Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Remont Mi171Sh, da ili ne i gdje?
Prodaja As Is 14 23.33%
Livada - neka puste korijenje 1 1.67%
Rusija / remont na 9000 km, uz politički rizik 21 35.00%
Ukraina / remont na 2000 km, problem vrijednosti 5 8.33%
Bjelorusija / remont na 1300 km. uz sve papire 18 30.00%
Ništa navedeno 3 5.00%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 60. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2018., 22:55   #701
- drugi certifikat koji dijeli dio grand father rights sa Mi8MTV

- mi smo jedna miroljubiva zemlja, nama vojni helići služe samo za civilne operacije na crno

- ne, zato se LOM nije niti javio, ali javila se druga tvrtka sa certifikatom, koja je uz samu EU, nije pod sankcijama
za razliku od Russ Heli te je ne mogu tako lako ucjeniti da se ne javi.
Taj prljavi posao eliminacije sposobne ponude, obavili su naši "stručnjaci" iz ZTCa/MORHa
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 23:00   #702
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Ponavljam pitanje upućenijim kolegama u bivšu Sovjetsku, a sadašnju Rusku MRO "školu", ako je poznato slijedeće:

Mi-171Š = Mi-8AMTŠ, konstruktor zavod Mil pokraj Moskve, proizvođač UUAZ iz Ulan-Udea (ne i KVZ iz Kazana, oni proizvode vizualno sličan Mi-17V-5 = Mi-8MTV-5), korisnici Mi-8AMTŠ / Mi-171Š u svijetu redom su:

1. Češka od 2006. godine,
2. HRVATSKA od 2007. godine,
3. Rusija (Mi-8AMTŠ od 2010. godine isporučeno prvih 10 komada).
4. Peru od 2011. godine (i MRO zavod s Rusima)
5. Gana od 2013. godine i
6. Bangladeš od 2017. godine.
(Ako sam nekoga izostavio nadopunite molim!)


Kako da itko u svijetu ima certifikat za remont Mi-8AMTŠ / Mi-171Š (valjda ga po Ruskim pravilnicima i zakonima mogu izdat jedino konstruktor i/ili proizvođač?) kada to do sada nije radio nitko (jer nikome do 2016. godine nije ni trebao?!?) osim Češkog zavoda LOM iz Praga koji je prije nekoliko godina izvršio i remont i modernizaciju 16 komada čeških Mi-171Š uz pomoć ruskog konstruktorskog zavoda Mil.

Dakle po Ruskim pravilima/zakonima MRO certifikat za tip može izdat konstruktor (zavod Mil) i/ili proizvođač (zavod UUAZ)?

Samo sada u svemu glavna "kvaka 22" je ogromna razlika između ZTC i LOM Praha i u ljudstvu i u opremi da se obavi taj posao. Veći nosioc posla zbog svega toga u našem poslu remonta će biti Rusi.
Rajderu, 9A ti je uglavnom odgovorio, no moram reagirati na nešto drugo, naoko sporedno. Nekoliko firmi imalo je certifikate za remont ovog tipa, a neki samo za 171, ali neki su radili i remont naoružanja na Mi-24, što je ista stvar i na ešicama. Uvođenjem embarga, i protekom vremena, ruski su certifikati istekli, posljednji sredinom 2016. Kod ruskog sistema certificiranja, zavod koji želi certifikat za remont mora imati još tri druga certifikata, od MAK-a, zatim od ruskog sustava dobrovoljne certifikacije organizacija koje održavaju vojnu opremu, te od državne organizacije za ISO certifikaciju, plus još 2-3 dodatna preglupa certifikata. A sve to košta. Ići u certifikaciju za deset helića u pitaj boga koliko godina? Razmišljanje o kvaki 22 je OK. Usporedivi zavodi sa ZTC-om i za manji obim posla imaju barem 200 ljudi više. A uprava ZTC-a bi od sadašnjih 200 još skinula njih 50 sa popisa i to tehničara, a ne administracije, jer administracija im u zadnje vrijeme osigurava duševni mir.
Međutoa, moramo se zapitati i nešto drugo: za ime svijeta, zašto MORH nije kod sklapanja ugovora sa ZTC-om maknuo iz tih blesavih uvjeta oznaku "sh", kad su znali da neće remontirati naoružanje? Odgovor: zato da bi sklopili posao s Rusima, jer je takva došla direktiva. Kroz MORH se pronijela drevna legenda, da samo Ruje imaju certifikat, što se ispostavilo kao teška laž, na koju smo upozoravali. Prva ruska firma koja se sada certificira za Mi-171sh jest zavod iz Chite, no nije jasno kako će se dobiti puna certifikacija ako nema naoružanja. Lud zbunjenoga?
Ne. Pokvaren naivnoga.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 23:35   #703
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
- drugi certifikat koji dijeli dio grand father rights sa Mi8MTV

- mi smo jedna miroljubiva zemlja, nama vojni helići služe samo za civilne operacije na crno

- ne, zato se LOM nije niti javio
, ali javila se druga tvrtka sa certifikatom, koja je uz samu EU, nije pod sankcijama
za razliku od Russ Heli te je ne mogu tako lako ucjeniti da se ne javi.
Taj prljavi posao eliminacije sposobne ponude, obavili su naši "stručnjaci" iz ZTCa/MORHa
Znači ovih 12, pogotovo 1, 2, 3 i 4 na LOM Praha/Reference su ne važeće ili što?

2 od Rosvertola/Mila vrijedi od 10.02.2017. do 10.02.2019. ali je NEPRENOSIVA na treće strane (oni ne mogu certificirati neki drugi MRO tipa ZTC, nego to radi Mil, što je i razumljivo) i vrijedi do naznačenog datuma ili osim ako u međuvremenu nije suspendiran i terminiran.


Znači ovaj je nevažeći ili što? Ako jest zašto ga onda Česi još uvjek drže?
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 23:53   #704
Nije to taj...
Nisu imali, niti su mogli dobiti za ovaj konkretan remont.
Samo je jedna tvrtka izvan RF imala certifikate i iskustvo na tipu
a mogla je i dobiti sve, da je nešto falilo a nije.

Pa se sada slobodno zamisli na mjestu resornoga koji je razoružao
pa upropastio 10 helikoptera koji su naj/noviji/sposobniji u čitavom
tzv. ratnom zrakoplovstvu.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 09:41   #705
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Nije to taj...
Nisu imali, niti su mogli dobiti za ovaj konkretan remont.
Samo je jedna tvrtka izvan RF imala certifikate i iskustvo na tipu
a mogla je i dobiti sve, da je nešto falilo a nije.

Pa se sada slobodno zamisli na mjestu resornoga koji je razoružao
pa upropastio 10 helikoptera koji su naj/noviji/sposobniji u čitavom
tzv. ratnom zrakoplovstvu.
Tko je još osim LOM-a do sada remontirao konkretno baš Mi-8AMTŠ / Mi-171Š? Koliko je poznato NITKO, pa ni 558 ARZ. Ili se to "kombinira", kao što ste mislim baš Vi ili kolega Zračni negdje pisali, možeš "civilni E" i vojni naoružani Mi-24/25/35, pa eto to je sve isto (slično) na AMTŠ, pa onda mogu i njega?

Ne znam baš Rusku praksu, pogotovo u vertikalnoj, jer nisam radio s njima, pa zato pitam.

Ali što to onda znači da i neki drugi u svijetu izvan država ZND-a imaju te i slične certifikate, dozvole i odobrenja, ... i otvoreno se hvale sa njima, samo za primjer ovih nekoliko:
ovi Američki na Floridi
Litvanci
UAE i JAR


Da li to onda znači da oni mogu ili ne mogu održavati ili remontirati seriju Mi-8AMT / Mi-171? Znamo što je JAR napravio sa Mi-24, naravno Rusi su se i za to bunili.
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:13   #706
810ARZ Chita dobio potrebne certifikate i licence?



Ili možda ne?
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:22   #707
Potrazi tu ispred na 35 str imas sve odgovore.
Uostalom nije ni bitno.
Sve je super. Pauci remontuju....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 12:07   #708
Majke mi ja više ništa ne kužim s tom ruskom papirologijom:

558ARZ, Baranoviči, Bjelorusija
810ARZ, Čita, Rusija
LOM Praha, Prag, Češka
LOT, Trenčin, Slovačka
WZL-1, Lođ, Poljska


Ukrajinci dobili i NATO certifikat (ima li ga ZTC? Teško da će ga i dobiti), a vidimo mi imamo i novog 12-cjevaša u kalibrima 107/128 mm, iz pacificirane i pitoreskne Istre u Pićanu!

Jedni imaju, drugi nemaju, jedni mogu drugi ne mogu, ovi koji nemaju mogu, ovi koji imaju ne mogu, ... pa tko tu više koga?!?

Ali ipak je očito da su stvar zaribali naši na visokim razinama, kao i ranije u nekim drugim poslovima.

I onda se čovjek zapita što li će tek biti sa Barak!?!
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 12:39   #709
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Znači ovih 12, pogotovo 1, 2, 3 i 4 na LOM Praha/Reference su ne važeće ili što?

2 od Rosvertola/Mila vrijedi od 10.02.2017. do 10.02.2019. ali je NEPRENOSIVA na treće strane (oni ne mogu certificirati neki drugi MRO tipa ZTC, nego to radi Mil, što je i razumljivo) i vrijedi do naznačenog datuma ili osim ako u međuvremenu nije suspendiran i terminiran.


Znači ovaj je nevažeći ili što? Ako jest zašto ga onda Česi još uvjek drže?
ovo ti je prvi dio certifikata, konkretni podaci nalaze se u Listi sposobnosti koja je sastavni dio istoga, a tu se i vide konkretne ovlasti (linijsko, bazno, komponente, i konkretni tip/varijanta neke serije, itd). Po ovome gore ne vidiš da je firma ovlaštena za remont, dio remonta ili samo za neki vid održavanja.
Taj drugi list ima s desne strane rok valjanosti, koji je u ovom slučaju istekao.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 12:41   #710
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
To nije taj certifikat, to je samo certifikat sustava kvalitete prema normi ISO 9001. Nema nikakve veze s ovlaštenjem proizvođača.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 17:52   #711
Ne seri, piše kapitalni remont.

-------------

E ovo je ljepotica.



http://www.paluba.info/smf/index.php...html#msg484050

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:03   #712
Eto...
Pamti je takvu u povijesti... nakon KPljus, nikada više

PS kada linkaš taj site, sve mi je jasno...zašto pišeš, kako pišeš
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 18:34   #713
Još jedan dežurni proljev.
Je uzimaš dovoljno tekućine, nemoj dehidrirat.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 21:39   #714
Quote:
VFA-125 kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, to nije certifikat Milja koji ti daje pravo remonta, to je certifikat za sustav upravljanja kvalitetom, koji izdaje organizacija Gosaviacertifikat. Ako ne vjerujete, zumirajte žig. U njemu se samo nabraja na koje područje se odnosi sustav upravljanja kvalitetom. Ta firma ne provodi nikakvu provjeru pojedinih tehničkih sposobnosti već samo nabraja za koje sve tipove tehnike je određena organizacija uspostavila STANDARDAN sustav kvalitete (Norma ISO 9001).
Ovaj certifikat popušila je i SSVZP pa im je bivši šef odletio osramoćen, a samo zato jer ne čitaju i ne pitaju, i ne kopčaju vrste certifikata u svijetu, posebno u RF, koja je biser nad biserima.
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 21:41   #715
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Ne seri, piše kapitalni remont.

-------------

E ovo je ljepotica.



http://www.paluba.info/smf/index.php...html#msg484050

pozdrav
Ovu maketu je radio neki osnovnoškolac?
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 22:21   #716
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, to nije certifikat Milja koji ti daje pravo remonta, to je certifikat za sustav upravljanja kvalitetom, koji izdaje organizacija Gosaviacertifikat. Ako ne vjerujete, zumirajte žig. U njemu se samo nabraja na koje područje se odnosi sustav upravljanja kvalitetom. Ta firma ne provodi nikakvu provjeru pojedinih tehničkih sposobnosti već samo nabraja za koje sve tipove tehnike je određena organizacija uspostavila STANDARDAN sustav kvalitete (Norma ISO 9001).
Ovaj certifikat popušila je i SSVZP pa im je bivši šef odletio osramoćen, a samo zato jer ne čitaju i ne pitaju, i ne kopčaju vrste certifikata u svijetu, posebno u RF, koja je biser nad biserima.
Poserem se na sve šta si napisao.
Bez ustručavanja,.
Skin se sa kurca govno.
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 22:23   #717
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Ovu maketu je radio neki osnovnoškolac?
Ti nisi sigurno, to je za tebe A. fizika.
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 00:11   #718
Vidim da si jako nervozan, kao da imas ozbiljnog razloga za to...
da ti nije mozda ex sef SSVZPa frend?
Ili pauci slabo pletu mreze na normu, oko onih ex Sh, koje su vec u "remontu"!?
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 09:30   #719
Quote:
aeronaut kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, to nije certifikat Milja koji ti daje pravo remonta, to je certifikat za sustav upravljanja kvalitetom, koji izdaje organizacija Gosaviacertifikat. Ako ne vjerujete, zumirajte žig. U njemu se samo nabraja na koje područje se odnosi sustav upravljanja kvalitetom. Ta firma ne provodi nikakvu provjeru pojedinih tehničkih sposobnosti već samo nabraja za koje sve tipove tehnike je određena organizacija uspostavila STANDARDAN sustav kvalitete (Norma ISO 9001).
Ovaj certifikat popušila je i SSVZP pa im je bivši šef odletio osramoćen, a samo zato jer ne čitaju i ne pitaju, i ne kopčaju vrste certifikata u svijetu, posebno u RF, koja je biser nad biserima.
Ma zato sam i pitao, jer ja baš ne kužim tu Rusku birokraciju, jer nikad nisam radio s njima takvu vrstu posla. Nije sramota reći ne znam i pitati nekoga tko to zna, nego se praviti pametan. Neki na svojim stranicama imaju sve (ili barem mislim da imaju sve) bitne certifikate (MVZ Mil, Rosvertol, MAK, ISO, ...), a neki još i svoje nacionalne državne certifikate (Bjelorusi, Česi). Zato sam i pitao kako onda neki su ovlašteni i mogu, a drugi ne, a certifikati su im skoro svima isti, barem oni koji su objavljeni na njihovim stranicama.
VFA-125 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 09:52   #720
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Ti nisi sigurno, to je za tebe A. fizika.
Hehe, prestao si uzimati one male žute tabletice, vidim, vrijeđaš bez razloga i komentiraš nešto o čemu nemaš dume.
Admin bi takve trebao dilitat za vjeke vjekova, tebi je mjesto u lokalnoj maketarskoj sekciji, jer ti je očito to jedina veza sa zrakoplovstvom.
A btw, u maketarstvu sam doktor znanosti za tebe.
Gdje si pobogu vidio takvu ispušnu cijev???? A glavčinu???
Da nisi daltonist?
__________________
Is there one place in the world where Russians would be hired to maintain Blackhawks?" - US Maintenance Officer in Afghanistan
aeronaut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.