Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2018., 14:52   #1
Irska najavila referendum o ukidanju zabrane pobačaja

Irska bi napokon mogla promijeniti rigidni zakon o abortusu
http://www.telegram.hr/politika-krim...vo-na-pobacaj/
Nakon što je Michael Martin, šef Fianna Fáila, glavne republikanske oporbene stranke u Irskoj, izjavio da će podržati referendum kojim se želi ukinuti zakon o zabrani pobačaja i irski premijer Leo Varadkar, najavio je ovih dana da će vladajuća stranka i on osobno glasovati za prestanak važnosti ustavnog zakona kojim se zabranjuje abortus u gotovo svim okolnostima, uključujući slučajeve silovanja, incesta i kobne fetalne abnormalnosti.

Glasna manjina je zabranila pobačaj, ali će većina zabranu pobačaja ukinuti.
Tako to rade napredne civilizirane zemlje.

Ja sam protivnik pobačaja, ali ne bih drugima solio pamet i postavljao se kao do bolje od njih znam što je dobro za njih kao što to rade naši popovi.

Podržavate li zabranu pobačaja u svim slučajevima, zabranu samo nekim slučajevima ili biste potpuno dozvolili pobačaj?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 30.01.2018., 17:24   #2
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Irska bi napokon mogla promijeniti rigidni zakon o abortusu
http://www.telegram.hr/politika-krim...vo-na-pobacaj/
Nakon što je Michael Martin, šef Fianna Fáila, glavne republikanske oporbene stranke u Irskoj, izjavio da će podržati referendum kojim se želi ukinuti zakon o zabrani pobačaja i irski premijer Leo Varadkar, najavio je ovih dana da će vladajuća stranka i on osobno glasovati za prestanak važnosti ustavnog zakona kojim se zabranjuje abortus u gotovo svim okolnostima, uključujući slučajeve silovanja, incesta i kobne fetalne abnormalnosti.

Glasna manjina je zabranila pobačaj, ali će većina zabranu pobačaja ukinuti.
Tako to rade napredne civilizirane zemlje.

Ja sam protivnik pobačaja, ali ne bih drugima solio pamet i postavljao se kao do bolje od njih znam što je dobro za njih kao što to rade naši popovi.

Podržavate li zabranu pobačaja u svim slučajevima, zabranu samo nekim slučajevima ili biste potpuno dozvolili pobačaj?
Apsolutno točno - sjeti se ovih riječi kad se nađeš na nekoj drugoj temi, jer u pravilu ignoriraš većinu i priklanjaš se glasnoj manjini...
hilderik is offline  
Old 30.01.2018., 17:43   #3
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Apsolutno točno - sjeti se ovih riječi kad se nađeš na nekoj drugoj temi, jer u pravilu ignoriraš većinu i priklanjaš se glasnoj manjini...
A što bih trebao, promijenit mišljenje da se priklonim mišljenju kojeg ne zastupam?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 30.01.2018., 18:19   #4
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Srebrni, kakva ti je to logika?

Ja se slažem da je (vjerovatno) većina danas protiv zabrane, ali zar ti zbilja želiš tvrditi da je tako bilo u vrijeme donošenja ovoga zakona, GODINE 1861.*?!
Da je dakle sredinom 19. stoljeća samo glasna manjina bila za zabranu?

*A i taj zakon je dopuna zakona iz 1837.
Nemam pojma za Irsku, ali citala sam da je u SADu u 19tom stoljecu abortus bio dozvoljen i nekontroverzan, sve tamo negdje do samog kraja stoljeca/pocetka 20tog, ako se dobro sjecam.

Tako da mi to i ne bi bilo tako sokantno (ako je istina).
__________________
"Human progress never rolls in on wheels of inevitability; it comes through the tireless efforts of men willing to be co workers with God, and without this hard work, time itself becomes an ally of the forces of social stagnation. We must use time creatively, in the knowledge that the time is always ripe to do right." - Letter from a Birmingham Jail, King, Jr.
Atticus Finch is offline  
Old 30.01.2018., 18:40   #5
Quote:
Atticus Finch kaže: Pogledaj post
Nemam pojma za Irsku, ali citala sam da je u SADu u 19tom stoljecu abortus bio dozvoljen i nekontroverzan, sve tamo negdje do samog kraja stoljeca/pocetka 20tog, ako se dobro sjecam.

Tako da mi to i ne bi bilo tako sokantno (ako je istina).
Znači, Irci se žele vratiti na razinu na kojoj je SAD bio u 19. stoljeću. Mislio sam da su progresivni, a ne nazadni i reakcionarni.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 30.01.2018., 18:46   #6
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
Znači, Irci se žele vratiti na razinu na kojoj je SAD bio u 19. stoljeću. Mislio sam da su progresivni, a ne nazadni i reakcionarni.
Kakvu su da su, njihovo je pravo da za sebe odluce takvo pitanje.
__________________
"Human progress never rolls in on wheels of inevitability; it comes through the tireless efforts of men willing to be co workers with God, and without this hard work, time itself becomes an ally of the forces of social stagnation. We must use time creatively, in the knowledge that the time is always ripe to do right." - Letter from a Birmingham Jail, King, Jr.
Atticus Finch is offline  
Old 30.01.2018., 19:00   #7
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
Znači, Irci se žele vratiti na razinu na kojoj je SAD bio u 19. stoljeću. Mislio sam da su progresivni, a ne nazadni i reakcionarni.
Znači ako irci odbiju zabranu abortusa onda amerikanci prestaju biti napredni
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 30.01.2018., 19:15   #8
unutarnja stvar irske o kojoj će odlučit na referendumu.

kakve veze ima šta mi o tome mislimo, ta nije referendum u hrvatskoj.

btw. kakve veze ima ova tema s politikom ?
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Old 30.01.2018., 19:28   #9
ps. da budem malo jasnija.

kakve veze ima s politikom uvodni komentar koji završava pitanjem:
"Podržavate li zabranu pobačaja u svim slučajevima, zabranu samo nekim slučajevima ili biste potpuno dozvolili pobačaj?"

teme o pravu na pobačaj postoje. pa bi se ovo moglo prebacit tamo gdje se o tome već raspravlja. a ne po n-ti put otvarat temu istog sadržaja.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Old 30.01.2018., 19:30   #10
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Znači ako irci odbiju zabranu abortusa onda amerikanci prestaju biti napredni
Ako je u SAD-u trenutačno pobačaj legalan kao što je bio početkom 19. stoljeća, onda su se Amerikanci već vratili na razinu na kojoj su bili početkom 19. stoljeća. Ne vidim po čemu bi oni onda bili napredni.
Nema povratka na staro.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 30.01.2018., 20:05   #11
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
Znači, Irci se žele vratiti na razinu na kojoj je SAD bio u 19. stoljeću. Mislio sam da su progresivni, a ne nazadni i reakcionarni.
To pod uvjetom da je SAD ono po čemu definiramo progresivnost.
Vombatinjo is offline  
Old 30.01.2018., 20:10   #12
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
Ako je u SAD-u trenutačno pobačaj legalan kao što je bio početkom 19. stoljeća, onda su se Amerikanci već vratili na razinu na kojoj su bili početkom 19. stoljeća. Ne vidim po čemu bi oni onda bili napredni.
Nema povratka na staro.
I ubojstvo je ilegalno zadnjih 5.000 godina, nismo nazadni ako ne legaliziramo ubojstvo
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 30.01.2018., 21:09   #13
Univerzalna ljudska prava nevinog dijeteta u embrionalnom stadiju trebalo bi prosirivati, a ne smanjivati. Kakav paradoks je misliti, da je progresivno odricati ljudska prava nevinom malom dijetetu? Npr. dijete osudivati na smrt, jer nam je doslo neocekivano. Ili jer je diagnosticiran Downov sindrom.

Djeca sa Downovim sindromom nemaju pravo na zivot? I to misljenje je progresivno i humano?

Nadam se da Irci na referendumu oko pobacaja nece ici putem dekadencije, hedonizma i egocentrizma i da ce potvrditi pripadnost krscanskom humanizmu i pravim vrijednostima.
kranjski janez is offline  
Old 30.01.2018., 21:13   #14
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Univerzalna ljudska prava nevinog dijeteta u embrionalnom stadiju trebalo bi prosirivati, a ne smanjivati. Kakav paradoks je misliti, da je progresivno odricati ljudska prava nevinom malom dijetetu? Npr. dijete osudivati na smrt, jer nam je doslo neocekivano. Ili jer je diagnosticiran Downov sindrom.

Djeca sa Downovim sindromom nemaju pravo na zivot? I to misljenje je progresivno i humano?
Ubijanje djece je zabranjeno u svim zemljama na svijetu i o tome nije referendum
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 30.01.2018., 21:23   #15
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ubijanje djece je zabranjeno u svim zemljama na svijetu i o tome nije referendum
Zivot dijeteta pocinje sa udruzivanjem kromosomskog materiala spermija i jajasca. To je bioloski faktum. Ljudska prava trebala bi poceti vaziti u tom momentu.
kranjski janez is offline  
Old 30.01.2018., 21:39   #16
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Zivot dijeteta pocinje sa udruzivanjem kromosomskog materiala spermija i jajasca. To je bioloski faktum. Ljudska prava trebala bi poceti vaziti u tom momentu.
To nije nikakav faktum, a najmanje biološki.

Kamo sreće da naučiš gramatički ispravno sklanjati imenicu "dijete", kad ti je već toliko stalo.
Vombatinjo is offline  
Old 30.01.2018., 21:49   #17
Quote:
Vombatinjo kaže: Pogledaj post
To nije nikakav faktum, a najmanje biološki.

Kamo sreće da naučiš gramatički ispravno sklanjati imenicu "dijete", kad ti je već toliko stalo.
Bas me zanima, dali ti 100 posto ispravno sklanjas imenice na slovenskom jeziku.
kranjski janez is offline  
Old 30.01.2018., 22:30   #18
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
Univerzalna ljudska prava nevinog dijeteta u embrionalnom stadiju trebalo bi prosirivati, a ne smanjivati. Kakav paradoks je misliti, da je progresivno odricati ljudska prava nevinom malom dijetetu? Npr. dijete osudivati na smrt, jer nam je doslo neocekivano. Ili jer je diagnosticiran Downov sindrom.
Osim, Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima postoji i Deklaracija o pravima djeteta na koju se pozva i Konvencija o pravima djeteta. Ratifikacija, Irska 28 Sep 1992, Hrvatska 12 Oct 1992.

Prava djeteta zaštićena su prije i nakon rođenja:
Konvencija o pravima djeteta:
Quote:
Bearing in mind that, as indicated in the Declaration of the Rights of the Child, "the child, by reason of his physical and mental immaturity, needs special safeguards and care, including appropriate legal protection, before as well as after birth",
Deklaracija o pravima djeteta:
Quote:
Whereas the child, by reason of his physical andmental immaturity, needs special safeguards and care, including appropriate legal protection, before as well as after birth,

Whereas the need for such special safeguards has been stated in the Geneva Declaration of the Rights of the Child of 1924, and recognized in the Universal Declaration of Human Rights and in the statutes of specialized agencies and international organizations concerned with the welfare of children,
Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, zabranjuje smrtnu kaznu trudnice:
Quote:
5. Smrtna presuda ne smije se izreći za zločine koje su počinile osobe mlađe od osamnaest godina, niti se ona smije izvršiti nad trudnim ženama.
jeran is offline  
Old 30.01.2018., 22:32   #19
Ja mislio Irska ima precih obaveza kao da im opet gospodarsvo ne propadne na nivo Grce i sl. Mislim koja glupost u prvom redu, da ima zakon poput ovog. Neka ljudi se seksaju koliko zele i neka rade aborte po zaljama, svatko ima pravo ako ne zeli.
Ambientt is offline  
Old 30.01.2018., 22:34   #20
Quote:
Vombatinjo kaže: Pogledaj post
To nije nikakav faktum, a najmanje biološki.
http://www.konzervativac.com/2016/10...requiem-razum/
Quote:
Biološka je činjenica da ljudski život počinje začećem, odnosno formiranjem zigote. Ova znanstvena spoznaja je od iznimne važnosti a neproporcionalno je slabo javno prepoznata pa ću je ponoviti: biološka je činjenica da ljudski život počinje začećem. Sveučilište Princeton je na svojim stranicama objavilo zbirku citata različitih stručnih knjiga iz biologije koji podupiru ovu tvrdnju, a možete ih pogledati ovdje.

Ne radi se, dakle, o pukom potencijalnom ljudskom biću. Kad pričamo o zigoti, pričamo o realnom, aktualnom biću koje ima potpuno formiranu ljudsku DNA, vlastitu funkcionalnu organizaciju i regulativna načela, a ovisno je tipično devet mjeseci o matičnom tijelu koje nije s njim identično (što je informacija koju možete provjeriti čak i u najobičnijem udžbeniku iz biologije za srednju školu).[2]
[2] Čisto radi primjera: O. P. Springer – B. P. Kozlina: Živi svijet 3 (Zagreb: Profil, 2009), 189-192.
jeran is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:10.