Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2018., 18:58   #2521
Mi imamo odvojene račune, ali plaće su nam skoro identične pa nema onog da meni ostane 4000 kn, a njemu 1000 kn ili obrnuto. Hrana, režije, internet, tu dijelimo troškove. Ostalo pokriva svatko svoje, a kad idemo na put tada potrošimo podjednako, pričamo otvoreno o tome i nije nam nikakav bad. Pa nisu pare sveta krava.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 05:52   #2522
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Da budem iskren, malo sam sumnjicav u funkcioniranje sistema "odvojenih racuna".
Mozd ato funkcionira u svakodnevnom zivotu, "on kupi meso, ja kupim kupus, pa jedemo sarmu".
No, ako je na primjer, u planu godisnji odmor (koji si on/a ne moze prustiti!!!), kako to onda funkcionira??
Netko spava u pet zvjezdica, a netko na klupi u parku??

Ovime samo hocu podvuci obavezno povjerenje (i) u financijske odnose u jednoj vezi.
onda se dogovore pa idu tamo gdje obje si mogu priuštiti,jednostavno
jer svrha odmora i je odmor od posla s voljenom
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 07:55   #2523
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Da budem iskren, malo sam sumnjicav u funkcioniranje sistema "odvojenih racuna".
Mozd ato funkcionira u svakodnevnom zivotu, "on kupi meso, ja kupim kupus, pa jedemo sarmu".
No, ako je na primjer, u planu godisnji odmor (koji si on/a ne moze prustiti!!!), kako to onda funkcionira??
Netko spava u pet zvjezdica, a netko na klupi u parku??

Ovime samo hocu podvuci obavezno povjerenje (i) u financijske odnose u jednoj vezi.
tocno istim nacinom mozes biti jos sumnjicaviji u zajednicki racun, ako jedno trosi bitno vise od drugoga
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 08:37   #2524
Ne znam, meni je uvijek sve bilo zajedničko, a njemu, iako to neće priznati da mu jaja staviš u šrafštuk, nije. Slijedom te teorije, on ima sve moje punomoći, osim na poslovni račun, dok sam ja, šlampava po tom pitanju kakava jesam, u stvari izforsirala tu formalnost, praktički nedavno. I kako se pristoji obukla bijelu haljinicu, a poslije smo išli na ručak. Rukice su mu se u banci tresuckale, ko da se ženi opet.

Mislim da sam tu njegovu karticu negdje potepla
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 09:05   #2525
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
No, ako je na primjer, u planu godisnji odmor (koji si on/a ne moze prustiti!!!), kako to onda funkcionira??
Pa ovdje zalaziš malo dalje od samih financija i godišnjeg odmora... Ako je par normalan, svjestan situacije i stanja onda vjerojatno netko kome cura/muž radi kao prodavač/ica za 2800 neće razmišljat o putovanju u Dubai ili bilo gdje za što ti treba 2,3, 5000 €, nego će se planirat nešto za parsto - tisuću kn...
S druge strane, ne sjećam se da je itko igdje rekao da bi bilo zabranjeno imućnijem doć s avionskim kartama i rezervacijom hotelske sobe ili bilo kojim drugim aranžmanom i vodit curu/ženu/partnericu/ljubavnicu sa sobom.

Kad se priča o odvojenim računima i misli se na svakodnevni život u kojem je besmisleno da ijedna strana mora od druge tražiti džeparac, opravdavati troškove ili bilo što drugo. Ove izvanredne stvari poput godišnjih, namještaja, investicija... sjednu se za stol i o njima se razgovara.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 09:19   #2526
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Ne znam, meni je uvijek sve bilo zajedničko, a njemu, iako to neće priznati da mu jaja staviš u šrafštuk, nije. Slijedom te teorije, on ima sve moje punomoći, osim na poslovni račun, dok sam ja, šlampava po tom pitanju kakava jesam, u stvari izforsirala tu formalnost, praktički nedavno. I kako se pristoji obukla bijelu haljinicu, a poslije smo išli na ručak. Rukice su mu se u banci tresuckale, ko da se ženi opet.

Mislim da sam tu njegovu karticu negdje potepla
mene je bivsa dugo jebala s tim i na kraju smo napravili punomoci
onda sam jednom slucajno platio racune s njenog racuna, pa je popizdila i napravila dramu od toga - potrosio sam NJENE novce
prvi sljedeci radni dan, punomoci su ponistene, a ja sam dobro zapamtio kako cesto to naglasavanje zajednickog znaci da si jedno racuna na pristup onom drugom, ali ne i na obrnuti smjer
kako se ono kaze: svi su socijalisti s tudim, ali kapitalisti sa svojim novcima
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 18:03   #2527
Ja imam pristup ženinim računima, ona mojim. To što nju ne interesira koliko ima para na računu, je druga stvar. Ne zna si čak niti pin od kartice. Uvijek ima neku svoticu casha, a ako joj treba više ima amex/diners. Nekako ideja odvojeni računi nam nikako ne paše
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 22:15   #2528
Još ni nemamo punomoći na račune jedno od drugog niti nam je to bitno/potrebno. Znamo tko kolko zarađuje i kolko potrošimo na režije ili svakodnevne gluposti.

Nemamo nekakvih posebnih štednji, ne trošimo na luksuz al opet udovoljimo si kad i kako želimo, sve u svemu nit imamo nit nemamo. Al nekak mi se čini da financije ne igraju nikakvu ulogu u našim životima, valjda smo skromni.
nervous wallaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 03:17   #2529
Ne zelim sumnjati, da sistem "odvojenih kasa" negdje funkcionira (skoro) savrseno.
Kod mene to ne bi islo.
Partnericu-ljubavnicu-zenu bih izabrao na nacin, da bi jedan od kriterija bio i zdrav odnos prema novcu.
Samo se ekstremnim primjerima moze docarati, sta zelim reci.
Jedan od primjera je i godisnji odmor.
Drugi primjer je i (na primjer) garderoba.
Ako ja zaradjujem nekoliko puta vise, i kupujem lijepe i skupe stvari, pa ne moze moja zena kupovati odjecu na Hrelicu!!

Ono, sto zelim reci: zajednicki zivot, zajednicki stan, zajednicka djeca, svi novci su zajednicki.
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 06:21   #2530
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Ako ja zaradjujem nekoliko puta vise, i kupujem lijepe i skupe stvari, pa ne moze moja zena kupovati odjecu na Hrelicu!!
Zašto ne, evo moj muž uglavnom nosi markirano jer je visok i jači i mrzi kupnju i probavanje i uvijek kupuje u 2, 3 dućana gdje zna da će nać. Ja imam stvari i iz Lidla i s pazara, a i iz skupih dućana. Kužim te ja što ti hoćeš reć, al to kako i gdje se netko odijeva stvarno nema veze niti visinom primanja niti sa zajedničkim novcem. Ili bi me muž trebao natjerat da kupujem majice u XYZ i donje rublje u Lisce iako je meni dobro i ono iz Kik-a isl...

Isto tako pitanje odvojenih računa ili "zajedničkog novca" nisu nužno odvojeni. To što svatko prima plaću na svoj račun ne znači da kad je dignemo ne možemo stavit na hrpu i potrošit na godišnjem ili u shoppingu ili gdje hoćeš zajednički bez gledanja tko je koliko stavio.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 08:00   #2531
@tilu

Stoji to, ali mislim da on želi reći da ako si on može priuštiti skuplju odjeću, njemu je totalno normalno da uletava svojoj dragoj/ženi/ljubavnici za odjeću.

Ja imam pristup računima, kako sam već rekao, jer ženu boli briga. Imam neki sistem gdje svoj račun koristim za sve (račune, kupnja preko interneta, dizanje gotovine, blabla), a njen držim kao ušteđevinu. U zadnjih mjesec dana potrošio sam cca 7000kn na neke dijelove za auto, to sam sa njenog računa digao

Ja ne znam kako bi mi brak funkcionirao da imamo odvojene račune. Imamo relativno sličnu plaću, a ja sa strane mogu zaraditi još dvije takve. Pare obično stavljam na svoj račun, rijetko kad na njen. A prije pola godine bacio sam je u minus circa 15 tisuća kada mi je hitno trebalo za posao. Naravno, kažem "Draga, ideš u minus 15 tisuća, vratim za mjesec dana to na račun.", ona me pogleda blago i kaže "Štogod" ...i tako funkcioniramo. Osim moje ušteđevine od kovanica. Znam skupiti u godinu dana kroz kovanice 5000 ili čak i više (sestra ima fotokopirnicu pa ima tog sitnog masu), i uvijek taj novac bude za neki moj side project (PC, Airsoft, auto, stol ili tako nešto) i uvijek se desi da to ode u neki namještaj, ormar....još nisam našao taktiku za to :klap:
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 09:04   #2532
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
@tilu

Stoji to, ali mislim da on želi reći da ako si on može priuštiti skuplju odjeću, njemu je totalno normalno da uletava svojoj dragoj/ženi/ljubavnici za odjeću.
I to je skroz ok, kao i svaki drugi poklon, ali glupo mi je recimo razmišljat da cipele od 200€ kupljene njegovim novcem žena gleda kao da je kupila svojim/njihovim novcem. Kojim? Zaradila ih time što spava s njim? Očisti nekad iza njega ili mu skuha ručak? Ne, kad mi muž priušti nešto samo za mene od svog novca onda to gledam kao njegov poklon i na neki način sam zahvalna jer taj novac nije morao ni trebao potrošiti na mene. Zajedničke stvari, uloženo u stan, auto, svakodnevne troškove, sve ono što ulažemo/trošimo zajedno i zajedno u tome uživamo je nešto drugo. Za to možemo imat zajednički fond ili račun i može biti "naš" novac. Vjerujem da me razumiješ, ne znam, tanka je granica... Poanta je samo u tome da nisam za to da se gleda kako se na ičiji zarađeni novac polaže pravo raspolaganja i trošenja kako ti dođe...

Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Ja imam pristup računima, kako sam već rekao, jer ženu boli briga. Imam neki sistem gdje svoj račun koristim za sve (račune, kupnja preko interneta, dizanje gotovine, blabla), a njen držim kao ušteđevinu. U zadnjih mjesec dana potrošio sam cca 7000kn na neke dijelove za auto, to sam sa njenog računa digao

Ja ne znam kako bi mi brak funkcionirao da imamo odvojene račune. Imamo relativno sličnu plaću, a ja sa strane mogu zaraditi još dvije takve. Pare obično stavljam na svoj račun, rijetko kad na njen. A prije pola godine bacio sam je u minus circa 15 tisuća kada mi je hitno trebalo za posao. Naravno, kažem "Draga, ideš u minus 15 tisuća, vratim za mjesec dana to na račun.", ona me pogleda blago i kaže "Štogod" ...i tako funkcioniramo. Osim moje ušteđevine od kovanica. Znam skupiti u godinu dana kroz kovanice 5000 ili čak i više (sestra ima fotokopirnicu pa ima tog sitnog masu), i uvijek taj novac bude za neki moj side project (PC, Airsoft, auto, stol ili tako nešto) i uvijek se desi da to ode u neki namještaj, ormar....još nisam našao taktiku za to :klap:
I to je skroz ok, i opet se vraćamo na taj sitan bitan detalj da u osnovi otprilike slično zarađujete. Ona nema potrebe da se osjeća kao da je ti uzdržavaš niti da je o tebi ovisna financijski niti da joj ti daješ džeparac za ne znam, uloške, ruž, torbu. I s tobom i bez tebe to može priuštit ako želi. To što ti plaćaš račune, kao što ih kod nas plaćam ja jer muž niti želi niti mu se da zamarati s uplatnicama, bankarstvom, datumima... je nešto skroz drugo i interni dogovor poput onog da se ja ne zamaram mijenjanjem ulja ili guma na autu...

Mislim da je u konačnici sve stvar para, dogovora, veze među ljudima. Netko jednostavno voli da druga osoba o njemu ovisi i da ima taj neki osjećaj brige pa i financijski. Isto tako neke osobe vole da ih se uzdržava i brine o njima i financijski. Ja nikad nisam bila takav tip i ne bi mogla bit u vezi u kojoj bi se osjećala kao teret nekome, pa makar taj uloženi novac bio nebitan za onog tko ga ulaže. Mislim da se nikad ne bi u takvoj vezi mogla osjećat slobodno, neovisno... koliko god se kaže da kućanice "zarade" svoju "plaću", u današnjem svijetu i klimi meni to nije prihvatljivo i ne znam što bi mi se moralo dogoditi u životu i koja bolest bi me natjerala da sav financijski teret prebacim na muža.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 09:39   #2533
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Mi imamo odvojene račune, ali plaće su nam skoro identične pa nema onog da meni ostane 4000 kn, a njemu 1000 kn ili obrnuto. Hrana, režije, internet, tu dijelimo troškove. Ostalo pokriva svatko svoje, a kad idemo na put tada potrošimo podjednako, pričamo otvoreno o tome i nije nam nikakav bad. Pa nisu pare sveta krava.
ček, ti si u braku ili vezi?
tom07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 11:34   #2534
Odvojeni računi, u svakom trenutku znamo tko ima koliko, bez nekih sumnji ili laganja.
predlagao sam zajedničke račune, ali eto, nikad nismo obavili to do kraja.
čak mi je sad i drago, jer npr možemo iznenaditi jedno drugo kupnjom, oavko bi odmah znao šta je i di kupila
štedimo tako da svako od nas kad sjedne plaća kresnemo parsto kuna na poseban račun, iz toga financiramo sve veće ''projekte''' tipa ljetovanje, zimovanje, putovanjam svadbe....
u dućkasu se sam pogledamo, ko će? ajde budem ja.. i te fore.
zasad funkcioniramo odlično!
mesojed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 14:04   #2535
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
I to je skroz ok, kao i svaki drugi poklon, ali glupo mi je recimo razmišljat da cipele od 200€ kupljene njegovim novcem žena gleda kao da je kupila svojim/njihovim novcem. Kojim? Zaradila ih time što spava s njim? Očisti nekad iza njega ili mu skuha ručak? Ne, kad mi muž priušti nešto samo za mene od svog novca onda to gledam kao njegov poklon i na neki način sam zahvalna jer taj novac nije morao ni trebao potrošiti na mene. Zajedničke stvari, uloženo u stan, auto, svakodnevne troškove, sve ono što ulažemo/trošimo zajedno i zajedno u tome uživamo je nešto drugo. Za to možemo imat zajednički fond ili račun i može biti "naš" novac. Vjerujem da me razumiješ, ne znam, tanka je granica... Poanta je samo u tome da nisam za to da se gleda kako se na ičiji zarađeni novac polaže pravo raspolaganja i trošenja kako ti dođe...



I to je skroz ok, i opet se vraćamo na taj sitan bitan detalj da u osnovi otprilike slično zarađujete. Ona nema potrebe da se osjeća kao da je ti uzdržavaš niti da je o tebi ovisna financijski niti da joj ti daješ džeparac za ne znam, uloške, ruž, torbu. I s tobom i bez tebe to može priuštit ako želi. To što ti plaćaš račune, kao što ih kod nas plaćam ja jer muž niti želi niti mu se da zamarati s uplatnicama, bankarstvom, datumima... je nešto skroz drugo i interni dogovor poput onog da se ja ne zamaram mijenjanjem ulja ili guma na autu...

Mislim da je u konačnici sve stvar para, dogovora, veze među ljudima. Netko jednostavno voli da druga osoba o njemu ovisi i da ima taj neki osjećaj brige pa i financijski. Isto tako neke osobe vole da ih se uzdržava i brine o njima i financijski. Ja nikad nisam bila takav tip i ne bi mogla bit u vezi u kojoj bi se osjećala kao teret nekome, pa makar taj uloženi novac bio nebitan za onog tko ga ulaže. Mislim da se nikad ne bi u takvoj vezi mogla osjećat slobodno, neovisno... koliko god se kaže da kućanice "zarade" svoju "plaću", u današnjem svijetu i klimi meni to nije prihvatljivo i ne znam što bi mi se moralo dogoditi u životu i koja bolest bi me natjerala da sav financijski teret prebacim na muža.
Ja opet ne mogu zamisliti život s mojim i njegovim novcima i mada zarađuje dvostruko više od mene uopće nemam dojam da me sponzorira. Uvijek prvo potrošim svoju plaću, pa načmem njegovu. Jer gotovo sve plaćam naprosto stoga što imam puno kraći posao i više vremena. Imamo više nego dovoljno, pa sam i odbila puno bolje plaćen posao. Da nam bude ljepše i ugodnije, komfornije. Oboma. Također mi još nikada nije palo na pamet pitati ga oko bilo kojeg uobičajenog troška, uključivo i moju garderobu, a često i njegovu, obuću, kozmetiku i sve slično tekuće. Potpuni sam ministar financija i sumnjam da on uopće zna koliko novca imamo na računima. A valjda bi znao da ga zanima. Zadnji razgovor oko novca smo vodili pred više od dvije godine, kada je napeo ispuniti si dječačku želju i kupiti na kredit preskupi auto. Ne stoga što se odričemo čega, nego jer sam uvjerena da je besmisleno imati skupi auto koji osim za godišnji i pokoje putovanje stalno stoji u garaži. Jer je moj stari dva koraka od ulaza u zgradu....
violeta1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 16:13   #2536
Odvojeni računi, nemamo punomoći, samo okvirno znam koliko ona zarađuje i okvirno znam koliko ja zarađujem. Režije plaća ona, troškove vezane uz klince plaćam ja, svatko svoju odjeću i zadovoljstva i svoj auto. Svakodnevni špeceraj kak je kome usput do dućana.

Dogovaramo se oko većih nabavki tipa putovanja, namještaja i auta. Nemam pojma koliko love ima na štednji
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 21:54   #2537
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Odvojeni računi, nemamo punomoći, samo okvirno znam koliko ona zarađuje i okvirno znam koliko ja zarađujem. Režije plaća ona, troškove vezane uz klince plaćam ja, svatko svoju odjeću i zadovoljstva i svoj auto. Svakodnevni špeceraj kak je kome usput do dućana.

Dogovaramo se oko većih nabavki tipa putovanja, namještaja i auta. Nemam pojma koliko love ima na štednji
zašto nemate punomoć? meni je to znak nepovjerenja
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 22:06   #2538
Žene koje zarađuju više u principu rijetko razmišljaju o zajedničkoj kasi. Ako muškarac zarađuje više onda su novci zajednički.
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 22:29   #2539
Ja imam skoro pa duplo vecu placu od muza iimamo zajednicko sve. Pinovi,kartice...sve znamo. Meni je nepojmljivo s nekim dijeliti zivot a lovu da ima svatko svoju. To mi je proracunato.
zgode3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 22:32   #2540
Mislim da nema sriče di su odvojeni računi, treba svatko dati jednako u mjesečnu potrošnju ako slučajno netko potroši nešto više, ne pretjerano više a kad ima razloga zašto se to dogodilo, ne krije to, smatram da ne treba stvarati dramu oko toga. Druga stvar je ako netko uvijek prilično više potroši nego što bi trebalo tada treba ozbiljno porazgovarati al brojiti svaku kn, moji novci, tvoji novci nema tu budućnosti. To je kao da kažete moje dijete, tvoje dijete a dijete je zajedničko. Prije braka se uvijek može napraviti predbračni ugovor u slučaju da stvari završe drugačije nego što je planirano (nažalost danas se to često događa) da bi se zaštitili, tj. zaštitili imovinu koju smo stekli ili naslijedili prije ulaska u bračnu zajednicu. Tako ja gledam na stvari premda svatko ima pravo na svoj put....
Josephine Anne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:01.