Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2011., 11:37   #101
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Inače je ovaj link na "crnom blogu" na trenutke urnebesan.
slažem se

Quote:
Dakle, Ivo Goldstein kao predavač ranosrednjovjekovne povijesti bio je okey. Kažu neki koji su s njim igrali nogomet u Novom Zagrebu da je privatno isto okey dečko, sasvim u redu, pristojan i dobar sugovornik za druženje.


Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Mogu li se te knjige uopće nabaviti? Jel ih netko čitao?
čitao sam prvu knjigu koja obrađuje srednji vijek i poprilično je "životopisna". posudio sam je u knjižnici filozofskom, a vjerujem da je imaju i u NSK. ako je želiš kupiti, trebaš se obratiti autoru.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 12:23   #102
eh da, naklada ljevak ima ogromne popuste do kraja mjeseca. serijal "hrvatski ratnici kroz stoljeća" je snižen nekih 40% (vidio sam i prvi svezak po toj cijeni).
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 11:36   #103
Bok.
Trebam preporuku za neku knjigu o Stogodišnjem ratu, ako je netko čitao nešto interesantno na tu temu da me uputi na autora. Thnx.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 12:20   #104
pokušaj sa michael howard, rat u europskoj povijesti. knjiga obrađuje ratovanje od 9. do 21. stoljeća, značajan prostor je posvećen ovome što te zanima, a na kraju je opsežna bibliografija.

EDIT:
svakako pogledati i o stogodišnjem ratu

Quote:
Knjiga koja je pred čitateljem prva je u našoj biblioteci Svjedoci povijesti, i nismo se slučajno odlučili za trojicu francuskih srednjovjekovnih Ijetopisaca - Le Bela, Froissarta i Monstreleta - jer upravo su oni među prvima strasno i marno bilježili sve što su znali ili doznali o povijesnim zbivanjima svoga vremena te budućim naraštajima ostavili pisana svjedočanstva o jednom od presudnih razdoblja europske povijesti, stogodišnjem ratu Engleske i Francuske, koji je svojim tijekom i ishodom uvelike utjecao na buduće odnose na našemu kontinentu. Tekstovi spomenutih Ijetopisaca pokrivaju cjelokupno trajanje rata, međusobno se nadopunjavajući, a ponegdje i isprepličući. Iz obilne građe, koja se samo kod Froissarta, najpoznatijeg i najpriznatijeg od trojice, mjeri milijunima riječi, odabrali smo one dijelove i odlomke koji se tiču poglavito osnovne teme ove knjige, odnosno izravnih ratnih i inih odnosa između Francuske i Engleske. Zbivanja, pa i borbe, u Španjolskoj, Škotskoj ili negdje drugdje spominju se tek usputno, jer su se ipak odvijala po strani od glavnog tijeka zbivanja u englesko-francuskom ratnom sukobu. Povijesno razdoblje što ga pokriva taj sukob oduvijek je zanimalo povjesničare, ne samo društvene, nego, isto tako, vojne i političke. To je vrijeme koje je označilo istinski kraj srednjega vijeka i sumrak viteštva, svjedočilo usponu nacionalne svijesti i, s obzirom na to, s jedne strane dovelo do pravih početaka uspostave francuskog nacionalnog bića, a s druge do, primjerice, istinskog uskrsnuća engleskog jezika. Sva trojica kroničara jesu, doduše, francuski autori, ali u bilježenju povijesnih događanja zbog toga nisu nimalo pristrani, nimalo skloniji francuskoj strani ili francuskom motrištu. Zacijelo je razlog i u tome što su Le Bel i Froissart rođeni u grofoviji Hainault, koja se u sukobu opredjeljivala čas za jednu čas za drugu stranu, a Monstrelet je bio Flamanac, odan burgundskom dvoru, koji je znao imati i te kakve prijepore s francuskom krunom.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.

Zadnje uređivanje Dilecto Filio : 25.06.2011. at 17:43.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 22:04   #105
jel zna netko simboliku crvenog pijetla na seljačkim zastavama iz vremena gupčeve bune?
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 13:45   #106
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
jel zna netko simboliku crvenog pijetla na seljačkim zastavama iz vremena gupčeve bune?
odakle ti taj podatak?
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 15:46   #107
Mene zanima zašto je Sirena zaštitni znak Varšave i zašto je zaštitni znak od Berlina onaj zeleni čovječuljak sa semafora?
Kakve veze sa poviješću tih gradova imaju ti simboli?
Cruces is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 12:01   #108
Je li tko čitao ovu knjigu koju prepričava Bešker? Je li prevedena na još koji jezik osim talijanski?

http://www.jutarnji.hr/put-samostana...vatsku/955549/
http://www.jutarnji.hr/povijesni-eks...vatske/955780/
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 19:50   #109
Ej,da li tko zna što više o običajima žalovanja u gradu Dubrovniku za vremena Republike?
Dakle ne znam brod isplovi za Španjolsku i potone ,kako bi to onda išlo?
Dolazak vijesti u grad,obavijest obitelji uneserćenih... (pretpostavljam) ,ako zna ko nešto više
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 19:37   #110
evo imam brza dva pitanja vezano za nacionalnu povijest..:)

1.KAko su se zvale vojno-administrativne jedinice koje je organizirao Ugarski kralj Matija Korvin?
Turci okupiraju Bosnu 1463.godine.KAko su se zvale vojno-administrativne jedinice koje je organizirao Ugarski kralj Matija Korvin s ciljem da sprijeci dalji prodor Turaka prema slavoniji i Ugarskoj

2.kako su se zvale administrativno teritorijalne jedinice predvidjene tzv.vidovdanskim ustavom Kraljevine SHS 1921.godine?
leonpesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 11:15   #111
Quote:
leonpesa kaže: Pogledaj post
1.KAko su se zvale vojno-administrativne jedinice koje je organizirao Ugarski kralj Matija Korvin?
Turci okupiraju Bosnu 1463.godine.KAko su se zvale vojno-administrativne jedinice koje je organizirao Ugarski kralj Matija Korvin s ciljem da sprijeci dalji prodor Turaka prema slavoniji i Ugarskoj
jajačka i srebrenička banovina?

Quote:
leonpesa kaže: Pogledaj post
2.kako su se zvale administrativno teritorijalne jedinice predvidjene tzv.vidovdanskim ustavom Kraljevine SHS 1921.godine?
srezovi ili oblasti?
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 22:08   #112
mogu ja postavit jedno pitanje, ali ne znam odgovor pa bi molio ako netko zna da odgvori. Koje pasmine konja su koristili hrvati za svoje ratove tijekom povjesti?
__________________
Sve što znam o životu naučio me Dželo Hadžiselimović
koji-lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 15:48   #113
Možda postoji razlog za ovo pa me zanima zna li neko odgovor možda:
Zašto u Sloveniji i Vojvodini blizu današnje granice s Mađarskom postoji brojna mađarska manjina, a uz granicu s Hrvatskom (osim u Baranji) baš i ne postoji?
Clogad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 23:01   #114
Quote:
Clogad kaže: Pogledaj post
Možda postoji razlog za ovo pa me zanima zna li neko odgovor možda:
Zašto u Sloveniji i Vojvodini blizu današnje granice s Mađarskom postoji brojna mađarska manjina, a uz granicu s Hrvatskom (osim u Baranji) baš i ne postoji?
Vojvodina je srpski naziv za južnu Ugarsku, a zna se čije je bilo Prekmurje .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 01:31   #115
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Vojvodina je srpski naziv za južnu Ugarsku, a zna se čije je bilo Prekmurje .
Ako mislimo na iste , bilo je i Međimurje
Clogad is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 18:39   #116
još jedan zanimljiv tekst u jutarnjem.

...i malo više o fergusonovom predavanju u zagrebu.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 18:33   #117
Ovo je nagluplji forum na cjelome netu, vakav forum nisam video nigdje.
magzinius is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 11.07.2011., 18:34   #118
viste gori od komunista......
magzinius is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 20:48   #119
dakle, jedno malo glupo pitanje neki bi rekli, ali zanima me kako su pisali ovi nasi povjesnicari, Klaić Šišić Smičiklas....., koliko su njihovi radovi mogli biti i bili objektivni s obzirom na to u koje vrijeme su zivjeli, a kamoli za vrijeme komunizma, kako je tada bilo studirati povijest, imam neku knjigu o pavelicu iz 1980, hocu li ja procitati objektivnu knjigu ili cu citati komunisticku propagandu o nepogresivosti partije i te gluposti...

hvala
zapolja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2011., 22:05   #120
o tom problemu smo raspravljali ovdje.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.