Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2018., 00:36   #21
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Desnica nema veze sa individualizmom, kapitalizmom i slobodom govora. Dobro ljudi govore da je fašizam desna ideologija, ili kao što zoroasterix kaže:
U ideologiji fašizma postoje elementi i ljevice i desnice, ali daleko više ljevice.
Desnica je konzervativna, dakle tradicionalna, i protivi se progresivnim idejama, a fašizam vrvi od progresije i progresivnog kolektivizma. Fašizam se temeljio u Marksovim teorijama i posuđivao je socijalističku terminologiju. Istina je da ima i desne elemente, ali sama ideja se temelji u verziji marksizma koja umjesto klasne borbe jači naglasak daje na borbu između rasa i naroda. I zbog toga je potrebno jačanje nacije kroz nacionalni kolektivizam, hijerarhiju, vojsku i oružje.

Kada se ovo zadnje oduzme, ostaje samo jedna od brojnih verzija autoritarnog socijalizma.
paklara is offline  
Old 11.02.2018., 00:54   #22
Sa razlogom i nema filozofske misli o fasizmu, jer je nepotrebno gubiti vrijeme na takvu ideju uopce i na takve pokusaje opcenito, tu nema niceg vrijednog za filozofiranje ni najmanje.
Ufur is offline  
Old 11.02.2018., 01:55   #23
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
U ideologiji fašizma postoje elementi i ljevice i desnice, ali daleko više ljevice.
Desnica je konzervativna, dakle tradicionalna, i protivi se progresivnim idejama, a fašizam vrvi od progresije i progresivnog kolektivizma. Fašizam se temeljio u Marksovim teorijama i posuđivao je socijalističku terminologiju. Istina je da ima i desne elemente, ali sama ideja se temelji u verziji marksizma koja umjesto klasne borbe jači naglasak daje na borbu između rasa i naroda. I zbog toga je potrebno jačanje nacije kroz nacionalni kolektivizam, hijerarhiju, vojsku i oružje.

Kada se ovo zadnje oduzme, ostaje samo jedna od brojnih verzija autoritarnog socijalizma.
Za to bi prvo trebali definirati što su to elementi ljevice, a što desnice. Samo što ja odbijam ove basic i svakodnevne podjele na lijeve i desne. To je izmišljanje i čupanje političkih podjela iz zraka. Tipa, one standardne američke priče da je desnica individualistička, zalaže se za razne slobode s posebnim naglaskom na ekonomiju i kapitalizam, itd. Nema to nikakve veze sa povijesnom desnicom, to je sve izvorno ljevičarstvo. Danas se to sve brka, pa se onda desnicom smatra ono za što se u nekom trenutku zalažu temperamentalni konzervativci. Nije baš toliko jednostavno, ali generalno govoreći svodi se na to. Zato su desničari generalno ono što su ljevičari bili prije 30 godina. Oni više-manje nastoje očuvati poredak u kojem su rođeni i u kojem su odrasli. Zato uglavnom ništa niti ne očuvaju. Imaju neke liberalne principe, ali se protokom vremena voda sve više i više muti gdje god i koliko se god da zamutiti. Moderni je desničar poput sjene progresivca. Uvijek nekoliko koraka iza. Liberalizam, naravno, sa pravom desnicom nema veze. Eventualno neke manifestacije liberalizma mogu biti desnije od drugih, to jest bliže pravoj desnici. Iako fundamentalno različite. Sloboda i jednakost su antitetični desnici. Desnica je organski, prirodni poredak, a ljevica je odmicanje od njega. Regres maskiran u progres. Lovi zvijezde, a u tmini noći korača u provaliju. I sve to fašizam stavlja na desnu stranu političkog spektra. Fašizam je reakcija upravo na temelje ljevičarstva, ali kao što zoroasterix kaže, fašizam i sam izniče iz modernizma i njegovo je dijete. Kvazitradicionalizam koji ni sam nije siguran odakle stvarno izniče i što bi točno trebao biti. Sin bez oca, a poznaje samo mater. Prirodni poredak koji kroz duh modernog čovjeka teži ponovnom etabliranju. Ali moderni čovjek, bez kompasa, nije u stanju uistinu odgovoriti na njegov poziv, rezultirajući degeneričnom manifestacijom koja je fašizam.

Quote:
Ulfur kaže: Pogledaj post
Sa razlogom i nema filozofske misli o fasizmu, jer je nepotrebno gubiti vrijeme na takvu ideju uopce i na takve pokusaje opcenito, tu nema niceg vrijednog za filozofiranje ni najmanje.
Ima puno više nego za filozofiranje o liberalizmu i komunizmu. Fašizam je barem donekle intuitivan i nije samo obična umna konstrukcija. Slikovito prikazano, fašizam je retardirano dijete, a liberalizam i komunizam su njegovi imaginarni prijatelji.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Old 11.02.2018., 10:22   #24
Quote:
paklara;67980381

kaže:
U ideologiji fašizma postoje elementi i ljevice i desnice, ali daleko više ljevice.
Mislim da je ideološko ishodište fašizma robovlasništvo pa i feudalizam (podjela na klase), dakle da u fašizmu nema baš ništa novo.

Razlika između fašizma i komunizma je što komunisti predviđaju dokidanje klasa (njihovo izumiranje, recimo to tako), a fašizam traži fizičko uništavanje ostalih nacija.

Fašizam manje vrijedne nacije pretvara u robove ili ih šalje u krematorije.

Komunizam tvrdi da će se razvojem sredstava za proizvodnju doći do nestanka klasa, a to se danas i događa. Naravno, evolucijski, sporo, pa nije toliko uočljivo ali neminovno.
mravac8 is offline  
Old 11.02.2018., 10:25   #25
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Mislim da je ideološko ishodište fašizma robovlasništvo pa i feudalizam (podjela na klase), dakle da u fašizmu nema baš ništa novo.

Razlika između fašizma i komunizma je što komunisti predviđaju dokidanje klasa (njihovo izumiranje, recimo to tako), a fašizam traži fizičko uništavanje ostalih nacija.

Fašizam manje vrijedne nacije pretvara u robove ili ih šalje u krematorije.
Upravo to - stara patologija plus nova tehnologija.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 11.02.2018., 10:57   #26
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Mussolini je bio vođa talijanske socijalističke partije, divio se Marxu i inzistirao na tome da socijalizam mora biti marksistički.
Uvijek za glupana postoji šansa da postane pametan, i za pametnog da postane glup.

To da je Mussolini počeo kao socijalist nije ništa novo. Kao ni za Tuđmana da je bio partizanski major, kasnije komunistički general.

Tko im je kriv što su prodali dušu vragu i prihvatili ideologiju ološa.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Old 11.02.2018., 11:14   #27
Bilo je fašista i kod starih Grka. Evo što kaže fašist Kalikle obraćajući se Sokratu: "Po mom shvaćanju, već sama priroda otkriva da je pravedno ako bolji ima više od goreg, a jači više od slabijeg. Priroda sama potvrđuje da je zaista tako, u raznim prilikama, ne samo u životinjskom svijetu nego i kod čovjeka, svuda, u gradovima i u porodicama: da važi princip da je pravedno ako jači vlada nad slabim i ako ima više. S kojim pravom je, zapravo, Kserks krenuo protiv Helade, ili njegov otac na Skite? I koliko takvih primjera bi se moglo navesti! Nego, ja mislim da svi ovi ljudi rade tako na osnovu prirodnog prava, i, tako mi Zeusa, po prirodnom zakonu, a ne po zakonima koje mi sami stvaramo i po kojima mi najbolje i najjače među nama, uzimajući ih već od malih nogu, držimo u strahu pa ih kao lavove krotimo opčinjavanjem i pretvaranjem, govoreći im da ne valja da netko ima više od drugoga i da se u tome sastoji pravedno i lijepo. A kad bi se jednoga dana pojavio neki čovjek koji bi imao dovoljno prirodne snage da se svega toga oslobodi, da raskida okove, da odbaci sve, da pogazi sve naše paragrafe, naše mađije i čarolije i sve naše protivprirodne zakone, i kad bi se isprsio pred nama kao naš gospodar, koji je ranije bio naš rob, onda bi pravo prirode zasijalo u punom sjaju!" (citat iz Platonovog Gorgije).
Jednostavko is offline  
Old 11.02.2018., 11:56   #28
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Upravo to - stara patologija plus nova tehnologija.
Meni je posebno komično kada su zagovornici ideologije fašizma - mali narodi.

Naime, da li je netko pripadnik *više* ili *niže* rase, određuje se samim pripadanjem konkretnom narodu. Tako je, recimo, Einstein spadao u nižu (?!) rasu samim time što je bio Židov.

E sad, *viša* rasa naravno ima pravo vojnim sredstvima pretvoriti *niže* rase u roblje, odnosno istrijebiti ih i zauzeti njihov lebensraum.

Zamislimo sada da 80 milijuna Nijemaca i dalje zagovara fašističku ideologiju ili, još bolje, da milijarda i tristo milijuna Kineza postave Hitlera na filozofski pijedestal, preuzmu njegovu ideologiju i krenu osvajati životni prostor. I da krenu od Hrvatske.

Za šest mjeseci više ne bi bilo niti jednog Hrvata.

Prije sam mislila da narodi izumiru u nekim velikim prirodnim kataklizmama, međutim, dovoljna je i ljudska glupost.
mravac8 is offline  
Old 11.02.2018., 12:00   #29
Što se tiče Židova, zanimljivo je da su antisemitski zakoni u Italiji uvedeni 1938, više pod njemačkim pritiskom. Španjolska i Portugal ih uglavnom nisu progonili, pa se može reći da je ekstremni rasizam počeo kao obilježje njemačkog nacizma, pa se kasnije proširio na zemlje pod njihovim utjecajem i kontrolom.
zoroasterix is offline  
Old 11.02.2018., 12:48   #30
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Što se tiče Židova, zanimljivo je da su antisemitski zakoni u Italiji uvedeni 1938, više pod njemačkim pritiskom. Španjolska i Portugal ih uglavnom nisu progonili, pa se može reći da je ekstremni rasizam počeo kao obilježje njemačkog nacizma, pa se kasnije proširio na zemlje pod njihovim utjecajem i kontrolom.
Jel znaš možda kolike su bile populacije i utjecaj židova po tim drugim zemljama u usporedbi sa Njemačkom?
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Old 11.02.2018., 12:50   #31
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Meni je posebno komično kada su zagovornici ideologije fašizma - mali narodi.

Naime, da li je netko pripadnik *više* ili *niže* rase, određuje se samim pripadanjem konkretnom narodu. Tako je, recimo, Einstein spadao u nižu (?!) rasu samim time što je bio Židov.

E sad, *viša* rasa naravno ima pravo vojnim sredstvima pretvoriti *niže* rase u roblje, odnosno istrijebiti ih i zauzeti njihov lebensraum.

Zamislimo sada da 80 milijuna Nijemaca i dalje zagovara fašističku ideologiju ili, još bolje, da milijarda i tristo milijuna Kineza postave Hitlera na filozofski pijedestal, preuzmu njegovu ideologiju i krenu osvajati životni prostor. I da krenu od Hrvatske.

Za šest mjeseci više ne bi bilo niti jednog Hrvata.

Prije sam mislila da narodi izumiru u nekim velikim prirodnim kataklizmama, međutim, dovoljna je i ljudska glupost.
Da. Kmetovski mentalitet, iliti po naški 'slave morality'. To je nama naša Crkva dala.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 11.02.2018., 12:53   #32
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Jel znaš možda kolike su bile populacije i utjecaj židova po tim drugim zemljama u usporedbi sa Njemačkom?
Ne znam napamet, znam gdje je Židova brojčano bilo najviše; Poljska, SSSR, Rumunjska.
zoroasterix is offline  
Old 11.02.2018., 12:55   #33
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ne znam napamet, znam gdje je Židova brojčano bilo najviše; Poljska, SSSR, Rumunjska.
Da, ni ja, a ne da mi se sad guglat. Pitam zato što je možda to razlog za nicanje ekstremnijeg antisemitizma upravo u Njemačkoj. Drugi su fašisti možda izvorno na to bili manje fokusirani jer su imali manje problema s tim.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Old 11.02.2018., 13:00   #34
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Da, ni ja, a ne da mi se sad guglat. Pitam zato što je možda to razlog za nicanje ekstremnijeg antisemitizma upravo u Njemačkoj. Drugi su fašisti možda izvorno na to bili manje fokusirani jer su imali manje problema s tim.
Nacizam je dijelom potekao iz tzv. Volkisch pokreta, koji su naglašavali rasnu mistiku, pa možda zato i veći naglasak na rase.
U nacističkoj propagandi je Židov praktički bio izjednačen sa boljševizmom.
zoroasterix is offline  
Old 11.02.2018., 13:06   #35
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Da, ni ja, a ne da mi se sad guglat. Pitam zato što je možda to razlog za nicanje ekstremnijeg antisemitizma upravo u Njemačkoj. Drugi su fašisti možda izvorno na to bili manje fokusirani jer su imali manje problema s tim.
S čim su imali manje problema? Sa Einsteinom?

Pametnom čovjeku drugi čovjek nikad nije problem, već rješenje problema.
mravac8 is offline  
Old 11.02.2018., 13:19   #36
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Nacizam je dijelom potekao iz tzv. Volkisch pokreta, koji su naglašavali rasnu mistiku, pa možda zato i veći naglasak na rase.
U nacističkoj propagandi je Židov praktički bio izjednačen sa boljševizmom.
Jesi li kad gledao 'Cabaret'? Ima dobra scena kad ekipa ćaska o zavjeri boljševika i Židova.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 11.02.2018., 13:26   #37
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Nacizam je dijelom potekao iz tzv. Volkisch pokreta, koji su naglašavali rasnu mistiku, pa možda zato i veći naglasak na rase.
U nacističkoj propagandi je Židov praktički bio izjednačen sa boljševizmom.
Pa šta nije u boljševicima bilo dosta židova?
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Old 11.02.2018., 13:28   #38
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Pa šta nije u boljševicima bilo dosta židova?
Bilo je, pa i Marx je bio Židov. Zato su izmislili termin judeoboljševizam.
zoroasterix is offline  
Old 11.02.2018., 13:36   #39
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Pa šta nije u boljševicima bilo dosta židova?
Dosta židova?

Što to točno znači?

Ako uzmemo u obzir da su čitava Kina i čitav SSSR bili *zadojeni ideologijom komunizma*, a samo Kineza ima milijarda i 300 milijuna (istina danas, prije ih je bilo manje) koliko je to broj židova o kojima govorite da bi se moglo reći da ih je bilo *dosta*?

Ili vaša slika svijeta uključujući i *dosta židova* nema veze sa stvarnom slikom svijeta i stvarnim brojevima?
mravac8 is offline  
Old 11.02.2018., 13:40   #40
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Dosta židova?

Što to točno znači?

Ako uzmemo u obzir da su čitava Kina i čitav SSSR bili *zadojeni ideologijom komunizma*, a samo Kineza ima milijarda i 300 milijuna (istina danas, prije ih je bilo manje) koliko je to broj židova o kojima govorite da bi se moglo reći da ih je bilo *dosta*?

Ili vaša slika svijeta uključujući i *dosta židova* nema veze sa stvarnom slikom svijeta i stvarnim brojevima?
Priča o utjecaju Židova na rusku revoluciju. Te priče su često pretjerane, ali ipak je bio određen broj Židova među tadašnjim sovjetskim vodstvom.
Trocki je bio poznata figura revolucije i prisutan na antisemitskim plakatima.
zoroasterix is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.