Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2006., 17:03   #1
Question Plinski pištolj

Zanima me da li je za posjedovanje i/ili nošenje plinskog pištolja potrebna kakva dozvola ili nešto slično.
svabo_ng is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 19:02   #2
Quote:
svabo_ng kaže:
Zanima me da li je za posjedovanje i/ili nošenje plinskog pištolja potrebna kakva dozvola ili nešto slično.
Naravno! Pištolj je oružje.
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 22:15   #3
Quote:
babajuna kaže:
Naravno! Pištolj je oružje.
Da, ali ja ne pitam za obični pištolj već za PLINSKI.
svabo_ng is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 22:26   #4
iman ja priku, vozi auto na plin i kaže da mu triba dozvola
nije u šoldima sve is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2006., 22:27   #5
i zaustavija ga pandur jednom prilikom i pita ga dozvolu a on kaže "nemam." kako nemaš, pita pandur??? a on mu reče - alo prika, ovo ti je auto na plin

dobija je dvi pliske iza uva i provea noć u postaji. navodno i za aute na plin triba vozačka
nije u šoldima sve is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 00:14   #6
Pronašao sam odgovor uz pomoć svetog Google-a ,a glasi ovako:

Plinski pištolj
Prema zakonu, punoljetni građani bez odobrenja i prijave mogu kupiti plinski pištolj. Svi su modeli replike pravog oružja pa imaju i psihološki faktor zastrašivanja. Cijena: 600 - 3000 kuna
svabo_ng is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 08:24   #7
Quote:
svabo_ng kaže:
Da, ali ja ne pitam za obični pištolj već za PLINSKI.
Da, i ne slušaš (čitaj: čitaš) također...

Quote:
svabo_ng kaže:
Pronašao sam odgovor uz pomoć svetog Google-a ,a glasi ovako:

Plinski pištolj
Prema zakonu, punoljetni građani bez odobrenja i prijave mogu kupiti plinski pištolj. Svi su modeli replike pravog oružja pa imaju i psihološki faktor zastrašivanja. Cijena: 600 - 3000 kuna
24 Sata su dnevne novine, a ne Narodne Novine, prema tome klikni na ovaj link http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1991/0833.htm koji će te odvesti izravno na stranicu Zakona o nabavljanju, držanju i nošenju oružja, a u čijem članku 2. stoji da se "oružjem prema ovom zakonu smatra; vatreno oružje, zračno oružje, rasprskavajuće i plinsko oružje, hladno oružje...

Jel me sad shvaćaš? PIŠTOLJ je ORUŽJE, bez obzira jel plinski il kakav već...
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:15   #8
netocno
za plinski pistolj dozvola nije potrebna, kao ni za zracno do odredene brzine ispucavanja projektila, samostrijel do odredene snage ...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:25   #9
Quote:
zg_sash kaže:
netocno
za plinski pistolj dozvola nije potrebna, kao ni za zracno do odredene brzine ispucavanja projektila, samostrijel do odredene snage ...
Ma točno je...

Ak se tebi ne da čitat zakon onda se meni ne da ni pejstat članke ovdje ali ak se baš zainatiš klikni gore na link u mom prethodnom postu i pročitaj članke 5., 6. i 8.

U 8. piše da zračno oružje s početnom brzinom od 130-160 m/s možeš nabaviti u sportske svrhe, a to vrijedi nadalje i za samostrel...

evo još iz iz članka 6. : Zabranjeno je nabavljanje, držanje i nošenje vatrenog oružja s napravama za prigušivanje zvuka, naprava za prigušivanje zvuka i rasprskavajučeg, plinskog i hladnog oružja.
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:41   #10
netocno je...
ja sam imao plinski pistolj walther p99, ako si punoljetan mozes ga kupiti u bilo kojoj trgovini oruzjem, municiju takoder, blank, suzavac i jos neko sranje, nikakva dozvola mi nije trebala, isto tako kada nisam znao koji ce mi, otisao sam u trgovinu oruzjem i prodao ga preko njih...
__________________
Svizac Svizac XD
Sick4Fuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 14:50   #11
Quote:
svabo_ng kaže:
Pronašao sam odgovor uz pomoć svetog Google-a ,a glasi ovako:

Plinski pištolj
Prema zakonu, punoljetni građani bez odobrenja i prijave mogu kupiti plinski pištolj. Svi su modeli replike pravog oružja pa imaju i psihološki faktor zastrašivanja. Cijena: 600 - 3000 kuna
To je ka da jedeš čevape u somunu bez čevapa Kupi pravi utok
nije u šoldima sve is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:03   #12
Quote:
Sick4Fuck kaže:
netocno je...
ja sam imao plinski pistolj walther p99, ako si punoljetan mozes ga kupiti u bilo kojoj trgovini oruzjem, municiju takoder, blank, suzavac i jos neko sranje, nikakva dozvola mi nije trebala, isto tako kada nisam znao koji ce mi, otisao sam u trgovinu oruzjem i prodao ga preko njih...
uff... ma može se nabavit i kupit svašta...

Pitanje je bilo: "Zanima me da li je za posjedovanje i/ili nošenje plinskog pištolja potrebna kakva dozvola ili nešto slično."

Odgovor: Da!

Dokaz: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1991/0833.htm

Mislim, ja neznam kak više dokazat...
očigledno nije poanta u dokazivanju nego se samo želi teoretizirat...
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:09   #13
Quote:
babajuna kaže:
uff... ma može se nabavit i kupit svašta...

Pitanje je bilo: "Zanima me da li je za posjedovanje i/ili nošenje plinskog pištolja potrebna kakva dozvola ili nešto slično."

Odgovor: Da!

Dokaz: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1991/0833.htm

Mislim, ja neznam kak više dokazat...
očigledno nije poanta u dokazivanju nego se samo želi teoretizirat...
hm...

Rasprskavajučim i plinskim oružjem smatraju se sve vrste bombi i druge naprave koje sadrže rasprskavajuču ili plinsku materiju.

dakle, plinski pištolji NE spadaju pod plinsko oružje, koliko god apsurdno zvučalo. eto. enigma riješena.
nije u šoldima sve is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:41   #14
Quote:
nije u šoldima sve kaže:
hm...

Rasprskavajučim i plinskim oružjem smatraju se sve vrste bombi i druge naprave koje sadrže rasprskavajuču ili plinsku materiju.

dakle, plinski pištolji NE spadaju pod plinsko oružje, koliko god apsurdno zvučalo. eto. enigma riješena.
Mislim, shvaćam da ljudi imaju različita mišljenja ali mi nikad nije bilo jasno zbog čega dolazi do različite percepcije (?)

Meni ova rečenica govori da plinski pištolji SPADAJU u 'naprave koje sadrže plinsku materiju'
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 15:59   #15
'naprave koje sadrže plinsku materiju'

u to spada i moja guzica kad prdim, pa mi ne treba dozvola... a jednako je efikasno ko i plinski pistolj...
__________________
Svizac Svizac XD
Sick4Fuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 17:03   #16
Quote:
babajuna kaže:
Mislim, shvaćam da ljudi imaju različita mišljenja ali mi nikad nije bilo jasno zbog čega dolazi do različite percepcije (?)

Meni ova rečenica govori da plinski pištolji SPADAJU u 'naprave koje sadrže plinsku materiju'
alo prika, to na šta ti misliš su upaljači u obliku pištolja
nije u šoldima sve is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 19:22   #17
nemogu 100% tvrditi , ali nekako razmisljam da ako je nesto u slobodnoj prodaji - da je to legalno za kupiti
ne vjerujem da bi prodavac isao riskirati prodaju oruzja za koje je potrebna dozvola, a plinski pistolj nema druge namjene osim da glumi oruzje, tj. je oruzje
jednako tako , u slobodnoj su prodaji cs, pepper i mace sprejevi - opet plinska oruzja
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 21:07   #18
ako prodavač ispod pulta proda plinski pištolj, onda bi ti ispod pulta prodao i pravi, zar ne? a to se ne radi.
nije u šoldima sve is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 21:15   #19
Quote:
babajuna kaže:
Mislim, ja neznam kak više dokazat...
očigledno nije poanta u dokazivanju nego se samo želi teoretizirat...
evo, ja ne želim teoritizirati, ali želim reći da se Zakon o oružju u međuvremenu mijenjao, pa tako u važećem možeš vidjeti i ovo:

4. Oružje u slobodnoj nabavci i bez obveze
prijavljivanja

Članak 35.

Građani stariji od 18 godina mogu bez odobrenja i prijave nabaviti:

1) zračno, plinsko i oružje za signalizaciju, lukove, samostrele sa silom natega manjom od 45 kg (100 funti), sprejeve koji raspršuju neškodljive nadražljive tvari, naprave namijenjene spašavanju, naprave za ubijanje stoke i druge slične naprave namijenjene za industrijske ili tehničke svrhe, ako su prokušani u skladu s propisima;
.............
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2006., 21:24   #20
ja bi još samo pita pokretača topika koji će mu kurac plinski pištolj pa da zaključimo i ovu temu.
nije u šoldima sve is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.