Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2018., 11:01   #61
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ali onda postaje ateist i prestaje biti vjernikom. Govorimo o načinu na koji o svijetu promišljaju vjernici a na koji promišljaju ateisti. I o njihovim razlikama.

Uspoređujemo način razmišljanja ateista i vjernika.

Ne govorimo o putu i načinu kako netko od vjernika postaje ateist ili od ateista vjernikom. To je druga, vrlo opširna tema, jednako opširna kao i tema *kako svijet promišljaju vjernici a kako ateisti*.
Može se i prijeći sa jedne vjere na drugu.

Ti očito misliš da je ateist po definiciji slobodoumniji od vjernika. No to što ateist ne vjeruje u Boga ga ne spriječava da vjeruje u svašta drugo i bude ograničen po tom pitanju.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 11:07   #62
Međutim, kad smo već kod skretanja teme sa teme, odnosno činjenice da uvijek zabrazdimo u neke sporedne pa i potpuno neodgovarajuće kanale, podsjetila bi da je tema ove teme je li laž korisnija od istine, s posebnim naglaskom na religiju.

Smatram da nije.

Činjenica je da od laži (religijske) imaju koristi i društvo i pojednici, ali mislim da se ista ta korist može postići i bez laži. A da laž, osim koristi, donosi i štetu.

Dakle, činjenica je da određenom postotku ljudi religija pomaže da bi se suočili sa strahom od smrti i da bi tu strah pobijedili, međutim pobijediti strah od smrti može se i bez laži. Pobjedivši strah od smrti bez laži dobija se bolji i sigurniji čovjek. On je strah pobijedio i ne može mu se vratiti onaj crvić *a što ako ipak nema života poslije smrti ....*.

Pobijediti strah od smrti je jednako kao i pobijediti bilo koje druge svoje strahove. A čovjek mora naučiti upravljati sam sa sobom, mora naučiti kontrolirati svoje nagone, mora naučiti pobijediti svoje strahove. Tek onda postaje potpuni čovjek. U današnjem smislu te riječi.

Dakle, bježanje od strahova u laži je pogrešan put koji čini više štete nego koristi.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 11:10   #63
Laž nije korisnija od istine, no tek treba dokazati što je laž, a što istina.
zoroasterix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 17:34   #64
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Laž nije korisnija od istine
Kako kome?
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:57   #65
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Da li vjera u život poslije smrti pomaže čovjeku bez obzira na činjenicu da se nitko nije oglasio nakon smrti?

Ja sam ateist. Ali se ne bih složio sa nekim ateistima da od Vjere nema ničeg korisnog. I sam sam se našao u poziciji razmišljanja o jednostavnom nestanku.
Kada umrem briše se sve. Kao da nisam ni postojao.
Zamišljam trenutak pred smrt. Svo moje iskustvo se nalazi pred velikim ništavilom koje bez samilosti briše svaki moj trag. Poprilično depresivno zar ne?
OMG, NE! Pretpostavimo suprotno: neka svaka stvar koju učiniš vrijedi još 100 godine. Ne, krivo, još milijardu godine...NE! Krivo! Još 10^10^10 godina...ne! krivo! još beskonačno.

Ono loše što si učinio u svojoj 20. godini postojanja. Well, tough luck, pati još beskonačno godina.
Ono super kul što si napravio s 31. godinu, e pa malo si naporan sad 25000000000 godina kasnije s tim. Neš ti tebe, kao da u međuvremenu nitko nije postigao ništa.
Ponosan si na djecu i unučad? Što kažeš na činjenicu da prapraprapraprapraprapraprapraprapraprapraunuk niti ne zna za tvoj narod?

Depresivno bi bilo pomisliti da život nije konačan, to je naužasnija tvrdnja ikada.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 11:30   #66
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
OMG, NE! Pretpostavimo suprotno: neka svaka stvar koju učiniš vrijedi još 100 godine. Ne, krivo, još milijardu godine...NE! Krivo! Još 10^10^10 godina...ne! krivo! još beskonačno.

Ono loše što si učinio u svojoj 20. godini postojanja. Well, tough luck, pati još beskonačno godina.
Ono super kul što si napravio s 31. godinu, e pa malo si naporan sad 25000000000 godina kasnije s tim. Neš ti tebe, kao da u međuvremenu nitko nije postigao ništa.
Ponosan si na djecu i unučad? Što kažeš na činjenicu da prapraprapraprapraprapraprapraprapraprapraunuk niti ne zna za tvoj narod?

Depresivno bi bilo pomisliti da život nije konačan, to je naužasnija tvrdnja ikada.
Da ali vjernik u život poslije smrti može vjerovati da po njegovim kriterijima nije zaslužio kaznu nego nagradu. U tom slučaju mu vjera pomaže.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 14:10   #67
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Da ali vjernik u život poslije smrti može vjerovati da po njegovim kriterijima nije zaslužio kaznu nego nagradu. U tom slučaju mu vjera pomaže.
To je upravo ono što je mene otjeralo iz vjere. Koja je poanta vječne nagrade za konačno djelo?

Da, spasio si ono dijete od gladi, ali 10 milijardi godina kasnije da još uvijek imaš benefite...ono, come on!
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 14:51   #68
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
To je upravo ono što je mene otjeralo iz vjere. Koja je poanta vječne nagrade za konačno djelo?

Da, spasio si ono dijete od gladi, ali 10 milijardi godina kasnije da još uvijek imaš benefite...ono, come on!
Šta fali?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:16   #69
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Da, spasio si ono dijete od gladi, ali 10 milijardi godina kasnije da još uvijek imaš benefite...ono, come on!
Nikad od tebe tajkuna.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:20   #70
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Šta fali?
Jadno je. I jadno ako itko misli da je to u redu.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:34   #71
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Jadno je. I jadno ako itko misli da je to u redu.
Šta je jadno, to što prolaziš bez kazne?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:41   #72
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Jadno je. I jadno ako itko misli da je to u redu.
Pa nije štos u tome da bude u redu već da bude primamljivo.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:42   #73
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Šta je jadno, to što prolaziš bez kazne?
Stvarno? Jako jeftin napad, a obrazložio sam što je točno problem.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:43   #74
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Pa nije štos u tome da bude u redu već da bude primamljivo.
Kao što rekoh, kome je to primamljivo to govori puno o toj osobi.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:45   #75
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Stvarno? Jako jeftin napad, a obrazložio sam što je točno problem.
"Da, spasio si ono dijete od gladi, ali 10 milijardi godina kasnije da još uvijek imaš benefite...ono, come on!"

Jel to obrazloženje?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:55   #76
ako se ti ravnas po ateistima ili religioznim misljenjima onda ti bas i nemas svoje stav.

netko stariji od 30 g, a nije svjestan starenja, zivotnih problema i da ne vidi kako mladi narastaj raste?! taj ne mora procitat niti jednu enciklopediju, dovljno mu je da poslusa pastora
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 15:58   #77
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
"Da, spasio si ono dijete od gladi, ali 10 milijardi godina kasnije da još uvijek imaš benefite...ono, come on!"

Jel to obrazloženje?
Foksuirao si se na "prolaziš bez kazne" dok je moj naglasak bio na nepravedno prevelikoj kazni/nagradi.

Nemam ništa protiv smislene ili svrhovite kazne/nagrade, ali ovako disproporcionalno...
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:13   #78
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Foksuirao si se na "prolaziš bez kazne" dok je moj naglasak bio na nepravedno prevelikoj kazni/nagradi.
Na to sam ti već odgovorio da vjernik ne mora nužno vjerovati da su njegovi životni postupci zaslužili pakao.
Gle, moja tema se ne bavi vjerskim zakonima nego ljudskim uvjerenjima i koristi od njih.
Ti očito vjeruješ da svi vjernici koji su učinili nešto loše u svom životu očekuju pakao. Ali to nema veze sa stvarnošću. Većina očekuje Raj jer u protivnom ne bi imalo smisla vjerovati. Poanta Religije je pozitiva za sebe i kazna za zločeste.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:22   #79
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Na to sam ti već odgovorio da vjernik ne mora nužno vjerovati da su njegovi životni postupci zaslužili pakao.
Gle, moja tema se ne bavi vjerskim zakonima nego ljudskim uvjerenjima i koristi od njih.
Ti očito vjeruješ da svi vjernici koji su učinili nešto loše u svom životu očekuju pakao. Ali to nema veze sa stvarnošću. Većina očekuje Raj jer u protivnom ne bi imalo smisla vjerovati. Poanta Religije je pozitiva za sebe i kazna za zločeste.
Opet ti o paklu. Mene ne interesira pakao.

Veći mi je problem disproporcionalna nagrada nego kazna.

Napisao si:
Quote:
Da ali vjernik u život poslije smrti može vjerovati da po njegovim kriterijima nije zaslužio kaznu nego nagradu. U tom slučaju mu vjera pomaže.
I komentirao sam da je glupo očekivati vječnu nagradu.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:50   #80
tesko da ista vjecno moze biti nagrada, samo kazna, u tom je problem.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:44.