Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2017., 12:09   #41
Čuka sam već da 'ima smisla otić ako se imaš di vratit'. Što to znači uopće? Ako netko sad nema vlastiti stan i odluči se vratiti za godinu, pet, dvadeset, u Hrvatskoj više neće biti stanova za unajmiti?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 12:27   #42
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Čuka sam već da 'ima smisla otić ako se imaš di vratit'. Što to znači uopće? Ako netko sad nema vlastiti stan i odluči se vratiti za godinu, pet, dvadeset, u Hrvatskoj više neće biti stanova za unajmiti?
Kako ide dio jednoga vica: Volim nacin na koji razmisljas,,
Jedno od pitanja bi moglo biti, hoces li imati novaca za unajmiti stan i za deset, pedeset godina.
Jer ako ode vecina mladosti, sta ce morati uciniti stariji da se nekako i negdje dozive: prodati, napustiti ,tako da se smanjuju sanse o nasljedjivanju jednoga dana
Ako ne grijesim , generacije koje su 60,70 tih odlazile u svijet su vecinom mislile da je to privremeno i imale su se gdje vratiti, plus vecinu svojih prihoda su ulagale u rodni kraj.
Kakva je sada situacija po tom pitanju
Koliki je napredak za mlade, obrazovane, sposobne koji su po svijetu godinama podstanari, ako su sami u svojoj sobici , stanu, vili ili te iste kvadrate dijele sa neznancima
Te kakva su iskustva mozda nekoga tko zivi, 2, 5 i vise godina negdje vani.
Mozda je pravo pitanje; sta posjedujes nakon 6 mjeseci, godinu, pet ,,
milencica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 12:34   #43
ja sam otisla sama s 29 godina
nasla sam posao u banci u Londonu, gdje sam radila 4 godine
znaci savjetovala bih da si neke stvari odavde osiguraš, a onda kreneš u inozemstvo
moram reći jedan od najtežih ali i najljepših perioda u životu
dođes van i sve moraš od početka - otvarat račun u banci, tražiti stan etc,no imala sam plaću potvrdu o zaposlenju te je sve išlo relativno glatko
sad sam u hrv već preko 10 godina - prijatelje koje sam stekla u tom razdoblju gastarbeiterizma imam i sad: ruse, ukrajince, engleze, amerikance, albance
__________________
wrong side of investment banking
Journal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 12:55   #44
Quote:
milencica kaže: Pogledaj post
Bokicc ruzi
Dopala mi se tvoja prica. dobar je primjer za sve one koji se dvoume izmedju sigurnosti i poznatoga i novoga.
Palo mi je napamet pitanje: pretpostavljam kada imas mamu da imas i neki kvadrat stambeni, neku sigurnost, mjesto gdje se mozes jednom vratiti, danas sutra prodati, Mislis li da zbog takve situacije si prije i lakse donjela odluku o preseljenje van domovine od drugih koji to nemaju
Jesi li sada podstanar ili si u gradskom, socijalnom i sl stanu koji bi mozda nakon nekoliko godina mogla otkupiti
Ok, nije bas tako, moja mama u Hrv zivi kao podstanar, tj ne posjeduje nekretninu koja ceka na mene i moje sestre...

Odluku sam donjela jer sam se zeljela osamostaliti a u (nazalost) slijepom crijevu od Slavonije to nije moguce... Kako da radim za minimalac od 2500 kn (ili koliki je minimalac trenutno,nisam u toku), placam stan preko 1000 kn, platim sve rezije... I ostane mi par kuna za namirnice. Inace sam gradjevinski tehnicar, posao u struci ne mogu naci... Svih tih godina sto sam zivjela u Hrv nakon srednje radila sam kratko u struci i onda samo nadnice... I to kad koja uleti, tj dok je sezona necega.

Ovdje sam dobila priliku da se prekvalificiram i od svog zivota napravim sto zelim. Necu rec da se valjam u parama jer sam jos uvijek u skoli a kao skolarca me logicno ne placaju kao ostale, ali sam si zato za vrijeme skole nasla jos jedan posao. I tako sam uspjela dosta za 3 godine, tj kompletno opremit jedan stan. I ne, nemam svoj stan, zivim kao podstanar. Htjela bi jednog dana kupit kucu u predgradju. Nemam ni auto jer mi je to trenutno nepotrebni luksuz, u ovom gradu svuda stignem i biciklom. Kad zavrsim skolu za par mjeseci i pocnem bolje zaradjivat mozda si kupim auto.

Jednostavno se radi o tome da je za mene ovo zemlja mogucnosti. Kao sto sam vec rekla dobila sam mogucnost prekvalifikacije, da radim nesto sto volim. Kad zavrsim skolu moj poslodavac mi nudi mogucnost daljnjeg skolovanja (tu vec imam u planu nesto, oni placaju a kosta 4000€).
Ako/kad se budem odlucila imat djecu, to isto jako poticu i podrzavaju... Eto, o svemu tome se radi...
__________________
Ehre die Alten, verspotte sie nie. Sie waren wie du und du wirst wie sie.
ruzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 13:58   #45
Quote:
milencica kaže: Pogledaj post
Jedno od pitanja bi moglo biti, hoces li imati novaca za unajmiti stan i za deset, pedeset godina.
I misliš da su šanse za to veće čovjeku koji u Hrvatskoj živi, radi i plaća podstanarstvo nego onome tko ode raditi u Zapadnu Europu, Kanadu ili tako negdje? Reci, milenčice, koliko si imala iz matematike u prvom razredu?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 14:13   #46
Quote:
milencica kaže: Pogledaj post
Kako ide dio jednoga vica: Volim nacin na koji razmisljas,,
Jedno od pitanja bi moglo biti, hoces li imati novaca za unajmiti stan i za deset, pedeset godina.
Jer ako ode vecina mladosti, sta ce morati uciniti stariji da se nekako i negdje dozive: prodati, napustiti ,tako da se smanjuju sanse o nasljedjivanju jednoga dana
Ako ne grijesim , generacije koje su 60,70 tih odlazile u svijet su vecinom mislile da je to privremeno i imale su se gdje vratiti, plus vecinu svojih prihoda su ulagale u rodni kraj.
Kakva je sada situacija po tom pitanju
Koliki je napredak za mlade, obrazovane, sposobne koji su po svijetu godinama podstanari, ako su sami u svojoj sobici , stanu, vili ili te iste kvadrate dijele sa neznancima
Te kakva su iskustva mozda nekoga tko zivi, 2, 5 i vise godina negdje vani.
Mozda je pravo pitanje; sta posjedujes nakon 6 mjeseci, godinu, pet ,,
20-e, 30-e, i 40-e su godine kad najbolje radiš i stvaraš, pa bi u tom razdoblju trebalo riješiti pitanje stanovanja na bilo koji način, jer kad si mlađi nije tragedija mijenjat poslove, kontinente, no što kad dođeš u mirovinu i nemaš svoj krov nad glavom, a nemaš više ni zdravlja ni mladosti. Tako da nije loše riješiti neka pitanja prije dok možeš....
ForrestCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 14:22   #47
S druge strane, tko god da ode vani, pa i da cijelo vrijeme plaća podstanarstvo, imat će normalnu mirovinu kojom može platiti pristojan dom u starosti. Za razliku od mirovine u Hrv (ako bi se i 2000 kn moglo nazvati mirovinom).
ForrestCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 14:27   #48
Quote:
malin kaže: Pogledaj post
Ja naučila jedan sjevernjački jezik, skandinavski, učila zagriženo zadnjih 8 godina, planirajući selidbu, ali na oglasima za posao treba se u potpunosti znati fluentan jezik, ja sam na negdje 70%, učim svaki dan i dalje. I ne znam kako se uputiti u taj korak da odem. Nešto sam gledala oglase za posao, ali čini mi se da je to sve namijenjeno državljanima te zemlje. Švedske u ovom slučaju. Tako da sam malo izgubljena, nažalost, jer nedavno sam ostala bez posla u Hr, a s obzirom da u ovom svijetu ne bih djecu imala ni za milijune nemam fakat što izgubiti da odem. Iako roditelji su mi ovdje, već su stariji i da odem ne znam baš da li bi se viđali više od jednom godišnje. Baš sam upoznala jednu djevojku neki dan koja će uskoro postati doktorica psihologije i ne može naći posao u HR, ima Australsko državljanstvo, ali ostaje u Zgu jer su joj roditelji već 75 godina i samo nju imaju, dobili su je dosta kasno. Tako da i te stvari utječu na odluku.
Djevojke, jeste vi našle posao prvo pa onda otišle, ili kako je potraga za poslom izgledala?
A zašto baš Švedska, zašto ne pokušaš tražiti bliže, pa možeš i roditelje češće posjećivati.
ForrestCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 14:39   #49
Quote:
ForrestCat kaže: Pogledaj post
S druge strane, tko god da ode vani, pa i da cijelo vrijeme plaća podstanarstvo, imat će normalnu mirovinu kojom može platiti pristojan dom u starosti. Za razliku od mirovine u Hrv (ako bi se i 2000 kn moglo nazvati mirovinom).
Pa ovisi gdje zaradjuje za tu mirovinu i gdje je planira trositi.
Ako ostavi iza sebe zivot, prijatelje i mozebitnu djecu i unucad u inozemstvu, i vrati se u RH, sa stranom mirovinom ce imati veci standard nego Hrvat s hrvatskom mirovinom. No, nitko ne brani Hrvatima da isto tako ostave svoje prijatelje, rodbinu i potomke u RH te u mirovini presele u Banglades i tamo s hrvatskom mirovinom uzivaju veci standard nego bi to u Hrvatskoj.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 15:01   #50
Quote:
ForrestCat kaže: Pogledaj post
S druge strane, tko god da ode vani, pa i da cijelo vrijeme plaća podstanarstvo, imat će normalnu mirovinu kojom može platiti pristojan dom u starosti. Za razliku od mirovine u Hrv (ako bi se i 2000 kn moglo nazvati mirovinom).
Ne bih se kladio u to.
Onaj tko se bude oslanjao na razne državne penzione sheme može očekivati pušionu i u danas najbogatijim zapadnim zemljama.
Glavna prednost mu je što se uvijek može vratiti s zapadnom penzijom u RH, gdje ona puno više vrijedi (ako ju ne počnu oporezovati sa 70%).
Najbolji način je potpuno privatna štednja u stilu 3. stupa.

Osim toga: http://arhivanalitika.hr/blog/a-b-c-...e-perspektive/
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 15:46   #51
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Čuka sam već da 'ima smisla otić ako se imaš di vratit'. Što to znači uopće? Ako netko sad nema vlastiti stan i odluči se vratiti za godinu, pet, dvadeset, u Hrvatskoj više neće biti stanova za unajmiti?
Valjda misle ako ne uspiješ (naći posao, snaći se dovoljno da možeš živjeti tamo neko vrijeme, naučiti jezik). Ako imaš svoju dječačku/djevojačku sobu u kojoj mama samo briše prašinu. Ja mislim da ćeš se lakše, brže i bolje snać ako nemaš. 😀

Pola života osjećam da nisam drvo. Ali je tu osobinu potisnula nada da ću imati djecu. Pa su mi stabilnost, rutina, dom i te pizdarije imale neku vrijednost. Sad kad je to krepalo, ovo prvo se razmahalo i baš mi tišti grud. Idealno, voljela bih provesti 4 godišnja doba svugdje. Pa kad se umorim odabrati idealno mjesto za starost.
Ay Carmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 15:59   #52
Meni bi bilo teško privknuti se na činjenicu da mi kćer ode sama negdje u nepoznato na neviđeno, definitivno bi mi bilo lakše kad ne bi išla sama, barem se sve moje paranoje ne bi razmahale

Naravno da ju ne bi sputavala u odlukama, kao što to ni sad ne radim, ali ne bi mi bilo lako

:mamamodon: Tako da vi koje ste same vani, mislite na svoje mame i javite im da ste žive i zdrave (pretpostavljam da to radite) :mamamodoff:
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 16:03   #53
Nisam sama u inozemstvu, ali moja mama hoće da joj se češće javljam kad dođem nazad u HR pa odem van do grada, nego kad sam u inozemstvu pa ni ne zna gdje sam točno i što radim.
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 16:08   #54
Quote:
Ariana B. kaže: Pogledaj post
Nisam sama u inozemstvu, ali moja mama hoće da joj se češće javljam kad dođem nazad u HR pa odem van do grada, nego kad sam u inozemstvu pa ni ne zna gdje sam točno i što radim.
vidjet ćeš i ti jednog dana (mislim, ne javljam se ni ja svojoj..... al' to tak valjda treba bit')
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 16:20   #55
Quote:
ruzy kaže: Pogledaj post
samostalnost mi je jako bitna u zivotu a da sam u hrvatskoj sa 29 bi jos zivjela sa mamom pod istim krovom...
Baš tako
Quote:
ruzy kaže: Pogledaj post
Deutschland
I ja. Još netko? Može i inbox slobodno 🙂
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 16:21   #56
Quote:
Ariana B. kaže: Pogledaj post
Nisam sama u inozemstvu, ali moja mama hoće da joj se češće javljam kad dođem nazad u HR pa odem van do grada, nego kad sam u inozemstvu pa ni ne zna gdje sam točno i što radim.
Ovo


Mislim da je za mene najzabrinutiji djed ili on to najeksplicitnije izrazava. Takodjer, on me i najvise razumije i imam njegovu podrsku
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 16:56   #57
Quote:
Ariana B. kaže: Pogledaj post
Nisam sama u inozemstvu, ali moja mama hoće da joj se češće javljam kad dođem nazad u HR pa odem van do grada, nego kad sam u inozemstvu pa ni ne zna gdje sam točno i što radim.
Isto. Ajme kad se sjetim! "Di sad opet ideš, pa bila si jutros na kavi!" Meni 25, radim, vratila se s faksa iz DRUGE DRŽAVE! Kamo me zvala jednom mjesečno.
Ay Carmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 17:14   #58
Quote:
ForrestCat kaže: Pogledaj post
A zašto baš Švedska, zašto ne pokušaš tražiti bliže, pa možeš i roditelje češće posjećivati.
Dva sata direktnog leta ljeti. Njemačku ne mogu smisliti kao ni jezik, a nekako mi se Švedska čini najuređenija zemlja u Europi, plus još neki razlozi, pa eto njoj gravitiram.
malin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 18:11   #59
Je li bolje živjeti u sadašnjosti za ovaj trenutak, raditi ono što želiš kad želiš, ili raditi za budućnost u nadi da će ta budućnost jednog dana doći i da će se moći u njoj uživati.

Ovo je jedna od priča koja me se dojmila, ako žrtvuješ sreću, žrtvuješ i zdravlje, a sve zbog nade u lažnu sigurnost.

https://m.facebook.com/story.php?sto...02099916530784
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 20:48   #60
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Ako ovo ide mene, živjeh u 3 zemlje i proputovah 30, nijesam zadrta, majkemi.

Ako pišeš općenito, onda se slažem s Arianom - tko je zadrt, ostat će takav svugdje - sjetimo se samo slika naših gastića na koncertima Tonsona i(li) Cece.
Nekako mi se ne čini da bi osoba koja radi na šalteru u Daruvaru preseljenjem i radom na šalteru u Dublinu proširila svoje vidike, ako već prije nije imala takve tendencije (čitanje, putovanja, edukacija itd.).
Poucak broj 1: Kloniti se zavicajnih klubova!

Druziti se moze i multi-culti
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.