Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2018., 21:12   #1
Je li samoubojstvo grijeh?

Oprostite ako ova tema već postoji. Već neko vrijeme intenzivno razmišljam o samoubojstvu, ali me strah da ću ići u pakao ako se ubijem. Čitala sam malo po netu, negdje piše da je grijeh, negdje da nije. Koje je vaše mišljenje?

Poslano sa mog 6039Y koristeći Tapatalk
Silence. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 21:26   #2
Ako razmisljas intenzivno o samoubojstvu, bolje kontaktiraj neki call centar za psiho pomoc, a ne je li to grijeh.

Zivot moze biti jako lijep i jedinstveno je iskustvo pa je samoubojstvo pojedinca sa stajalista svake religije prvenstveno nenadoknadiva steta. A toga nije vrijedan nijedan problem.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 03:43   #3
Quote:
Silence. kaže: Pogledaj post
Oprostite ako ova tema već postoji. Već neko vrijeme intenzivno razmišljam o samoubojstvu, ali me strah da ću ići u pakao ako se ubijem.
Samoubojstvo jest grijeh jer Bog te stvorio sa ciljem i svrhom. Ti u životu treba da spoznaš svoj cilj i svrhu zbog kojih postojiš. Osoba koja svjesno ubije sebe sigurno ide u pakao, a ako te zanima kakav je pakao, kreši upaljač i stavi prst tri sekunde na vatru.

Quote:
Silence. kaže: Pogledaj post
Čitala sam malo po netu, negdje piše da je grijeh, negdje da nije.
Koja vjera može govoriti da nije?

Da pitam.. imaš li roditelje, porodicu? Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 04:05   #4
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Samoubojstvo jest grijeh jer Bog te stvorio sa ciljem i svrhom. Ti u životu treba da spoznaš svoj cilj i svrhu zbog kojih postojiš. Osoba koja svjesno ubije sebe sigurno ide u pakao, a ako te zanima kakav je pakao, kreši upaljač i stavi prst tri sekunde na vatru.

Koja vjera može govoriti da nije?

Da pitam.. imaš li roditelje, porodicu? Pozdrav
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:04   #5
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Koja vjera može govoriti da nije?
Čitala sam na katoličkim stranicama da samoubojstvo nije neoprostiv grijeh.


Poslano sa mog 6039Y koristeći Tapatalk
Silence. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:05   #6
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Osoba koja svjesno ubije sebe sigurno ide u pakao, a ako te zanima kakav je pakao, kreši upaljač i stavi prst tri sekunde na vatru.
Krvavo...onaj koji je naumio kresnuti se zauvijek, nitko ga neće zaustaviti.

Čak ni izmišljeni pakao; takva osoba je već u svojem privatnom paklu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:15   #7
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Samoubojstvo jest grijeh jer Bog te stvorio sa ciljem i svrhom. Ti u životu treba da spoznaš svoj cilj i svrhu zbog kojih postojiš. Osoba koja svjesno ubije sebe sigurno ide u pakao, a ako te zanima kakav je pakao, kreši upaljač i stavi prst tri sekunde na vatru.
Kao da ta osoba za života nije dovoljno patila, sada još mora i vječno gorjeti? 'dragi bog' ovdje ništa ne može?

I to sve zato jer je tu osobu bog stvorio sa "ciljem i svrhom"? jel tebi razum potpuno ugašen dok pišeš o tome, ništa ti ne govori da u cijeloj toj priči nešto ne štima?
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 11:36   #8
Krivo sam se izrazila, čitala sam da samoubojstvo nije neoprostiv grijeh, a ne da nije grijeh.

Poslano sa mog 6039Y koristeći Tapatalk
Silence. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 04:24   #9
Quote:
Silence. kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Koja vjera može govoriti da nije?
Čitala sam na katoličkim stranicama da samoubojstvo nije neoprostiv grijeh.
Katolici to ne mogu znati jer ne znaju za Boga i nemaju uputu.
Kur'an časni je lijek, Silence. Samo ako imaš volje da mu iskreno pristupiš.
Ako imaš vremena, pročitaj ovo: http://islam-iman.com/islamski-pogle...nomen-suicida/

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Samoubojstvo jest grijeh jer Bog te stvorio sa ciljem i svrhom. Ti u životu treba da spoznaš svoj cilj i svrhu zbog kojih postojiš. Osoba koja svjesno ubije sebe sigurno ide u pakao, a ako te zanima kakav je pakao, kreši upaljač i stavi prst tri sekunde na vatru.
Kao da ta osoba za života nije dovoljno patila, sada još mora i vječno gorjeti? 'dragi Bog' ovdje ništa ne može? I to sve zato jer je tu osobu Bog stvorio sa "ciljem i svrhom"? jel tebi razum potpuno ugašen dok pišeš o tome, ništa ti ne govori da u cijeloj toj priči nešto ne štima?
Kod mene sve štima, Empyreus, ali potrebno je malo angažovati sive ćelije.
Ako neka osoba i jeste "mnogo patila", to nije razlog da treba da se ubije.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 04:30   #10
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Krvavo...onaj koji je naumio kresnuti se zauvijek, nitko ga neće zaustaviti. Čak ni izmišljeni pakao;
Pakao nije izmišljen, spremljen je za ohole i podrugljivce. Ostali su sigurniji. A ne mora značiti da onaj ko je to naumio na kraju sigurno to izvrši. Kur'an časni je lijek za te misli.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
takva osoba je već u svojem privatnom paklu.
Ok, vjerovatno je u problemima, ali uvijek može gledati sa vedrije strane, ukoliko ima volje.

Ja smatram da je to pitanje inteligencije.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 08:49   #11
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Kod mene sve štima, Empyreus, ali potrebno je malo angažovati sive ćelije.
Ako neka osoba i jeste "mnogo patila", to nije razlog da treba da se ubije.
Očito je jedan od razloga. Zbog toga se mnogi i ubiju. No o tome nisam niti govorio, nego o smislenosti i pravednosti pakla. Pa ajde sada ti angažovaj svoje sive čelije i shvati da tvoj odgovor "potrebno je malo misliti pa to sve može imati smisla' uopće nije dovoljan u tom kontekstu.

Dakle, ti misliš da je sasvim okej i pravedno poslati nekoga tko je godinama mentalno patio do nivoa do kojeg ti to uopće ne možeš ni pojmiti u vječni pakao u kojem će sasvim doslovno gorjeti i to dosta dugo, duže od recimo 9 milijardi godina budući da je to vječno, i to samo zato jer je dragi Alah stvorio toga čovjeka sa ciljem i svrhom? I usput će dragi Bog ili demoni tom čovjeku mijenjati kože u paklu, svaki puta dok jedna izgori staviti mu sasvim novu pa da ponovno može osjetiti tu bol dok mu koža gori?

Kako ja to vidim, najgori ljudi u povijesti su puno bolji i suosjećajniji od Boga koji ovakve stvari dozvoljava. Oni su barem ubijali ljude i skratili im muke. A ne Bog, koji zbog pizdarija održava duše vječno na životu u najgorim mogućim mukama.

Pa ako je potrebno SAMO MALO koristiti svoje sive čelije, ajde mi pomozi jer sam očito kognitivni invalid i idiot - kako to točno ima smisla i kako je to točno pravedno?

Evo ne moraš nužno samo ti odgovoriti, neka odgovori bilo tko tko misli da samoubojice idu u pakao.

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ok, vjerovatno je u problemima, ali uvijek može gledati sa vedrije strane, ukoliko ima volje.

Ja smatram da je to pitanje inteligencije.
Ti očito nemaš blage veze o mentalnim bolestima i o depresiji.

Po ovome ti si negdje na istom nivou kao i ovi ljudi:



Ako ti na ovakav površan način gledaš na mentalne bolesti, onda ni nije čudno zašto ti misliš na ovakav način. No u najgorim stanjima ti ljudi zbilja jesu u svom paklu i ovdje mozak jednostavno nije sposoban "gledati sa vedrije strane", zato se i koriste lijekovi, razne terapije.. a kod nekih niti to ne pomaže.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 11:13   #12
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Pakao nije izmišljen, spremljen je za ohole i podrugljivce. Ostali su sigurniji. A ne mora značiti da onaj ko je to naumio na kraju sigurno to izvrši. Kur'an časni je lijek za te misli.

Ok, vjerovatno je u problemima, ali uvijek može gledati sa vedrije strane, ukoliko ima volje.

Ja smatram da je to pitanje inteligencije.
Nema veze inteligencija s time.
Nošenje sa nevoljama i psihička struktura ne ovisi o inteligenciji.
Ubijaju se i inteligentni kao i kreteni.
Ubijaju se oni koji ne vide izlaz iz bilo kojeg razloga.

Pakao je za vjernike kad su odvojeni od svoje predođbe boga. Svi ostali doživljavaju pakao od života u nesrazmjeru jačine vlastite psihičke strukture i stvarnosti koja zabija oštrice u njih.

Kuran je samo papir kao i svi sveti spisi koji zarobljavaju ljude na istom mentalnom nivou pa sa idejama brončanog ili plemenskog doba rješavaš vlastiti problem SADA.
života ovdje i sada.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 16:48   #13
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nema veze inteligencija s time. Nošenje sa nevoljama i psihička struktura ne ovisi o inteligenciji. Ubijaju se i inteligentni kao i kreteni. Ubijaju se oni koji ne vide izlaz iz bilo kojeg razloga.
Pa o izlazu se i radi. Inteligencija je po definiciji sposobnost snalaženja u nepoznatoj situaciji. I dakako da ima veze sa tim. Smatram da se ni jedna inteligentna osoba nikada nije ubila sebe.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Pakao je za vjernike kad su odvojeni od svoje predođbe boga. Svi ostali doživljavaju pakao od života u nesrazmjeru jačine vlastite psihičke strukture i stvarnosti koja zabija oštrice u njih.
To su duševne i ine muke, a pakao je nešto drugo. Pakao je mjesto za one koji tamo žele ići (Naš učitelj, Muhammed a.s. je rekao: "Pakao neće osjetiti niko ko tamo ne bude želio da ode"). Želiš li ti ići u pakao?

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kuran je samo papir kao i svi sveti spisi koji zarobljavaju ljude na istom mentalnom nivou pa sa idejama brončanog ili plemenskog doba rješavaš vlastiti problem SADA. života ovdje i sada.
Kur'an časni nije samo papir (i prazan papir je papir) nego je to najbolja uputa čovjeku za izlaz iz svake moguće krize, pa i ove o kojoj pričamo ovdje. Kur'an časni se ne protivi životu ovdje i sada. Upravo suprotno, podstiče ga, poziva ljude da žive život punim plućima, i da ne posustaju pred teškoćama, ili prividnim besmislom, jer sigurno sve ima smisla. Pročitaj i ti linik koji sam u svom gornjem upisu predložio Silence da ga pročita.. nije dug. Ali pročitaj pažljivo, od početka do kraja. Pa mi javi utiske. Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 16:57   #14
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
No o tome nisam niti govorio, nego o smislenosti i pravednosti pakla. Pa ajde sada ti angažovaj svoje sive čelije i shvati da tvoj odgovor "potrebno je malo misliti pa to sve može imati smisla' uopće nije dovoljan u tom kontekstu.
Pakao je nagrada za neke. Zato se u časnom kur'anu kaže: "Obraduj ih viješću da će ići u pakao", a ne kaže se recimo "uplaši ih". "Obraduj ih" je zato što oni tamo žele ići. pa je zato to njima radosna vijest.

Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Dakle, ti misliš da je sasvim okej i pravedno poslati nekoga tko je godinama mentalno patio do nivoa do kojeg ti to uopće ne možeš ni pojmiti u vječni pakao u kojem će sasvim doslovno gorjeti i to dosta dugo, duže od recimo 9 milijardi godina budući da je to vječno, i to samo zato jer je dragi Alah stvorio toga čovjeka sa ciljem i svrhom? I usput će dragi Bog ili demoni tom čovjeku mijenjati kože u paklu, svaki puta dok jedna izgori staviti mu sasvim novu pa da ponovno može osjetiti tu bol dok mu koža gori? Kako ja to vidim, najgori ljudi u povijesti su puno bolji i suosjećajniji od Boga koji ovakve stvari dozvoljava. Oni su barem ubijali ljude i skratili im muke. A ne Bog, koji zbog pizdarija održava duše vječno na životu u najgorim mogućim mukama. Pa ako je potrebno SAMO MALO koristiti svoje sive čelije, ajde mi pomozi jer sam očito kognitivni invalid i idiot - kako to točno ima smisla i kako je to točno pravedno? Evo ne moraš nužno samo ti odgovoriti, neka odgovori bilo tko tko misli da samoubojice idu u pakao.
Nisi idiot, dobro ti radi mozak i možeš shvatiti bit. Ja ti kažem da si krivo shvatio taj koncept u vezi pakla, i nije to tako kako karikiraš. Pročitaj i ti onaj link koji sam gore predložio Sillence, ali pročitaj ga pažljivo, od početka do kraja, nije dug. Tu je odgovor na tvoje iskreno pitanje. Onaj strip nisam razumio jer ne znam engleski. Pozdrav
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 17:52   #15
[QUOTE=Kudum;68167251]
Quote:
Pa o izlazu se i radi. Inteligencija je po definiciji sposobnost snalaženja u nepoznatoj situaciji. I dakako da ima veze sa tim. Smatram da se ni jedna inteligentna osoba nikada nije ubila sebe.
jao mila majko...
Zanimljiva teza da se ne ubijaju pametni.
Oni su toliko pametni da imaju uvijek rješenje za sve.

Quote:
To su duševne i ine muke, a pakao je nešto drugo. Pakao je mjesto za one koji tamo žele ići (Naš učitelj, Muhammed a.s. je rekao: "Pakao neće osjetiti niko ko tamo ne bude želio da ode"). Želiš li ti ići u pakao?
Željeti pakao - to žele samo mazohisti.

Pakao nema veze sa ničim doli sa idejom zastrašivanja. A gdje je strah mjesta za ljubavi nema...

Quote:
Kur'an časni nije samo papir (i prazan papir je papir) nego je to najbolja uputa čovjeku za izlaz iz svake moguće krize, pa i ove o kojoj pričamo ovdje. Kur'an časni se ne protivi životu ovdje i sada. Upravo suprotno, podstiče ga, poziva ljude da žive život punim plućima, i da ne posustaju pred teškoćama, ili prividnim besmislom, jer sigurno sve ima smisla. Pročitaj i ti linik koji sam u svom gornjem upisu predložio Silence da ga pročita.. nije dug. Ali pročitaj pažljivo, od početka do kraja. Pa mi javi utiske.
Za očito vaše žene žive punim plućima; sa šatorima na glavi i mužem vlasnikom.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:42   #16
Quote:
Silence. kaže: Pogledaj post
Oprostite ako ova tema već postoji. Već neko vrijeme intenzivno razmišljam o samoubojstvu, ali me strah da ću ići u pakao ako se ubijem. Čitala sam malo po netu, negdje piše da je grijeh, negdje da nije. Koje je vaše mišljenje?
Ako razmišljaš o samoubojstvu očito je da se nalaziš u jednom depresivnom stanju i postoje lijekovi koje ti može prepisati psihijatar,a koji če te iskopati iz depresije i osposobiti za nastavak života.


Samoubojstvo svjesne osobe o grijehu, je težak grijeh i velika je mogučnost da takva osoba ne bude u mogučnosti biti u raju...Dragovoljna suradnja pri samoubojstvu protivi se moralnom zakonu.

Samoubojstvo nesvjesne(bolesne) osobe o grijehu je grijeh koji Božje milosrđe može oprostiti...Ozbiljni psihički poremećaji, tjeskoba ili težak strah od iskušenja, trpljenja ili mučenja mogu ublažiti samoubojičinu odgovornost.

Ovim potonjima , Bog može, putovima koji su samo njemu znani, pružiti priliku spasonosnog kajanja. Katolička Crkva uvijek moli za one koji su si oduzeli život.


I zato te molim,ako se nalaziš u teškome stanju, iz bilo kojega razloga(samo tebi i Bogu znana)... odi do liječnika ,koji če ti prepisati terapiju...a nakon šta se oporaviš... moli,radi,i Bogu se zahvali...


Zapamti, i kad ti je teško,proči če i to, i kad ti je dobro ,proči če i to...

Ovaj život je kap vode na dlanu i nema smisla da si ga skračuješ prije vremena...


Božji blagoslov ti želim!
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:56   #17
Onome tko pomišlja na samoubojstvo treba pomoć.
Ali siguran sam da je samoubojstvo težak grijeh.
To je ubojstvo, nekog si ubio, a šta si to slučajno ti, nema veze, ugasio si jedan život.
Uz to je još i podmuklo, jer nećeš ovdje odgovarat za svoja djela i završit u zatvoru,
ubio si čovjeka i pobjegao, nema te.
A još je i gore, ako si našao alibi na ovom svijetu, da ga onda tražiš i na onom,negdje moraš odgovarat.
Možda postoji rješenje.
Nitko ne ide u pakao ako se iskreno pokaje za svoja djela, pa ni ubojice.
Trebao bi se valjda nakon što si ubio osobu, tj. sebe, a prije nego što umreš od posljedica čina
sebe- ubojice, pokajat.
Ali postoji još bolja stvar.
Pakla nema.
Tako da tko će gdje završit, ne zna se.
Dragi Bog sve prima.
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 23:08   #18
U definiciji grijeh je ciniti zlo sebi, Bogu i drugima.

Neoprostivi grijeh u krscanstvu je hula ili grijeh protiv Duha Svetoga. E, sad... dalo bi se razmisljat jel tu spada samoubojstvo...

A opet, u Evandjelju po Ivanu govori se da ce oprost dobiti svi koji vjeruju i priznaju grijehe.
__________________
I may love to shop but I'm not buying your bullshit.
AlwaysOnTop is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 23:17   #19
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
Onome tko pomišlja na samoubojstvo treba pomoć.
Ali siguran sam da je samoubojstvo težak grijeh.
To je ubojstvo, nekog si ubio, a šta si to slučajno ti, nema veze, ugasio si jedan život.
Uz to je još i podmuklo, jer nećeš ovdje odgovarat za svoja djela i završit u zatvoru,
ubio si čovjeka i pobjegao, nema te.
A još je i gore, ako si našao alibi na ovom svijetu, da ga onda tražiš i na onom,negdje moraš odgovarat.
Možda postoji rješenje.
Nitko ne ide u pakao ako se iskreno pokaje za svoja djela, pa ni ubojice.
Trebao bi se valjda nakon što si ubio osobu, tj. sebe, a prije nego što umreš od posljedica čina
sebe- ubojice, pokajat.
Ali postoji još bolja stvar.
Pakla nema.
Tako da tko će gdje završit, ne zna se.
Dragi Bog sve prima.
Dobro, ti si na drogama.. nikom ništa...

Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Ako razmišljaš o samoubojstvu očito je da se nalaziš u jednom depresivnom stanju i postoje lijekovi koje ti može prepisati psihijatar,a koji če te iskopati iz depresije i osposobiti za nastavak života.


Samoubojstvo svjesne osobe o grijehu, je težak grijeh i velika je mogučnost da takva osoba ne bude u mogučnosti biti u raju...Dragovoljna suradnja pri samoubojstvu protivi se moralnom zakonu.

Samoubojstvo nesvjesne(bolesne) osobe o grijehu je grijeh koji Božje milosrđe može oprostiti...Ozbiljni psihički poremećaji, tjeskoba ili težak strah od iskušenja, trpljenja ili mučenja mogu ublažiti samoubojičinu odgovornost.

Ovim potonjima , Bog može, putovima koji su samo njemu znani, pružiti priliku spasonosnog kajanja. Katolička Crkva uvijek moli za one koji su si oduzeli život.


I zato te molim,ako se nalaziš u teškome stanju, iz bilo kojega razloga(samo tebi i Bogu znana)... odi do liječnika ,koji če ti prepisati terapiju...a nakon šta se oporaviš... moli,radi,i Bogu se zahvali...


Zapamti, i kad ti je teško,proči če i to, i kad ti je dobro ,proči če i to...

Ovaj život je kap vode na dlanu i nema smisla da si ga skračuješ prije vremena...


Božji blagoslov ti želim!
Ovo je najbolji odgovor ovdje.

Inače, ovo je jedan od razloga zbog kojeg je opasno što nismo sekularna država. Čitam komentare i vidim da osim izuzetaka svi odgovaraju kao da su s marsa pali. Na ovaj način se može tipkati na temi gdje osoba ne razmišlja o samoubojstvu, ali ovdje osoba kaže da intenzivno razmišlja o tome. Jel itko primjećuje da je napisala da intenzivno razmišlja o samoubojstvu? Tu treba svatko zaboraviti svoje gluposti (pa i ja svoj ateizam!) i gledati da se osobi pomogne i da ju se usmjeri liječniku. Pa čak i ako trola, ne vrijedi riskirati.

Autorice, uzmi uputnicu za psihijatra i njemu sve ispričaj. To je ono što moraš napraviti... Jednostavno moraš!
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 00:40   #20
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Pakao nije izmišljen, spremljen je za ohole i podrugljivce. Ostali su sigurni.
? ako uopće razumiješ samo sebe, što si napisao


muslimani se na ovom pdf narugaju kršćanima (znači li to da će muslimani u pakao?)

i
koji to ostali su sigurni? (zamisli jednog ateistu koji se nikad nikome ne ruga, znači li to da će on u raj?)


Pitanje nemilih samoubojstva, Biblija ne sagledava na način kako sagledava Kuran, primjerice Biblija je po tom pitanju poprilično neutralna, a Kuran automatski osudi čovjeka.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:58.