Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2013., 00:07   #41
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.
.. ja se nadam .. da će se ipak sve srediti .. samo treba čekati .. .. i .. da ti pravo kažem .. najviše vjerujem baš u ovu pseću raju ..
.. vjerujem da bi tu mogli .. iskrsavati .. potpuno neborbeni .. pojedinci .. spremni na smrt ..
.. mislim da bi ponešto grčke .. pa i malo bombaške .. anarhije .. bilo najbezbolnije rješenje .. .. vjerujem da se i bozanić i srakić mole za to .. ako su dovoljno pametni ..
Misliš da insceniramo malo društvenih nemira, pa da se onda sve nekako (ne znam kako) sredi samo od sebe? He, he, teško. Iako, priznajem, sviđa mi se ono "malo bombaške anarhije".

Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Što se tiče građanskog rata - ne vjerujem da će se to desiti, tj., da bi to bio povod nečem tako ozbiljnom kao rat, ali rat bi definitivno iskoristio priliku da napravi još veći jaz između ta dva mentaliteta. Definitivno bi došlo do fenomena "zauzimanja strane".
Točno, što se tiče zauzimanja strana. Inače, ovaj tvoj stav ("ne vjerujem da će se to desiti") je upravo bio stav preko 90% europske populacije 1939. godine. Toliko o geniju "većine".

Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
cipalica ne bi tjerala nego vracala u drzavu sve one koje su partizani potjerali.
Upravo si se svrstala u prvu grupu. Što znači da ćeš, ako budeš detektirana, što u digitalnom dobu nije problem, biti dekapitirana ili obješena ili silovana pa ubijena, ili nešto slično (ne daj bože da ti ja to želim).
Sigmund is offline  
Old 03.02.2013., 00:14   #42
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Upravo si se svrstala u prvu grupu. Što znači da ćeš, ako budeš detektirana, što u digitalnom dobu nije problem, biti dekapitirana ili obješena ili silovana pa ubijena, ili nešto slično (ne daj bože da ti ja to želim).
ali ja sam humanista i liberal i smatram da homoseksualcima treba odobriti pravo na brak, gdje me to svrstava?
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 03.02.2013., 00:18   #43
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Točno, što se tiče zauzimanja strana. Inače, ovaj tvoj stav ("ne vjerujem da će se to desiti") je upravo bio stav preko 90% europske populacije 1939. godine. Toliko o geniju "većine".
Ja se nisam deklarirala niti kao većina niti kao genijalac

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post

Hm, jedino ako ih zarazimo tuberukolozom.
Očekujem samouništenje, a ne prljanje ruku i podmukle igre. Ti si stvarno već u ratu

E da, još samo nešto - što ti očekuješ od rata, kakvi su konačni izgledi, tko će pobijediti i šta dalje?
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 03.02.2013., 00:20   #44
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
ali ja sam humanista i liberal i smatram da homoseksualcima treba odobriti pravo na brak, gdje me to svrstava?
Ja sam isto humanist i liberal i ovo ostalo, dakle trebamo se povezati i pobrinuti za vlastitu sigurnost prije nego što sve počne "in earnest".
Sigmund is offline  
Old 03.02.2013., 00:24   #45
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ja sam isto humanist i liberal i ovo ostalo, dakle trebamo se povezati i pobrinuti za vlastitu sigurnost prije nego što sve počne "in earnest".
sto predlazes, koga prvog protjerati? ja predlazem alima jer me ne voli (jer nisam jugoslovencina).
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 03.02.2013., 00:26   #46
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Očekujem samouništenje, a ne prljanje ruku i podmukle igre. Ti si stvarno već u ratu
Očekuješ čisti i moralni rat? Takvog nikad nije bilo. Ja ću se snaći. Imam obuku iz bivše JNA, i to specijalnu. Bio sam u padobrancima.
Sigmund is offline  
Old 03.02.2013., 00:28   #47
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Očekuješ čisti i moralni rat? Takvog nikad nije bilo. Ja ću se snaći. Imam obuku iz bivše JNA, i to specijalnu. Bio sam u padobrancima.
udbasino.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 03.02.2013., 00:29   #48
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Očekuješ čisti i moralni rat? Takvog nikad nije bilo. Ja ću se snaći. Imam obuku iz bivše JNA, i to specijalnu. Bio sam u padobrancima.
Ja imam obuku iz kulture i tolerancije i neću uopće sudjelovati u ratu
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 03.02.2013., 00:32   #49
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
E da, još samo nešto - što ti očekuješ od rata, kakvi su konačni izgledi, tko će pobijediti i šta dalje?
Na to pitanje nitko ne može odgovoriti. Kad rat krene, onda nema logike ni prognoze, sve je otvoreno. Kad bi rat bio racionalna i predviljiva stvar, onda ga ne bi ni bilo.
Sigmund is offline  
Old 03.02.2013., 00:34   #50
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Na to pitanje nitko ne može odgovoriti. Kad rat krene, onda nema logike ni prognoze, sve je otvoreno. Kad bi rat bio racionalna i predviljiva stvar, onda ga ne bi ni bilo.
Pa možeš reći što TI očekuješ ili ideš u rat bez očekivanja?
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 03.02.2013., 00:35   #51
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Ja imam obuku iz kulture i tolerancije i neću uopće sudjelovati u ratu
Poštujem tvoj stav, ali što ćeš reći naoružanim ljudima koji će te pitati na čijoj si strani?
Sigmund is offline  
Old 03.02.2013., 00:38   #52
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Pa možeš reći što TI očekuješ ili ideš u rat bez očekivanja?
Rat je fizička sila koja slijedi svoju logiku. Ja se mogu naći u ratu samo tako da me netko prisilno unovači, a ne dobrovoljno ili zbog nekog mog oečkivanja.
Sigmund is offline  
Old 03.02.2013., 00:39   #53
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Poštujem tvoj stav, ali što ćeš reći naoružanim ljudima koji će te pitati na čijoj si strani?
Ili padobrancu kad mi skoči na krov

A šta, šta, svedno tko me dohvati, nadrapala sam, pa rekla sam već licimjerje će prštati na sve strane, već kod tebe pršti jer me i ti stavljaš u poziciju suparnika, na što ti je već jako precizno ukazano ovdje:

Quote:
khandro kaže: Pogledaj post
Protivnici su arbitrarnog karaktera, tako da bih se usudila reći kako je riječ o prividu ideološkog rata.
Metoda koja je recimo korištena u inkviziciji ili u staljinističkim čistkama: moraš imati osnovu za defamaciju koja je tako općenita da optuženi nema načina da se brani jer što god kaže - bit će potvrda da je na "krivoj strani"
Znači prije bih rekla da je riječ o metodi uvođenja svojevrsnog pojmovnog kaosa kojem je cilj ometanje koherentnog (zajedničkog) djelovanja zajednice, na zajedničkim vitalnim ciljevima. Ukratko, obezglavljivanje.
a ja sam samo jedan mali nitko i ništa koji se ne želi igrati rata. Šta ja mogu, pobjeć ili poginut, a to bi ovisilo o nekim stvarima - primjerice imam li kamo bježati i da li imam obitelj. Meni su obiteljske vrijednosti neopisivo važne, možda me desničari poštede ako im prodam tu spiku, šta misliš?

Uglavnom, koju god stranu zauzmeš ti si militantni totalitarist, može li gore?
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 03.02.2013., 00:45   #54
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Rat je fizička sila koja slijedi svoju logiku. Ja se mogu naći u ratu samo tako da me netko prisilno unovači, a ne dobrovoljno ili zbog nekog mog oečkivanja.
Deklarirano zauzimanje strane je već tiho pristupanje ratu.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 03.02.2013., 03:03   #55
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
a ja sam samo jedan mali nitko i ništa koji se ne želi igrati rata. Šta ja mogu, pobjeć ili poginut, a to bi ovisilo o nekim stvarima - primjerice imam li kamo bježati i da li imam obitelj. Meni su obiteljske vrijednosti neopisivo važne, možda me desničari poštede ako im prodam tu spiku, šta misliš?

Uglavnom, koju god stranu zauzmeš ti si militantni totalitarist, može li gore?
povijest pokazuje da okolnosti vole postati neka vrst entiteta za sebe unutar kojeg tamna strana ljudske prirode postaje hm...zamračenija, nesposobnija za shvaćanje.
Kad već daješ književne primjere, spomenula bih knjigu Hansa Falade "Svatko umire sam". Radnja se odvija u ratnom Berlinu, gdje počinje jedan majušni, intimni pokret otpora spram nacističkog mega monstruma. Upravo taj gotovo beznačajan pokret otpora, pretvara se u lavinu neopisive okrutnosti. Ono što je u toj knjizi fascinantno, kako autor na osnovu vlastitog iskustva - plastično opisuje brojna individualna izobličenja koja se međusobno isprepliću i kroz koje shvatiš da jedan režim zapravo počiva upravo na neznanju, strahu, pohlepi, okrutnosti i lošim karakterima, ma kako god dotični igrači bili beznačajni gradski doušnici, pik zibneri ili obični građani koji skreću pogled, šuljaju se okolo ili kljukaju morfijem.
Kako autor ove teme navješćuje zabrinjavajućim spominjanjem Španjolske (za koju mogu navesti još jedan književni primjer - roman "Sjenu vjetra" koji u pozadini zbivanja jasno govori o kakvoj je igri riječ) uvijek je moguće da se taj "kulturni rat" pretvori u mentalni kaos ili kolektivnu histeriju.
Opasne igre, kažem ja.
A ne vjerujem da nas je malo koji taj rat uopće ne želimo.
khandro is offline  
Old 03.02.2013., 08:51   #56
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ali de ti je brate osnova matematike .. ? .. izvini što te moram pitati .. .. šefe ..
.. pa gdje misliš da spadaju niko sigmund cipelica tica .. ti valjda .. .. ako se hrvati podjele po sirotinji i gospodi .. ? .. jebote ..
.. zar ne vidiš da sve te cipelice nastoje potjerati .. ustaše i partizane .. jer njih to spašava .. ?
Istina alime, istina, sigmund je zapravo taj koji muti vodu, palo mi je to na pamet, ali nisam htio ništa govoriti...

Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. mislim da je hrvatsku danas daleko najlakše potjerati na srbe .. mnogo lakše nego na popine ili mesiće .. i sto puta lakše nego na gospodu ..
A znaš zašto? Zato jer je taj sukob definiran, poznat, ugodan, paše k'o stare cipele, a ovaj protiv 'gospode' je nešto novo, nepoznato, nedefinirano, neorganizirano, treba se potruditi za njega...

Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. pa gospoda si valjda ti .. .. jebo te ..
Vidiš, to mi nije palo na pamet...

Zapravo da, ja bi mogao biti 'gospoda', ali ne znam, nikad se nisam svrstavao u 'gospodu', uvijek sam sebe smatrao sirotinjom, makar nisam sirotinja...

Možda zato jer izvirem iz sirotinje, ja sam prva generacija gospode u svojoj obitelji, pa se još nisam naviknuo na ulogu...

Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ja se nadam .. da će se ipak sve srediti .. samo treba čekati .. .. i .. da ti pravo kažem .. najviše vjerujem baš u ovu pseću raju ..
.. vjerujem da bi tu mogli .. iskrsavati .. potpuno neborbeni .. pojedinci .. spremni na smrt ..
.. mislim da bi ponešto grčke .. pa i malo bombaške .. anarhije .. bilo najbezbolnije rješenje .. .. vjerujem da se i bozanić i srakić mole za to .. ako su dovoljno pametni ..
Sve će se srediti, ali ja mislim da revolucija nije izgledna opcija, postali smo apatični... Čekati, da, čekati šta će Švabo, k'o i uvijek...

Inače, jel' te podsjeća na šta ova današnja situacija, mi bi k Švabi, Englez bi se odvojio od Švabe, Srbi bi k Rusu, ekonomska kriza, jedna pretežno crnokosa vjerska manjina nekako strši po Europi?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 03.02.2013., 09:00   #57
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Možda da pokušamo determinirati tko nas to vuče za nos? I tko nas tjera u kut? Što su pametni ljudi ranije govorili o tome? Radi li se u konačnici o klasnom ratu? O gospodarima i robovima?
Ne bi to ja nazvao klasnom borbom u marksovom smislu klasne borbe, to je postao kompleksniji sukob...

Šta o tome govore pametni? Ne znam, reci mi...
__________________
Padaj silo i nepravdo!

Zadnje uređivanje F. Chief : 03.02.2013. at 09:16.
F. Chief is offline  
Old 03.02.2013., 13:36   #58
Quote:
A znaš zašto? Zato jer je taj sukob definiran, poznat, ugodan, paše k'o stare cipele, a ovaj protiv 'gospode' je nešto novo, nepoznato, nedefinirano, neorganizirano, treba se potruditi za njega...
.. jer su strane .. zaokružene .. definirane .. i postoje svoji .. i postoje tuđi .. .. a tebi i svima .. svoji svoji trebaju da bi disao .. inače se gušiš .. u par minuta ..

Quote:
Vidiš, to mi nije palo na pamet...
.. nisam siguran .. .. možda se samo bojiš nekog koji nema ništa .. koji gleda svijet blijedo .. i kome tvoj život vrijedi koliko štakorov .. koji mu povremeno dolazi u dom .. .. koji čeka vrijeme kad budu takvi kao ti .. na putu do večere .. ?

Quote:
Inače, jel' te podsjeća na šta ova današnja situacija, mi bi k Švabi, Englez bi se odvojio od Švabe, Srbi bi k Rusu, ekonomska kriza, jedna pretežno crnokosa vjerska manjina nekako strši po Europi?
.. da .. na svjetski rat .. .. ali više od ovoga .. na rat me sjećaju .. židovi .. i konc logor gaze .. egipat sirija irak iran .. afrika i franci koji ju oslobađaju .. pakistan i indija sa velikim bombama .. koreja gore i dole sa raketama i topovima .. japi i kinezi .. argentina i englezi .. južna amerika i mmf .. grci su mi ostali .. u stvari .. jedina nada ..
alim is offline  
Old 03.02.2013., 14:18   #59
evo, to je to. grci su dobri, stakori su dobri, ali se vlade gotovca nece sjetiti. to je ono sto ja tvrdim, da je hrvatski intelektualac najprogonjenija zvjerka na ovim terenima u zadnjih 60-70 godina. zato te spinovske podjele mogu proci, zvjerka se ne moze svrstati ni u jednu grupu, a ako se ne moze svrstati, onda je i nema.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 03.02.2013., 15:42   #60
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. pa gdje misliš da spadaju niko sigmund cipelica tica .. ti valjda .. .. ako se hrvati podjele po sirotinji i gospodi .. ? .. jebote ..
.. zar ne vidiš da sve te cipelice nastoje potjerati .. ustaše i partizane .. jer njih to spašava .. ? .. zar ne vidiš da takvih u hrvata ima 3 miliona .. koji bi potjerali druge ..
Dobro, ne vidim ja sebe u tih 3 milijuna, pa da pojasnim ono ustašama-partizanima. Imam dva prijatelja s kojima već dvadesetak godina između ostalog razgovaram i o politici. Sva trojica smo obrazovani, nismo ni neinteligentni (pretpostavljam da oni obojica imaju veći IQ od mene). Uglavnom se slažemo da čovjek nema za koga glasati, da je većina javne politike obični teatar itd. Oko većine pitanja možemo racionalno razgovarati, i složiti se, osim u ponekoj nijansi. Što se tiče klasne pripadnosti, sva trojica smo u sličnoj situaciji, recimo neki srednji sloj. Kad dođu izbori, ako iziđemo, onda jedan glasa za desne, drugi za lijeve, ja za nezavisne (prije uglavnom za HSLS, sad uglavnom za neke nezavisne kandidate). I tako već dvadesetak godina.

Naizgled, teško je naći razloge za naša razilaženja na izborima. Ako pogledamo obiteljske povijesti, stvar postaje jasna. Jednome su preci Hercegovci, poslije rata bili u Njemačkoj pa se vratili. Drugome je otac u socijalizmu bio neki direktor. Moji su u drugom svjetskom ratu s obje strane (majčine i očeve) svi bili dezerteri (dida po majci se skrivao u brdima, dida po ocu potplaćivao sve zaraćene strane da ga puste na miru).

Sad, koliko sam ja vidio, to nisu tri izolirana slučaja, nego mi se čini da vrijedi dosta općenito: nešto kao obiteljska lojalnost je barem jednako važan faktor pri političkim odabirima koliko i klasna pripadnost ili racionalni argumenti. Naravno, jasno mi je da ima i iznimaka. Zato me zanima gore spomenuto sociološko istraživanje koje navodno postoji na tu temu, da vidim je li moje iskustvo u skladu s onim što istraživanje pokazuje kao statistički značajno.

U svakom slučaju, ne zalažem se za istjerivanje udbaša i ustaša da bismo mi ostali živjeli u miru. Dapače, koliko ja vidim isti smo nas trojica: svi glasamo tako kako glasamo zato što nam je dida bio to što je bio (ustaša/udbaš/dezerter). Koliko god svaki od nas vjerovao da je svaki put slobodno odlučio za koga će glasati.

Jedni kažu da je nacija nešto uzvišeno, drugi da je nacija fikcija. Ja mislim da nije ni jedno ni drugo: nacija je nešto kao zajednička trauma. Fiktivna tako malo koliko i ostale traume, uzvišena tako malo koliko i ostale traume. Ustaše, udbaši i dezerteri spadaju skupa, omogućuju jedni druge. Nema više ustaša, osim za udbaše i za dezertere; nema više udbaša osim za ustaše i dezertere; nema više dezertera ako nema rata između ustaša i udbaša. Kad bi to vidjeli, mislim da bi manje bjesnili jedni na druge. Zato pišem o tome, ne zato što bih htio tjerati ove koji nisu dezerteri.
__________________
nagovor na filosofiju

Zadnje uređivanje nitko drugi : 03.02.2013. at 15:48.
nitko drugi is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:25.