Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2017., 11:07   #1
Filozofski kviz

Mod edit:
Pravila vezano uz rokove za postavljanje kviz pitanja i davanje odgovora nevažeća su.


Mod edit:
NOVA PRAVILA:

Na prijedlog pokretaca teme kviz se ponovno otvara uz slijedeca donekle izmjenjena pravila:

- pitanja moraju biti nedvosmisleno odgovoriva, odnosno u domeni provjerivih cinjenica, a ne opcenitih filozofskih tema. Npr pitanje koje se godine Hegel prvi puta popisao uz vjetar je legitimno ako je taj podatak zabiljezen, ali pitanja poput onog "je li Hegel najveci filozof u povijesti" ili "je li Isus filozof" nisu posto su interpretativna.

- nikakav chat i digresije u opce filozofske i zivotne teme nisu dozvoljene

- bavljenje forumasima nije dozvoljeno

- bavljenje ne-filozofskim povijesnim licnostima, kulturnjacima, pjesnicima te ostalima koji nisu u uzem smislu u domeni filozofije kao niti skretanje u duhovne i religijske vode osim ako je u kontekstu nekog filozofskog (u uzem smislu) djela nije dozvoljeno.

- mjenja se pravilo od 24 sata poceka - osoba koja odgovori na pitanje treba odmah postaviti novo pitanje, u protivnom bilo tko moze odmah postaviti drugo.

- pravilo o 48 sati cekanja u slucaju nepostojanja odgovora nakon postavljenog pitanja, a prije postavljanja novog pitanja se mjenja i smanjuje na 24h. U slucaju postavljanja podpitanja vrijeme se NE produzuje



1. Filozofija nije na dobrom glasu među masama.

2. Tim gore po mase kaže Sigmund.

3. Žižek nimalo politički korektno kaže da su 99% ljudi dosadni idioti.


4. Ipak, parsifal kaže da je filozofiji potreban dobar PR i pedagoška vještina prezentacije.

4a) naime, već se javljaju protesti masa koji se pitaju A što su u posljednjih 2 tisuće godina filozofi uopće korisno napravili

5. Stoga bi bilo dobro imati na filozofiji zanimljivi filozofski kviz.

6. Postaviti ćemo neko zanimljivo i poučno pitanje.

7. Onaj koji u roku od 48 sati odgovori ima pravo postaviti svoje zanimljivo filozofsko pitanje u roku od 24 sata.

8. Odgovor treba dokazati nekim linkom ili navesti knjigu i stranicu knjige gdje odgovor piše. (dati izvor)

9. Ako se ne postavi novo pitanje u roku od 24 sata bilo tko može postaviti svoje pitanje.

10. Ako u roku od 48 sati nema odgovora ,dotični daje odgovor i postavlja novo pitanje.

11. Pitanja trebaju biti kratka, zanimljiva, neobična, rijetka , konkretna a opet povezana sa filozofijom.

12. Dakle treba izbjegavati pitanja tipa -Što je to sreća ili

Objasni u 3 rečenice u Hegelovoj filozofiji ozbiljenje ( verwircklichung) umne samosvijesti vlastitom djelatnošću.

13. Dakle budite kreativni. Ponudite citate,kuriozitete, anegdote,paradoxe.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 11:12   #2
1. pitanje

Kada je čuveni filozof X čuo da je kandidat odustao od doktorata iz filozofije jer je ustanovio da ustvari nema ničeg originalnog za kazati, filozof X je na katedri inzistirao da se čovjeku odmah dodijeli doktorat jer:

''Samo za taj uvid trebamo mu dati doktorsku titulu ''

O kojem se čuvenom filozofu radi ?
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 18:00   #3
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
filozof X je na katedri inzistirao da se čovjeku odmah dodijeli doktorat
Valjda "filozof Y", ne mogu obojica biti X, LOL.
Filozof X je Ludwig Wittgenstein, a filozof Y je Bertrand Russell.

Ne da mi se postavljati pitanje trenutno.

I ne da mi se kopati po internetu i stranicama knjiga jer ako je kviz onda je kviz - ili znaš ili ne znaš.
Autor pitanja može potvrditi ili negirati točnost odgovora.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 09:42   #4
PITANJE BR. 2

1. Bijeli Druid odgovorio je točno !

2. Budući da se odrekao prava na postavljanje pitanja pravila igre kažu da BILO-TKO može postaviti iduće ZANIMLJIVO pitanje.

3. Žalosno je da niti BIjeli Druid niti itko od čitatelja nije smislio neko zanimljivo pitanje.

Ljudi su spremni napisati desetke stranica kroz desetke dana svojih glasnih razmišljanja, ali kada ih nešto konkretno kreativno upitate većina zašuti i pravi se da su jako zauzeti.

4. Stoga, kao i obično, parsifal je taj koji će dati doprinos

====

PITANJE BR 2.

U jednoj anketi profesora filozofije u SAD , to malo filozofsko djelo od nekih 70ak stranica izabrano je za najvažniju filozofsku knjigu 20 stoljeća.

Autoru te knjižice to je jedino djelo koje je objavio za života.

Autor te knjige nije ustvario diplomirao filozofiju nego strojarstvo

Za autora te knjige jedan je nobelovac koji ga je osobno poznavao rekao :

Savršen primjer genija;dubok, strastan, dominantan.

Autor te knjižice radio je i kao seoski učitelj, a dobio je nekoliko odlikovanja za hrabrost za vrijeme 1. svjetskog rata.

Jedan je filozof koji ga je dočekao napisao u svoj dnevnik o njemu :
ETo, Bog je stigao. Dočekao sam ga na vlaku u 17.15 sati''

Navedite dakle, tko je filozof-genij o kome se govori i koja je to jedina knjiga od 70 stranica koju je objavio za života ,a koju mnogi smatraju najvažnijom filozofskom knjigom 20 stoljeća
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 09:48   #5
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Valjda "filozof Y", ne mogu obojica biti X, LOL.
Filozof X je Ludwig Wittgenstein, a filozof Y je Bertrand Russell.
Točnosti radi, nije mi jasno zašto si napisao da ne mogu obojica biti X.
Dakle nije filozof Y russell i nije wittgenstein odbio doktorsku dizertaciju.

Anegdota kaže da je Witgenstein čuo da je neki kandidat (nije navedeno koji)
odbio raditi doktorsku dizertaciju . Dalje se kaže da je Wittgenstein predložio da mu se ipak da doktorska titula na osnovu uvida tog kandidata kako u filozofiji nema ništa originalno za kazati.

Dakle u ovoj anegdoti Bertrand Russel nije bitan i radi se o nesporazumu kako si pročitao moje pitanje .
Ali tvoj odgovor da se radi o Wittgensteinu je točan.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 19:31   #6
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
1. Bijeli Druid odgovorio je točno !

2. Budući da se odrekao prava na postavljanje pitanja pravila igre kažu da BILO-TKO može postaviti iduće ZANIMLJIVO pitanje.

3. Žalosno je da niti BIjeli Druid niti itko od čitatelja nije smislio neko zanimljivo pitanje.

Ljudi su spremni napisati desetke stranica kroz desetke dana svojih glasnih razmišljanja, ali kada ih nešto konkretno kreativno upitate većina zašuti i pravi se da su jako zauzeti.

4. Stoga, kao i obično, parsifal je taj koji će dati doprinos

====

PITANJE BR 2.

U jednoj anketi profesora filozofije u SAD , to malo filozofsko djelo od nekih 70ak stranica izabrano je za najvažniju filozofsku knjigu 20 stoljeća.

Autoru te knjižice to je jedino djelo koje je objavio za života.

Autor te knjige nije ustvario diplomirao filozofiju nego strojarstvo

Za autora te knjige jedan je nobelovac koji ga je osobno poznavao rekao :

Savršen primjer genija;dubok, strastan, dominantan.

Autor te knjižice radio je i kao seoski učitelj, a dobio je nekoliko odlikovanja za hrabrost za vrijeme 1. svjetskog rata.

Jedan je filozof koji ga je dočekao napisao u svoj dnevnik o njemu :
ETo, Bog je stigao. Dočekao sam ga na vlaku u 17.15 sati''

Navedite dakle, tko je filozof-genij o kome se govori i koja je to jedina knjiga od 70 stranica koju je objavio za života ,a koju mnogi smatraju najvažnijom filozofskom knjigom 20 stoljeća
Ludwig Wittgenstein.
Tractatus logico-philosophicus.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 09:37   #7
1. Bijeli Druid odgovorio je točno !

2. Budući da nije postavio novo pitanje pravila kviza kažu da BILO-TKO može postaviti iduće ZANIMLJIVO pitanje.

3. Žalosno je da niti BIjeli Druid niti itko od čitatelja nije smislio neko zanimljivo pitanje.

Ljudi su spremni napisati desetke stranica kroz desetke dana svojih glasnih razmišljanja, ali kada ih nešto konkretno kreativno upitate većina zašuti i pravi se da su jako zauzeti.

4. Stoga, kao i obično, parsifal je taj koji će dati doprinos

====

PITANJE BR 3.

Tko je filozof X (inače uz Kjerkegora moj najdraži filozof, i kao čovjek i kao autor)


1.Otac mu je bio jedan od najbogatijih Europljana.

2. Kada mu je otac umro odrekao se nasljedstva i dao ga braći i sestrama.
Smatrao je da je nemoralno živjeti od nasljedstva i da čovjek mora živjeti od svoga rada.

3. Uvijek je izbjegavao publicitet,a novine je smatrao jednom od najvećih katastrofa suvremenog života

4. 20. stoljeće je smatrao mračnim dobom čovječanstva.

5. Glazba je imala središnju ulogu u njegovom životu.Moderna glazba ga nije zanimala. Njegovi omiljeni autori bili su Betoven,Šubert i Šuman.

6. Nije bio religiozan u uobičajenom smislu te riječi ,ali se molio i gajio je duboko poštovanje za neke religiozne autore kao što su Augustin, Kjerkegor i Biblija.

7. Volio je čitati američke krimiće i tvrdio je da u njima ima više filozofije nego u sveučilišnim časopisima za filozofiju . ( )

8. Svojim studentima je savjetovao da ne postanu akademski filozofi jer su oni uglavnom 'štereberi'' koji falsificiraju mišljenje.

9. NIje držao formalna predavanja nego bi mislio naglas pred manjom skupinom studenata u svojim prostorijama na fakultetu.

10. ''Kada bi lav mogao govoriti ne bismo ga mogli razumjeti.'' rekao je.
''Stoga kada bi nam lav u zoou uskliknuo ''Bok škvadro'' mi ne bismo znali kako primiti njegov pozdrav,premda je izrečen na točnom hrvatskom,JER NE DIJELIMO NJEGOV OBLIK ŽIVOTA.

Tko je filozof o kome je riječ ?
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 11:16   #8
Jel znaš za još kojeg filozofa osim Wittgensteina?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:26   #9
Prijavljujem kršenje pravila od strane korisnika parsifal. Naime, u pravilima stoji da onaj tko pogodi ima pravo u sljedećih 24 sata postaviti novo pitanje. No, korisnik parsifal je postavio novo pitanje pretpostaviviši da korisnik Bijeli-Druid neće postaviti pitanje, bez da je poštovao rok od 24 sata. Možda je Bijeli-Druid upravo smišljao novo pitanje kad su njegova prava ovako grubo prekršena?
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:35   #10
Molim pravilodavca parsifala da razriješi dilemu koja je nastala ovakvim grubim kršenjem pravila od strane korisnika parsifala: treba li (i u kojem roku) sljedeće pitanje postaviti Bijeli-Druid ili F. Chief?
__________________
nagovor na filosofiju
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 14:45   #11
Da, baš sam razmišljao da postavim neko dobro, nisam htio da bude skroz bezveze (ne kažem da su parsifalova skroz bezveze). Tako da je parsifal prekršio vlastito pravilo.
Ali imam potrebe reći, u kontekstu kviza ili izvan njega, da je na posljednje njegovo pitanje odgovor Ludwig Wittgenstein. Šef je implicitno odgovorio, ali nije eksplicitno. Zabavlja me kako se parsifal zabavlja postavljanjem pitanja na koja su odgovori više manje isti. Zato Šefovo ne možemo potpuno nedvosmisleno protumačiti kao odgovor na pitanje. Ja znam da je Šef pametan, ali svaki kviz ima neka pravila.

Jučer sam došao jako kratko na forum, podijeliti link na Beatlease i odgovoriti na pitanje i sada dođem i vidim da je već novo.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 15:30   #12
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Molim pravilodavca parsifala da razriješi dilemu koja je nastala ovakvim grubim kršenjem pravila od strane korisnika parsifala: treba li (i u kojem roku) sljedeće pitanje postaviti Bijeli-Druid ili F. Chief?
Striktno formalistički govoreći ja sam pogriješio.
Ali moje je razmišljanje bilo ovakovo,časni sude.
Ma evo ga novi je dan a novog pitanja nema.
Očito je da ga nitko neće postaviti pa hajde ja ću.

Časni sude, rukovodio sam se onom paradigmom mog omiljenog filozofa vitgenštejna

Sve je za vitgenštajna ovisilo o duhu u kojem se nešto čini.Vrijedilo je to za njegov način podučavanja,stav prema kuhanju i prema prijateljima.


Očito je da u u duhu ovog kviza i u duhu druida i cheifa nema želje za postavljanem pitanja pa sam htio živjeti duh ovog kviza.

Molim da kazna bude blaga.
Obećavam da moje iduće pitanje neće biti o vitgenštajnu
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 15:33   #13
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Molim pravilodavca parsifala da razriješi dilemu koja je nastala ovakvim grubim kršenjem pravila od strane korisnika parsifala: treba li (i u kojem roku) sljedeće pitanje postaviti Bijeli-Druid ili F. Chief?
Mislim da bi u duhu kviza bilo jedino važno da netko od njih dvoje postavi pitanje.
O njima samima ovisi oživljavanje duha kviza, a ne o pravilima.

Razum stvara pravila a ljubav(duh) ga krši i oživljava.

Ako su druid i chief mrtvi za duh kviza ,nikakova pravila nisu važna
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 15:46   #14
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Mislim da bi u duhu kviza bilo jedino važno da netko od njih dvoje postavi pitanje.
Mi nismo 'dvoje' nego 'dvojica', ono, osnove, jbg, kako ćeš filozofirat' ako radiš ovakve greške...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:54   #15
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Očito je da u u duhu ovog kviza i u duhu druida i cheifa nema želje za postavljanem pitanja pa sam htio živjeti duh ovog kviza.
Nije očito.
Možda smo smišljali pitanje.

Što je babi milo toj joj se i snilo.
Reda mora biti.

(posivio je opet parsifal)
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 17:12   #16
E jebi ga sad, a baš sam mu mislio postaviti jedno teško pitanje...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 17:59   #17
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
E jebi ga sad, a baš sam mu mislio postaviti jedno teško pitanje...
Da nije "kojih dvoje učenika je zaokruženo na ovoj slici?"
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 18:08   #18
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 19:38   #19


https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...&postcount=168
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 15:32   #20
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Da nije "kojih dvoje učenika je zaokruženo na ovoj slici?"
To bi bilo trik-pitanje.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.