Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2013., 17:04   #1001
može meni netko konkretno dati odgovor: naime ovako zanima me da li poslovi tipa čišćenje pranje suđa rad u skladištu tj unskilled job su dovoljno plaćeni da se može živjeti, jer od tuda se kreće s obzirom da se ne zna jezik? jer negdje sam pročitao da se ne može dobiti dozvola ako nema dovoljna sredstava za život pa što kad neće trebati dozvole?
zoki-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 13:22   #1002
Juden, svaka čast na tome što si tako konkretno i živopisno podijelio iskustva s nama!
Ako znaš, kako je najbolje tražiti stan za iznajmit, preko oglasnika ili direktno preko nekih zadruga? Ovo pitam za slučaj kad si pridošlica i još nemaš švedski osobni broj nego dolaziš tražiti posao. Sve pod uvjetom, naravno, da uđemo u EU i da sa SWE bude sve OK.
P.S. Ne mogu a da te ne pohvalim na odličnom i vrlo pismenom hrvatskom jeziku. Stvarno fascinantno za nekog tko je "rođeni" Šveđanin
Leanes is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 14:25   #1003
Quote:
zoki-25 kaže: Pogledaj post
može meni netko konkretno dati odgovor: naime ovako zanima me da li poslovi tipa čišćenje pranje suđa rad u skladištu tj unskilled job su dovoljno plaćeni da se može živjeti, jer od tuda se kreće s obzirom da se ne zna jezik? jer negdje sam pročitao da se ne može dobiti dozvola ako nema dovoljna sredstava za život pa što kad neće trebati dozvole?
Takvi poslovi su dovoljno plaćeni za živjeti u nekom zabačenom dijelu grada i da ti ostanu neki novci da ti trošiš.

Sve zavisi koliki si trošadžija, znam ja tipa Hercegovca koji radi u Švedskoj fizikalije za koje treba samo sirova snaga, jede svaki dan paštete, kupuje po kineskim šopovima samo neophodno, nikad nije izašao naveče u provod pa za 5 godina dođe kući u Bosnu sa novim Mercedesom.

Zavisi koliki su tvoji prohtjevi, da li držiš do sebe i ostalo..


Quote:
Leanes kaže: Pogledaj post
Juden, svaka čast na tome što si tako konkretno i živopisno podijelio iskustva s nama!
Ako znaš, kako je najbolje tražiti stan za iznajmit, preko oglasnika ili direktno preko nekih zadruga? Ovo pitam za slučaj kad si pridošlica i još nemaš švedski osobni broj nego dolaziš tražiti posao. Sve pod uvjetom, naravno, da uđemo u EU i da sa SWE bude sve OK.
P.S. Ne mogu a da te ne pohvalim na odličnom i vrlo pismenom hrvatskom jeziku. Stvarno fascinantno za nekog tko je "rođeni" Šveđanin
Preko oglasnika ti je za početak najbolje, da vidiš neke okvirne cijene.

Što se jezika tiče, to je više zato što su me roditelji forsirali da učim naš jezik. Kako sam gledao sve ExYu kanale sad pričam neku mješavinu HR-SR jezika. Da su me pustili da se utopim u masu, bio bi kao OVAJ momak..








Nemojte mi zamjerit ako nisam odgovorio na neki post, jer stvarno ne znam ništa oko hrvatskih diploma i pojedinih poslova. Moraćete potražiti pomoć od nekoga drugoga jer ne želim davat krive informacije. Možete me slobodno pitati ako imate neko pitanje koje se tiče života u SWE, pošto sam ionako na odmoru ovih dana.
Juden is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 14:54   #1004
Pitanje je vezano za svedske decke ako ima ko da odgovori

Jel ustaljena praksa kod njih da budu sa poprilicno starijim zenama? Bila sam skoro u Gothenburgu kod prijateljice, prilazi neki momcic po mojoj procjeni 17-18 godina i kaze da mu se svidjamo, da li bi htijele da sa njim izadjemo na dejt??! A recimo da smo duplo starije od njega.

Moji utisci iz Svedske su odlicni, cista i jako lijepa zemlja
peggica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 16:01   #1005
Quote:
peggica kaže: Pogledaj post
Pitanje je vezano za svedske decke ako ima ko da odgovori

Jel ustaljena praksa kod njih da budu sa poprilicno starijim zenama? Bila sam skoro u Gothenburgu kod prijateljice, prilazi neki momcic po mojoj procjeni 17-18 godina i kaze da mu se svidjamo, da li bi htijele da sa njim izadjemo na dejt??! A recimo da smo duplo starije od njega.

Moji utisci iz Svedske su odlicni, cista i jako lijepa zemlja
Još uvijek?

Ta spika da izlaziš sa mnogo starijom djevojkom je prije bila aktualna, dok sam ja bio teenage, nisam znao da je još uvijek. Nije ništa čudno, Švedi su takvi, ako im se sviđaš prićiće ti, sasvim opušteno. Pošto su oni svi manje više liberalni, ženama takav vid druženja odgovara, a naročito što ima mnogo žena koje su +30 a nisu u braku..u glavnom ništa neobično.

Sjećam se da sam i ja bio u toj fazi.. meni bilo 18 a njoj 33, i dan danas se čujemo pokenad.
Juden is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 16:22   #1006
[QUOTE=Juden;42977906]

Preko oglasnika ti je za početak najbolje, da vidiš neke okvirne cijene.

Što se jezika tiče, to je više zato što su me roditelji forsirali da učim naš jezik. Kako sam gledao sve ExYu kanale sad pričam neku mješavinu HR-SR jezika. Da su me pustili da se utopim u masu, bio bi kao OVAJ momak..

Joooj koji lik

Ma svaka čast tvojim roditeljima, a i tebi, pravo si osvježenje na ovom forumu
nego, mene zanima pošto si ti dosta mlad pa su ti utisci iz škole dosta svježi, da napišeš malo o školovanju. Ja imam osnovnoškolsku djecu pa sad malo proučavam i po onom što sam pročitala meni se švedski sistem čini super. Ali, onda se naravno po raznim forumima javljaju ljudi koji tvrde da su švedske škole prelagane, ovo, ono... baš me znanimaju tvoja iskustva i jesi li recimo išao u razred s nekom od djece imigranata - kako su se snašli, koliko im je trebalo da svladaju jezik i tako to. Eto, da imaš zabavu dok si na odmoru...

Zadnje uređivanje Leanes : 06.01.2013. at 16:24. Reason: tipfeleri
Leanes is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 16:56   #1007
Škola nije teška uopšte. U glavnom princip je u tome da se svaki, ali svaki dan uči pomalo. Nešto se ponovi, spremi, nauči.. I bez puno muke si među najboljima u razredu.

Kad sam bio u ZG skoro vidim u osnovnoj pretpostavljam to je 8 razred ne znam sad tačno, učenici ništa ne rade po par tjedana i onda za par dana trebaju da nauče 20 lekcija. Ne ide to tako.

Ja, a i većina ljudi koje tamo znam smo stekli radne navike jer su nas od početka forsirali da svaki dan radimo i rasporedimo pravilno. A pošto je škola ionako manje obimna od balkanske, ne ispada uopšte puno teško. Za jezik ti je potrebno 1-2 godine da počnu da se izražavaju na Švedskom ali tu bude grešaka, da to sve utvrde treba više. Šveđani imaju jednu poslovicu, tebi švedski jezik ide super tek kad počneš da sanjaš na tom jeziku. Za takvu stvar treba više vremena..



Moj razred i moj generation skolan (nas ukupno 150 možda, po razredu 20) je bio 60%-40% šveđani : stranci. Dakle po brojnosti Švedska, Turska, Srbija, Bosna, Sirija, Irak, Kosovo i Albanija, Iran, ostale Balkanske zemlje, Poljska, Somalija i ostalo..

Što se školstva tiče, dosta je do toga kakav je rejting škole. Brat mi je kratko išao u školu gdje su većina bili imigranti, i u usporedbi sa mnom (išao sam u bolju školu) vidi se da ja imam bolje osnovno obrazovanje od njega. U školama se uči da se nauči i da ti to može služiti u životu.

Opet, ako je neko lijen, ne pomaže mu nijedna škola. Obrazovanje se može steći i u školi sa najnižim rejtingom, samo što je teže, jer je u takvim školama mnogo više onih koji dođu samo zbog diplome da bi mogli da idu dalje, čitaj: škola i obrazovanje ih ne zanima. U takvom okruženju ima poroka svih mogućih vrsta.

S druge strane, znam osobe koje su završile najgore osnovne i srednje škole, samo što su te osobe vrijedno radile u školi u odnosu na ostale, pa su upisali odlične fakultete i završili ih. Sve je od osobe do osobe.
Juden is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 17:28   #1008
@ Juden

Kakvo zdravstvo u Svedskoj? Da li je sustav slican onom u Hrvatskoj i Dojclandu?
Zanima me jel se novci za zdravstvo odmah izdvajaju iz placa?

Postoji li minimalna placa/satnica u Swe? Ako da, koliko iznosi?
exception is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 17:29   #1009
Pohvale Judenu i od mene, odličan si (pravi odlikaš sigurno )!
Pa već kad si na godišnjem da iskoristimo do kraja tu tvoju dobru volju.
Vidim da si ovoj curi sa kemijskim faksom preporučio manji grad, da li možeš nešto reći nama s obiteljima koji bi selili u Švedsku nekih par gradića koji su dobri za obiteljski život, posao, vrtić, školu... ili neki dio Švedske u koji bi možda bilo bolje otići? Ja sam odrasla u malom gradu i sada živim u malom gradu i sviđa mi se taj život, nisam baš ljubtelj života u velikom gradu (malograđanka ). Imaju li možda ljudi u manjim gradovima veću odbojnost prema strancima?
mirelici is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 18:55   #1010
Quote:
exception kaže: Pogledaj post
@ Juden

Kakvo zdravstvo u Svedskoj? Da li je sustav slican onom u Hrvatskoj i Dojclandu?
Zanima me jel se novci za zdravstvo odmah izdvajaju iz placa?

Postoji li minimalna placa/satnica u Swe? Ako da, koliko iznosi?
Na papiru stoji da imamo najbolje zdravstvo na svijetu. U praksi, baš i nije tako, ogromne gužve, redovi i sve ostalo. Ja znam ponijeti laptop i deku kad idem kod doktora, povijem se i gledam film, jer je pitanje kad ću doći na red. Mojim roditeljima izdvavaju odmah iz plate.

Bogat je čovjek koji ovdje ima novaca da popravlja zube na primjer i za to treba mnogo para, dobra stvar što sa zubima nisam imao problema.

Ne postoji minimalna satnica u švedskoj na državnoj razini, već se ona utvrđuje sa unijama koje su u tvom sektoru. Primjer radiš u marketu, tvoja satnica će biti utvrđena od strane handelsanställdas förbund unije.


Quote:
mirelici kaže: Pogledaj post
Pohvale Judenu i od mene, odličan si (pravi odlikaš sigurno )!
Pa već kad si na godišnjem da iskoristimo do kraja tu tvoju dobru volju.
Vidim da si ovoj curi sa kemijskim faksom preporučio manji grad, da li možeš nešto reći nama s obiteljima koji bi selili u Švedsku nekih par gradića koji su dobri za obiteljski život, posao, vrtić, školu... ili neki dio Švedske u koji bi možda bilo bolje otići? Ja sam odrasla u malom gradu i sada živim u malom gradu i sviđa mi se taj život, nisam baš ljubtelj života u velikom gradu (malograđanka ). Imaju li možda ljudi u manjim gradovima veću odbojnost prema strancima?
Manji grad = zatvorenije stanovništvo.

Jednom davno su se pametni šveđani dogovorili da se mora uraditi repopulacija zemlje i naseljavanje nenastanjenih krajeva. Šveđani su težili tome da imamo jednu metropoplu (Stockholm), dva velika grada (Goteborg, Malmö), a ostali gradovi su ti manji.

Imaš mnogo gradova koji imaju po 20-30 000 stanovnika i sl, sve ti je to slično, s tim da na jugu ima više naših ljudi, a na sjeveru ćeš u zadnje vrijeme lakše dobiti posao.



E sad, ne znam da li je djeci ok da odrastaju u sredini gdje niko ni sa kim ne priča, sami i otuđeni, uz 6 mjeseci non stop svjetla i 6 mjeseci mraka, jer ostaloga nema na sjeveru.

Zadnje uređivanje Juden : 06.01.2013. at 19:32.
Juden is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 19:40   #1011
Quote:
exception kaže: Pogledaj post
@ Juden

Kakvo zdravstvo u Svedskoj? Da li je sustav slican onom u Hrvatskoj i Dojclandu?
Zanima me jel se novci za zdravstvo odmah izdvajaju iz placa?

Postoji li minimalna placa/satnica u Swe? Ako da, koliko iznosi?
Pitanje za Juden, al da nadopunim svojim iskustvom. Nisam nikad vidjela guzvu i redove kod doktora (jedino na hitnoj mozes cekati do besvjesti). Kod lijecnika ne mozes doci kad ti se prohtje nego moras naruciti vrijeme, a onda ces u to vrijeme biti i prozvan. Lijecnici su uglavnom jako ljubazni, obicno ce oni sami izaci na hodnik, pruziti ti ruku i predstaviti se.
Zdravstveno se ne izdvaja iz place. Na bruto placu placas porez oko 32 posto (koliko tocno, ovisi o opcini u kojoj zivis). Poslodavac jos placa oko 30 posto davanja u koje je ukljuceno i zdravstveno.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 19:43   #1012
Quote:
Juden kaže: Pogledaj post
Porezi veliki, plate su solidne. Recimo ja kao radnik sa friškim fakultetom koji sam tek završio u svojoj struci moja plata nakon poreza je 3100 eura.
Ja bih te molila da ipak potkrijepiš ovu tvrdnju nečim. Moj muž je Šveđanin, radi zadnje tri godine, iako je i prije radio, no ne u struci, IT, završio KTH, za veliku telekom tvrtku, plaća prije poreza mu je 33 000 kruna, nakon poreza mu ostane oko 21000. Gdje je on pogriješio? I ozbiljno te pitam, ne pokušavam provocirati, zanima me najiskrenije trebam li mu reći da traži drugi posao jer nam sad kad smo dvoje taj novac nije baš neki luksuz. On je dojma da je realistična plaća, ti sad kažeš da početnik direktno s faksa mora dobiti 26 000 nakon poreza?
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 19:49   #1013
Jos nesto o obrazovanju. U Hrvatskoj se obrazovanje jos uvijek bazira na punjenju mozga informacijama. U Svedskom obrazovanju vazni su i drugi aspekti - rad u manjim grupama, studijske posjete, prouciti nesto i sam zakljuciti, rasprave itd. Koliko ce netko znanja steci u skoli ovisi u vecoj mjeri o samom uceniku. Nema padanja razreda pa ce svi zavrsiti recimo osnovnu skolu - i oni koji nisu savladali tablicu mnozenja i oni koji nikad nisu procitali neku knjigu. Ali i takvima je omoguceno da nastave obrazovanje.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 20:09   #1014
Quote:
avid kaže: Pogledaj post
Ja bih te molila da ipak potkrijepiš ovu tvrdnju nečim. Moj muž je Šveđanin, radi zadnje tri godine, iako je i prije radio, no ne u struci, IT, završio KTH, za veliku telekom tvrtku, plaća prije poreza mu je 33 000 kruna, nakon poreza mu ostane oko 21000. Gdje je on pogriješio? I ozbiljno te pitam, ne pokušavam provocirati, zanima me najiskrenije trebam li mu reći da traži drugi posao jer nam sad kad smo dvoje taj novac nije baš neki luksuz. On je dojma da je realistična plaća, ti sad kažeš da početnik direktno s faksa mora dobiti 26 000 nakon poreza?
Moja pogreška jer sam pisao u brzini, mislio sam prije poreza, nakon poreza je za 28-30% manja, ne znam sad tačne brojke.
Juden is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 20:31   #1015
Juden i Gortyna tack na odgovoru. Trebamo svi srediti zubalo prije odlaska u Svedsku hehehe.

Ovaj SFI program na njega mogu ici sve osobe koje se dosele u Svedsku? I to postoji u svakom malo vecem gradu. Gledam malo statistiku i Halland je zupanija sa najmanjom nezaposlenoscu, tamo bi najradije i isao. Koliko satnicu otprilike moze ocekivati neki doseljenik s malim znanjem svedskog u npr nekom supermarketu? Sad znam da ne postoji minimal wage na drzavnoj razini.
exception is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 20:44   #1016
Vi koji želite u Švedsku nakon ulaska u EU morate biti svjesni da nema u tome baš toliko automatizma koliko se kod nas u medijima provlači. Ja imam prijateljicu iz Mađarske koja je morala napustiti Švedsku jer nije uspjela pronaći posao, a njen dečko je student i nije je mogao uzdržavati (ni na papiru ni u stvarnosti). Ima tu jako puno detalja. Da biste kao državljanin EU dobili Personnummer morate dokazati ili da imate sredstva za uzdržavati se ili ponuđen posao. Caka je u tome što naći posao bez tog broja nije ni približno toliko lako koliko ljudi misle, pa završavaju kao beskućnici po Stockholmu. Jer obično kog ne zanima taj broj ne zanima ni opcija da ti ponudi legalni ugovor koji ćeš nositi na poreznu upravu. A bez toga ne možete otvoriti ni račun u banci ni ništa. Ne možeš ni na SFI. Nemojte ići grlom u jagode, naučite švedski koliko se da prije i tražite posao još iz Hrvatske, ne znam baš puno sretnih priča s takvim na vrat na nos dolascima iz EU.
Na SFI može svatko tko ima personnummer, ali bonus za položeni ispit u godini dana dobiješ samo ako si imigrirao kao izbjeglica ili član obitelji. Sama činjenica da moraju plaćati ljudima da tamo nešto nauče ti puno govori o tome kak to funkcionira Ja sam sad položila A2 u školi stranih jezika i idem na B1 tečaj pa se nadam da dok mi se riješi cijela papirologija neću ni morati na to nego moći odmah dalje. Da biste mogli nostrificirati diplomu morate imati položeni neki bitno viši stupanj, ali zasad dobivam oprečne informacije što, ovisno pitam ili fakultet ili strukovnu udrugu. Nažalost, za moju struku izgleda da ništa dok ne položim maturu iz švedskog
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 21:31   #1017
Quote:
avid kaže: Pogledaj post
Vi koji želite u Švedsku nakon ulaska u EU morate biti svjesni da nema u tome baš toliko automatizma koliko se kod nas u medijima provlači. Ja imam prijateljicu iz Mađarske koja je morala napustiti Švedsku jer nije uspjela pronaći posao, a njen dečko je student i nije je mogao uzdržavati (ni na papiru ni u stvarnosti). Ima tu jako puno detalja. Da biste kao državljanin EU dobili Personnummer morate dokazati ili da imate sredstva za uzdržavati se ili ponuđen posao. Caka je u tome što naći posao bez tog broja nije ni približno toliko lako koliko ljudi misle, pa završavaju kao beskućnici po Stockholmu. Jer obično kog ne zanima taj broj ne zanima ni opcija da ti ponudi legalni ugovor koji ćeš nositi na poreznu upravu. A bez toga ne možete otvoriti ni račun u banci ni ništa. Ne možeš ni na SFI. Nemojte ići grlom u jagode, naučite švedski koliko se da prije i tražite posao još iz Hrvatske, ne znam baš puno sretnih priča s takvim na vrat na nos dolascima iz EU.
Na SFI može svatko tko ima personnummer, ali bonus za položeni ispit u godini dana dobiješ samo ako si imigrirao kao izbjeglica ili član obitelji. Sama činjenica da moraju plaćati ljudima da tamo nešto nauče ti puno govori o tome kak to funkcionira Ja sam sad položila A2 u školi stranih jezika i idem na B1 tečaj pa se nadam da dok mi se riješi cijela papirologija neću ni morati na to nego moći odmah dalje. Da biste mogli nostrificirati diplomu morate imati položeni neki bitno viši stupanj, ali zasad dobivam oprečne informacije što, ovisno pitam ili fakultet ili strukovnu udrugu. Nažalost, za moju struku izgleda da ništa dok ne položim maturu iz švedskog
to je opće poznata stvar da za strane državljanje (koji dolaze npr. iz druge zemlje članice) postoji rok od mislim 3 mjeseca (švedska 6) da se nađe posao. Ako nakon tog roka nisi našao posao, moraš dostaviti podatke da imaš novaca za uzdržavanje i platiti si zdravstveno osiguranje. U suprotnom te imaju pravo izbaciti van po zakonu (upravo ono što je napravio Sarkozy sa Romima u Francuskoj)...

Right to work immediately
As an EU citizen, you are entitled to start working as soon as you enter Sweden. You do not have to wait until you have registered or received approval of registration.
http://www.migrationsverket.se/info/5977_en.html

o kakvom ti Personennumeru pričaš?
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 21:49   #1018
Parademann, slobodan si 1.7 otići u Švedsku i raditi što god hoćeš dok ne nađeš posao ili budeš zamoljen da napustiš zemlju. Ja ti samo govorim što se događa stvarnim ljudima i kako sve to nije baš tako jednostavno. To što ti imaš pravo raditi ne znači da će te netko zaposliti. Nije protuzakonito zaposliti osobu bez tog broja, no uvelike potcjenjuješ koliko je u Švedskoj nezaposlenih redovnih imigranata (izbjeglica i članova obitelji), kojima država plaća troškove prvog zaposlenja i mnoge druge beneficije. Malo kojem poslodavcu se za neki opći posao isplati uzeti nekog tko je tek tako stigao i nema čak ni taj broj, koji je temelj svake identifikacije u Švedskoj i ne možeš bez njega ama baš ništa, ni unajmiti stan, ni otvoriti račun u banci, jedva da možeš na javni wc. Guglaj pa ćeš vidjeti, zašto da ti ja to objašnjavam ako ti želiš imigrirati u Švedsku
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 22:25   #1019
@avid: ako ćemo tako gledati onda ne treba niti pokušavati...ne podcjenjujem broj nezaposlenih (on je trenutno 376000) i zato mi Švedska nije broj 1 za emigraciju (to je Norveška, ukoliko bude moguće)

moraš shvatiti da je u hrvatskoj mnogima loše a švedska predstavlja priliku...pa ih ne treba obeshrabrivati....ali je i dobro biti realan...hoću reći da se tvoja zavrzlama sa tim brojem da sigurno riješiti, kao što ju je riješilo i njih 72.865 Poljaka koji tamo i rade i žive.
http://en.wikipedia.org/wiki/Immigration_to_Sweden

http://www.skatteverket.se/privat/fo...800098588.html

Zadnje uređivanje parademann : 06.01.2013. at 22:38.
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 22:34   #1020
Ne velim ja da ne treba pokušavati, ali vidim da se tu javljaju ljudi koji bi odveli djecu osnovnoškolske dobi u Švedsku i onda tražili posao skladištara. Meni to zvuči kao recept za katastrofu.

A baš je nedavno objavljeno da je prošle godine izdano i oko 17 000 radnih dozvola za ne-EU državljane. Dakle nije da je u Švedsku nemoguće doći čak ni ne-EU, kamoli EU, ali to ne znači da to ide tako da se ti spakiraš i dođeš

Nisam izmislila da ljudi masovno dolaze i onda spavaju po cesti: http://www.thelocal.se/33676/20110509/#.UOnstuTasr4
Ovo je iz 2011. Bio je nedavno o tome članak u stockholmskim dnevnim novinama, to je iz dana u dan sve gore. Ljudi dolaze navučeni baš tim nekim pričama o tome kako ti kao EU državljanin dođeš i država ti prostre crveni tepih.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:40.