Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2017., 22:48   #1
Klima - vol. 4

Ovdje je prethodna tema - Klima - vol.3.



Pozdrav cijenjeni forumaši,
Registrovao sam se isključivo iz razloga što mi treba vaše mišljenje o inverteru kojeg planiram ugraditi u svoj stan, isključivo kao sredstvo za grijanje jer ne posjedujem nikakav drugi vid grijanja.

Glavni cilj mi je da navedeni inverter grije sljedeće dvije prostorije, a da bude smješten na sljedećoj poziciji:

https://i.imgur.com/kc1aB4Y.png

Nakon dugotrajnog istraživanja, spao sam na dvije opcije približnog cjenovnog ranga.

Prva je Daikin FTX60KV/RX60K, sljedećih karakteristika:

https://i.imgur.com/tFKoCgQ.png

Druga opcija je Mitsubishi MSZ-FH35VE sljedećih karakteristika:

https://i.imgur.com/0uNAv0M.png

Živim u centralnoj Bosni i Hecegovini, tako da možete pretpostaviti kakvi su moji klimatski uslovi. Jako rijetko temperatura spadne do -15, iako je prošle godine znala spasti na -25... Ali tek par dana.

Moj osnovni cilj je da imam uređaj koji će mi garantovano pri temperaturi od nekih -10 stepeni uspješno zagrijati obje prostorije. Važno je napomenuti da imam poprilično dobru izolaciju, 5 cm stiropora na fasadi i 5 cm na plafonu, te kvalitetnu PVC stolariju sa trostrukim staklom punjenim argonom.

Prema vašim iskustvima, šta da odaberem?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 30.12.2017. at 13:09. Reason: umetanje linka na prethodnu temu
reLo4chelsea is offline  
Old 27.12.2017., 22:50   #2
Evo stavio sam i Accuweather pa ćemo vidjeti. Koristim jedino Weather Channel jer ima upozorenja za extreme weather, a to mi treba jer su mi balkonska vrata stara i iskrivljena pa kad tablet najavi jugo ili buru ja lijepo njih prišarafim, na dno krpu i dva utega i nema više van Ako to ne napravim, točno se osjeti kako struji zrak i izvlači toplinu kroz njih. Kao da je tamo klima, samo što hladi umjesto da grije
hellblade is offline  
Old 27.12.2017., 23:01   #3
Primjeti li tko neke drastične razlike u radu Midee Mission i Toshibe daiseikai pri ovoj temperaturi,a dva prostora nebo i zemlja i klime također(kupiš dvije Mission sa montažom za jednu toshibu).Pa kinez je digao 7 C temperaturu za 50 min u puno gorim uvjetima,ona kuća je bunker spram moje radione.Imam osjećaj da ova kanta od kineza nebi puno lošije radila od bilo koje klime u onim uvjetima.Ona je ljepša,sigurno i tiša,na većim minusima sigurno puno bolja,ali izolacija je po meni bitnija od klime koja ide unutra što se tiće grijanja.Pitanje kofora i ostalih sitnica koje imaju ove skupe klime se bome skupo plača,barem je moj zaključak.

U prolječe će puno toga biti jasnije kad ova missica prezimi u radioni(ako preživi)
nessco is offline  
Old 27.12.2017., 23:11   #4
reLo
Ako su u pitanju te dvije klime fh 3,5 je dovoljna za tih 35 m2,onaj Daikin je prejak za taj prostor,pogotovo što imaš izolaciju.
nessco is offline  
Old 27.12.2017., 23:19   #5
Quote:
hellblade kaže: Pogledaj post
Evo stavio sam i Accuweather pa ćemo vidjeti. Koristim jedino Weather Channel jer ima upozorenja za extreme weather, a to mi treba
ne brini, ima to i accuw. mei cijeli da piše žuto upozorenje za vjetar.

Quote:
nessco kaže: Pogledaj post
Primjeti li tko neke drastične razlike u radu Midee Mission i Toshibe daiseikai pri ovoj temperaturi,a dva prostora nebo i zemlja i klime također(kupiš dvije Mission sa montažom za jednu toshibu).Pa kinez je digao 7 C temperaturu za 50 min u puno gorim uvjetima,ona kuća je bunker spram moje radione.
e sad si ga malo pretjerao.
jest kuća bunker, jednom kad se ugrije.
a ta se još grijala nije do ovog vikenda, kaže bilo je 5,7
izolacija služi da zadrži toplinu jel tak? ona toplinu još nije osjetila do sada

a što se kineza tiće, vidjet ćeš za koju godinu kad ostari.
imao jednog, haiera
služio je prvih godina isključivo za hlađenje, znači max 2 tjedna u godini. nakon 5-6-7 godina zuji ležaj ventilatora u prvoj brzini jer tu radi najčešće. prvo pomalo pa sve jače, onda počne i u drugoj brzini na kraju u svakoj. onda to više ne možeš slušati jer je to sve na unutarnjoj ne vanjskoj. imao ga 11 godina, od toga je većinom hladio nešto, zadnje 2-3 zime nešto grijao. realno, izdržao je 7 godina, zadnje 4 su bile patnja. kad bolje razmislim valjda je ovaj suzumi 10 radio više u ovih 1,5 godini nego haier u 11 godina. da ne kažem da je u hlađenju elektronika popiz...nakon jedno 7 godina, pa se palio i gasio sam od sebe u nedogled, kad bi odlazio od kuće morao ga ištekati iz struje je rnikad neznaš, da ne zapali što. onda bilo vani valjda +39 ja ga upalim, on se ugasi. pa ja opet pa on opet. i tako 3 sata dok se sjeito početi hladiti a unutra mi +31. ne da sam popiz nego ono

dijelova ni za lijek. za taj haier ni google nikad čuo, kamoli tko drugi. prošlo 7 godina koliko je obveza u eu za dijelove i zdravo možeš se slikati. ni filtera više nije bilo, korisito toshibine na kraju

tak da samo hvali kineze. dobri su dok su novi. i ja sam bio zadovoljan s ahierom, platio 3,0kw 400 eura sa ugradnjom. ali brzo to ode, šta je najgore ne ode skroz nego eto tako zaheb...pa neznaš šata bi - kupio novu ili možda još hoće on, ne bacacju mi se novci samo tako.....kad je bučeo zujati u svim brzinama, rekoh sad je dosta, ne mogu više i uzeo suzumi10ku i sad je mir, blaženi....zasad .
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 27.12.2017., 23:28   #6
ReLo

taj daikin je tenk i prejak za izoliranih 35m2, nije to za tebe

oduvijek sam se čudio ovakim izborima.....nabrijani ulazni model ili odogovarajuća snaga premium modela

ne kužim nikako takav izbor.

dovoljno ti je 3,5kw da nije baš ulazni model kad su tak debele zime kod tebe
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 27.12.2017., 23:30   #7
Quote:
nessco kaže: Pogledaj post
reLo
Ako su u pitanju te dvije klime fh 3,5 je dovoljna za tih 35 m2,onaj Daikin je prejak za taj prostor,pogotovo što imaš izolaciju.
Hvala na odgovoru.
Mitsu bi vjerovatno bio dovoljan, ali kad su cjenovno gotovo isti zanima me da li je možda pametnije osigurati se jačim inverterom, jer on će svakako raditi smanjenim kapacitetom kad zagrije prostorije... A tih 50-ak eura po sezoni što ću potrošit više s Daikinom u odnosu na Mitsu, zaista mi nije bitno. Plašim se samo da mi neće Mitsu moći "dobaciti" do ove druge prostorije.
reLo4chelsea is offline  
Old 27.12.2017., 23:31   #8
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ReLo

taj daikin je tenk i prejak za izoliranih 35m2, nije to za tebe

oduvijek sam se čudio ovakim izborima.....nabrijani ulazni model ili odogovarajuća snaga premium modela

ne kužim nikako takav izbor.

dovoljno ti je 3,5kw da nije baš ulazni model kad su tak debele zime kod tebe
Ovo je možda i adekvatan odgovor na moj prethodni post.
Zahvaljujem
reLo4chelsea is offline  
Old 27.12.2017., 23:47   #9
Eto složili se ja i ti i dali čovjeku odgovor koji mu je pomogao na brzinu.Ma znam ja koji je problem sa kinezima,ali valjda su napredovali nešto mogu oni napraviti dobar proizvod ako hoće i ako se to od njih traži.Ako ti njima postaviš uvjete to tako ,ovo onako,to mora toliko koštat za toliko kontejnera onda šta će jadni slepaju da se uklope u cijenu i dobiješ što dobiješ.To će biti puno jasnije kad objasnim onu mideu blanc koje su tu muljaže,a i sa mission 18.Također nemaju svi za top klime,pa ni za malo boljeg japanca,pa ako može poslužiti kinez uz hlađenje(za šta ih većinom kupuju)da posluži i za grijanje nije loše to ljudima reći.i bilo bi grijeh tako dobre klime trpati u radionu ,mislim da je ova opcija bolja pa dokle gura ,bumo vidli.
nessco is offline  
Old 28.12.2017., 00:06   #10
nescro@ sve je stvar kako gledaš na grijanje a i uz to i konfor koliko je moguće bolje.
Čitam okolo dosta foruma što se tiče klima pa relativno znam kako koji modeli rade na grijanju koji konfor pružaju kako radi unutarnja te vanjska kako puše i koliko
je bučna unutarnja i druge stvari koje nekome nisu bitne.

Mnogi pričaju o defrostu ja sam upratio da je tri puta otišla u defrost kad je radila pod opterećenjem kasnije nisam primijetio, kako se ponaša unutarnja i vanjska jedinica pri defrostu zavisno od proizvođača i do modela nekome je to nebitno ali eto ja sam gledao da sve to nekako uskladim na minimum.

Jako mi je bitno dugovječniji rad klime u odnosu na ove početne modele jedino ako sam baksuz pa me potrefi neki loš primjerak.
U stanu imam Suzumi Plus 10 i Hitachi 35-ticu tako da sa Kinezima ni u kom slučaju nebih eksperimentirao ali svako gleda svoju računicu šta mu je prioritet.

Većinom svi govore kako je vanjska bučna prilikom defrosta evo ja postavljam video kada je Daiseikai bio u defrostu pa možete na osnovu buke koju radi u defrostu zaključiti koji je to uređaj ovdje na video se točno čuje kako radi vanjska pri defrostu i kako kapa voda iz vanjske jedinice te pada na beton.

https://www.youtube.com/watch?v=RJ7d3mKLcMg
BatmanBg is offline  
Old 28.12.2017., 00:23   #11
Ja nista ne cujem, samo kak voda kapa

Nego, jel grije za vrijeme defrosta?
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 28.12.2017., 01:52   #12
Stric ima 12 godina staru Toshibu, ne znam model, neka 9-ka. Hladila je 50 kvadrata svako ljeto, grijala u prijelaznim razdobljima. Nikad nijednog problema, osim što je prije par godina dodan plin, ali to je do naših "majstora" a ne samog uređaja. Evo je radi danas kao i prvog dana. Ne vjerujem da bi onodobni kinezi tako lako izdržali.
hellblade is offline  
Old 28.12.2017., 08:18   #13
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Ja nista ne cujem, samo kak voda kapa

Nego, jel grije za vrijeme defrosta?
Žena bila u kuhinji i veli klima ne grije, ja nisam ni primijetio da neradi grijanje tek sam skužio da je otišla u defrost pa sam izašao vani i snimio ju.

Čuje se ona kako radi ali slabo više sam ja napravio buke snimajući i kako kapa voda nego što ona pravi buku u defrostu još je snimano preko noći kad je potpuna tišina.
BatmanBg is offline  
Old 28.12.2017., 12:00   #14
Ma pitam, jer iza tvog videa youbitu ponudio neki drugi o daikeai, nije bas da sam ga pazlijivo pratio ali cini mi se da je nesto govori tipa countius heating operation during defrost, tako nesto, zato pitah.

Hellblade,
Ova moja 16ica nakon 3 godine isplatila sama sebe na ime usteda u grijanju.
Ak izdrzi 12 godina, isplati sama sebe 4x, sta reci...
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 28.12.2017., 15:49   #15
BatmanBg
Ja u kući imam Mitsu sf 4,2 i sf 2,5 i jednog kineza koji je zalutao na početku,ali eto radi još bez problema četvrtu godinu.za Sf 2,5 koji je kao tvoja klima samo klasa ispod ili čak dvije ja neznam da postoji u kući.Pa kad sam kod nje da malo nju opišem iako sam danas mislio malo o nečem drugom,no može kasnije.Ja sam se čisto osvrnuo na rezultate grijanja,jer me midea iznenadila,uspoređivati komfor kod te dvije klime je glupo to su dva svijeta po svemu(naravno i cijeni)

Sf 2,5 stavita je u dnevni boravak od 27 m2,jedan prostor bez ikakvih pregrada ima u skici koju sam postavio neki dan.Taj dio kuće je jedini bio izoliran donekle,to sam sam odradio kad sam kupio tu kuću,a poslije su svi novci išli u radionu i posao do ove godine kad sam napokon odradio krov i fasadu.Ima dva vanjska zida stiropor 5cm,strop je bio lamperija preko koje sam je stavio rigibs(nažalost tad nisam stavio izolaciju između).Na lamperiji je bio tervol 5cm,sveskupa dosta jadno za strop.Ove godine je stavito još 10cm vune gore,ostalo je sve po starom.Ona radi cijelu godinu samo se sa grijanja prebaci na hlađenje.Namještena je većinom na 23 C ,fan na auto i to je to.Slikao sam danas daljinski pa kad vidite gdje se nalazi moći će te pretpodstavit koliko se koristi.

Nju sam najmanje pratio kako radi jer je spojena sa druge strane zida u radioni gdje ide instalacija,tako da se u dnevnoj ništa nevidi iako je na pola zida.Tamo je i mjerač pa samo nekad zvirnem da vidim jel živa.Neznam koliko može potegnuti max. nemam pojma koji joj je min. zato jer jednostavno kao da je nema.Ona taj prostor grije bez ikakvog napora,defrost mogu otkriti jedino da vidim da je digla krilca i ne piri.Onu veću 4,2 nekad znam čuti noću iako dosta kulturno i brzo radi defroste.Možda bi čuo i manju ,ali je predaleko od sobe gdje spavam 4,2 mi je na tri metra od kreveta.Potrošnja joj je napr.evo imam zapisano za 2. mj. ove godine bila ravno 200 kw.Sad sam opet počeo zapisivati potrošnju pa ću znati malo bolje.

Evo maznuo sam ćerki mobitel(pošto sad imam samo jedan dok ne dođe lcd iz kine)i slikao aplikaciju na sf-4,2 kako je radila danas od 11-14sati vani je bilo oko 13 C.Motala se skroz oko200 i kusur i 300w,gasila se nije koliko vidim.Sad gledam 26. je potrošila za 24 sata 2,7 kwh ili 1,35 kn da pukneš od smijeha,27.12.- 5,72kwh,jučer sam ju stavio na 23(bila je na 22C prije)
https://ibb.co/m7piWb
https://ibb.co/f9icrb
da bih slikao daljinski morao sam odgurati dvosjed da ga nađem
nessco is offline  
Old 28.12.2017., 16:06   #16
Kad smo kod potrošnje prije i sada dok sam njuškao po ovim papirima našao sam podatke kad sam radio jedan test.U tom dnevnom boravku ima plinska peć
(koja sad već treću godinu služi kao stalak za cvijet)za zlu ne trebalo.Lijepa je kao mali kamin pa rekoh nek stoji.Pade meni na pamet da ja usporedim porošnju.U 8 sati ujutro ugasim klimu i upalim peć.

Nariktam ju tako da temperatura bude 23C kao kad radi klima i ostavim ju do sutra ujutro.Prije toga sam otišao i zapisao plinsko brojilo.Nakon 24 sata odem i ponovo očitam brojilo.Potrošnju klime od prethodnog dana sam imao ,temperatura vanjska se nije nešto bitno mijenjala.Uzmem kalkulator bacim račun klima u novcima potrošila duplo manje od peći.Ja mislim da ću ako ne ove iduće sigurno otplatiti sve klime.
nessco is offline  
Old 29.12.2017., 10:27   #17
Snimio jutros potrošnju na održavanju zadate temperature radi se o spavaćoj sobi 14 m2 gdje su vrata non stop otvorena prema hodniku te grije drugi dio stana.
Sat na mjeraču netrebate gledati jer nije podešeno točno vrijeme.

Klima je Toshiba Suzumi Plus - 10. https://www.youtube.com/watch?v=Ep95oBM09zc

Na videu se vidi koliko je Toshiba unutarnja bučna, čovjek jednostavno na 3 metra udaljenosti nemože sjediti od buke..
BatmanBg is offline  
Old 29.12.2017., 11:52   #18
Ja sam danas trebao kresnuti Mirai tako dogovorio sa bivšom i ja zovem jutros ona naložila,kaže sutra valjda neće zaboraviti da ne naloži.Bio sam ja jučer tamo i pogledam malo klimu ,a ona prljava i unutarnja i vanjska da ne povjeruješ.Trknem po mali kompresor i ispirim i vanjsku i unutarnju.

Unutarnja je bila puna prašine jel se loži na drva,a na vanjskoj se uhvatio kao filc od prašine.Slikao sam pa ću staviti.To mi se desilo i na mitsu prve godine,došli majstori odradit servis očistili unutarnje i magla,vanjske nitko ni pipnuo.U prvom mjesecu čujem sf-4,2 nekako čudno radi ,a unutarnja kao da radi na mahove.pogledam vanjsu ono nekako leđa klime sva crna,kao da je stavit najlon od vreće za smeće na nju.

Ja povučem rukom,a ono baš kao tanki najlon mokar sloj se odljepi.Klima nije mogla tjerati zrak kroz to.I šta sad spojim miniwash u kupatilo na toplu vodu i isperem vanjsku i klima proradi ko nova.Slično stanje je bilo ina sf 2,5 samo kod nje to nisam primjetio jer većinu vremena radi na minimumu.

Od onda čistim klime sam,zvali oni gdje su kupljene klime da pošalju svoje iz Osijeka da dođu napravit servis radi produžene garancije,ja im se zahvalio i rekao da netreba više da dolaze.Zvao me je poslije nekakav servis iz Osijeka,da li treba da dolazi,ja objasnim čovjeku da to radim sam i kako.Vidi čovjek da znam što pričam i šta radim kaže sve mije jasno nemam ja tu što tražiti.
Ako sam baš baksuz pa nešto crkne zvat ću prijatelja koji ima servis neka to rješava.

Htio ja jučer upaliti Mirai poslije čišćenja stavio na 28 on ništa ,ja 29 ništa 30 on mrtav.Šta sam sad napravio mislim si,okrenem se i pogledam na termometar kad ono 28 C u prostoriji na 1,5 m visine.Osjetio sam da je vruče ,ali baš toliko pa da crkneš od vrućine.Eto i to je moguče klima na 30C ,a neće da krene sa grijanjem.To je sistem loženja mlađe ćerke natrpa koliko stane u peć ,da što manje puta treba to radit,a što je pretoplo koga briga ona je u svojoj sobi pod klimom na 23C,a mama nek se kuha.Ovdje sam mogao ispiriti kompresorom vanjsku ,jel je bila suha da se krenulo sa grijanjem i navlažila ta prašina bez miniwasha ništa.
https://ibb.co/hb679w
https://ibb.co/eOO9NG
https://ibb.co/cTVdGb
https://ibb.co/nmNsbb
nessco is offline  
Old 29.12.2017., 12:09   #19
Quote:
BatmanBg kaže: Pogledaj post

Klima je Toshiba Suzumi Plus - 10. https://www.youtube.com/watch?v=Ep95oBM09zc

Na videu se vidi koliko je Toshiba unutarnja bučna, čovjek jednostavno na 3 metra udaljenosti nemože sjediti od buke..
Jeste, tako i kod mene, ja sa čepićima u ušima hodam po kući

Nego, sto ti ukupni cost 0,00. To si resetirao nesto?


Nesco,
Ove slike su od cega? Od mirai? Pa na sta liče filteri tek?

Nego, ono davno kad sam kupio haiera, taman se uredjivalo potkrovlje. Skidale se tapete, gletalo, smirglalo, farbalo. Bilo proljece ali bas nesto kisa navalila iz dan u dan. Ja rekoh, da brze posusi te zidove, uplaim haiera i na dry. Nakon 2-3 dana, nesto slabo radi. Zovem frenda da dodje, da kinez na umoru. Dodje on otvori, kad imas sta za vidjet. Sve puno prasine od tog smirglanja, rekao da tak nesto jos nije vidio i da jesam li ja normalan. Ocistio ga komplet kroz sat dva..i spasio nekako..
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 29.12.2017., 12:18   #20
Ade da ja popratim malo ovu sf-2,5,evo slika vani je 5C,održava 23C ,sa potrošnjom od oko 290w tu se mota gore dole.Ta klima od svih koje imam za grijanje stambenog prostora jedina nema gumene amortizere i vjerovatno joj neće nikada ni trebati.A kuriozitet je još u tome što je ona stegnuta samo sa dva vijka za nosače,jer sam ju pomakao naprijed kad sam ju prao i tako ostavio da ne moram to uvijek raditi.

Mislio sam napraviti produžetak od lima ,da ju mogu ponovo steči no da sada to nisam napravio,a vjerovatno ni neću.
https://ibb.co/kkeihG
https://ibb.co/fMgkwb
https://ibb.co/h9nsbb
Izvinjavam se ako su neke slike lošije, malo je to teže s ovim mobitelom.Ovo dole na mjeraču je potošnj za 11. i 12. mj.,ako se ne varam.
nessco is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.