Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2023., 14:56   #5301
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Ti više ništa. Sin koji je navršio 18 mora pokrenuti taj postupak.

Znam, nezgodno je.

Za mlađeg moraš ti. Možda možeš tim putem nešto dogovorit u paketu.
Pitao sam za mladjeg sina ne za starijeg.Stariji radi i ne treba mu alimentacija.
Asgard is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2023., 19:46   #5302
pozdrav.
molim vas pojasnjenje kako se racuna visina alimentacije jer nije mi jasan stupac 3?
pretpostavljam da se zbrajaju stupac 2 i 3?

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...03_37_445.html

hvala.
__________________
sve sto napisem je IMHO
geronimo666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2023., 07:30   #5303
saznao da je ovo gore staro.
ovo je novo:

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...05_48_823.html

lp
__________________
sve sto napisem je IMHO
geronimo666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2023., 22:58   #5304
Pozdrav svima. Uskoro ću pokrenuti postupak sporazumnog razvoda. Oboje djece je punoljetno. Jedno ima 18g i krenuti će u 4.razred srednje škole a drugo ima 22g, ne školuje se, jedno vrijeme je radilo pa odustalo i sada će vjerojatno upisati fakultet. Oboje će vjerojatno ostati sa majkom u kući a ja idem u podstanare. Koliko sam shvatio budući su djeca punoljetna da visinu alimentacije dogovaram s njima. Postoji li neki minimum ili to ovisi o dogovoru? I kakav je postupak oko toga, da li je to isto dio papirologije kod sporazumnog razvoda ili se rješava zasebno i gdje? Hvala unaprijed!!
Novi-zivot is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2023., 16:35   #5305
Quote:
Novi-zivot kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Uskoro ću pokrenuti postupak sporazumnog razvoda. Oboje djece je punoljetno. Jedno ima 18g i krenuti će u 4.razred srednje škole a drugo ima 22g, ne školuje se, jedno vrijeme je radilo pa odustalo i sada će vjerojatno upisati fakultet. Oboje će vjerojatno ostati sa majkom u kući a ja idem u podstanare. Koliko sam shvatio budući su djeca punoljetna da visinu alimentacije dogovaram s njima. Postoji li neki minimum ili to ovisi o dogovoru? I kakav je postupak oko toga, da li je to isto dio papirologije kod sporazumnog razvoda ili se rješava zasebno i gdje? Hvala unaprijed!!
Ne znam kak je kod sporazumnog, ali imas talbilce koliko moras placati alimentaciju za djecu koja zive kod drugog roditelja.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2023., 17:28   #5306
Ima za maloljetnu djecu, za punoljetnu nisam našao.
Novi-zivot is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2023., 00:08   #5307
Quote:
Novi-zivot kaže: Pogledaj post
Ima za maloljetnu djecu, za punoljetnu nisam našao.
Placas dokle god se dijete skoluje. Sve pise u tablicama.
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...05_48_823.html

Uzdržavanje punoljetnog djeteta regulirano je čl. 290. Obiteljskog zakona:

(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi, odnosno polazi sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, odnosno program za osnovno obrazovanje ili program srednjoškolskog obrazovanja odraslih te redovito i uredno ispunjava svoje obaveze, a najdulje do navršene dvadeset šeste godine života djeteta.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz st. 1. ovog članka, a ne može se zaposliti, roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja ako dijete nije navršilo dvadeset i šest godina.

Nadalje punoljetno dijete ima i dužnosti u vezi s uzdržavanjem na način da je dužno pridonositi svom uzdržavanju ako ima prihode (to je obaveza i maloljetnog djeteta) i dužno je obavijestiti roditelje o redovitom ispunjavanju svojih obaveza vezanih uz obrazovanje najkasnije do 01. studenog za svaku školsku, odnosno akademsku godinu.

S druge strane roditelj, koji je dužan uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje, također ima pravo od djeteta, nadležnih tijela i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovu obrazovanju, odnosno zaposlenju. Dakle, kada je komunikacija između roditelja i punoljetnog djeteta poremećena i postoji sumnja izvršava li punoljetno dijete uredno svoje školske/akademske obaveze ili se zaposlilo nakon završenog obrazovanja, roditelj koji je dužan plaćati uzdržavanje ima pravo zatražiti i dobiti podatke od djeteta ili mjerodavnih institucija.

U praksi se često postavlja pitanje tumačenja pojma redovitog i urednog ispunjavanja obaveza, vezanog uz obrazovanje tj. je li dovoljno da punoljetno dijete, u slučaju spora, dokaže da ima status redovnog učenika/studenta ili se mora utvrditi da je redovno ispunjavao svoje obaveze. Novija sudska praksa ide u pravcu da se mora utvrditi da je punoljetno dijete uredno ispunjavalo svoje obaveze, Tako bi primjerice ponavljanje studijske godine značilo da punoljetno dijete nije uredno ispunilo svoju obavezu i povlačilo bi za sobom gubitak prava na uzdržavanje. Postoji međutim izuzetak tj. situacija kada učenik odnosno student zbog opravdanih razloga nije uspio ispuniti svoje obaveze tekuće školske, odnosno akademske godine , a to su trudnoća, bolest i slični razlozi.

Oba su roditelja, svaki prema svojim mogućnostima, dužni plaćati uzdržavanje za punoljetno dijete iz čl. 290. ovog Zakona, s tim što se roditelju s kojim dijete stanuje u iznos uzdržavanja uračunavaju troškovi stanovanja.

Ukoliko se punoljetno dijete i roditelj ne mogu dogovoriti u vezi plaćanja uzdržavanja na koje punoljetno dijete polaže pravo, punoljetno dijete ima mogućnost pokrenuti postupak radi plaćanja uzdržavanja.

Samo je jedan izuzetak koji može produljiti obavezu uzdržavanja nakon punoljetnosti, odnosno roka od godine dana u slučaju nemogućnosti zapošljavanja, odnosno nakon navršene dvadeset šeste godine života, a to je bolest ili invaliditet punoljetnog djeteta, u kojem slučaju obaveza uzdržavanja postoji tako dugo dok ta nesposobnost traje.

Uglavnom Članak 290.
https://www.zakon.hr/z/88/Obiteljski-zakon

Znači, ako se ne možete dogovoriti, nastupa visina uzdržavanja propisane alimentacijom vašeg platnog razreda za 18 godinu života. Pogledati link sa tablicama. U koliko dijete padne godinu na fakultetu imate pravo tražiti prestanak uzdržavanja obzirom da dijete neredovito izvršava svoje obveze.
SavageRush is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2023., 21:14   #5308
Ono sto mi nije jasno
Ako je skrbnistvo pol pol
Kak onda ide alimentacija

Alimentacija bi onda trebala biti nula?
Ili kak
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2023., 16:37   #5309
Upišeš jednake iznose za tebe i uskoro bivšu u rubrike uzdržavanje
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2023., 11:09   #5310
imam pitanje za zajedničko skrbništvo.
ako imamo zajendničko skrbništvo, onda alimentacija nije nula nego koliko sam shvatio npr 100 eura ali se plača jedan drugome. pa je na kraju nula. jel tak?

Kaj ako druga strana da otkaz i odluči biti kučanica?
(izjavila je da je taj njen novi toliko bogat da će dati otkaz i biti kučanica)
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2023., 11:25   #5311
Tada kućanica treba tražiti izmjenu plana skrbi, pa se opet smorazumite ili idete na sud.

Pusti sad te dimne bombe. Nije ona još ni zagrebala u nov život, a kamoli u novčanik drugog muža.

Pod iznos uzdržavanja stavite iste iznose i to je to. Niko nikom ništa ne plaćai tako će biti do neke eventualne izmjene
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2023., 11:34   #5312
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
imam pitanje za zajedničko skrbništvo.
ako imamo zajendničko skrbništvo, onda alimentacija nije nula nego koliko sam shvatio npr 100 eura ali se plača jedan drugome. pa je na kraju nula. jel tak?

Kaj ako druga strana da otkaz i odluči biti kučanica?
(izjavila je da je taj njen novi toliko bogat da će dati otkaz i biti kučanica)
Postupa se onako kako je navedeno u sudskoj presudi.
Ako piše da svako plaća 100 € onda se tako postupa.
Da li je netko kućanica ili direktor svemira, nebitno.
forumnickxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2023., 11:35   #5313
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Tada kućanica treba tražiti izmjenu plana skrbi, pa se opet smorazumite ili idete na sud.

Pusti sad te dimne bombe. Nije ona još ni zagrebala u nov život, a kamoli u novčanik drugog muža.

Pod iznos uzdržavanja stavite iste iznose i to je to. Niko nikom ništa ne plaćai tako će biti do neke eventualne izmjene
thanks!
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:51.