Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2010., 12:34   #81
Quote:
Fata_Morgana kaže: Pogledaj post
Mozak nije ograničen iako je neiskorišten, ali nešto nas ograničava da ga u potpunosti koristimo, a to je već u domenu stepena evolucije i mi ne možemo sad posmatrati merkura kroz prizmu budućih vremena, hipotetički "šta bi bilo kad bi bilo", već sa aspekta dosadašnjeg iskustva.
Upravo to i hoću naglasiti. Ali ne "što bi bilo kada bi bilo" već što jest.

Naime, mozak je danas jedini organ kod ljudi koji je "potpuno neistražen"...hoću reći mozak je organ koji ima najveći "prostor" za "pomak". Ono...sumnjam da će ljudi u budućnosti nešto mijenjati oko kapaciteta ruku, nogu, bubrega ili nekih ostalih "organa", ali kod mozgića to nije tako.
Quote:
ali je merkuru maksimum objektivnosti i racionalnosti, detaljisanja, preciznosti i logičke analize u djevici
To što ljude ograničava kao što sama veliš - da ga u potpunosti koristimo jest to što čovjek nije slobodan od svojih nagonskih težnji (osobna tijela), nije "oslobođen čova" - Uran. Tj. čovjek još uvijek ne živi svjesno kroz Urana već Merkura (Uran - simbol "Prometeja oslobođenog čovjeka").


Uran je "beskonačni potencijal genijalnosti" u svima nama...a kako sve u čovjeku potiče iz primitivnih ljudskih nagona, težnji....instinkta i razvija se, tako je i prostor za "neograničeno i ničim uvjetovano samozražavanje" neophodan uvjet postojanja za one ljude koji se razvijaju. A mozak, um se razvija...valjda.

Hoću reći, ljudi koji su objektivniji i slobodniji u razmišljanju shvaćaju da svatko ima relativan pogled na svijet i znajući to oni se mogu "suzdržati od miješanja u mišljenja drugih ljudi"...i to je nešto što se naziva "razvijenija svijest".

Kao što znamo evolucija čovjeka se nastavlja i ljudska rasa sve više prodire u nesvjesno (transsaturnske planete)...smatram da njemu - Merkuru je upravo položaj vodenjaka mjesto u kojem se može "osloboditi" (egzaltacija).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 21:06   #82
I još nešto što se tiče egzaltacije Merkura obzirom na njegovu "veličinu".


Zanimljivo je kako se sva moderna tehnologija (Uran) u jako kratkom vremenu brzo "zipa"...svi uređaji za komunikaciju i posredovanje s okolinom (Merkur) postaju sve manji, sve dostupniji običnom čovjeku (Merkur)...a ono što je Merkur (glasnik) nekada mogao dosegnuti i što mu je bio krajnji domet sada je punopuno veće. Komunikacija (Merkur) je brža, lakša i globalno dostupnija (Uran)...
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 20:25   #83
Nepobitna činjenica je da čovječanstvo evoluira, a naravno i ljudski mozak, odnosno bogatstvo novih ideja brzo prevazilazi one prethodne i živi se ubrzanim tempom.

Medjutim, ne treba zaboraviti činjenicu da ljudski mozak sa tim idejama počinje destruktivno djelovati i dovodi u pitanje opstanak zemlje, jer je evidentno da je čovjek glavni faktor neravnoteže do koje je došlo na našoj planeti, a to je dakako sve poteklo iz misli (merkura), pa možemo izvesti zaključak da se proporcionalno sa razvojem ljudskog mozga javlja tendencija destruktivnih sila koje nisu u skladu sa prirodnim ritmom ove planete i čovjek počinje sam sebe da urušava sopstvenom inteligencijom koja prerasta merkurove okvire logičnosti, objektivnosti, kritike, rukom pisanog slova ili sopstvenim mozgom pomnožena dva broja....dakle, merkur postaje prevazidjen a pitanje je koliko je to dobro za nas.

Na primjer, genetski modifikovana hrana jeste izuzetno inteligentan izum, ali genetički inžinjering mijenja organizam i mijenja način života na planeti, odnosno vrši nasilje nad prirodom, a znamo kako priroda to vraća...

Djeca danas rijetko čitaju lektire jer im je na internetu dostupna masa gotovih, prepričanih lektira, koje samo prepišu i dobiju super ocjenu...ali to je najmanja šteta u odnosu na ekstremnu zamrlost većine merkurovskih funkcija, od kretanja pa do razvoja vlastitih ideja.

Možda sam se malo udaljila od teme, ali opet naglašavam da nije uzalud merkur egzaltiran u djevici i da u višim sferama ide ka urušavanju svoje praktične svrhe i ne može pratiti dinamiku, odnosno nema odgovor na analognu reakciju prirodnih sila...tako da je neminovan raspad ovakve strukture pod pritiskom inteligencije koja je stvorila ovu kreaciju.

Slažem se da uran podstiče brzinu ideja, dostupnost svih oblika brze komunikacije, informacije struje munjevitom brzinom sa jednog kraja svijeta na drugi...ali... to sigurno nije u skladu sa prirodnim pulsom zemlje, priroda nije tako brza...kada posijemo sjeme u zemlju, mora proći odredjeni period da se pojavi biljka i plod. Priroda kaže "čekaj", a čovjek želi da je brži od nje.

Zadnje uređivanje Fata_Morgana : 04.06.2010. at 20:47.
Fata_Morgana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 02:00   #84
Quote:
Fata_Morgana kaže: Pogledaj post
Medjutim, ne treba zaboraviti činjenicu da ljudski mozak sa tim idejama počinje destruktivno djelovati i dovodi u pitanje opstanak zemlje, jer je evidentno da je čovjek glavni faktor neravnoteže do koje je došlo na našoj planeti, a to je dakako sve poteklo iz misli (merkura), pa možemo izvesti zaključak da se proporcionalno sa razvojem ljudskog mozga javlja tendencija destruktivnih sila koje nisu u skladu sa prirodnim ritmom ove planete i čovjek počinje sam sebe da urušava sopstvenom inteligencijom koja prerasta merkurove okvire logičnosti, objektivnosti, kritike, rukom pisanog slova ili sopstvenim mozgom pomnožena dva broja....dakle, merkur postaje prevazidjen a pitanje je koliko je to dobro za nas.
Jest, sve ima svoju konstruktivnu i destruktivnu stranu. Pa tako i Merkur. Konstruktivna strana Merkura bila bi snalažljivost, brzina i dostupnost informacijama, velika sposobnost analize i točnosti, prilagodljivost najnovijim uvidima, zahtjevima okoline i sl... A destruktivna strana Merkura bila bi nestrpljivost, miješanje u "stvari drugih" i "stvari koje ga se ne tiču", itd...

Tako je i s Uranom...tj. položajem Merkura u znaku vodenjaka koji je znak kojim vlada transsaturnsko tijelo - Uran. Naime, kod vanjskih tijela je situacija umnogome drugačija nego kod osobnih (unutrašnjih) tijela zato jer su puno veće mogućnosti koje ta tijela pružaju (i pozitivne i negativne). Vanjska tijela s jedne strane pružaju puno veću mogućnost preobrazbe pojedincu tj. mogućnost shvaćanja da je život puno veći od onoga pojavnoga i općenito onoga što "mali čovjek" uopće može zamisliti, a s druge strane ako taj isti čovjek fula puno je veća šteta...nego što je to slučaj s osobnim tijelima. Dakle...sve je na malom čovjeku (Merkuru) i na tome kako će korisititi vlastitu višu svijest - viši intelekt (Uranu).


Npr. kod uravnotežene osobnosti Merkur u znaku vodenjaka dovodi do spremnosti da osoba dopusti drugima da izražavaju slobodno svoje misli, ideje, bez obzira da li se te ideje slažu s njihovim pogledima na svijet...dok kod osobe kod koje osobnost nije toliko uravnotežena takav isti egzaltirani Merkur može vlastitu "inteligenciju" koristiti na druge načina...npr. kao ne čitanje lektire koje si navela.


Merkurova priroda oduvijek je bila dvojaka. S jedne strane tu je njegova "unutrašnja manifestacija" - način razmišljanja, sakupljanja i selektiranja podataka, organizacije informacija i znanja (sjedište u djevici), a s druge ona "vanjska manifestacija" - komunikacija i koordinacija tj. razmjena tih misli s okolinom (sjedište u blizancu). Nekada je čovjek vlastitim mozgom zbrajao dva broja no to nije bilo dovoljno po Merkurovskim kriterijima točnosti i upravo Merkur onaj djevičanski je "natjerao" čovjeka da ide dalje od toga. Jer Merkur u djevici teži savršenstvu - bolje rečeno savršenoj točnosti, a ljudski mozak je znamo podložan pogreški za razliku od računala - tako Merkur u djevici misli.


Djelovanje planete u egzaltaciji je takvo da se njen utjecaj transformira "na skladnije" tj. okruženje koje joj pozicija u dotičnom znaku pruža za nu je poticajno. Poticajno je za njenu bazičnu prirodu pa i sama planeta u egzaltaciji ima mogućnost da se istakne na jedan poseban način.

Egzaltacija Merkura u vodenjaku a ne djevici je vidljiva i kroz sve manju zastupljenost fizičke (zemlja) komponente Merkura. Npr. koliko je nekada materijalna bila znatno vidljivija i naprosto "nužnija" jer su za odvijanje Merkurovskih procesa bile nužne velike količine žica, cijevi, kablova koji su igrali presudnu ulogu u prenošenju informacija, slike, zvuka...tako danas više nije tako.

Danas imamo samo zrak...prijenos (transfer) danas je "bežičan". A Merkur nije "prevaziđen", Merkur je danas tu - danas imamo velikog Big Brothera u svemiru (Uran - satelit) dok su ove manje, "ljudskije", operativne i organizacijske stvarčice dolje na Zemljci prepuštene njegovu malenom bratu - Merkuru.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 09:18   #85
Ja imam Merkur u Vodenjaku.Jednom je učiteljica na roditeljskom sastanku rekla tati;''Ono što svi znaju on ne zna,ono što nitko ne zna on zna''.
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 04:13   #86
Ja imam merkur u vodenjaku u 1.kući u egzaktnom sextilu sa uranom u 11.

Zadnje uređivanje ERIKA 2 : 17.07.2010. at 04:20.
ERIKA 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 10:52   #87
Quote:
ERIKA 2 kaže: Pogledaj post
Ja imam merkur u vodenjaku u 1.kući u egzaktnom sextilu sa uranom u 11.
Rodjeni astrolog
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 17:58   #88
Po kakvoj logici je saturn egzaltiran baš u vagi? To mi je oduvijek bilo čudno.
__________________
*
Šlus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2010., 23:25   #89
Quote:
š.l.u.s. kaže: Pogledaj post
Po kakvoj logici je saturn egzaltiran baš u vagi? To mi je oduvijek bilo čudno.
Pa Saturn se oduvjek vezuje za pravdu,a vaga je znak koji se tradicionalno veze za pravdu i ravnotežu.
__________________
Moja natalna karta:

http://de.tinypic.com/r/t5je52/5
Vega_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 02:15   #90
Quote:
Vega_21 kaže: Pogledaj post
Pa Saturn se oduvjek vezuje za pravdu,a vaga je znak koji se tradicionalno veze za pravdu i ravnotežu.
I to je dovoljno za egzaltaciju?
__________________
*
Šlus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 15:43   #91
@ Vega - nije Saturn vezan uz pravdu već je vezan uz odgovornost. A kako je pravda - Vaga, upravo u tom znaku egzaltacija Saturna poručuje da pravda mora podrazumjevati i visok stupanj odgovornosti (Saturn).



Quote:
š.l.u.s. kaže: Pogledaj post
Po kakvoj logici je saturn egzaltiran baš u vagi? To mi je oduvijek bilo čudno.
Saturn predstavlja načelo oblika, strukture, ograničenja i nužnosti postojanja granica u životu. Tih granica individua mora biti svjesna jer i sama materijalno egzistira unutar istih. Pa bila to koža kao granični organ koji naše fizičko tijelo dijeli od okoline ili pak ona individua sama, kao pojedinac koji živi unutar veće cjeline - grada, države...društva.


Vaga je znak u kojem se čovjek uči udruživati s drugima (naročito s ljubavnim partnerom) a na ravnopravnoj osnovi. Vaga je simbol pravde, odnosa, braka, udruge, kompromisa...i upravo u znaku vage čovjek se i sam uči razvijati kroz odnose s drugima.

Tj. upravo u znaku vage čovjek posjeduje najveću svijest za onog drugoga, ali i šire - on u znaku vage posjeduje društvenu svijest. Dakle, u vagi se uspostavljaju standardi življenja s drugima i općenito ljudski odnosi, a osoba uči funkcionirati u društvu tako da mu i sama daje svoj osobni doprinos. Individua također zna da se svi trebamo držati određenih pravila da bi svi imali jednaka prava i mogućnosti, a društvo funkcioniralo.



Saturn je egzaltiran u znaku vage jer upravo je on taj koji svemu daje jasnu formu, oblik i kontekst, te kao princip krajnje strukture pokazuje koja sva ograničenja pojedinac mora osobno živjeti da bi i društvo kao cjelina funkcioniralo. Pravo (vaga) je npr. samo jedna od najelementarnijih metoda kojima su uređeni životni odnosi među ljudima i čijim pravilima se podvrgavaju.


Zato kroz Saturnovu egzaltaciju u znaku vage individua uči da mora prihvatiti i odgovornost i posve određena pravila za sve što radi - jer kao dio šire zajednice ona svojim postupcima utječe i na druge članove i na "sudbinu" (Saturn) cijele zajednice (društva). Vaga simbolizira svijest o drugoj strani i stanje ravnoteže dviju suprotnih strana, pa egzaltacija Saturna u znaku vage simbolizira ono što nazivamo društvena odgovornost. Ali i "sudbinski" podsjeća čovjeka da u konačnici svatko dobije ono što je zaslužio prije ili kasnije (Saturn). Pravda (vaga) je možda spora, ali dostižna.



Egzaltacija Saturna u znaku vage kaže "da se svakome na kraju mjeri njegovom vlastitom mjerom" - jer..."tako je najpravednije".
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2010., 16:56   #92
Zanimljivo, uvijek imam najviše poteškoća shvatiti ono što i sama imam aflicirano natalno, saturn u ovom slučaju.
Hvala na opširnom odgovoru, morat će mi se neke stvari još posložiti ali mi je dosta jasnije.
__________________
*
Šlus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2010., 13:56   #93
Ja imam sextil Marsa u Jarcu u 1 sa Venerom u Ribama u 2 ,sextil Marsa u Jarcu sa Uranom u Skorpiji u 11 i trigon tog Urana u 11 sa Venerom u Ribama u 2.Nema sta sav sam exaltiran
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 19:12   #94
Imam Veneru na 21 ° Vodenjak,tu je egzaltacija Neptuna.
Ako je Neptun visa oktava Venere kako da tumacim moju Veneru ?

Imam i MC skoro na 11° Vodenjak - Rizik.
Ako je na pr. MC najbolji i najkraci put do uspeha i javnog priznanja .... kako da tumacim moj MC ?
__________________
Sometimes i feel like i live in a dream alone in my paradise lost
ivopop is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 22:59   #95
Quote:
ivopop kaže: Pogledaj post
Imam Veneru na 21 ° Vodenjak,tu je egzaltacija Neptuna.
Ako je Neptun visa oktava Venere kako da tumacim moju Veneru ?
Kao Veneru u vodenjaku obojanu neptunovskim bojama. . .šalim se

Tvojoj veneri u vodenjaku fali one čarolije u ljubavi a budući da je na tom stupnju egzaltiran neptun dobiva dozu mističnosti i iluzije.Slična je kao venera u ribama.
__________________
Moja natalna karta:

http://de.tinypic.com/r/t5je52/5
Vega_21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 23:10   #96
Quote:
Vega_21 kaže: Pogledaj post
Kao Veneru u vodenjaku obojanu neptunovskim bojama
yeeeee unikatna je moja venera

tnx,supercool opis Vega
__________________
Sometimes i feel like i live in a dream alone in my paradise lost
ivopop is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 13:09   #97
Kada je ovako lijepo objasnjena exaltacija Saturna u Vagi dali neko moze da objasni zasto je Mars exaltiran upravo u Jarcu i kakav je to spoj exaltacije Marsa sa vladavinom Saturna u ovom znaku?
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 18:17   #98
Quote:
marco_15 kaže: Pogledaj post
Kada je ovako lijepo objasnjena exaltacija Saturna u Vagi dali neko moze da objasni zasto je Mars exaltiran upravo u Jarcu i kakav je to spoj exaltacije Marsa sa vladavinom Saturna u ovom znaku?
Mars je aktivna muška planeta, prirodni pokretač energije i života općenito. Mars predstavlja prvu iskru, prvu inicijativu, prvi impuls, prvi instinkt...on predstavlja prvotni urođeni obrazac fizičke reakcije koji postoji u čovjeku bez potrebe za učenjem. Jednom riječju Mars predstavlja najsnažniji fokus (žarište) individualne energije.


Mars je energija trenutka koja najveću snagu ima u "početnom trenu" svog djelovanja jer Mars je u svojoj osnovi uvijek instinkt - bezuvjetni refleks. Marsu su aktivnost i djelatnost uvijek u osnovi jer Mars se prazni kroz aktivnost. Ukoliko nije aktivan na svom podiju djelovanja (znak), on postaje destruktivan. Tj. Mars svoju energiju mora potrošiti i reagirati, a upravo pozicija u znaku pokazuje na što on najintenzivnije reagira. Zato položaj Marsa u određenom znaku osim što pokazuje način na koji osoba ispoljava svoju fizičku & seksualnu energiju, uvijek pokazuje i način na koji osoba postiže željeno.


Nadalje...kao što napisah Mars pokazuje načelo aktivne, sirove, iskonske energije koja ima jaki fokus, ali energije koja nema nadzor. Jednom sam na netu pročitala dobar izraz za egzaltaciju od J. Vojvodić koji kaže da "egzaltacija nije nikakav maximum, ni tron....bar ne u onom smislu odakle se vlada i gospodari, već je egzaltacija jedna mogućnost i privilegija koju dotična planeta ima. A to je da može upravo u tom znaku iskazati svoju planetarnu energiju bez većih sputavanja".


E pa takav je i Mars u poziciji svoje egzaltacije - znaku jarca.


Jarac je znak koji vlada MC-om, najvišim vrhom karte i kao takav obilježava vrhunac i točku kuluminacije. Jarac nikada ništa ne učini bez namjere i svrhe, nikada ništa ne uzima zdravo za gotovo, on nije vizionar i mističar, njegovi ideali su uvijek ostvarivi. On se nikada ne odriče kontrole, a čak i kada se to događa na dubokom nesvjesnom nivou jarac planira svoju krajnju sudbu... Jarac je također kardinalni znak, a kardinalnost (aktivnost, početak) odgovara iskonskoj prirodi Marsa. No takav Mars je sada kontrolirani Mars koji svoj fokus energije može usmjeriti na stvarne (jarac-zemlja), ali i dugoročnije (Saturn-vrijeme) ciljeve. Vatra Marsa u znaku jarca više nije divlji, neobuzdani plamen...već vatra koja zbog vladavine Saturna sporo, ali stalno izgara. Što Marsu omogućava da doduše sporije, ali sigurnije dosegne svoj cilj, a ne da na pola puta pregori. To je zato jer striček Saturn dobro zna koliko mu goriva treba da stigne do vrha a niti jednu kapljicu ne prolije usput...



Mars je egzaltiran u znaku jarca zato jer jarcu nije potrebna stabilnost forme, on je ima (sjedište Saturna), niti su mu potrebne emocije (izgon Mjeseca), niti optimizam (pad Jupitera) da bi ostvario svoj cilj i dosegnuo željeni vrh. Njemu je potrebna toplina, potrebna mu je iskra života da ga pokrene "s mrtve točke". Potrebna mu je sirova ekspanzivna energija (Mars) da bi preživio kritične trenutke jer vrijeme jarca je vrijeme kada je priroda mrtva a sjeme zakopano duboko u zemlji u najtežem razdoblju borbe protiv smrtne hladnoće (Saturn) - preživljavanje je ključna tema za jarca.


No - kako je obojici priroda malefična...nije baš Mars u jarcu ni moralan, ni milosrdan, ni čestit, ni darežljiv na svom putu do svog vrha. Kako kaže dalje Vojvodić - on to ne može ni biti u znaku gde je moral (Jupiter) narušen (Saturn). A ja velim - osjetljivost na bližnje, njega i nježnost, bliskost (Mjesec) u strogoj restrikciji Saturna...

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 24.08.2010. at 19:08.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 15:15   #99
Dobar text o exaltaciji Marsa u Jarcu nema sta!
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 09:02   #100
Ja nemam ni jednu planetu u egzaltaciji, imam samo MA u sedištu.

Ali imam Merkura na egzaltaciji Urana ( Merkur na 12* Škorpije ) i to u 11 kući.
MiSterium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:45.