Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2018., 21:53   #1961
Neki od najboljih kravskih mesnih uradaka bili su sa jednog pašnjaka u Belgiji.
Dulje vremena smo boravili tamo i probali smo puno toga.
Dakle, od potpuno sirovog (tipa tatarskog) do f...in ruined stejkova, juha raznih...

Dakle, svaka čast Japancima, ali nek se drže auto-industrije
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 22:55   #1962
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Dobro, to je sada i neke osobne preference spram prava životinja, bio bla bla.

.
to nema veze samo s pravima životinja, iako nije nebitno, već jednostavna činjenica da je najukusnije ono meso gdje se životinja hrani onim što joj je majka priroda namijenila, a ne ono što je čovjek smislio.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 23:01   #1963
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
to nema veze samo s pravima životinja, iako nije nebitno, već jednostavna činjenica da je najukusnije ono meso gdje se životinja hrani onim što joj je majka priroda namijenila, a ne ono što je čovjek smislio.
guske i patke onda bas i nisu dobro prosle ako im je majka priroda namijenila sopanje.
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 23:21   #1964
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
guske i patke onda bas i nisu dobro prosle ako im je majka priroda namijenila sopanje.
pa, nije im majka priroda namijenila šopanje, nego čovjek i njihovo meso ne dobiva na kvaliteti šopanjem, već se dobiva masna jetra pogodna za pravljenje foie gras
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 23:55   #1965
Najbolje guske i patke su one koje trčkaraju (i kakaju ) nesmetano dvorištem, livadom

No, zadnje tako nešto sam jeo u Zagorju prije više od godinu dana
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 06:33   #1966
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Neki od najboljih kravskih mesnih uradaka bili su sa jednog pašnjaka u Belgiji.
Dulje vremena smo boravili tamo i probali smo puno toga.
Dakle, od potpuno sirovog (tipa tatarskog) do f...in ruined stejkova, juha raznih...

Dakle, svaka čast Japancima, ali nek se drže auto-industrije
Inace se slažem nacelno. Moji drže domaće kokoši, i kada mama pjetlića ima, to je druga prica od bijelog pileta.
I za svinje kažu da je "žirovanje" bilo dobro za kvalitetu i okus.

Ali što se gastronomije tice (a i ostaloga) treba imati otvoren um.

Da li si probao Wagyu? Ako nisi, onda ne možeš tvrditi nešto. Igrom slucaja, moj šogor je belgijanac, pa sam bio i tamo i jeo steak od domaćih krava, fenomenalno. Ali ne vjerujem da je wagyu toliko skuplji bez razloga. Kada sam probao prvi puta jastoga iz hladnih mora, pravilno pripremljenoga, tek tada sam vidio zašto jastog toliko košta
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 12:17   #1967
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Najbolje guske i patke su one koje trčkaraju (i kakaju ) nesmetano dvorištem, livadom

No, zadnje tako nešto sam jeo u Zagorju prije više od godinu dana
Ma za sve vrijedi trčkaranje, turopoljska poludivlja svinja koja ruje po šumi neopisivo je ukusna. (Ako uspijem nabaviti koju, mogu vam prodat mast jeftino - 500kn/kg...)

Apropo trčkaranja, jedan moj frend počeo prodavati povrće na tržnici. Došla neka baba, prevrće salatu pa mu veli:
- Nekako mi ne izgleda friško ova salata.
A on veli:
- Bako! Pa još je jutros trčala po dvorištu!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 13:21   #1968
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
- Bako! Pa još je jutros trčala po dvorištu!
A onda su vesela salata, ludi kelj i tvoj frend zajedno otišli u plastenik i napušili se organski uzgojene trave.

Gdje ti frend ima štand? Rado bih ga upoznao.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 13:05   #1969
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
A onda su vesela salata, ludi kelj i tvoj frend zajedno otišli u plastenik i napušili se organski uzgojene trave.

Gdje ti frend ima štand? Rado bih ga upoznao.
Ma, to je davno bilo, radio je samo par dana, ali lik je inače spaljen, ljudi oko njega padaju od smijeha...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 21:37   #1970
Grain fed vs grass fed

https://www.mychicagosteak.com/steak...ss-fed-steaks/

Meni je očito što će biti ukusnije većini, pa i meni
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 10:18   #1971
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Grain fed vs grass fed

https://www.mychicagosteak.com/steak...ss-fed-steaks/

Meni je očito što će biti ukusnije većini, pa i meni
Ovo je isto kao kad pričamo jel ukusniji brancin iz uzgoja ili divlji

Men je bio ukusniji uzgojeni jer je bio masniji. Kako vidim isto je za ovu kravetinu
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2018., 10:33   #1972
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Grain fed vs grass fed

https://www.mychicagosteak.com/steak...ss-fed-steaks/

Meni je očito što će biti ukusnije većini, pa i meni
Ok, dobiješ marmorizirani steak, ali nije cijela krava steak ... krave pasu i majka priroda im je namijenila da jedu ispašu, a ne soju i dodatke prehrani, kao niti da se udebljaju u roku od par mjeseci. Jednako tako, niti puran niti pile nisu samo prsa, a danas ih selekcionirano goje da imaju što veća prsa.

Na stranu rasprava o ukusima, ali meni stvarno nije jasna fascinacija steakovima, ima toliko lijepih rezova mesa koja daju izrazito ukusna jela, samo to treba znati skuhati, ne možeš samo okrenuti na vatri. Osobno, uvijek biram grass fed kad mogu, prvi razlog je što se tako životinje hrane onim što im je genetika namijenila, drugi razlog je što, iako nisam vegetarijanka i volim dobar komad mesa, mislim da i životinje imaju pravo na kvalitetan život, sve kako će završiti u tanjuru, a one koje idu na ispašu imaju kvalitetniji život od onih u stajama koja jedu smjesu.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 09:53   #1973
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ok, dobiješ marmorizirani steak, ali nije cijela krava steak ... krave pasu i majka priroda im je namijenila da jedu ispašu, a ne soju i dodatke prehrani, kao niti da se udebljaju u roku od par mjeseci. Jednako tako, niti puran niti pile nisu samo prsa, a danas ih selekcionirano goje da imaju što veća prsa.

Na stranu rasprava o ukusima, ali meni stvarno nije jasna fascinacija steakovima, ima toliko lijepih rezova mesa koja daju izrazito ukusna jela, samo to treba znati skuhati, ne možeš samo okrenuti na vatri. Osobno, uvijek biram grass fed kad mogu, prvi razlog je što se tako životinje hrane onim što im je genetika namijenila, drugi razlog je što, iako nisam vegetarijanka i volim dobar komad mesa, mislim da i životinje imaju pravo na kvalitetan život, sve kako će završiti u tanjuru, a one koje idu na ispašu imaju kvalitetniji život od onih u stajama koja jedu smjesu.
A što će zimi jesti?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 10:57   #1974
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
A što će zimi jesti?
Sijeno.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 13:52   #1975
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Sijeno.
Pa time se i redovito hrane goveda u stajskom uzgoju, sjenažom i silažom. Ni jedno nema veze sa smjesom. Naravno, ima gotove hrane na bazi žitarica koja se koristi obično na velikim farmama kao dodatak tome spomenutom. Ishrana samo na bazi žitarica bila bi preskupa i neisplativa.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 15:16   #1976
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
... krave pasu i majka priroda im je namijenila da jedu ispašu, a ne soju i dodatke prehrani, kao niti da se udebljaju u roku od par mjeseci. Jednako tako, niti puran niti pile nisu samo prsa, a danas ih selekcionirano goje da imaju što veća prsa.
Ti si ovdje u pravu kada govorimo o određenim pasminama goveda od kojih dobivamo vrhunsko meso ali za određena jela. Potpuni grass fed u isključivo pašnom uzgoju primjenjiv je i poželjan kod primigenih pasmina kao podolca (boškarina),chianinskog, maremmanskog, romanjolskog, kalabrijskog, markiđanskog, ... goveda ili naše buše ali potpuni grass fed kod suvremenih pasmina koje smo uzgojili je neprimjenjiv i dati će nekvalitetno meso. Današnje, mesne, najcijenjenije pasmine hereford, limousine, charolais, angus... treba držati u free range uzgoju. Dakle, ove pasmine goveda moraju imati i slobodan ispust, pašnjak na kojem će pasti, tj. uzimati voluminozno zeleno krmivo i štalu gdje će dodatno dobivati koncentriranu ugljikohidratnu hranu putem kukuruza, ječma, suncokreta, stočnog graška, pšeničnih posija itd. Takav free range uzgoj daje najkvalitetnije meso i poštuje etičke norme dobrobiti životinja. Protivnik sam soje jer ničim ne pridonosi kvaliteti mesa nego zbog obilja proteina samo brzini tova. Ove pasmine stvorio je čovjek i mora sa znanstvenog aspekta utjecati na njihovu hranidbu. Primigene pasmine plod su prirodne selekcije vrste.

Kada se malo podrobnije uđe u okuse i teksture mesa onda postaje jasno da i jedan i drugi uzgoj u skladu s pasminom ima svoje prednosti i nedostatke s gastronomskog stanovišta, a prema jelu koje ćemo kuhati. Za jedan medium rib-eye steak sigurno je bolji charolais ili angus iz free range uzgoja, a za dobar stufato, grass fed chianina ili maremmana. Žgvacet se ne radi od angusa ako već možeš nabaviti boškarina.

Ono što ni u kojem slučaju ne može dati kvalitetno meso su nehumano držana goveda u suvremenim životinjskim logorima na desetak m2, bez ikakvog kretanja, brzo tovljena visoko proteinskim koncetratima na bazi soje, na žalost često i pod hormonima rasta.

Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Na stranu rasprava o ukusima, ali meni stvarno nije jasna fascinacija steakovima, ima toliko lijepih rezova mesa koja daju izrazito ukusna jela, samo to treba znati skuhati, ne možeš samo okrenuti na vatri.
Bravo!

Umjesto komentara citirati ću kuharicu koju neizmjerno poštujem.

Priska Thuring:

"Poslije par mjeseci shvatila sam da u Zagrebu svaki restoran koji želi privući ili zadržati goste, mora imati biftek, tartar biftek i tartar od tune. Meni je osobno biftek najdosadniji komad mesa, ali to je moj problem".

Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 16:22   #1977
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
Ishrana samo na bazi žitarica bila bi preskupa i neisplativa.
Vrlo neisplativa jer bi bez voluminozne hrane (sijeno ili sjenaža) junad i krave uginule od atonije buraga. Ipak su to preživači.

I u najintenzivnijem tovu junadi, u kojem se čak dodaje urea, najmanji udio sijena ili sjenaže ne smije biti ispod 30%.

Kod nas je kao najintenzivniji tov uobičajena "puna ishrana zrnom" za baby beef u trajanju 200 dana podijeljena u 4 faze od po 50 dana, a prosječan odnos krmiva je : kukuruzno zrno 1,2-1,7 kg, suncokret 0,25 kg, sijeno lucerne 0,6-1,2 kg na svakih 100 kg tjelesne mase juneta tovljenika. Sijeno se zadnjih 50 dana tova smanjuje na 0,6 kg na 100 kg tjelesne mase dok se prvih 100 dana daje 1,2-1,6 kg na 100 kg tjelesne mase. Ovo se smatra najintenzivnijim tovom za baby beef i kod simentalske pasmine daje dnevni prirast 1100-1300 g.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 11:12   #1978
Evo jedan lijepi komad irske junetine iz free range uzgoja, jako sočna i ukusna:

Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 14:35   #1979
Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post
Evo jedan lijepi komad irske junetine iz free range uzgoja, jako sočna i ukusna:
Jel to samo ja ne vidim?

EDIT: sad nakon što sam citirao mi se učitava
Gdje si kupio?
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 14:43   #1980
U Kauflandu na pultu, već sam nekoliko puta kupovao tu irsku junetinu, radio razne vrste gulaša, saftova i kuhane junetine. Svaki put me to meso oduševilo, dosta velika razlika u odnosu na onu "klasičnu" junetinu koju drže.
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.