Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2009., 14:12   #1
Božićna drvca

Uzgaja to tko od vas na forumu?
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 21:55   #2
ja ne. predugi mi je proces od sadnje do prodaje. isplatilo bi se svake godine saditi i tako rotirati proizvodnju.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 22:03   #3
Moj susjed sadi.
Kupuje sadnice kod Jaskanske šumarije 1 kn/kom prodaje 30-35 kn/kom, mislim da je rekao da su od 5 godina na više ali ne može se to baš rotirat, zemlja mora odmorit i sadnja je prvo gusta pa se vade od 5. godine do ne znam kad - moram pitat.

Ovdje kod nas ima sreće tu nema prirodne jelove/smrekove šume pa nema ni štetnika, ali ima košnje i to s mačetom oko sadnica. I svu robu mora plasirat u 2-3 tjedna, to mu jako spušta cijenu.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 23:34   #4
je da. i konkurencija je velika pa s emoras prilagodjavat trzistu. citaj-snizavat cijenu ako s ezelis rijesiti drvaca na vrijeme.,
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 23:44   #5
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ja ne. predugi mi je proces od sadnje do prodaje. isplatilo bi se svake godine saditi i tako rotirati proizvodnju.
Pa tak se i sade. Svake godine.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 23:46   #6
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
je da. i konkurencija je velika pa s emoras prilagodjavat trzistu. citaj-snizavat cijenu ako s ezelis rijesiti drvaca na vrijeme.,
Ove godine je bilo obrnuto, prodavali su i po 50 kn komad na veliko.... doduse na malo je ostalo nesto drvaca ali smo to kompezirali viskoim cijenama....


Problem je kaj sad svi koji inace sade, sade duplo vise, a pojavljuje se i hrpa novih
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 00:17   #7
je znam to. moj susjed ima u planu zasadit 2 hektara. ja sma malo sumnjicava kaj se tog biznisa tice, al dobro, nek covjek radi. osobno sma kupila plasticnu smreku. svake godine kupujem 2 jelke koje nakon sveta 3 kralja bacam na smece. zao mi je stabala a posto ih nemam gdje zasaditi odlucila sam se za plastiku. jelku mi je ove godine u dvoristu glumila magnolija i sve je ispalo super.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 00:23   #8
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
je znam to. moj susjed ima u planu zasadit 2 hektara. ja sma malo sumnjicava kaj se tog biznisa tice, al dobro, nek covjek radi. osobno sma kupila plasticnu smreku. svake godine kupujem 2 jelke koje nakon sveta 3 kralja bacam na smece. zao mi je stabala a posto ih nemam gdje zasaditi odlucila sam se za plastiku. jelku mi je ove godine u dvoristu glumila magnolija i sve je ispalo super.
Dabog da ljudi poceli kupovat plasticne jabuke
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 00:44   #9
pa nemoj tak. tvoj tata proizvodi jabuke. ja sam zato, posto nisam kupila za svoj dom jelku, lijepo odlucila kupiti ogromne 2 jelke za crkvu,visoke 4 metra. znas li ti koliko to kosta? lijepo sam donirala crkvi, ucinila uslugu proizvodjacu koji nije imao to kome prodati i svi sretni. ja najsretnija.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 01:29   #10
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
pa nemoj tak. tvoj tata proizvodi jabuke. ja sam zato, posto nisam kupila za svoj dom jelku, lijepo odlucila kupiti ogromne 2 jelke za crkvu,visoke 4 metra. znas li ti koliko to kosta? lijepo sam donirala crkvi, ucinila uslugu proizvodjacu koji nije imao to kome prodati i svi sretni. ja najsretnija.


Kolko kosta? Obicno su te besplatne?

ps. taj s dva hektara...to je 20 000 komada ilitiga kolicina za jedan grad od 100 000 ljudi. kome on misli to prodat?
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 23:17   #11
kaj ja znam kome ce prodati. ove godine je sve prodao u splitu. a u podravini nista nije besplatno.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 00:09   #12
No da. Ko zna. Mozda cemo ih jednog dana i izvozit. Danska ih 10 milijuna izveze po europi godisnje.

U SAD-u je to industrija koja zaposljava 100 000 ljudi.

Ova lijepa stranica objasnjava puno stvari :

Mitovi o bozicnim drvcima :

http://www.christmastree.org/myths.cfm

Ekoloska debata :

http://www.christmastree.org/debate.cfm

Trebat ce nam ovakva stranica u HR i neka medijska kampanja inace cemo ostat bez pola trzista jos....

Inace bio sam u prosle nove godine u Zenevi, Ove u Briselu . U Zenevi umjetnih bozicnih drvaca nema uopce. U Briselu su rijetkost. I to ne govorim okucanstvima samo nego i o buticima, birtijama, restoranima....svuda prava drvca...

Jedino kod nas plastika , plastika i lampice.

I tak. Sutra odoh posaditi 400 komada nordijskih jela.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 11:21   #13
Gdje ih sadiš (u kojem dijelu RH, ne moraš precizno nego makar županiju) i kakva su očekivanja? Mogu li podnijeti naša ljeta?

Meni je žao u kući držati pravo drvce jer se vrlo brzo zbog sobne temperature počne osipati. Iako znam da ni plastično nije solucija jer se uspijeva razgraditi možda nakon par 000 godina.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 19:25   #14
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Gdje ih sadiš (u kojem dijelu RH, ne moraš precizno nego makar županiju) i kakva su očekivanja? Mogu li podnijeti naša ljeta?

Meni je žao u kući držati pravo drvce jer se vrlo brzo zbog sobne temperature počne osipati. Iako znam da ni plastično nije solucija jer se uspijeva razgraditi možda nakon par 000 godina.
Zagrebacka zupanija.

Smreka , srebrena smreka provjereno dobro podonose. Za jelu jos nisam presiguran. Inace u SAD-u ih sade u sivm klimatskim zonama samo sto se u toplijim predjelima sade pravi borovoi koji se onda oblikuju rezidbom.

Ocekivanja? Pa moja familija ih sadi vec 30 godina....nekad ispadne bolje nekad losije...sto se cijene tice........

Osipanje mozes sprijeciti tako da deblo uvjek bude uronjeno u kanticu s vodom, najlakse ju napravis od PVC boce...onda si stablo stalno vuce tu vodu... srebrena smreka i jela duze drze iglice... jela pogotovo.....

A plastika je plastika....ekoloski odabir sigurno nije.... ali da je jednostavnije izvadit ga s nakitom van iz ormara i puknut na stol je....
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 19:35   #15
Ja obožavam smrekice, tako mi dobro dođu. Nakon tri karalja podimim šunke i dobe baš onaj pravi šmek. Umjetno je umjetno, ne miriše a i vidi se da nije pravo, presavršeno je.

Nego, jel ti orezuješ i prije one donje grane. Možda bi se dalo i to prodat nekoj sušari?

Ja imam kuniće, na zadnjem susretu uzgajivaća je bio neki austrijanac pa nam je predstavio svoj način hranidbe, on miješa u hranu od kunića 5% piljevine crnogorice, pretpostvavljam da se snabdjeva u pilanama, ali i ti vjerojatno imaš takvog otpada.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 19:54   #16
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Ja obožavam smrekice, tako mi dobro dođu. Nakon tri karalja podimim šunke i dobe baš onaj pravi šmek. Umjetno je umjetno, ne miriše a i vidi se da nije pravo, presavršeno je.

Nego, jel ti orezuješ i prije one donje grane. Možda bi se dalo i to prodat nekoj sušari?

Ja imam kuniće, na zadnjem susretu uzgajivaća je bio neki austrijanac pa nam je predstavio svoj način hranidbe, on miješa u hranu od kunića 5% piljevine crnogorice, pretpostvavljam da se snabdjeva u pilanama, ali i ti vjerojatno imaš takvog otpada.
Sumnjam da vi se dalo prodat. Poslje prodaje uvijek ostane neprodanih stabala pa ima materijala i za djabe.... grane skupljaju zene koje rade vijence... najcesce im damo za djabe il ostave za kavu....

piljevine nemam od bozicnih drvaca ali smo imali prije od stroja za lamperiju, ljudi su dolazili po to i tovarili si.... ne za hranu naravno sad vise ne radimo lamperiju.....
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 23:21   #17
plastika ne ide na stol. a iglice koje opadaju treba saugati, znas to
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 23:36   #18
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
plastika ne ide na stol. a iglice koje opadaju treba saugati, znas to
5 min posla.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 00:10   #19
bas si bistar. oces se udat za mene pa saugaj do besvijesti
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 13:27   #20
Ja imam pločice, ništa ne saugam, pometem s partvišem.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:42.