Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2018., 14:49   #581
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post

Što se tiče genetske baze, addx je nešto pisao o opiodnim receptorima. U toj, biopsihijatrijskoj, paradigmi količina straha od smrti ovisi o tome dominira li u organizmu jedan ili drugi tip receptora. A neki temeljni uzorci neurotransmitera nedvojbeno su nasljedni.
To je istina. Postoje vrlo velike razlike među ljudima. Jedni su užasnuti, druge uopće nije briga a treći (najbrojniji) su negdje između.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 14:51   #582
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Slabo te razumijem. Nema tu ništa dvolično ili nedosljedno. Mene se tiče ali me se ne pita (legalist sam). Inače, kad smo se upleli u etiku, liberalizam tu ima najčvršću poziciju. On se kategoričkog imperativa drži doslovce bez fige u džepu.

Kako to misliš "upleli smo se u etiku"? Pa nego u što? Nalazimo se na pdf-u filozofija. Etika je grana filozofije, a ne pravo, koje može biti i neetično i prolopovsko i kretensko i zločinačko... od sustava do sustava...

U sva četiri ona navedena pokušaja ubojstva te se tiče ili te se ne tiče ni u jednom?

Pravo za etiku nije relevantno (ali bi etika trebala biti relevantna za pravo). Nacisti su mahom bili legalisti, većina ovdašnje privatizacijske pljačke, kao i pljačke putem predstečajnih nagodbi sprovedeno je po zakonima koje su u te svrhe pisali HDZ i SDP. Zločini i pljačke mogu biti legalni, primjeri su nebrojeni.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 14:59   #583
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
A razlog zbog kojeg sam to izdvojila iz niza je ......... ?
To ti trebaš napisati, ako si u stanju argumentirati. Zašto si se fokusirala baš na to, a ne na druga tri slučaja.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 15:14   #584
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
U tom se smislu slažem da se vizija grupnog interesa raspada ako se i grupa počne raspadati, ali to ne znači da ne postoji vid postojanja koji je moralno ispravan i štiti grupu od samouništenja. Na taj način, kroz moralnu prizmu, itekako dolazimo do objektivnog grupnog interesa koji ne ovisi o proizvoljnosti pojedinca. Osobni interesi pojedinaca moraju biti usklađeni sa interesom grupe u kojoj se nalaze. Taj je interes po definiciji van osobnog ukusa i nije samo zbroj interesa pojedinaca koji grupu čine.

Ponekad se ne mogu oteti dojmu da pišeš iz neke pustinje ili prašume. Ovo o čemu pišeš vrijedi samo za zajednice lovaca sakupljača u kojima vlada čemer i egzistencijalna ugroza pa su svi odnosi obvezujući. Toga više nema. Šuma koju spominješ nema svoj interes. Ima ga samo pojedinačno drveće.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 15:17   #585
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Kako to misliš "upleli smo se u etiku"? Pa nego u što? Nalazimo se na pdf-u filozofija. Etika je grana filozofije, a ne pravo, koje može biti i neetično i prolopovsko i kretensko i zločinačko... od sustava do sustava...

U sva četiri ona navedena pokušaja ubojstva te se tiče ili te se ne tiče ni u jednom?

Pravo za etiku nije relevantno (ali bi etika trebala biti relevantna za pravo). Nacisti su mahom bili legalisti, većina ovdašnje privatizacijske pljačke, kao i pljačke putem predstečajnih nagodbi sprovedeno je po zakonima koje su u te svrhe pisali HDZ i SDP. Zločini i pljačke mogu biti legalni, primjeri su nebrojeni.
Tiče me se u svemu ali ti se nemam namjeru pridružiti kao gerilac.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 15:28   #586
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ljudi nikada neće imati jednake ishode niti jednake mogućnosti.
Iste ishode je retardirano htjeti, ali iste mogućnosti? Tko je dobar arbitar koji može reći "ne, ti nisi za ovo"?

Tu je problem svih tradicionalista, što si uzimaju za pravo biti arbitri svemira.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 15:32   #587
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Ponekad se ne mogu oteti dojmu da pišeš iz neke pustinje ili prašume. Ovo o čemu pišeš vrijedi samo za zajednice lovaca sakupljača u kojima vlada čemer i egzistencijalna ugroza pa su svi odnosi obvezujući. Toga više nema. Šuma koju spominješ nema svoj interes. Ima ga samo pojedinačno drveće.
Zašto šuma ne bi imala interes?
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 15:34   #588
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Iste ishode je retardirano htjeti, ali iste mogućnosti? Tko je dobar arbitar koji može reći "ne, ti nisi za ovo"?

Tu je problem svih tradicionalista, što si uzimaju za pravo biti arbitri svemira.
Ne nužno, neki se samo zgražaju nad modernim svijetom, što ne znači da bi sami uvodili diktaturu, iako u neku ruku ustvari sude ostalima, makar u sebi.
Ali opet, i oni koji su na drugom kraju ideološkog spektra (liberalni) su također arbitri, jer ne odstupaju od svog mišljenja.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 15:34   #589
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Iste ishode je retardirano htjeti, ali iste mogućnosti? Tko je dobar arbitar koji može reći "ne, ti nisi za ovo"?

Tu je problem svih tradicionalista, što si uzimaju za pravo biti arbitri svemira.
Iste mogućnosti su jednako teška fantazija kao i isti ishodi. Ja u suštini ne vidim razliku.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 16:35   #590
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
To je istina. Postoje vrlo velike razlike među ljudima. Jedni su užasnuti, druge uopće nije briga a treći (najbrojniji) su negdje između.
Nekako balansiram između BMK stava i radoznalosti. I nisam primijetila da se to nešto mijenja s godinama. Ta užasnutost mi je posve strana i ide mi na živce. Jako.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 18:02   #591
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Iste mogućnosti su jednako teška fantazija kao i isti ishodi. Ja u suštini ne vidim razliku.
Tehnički gledano ja ne vidim razliku između ljudi, ti vidiš.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 19:28   #592
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Tehnički gledano ja ne vidim razliku između ljudi, ti vidiš.
Da, jer ljudi uopće nisu različiti.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 19:38   #593
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Da, jer ljudi uopće nisu različiti.
Nitko nije tvrdio da su ljudi identični, različiti su.

Ali ti tvrdiš da na osnovu tih razlika možeš nešto odlučiti: tipa žene ne smiju na faks ili glasati.

Sad, možeš mi kontrirati reći da nisi baš to mislio, ali sigurno si mislio na nešto tog tipa gdje kolektiv proizvoljno deklarira da neki ljudi nešto ne mogu. A to mogu prihvatiti samo ovce.

Nije isto ne završiti faks jer te ne ide, ali ne smjeti upisati faks...to je bolesno.
Zamijeni "faks" sa svojim primjerom slobodno.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 20:00   #594
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Nitko nije tvrdio da su ljudi identični, različiti su.

Ali ti tvrdiš da na osnovu tih razlika možeš nešto odlučiti: tipa žene ne smiju na faks ili glasati.

Sad, možeš mi kontrirati reći da nisi baš to mislio, ali sigurno si mislio na nešto tog tipa gdje kolektiv proizvoljno deklarira da neki ljudi nešto ne mogu. A to mogu prihvatiti samo ovce.

Nije isto ne završiti faks jer te ne ide, ali ne smjeti upisati faks...to je bolesno.
Zamijeni "faks" sa svojim primjerom slobodno.
Smiju na Filozofski. Da imaju o čemu razmišljati dok kuhaju ručak.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 22:38   #595
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Zašto šuma ne bi imala interes?
Jel' ti to mene...?
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 22:44   #596
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ali opet, i oni koji su na drugom kraju ideološkog spektra (liberalni) su također arbitri, jer ne odstupaju od svog mišljenja.
Normalno da ne odstupaju. Zašto bi itko odstupao od svog mišljenja? Prva stvar na koju svi imaju pravo je mišljenje. Razlika je jedino u tome što liberali ne vide problem u tome što ljudi imaju različita mišljenja i što od njih ne odstupaju.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 08:34   #597
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post

Ali opet, i oni koji su na drugom kraju ideološkog spektra (liberalni) su također arbitri, jer ne odstupaju od svog mišljenja.
Kada se treba odstupiti od vlastitog mišljenja? Onog trenutka kada ti netko dokaže da je tvoje mišljenje pogrešno. Do tada nema potrebe odstupati od vlastitog mišljenja i prihvaćati neko drugo.

Je li demokracija dobra ili loša? Moje mišljenje je da je dobra, netko drugi može misliti da je loša. Odgovor na to pitanje je jako teško, postoji puno argumenata i za jedan i za drugi zaključak. Liberal je toga svjestan i neće svoje mišljenje silom nametati drugome, neće očekivati da svi misle kao i on. Naravno, dati će svoje mišljenje, obrazložiti ga argumentima i to je to.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 09:41   #598
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post

To je individualno. Neki dok su mladi imaju osjećaj da su besmrtni, a pred starost počinju lizati oltare. Radi uhljebljenja, ofkors.


Sve je individualno, pa i to, jer ljudi su individue. Opet dovoljno smo slični da nas se može utrpati u neke ladice.

Što se tiče mladih, mislim da su mladi zaokupljeni drugim stvarima i da zato nemaju vremena misliti na smrt. Mladi misle na osobu u koju su se zaljubili, misle na školu, egzistenciju, budućnost, zaradu, posao, djecu ........ nema se vremena misliti na smrt, mladost ima druge prioritete i druge obaveze.

Čovjek kad ostari nema više toliko obaveza s kojima bi zaokupio um. Ako je u penziji, ne mora više misliti na posao, djeca su mu velika i otišla od kuće, ako se i zaljubi ljubav nije toliko intenzivna da bi mu zaokupljala misli 24 sata dnevno, tijelo stari i ne može se više aktivno baviti fizičkim aktivnostima .... uglavnom pravi period života da se promišlja o životu, a smrt je sastavni dio života.

Mislim da su to razlozi zašto stariji ljudi više misle o smrti, a ne blizina smrti.

Razgovarala sam sa dosta starijih ljudi, i, unatoč uvriježenom mišljenju da se starci boje smrti, pa je to razlog zašto se okreću vjeri, njihove izjave govore drugačije - većina njih se manje boji smrti nego u mladosti. To je i očekivano, mlad čovjek smrću ostaje bez budućnosti, bez doživljaja i događaja, bez iskustva koje je mogao imati da je ostao živ, star čovjek ne ostaje više bez ničega, star čovjek ne ostaje bez budućnosti, bez prve ljubavi, bez djece koju će imati .......

Raspon misli o smrti starih ljudi na pragu smrti kreće se od - volim živjeti i živio bi još malo, uživao u unucima i druženju sa prijateljima do dosta mi je svega, ništa mi više ne pruža užitak i jedva čekam da to sve završi, živim zbog djece kojoj bi bilo teže bez mene.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 10:03   #599
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post

Što se tiče genetske baze, addx je nešto pisao o opiodnim receptorima. U toj, biopsihijatrijskoj, paradigmi količina straha od smrti ovisi o tome dominira li u organizmu jedan ili drugi tip receptora. A neki temeljni uzorci neurotransmitera nedvojbeno su nasljedni.
Što se tiče genetske baze, znam daleko premalo o genetici da bi mogla donositi neke zaključke. Ono što znam - geni se uključuju (u pubertetu, na primjer, kada dijete doseže spolnu zrelost i tijelo se mijenja u skladu s tim) ili isključuju (u klimakteriju, kada osoba gubi neke sposobnosti) pa je moguće da i osjećaji prema smrti postaju drugačiji iz istog razloga.

Dalje ne bi išla u zaključcima, ne znam dovoljno.

Osim toga, imala sam priliku vidjeti kako jedan jedini nagli događaj može drastično i, doslovno u sekundi, promijeniti čovjekov odnos prema smrti.

Zatim, tu je i jastvo, ja, ono za što u hrvatskom jeziku nemamo naziv. Bez obzira što znanost priznaje samo utjecaj okoline i utjecaj genetike, mislim da i jastvo ima ulogu u svemu tome. Veliku ulogu.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 10:12   #600
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
To je individualno. Neki dok su mladi imaju osjećaj da su besmrtni, a pred starost počinju lizati oltare. Radi uhljebljenja, ofkors.
A za vrijeme života mito i korupcija. "Ej, sveti Ante? Daj molim te Jozu malo poguraj. Nije on tako loš, eto nedavno je umro pa ako možeš učinit nešto za nj', bilob super!"
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.