, pomoci ce ti se.



Cak i da se to prihvati (kakva hrvatska kultura?), to ga ne cini etnickim Hrvatom.Uostalom, ne kuzim tu fascinaciju s Tvrtkom.Covjek je doslovce bio parazit koji se uspio uzdici pametno koristeci rasulo u susjednim drzavama (Hrvatska, Ugarska, Srbija).S tim da je upitno koliko bi on uopce i uspio osvojiti u Hrvatskoj da mu nije prisao dio hrv. plemstva.Stvorio je drzavu koja je bila stabilna taman toliko dugo koliko je gradanski rat trajao u susjednoj Hrvatskoj i Ugarskoj.Ostavio je drzavu u kojoj je glavni ustroj bila feudalna anarhija, a njegovo vladanje i otkidanja hrv. teritorija ostavit ce dalekosezne posljedice na same Hrvate.Zapravo ne kuzim niti tu mitsku famu oko cijele te dinastije.Po nicime se nisu istaknuli, a kad im je jedan jedini ozbiljni protivnik pokucao na vrata (Osmanlije), prdnuli su u rosu.Doslovce.



Ne znam, vjerojatno zato sto se radi o susjednim zemljama koje su se integrirale u sklopu Bosanskog kraljevstva.Slicno kao Srbija i Raska.Bosnu se nazivlje Rama tek od 15. st.
Fascinacija Tvrtkom ti je fascinacija Bosnom...Po prirodnim bogatstvima, prosjecna balkanska zemlja, iznadprosjecno primitivnih ljudi a sve blize i dalje komsije je hoce za sebe...Valjda joj je to i najveca vrlina kroz historiju...Znas ono, kad hoces nesto a ne mozes da ga dobijes, onda tek poludis...
__________________
"Zlato i srebro su novac, sve ostalo je kredit." - John Pierpont Morgan, osnivač banke JPMorgan
SmailAga Cengic is offline  
Old 08.07.2017., 21:45   #48
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Bosnjanin je pripadnik plemickog staleza u Bosanskome kraljevstvu, ne etnik.Kotromanici su po vlastitoj obiteljskoj predaji Nijemci.

Natrag u skolicu....



A ti "Bosnjani" su srednjobosanski Hrvati koji su, nazalost, vecinski etnicki ocisceni od strane Armije BiH u proslom ratu.

Inace, oprez s ovim korisnikom:



Mitomanijak detected .
Kolega, ako te neko bude pitao, katolici BiH se iseljavaju jer im politicari to predlazu. Ko je iselio katolike tuzlanskog kraja? A ti svercerski ispadi po Srednjoj Bosni uopste nisu bosnjacko-hrvatski sukob nego malo kosovsko-svercerski talovi kiseljackih vlaha istocnog i zapadnog krscanstva...

Posto sam ja mitoman, reci mi sta bi ti dao da kao historicar mozes reci (I DOKAZATI) da je Hrvatska u ovom obliku postojala i ranije bilo kada...znas ono Histria, Ragusa, Slawonien, Baranya....A ja mitoman vama ovdje iznesem teoriju od Save do Huma i od Drine do Vrbasa je bila Bosna i ostala i vi samo mozete da me vrijedjate...

Ali da se vratimo na temu, zasto katolici BiH kradu tudju povijest? Ja bih rekao, oni ne kradu, to i jeste bila njihova historija, samo oni da bi tu historiju zadrzali oni moraju da razmisle da li su Hrvati...
__________________
"Zlato i srebro su novac, sve ostalo je kredit." - John Pierpont Morgan, osnivač banke JPMorgan
SmailAga Cengic is offline  
Old 08.07.2017., 21:46   #49
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
Reko sam za forum novootkriveni izvor!
A nemora se zvat hrvat ali ta kultura je hrvatska:
Zasto se bosnu zove rama?
Skontali su da je rijeka Bosna veca od rijeke Rame...
__________________
"Zlato i srebro su novac, sve ostalo je kredit." - John Pierpont Morgan, osnivač banke JPMorgan
SmailAga Cengic is offline  
Old 08.07.2017., 21:53   #50
Quote:
SmailAga Cengic kaže: Pogledaj post
Ali da se vratimo na temu, zasto katolici BiH kradu tudju povijest? Ja bih rekao, oni ne kradu, to i jeste bila njihova historija, samo oni da bi tu historiju zadrzali oni moraju da razmisle da li su Hrvati...
Tebe će valjda pitati?
Liudewitus is offline  
Old 08.07.2017., 22:09   #51
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Tebe će valjda pitati?
Mogu se vala zvati i Klingonci, samo je zeznuto kad ti dijete postavi pitanje kao sto je uvodni post....Pa ne znas da li da kazes da si potomak pokatolicenih arbanasa i vlaha pa se se pohrvatio ili da su te preveslali i preko religije navukli ti naciju kojoj nikad nisi pripadao...
__________________
"Zlato i srebro su novac, sve ostalo je kredit." - John Pierpont Morgan, osnivač banke JPMorgan
SmailAga Cengic is offline  
Old 08.07.2017., 22:18   #52
Quote:
Cak i da se to prihvati (kakva hrvatska kultura?), to ga ne cini etnickim Hrvatom.Uostalom, ne kuzim tu fascinaciju s Tvrtkom.Covjek je doslovce bio parazit koji se uspio uzdici pametno koristeci rasulo u susjednim drzavama (Hrvatska, Ugarska, Srbija).S tim da je upitno koliko bi on uopce i uspio osvojiti u Hrvatskoj da mu nije prisao dio hrv. plemstva.Stvorio je drzavu koja je bila stabilna taman toliko dugo koliko je gradanski rat trajao u susjednoj Hrvatskoj i Ugarskoj.Ostavio je drzavu u kojoj je glavni ustroj bila feudalna anarhija, a njegovo vladanje i otkidanja hrv. teritorija ostavit ce dalekosezne posljedice na same Hrvate.Zapravo ne kuzim niti tu mitsku famu oko cijele te dinastije.Po nicime se nisu istaknuli, a kad im je jedan jedini ozbiljni protivnik pokucao na vrata (Osmanlije), prdnuli su u rosu.Doslovce.
NE nego bosnom jer je komplicirana i cool kao inception(ako si gledao taj film)

Pa upravo to! Nijedan kotromanic nije nasljedniku ostavio zdravu drzavu neko neku balkanski smuljanu komplikaciju koja na silu oce bit drzava a YU historiografija je uzdize do te mjere da cak postoji na kartama kao kraljevina i nekakvo stapaliste srba i hrvata.Po meni samo opravdavaju stvaranje BiH.Bosanski banovi su davali svoje sinove ugarima na robiju,zavrsavali u tamnicama imali intervencije i krizarske bojne dok toga nista nije bilo kod hrvatskih banova a na hrvatsku se gleda kao na dio ugarske LOL
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 08.07.2017., 22:38   #53
Quote:
SmailAga Cengic kaže: Pogledaj post
Mogu se vala zvati i Klingonci, samo je zeznuto kad ti dijete postavi pitanje kao sto je uvodni post....Pa ne znas da li da kazes da si potomak pokatolicenih arbanasa i vlaha pa se se pohrvatio ili da su te preveslali i preko religije navukli ti naciju kojoj nikad nisi pripadao...
Dobio si konkretne citate iz konkretnih povijesnih vrela, pročitaj ih i duboko razmisli o njima. A te priče o "pokatoličenim arbanasima" i slične nebuloze ostavi za lokalnu birtiju. Ovdje ćeš teško nekoga navući na to.
Liudewitus is offline  
Old 08.07.2017., 22:39   #54
Quote:
SmailAga Cengic kaže: Pogledaj post
Kolega, ako te neko bude pitao, katolici BiH se iseljavaju jer im politicari to predlazu. Ko je iselio katolike tuzlanskog kraja? A ti svercerski ispadi po Srednjoj Bosni uopste nisu bosnjacko-hrvatski sukob nego malo kosovsko-svercerski talovi kiseljackih vlaha istocnog i zapadnog krscanstva...

Posto sam ja mitoman, reci mi sta bi ti dao da kao historicar mozes reci (I DOKAZATI) da je Hrvatska u ovom obliku postojala i ranije bilo kada...znas ono Histria, Ragusa, Slawonien, Baranya....A ja mitoman vama ovdje iznesem teoriju od Save do Huma i od Drine do Vrbasa je bila Bosna i ostala i vi samo mozete da me vrijedjate...

Ali da se vratimo na temu, zasto katolici BiH kradu tudju povijest? Ja bih rekao, oni ne kradu, to i jeste bila njihova historija, samo oni da bi tu historiju zadrzali oni moraju da razmisle da li su Hrvati...
HAHAH pravi imbecil!

Kako netko ko je ostao ono sto je bio i prije ottomanske okupacije mora promisljati svoj identitet dok vi koji ni imena narodne nemate sem turskog mozete diktirati identitet autohtonom stanovnistvu?

Mi smo najstariji i sebe zovemo hrvati i u pjesmama narodnim i u ljetopisima a i knjizevnici sa podrucja bih svoj jezik nazivaju hrvatski.U nasoj tradiciji naziv za vas je TURCIN,POTURICA a sve istalo je falsifikat

@Zagorski krizar,neku narodnost mora imat!Je bio mjesanac svega i svacega ali je pricao hrvatski kao svoj maticni i ako je imao nesta kao skolu i pismenost potegao ju je iz dalmacije(glagoljasi i to)
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 08.07.2017., 22:43   #55
Quote:
SmailAga Cengic kaže: Pogledaj post
Fascinacija Tvrtkom ti je fascinacija Bosnom...Po prirodnim bogatstvima, prosjecna balkanska zemlja, iznadprosjecno primitivnih ljudi a sve blize i dalje komsije je hoce za sebe...Valjda joj je to i najveca vrlina kroz historiju...Znas ono, kad hoces nesto a ne mozes da ga dobijes, onda tek poludis...
Moguce, sasvim moguce.

Quote:
SmailAga Cengic kaže: Pogledaj post
Kolega, ako te neko bude pitao, katolici BiH se iseljavaju jer im politicari to predlazu. Ko je iselio katolike tuzlanskog kraja? A ti svercerski ispadi po Srednjoj Bosni uopste nisu bosnjacko-hrvatski sukob nego malo kosovsko-svercerski talovi kiseljackih vlaha istocnog i zapadnog krscanstva...
Ne govorim o danasnjem iseljavanju, nego o zlocinima pocinjenima u ratu.Sva tri naroda pocinili su zlocine, i u to spada etnicko ciscenje Hrvata srednje Bosne.Koji su jedini pravi nasljednici srednjovjekovne Bosne, ironije li.

Quote:
SmailAga Cengic kaže: Pogledaj post
Posto sam ja mitoman, reci mi sta bi ti dao da kao historicar mozes reci (I DOKAZATI) da je Hrvatska u ovom obliku postojala i ranije bilo kada...znas ono Histria, Ragusa, Slawonien, Baranya....A ja mitoman vama ovdje iznesem teoriju od Save do Huma i od Drine do Vrbasa je bila Bosna i ostala i vi samo mozete da me vrijedjate...
Izjavio si ovo:

nikakvih Hrvata u BiH do 1918. godine nije bilo

Granice BiH 1918. godine su ovakve.Naravno da ti takva tvrdnja ne stoji.Ako si mislio na srednjovjekovnu Bosnu, to onda nije Bosna i Hercegovina.Isprike sto sam te krivo optuzio, ali ne mogu citati tude misli, vec samo ono napisano.

Quote:
SmailAga Cengic kaže: Pogledaj post
Ali da se vratimo na temu, zasto katolici BiH kradu tudju povijest? Ja bih rekao, oni ne kradu, to i jeste bila njihova historija, samo oni da bi tu historiju zadrzali oni moraju da razmisle da li su Hrvati...
Jesu bili.Vratis se unatrag i procitas predaje bosanskih katolika, gdje se pjeva Puka harvatskoga razutje slišala i Zat(a)r se hrabrenstvo puka harvatskoga.

@Heero
Nisam gledao Inception .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 08.07.2017., 22:49   #56
@ZK

kako mislis da kuzis bosnu a ni inception nisi pogleda
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 08.07.2017., 22:56   #57
Quote:
zrimo kaže: Pogledaj post
Tema je više nego ružna u samoj osnovi fašistička, kakvo izvratnje činjenica, tko tu kome krade povijest.
Ajde sto je ova tumor tema po hiljaditi put na ovom propalom forumu ''Povijest'' otvorena i sto ju je pokretac teme odvratno pokrenuo sa jadnim i ruznim obrazlozenjima, vec sto i vi Hrvati, umjesto da zanemarite i iskulirate temu, pisete jos debilnije nacionalisticko-romanticarske gluposti.


Nadam se da ce moderatura temu brzo zatvoriti.
Unknown Archont is offline  
Old 08.07.2017., 23:06   #58
Zasto bi zatvorili kad je tu zagorac da sve ispravi i objasni?
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 09.07.2017., 11:55   #59
Bosna je istocnohrvatska banovina, Bosnjani nisu etnik nego samo stalez...

Etnogeneza Bosnjana zapocinje nezavisno od srpske i hrvatske, no ona se odvija u jezgru prvobitne bosanske drzave. Kasnije, narocito u 14. i 15. stoljecu, se bosnjansko ime siri na podrucja gdje su srpska i hrvatska imena duze prisutna. Plemstvo tih podrucja koje ulazi u sastav bosanske drzave prihvata bosnjansko ime, prije svega u smislu pripadnosti bosanskom rusagu. Dakle tek sada pojam Bosnjanin dobiva i politicku dimenziju. Etnicka pripadnost je u srednjem vijeku ionako podredjena politickoj/klasnoj i vjerskoj. Stovise uopce nije relevantna. Vladari cesto uopce nisu bili porijeklom iz zemlje kojom su vladali. U njihovom rodoslovnom stablu su bili ljudi iz cijele Europe. To je slucaj i sa Tvrtkom kojeg nitko ne moze prisvajati i nabijati mu etnicki kaput. Tvrtko je bio clan i glava dinastije Kotromanic. Njegova politika se vodila sirenjem politickog utjecaja. U njegovom razmisljanju nije bilo mjesta za "patriotizam" ili fiktivne identitete koje danas nazivamo nacionalnim.

I da samo jos dodam koju rijec na ovo pitanje o hrvatskom prisvajanju. Povijest BiH je i povijest bosanskih Hrvata koji bosansko srednjovjekovlje dozivljavaju kao svoje povijesno naslijedje. Hrvati u BiH nisu strani uljezi pa da nesto kradu nego svoji na svome. No njihov hrvatski identitet je posljedica unosenja ideja hrvatskog nacionalnog preporoda. Imate moderne nacionalne identitete i predmoderne vjerske, pokrajinske i zavicajne. Predmoderni identitet bosanskih katolika je bio bosnjacki. No taj zavicajni bosnjacki identitet nikada nije izrastao u moderni, politicki i nacionalni. Jednostavno ga je zbog postojecih historijskih okolnosti potisnuo hrvatski.
Freidenker is offline  
Old 09.07.2017., 12:24   #60
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Hrvati u BiH nisu strani uljezi pa da nesto kradu nego svoji na svome. No njihov hrvatski identitet je posljedica unosenja ideja hrvatskog nacionalnog preporoda.
Zašto ignoriraš primarne izvore koji spominju hrvatsko narodno ime u Bosni davno prije hrvatskog nacionalnog preporoda?
Liudewitus is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:25.