Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2003., 15:07   #21
kameni kamene ; ne

Ovo ne bi rekao prosjecni trogodisnjak ali ja vjerujem da je taj mali bio neprosjecan ili iznadprosjecan bas iz razloga sto ima takvu mamu.

Ujedno imam susjedu koja ( iako je doma, nije u radnom odnosu ) pusta malu istih godina da od jutra do mraka bulji u teve, malena ne zna povezati dvije suvisle rijeci i pedijatrica ju je okarakterizirala kao ispodrazvijenu.

A jadna mala sigurno uopce nije glupa, samo se nitko s tim djetetom ne bavi.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2003., 19:01   #22
Da nebi bilo zabune, ima 4 godine za 2 tjedna. Ovo gdje sam napisala da ima 3 bio je lapsus...

Zapravo... tek sad vidim kako je brzo poceo rasti od kada je izasao iz pelena...
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2003., 08:34   #23
Quote:
Luca kaže:
mozda je to normalno stanje. mozda smo devijantni mi koji stvari vidimo drugacije.
obzirom da smo prilično u manjini zaključak uopće nije bez veze..
no mi u stvari znamo da svi oni ostali griješe

e, da propustih napisati onaj dobar način vrlo brzog pretvaranja zločeste djece u dobru;
npr. kad vam klinac radi ispade; ne šljivi vas ni pola posto, ni ikog živog, valja se pred izlogom ako mu nećete nešto kupiti, pljuje vas u lice na javnim mjestima, poruši pola polica u supermarketu i sl..., dere se ko jarac na klanju bez veze baš kad bi cijeli svijet malo mira zato što mu ne date baš sad sladoled jer su svi dućani zatvoreni. itd...
što bi uradili tad?, ali baš u tom trenutku, a recimo klinac je živio kod tete od malena ( i ja sam) i ona ga je tako naučila i sad igrom sudbine voljeno dijete je opet s vama...

da Winona,
imao sam u susjedstvu dvoje klinaca, dečki, rođeni doduše iz jedne problematične veze, majka im je bila nekoliko stotina km daleko, možda i bolje, a otac im je živio slobodnim životom, živjeli su s bakom koja se, eto, brinula koliko je mogla i znala, do otprilike 3 do 4 godine sasvim jasno se vidio sjaj u tim dječjim očima, bistrina, spremnost da upiju cijeli svijet i to vrate osmjehom.., zbog minimalne pažnje koju su primali gotovo očigledno je taj sjaj jenjavao, znao sam se katkad poigrati njima, nakon toga otišli su živjeti k majci na nekoliko godina, kad su se vratili to su bila sasvim druga djeca nešto je u njima bilo sasvim mrtvo,
danas su to uobičajeni, rekao bih normalni dečki kojih je puni svijet
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2003., 21:12   #24
Jucer me je sin ( 10 god) podsjetio na dogadaj sa susjedom koji se odselio ( isto 10 god.)
Dijete vrlo inteligentno , razvedenih roditelja, majka doktrorica sa zahtjevnim radnim vremenom , baby-sitter im je zivjela u kuci i imala slobodne vikende i kad bi majka spavala po danu ( jer je radila nocu) onda bi se mali nekada dosao kod nas igrati.
No, to je bilo dijete kojem se nije smjelo reci "ne" i kojemu se konstantno moralo ciniti na volju jer bi onda izbila buka i svada. Mi smo to shvatili ali ne i u potpunosti udovoljavali njegovim zeljama.
Ono sto me totalno sokiralo da je situacija koju sam nasla u WC-u nakon jednog zajednickog popodneva. Nasla sam fekalije ne samo na dasci zahodske skoljke, nego i na umivaoniku, rucniku, tapetu , dovratku i prekidacu za svijetlo .
Mislila sam da je djecak bio u zurbi i uspio sve isprljati zbog vlastite nespretnosti. Bilo mi je neugodno majci mu ista spominjati. Privatno smo se zezali da mu doma bice baby - sitter brise guzu i pusta vodu poslije nuzde jer mi to cudo ( da on sam pusti vodu) u nasoj kuci jos nismo dozivjeli. Da je to mali ucinio namjerno postalo mi je jasno tek prije neki dan! Naime, djecak je bio prije par mjeseci kod nas na par sati ( dosli vidjeti staro susjedstvo)ali ja nisam bila kod kuce nego suprug. Bio je tu i stariji sin i njegov prijatelj koji se nisu dali terorizirati od ovog 10 - godisnjaka. Ovaj je u WC-u ucinio istu stvar s tim da je prijatelj od starijeg sina sve pocistio jer je koristio WC nakon maloga Stariji decki su mi to tek neki dan rekli kad smo razgovarali nesto o razmazenoj djeci...
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 18:41   #25
Samo da kazem jedno nije fino to sto kazes da se mali decko smije kao debil,jako ruzno zvuci i sto to predstavljas kada kazes,da se samo debili smiju,a u ostalom ta rijec nebi trebala da se upotrebljava.Debili nepostoje,svako dijete ima special need pa i mi ljudi imamo special need.

Nemoj da se ljutis vec samo zelim reci da ruzno zvuci,tu mozda ima roditelja sto imaju dijecu koja nisu fizicki i psihicki potpuno razvijena i mogu se naci uvrijedenim.

Sto se tice tvoje teme mislim da je svako dijete sama za sebe osoba.Kao sto je vec neko naveo to sto je taj decko uradio ucinilo se tojoj curici potpuno normalno i fun,konta kad on moze mogu i ja nismo ionako daleko u godinama.Netreba ocekivati od dijece da budu kipovi,oni np.nemogu da sijede mirno u restoranu.Upitaj se da li si ti u restoranu zbog nje ili zbog sebe?Ili kako bi se ti ponasala kada bi otisla negdije gdije se samo skace ono dijeca se nenormalno igraju imaju fun,a ti si vec osoba starija sijela bi sa strane i popila kavicu i slicno.

Moras da shvatis nacin na koji oni razmisljaju i stvari koje oni rade misle da su sasvim normalne pa ako cemo vec i jesu.Kvragu pa to su dijeca nemogu mirni biti,pogotovo u tim godinama.Nekazem sada da treba da se valja po podu,ili da mlati mamu i tatu po glavi vec eto ako ve negdije idete da se vi zabavite ponesite nesto i za nju da se zabavi,neka boji knjige ili cita slikovnice ili sta ja znam vise.Ili recite da idete prvo na kavicu da ce ona dobiti sok i poslije toga da planirate da nju vodite u park samo zato sto je bila strpljiva u restoranu i to cijenite.Dijeca moraju da znaju kada i sto moze da se cini u kojim trenutcima.Ako ih kroz zivot tretiras kao robote nevalja,ako pustis da ti vise na glavi nevalja ni to,trebate imati postenja vi prema njima znajte da ce vam to vratiti.

Sve naj i znaj nije svako dijete isto,a tako ni roditelji.Tvojima prijateljima vasa dijeca su mozda roboti,a tebi njihova clowns.Svi smo drugaciji zato i je svijet zanimljiv.
 
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 22:59   #26
Citam i razmisljam o nekoliko primjera "zloceste" djece koju poznajem i kako je roditeljima tesko s njima. Moje misljenje je da je krivica u roditeljima, popustljivost mi se cini najvecim problemom. Dijete treba da nauci da roditelj ostaje dosljedan stvarima koje su 'ne-ne' a ne nekada mu dadne nekada ne.To stvara konfuziju i dijete vristi dok ne dobije. Moj primjer su kljucevi za auto koje roditelji koje poznajem daju djetetu nekada ali nekada ne, tako da onda taj isti deckic trazi kljuceve od nas prisutnih nki mu dadnu a neki opet ne. osobno nikada mu nisam dala i kada zatrazi ja kazem ne i on ide dalje, dok kod drugih nastaje vriska i deranje dok ne dobije jer je nacuio da mu se ponekad dadne. Eto...tako nekako ja to gledam ali lako je meni pricati treba to na djelo izvesti kada moje "mama" vrijeme dode
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 13:30   #27
Quote:
kameni kamen kaže:
iako, dodouše, ima jedan dobar način za baš ono nemoguću djecu od dobi od 8 godina na više; vrlo brzo dijete stekne privrženost i poštovanje i dobro ponašanje i pristojnost, doduše malo je nekonvencionalan...
Hoćeš li nam, molim te konačno otkriti taj način?

Molim te

Imam jednog 10godišnjaka koji me svako malo dovodi u nedoumicu.
BiNebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 09:36   #28
da, opet me neki dan jedan razgovor u relativno intelektualnom društvu (a u takvima se samo i krećem, jelte ), podsjetio na ovu temu;
većina, da ne kažem gotovo svi su zastupali, doduše to i neštedemice provode, tvrdnje kako su strogost i batina najbolji i gotovo jedini načini ali kao samo za za malo teže prekršaje, jasno s vremenom kako roditelji postaju stariji i nervozniji sve manje stvari postaju teži prekršaji.., jer kao klinci te ne shvaćaju ozbiljno ak ih ne premlatiš tu i tamo i raditi će baš stvari koje ne smiju, a to je za njihovo dobro, a tako će i lakše podnositi kasnije udarce neugodnosti i što ti ja znam u životu...užas fakat,
onda sam ih pitao "Volite li vi svoju djecu?", a suprugu ili muža?, jasno odgovor je bio Da, da rekoh, i onda se tu i tamo premlatite iz čiste ljubavi...,malo su zastali, no svejedno, nisam ih uspio uvjeriti, čudi me kako ti visoko obrazovani ljudi nisu sebi nikad postavili neka temeljna pitanja nego u mnogim stvarima doslovce kopiraju roditelje ili predrasude okoline,

tzv. nemoguća djeca najčešće traže pažnju i ništa drugo, a nemoguće ponašanje je siguran način stjecanja željene stvari, problemi se javljaju u dobi od 4 do 12-13 god. kad su djeca još dovoljno nesosocijalizirana, ili neotesana ili neformirana ili slobodna, kad moraju teško i bolno shvatiti da svijet ponekad i nije tako lijep i dobar, no "srećom" roditelji se načešće potrude da im ubiju i ono malo ljepote i sreće koje svatko treba, pa djeca na žalost rano nauče da u životo trebaju očekivati samo zlo, nesreću tugu i jad,

no dobre, ajmo na konkretan recept;
dakle ako vam je dijete pravo čudovište i ne ferma vas pol posto, uopće nemate autoriteta, možete i tisuću puta nešto govoriti a ono ništa, vi ste jasno najdivniji roditelj na svijetu a mali ili mala to nikako da shvati (kad shvati bti će mu kasno) i najradje bi ubili boga u njemu, ali vi ne tučete svoju djecu, pa ste već fakat na rubu živaca, eto onda uradite ovako;
pronađite nekog probisvjeta, alkoholičara, propalicu odvratna izgleda, koji se po mogućnusti nije okupao 4 tjedna, a odjeća mu je ko da su je razderali bijesni psi, onakovog od kojeg zbog odvratnosti bježe svi kad hoda ulicom, e kad ga nađete više neće biti problema, oni su obično bez prebijene pare u džepu (piju jasno zbog tužne životne priče), pa mu vi, već ocijenite prema izgledu ponudite 100 ili 200 kuna za mali poslić.....

fakat sam pretjerao s ovom postom
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 12:57   #29
usput
mislim da se veli; udri brigu na veselje
(pametan ovaj naš narod, briga i nije za drugo nego da se po njoj udre, ak ju pustiš mogla bi se vratiti)
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 15:34   #30
Učili su me da ne udaram.

Ne razumijem ti ja tri točkice. Meni je potrebno objasniti do jedne točke.
BiNebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 17:19   #31
...

... i dovoljno je da se jednom samo pojavi na vratima i pita malog nevaljaca za zdravlje.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 17:27   #32
Quote:
LaPerla kaže:
Citam i razmisljam o nekoliko primjera "zloceste" djece koju poznajem i kako je roditeljima tesko s njima. Moje misljenje je da je krivica u roditeljima, popustljivost mi se cini najvecim problemom. Dijete treba da nauci da roditelj ostaje dosljedan stvarima koje su 'ne-ne' a ne nekada mu dadne nekada ne.To stvara konfuziju i dijete vristi dok ne dobije. Moj primjer su kljucevi za auto koje roditelji koje poznajem daju djetetu nekada ali nekada ne, tako da onda taj isti deckic trazi kljuceve od nas prisutnih nki mu dadnu a neki opet ne. osobno nikada mu nisam dala i kada zatrazi ja kazem ne i on ide dalje, dok kod drugih nastaje vriska i deranje dok ne dobije jer je nacuio da mu se ponekad dadne. Eto...tako nekako ja to gledam ali lako je meni pricati treba to na djelo izvesti kada moje "mama" vrijeme dode


Ja sa svojom nemam bas nekih problema ( OK, malih nesporazuma uvijek ima ali ne i vristanja, bacanja po podu ,razbijanja...) bas zato sto nema kontradikcija. Ono sto smije smije uvijek bez obzira jesam li ja raspolozena ili ne a ono sto ne smije- ne smije nikada bez obzira koliko bi meni dobro doslo 5 minuta mira dok ona razvlaci lonce po kuci
Perla, kad budes mama sjeti se svog odgovora i nema problema.
Tih pet minuta mira sto dobijes poslije gadno odradjujes
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2003., 17:49   #33
Penelopice,
drago mi je cuti tvoje misljenje kao iskusne mame a jos draze da nisam bas u krivu sto se tice "odgojne metode"
Sjetit cu se ovoga savjeta i zaista mi zvuci cool sto za 5 minuta odmora ne odstupas od pravila.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 09:09   #34
dijete drago, postoje u životu, ima ih malo doduše, ali ipak postoje, i grozne ružne, zločeste stvari, kao briga na primjer i protiv njih se treba boriti, udarati nemilosrdno, ratnički jer svako popuštanje bi moglo biti kobno
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 09:10   #35
cc, pa vi ne date klincima da vam razvlače lonce po kući
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 09:35   #36
..., i onda dogovorite ovako, danas poslije podne, recimo odete s klincom u šetnju ulicom, koju uvijek izbjegavate, u kojoj se nalazi najviše izloga pred kojima on obično vrišti i valja se pola sata po pločniku jer mu nećete kupiti pol izloga najskupljih i bespotrebnih stvari, i tako kad ono (dijete) počne predstavu počnite i vi svoju; kad je klinac na vrhuncu neka se ko slučajno pojavi vaš pomoćnik, a vi se malo udaljite, kao, ostaviti ćete ga ako ne prestane ili sl., ili se samo malo okrenite u stranu, a on se nek polako približava klincu, mali će se već ukočiti kad vidi da ide direktno k njemu, (jer u krasnom svijetu kojim ste ga okružili takvi grozni ljudi ne postoje), što je i u redu jer svojim ponašanjem naravno privlači pažnju, kad dođe k njemu pita ga; Što je derište ili šmrkavac neodgojeni ili šonjo, ili što već ( vi ćete naravno dogovoriti tekst prije), što se dereš..?, mali će ak uspije doći k sebi samo zavapiti MAMA MAMA ili TATA TATA, a vi se polako, ko da se ništa nije dogodilo okrenite i pitajte ga; "Što je zlato mamino, što je bilo?..., u međuvremenu pomoćnik se jasno izgubio i vi ga niste ni primjetili
ponovite to još nekoliko puta u restoranu ili trgovini i svi će vam se prijatelji diviti kako uzorno dijete imate i kako je brzo postalo pravo zlato,
time ćete postići nekoliko bitnih stvari;
- klinac će u tom svom razdoblju života naučiti da se ne smije baš ponašati ko da je on jedino i najvažnije biće na svijetu, a s druge strane vi nećete na sebe navući njegov bijes zbog toga što stalno vičete na njega ili mu branite same "dobre" stvari
- nadalje vrlo brzo ćete postati predmet njegovog obožavanja i slušati će vas svaku riječ jer ste vi najvažnije biće u njegovom život ( pa i red je kad je ono najvažnije u vašem, zar ne?) kao osoba koja samo svojojom pojavom odgoni najstrašnija bića na svijetu koja bi mu mogla učiniti tko zna što..
- nećete više imati brige da će vam se negdje u gužvi izgubiti, budite sigurni da će on dobro paziti gdje ste vi
itd, itd..
kad malo poodraste pa mu to sve ispričate- još će vam se više diviti..
UPOZORENJE
samo dok ne poodraste, tj. dok traje odgoj nikad mu ne smijete priprijetiti sa onim groznim stričekom, ne zaboravite klinci su jako pametna bića
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 10:36   #37
Kameni, ja se nadam da se ti salis.
Ova metoda mi je katastrofa.

Zadnje sto zelim priustiti vlastitom djetetu je strah.
Moja ujna je svog unuka uplasila mrakom da ne ide u podrum i sad se cudi zasto dijete nece spavati samo i u mraku

Postoje puno normalniji i ljudskiji nacini da se dijete odgoji.

Ako dijete otvara ladice i ormare ( a ja to nisam zeljela jer mi je bilo van pameti da sve vjesam po plafonu da bi princeza mogla radit sto je volja) kaze se ne i lagano maknes dijete od ladice. Naravno da ce opet pokusati, pa treci pa cetvrti put ali SVAKI put mora biti ne ( preporucuje se popiti koja ljuta ili apaurin da sacuvate zivce ) Nakon nekog vremena skonta da je ne stvarno ne i da je da stvarno da i nema problema.
Moja ima svoje ladice u njenoj sobi za koje ja uvijek nju pitam smijem li ih otvoriti.

Imala sam s njom jednu scenu u ducanu kad joj je bilo otprilike dvije godine. Nesto je uzela i rekla sam da smije i stavila u kosaru, ona je to htjela odmah. Posto se nije prestala deracit nakon mog desetog objasnjenja da se mora prvo platit, stvar sam vratila na policu. Otada je svaki put govorila plvo pati.
Ja njoj malo toga uskracujem ali ne moze dobiti 5-tu barbi lutku i 10-tu kutiju lega. Ne zelim stvoriti malog razmazenog monstruma.
Djeca nisu glupa i ne shvacam zasto se dosta odraslih prema njima odnosi tako.
Nikad ne podmicujem dijete ( ako pojedes juhu dobit ces rolsuhe) zato sto se jede jer si gladan a ne zbog rolsuha.
Isto tako kad idemo u shoping ja uzmem neku haljinu i kazem da mi se svidja. Ona kaze-kupi. Ja kazem da bi rado ali da je skupa i da za nju nemam novaca i vratim je na vjesalicu. Tako dijete zna da ja i sebi nesto uskratim i da moj novcanik nije vreca bez dna.

E jesam se raspisala ali stvarno me ljute metode prisile i straha.
Sve se moze i na lijepo ako si doslijedan i skontas da je tvoje dijete bice ravno tebi.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 10:47   #38
I eto kad me vec uhvatila zelja za monologom da nastavim

Ono sto me isto ljuti je kad roditelji svoje zelje stavljaju na prvo mjesto i ocekuju da se klinac ponasa kako njima pase.
Npr. Odu navecer u restoran. Sad bi glumili hepi amerikan femili sa uzornim djetetom ali 1. djetetu se spava pa je cendravo
2. djetetu je dosadno i ne moze sjedit na miru 2 sata.
Onda pocnu price- ti si divlji, s tobom covjek ne moze nigdje, jeben ti mater...

Nedavno smo bili u zabavnom parku. Tip je posto poto htio da sin ( mozda ima 7 godina) ide s njim na rollercoaster. Mali je prvo poceo plakat, onda se ovaj derao zasto place. Sirotan je gutao u sebi i poceo kasljat pa se kreten poceo izderavat zasto kaslje. Poceli su padat epiteti- kukavice, sva djeca idu ( mos mislit, mene tamo ne bi sjeo ni u ludilu ) Na kraju je tip koji tamo radi intervenirao i spasio sirotana. Ne znam kako je jadno dijete poslije proslo

Imati dijete znaci veliku radost ali i veliko odricanje ( bar dok su mala). Zaboravi da ti je omiljena serija u 8 ako dijete ide tada spavati, zaboravi kino i kazaliste ako ti ga nema tko pricuvati, zaboravi jutrnje ispijanje kavice subotom i odi na neko igraliste ili bazen...
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 13:54   #39
penelop@
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 17:10   #40
Situacija:
Dijete (jos malo pa 4 godine) jede pohanac stojecki i sve ono masno se fino mrvi po podu.
Ja (mirno): "Ajde zlatice sjedi fino za stol da se to masno tu ne mrvi po podu."
Ajde pogodite sta je napravila?
Jasno, bacila je cijeli pohanac na pod.
I kako bi ja u takvoj situaciji trebala reagirati po vasem misljenju?
Bas me zanimaju vasa misljenja...
Mila is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:47.