Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2003., 00:41   #81
Quote:
magic kaže:
nashi susjedi imaju sina koji pohadja 2. razred zubotehnichke. Otac SVAKI DAN dva sata provodi s njim u sobi i drila ga. I ponosan je na njegov vrlo dobar uspjeh.
To je zato sto su stvari krivo postavljene iz temelja. Ocjena bi trebala biti samo pokazatelj koliko je ucenik savladao gradivo (ili nije), ona bi trebala biti sredstvo kojime bi se lakse moglo doci do cilja, neka vrsta top-liste djetetovih interesa, kao i indikacija njegovih interesa za dalje.

Ali sto se u medjuvremenu dogodilo? Ocjene postaju bitne za upis na faks i jedini kriterij za upis u srednju skolu. Dakle ~ ocjene postaju cilj, one odjednom imaju glavnu ulogu u obrazovanju. Ne dijete, ne njegovo znanje i ne njegovi interesi, nego nanizane brojke.

Zaista tragicno.

Roditelji se ne pitaju koliko im i sto dijete zna, nego koje ima ocjene. Ako se njima jos mogu i pohvalit susjedima, onda je ponos potpun. Za takve trenutke srece&ponosa ucinit ce sve, pa i drilat dijete.

Sto opet ima visestruko lose efekte.

Najprije, dijete vidi da se ne mora samo trudit u skoli, jer mu roditelji stoje na raspolaganju za obavit njegov posao.

Zatim, dijete uci da su bitne samo ocjene, a ne znanje. Tim slijedom, radi salabahtere, prepisuje, vara, skida lektire s interneta i markira, jer ga nitko ne pita sto je naucio, nego koju je ocjenu dobio.

Kakav to sustav vrijednosti stvara kod djece, prosudite sami.

Kad sam studirala, redovito sam davala instrukcije. Dolazila su mi divna djeca, ali dolazili su mi i mali monstrumi. Najgori mi je bio klinac rastavljenog saborskog zastupnika koji je majci svog djeteta davao hrpe love samo da se ne bi morao sam brinuti za dijete i da bi dijete imalo dobre ocjene (da slucajno ne bi sramotilo poznatog oca ). Klinac je imao prakticki paralelnu nastavu ~ kod mene je dolazio na strane jezike i tu i tamo latinski, imao je studente kod kojih je isao na matematiku, kemiju, fiziku... Stara ga je nakon osnovne, naravno, upisala u jednu finu zagrebacku gimnaziju, a broj njegovih instrukcija povecao se geometrijskom progresijom.

Osim sto je dijete izraslo u neobrazovanog covjeka, postao je i neopisivo bahat: nije pazio na satu, jer je znao da je neka druga budala placena da mu objasni sve sto njemu nije jasno, a na instrukcijama je bio bezobrazan, jer mu je receno da smo svi mi tu zbog njega i da njegovi roditelji (dakle, indirektno i on) placaju nas, prema tome, mi smo bili samo neka vrst usluzne djelatnosti. To dijete je uglavnom uvijek uspjelo nauciti sitni dio gradiva koji je bio potreban za neki test ili ispitivanje, dobio je najcesce neku osrednju ocjenu (sasvim zadovoljavajucu, s obzirom na njegovu lijenost i nezainteresiranost), nikad nije naucio gradivo u cjelini, a najvaznija lekcija koju je dobio u zivotu je, na zalost, da se novcem sve i svatko moze kupiti.
Princeza is offline  
Old 13.02.2003., 10:22   #82
Joj, Princezo...nhf, ali mozhesh li ti ishta napisati krace od tri kartice
magic is offline  
Old 13.02.2003., 13:25   #83
Quote:
326 kaže:

Bez uvrede, ali i ovaj "bilo kakvom diplomom" sigurno zna više od nekoga tko je završio samo srednju.
Ne bas, tj. zna druge stvari ili smatras da se sve uci na fakultetu i da ne postoje drugi oblici, formalni i neformalni ucenja i stjecanja znanja izvan akademske zajednice.
cunac is offline  
Old 13.02.2003., 16:17   #84
AJMEEEEE.... Razvila se tema....

Quote:
Ne bas, tj. zna druge stvari ili smatras da se sve uci na fakultetu i da ne postoje drugi oblici, formalni i neformalni ucenja i stjecanja znanja izvan akademske zajednice.
Točno. Recimo - opća kultura teško da se stječe nekim akademskim obrazovenjem... Ali ipak su ljudi koji se u akademskim krugovima kreću 'prisiljeniji' obogaćivati opću kulturu jer su jednostavno pod utjecajem takve okoline... Što ne znači da i oni sa SSS nisu takvi... Banalan primjer - 'Milijunaš'... Istina da uglavnom ljudi s faksom više znaju, ali sjećam se i politologa i pravnika i doktora koji nisu imali pojma o ničemu... Ali i SSS-ovaca koji su rasturali... Dakle opća kultura ne znači nužno diplomu ali ljudi s diplomom su ipak češće u situaciji da se od njih traži upućenost u aktualnosti...

Zatim - emocionalna i socijalna inteligencija... Socijalna pogotovo... Ne odonose se na znanje ali po meni vrlo vrlo bitne u nečijem napredovanju... Također se ne stječu nikakvom školom... Uče se kroz život i iskustvo, s time da ih neki imaju stvarno visoke. Danas bez toga ne ide ako želiš uspjeti..

Pa zatim univerzalni IQ, snalažljivost... Također značajan...

Pa želja da se zaista nauči, da se radi... Pa praksa van obrazovnog sustava (česta jer nas na faxevima ništa ne uče, ljudi ko tulci izlaze van).. Sve je to po meni bitno za uspjeh... jako bitno.

Ali jebiga, danas bez papira ne ide i ne ide... Uza sve to papirić je JAKO potreban..

Mala opaska (nije nikakva generalizacija) - primjetila sam da su ženska djeca u većoj mjeri okrenuta školskom i fakultetskom uspjehu, više uče i štrebetaju i više se bore za ocjene.. Podložnija su utjecajima roditelja... Dok su muška djeca nekako buntovnija, obično imaju bolju opću kulturu i u prosjeku slabije ocjene.. Možda sam u krivu? Ali stvarno mi se tako čini...
Tinchi is offline  
Old 13.02.2003., 17:38   #85
Quote:
Tinchi kaže:

Ali jebiga, danas bez papira ne ide i ne ide... Uza sve to papirić je JAKO potreban..
Na svu srecu to nije stanje svuda u svijetu ,a Balkan i tako nikada nije imao neki normalan sustav vrijednosti
cunac is offline  
Old 13.02.2003., 18:02   #86
Quote:
cunac kaže:
Na svu srecu to nije stanje svuda u svijetu ,a Balkan i tako nikada nije imao neki normalan sustav vrijednosti
da. i ja mislim da postoje lokalna iscasenja vrijednosti stvarno nekad (za neka zanimanja) ne mozes bez papirica.
ali da je standard populacije da ide (desetljecima) na fax, jer je to "normalno"....

a nije normalno priznati "mene fax ne zanima, zelim biti stolar" jer to je "sramota"...
luca is offline  
Old 13.02.2003., 19:42   #87
Quote:
luca kaže:
da. i ja mislim da postoje lokalna iscasenja vrijednosti stvarno nekad (za neka zanimanja) ne mozes bez papirica.
ali da je standard populacije da ide (desetljecima) na fax, jer je to "normalno"....

a nije normalno priznati "mene fax ne zanima, zelim biti stolar" jer to je "sramota"...
ili otkriti da ne postoji fakultet na kojeme se uci ono sto te zanima pa onda sam slozis svoj fakultetski program pomocu knjiga,ljudi koji to isto rade itd... :-)
cunac is offline  
Old 14.02.2003., 01:03   #88
Quote:
Tinchi kaže:
Mala opaska (nije nikakva generalizacija) - primjetila sam da su ženska djeca u većoj mjeri okrenuta školskom i fakultetskom uspjehu, više uče i štrebetaju i više se bore za ocjene.. Podložnija su utjecajima roditelja... Dok su muška djeca nekako buntovnija, obično imaju bolju opću kulturu i u prosjeku slabije ocjene.. Možda sam u krivu? Ali stvarno mi se tako čini...
Da, ali na kraju ipak više muškaraca ima završen fakultet nego
žena.. Ne sjećam se točnih postotaka, ali znam da u HR negdje cca 5% ljudi ima VSS - 6% muškaraca i 4% žena..

Meni se isto čini da su cure veće štreberice , ali često se dogodi da kad i dođu do faksa, odustanu jer se udaju, rode itd.
Nekako imam dojam da naše društvo još uvijek smatra da je veći uspjeh za ženu osnovati obitelj nego diplomirati
326 is offline  
Old 14.02.2003., 01:17   #89
Quote:
cunac kaže:
Ne bas, tj. zna druge stvari ili smatras da se sve uci na fakultetu i da ne postoje drugi oblici, formalni i neformalni ucenja i stjecanja znanja izvan akademske zajednice.
Pobogu, naravno da ne smatram da se sve uči na fakultetu, dapače.. Opća kultura npr. uistinu ne mora imati nikakve veze sa stručnom spremom.

Ali vi ste ovdje postavili stvari tako da ispadne da čovjek ide ili u srednju ili na faks!
Čovjek s VSS ima i srednju i faks.. Dakle po tvojoj logici, on kao prvo zna "druge stvari koje je stekao izvan akademske zajednice" i zna posao svoje struke.
Kad sam rekla da netko s VSS sigurno zna vise od nekoga tko ima samo srednju, mislila sam upravo na znanje iz svoje struke.

Ja sam odgovarala na Princezin post koja je rekla "A onda dodje neki bezveznjak s bilo kakvom diplomom i taj dobije posao, jer je u opisu radnog mjesta kao uvjet navedena VSS. "

Totalno mi je smiješno postavljati tako stvari, naravno da posao VSS ne može raditi netko sa SSS, ma koliko on inteligentan bio!
326 is offline  
Old 14.02.2003., 01:31   #90
Quote:
luca kaže:
da. i ja mislim da postoje lokalna iscasenja vrijednosti stvarno nekad (za neka zanimanja) ne mozes bez papirica.
Dajte mi ti i Tinchi recite na koja to zanimanja mislite..

Da malo karikiram (trenutno su liječnici popularni ) - da li bi bilo normalno da sestra može raditi posao liječnika?!
Ja mislim da očito postoji razlog zbog kojeg za zanimanja VSS stvarno treba VSS.. Za koja npr. zanimanja mislite da ne treba?


Quote:
luca kaže:
ali da je standard populacije da ide (desetljecima) na fax, jer je to "normalno"....

a nije normalno priznati "mene fax ne zanima, zelim biti stolar" jer to je "sramota"...
Zato što se kod nas faks ne plaća pa je normalno da na faks idu svi
Kad bi se plaćao, kao prvo ne bi ga upisivali skoro svi koji su (jedva) završili srednju, jer bi i starci drugačije razmišljali - da li se isplati uložiti x tisuća DM u dijete koje ne želi (ili nije sposobno) učiti, a kao drugo, oni koji upišu faks, bi se jako trudili završiti ga što prije, jer bi studirali na grbači svojih staraca, a ne države.
326 is offline  
Old 14.02.2003., 04:20   #91
Quote:
326 kaže:
Pobogu, naravno da ne smatram da se sve uči na fakultetu, dapače.. Opća kultura npr. uistinu ne mora imati nikakve veze sa stručnom spremom.

Ali vi ste ovdje postavili stvari tako da ispadne da čovjek ide ili u srednju ili na faks!
Čovjek s VSS ima i srednju i faks.. Dakle po tvojoj logici, on kao prvo zna "druge stvari koje je stekao izvan akademske zajednice" i zna posao svoje struke.
Ne razumijes procitano. Dok netko ide 5 godina na fax isto tako netko tko tih 5 godina nije isao na faks moze steci znanja tako da je jednostavno smijesno imati papir kao prvu i najvazniju kvalifikaciju za raditi posao. Konkretno ja sam napustio ETF nakon 3 polozene godine jer nisam mogao uciti ono sto sam zelio. Radim vani ,ucim svakodnevno jer mi je takova priroda posla (IT) i nitko me nikada nije pitao za skolu samo da dokazem i pokazem sto znam. U HR me ne bi pustili niti da apliciram. Sada ti meni reci tko je tu u krivu HR ili ostatak svijeta.

Quote:

Kad sam rekla da netko s VSS sigurno zna vise od nekoga tko ima samo srednju, mislila sam upravo na znanje iz svoje struke.

Ja sam odgovarala na Princezin post koja je rekla "A onda dodje neki bezveznjak s bilo kakvom diplomom i taj dobije posao, jer je u opisu radnog mjesta kao uvjet navedena VSS. "

Totalno mi je smiješno postavljati tako stvari, naravno da posao VSS ne može raditi netko sa SSS, ma koliko on inteligentan bio!
Koliko sam skuzio ti si student. Nauciti ces s vremenom da se dosta ljudi pokusava sakriti iza papira ,a kada vjetar odnese papir ne ostane nista.
Glavna poanta je da ako mozes kvalitetno uraditi posao koji treba mene bas briga da li si zavrsio osnovnu ili imas 3 doktorata.
cunac is offline  
Old 14.02.2003., 09:30   #92
Quote:
326 kaže:
Dajte mi ti i Tinchi recite na koja to zanimanja mislite..
molekularna biologija
ne zezam se. da bi netko radio kao molekularni biolog, mora ga netko stipendirati ili placati i mora mu netko davati novce za grantove. a da bi se uopce negdje prijavio, za neke osobne novce moras barem imati diplomu, a za grantove barem doktorat...
ima puno zanimanja (ovih, tercijarnih), gdje ti je papiric stvarno licenca i nisi u prilici prakticirati ako nemas potrebne dokumente.
luca is offline  
Old 14.02.2003., 09:31   #93
Quote:
326 kaže:
Nekako imam dojam da naše društvo još uvijek smatra da je veći uspjeh za ženu osnovati obitelj nego diplomirati
pa meni je svakako to teze zamisli, na fax ides 4 godine i miran si do kraja zivota. a muza i djecu imas cijeli zivot na grbaci
luca is offline  
Old 16.02.2003., 11:33   #94
Sviđa mi se vaša tema... nemam baš vremena sve pročitati, no moram reći neke stvari... Ja studiram strojarstvo, sad sam na 3. godini, i iako mislim da su svi ljudi jednako vrijedni, moram primjetiti neke stvari...

1. Svi redovni studenti na mojoj 3. godini su gimnazijalci. Što znači da oni iz srednjih tehničkih škola nisu imali dovoljno podloge niti za fax, niti volje za učenje. A učiti se mora i na radnom mjestu, a oni su sami izabrali studij. I kako onda mislite da bi netko iz srednje tehničke bio kvalificiraniji od dr.sc. u strojarstvu? Nakon 20 godina radnog staža možda i bi, to ovisi o osobi, ali ne nakon neposredno završene srednje škole. A takvom čovjeku dajete u ruke da izrađuje nešto što može puknut i ubit gomilu ljudi.

2. Onaj koji kaže kako je napustio fax i sad radi vani i nitko ga ne pita papire je lik OK, al malo kaka jer uspoređivat "vani" i "tu" je nemoguće. Vani ako hoćeš naučiti nešto novo, upišeš tečaj. Toga kod nas nema jer:
a) toga uopće nema za 99% stvari, uglavnom za jezike i heklanje
b) ljudi za to nemaju keša
c) ne postoji kultura daljnjeg usavršavanja, pohađanja tečajeva i seminara čak niti kod ljudi koji završe studij. Tako da je naš čovjek koji završi studij, ako ne upiše postdiplomski nakon 5 godina manje obrazovan od onog čovjeka koji ga završi vani jer je onaj "od vani" u međuvremenu bio na 10 tečajeva (pa bilo to i heklanje), a naš je zapao u latentnu letargiju...

E da. To je kultura življenja kod nas, i nama je uistinu samo papir bitan što je duboko sramotno - ali promijenit će se to, ili ćemo propasti, jer je svijet krenuo prebrzo da bi ga mogli slijediti. Na žalost, i naše diplome su često samo šminka iza kojih ne stoji znanje, ali i to će se promijeniti kada konačno shvatimo da dipl.ing. ili dipl.iur ili što već, mora biti to znanjem a ne samo papirom...

Što se tiče glupih roditelja koji tjeraju djecu na fakultete, u muzičke škole itd., ja bi to sve pred zid, to su nenormalni ljudi. Mislim da je fax divna stvar za ljude koji to žele i vole, ali ako netko ne završi fax a dobar je u svom poslu, nije zato manje vrijedan. Jedan zavarivač sa 8 razreda osnovne ne može raditi što radi dipl.ing.stroj ili dr.sc, no niti dipl.ing.stroj niti dr.sc. ne mogu (jer ne zanju!!) raditi to što radi taj zavarivač! To naši ljudi moraju shvatiti, da je sve jednako vrijedno i jednako važno i jednako nezamjenjivo nečim drugim, i smetlari i doktori znanosti. Jedino, možda, roditelji djeci žele sve najbolje pa bi radije da njihovo dijete sjedi u udobnmom uredu nego da vuče elektrode po pogonu.

Samo još jedna opaska: ne možete govotiri o općoj kulturi u okviru ove teme. Opća kultura je problem karaktera i vlastitog shvaćanja; ona uopće ne ovisi o faxu ili poslu kojim se bavite. A što se tiče Milijunaša, meni je jasno da će apsolvent sociologije koji živi starcima na grbači i dnevno od mučne besposlenosti pročita 20 različitih novina biti "opće kulturniji" od diplomiranog zubara u privatnoj praxi koji radi više od 8 sati dnevno... ha, ja...
__________________
AzRiYeL
Azriyel is offline  
Old 16.02.2003., 20:01   #95
Evo ja sam sad pri kraju faksa, apsolventica. Sama sam odabrala ovo sto studiram, i ide mi prilicno dobro. Od osnovne sam skole imala dobre ocjene, citala, bila znatizeljna i sve mi je islo poprilicno lagano. Roditelji me nikad nisu ni na sto prisiljavali, dopustali su mi vlastite odabire cijeli zivot, iako mama je znala prokomentirat tu i tamo da sam mogla zavrsiti i ono sto je ona jer je to po njenom misljenju najljepsi moguci studij, ali nije se nikad mijesala u moj izbor.
I evo sad sam se kao apsolventica malo opustila, ne polazem ispite bas po traci, ali svakako jos uvijek namjeravam, i to vrlo uskoro diplomirat. I najednom je mama pocela dramit oko mog faksa, da kad cu vec jednom diplomirat, da sam postala neozbiljna itd. Kad sam je pitala cemu sad ta panika, rekla je da ne zeli da mi se sad to otegne.
Ali ja mislim da je pravi razlog to sto je ona zavrsila 2 faksa paralelno, u minimalnom roku i da misli da sam nedovoljno ambiciozna i "da mogu ja i bolje".
Zapravo, ulovio me sad uzas pri pomisli kako bi bilo da ja nisam sama zeljela citati, uciti, uciti strane jezike, zavrsiti gimnaziju i faks. Jer to sto nisam imala nikad problema s roditeljima mozda je posljedica toga sto sam uvijek sve radila ok i bila savjesna i odgovorna.
Pitam se sto bi bilo da sam se odlucila za neki zanat? Ne mislim da bi me manje voljeli, ali sad mi se nekako cini, nazalost, da bi mi u tom slucaju podosta visili za vratom, mama pogotovo.

Sto se tice toga stjece li se bolje znanje u gimnaziji ili strucnoj skoli, mislim da treba napraviti razliku i medju samim gimnazijama. Cini mi se da ih u Zagrebu ima oko 20, plus jos razne sesvetske i okolne i ne moze u svakoj od njih bit jednako kvalitetna nastava. Kad bi se usporedjivalo znanje koje se stjece u njima, mislim da bi se pokazalo da je u nekima stupanj znanja katastrofalno nizak i da su mnoge strucne skole puno bolje po tom pitanju. I zasto onda netko i kvalitetne strucne skole, na nekom faksu ne bi imao bolji uspjeh od nekoga iz neke znj gimnazije?
Ajme, koliko sam napisala....
Pink Lemon is offline  
Old 17.02.2003., 07:54   #96
E, sad si me podsjetila... u našem društvu postoji kultura, što se studija tiče, da se vrednuju samo oni koji idu redovno (bez padanja) i završavaju sve u roku... i onda se apsolventa koji hoće (konačno) malo odmoriti (kao ti) maltretira. Da ne spominjemo one koji, nedajbože, završe na međugodini ili čak padnu... ništa se ne tretira kao uspjeh, a već je samo upisati fax veliki uspjeh i potvrda nečijeg znanja i rada. Osim toga, čak i oni koji diplomiraju više nisu "u modi", u "modi" je bit magistar ili, još bolje, doktor...
__________________
AzRiYeL
Azriyel is offline  
Old 17.02.2003., 15:33   #97
Quote:
Azriyel kaže:

2. Onaj koji kaže kako je napustio fax i sad radi vani i nitko ga ne pita papire je lik OK, al malo kaka jer uspoređivat "vani" i "tu" je nemoguće. Vani ako hoćeš naučiti nešto novo, upišeš tečaj. Toga kod nas nema jer:
a) toga uopće nema za 99% stvari, uglavnom za jezike i heklanje
b) ljudi za to nemaju keša
c) ne postoji kultura daljnjeg usavršavanja, pohađanja tečajeva i seminara čak niti kod ljudi koji završe studij. Tako da je naš čovjek koji završi studij, ako ne upiše postdiplomski nakon 5 godina manje obrazovan od onog čovjeka koji ga završi vani jer je onaj "od vani" u međuvremenu bio na 10 tečajeva (pa bilo to i heklanje), a naš je zapao u latentnu letargiju...
Pricas nesto sto ne znas. Ima vani tecajeva , ima ih i u HR. Ja nisam isao na nikakav tecaj niti u HR niti vani i nisam se doskolovavao. Poanta je da u HR stavljaju papir kao primarni uvjet za dosta poslova gdje to stvarno nema smisla i gdje adekvatno sikustvo moze nadomjestit nedostatak formalnog obrazovanja. I naravno da treba konstantno uciti to vrijedi za sve bez razlike.
cunac is offline  
Old 17.02.2003., 15:42   #98
Quote:
Azriyel kaže:

1. Svi redovni studenti na mojoj 3. godini su gimnazijalci. Što znači da oni iz srednjih tehničkih škola nisu imali dovoljno podloge niti za fax, niti volje za učenje. A učiti se mora i na radnom mjestu, a oni su sami izabrali studij. I kako onda mislite da bi netko iz srednje tehničke bio kvalificiraniji od dr.sc. u strojarstvu? Nakon 20 godina radnog staža možda i bi, to ovisi o osobi, ali ne nakon neposredno završene srednje škole. A takvom čovjeku dajete u ruke da izrađuje nešto što može puknut i ubit gomilu ljudi.
Da bi postao dr.sci treba ti 10-15 godina , znaci onaj drugi ce za to vrijeme imati 10-15 godina radnog iskustva. Nisi dobro praio smisao , uzmes dva srednjoskolca i pustis jednoga na fax , drugi pocne raditi i onda usporedjujes u odredjenim vremenskim presjecima ( 5,10,15,20 godina) za sto je koji sposoban i koristan u tim momentima.
Apsolutno je tocno da teorijski dr.sci superioran u svakome pogledu i tebao bi se baviti R&D , za praktican rad vjerojatno je taj radnik korisniji

Sto se tice strojarstva biti ce da se nesto jako promijenilo unatrag 10 godina u profilu ljudi koji upisu ako je tako kako ti kazes.
cunac is offline  
Old 17.02.2003., 17:07   #99
za razliku od onoga koji je zavrsio strucnu skolu , kaj je to onaj koji je zavrsio gimnaziju ?

mislim , nalazim na razne ljude sa raznim fakultetima i ponekad se stvarno cudim da ih se njihovi faksovi ne odreknu preko novina
cast ljudima koji su zeljni znanja ali oni bi vjerojtno bili kvalitetni i bez faksa , jer na zalost mnogi su programi po fakultetima zastarjeli , a o nacinu ucenja i poducavanja bi se isto dalo dosta reci
tako da na kraju ostaje nazalost da je papir glavni uzrok studiranja
ZgSash is offline  
Old 20.02.2003., 22:26   #100
Netko je rekao da dijete s 18 godina ne moze znati sto zeli raditi u svom zivotu. Istina, vjerujem da to neki ne znaju. Ja sam sa 13 znala sto zelim raditi, ali nisu me dovoljno ozbiljno shvatili, upleli su se u moju odluku koju skolu upisati i to je dosta lose zavrsilo. Po odluci roditelja upisala sam gimnaziju, cijeli prvi razred plakala za onom drugom srednjom u koju me nikako nisu pustali, skoro pukla na zivce i na kraju se premjestila u jednu skroz lijevu skolu. Zavrsila sam to, upisala fax koji mi se nikako nije svidjao jer sam mislila da o onom sto zelim zapravo studirati ne smijem ni misliti jer je to nemoguce upisati poslije jedne drustvene srednje skole. Tako sam se patila neke dvije godine i na kraju odj...ala starce i otisla na prijemni i upisala nesto drugo, ali ne bas ono sto sam htjela jer sa 22 je kasno zapocinjati fax koji traje dosta godina.
Kad su kolege na prvoj godini culi iz koje sam srednje (fax mi zaista nema veze sa srednjom, totalno suprotna stvar) samo su se sazalno osmijehnuli i rekli, a jadna, kako ces ti to...ja sam ih sve preshisala u znanju i ocjenama. I jos upisala jedan dodatni fax, valjda da kompenziram tu medicinu koja je ostala moja tiha patnja.

Rat sa starcima je trajao nekih par mjeseci, kad su pale prve petice iz ispita i kad su vidjeli koliko sam sretna prestali su spominjati onaj drugi fakultet. Ipak, ja sam izgubila tri godine zivota na gluposti, studiram nesto u podrucju koje me zanima, ali da sad imam ponovno 18 upisala bih nesto jos malo zahtjevnije, ali duze. Da nisam promijenila fax, skrenula bih. Sad stvarno uzivam u ucenju i vidim se u toj struci kroz godinu i pol, jedva cekam da pocnem stazirati, a jos vise da otvorim svoju privatnu praksu kroz par godina

Da sam bar s 13 imala vise hrabrosti i prkosa u sebi....A nisu samo starci krivi, nego i psihologinja na prof. orijentaciji koja me uvjerila da moj izbor bas i nije dobar, i doktorica medicine rada koja je zbog dvije tri alergije napravila invalida iz mene (htjela sam u srednju za laboranta).
I dan danas ponekad placem zbog toga.

Nemojte to nikada priustiti svojoj djeci!
lahor is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:31.