Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2004., 18:16   #1
Celijakija

zabrinut sam za svoje dijete... ima neke simptome... ko zna nešto više o toj bolesti?
__________________
- previše ljudi premalo misli -
SandmanRI is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2004., 20:01   #2
Vjerojatno mislis na celijakiju?

To je kronična bolest crijeva, koja nastaje zbog neponošenja glutena. Ako se gluten odstrani iz prehrane, dolazi do prestanka simptoma. Pojava bolesti je obicno povezana s pocetkom uzimanja hrane koja sadrzi gluten.

Razvoj je postepen, simptomi su na pocetku nespecificni. Stolice su ceste i mekane. Dijete zaostaje i gubi na tezini.

Glavni simptom je kronicni proljev, stolice su obilne, mastne, pjenusave i jako smrdljive. Trbuh postaje velik i mlohav. Dijete postaje razdrazljivo.

Akutna faza bolesti se lijeci kao i sve ostale proljeve (rehidracija+nadomjestak glukoze i elektrolita). Postepeno se prelazi na bezglutensku dijetu, koja ne sadrzava nikakvu hranu od psenice, razi i jecma.

Prognoza je dobra ako se ispravno lijeci i pridrzava dijete.

Najbolje je dijete odvesti lijecniku, koji ce napraviti laboratorijske, rentgenske i histoloske nalaze (ako ce biti potrebno). Nadam se da ce biti sve uredu !

Evo nasla sam ti i linkic: celijakija
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 18:40   #3
Celijakija

sto znate o celijakiji ili ti glutenskoj alergiji? jel se moze ikako izljeciti i koliko je potrebno pridrzavati se dijete? sa svim zaprskama i raznim psenicnim dodacima tesko je znati sto se jede.

piva jel se smije??
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 19:07   #4
Ne znam puno, ali znam da se ne moze izlijeciti i potrebno je strogo pridrzavati se dijete.

Mozda se javi netko tko zna vise.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 19:14   #5
nije dozvoljena piva zbog jecma.

nedavno sam procitala statistiku koja me iznenadila...da 1 od 300 Hrvata ima celijakiju.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 11:22   #6
bio sam u svedskoj nedavno i na njihovim policama u ducanima ima cijela paleta glutein free namirnica od paste,brasna za home made kruh,instant juha do glutein free muslija.

cak u mcdonaldsu (u koji sam svratio na wc ne jesti) postoje glutein free hamburgeri.

kod nas mislim da nema nista a postoji problem
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 14:18   #7
Celijakija je bolest probavnog sustava kod koje dolazi do oštećenja tankog crijeva i ometanja u apsorpciji nutrijenata iz hrane, a uzrokovana je preosjetljivošću na gluten. Osobe oboljele od celijakije ne toleriraju gluten, protein koji se nalazi u pšenici, raži, ječmu i zobi. Kada takve osobe konzumiraju hranu koja sadrži gluten, njihov imuno sustav reagira na način da oštećuje tanko crijevo. Zapravo, dolazi do oštećenja resica (villi) koje su smještene na ovojnici tankog crijeva, a koje su odgovorne za apsorpciju nutrijenata. Bez obzira na kakvoću i količinu obroka, oboljeli postaju pothranjeni.
S obzirom da kod celijakije vlastiti imuno sustav uzrokuje oštećenje, te da ne dolazi do apsorpcije nutrijenata, bolest se istovremeno klasificira i kao autoimuna i kao malapsorpcijska bolest. Celijakija je genetička bolest te zahvaća sve dobne skupine i oba spola, može se javiti u ranom djetinstvu (odmah nakon upoznavanja djeteta s hranom koja sadrži gluten) ili kasnije, izazvana stresom, infekcijama, u postoperativnom razdoblju isl.
Simptomi celijakije razlikuju se od oboljelog do oboljelog, a mogu uključivati: napuhavanje i bol u trbuhu, kroničnu dijareju, gubitak tjelesne mase, plinove, svijetlu stolicu, bolove u kostima, grčeve mišića, umor, usporen rast, bolove u zglobovima, napadaje, trnce u rukama i nogama, afte, osip kože, gubitak boje zubi i oštećenje zubne cakline, izostanak menstruacije...
Anemija, usporen rast, gubitak tjelesne mase, znakovi su malnutricije – ne-dobivanja dovoljno nutrijenata. Malnutricija je problem za svakoga, a osobito za djecu jer ona trebaju adekvatan unos nutrijenata da bi se pravilno razvila.
Jedina sigurna terapija kod celijakije je gluten-free dijeta, odnosno prehrana koja se sastoji od konzumiranja namirnica koje ne sadrže gluten. Važno je napomenuti da ne postoji određena doza glutena koja će izazvati oštećenja tankog crijeva ili simptome bolesti, stoga je iz prehrane potrebno izbaciti sve namirnice koje sadrže gluten, bez obzira na njegovu količinu u određenoj namirnici.
Prehrana koja isključuje gluten znači izbjegavanje svih vrsta namirnica koje sadrže pšenicu, raž, ječam i zob, drugim riječima, pahuljice, žitarice, tjesteninu i mnogu procesuiranu hranu. Skriveni izvori glutena uključuju aditive, konzervanse i različite stabilizatore koji se nalaze u procesuiranoj hrani, lijekovima i sredstvima za održavanje higijena usta.
Potrebno je naglasiti da gluten-free dijeta nije nimalo štetna za organizam, gluten kao protein nije esencijalan i aminokiseline koje ga sačinjavaju su zamjenjive brojnim drugim prehrambenim izvorima.
Uz gluten-free dijetu, kao dio terapije, oboljeli od celijakije često trebaju dodatnu suplementaciju vitamina i minerala. Često se preporuča poseban unos željeza i folne kiseline; u nekim slučajevima i jednog iz grupe B vitamina. Ponekad je potrebna zamjena za tekućinu i elektrolite, uključujući kalcij, kalij i magnezij. I žene i muškarci s slabom gustoćom kostiju zahtijevaju dodatnu suplementaciju vitamina D.
Nadam se da nisam bio preopširan, a što se tiče bezglutenske hrane ima je i kod nas dobar izbor u specijaliziranim trgovinama zdravom hranom pa i u bolje opskrbljenim trgovinama Konzuma. Bar je tako kod nas u Poreču (ili je to samo zato što konkurencija ima dobar izbor)..
__________________
"Please, take my advice, I'm not using it..!"
Crno_Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 13:43   #8
Celijakija

Evo ja bolujem od te bolesti......(već 6 ipol godina).Znam i previše o njoj ali znam da to nije ni 2% od onoga što ta bolest zapravo je i što ona sve može prouzročiti....Ovdje stavljajte komentare i upite a može i neke bezglutenske recepte......
poiuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 00:46   #9
Evo, ja ne znam baš previše o tome, jedino znam da je to intolerancija na gluten. Možda neki link na neku dobru stranicu?
Inače, i ja sam intolerantna na neke stvari; na pšenicu, na ječam, na raž, na kukuruz, na ananas, na soju, nešto manje na ovčje mlijeko
I ne bi mi bilo toliko teško hraniti se po tom režimu, ali ono što mi je dozvoljeno intolerancijom, nije mi dozvoljeno zbog kronične kandide
Tako da će mi sad biti jako, jako teško.
Sretno i tebi!
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 00:48   #10
Imas li ukrizenu intoleraciju i laktoze ili je samo gluten problem?

KAko su ti dijagnosticirali glutensku enteropatiju? Imas li simptoma? Uspjevas li se pridrzavati pravila u prehrani?

Ima li jos netko u familiji?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 17:39   #11
Quote:
Noemi kaže:
Imas li ukrizenu intoleraciju i laktoze ili je samo gluten problem?

KAko su ti dijagnosticirali glutensku enteropatiju? Imas li simptoma? Uspjevas li se pridrzavati pravila u prehrani?

Ima li jos netko u familiji?

Zasad je samo gluten u pitanju ......otkrila sam prije 6 godina zbog bolova u trbuhu(prvo su mislili da je sljepo crjevo...a kad ono celijakija )!što se tiče prehrane jako se pazim i dosada mislim da nisam ništa prekršila osim onog glupog brašna na kojem piše da je bezglutenko a nedavno je udruga analizom utvrdila da i ono sadrži koliko se sjećam 32 mg/kg glutena .......što se tiče moje familije ja sam prva ali nikad se nezna tko ju još posjeduje.....pa vrjeme će pokazati svoje.... .
poiuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 02:11   #12
Jel ima itko sprue od vas?
dr duca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 10:52   #13
Quote:
dr duca kaže:
Jel ima itko sprue od vas?

koliko znam nema nitko.........................
poiuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2006., 16:31   #14
neki od atipicnih simptoma celijakije su i psihicki poremecaji i problemi sa zglobovima. kako zapravo dolazi do toga? moze li se kod takvih simptoma sa sigurnoscu dijagnostikom utvrditi da je rijec o atipicnoj celijakiji, ili?

hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 10:33   #15
Quote:
jezebel_brave kaže:
neki od atipicnih simptoma celijakije su i psihicki poremecaji i problemi sa zglobovima. kako zapravo dolazi do toga? moze li se kod takvih simptoma sa sigurnoscu dijagnostikom utvrditi da je rijec o atipicnoj celijakiji, ili?

hvala!

može značiti da imaš ali i nemora značiti jer to ti je zapravo klinički kameleon.....evo ja već 6 godina čitam o njoj i svaki put nešto novo saznam....ali uglavnom što se tiče zglobova i psihičkih poremećaja to nemogu biti tipični znakovi za celijakiju a zato je najbolje napraviti nalaze EMA-u i
AGA-u ili jednostavno(što baš i nije) napraviti biopsiju sluznice tankog crijeva.....to je najbolji pokazatelj dali imaš ili nemaš celijakiju.....ja sam je radila tri puta i sva tri puta bili su mi pozitivni nalazi i imam intoleranciju na gluten a jedini simptomi su bili smanjena težina i bolovi u trbuhu....tako da...
poiuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 15:17   #16
Mojoj kumi je dijagnosticirana celijakija.

Citala sam malo po internetu i sokiralo me kada sam pročitala da se samo 3% posto oboljelih lijeci na pravilan nacin, odnosno pazi na prehranu. No nije stvar u tome da su oni krivi, vec naprotiv- doktori rijetko otkrivaju tu bolest.

Stoga me uopce ne cudi sto je moja kuma u nekoliko navrata gotovo umrla. "Dijagnosticirali" su joj sve osim celijaklije. Tek nakon nekoliko mjeseci konstantnog mucenja stigli su pravi nalazi.

Ima li netko popis dozvoljenih proizvoda?
Belle is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 02:56   #17
Dozvoljeni proizvodi su oni bez glutena, znaci od zitarica riza, proso, kukuruz, quinoa, amarant...vecina nareska, konzervi,pasteta, senf, cak i susene smokve imaju glutena u sastavu.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 20:55   #18
Quote:
Belle kaže:
Mojoj kumi je dijagnosticirana celijakija.

Citala sam malo po internetu i sokiralo me kada sam pročitala da se samo 3% posto oboljelih lijeci na pravilan nacin, odnosno pazi na prehranu. No nije stvar u tome da su oni krivi, vec naprotiv- doktori rijetko otkrivaju tu bolest.

Stoga me uopce ne cudi sto je moja kuma u nekoliko navrata gotovo umrla. "Dijagnosticirali" su joj sve osim celijaklije. Tek nakon nekoliko mjeseci konstantnog mucenja stigli su pravi nalazi.

Ima li netko popis dozvoljenih proizvoda?

Pođi na www.coolinarika.com na rubriku zdravlje i specijalni oblici prehrane i nađi o celijakiji i imaš sve podravkine proizvode bez glutena....
što se tiče pašteta ,salama,sireva nije ti pouzdano kupovati jer proizvođači su prevrtljivi....a za više bezglutenskih proizvoda najbolje ti se obratiti udruzi za celijakličare(ako neznaš gdje je pitaj lječnika koji ti lječi celijakiju)!!!!a i na dukatovim proizvodima ti piše da su bez glutena(ali ima i iznimaka)...
poiuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2006., 21:03   #19
Quote:
Noemi kaže:
Dozvoljeni proizvodi su oni bez glutena, znaci od zitarica riza, proso, kukuruz, quinoa, amarant...vecina nareska, konzervi,pasteta, senf, cak i susene smokve imaju glutena u sastavu.
Mora se paziti na proizvode koji sadrže konzervanse,adative pa čak i na sretstva za higijenu usta .... ima i bezglutenskih brašna na kjima piše da su bez glutena no ipak sadrže gluten npr. hummermuhle svjetlo brašno i muhle (plavo) sadrže gluten pa je važno paziti na unos brašna (nedavno je to udruga otkrila).......
Ja već 6 godina nisam u usta stavila nikakve kupovne mesnate proizvode(salame i sl.).gazirano,alkohol,kupovne sireve(gouda i sl.),..........

uglavnom se hranim zdravo pokušavajući sve uskladiti sa bezgl.prehranom...



npr. pizzu radim samo od tjesta ,origana ,pasirane podravkine rajčice i malo domaćeg kravljeg sira a možda stavim pršuta i mogu vam reći da je odlična.
nema nikakvih salama ili nečeg slično.....

čak vam i palente iz trgovina sadrže gluten a ponajviše franckova palenta....tako da vam je dobro obratiti se udruzi i vidjeti kako stvari stoje
poiuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 12:36   #20
TORTA OD BOROVNICA



Sastojci:
 1 Schär Fantazia biskvit za tote (450 g)
 250 g Mascarpone sira
 1 paketić vanil šećera
 100 ml soka od borovnica
 2 žlice šečera
 ocijeđene borovnice
 šlag krema

Priprema:

1.Zamiješati Mascarpone sa sokom od borovnica,vanil šećerom i šećerom.Ostaviti malo kreme za premazati vanjski dio te izmiješati borovnice.ostaviti i malo borovnica za vanjski dio.
2.Prerezati biskvit popola i umetnuti kremu od borovnica.

3.Zati premazati vanjski dio kremom koju smo ostavili te po želji ukrasiti preostalim borovnicama i šlagom.


Priprema se tridesetak minuti
poiuz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:03.