Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2017., 17:44   #121
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Nestala zainteresiranost za ovu temu?
Nije. Samo smo se preselili
Nemoj reć da nisi u grupi
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 19:28   #122
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Nije. Samo smo se preselili
Nemoj reć da nisi u grupi
Naravno da jesam

Ali treba otvoriti i ovaj front
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 11:27   #123
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Naravno da jesam

Ali treba otvoriti i ovaj front
Zadnje što je palo na ovaj front je najnovija verzija e-porezne, verifik.fiskalnih blagajni, preknjiženja........., naravno sve to po knjigovođama. Sve to zahtjeva
dodatni trud, napor, odgovornost, ulaganja....... Koja je naknada za to???
Zanimljivo kako državne i javne službe olako prebacuju svoje obveze na druge, ne pitavši ih za mišljenje, a da pri tome gotovo ništa ne znaju o njima.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 11:39   #124
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Zadnje što je palo na ovaj front je najnovija verzija e-porezne, verifik.fiskalnih blagajni, preknjiženja........., naravno sve to po knjigovođama. Sve to zahtjeva
dodatni trud, napor, odgovornost, ulaganja....... Koja je naknada za to???
Zanimljivo kako državne i javne službe olako prebacuju svoje obveze na druge, ne pitavši ih za mišljenje, a da pri tome gotovo ništa ne znaju o njima.
Pa platiti će poduzetnici kad im zaračunaš dodatni rad. Mogli bi i oni malo osjetiti što se dešava.
Meni ne pada na pamet povećavati obim mog posla i nikome to ne naplatiti.
Uredno kažem komitentima - oni donesu odredbu, ja je odradim za vas, a vi je platite

Pa i teret licence, nove komore, novih nameta, propisa i davanja će opet poduzetnici morati platiti. Neće ostati ista cijena knjigovodstva ako treba platiti sve te nove namete. Samo ljudi to ne doživljavaju, već misle da tamo knjigovođe opet piz..
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 12:49   #125
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Pa platiti će poduzetnici kad im zaračunaš dodatni rad. Mogli bi i oni malo osjetiti što se dešava.
Meni ne pada na pamet povećavati obim mog posla i nikome to ne naplatiti.
Uredno kažem komitentima - oni donesu odredbu, ja je odradim za vas, a vi je platite

Pa i teret licence, nove komore, novih nameta, propisa i davanja će opet poduzetnici morati platiti. Neće ostati ista cijena knjigovodstva ako treba platiti sve te nove namete. Samo ljudi to ne doživljavaju, već misle da tamo knjigovođe opet piz..
Ili će biti red pinklec na rame i u Njemačku
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 19:56   #126
ovo je pitanje iz usluge i molim za malo razumijevanja ako krivo postavim pitanje...
je li istina da se još uvijek može otvoriti knjigovodstveni servis bez ikakvog onog RRIF tečaja ili kojekakvih drugih tečajeva koji se nude čak i na ponudama dana (tečaj za ovlaštenog knjigovođu)?
Dakle, dosta je SSS, otvoriti doo npr i voditi škvadri knjige (malo karikirano, ali čisto radi slikovitog prikaza pitanja)?
Ako je tako, u ponedjeljak ta mlada dama otvori svoj knjigovodstveni servis i počne raditi... Što se s njom događa onda do tog famoznog 01.01.2019.?
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 17:52   #127
Moze i nemamo pojma sto ce biti 01.01.2019.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 19:50   #128
Nemamo pojma što će biti u 2018, di je tek 2019
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 07:35   #129
hvala vam svakako na odgovoru... Čudno mi je kako sam ja cijelo vrijeme mislila kako knjigovođe imaju završene te nekakve škole/tečajeve. Fakat nisam znala da se može bez nekog posebnog tečaja otvoriti i raditi knjigovodstvo. Još kad me frendica pitala može li otvoriti ja vičem: ma neeee... Imaš RRif tečaj uskoro počinje pa prvo to moraš položiti
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 07:50   #130
Pa samo je vazno sve odraditi sukladno Zakonu i standardima.
Nije problem. U grubo trebas sami znati 15-ak zakona i pravilnika, popratiti sudske prakse u nekim slucajevima, znati sto, kad i gdje predati i naravno knjiziti.

Vjeruj mi da knjigovodja mora tonu toga znati. To znanje ne moze se sazeti u jednu edukaciju ma koliko bila dobra. Preceste promjene zakona i pravilnika, te kompliciranost administracije te prisiljava da stalno nesto ucis, saznajes, trazis...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 08:03   #131
da, kužim te potpuno, iako nisam u toj priči... ali samo mogu zamisliti kako je probijati se kod nas kroz šume zakona, konstantnih promjena i proizvoljnih tumačenja državnih službenika
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 10:28   #132
I dalje se vodi bitka za licenciranje računovođa.

Trenutno se licenciranju protive:

IPRH
MINGO
HOK
HUP
RRIF
RIF

RIF je izdao objavu vezano uz licenciranje

http://www.rif.hr/naslovnica/novosti...nju-racunovoda

Opet vas pozivam da potpišete peticiju protiv licenciranja na www.iprh.eu

Djelujmo sad dok možemo
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2018., 14:37   #133
Malo da aktualiziramo temu budući da se bliži sastanak radne grupe po pitanju licenciranja.

Quote:
IPRH

Tko je Računovodstvo Soldo d.o.o.?

Tko je Računovodstvo Soldo d.o.o. koji je naknadno ubačen u Radnu skupinu Ministarstva financija da se izjasni na temu uređenja računovodstvenog tržišta u RH i koga on predstavlja?
Ne dozvolite da vas ime zavede na krivi trag i na trenutak pomislite da se radi o računovodstvenom uredu...
Tvrtka je osnovana 1998. godine, bavi se računovodstvenim poslovima i na prvi pogled sve izgleda u redu...
Međutim, Računovodstvo Soldo d.o.o. 03. veljače, 2017. postaje suvlasnik tvrtke UHY savjetovanje Rudan-Soldo d.o.o. za porezno savjetništvo, zajedno sa mr. Dragan Rudan koji je vlasnik i osnivač tvrtke UHY Rudan d.o.o. za reviziju – tvrtke koja zapošljava 15 revizora s tendencijom rasta.
Znači,ponovno smo dovedeni u situaciju sukoba interesa između računovodstvenih i revizorskih društava – mislim da je sasvim jasno čije interese će zastupati Računovodstvo Soldo d.o.o.
Nadalje, zar će u "neovisnoj" Radnoj skupini Ministarstva financija revizori sudjelovati sa dva glasa, jednom kroz HRK a drugi put kroz Računovodstvo Soldo d.o.o. ?
Podsjećamo još jednom da je tema uređenje računovodstvenog tržišta – pozivamo ponovno revizore da se prestanu uplitati u uređenje tuđe struke i nastojati preko tuđih leđa vratiti dio kolača kojeg su izgubili ne našom krivicom ..
IPRH
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2018., 22:29   #134
Na ovoj temi izgleda pricam sama sa sobom, ali nema veze. Mozda jos nekome proleti informacija...

https://www.rrif.hr/Novi_broj_RRiF_a-1531-vijest.html
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2018., 19:30   #135
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Na ovoj temi izgleda pricam sama sa sobom, ali nema veze. Mozda jos nekome proleti informacija...

https://www.rrif.hr/Novi_broj_RRiF_a-1531-vijest.html
Da, prema njihovom shvaćanju svi imaju interes, jedino vlasnici servisa kojima odgovara što niži trošak obrazovanja računovođa i prekvalificirane (dvotjednim tečajem) frizerke nemaju i oni progovaraju radi obrane EU direktiva i slobodnog tržišta. Kako da ne..

Bitno da nikom ne smeta što za javnog bilježnika moraš biti VSS i polagati pravosudni ispit. A posao im je da uzmu osobnu i potvrde da si ti potpisao, što god si već potpisao (njih se to ni ne tiče). Pa za to ne trebaš imati ni osnovnu školu, pa čak niti znati čitati, dovoljno vidjeti jesi li ti osoba sa osobne iskaznice. I to je kod nas kao "ugledno zanimanje" i masno se naplaćuje taj "rad".


Ali zato osoba koja mora biti sposobna razložiti kompletno financijsko poslovanje poduzeća, znati međunarodne i hrvatske standarde financijskog izvještavanja, poznavati zakone, pravilnike, imati dvije čiste u glavi i određene vještine i to u jako odgovornom poslu, koji bi trebao biti određeni jamac da nema malverzacija, prevara i da je sve čisto, e tu može i frizerka raditi i potpisivati i ne jamčiti nikome ništa.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2018., 20:01   #136
Zanima me jesi li ti svjesna da je u Americi prosječan dohodak računovođe 1,6 puta veći od nacionalnog, a ovlaštenog računovođe 2,1 puta veći od američkog prosjeka? To je zato jer ne samo da pravo tržište prepoznaje kompleksnost i vrijednost takvog posla i obrazovanja i vrednuje ga duplo više od američkog prosjeka, nego prepoznaje i pitanje odgovornosti. Pa ne može frizerka biti temelj financijskog izvještavanja u kapitalizmu?!


A u Hrvatskoj se tog jednog od cjenjenijih zanimanja ulovili nekakvi propali klošari koji nemaju nikakvu odgovornost prema nikome, a zapošaljavju tečajem prekvalificirane babuskare kako bi što više sebi spremili u džep .. i srozali su struku i plaće valjda tu negdje u rangu čistačica.



Sramota za državu uopće.. nevjerojatno da ima ljudi koji prezentiraju da je to interes računovodstvene struke. Prestanite lagati sami sebe i druge. Ne bi da se propisuju ne znam kakvi uvjeti CPA, ACCA ili nešto, nego viša škola je dovoljna, pa to je minimum minimuma za takvo zanimanje. Plus umjesto da se fokusira računovodstvena struka na odabir najboljeg modela, sad će ovi sa interesom odvratiti lijepo pozornost i omogućiti državnom aparatu da uvede ponovno nekakve besmilice kako bi državne službe profitirale.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2018., 10:01   #137
google1 , sve je to u redu što kažete,ali dok god ova država radi na principu da donosi obavezna licenciranja za neke struke,dok za druge ne ili dok god se ta ista licenciranja odnose na pojedince,a na druge ne...onda ne podržavam. Ujedno,ako se licenciranje donosi samo zato da bi država OPET imala koristi od plaćanja licenci (jer netko će to opet dobro naplaćivati),a neće kao ni do sada raditi nikakve nadzore poslovnih knjiga onda je sve besmisleno. Evo moj slučaj jučer... zovu iz porezne da "kao" nisam dobro popunila pdv obrazac za jednog klijenta koji nije u sustavu pdv-a,a imao je uvoz. Rekoh nije moguće jer smo već slali isti obrazac u 2.mjesecu i sve je dobro,te joj počnem obrazlagati,pa ona i dalje uvjerava da nisam u pravu dok mi nije skočio živac. Kaže ona "Ma nemojte mi objašnjavati, pričekat ću kolegicu,pa ćemo vidjeti". Nakon 10 minuta zove i kaže "Oprostite,vi ste bili u pravu,sve je u redu,dobro je popunjeno,evo preuzela sam obrazac."
Što to govori... da ja bez fakulteta (1997.sam završila ekonomsku) ,ali sa 16 godina knjigovodstvenog rada kojeg radim savjesno i sa 10 godina svog vlastitog servisa, znam više nego pojedini referenti na poreznoj jer ovo nije prvi put da tamo moram nekoga izučavati. Da ne pričam o tome da sam morala referente podučavati raznim obrascima koji su znali doći na snagu,a da ovi nisu tamo ni znali o čemu pričam niti su znali da su uopće neki novi obrasci donešeni. Da li će se odmah i regulirati provjere ili licenciranja onih koji su po nekoj poslovnoj hijerarhiji iznad nas knjigovođa? Jer osobno znam da u poreznoj rade ljudi koji veze nemaju sa vezom.
Da rezimiram, nisam protiv da se uvede red,ali ne na ovaj način da će i sa našim licencama biti brdo neobrazovanih ljudi koji rade u upravama,ministarstvima koje ćemo mi besplatno telefonski podučavati.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2018., 11:05   #138
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
google1 , sve je to u redu što kažete,ali dok god ova država radi na principu da donosi obavezna licenciranja za neke struke,dok za druge ne ili dok god se ta ista licenciranja odnose na pojedince,a na druge ne...onda ne podržavam. Ujedno,ako se licenciranje donosi samo zato da bi država OPET imala koristi od plaćanja licenci (jer netko će to opet dobro naplaćivati),a neće kao ni do sada raditi nikakve nadzore poslovnih knjiga onda je sve besmisleno.
Licenciranje samo po sebi neće ništa riješiti, odnosno neće imati utjecaj na kvalitetu računovodstvenih usluga niti na mogućnost povećanja cijena istih. Problem je malo složeniji. Da ne govorimo da je blesavo da zaposlenik unutar firme ne treba biti licenciran za taj isti posao, dok onaj koji vodi samostalnu djelatnost treba.

Quote:
Evo moj slučaj jučer... zovu iz porezne da "kao" nisam dobro popunila pdv obrazac za jednog klijenta koji nije u sustavu pdv-a,a imao je uvoz. Rekoh nije moguće jer smo već slali isti obrazac u 2.mjesecu i sve je dobro,te joj počnem obrazlagati,pa ona i dalje uvjerava da nisam u pravu dok mi nije skočio živac. Kaže ona "Ma nemojte mi objašnjavati, pričekat ću kolegicu,pa ćemo vidjeti". Nakon 10 minuta zove i kaže "Oprostite,vi ste bili u pravu,sve je u redu,dobro je popunjeno,evo preuzela sam obrazac."
Hm, da. Iz nekog meni nepoznatog razloga ta aplikacija slanja PDV obrazaca nema automatsku kontrolu na ulazu, kao što ima JOPPD, pa nepotrebno opterećuje jadne službenike Porezne uprave da ih moraju 'ručno' preuzeti. Pa ne mogu ni to. A zamisli da JOPPD nema takvu kontrolu na ulazu, nego da oni moraju to sami

Quote:
Što to govori... da ja bez fakulteta (1997.sam završila ekonomsku) ,ali sa 16 godina knjigovodstvenog rada kojeg radim savjesno i sa 10 godina svog vlastitog servisa, znam više nego pojedini referenti na poreznoj jer ovo nije prvi put da tamo moram nekoga izučavati.
S obzirom na situaciju i kadrovsku politiku Porezne uprave od 2000-te godine na ovamo, to nije ništa čudno. Zapravo, bilo bi čudno da je drugačije.

Quote:
Da ne pričam o tome da sam morala referente podučavati raznim obrascima koji su znali doći na snagu,a da ovi nisu tamo ni znali o čemu pričam niti su znali da su uopće neki novi obrasci donešeni.
Još i to očekuješ da znaju

Quote:
Da li će se odmah i regulirati provjere ili licenciranja onih koji su po nekoj poslovnoj hijerarhiji iznad nas knjigovođa? Jer osobno znam da u poreznoj rade ljudi koji veze nemaju sa vezom.
A gledaj, Porezna uprava već dugo vremena provodi negativnu selekciju kadrova, zanemaruje obrazovanje, edukaciju, informatizaciju, daje slabe plaće. Vjerujem da to nije slučajno.

Kako je porezno opterećenje kod nas visoko, možeš to slobodno shvatiti kao olakšicu poreznim obveznicima

Zamisli da imaš vrhunske ljude u poreznoj upravi koji rade za plaću 5-7 k kn i svašta znaju, sve vide itd. Zar to ne bi bio paradoks?

Znaš li ti nekoga tko sa vrhunskim znanjem iz financija, računovodstva, revizije, managementa, bilo čega radi za fiksnu plaću od 1000 € i još se zamjera ljudima jer utvrđuje očite multimilijunske nepravilnosti?

Ovako je sve lakše. Porezna nije mogla godinama vršiti nadzor nad Agrokorom ne nužno zato što to nitko ne bi želio, nego ima puno jači razlog - nitko ne zna niti ima kapaciteta

To je najveća sigurnost. Na takva mjesta zaposliš neperspektivni kadar, koji se ne educira i ima informatiku prošlog stoljeća i osigurao si mirnoću sivim i crnim tokovima novca.

Quote:
Da rezimiram, nisam protiv da se uvede red,ali ne na ovaj način da će i sa našim licencama biti brdo neobrazovanih ljudi koji rade u upravama,ministarstvima koje ćemo mi besplatno telefonski podučavati.
Dobro, to je tvoj teret jer radiš tako. Međutim, neki poduzetnici i knjigovođe su malo drugačiji, znam neke koji uopće ne vode knjige nego lupaju brojeve bezveze, ne podnose izvješća itd bez većih posljedica

Takvi se uopće ne bune na needuciran kadar PU.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2018., 20:29   #139
Ja nikako da sretnem te frizerice babuskare koje rade racunovodstvo, a nije da nisam trazila

Nemam problema s time da licenciranje bude dobrovoljno i tko vidi vrijednost u tome da moze dobiti i tu kvalifikaciju.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2018., 20:43   #140
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Licenciranje samo po sebi neće ništa riješiti, odnosno neće imati utjecaj na kvalitetu računovodstvenih usluga niti na mogućnost povećanja cijena istih. Problem je malo složeniji. Da ne govorimo da je blesavo da zaposlenik unutar firme ne treba biti licenciran za taj isti posao, dok onaj koji vodi samostalnu djelatnost treba.



Hm, da. Iz nekog meni nepoznatog razloga ta aplikacija slanja PDV obrazaca nema automatsku kontrolu na ulazu, kao što ima JOPPD, pa nepotrebno opterećuje jadne službenike Porezne uprave da ih moraju 'ručno' preuzeti. Pa ne mogu ni to. A zamisli da JOPPD nema takvu kontrolu na ulazu, nego da oni moraju to sami



S obzirom na situaciju i kadrovsku politiku Porezne uprave od 2000-te godine na ovamo, to nije ništa čudno. Zapravo, bilo bi čudno da je drugačije.



Još i to očekuješ da znaju



A gledaj, Porezna uprava već dugo vremena provodi negativnu selekciju kadrova, zanemaruje obrazovanje, edukaciju, informatizaciju, daje slabe plaće. Vjerujem da to nije slučajno.

Kako je porezno opterećenje kod nas visoko, možeš to slobodno shvatiti kao olakšicu poreznim obveznicima

Zamisli da imaš vrhunske ljude u poreznoj upravi koji rade za plaću 5-7 k kn i svašta znaju, sve vide itd. Zar to ne bi bio paradoks?

Znaš li ti nekoga tko sa vrhunskim znanjem iz financija, računovodstva, revizije, managementa, bilo čega radi za fiksnu plaću od 1000 € i još se zamjera ljudima jer utvrđuje očite multimilijunske nepravilnosti?

Ovako je sve lakše. Porezna nije mogla godinama vršiti nadzor nad Agrokorom ne nužno zato što to nitko ne bi želio, nego ima puno jači razlog - nitko ne zna niti ima kapaciteta

To je najveća sigurnost. Na takva mjesta zaposliš neperspektivni kadar, koji se ne educira i ima informatiku prošlog stoljeća i osigurao si mirnoću sivim i crnim tokovima novca.




Dobro, to je tvoj teret jer radiš tako. Međutim, neki poduzetnici i knjigovođe su malo drugačiji, znam neke koji uopće ne vode knjige nego lupaju brojeve bezveze, ne podnose izvješća itd bez većih posljedica

Takvi se uopće ne bune na needuciran kadar PU.
Ovo je jako dobar osvrt, i ima ogromnu težinu.
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.