Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2017., 23:34   #381
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Točno.
Postoje psiholozi (npr Jampolsky) koji smatraju da su ljubav i strah dva osnovna pokretača i da ne mogu istovremeno postojati. Možda je to malo presimplistički rečeno, premda kad bolje zagrebemo ispod površine obično vidimo da gdje ima straha tu nema ljubavi, i obratno ...

Nije ludo misliti da je strah u osnovi svake (auto)destruktivnosti, i zbog toga su sva lamentiranja nad primitivnošću, glupošću i zlom naravi ljudi pomalo smiješna, a još su smješniji prijedlozi i rješenja za sve to (npr uvjerenje da kad bi svi postali kršćani i prihvatili tzv tradicionalne vrijednosti, bili bi automatski bolji itd itd... da je to tako jednostavno, već bi odavno dalo rezultate koje uglavnom nije dalo, dapače.... )
Ne bi išlo nikako jer se te vrijednosti tradicionalno usađuju strahom od neke metafizičke kazne. Ako ne i nečeg konktetnijeg. Zapravo, sva propaganda i indoktrinacija najviše se oslanja na tu emociju - što ću ako dobijem perut, ako mi smrdi iz usta, ako se ovi i oni previše razmašu i blablabla. Prosječan čovjek se boji svoje sjene - ne zato što mu je to prirođeno, nego zato što ga tome uče čim prohoda. A i ono što se prodaje pod ljubav, čestoo je također strah - od napuštanja, recimo. Ili od nedostatka one toliko spominjane čaše vode u starosti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 23:49   #382
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne bi išlo nikako jer se te vrijednosti tradicionalno usađuju strahom od neke metafizičke kazne. Ako ne i nečeg konktetnijeg. Zapravo, sva propaganda i indoktrinacija najviše se oslanja na tu emociju - što ću ako dobijem perut, ako mi smrdi iz usta, ako se ovi i oni previše razmašu i blablabla. Prosječan čovjek se boji svoje sjene - ne zato što mu je to prirođeno, nego zato što ga tome uče čim prohoda. A i ono što se prodaje pod ljubav, čestoo je također strah - od napuštanja, recimo. Ili od nedostatka one toliko spominjane čaše vode u starosti.
Nije nego šalice čaja
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 14:28   #383
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
S boldanim ne da se slažem nego sam oduševljena.

Pada mi na pamet još nešto - Tao ne možemo definirati, s definicijom dobrote ćemo se jako namučiti, moral već nekako, a ritual koji ne možeš definirati nije ritual.

Kaos...e njega je opet problem definirati.

Kad već kažeš - kaos je po difoltu zbrka, ritual nam je razumljiv ali je šupalj i prazan, moral je rastezljiv stoga relativan, dobrota izmiče definiciji, a za sam TAO, tao te ching kaže : tko kaže da zna Tao ne zna ga.


Od svega se da raspravljati samo o "dobroti", odnosno postoji li izvorno univerzalne vrijednosti na kojima etika počiva.

Mišljenja sam da ne postoje. Sav moral je relativan. Prava "dobrota" je stanje svijesti, stanje ako hoćeš srca (iako mi srce i ljubav zvuči pregnjecavo) - ljudima imanentna, ali kod mnogih zaržljala i nerazvijena empatija, na kojoj počiva suosjećanje, odnosno naša sposobnost da osjetimo tuđe biće kao svoje vlastito.

Kad malo bolje razmisliš - ako je TAO jednota, neraskidiva vezanost svega sa svime, onda je empatija najbliže TAU što čovjek može doživjeti, jer kida granice između nas i onog drugog, odnosno čini da drugog osjećamo u sebi samima. Šta je to nego neka vrsta "poor man" doživljaja jednote.
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 14:37   #384
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Kad već spominjete Diogena, sjetio sam se jedne anegdote. Ide otprilike ovako. Jedan Atenjanin je, imajući na umu svog sina, pitao Diogena što je potrebno da bi netko postao dobar građanin. Diogen je odgovorio "Potrebno je da živi u državi s dobrim zakonima".
.... a ipak, u arhetipskom prostoru čovječanstva Diogenova slika je utisnuta kao lik golog čovjeka obučenog u bačvu koji sa svjetiljkom u ruci usred dana traži poštenog čovjeka kojeg nema.....

Da nije tih moralnih pravila, da se na njima ne zasnivaju uzusi, norme, društvene regulative i zakoni kako bi funkcionirali. Sve bi se raspalo i vratili bi se tamo od kud smo krenuli a to je: male grupice ljudi bi se formirale i držale zajedno (jer smo socijalna bića) i naoružale (jer smo inteligentni predatori) i po planeti bi lutali u potrazi za hranom i vodom.....
__________________

Zadnje uređivanje Cherie : 28.08.2017. at 14:54.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 16:34   #385
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
.... a ipak, u arhetipskom prostoru čovječanstva Diogenova slika je utisnuta kao lik golog čovjeka obučenog u bačvu koji sa svjetiljkom u ruci usred dana traži poštenog čovjeka kojeg nema.....

Da nije tih moralnih pravila, da se na njima ne zasnivaju uzusi, norme, društvene regulative i zakoni kako bi funkcionirali. Sve bi se raspalo i vratili bi se tamo od kud smo krenuli a to je: male grupice ljudi bi se formirale i držale zajedno (jer smo socijalna bića) i naoružale (jer smo inteligentni predatori) i po planeti bi lutali u potrazi za hranom i vodom.....
Da, otprilike je tako. Diogen bi se sigurno složio s tobom.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 20:10   #386
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Kad već kažeš - kaos je po difoltu zbrka, ritual nam je razumljiv ali je šupalj i prazan, moral je rastezljiv stoga relativan, dobrota izmiče definiciji, a za sam TAO, tao te ching kaže : tko kaže da zna Tao ne zna ga.


Od svega se da raspravljati samo o "dobroti", odnosno postoji li izvorno univerzalne vrijednosti na kojima etika počiva.

Mišljenja sam da ne postoje. Sav moral je relativan. Prava "dobrota" je stanje svijesti, stanje ako hoćeš srca (iako mi srce i ljubav zvuči pregnjecavo) - ljudima imanentna, ali kod mnogih zaržljala i nerazvijena empatija, na kojoj počiva suosjećanje, odnosno naša sposobnost da osjetimo tuđe biće kao svoje vlastito.

Kad malo bolje razmisliš - ako je TAO jednota, neraskidiva vezanost svega sa svime, onda je empatija najbliže TAU što čovjek može doživjeti, jer kida granice između nas i onog drugog, odnosno čini da drugog osjećamo u sebi samima. Šta je to nego neka vrsta "poor man" doživljaja jednote.
Istina, ali problemi nastaju kada je osoba s kojom empatiziraš u lošem stanju. A kome je uopće danas dobro?

Sad sam se sjetila i jedne svoje off-road meditacije. Taman nešto čitala o zrcalnim neuronima, otišla u šumu i rekoh ajd da sad probam okinuti te neurone da vidim kako se šuma osjeća. I, da, imalo je nekog efekta. Radila sam zapravo to još od djetinjstva, s pojedinačnim stablima, ali onda mi nisu trebali stručni nazivi i 'znanstvena' objašnjenja. Svako stablo imalo je neku svoju priču.

Najviše sam bila vezana uz neku čudovišno veliku lipu. Kad ju je puknuo grom pala sam u depru i plakala satima. A onda su na njezino mjesto posadili tri nove, da se spoje u jednu. Baš kao što je bio slučaj s ovom prvom - nije bila jedna, nego tri.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 22:54   #387
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Istina, ali problemi nastaju kada je osoba s kojom empatiziraš u lošem stanju. A kome je uopće danas dobro?
Je ... tako da se čovjek pita je li takav visoki nivo senzitivnosti prokletstvo ili blagoslov. Sve ima svoju cijenu, ali kad se plati dar je ovo:

hipersenzitivne osobe koje tako puno informacija primaju iz okoline, odnosno empatične, suosjećajne osobe koje lako osjete tuđi svijet - su za razliku od drugih smrtnika - budnije, prirodno imaju pojačano prisustvo u sadašnjem momentu, jer im je sustav stalno aktivan na doživljaju svega i svačeg, je da su često drama queens ali žive snažno i totalno, odlični su ljubavnici, nikad im nije dosadno, sva čula su im pojačano jaka, stoga mogu uživati više u svemu i u doticaju su sa svojom intuicijom, bolje nego ostali.
..
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 01:59   #388
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Je ... tako da se čovjek pita je li takav visoki nivo senzitivnosti prokletstvo ili blagoslov.
Ovisi o karakteru.

Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
hipersenzitivne osobe koje tako puno informacija primaju iz okoline, odnosno empatične, suosjećajne osobe koje lako osjete tuđi svijet - su za razliku od drugih smrtnika - budnije, prirodno imaju pojačano prisustvo u sadašnjem momentu, jer im je sustav stalno aktivan na doživljaju svega i svačeg, je da su često drama queens ali žive snažno i totalno, odlični su ljubavnici, nikad im nije dosadno, sva čula su im pojačano jaka, stoga mogu uživati više u svemu i u doticaju su sa svojom intuicijom, bolje nego ostali.
..
Benigni loncani poklopac:

1) "Hipersenzitivne osobe" je valorizacijska mantra otupljelog drustva.

Drugacija interpretacija je "osobe sa razvijenijim senzibilitetom". Iz perspektive covjeka daleke proslosti danasnji covjek izgledao bi polu-gluh i polu-slijep a oni koji se danas nekima cine kao "hipersenzitivni" kao normalni i zdravi.

Covjek ima urodjene prirodne sposobnosti koje se mogu kultivirati a zapostavljenjem otupljuju. U urbaniziranom, otudjenom drustvu udaljenom od Prirode one cesto otupe i odumiru.

2) Nisu sve "drama queens" i to ovisi o karakteru, a kod onih koje jesu dosizanjem emotivne zrelosti to se moze ukloniti.

3) Nisu nuzno sva cula jaca, senzibilitet varira.
Mnogi imaju razliciti razvijeni senzibilitet za nesto a da nisu toga ni svjesni.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 11:18   #389
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Je ... tako da se čovjek pita je li takav visoki nivo senzitivnosti prokletstvo ili blagoslov. Sve ima svoju cijenu, ali kad se plati dar je ovo:

hipersenzitivne osobe koje tako puno informacija primaju iz okoline, odnosno empatične, suosjećajne osobe koje lako osjete tuđi svijet - su za razliku od drugih smrtnika - budnije, prirodno imaju pojačano prisustvo u sadašnjem momentu, jer im je sustav stalno aktivan na doživljaju svega i svačeg, je da su često drama queens ali žive snažno i totalno, odlični su ljubavnici, nikad im nije dosadno, sva čula su im pojačano jaka, stoga mogu uživati više u svemu i u doticaju su sa svojom intuicijom, bolje nego ostali.
..
Kao da si čitam horoskop.

Izuzev ovog sa sadašnjim trenutkom, to mi je koma. I jako loše reagiram na mindfulness meditacije. Onak, baš jako ne želim biti ovdje i sad, užasava me to.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 12:36   #390
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post

Iz perspektive covjeka daleke proslosti danasnji covjek izgledao bi polu-gluh i polu-slijep a oni koji se danas nekima cine kao "hipersenzitivni" kao normalni i zdravi.
Kako možeš znati kakav je bio čovjek daleke prošlosti?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 13:25   #391
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kako možeš znati kakav je bio čovjek daleke prošlosti?
Znati ne možemo, ali možemo nagađati na temelju arheoloških ostataka kao i proučavanjem zajednica koje još uvijek žive u sličnim uvjetima. I tu se hipetsenzibilnost nameće kao velika prednost - bolja procjena situacije, brže reakcije, veća sposobnost za zbližavanje s drugim ljudima, pa i životinjama. O biljkama ne bih jer tu već zalazimo na teren žešće alternative.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 14:23   #392
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Ovisi o karakteru.



Benigni loncani poklopac:

1) "Hipersenzitivne osobe" je valorizacijska mantra otupljelog drustva.

Drugacija interpretacija je "osobe sa razvijenijim senzibilitetom". Iz perspektive covjeka daleke proslosti danasnji covjek izgledao bi polu-gluh i polu-slijep a oni koji se danas nekima cine kao "hipersenzitivni" kao normalni i zdravi.

Slažem se u toliko što mi u gradovima okruženi zidovima
unutar kuća i van njih nemamo više kontakt sa prirodom osim ako ne šetamo parkom ....

....jesi li primjetio.....
Svagdje oko nas pravi su kutevi -
kuće, sobe, namještaj, tehnologija, knjige, tetrapaci .....


spužva bobovi skockani ....

što se tiče nas ljudi koji izrastu na pločniku, asfaltu i cementu okruženi pravim kutevima sa geometrijskom preciznošću se može predvidjeti da će u 86 posto slučajeva živjeti u glavi bez doticaja sa svojom primordijalnom prirodom.

Ostaje otvoreno pitanje je li empatija, susojećanje, senzitivnost, osjetljivost na druge, sposobnost da se osjeti drugoga duboko iznutra odlika ljudi plemenske zajednice i onih koji žive na selu prirodnijim životom. Mislim da nije uopće ...
__________________

Zadnje uređivanje Cherie : 29.08.2017. at 14:35.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 21:18   #393
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kako možeš znati kakav je bio čovjek daleke prošlosti?
Adaptacijom svijesti kroz razumijevanje produkata svijesti.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 10:52   #394
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Adaptacijom svijesti kroz razumijevanje produkata svijesti.
Ma da ..... adaptacija moje svijesti i razumjevanje produkta svijesti govori dijametralno suprotno.

I što ćemo sad? Tko je u pravu? Sigurno ti. Po tvome.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 16:18   #395
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ma da ..... adaptacija moje svijesti i razumjevanje produkta svijesti govori dijametralno suprotno.
Sto je sasvim logicno jerbo se ljudi razlikuju.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
I što ćemo sad? Tko je u pravu? Sigurno ti.
Projiciras neku sliku u kojoj se ovdje radi o meni i postoji obostrana zaljubljenost u "biti u pravu" uz interes za neko natjecanje i samo-dokazivanje.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 19:18   #396
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Projiciras neku sliku u kojoj se ovdje radi o meni i postoji obostrana zaljubljenost u "biti u pravu" uz interes za neko natjecanje i samo-dokazivanje.
Što će nego projicirati, jer je tvoja rečenica "adaptacija svijesti i blablabla" puka forma bez sadržaja.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 20:49   #397
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Što će nego projicirati, jer je tvoja rečenica "adaptacija svijesti i blablabla" puka forma bez sadržaja.
Somebody needs a hug.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 21:28   #398
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Somebody needs a hug.
Ma evo, nije beg cicija.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2018., 14:09   #399
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Je ... tako da se čovjek pita je li takav visoki nivo senzitivnosti prokletstvo ili blagoslov. Sve ima svoju cijenu, ali kad se plati dar je ovo:

hipersenzitivne osobe koje tako puno informacija primaju iz okoline, odnosno empatične, suosjećajne osobe koje lako osjete tuđi svijet - su za razliku od drugih smrtnika - budnije, prirodno imaju pojačano prisustvo u sadašnjem momentu, jer im je sustav stalno aktivan na doživljaju svega i svačeg, je da su često drama queens ali žive snažno i totalno, odlični su ljubavnici, nikad im nije dosadno, sva čula su im pojačano jaka, stoga mogu uživati više u svemu i u doticaju su sa svojom intuicijom, bolje nego ostali.
..
1) "Hipersenzitivne osobe" je valorizacijska mantra otupljelog drustva.

Drugacija interpretacija je "osobe sa razvijenijim senzibilitetom". Iz perspektive covjeka daleke proslosti danasnji covjek izgledao bi polu-gluh i polu-slijep a oni koji se danas nekima cine kao "hipersenzitivni" kao normalni i zdravi.
Današnjem društvu je racionalan, ali robotičan i emocionalno tupav čovjek mnogo više kompatibilan?
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 17:26   #400
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Današnjem društvu je racionalan, ali robotičan i emocionalno tupav čovjek mnogo više kompatibilan?
Polu-racionalan, priglup, emotivno nerazvijen (infantilan), fah idiot, povodljiv, nesposoban za samostalno promisljanje, podlozan manipulaciji, potpuno ovisan o nametnutom OSu da prezivi, ali dovoljno funkcionalan za radnu snagu i za kontinuirano sisanje sistema.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:19.