Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Pogledaj rezultate ankete: Pet najboljih pjesama Magazina moglo bi biti:
Kokolo 5 20.00%
Ivana 1 4.00%
Tamara 4 16.00%
Piši mi 10 40.00%
Sve bi seke ljubile mornare 3 12.00%
Put putujem 14 56.00%
Idi 5 20.00%
Tri sam ti zime šaptala ime 8 32.00%
Ti si želja mog života 10 40.00%
Kako sam te voljela 3 12.00%
Suze krijem, one padaju 2 8.00%
Besane noći 0 0%
Ljube se dobri, loši, zli 6 24.00%
Rano, ranije 4 16.00%
Starimo dušo (Da mi te zaljubiti u mene) 2 8.00%
Simpatija 4 16.00%
Nostalgija 5 20.00%
Zlato jubavi 1 4.00%
Suze biserne 5 20.00%
Minut srca tvog 6 24.00%
Ginem 6 24.00%
Opijum 5 20.00%
Gutljaj vina 3 12.00%
Na svijetu sve 1 4.00%
Idi i ne budi ljude 1 4.00%
Ako poludim 3 12.00%
Kasno je 1 4.00%
Nemam snage da se pomirim 1 4.00%
Ko me zove 3 12.00%
S druge strane Mjeseca 1 4.00%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 25. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2017., 16:06   #981
For jor informejšn, za vrijeme Juge bio sam ulični svirač, a od EKV najradije sam izvodio "Ti si sav moj bol" i "Oči boje meda".

Razlog je vjerojatno što se Milan tako zdušno unio u te stvari, tu se fakat može pustit glas - ma izvrsno.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 16:21   #982
Evo nešto objektivnije i realnije od ovoga što se ovdje može pročitati:
http://www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=2524
jpm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 17:10   #983
Quote:
jpm kaže: Pogledaj post
Evo nešto objektivnije i realnije od ovoga što se ovdje može pročitati:
http://www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=2524
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 18:34   #984
Riječ "amok" potječe, čini mi se, iz polinezijskih jezika, a - neka me neki anglist/germanist ispravi - mislim da se primarno koristi kao dio frazema "to run amok/amok laufen".

Označava stanje ubilačkog ludila, a za pojam sam saznao po velikom filmu velikog redatelja koji je sastavni dio mog nicka - "Zašto je poludio gospodin R.?"/"Warum läuft Herr R. Amok?".

Edit: sad sam zamijetio da je originalni naslov zapravo u prezentu, pa bi bolji prijevod možda bio "Zašto gospodin R. silazi s uma?", mada ni to nipošto ne odgovara izvornom značenju.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 21:29   #985
Quote:
jpm kaže: Pogledaj post
Evo nešto objektivnije i realnije od ovoga što se ovdje može pročitati:
http://www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=2524
Slažem se jedino da tip dolazi sa terapije, ako neku nije propustio u međuvremenu.

Naslov bi mogao da ponese ime "kako mali Perica (horvi) zamišlja recenziju". Imate gomilu anonimnih likova koji na osnovu nečije mantre o Silmple Mindsima pokušavaju da izgrade neki svoj kritički stav o EKV-u. Album "S vetrom u lice" se razlikuje od ostalih zato što se po prvi put koristio u bendu novi instrument za semplovanje "emulator II", pa stoga možda i sličnost u zvuku iako su to suštinski nepojmljive usporedbe. Prevazišao je anonimni lik sebe kad je napisao da je Budi sam na ulici kopija najvećeg hita SM "Don' t you forget about me", pa to i apsolutni antisluhisti koji mrze EKV ne bi izrekli.
Dobro da nije čitao Milanove intervjue gde tvrdi kako se ložio na rani XTC, pa bi tražili u pesmama Katarine II sličnosti sa, recimo, pesmom Making plans for Nigel.

Da bi neko imao moralno pravo da kritikuje, za početak bi trebalo da govori istinu. Najveća laž, između ostalih, je ona da se pesma Stvaran svet koristila, pazite sad, u filmu ili tv seriji Sivi dom. Svako ko ima preko tri i više banke zna da je to epohalna glupost budući da je serija bila popularna u celoj Jugoslaviji i niti se Stvaran svet niti ijedna druga od EKV-a koristila u Bajićevoj (Darko) seriji Sivi dom. A tek dilema, u filmu ili seriji, u stilu pa kome se je.e da proverava na netu podatke. Film pod takvim nazivom ne postoji niti je ikad planiran.
Jedini film gde su korišćene pesme EKV-a jeste film Gorana Markovića "Tajvanska kanasta". U njemu igraju članovi benda samo pod drugim nazivom Mrtvi bambi i ujedno pevaju pesme sa drugog albuma (prvog pod nazivom EKV). - Tattoo

Magi ima veću ulogu pošto igra sestru glavnog glumca.
Milan je igrao glavnu ulogu u filmu Crna Marija, ali tu ne peva pesme EKV-a nego one od pop muzičara tadašnje scene Srđana Jula. Doduše, imao je i jednu svoju autorsku koja nikada nije objavljena - Bus station blues


Ako već želiš i kritičke tonove da čuješ o bendu nema potrebe da tražiš tipove sa terapija, jednostavno odeš verovatno na najbolju temu sa pdf glazbenici - EKV, ako ne i najbolju na čitavom forumu. Ne toliko zbog benda ili određene vrste muzike koliko zbog relevantnih podataka od nekih ljudi koji su poznavali direktno ljude poput Magi, naravno bilo je tu i konstruktivne kritike uglavnom od ljubitelja Koje i Discipline , ali sve na nekim racionalnim osnovama. Šteta što je tema zamrla budući da očigledno treba neke stvari crtati.
Svojevremeno sam dva puta pročitao celu temu i saznao mnoge interesantne podatke koje nisam znao do tada o bendu. Najzanimljivije je kad su vršene analize pesama EKV-a od strane raznih poetičnih forumaša, prednjačile su dame. Sećam se da je 7 dana izazvala najveću polemiku. Samo da nisu izbrisani postovi, bila bi velika šteta za forum generalno.
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 01:47   #986
Quote:
Mr Mojo 995 kaže: Pogledaj post
@suburbianOpet kazem, sto se tekstova tice, visoka lirika i eksplicitno iznosenje emocija nisu karakteristika pop muzike, patetika ili visoki domet - na slušatelju je da prosudi. Bend kao sinergija je svakako nudi nešto više.
Upravo je EKV primer sinergije različitih karaktera i kreativaca. Razlika u našim stavovima se sastoji u tome što smatram Milana temeljom i kohezionim faktorom bez koga Magi i Bojan ne bi došli do izražaja. Magi bi verovatno bila odličan arhitekta ili odlična pijanistkinja, Bojan bi bio odličan basista ili solidan slikar, međutim niko od njih nije mogao u punoj meri da ispolji do kraja svoj talenat bez Milana i EKV. Tragedija je ovo što se kasnije dogodilo sa svim tim divnim ljudima. U razmaku od samo desetak godina je nestala jedna kosmopolitska generacija multitalentovanih ljudi, čini mi se da je to doprinelo današnjem sivilu i beznađu kod nove generacije. Nema skoro živih svedoka jednog produktivnog doba, oni koji su ostali u manjini poput Caneta, Koje ili Gileta jedva se batrgaju i teško da imaju nekog uticaja. Dobar deo se prodao.

Vd, Dejanović, Bojan, Milan i Magi nisu među živima. Iz te generacije umetnika Beogradske scene navešću još Miru Mijatović (pevačicu Via Talas i bivšu Bojanovu devojku), Dušana Gerzića Geru (slikar i član takođe Via Talasa, nacrtao je čuvene tetovaže članovima EKV-a na omotu istoimenog albuma, drugom po redu...o njemu je snimljen film ), Čavketa iz El. orgazma, pominjanog Mitra Subotića Subu, tu negde svrstavam i glumicu Sonju Savić. Generacija koja je puno obećavala a otišla je prerano.

Jednom je Žika Todorović izjavio da nema snage da čuje pesmu od EKV-a pošto se momentalno rastuži. On je bio i u emotivnoj vezi sa Magi.


Quote:
No ipak, Šarlo mi je draži projekt (možda bude i tjedan s njima ako vec i nije bio ), ali neke stvari valjda dođu s godinama.
Nisu bili Šarlo, no veći je problem kako dopuniti listu od 30 pesama.

Da upotpunim ove depresivne tonove jednim sjajnim coverom Antonija Zagrađanina (ima ih dosta) - Tonemo
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 09:10   #987
Je li itko spomenuo Ljude iz gradova i Idemo?

Iz Idemo: "Ona sanja/Da sam oprao ruke/Da sam obrijan/I da sam lep/Toplo je na jastuku/U polusnu/Miriše na doručak/Prijatan glas/Iz druge sobe se javlja/Kaže da je počelo..."

i još
"Nismo znali/Da je kocka bačena/Nismo znali/Da je srušen most.../

Godina je 1991. Nikad nisam čuo nikoga da tako pjeva o bilokakvom ratu. Taj čovjek je zaista znao kako da ti promijeni kut gledanja na stvar, bez ikakvog dociranja, poze ili diskursa moći, samo vjerujući u snagu riječi.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 10:05   #988
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
Zanimljiva teza. Nedostaje životnog iskustva slušanja Šemse Suljaković i Mitra Mirića kako bi pojmili svu vedrinu tekstova Mladenovića, Morrisona i Cobaina.
Od sve trojice meni se čini da je Cobain bio najveći mračnjak, najviše izložen vlastitom idu. Poslušaj samo Polly, Scentless Apprentice ili Pennyroyal Tea. On je istovremeno možda i najslabiji pjesnik od njih trojice, ali, paradoksalno, najfunkcionalniji u formi pop-rock pjesme.

Morrisona se doživljava kao neku ikonoklastičnu kreaturu, pustinjsko prabiće i primordijalnog jebača s viškom ambicija, ali u najboljim je trenucima znao što radi pa i više od toga. Celebration of the Lizard recimo žanr je za sebe, toliko slikovno bogata i moćna pjesma da bi se po njoj mogao snimiti film i vjerojatno najbolja suita u povijesti rocka.
A Jimova slika koja ga najbolje lovi nije jedna od onih koje ga prikazuju kao ledenu ikonu koja prodorno zuri sa sobnih zidova šiparica, ne, to je fotografija s covera albuma An American Prayer, gdje on gleda negdje gore u stranu, neobrijan je i pogled mu zrači neizdrživ očaj i strah.

A naš ovotjedni junak provodio je, koliko znam, mnogo vremena pokraj velike bare. On je zapravo dečko s mora, tj. momak koji pamti mirise borova i brodova i taj se daleki, ali sveprisutni osjećaj - što zna svatko kome se kao djetetu more uvuklo u pore - zrcali u tim stihovima.
To je taj specifičan, rastrzani filing u tim izuzetnim pjesmama, koji pokušava pomiriti dva posvađana osjetilna svijeta - miris brodske užadi, smole borova i smilja na velegradskom pločniku.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 12:34   #989
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
Da upotpunim ove depresivne tonove jednim sjajnim coverom Antonija Zagrađanina (ima ih dosta) - Tonemo
Volim Tonemo. Pravo potonuće i mrak.
I ako ikada budem glasovala, Tonemo ulazi u top 5, zajedno s one dvije judolinove ( i još 3-4 ).


Srebrne bube zriču
Lettore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 00:00   #990
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Iz Idemo: "Ona sanja/Da sam oprao ruke/Da sam obrijan/I da sam lep/Toplo je na jastuku/U polusnu/Miriše na doručak/Prijatan glas/Iz druge sobe se javlja/Kaže da je počelo..."

i još
"Nismo znali/Da je kocka bačena/Nismo znali/Da je srušen most.../

Godina je 1991. Nikad nisam čuo nikoga da tako pjeva o bilokakvom ratu. Taj čovjek je zaista znao kako da ti promijeni kut gledanja na stvar, bez ikakvog dociranja, poze ili diskursa moći, samo vjerujući u snagu riječi.
Toliko vremena mi je trebalo da provalim da je "Dum dum" možda i najbolji album EKV-a ili, da budem precizniji, najintrospektivniji album Milanov budući da je sve pesme napisao, što se skoro nikad nije desilo jer bi tu Magi ubacila neku svoju, ponekad Bojan (sad je već napustio bend) ili bi svi zajednički radili na njima. Ovde je Milan osetio potrebu da progovori sam. Ako primećuješ imena pesama sa albuma, videćeš da se one sastoje u pojedinačnim rečima punih gorkih asocijacija: glad, hladan, bledo. Tek omot albuma, kada Milan prislanja srebrni pištolj na slepoočnici, odražava pravu sliku vremena koje dolazi.

Idemo je do krajnje granice opis crnila, u nekom navijačkom stilu, decizivne reči pune samokritike i očaja.
EKV-Idemo (spot)

Inače ovo je spot koji je uradio 3. kanal državne televizije (nema veze sa današnjim rts 3 pošto je 3k ukinut). Da malo pojasnim situaciju tokom devedesetih na medijskom nebu Srbije, verujem da nekog možda zanima. Prva 2 kanala su bila u službi ratne propagande dok je treći nekako ostao po strani. Tu su radili mladi i progresivni ljudi iako nisu prenosili informativni program (eskapizam u odnosu na tadašnji radio b92, ali i to je bilo dovoljno za čuvanje zdravog razuma). Da bi uspostavili neki balans, glavešine sa RTS-a postavljali bi za glavnog urednika obično nekog ratno hušačkog reportera koji bi se tek vratio sa ratnih područja. Pozitivna strana je što su ti likovi, što i nije veliko čudo, bili "glupi ko ćuskije" i nisu mogli da kontrolišu muzički sadržaj koji bi se emitovao, previše su bili zauzeti globalnom slikom . Često puta su bili prikazivani spotovi hrvatskih izvođača u vreme najžešćih sukoba, doduše iz osamdesetih poput Haustora, Azre, Denis i Denis i Vještice. Tako i onaj intervju koji sam postavio zbog kolegenice Mimme a koji je radila Irena Mišović, prikazan je upravo na 3. kanalu. Milan je tu namerno pominjao svog najboljeg druga iz Sarajeva druge nacionalnosti, implicite je govorio o onome što je eksplicitno pevao u pesmama. Uvek je bio slobodan i tražio od publike da i ona to isto učini sa svojim životima, samo što je bio svestan da je broj ljudi kojima se obraća malobrojan.

Tako kada se sluša taj najmračniji album jugoslovenskog rocka, trebalo bi stvoriti, pokušati da se stvori, slika i kontekst tog vremena, kada još sela nisu bila spaljena, kada još nije srušen most....ali je to ubrzo usledilo.
Tada taj album nisam baš najbolje mogao da shvatim, teško je u tinejdžerskim godinama spoznati svu gorčinu i ozlojeđenost u tekstovima Milana Mladenovića. Godinama kasnije "Dum dum" je postao moj moguće i omiljeni album, mada omiljen nije pridev koji bi trebalo da upotrebim opisujući ga, recimo da je to album koji kod mene izaziva najintenzivnija osećanja. AMOK.
Kakve Magine bravure na klavijaturima kod pesme Siguran, očekivao sam poneki glas.

Quote:
Lettore kaže: Pogledaj post
Volim Tonemo. Pravo potonuće i mrak.
I ako ikada budem glasovala, Tonemo ulazi u top 5, zajedno s one dvije judolinove ( i još 3-4 ).
Koja simbolika, mislim da nije nikakva slučajnost kada album bezbrižnog naziva "Ljubav" zatvorite pesmom Tonemo.
Mi u Srbiji, građanski deo - šta god to značilo, krivimo "bele listiće" od pre 5 godina za ovo trenutno stanje, analogija se nameće.....

Quote:
Srebrne bube zriču
"zabranjujem
da dodir zavisti i bolesti bude kraj
ovo ne sme biti kraj
ovo ne sme biti kra
j"
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 07:37   #991
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
Slažem se jedino da tip dolazi sa terapije, ako neku nije propustio u međuvremenu.

Naslov bi mogao da ponese ime "kako mali Perica (horvi) zamišlja recenziju".
Ocrni ti čoveka iz ko zna kojih razloga

Quote:
Imate gomilu anonimnih likova koji na osnovu nečije mantre o Silmple Mindsima pokušavaju da izgrade neki svoj kritički stav o EKV-u.
Horvi
http://www.old.barikada.com/vremeplo...muzicki_cv.php



Quote:
Da bi neko imao moralno pravo da kritikuje, za početak bi trebalo da govori istinu. Najveća laž, između ostalih, je ona da se pesma Stvaran svet koristila, pazite sad, u filmu ili tv seriji Sivi dom.
Možda je mislio na ovo.

https://www.youtube.com/watch?v=f-kxw5JY1K4

Quote:
A tek dilema, u filmu ili seriji, u stilu pa kome se je.e da proverava na netu podatke. Film pod takvim nazivom ne postoji niti je ikad planiran.
Ako on laže možda ni ti ne govoriš istinu

http://www.telegraf.rs/vesti/2674950...kopu-ili-na-tv



Quote:
Ako već želiš i kritičke tonove da čuješ o bendu nema potrebe da tražiš tipove sa terapija, jednostavno odeš verovatno na najbolju temu sa pdf glazbenici - EKV, ako ne i najbolju na čitavom forumu.
Kritički tonovi koje je Horvi napisao su bili može se reći dominantni kod muzičkih kritičara koji su ih pisali u to vreme delovanja EKV-a.
Nikad nisam obraćao puno pažnje na to pošto mi je više bitna muzika pa sam i Smak slušao ne obraćajući pažnju na njihove tekstove.
Lepoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 08:57   #992
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
For jor informejšn, za vrijeme Juge bio sam ulični svirač...
Od uličnih svirača po Zagrebu sjećam se Banane i Milana. I ja sam jedno vrijeme tako zarađivao, no ne doma nego po (većinom zapadnoj) Europi.

Banana je bio iz Siska, plav momak. Milan je bio odličan, imao je širok repertoar. Ne sjećam se da je itko svirao EKV. Velikom većinom stranjske pjesme...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 11:32   #993
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Od uličnih svirača po Zagrebu sjećam se Banane i Milana. I ja sam jedno vrijeme tako zarađivao, no ne doma nego po (većinom zapadnoj) Europi.

Banana je bio iz Siska, plav momak. Milan je bio odličan, imao je širok repertoar. Ne sjećam se da je itko svirao EKV. Velikom većinom stranjske pjesme...
Poznavao sam Bananu.
Ja sam svirao i svoje, i domaće, i strane. I bila je lova do krova dok se nije spustila gusta magla...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 13:40   #994
Quote:
Lepoje kaže: Pogledaj post
Ocrni ti čoveka iz ko zna kojih razloga
A iz kojih to razloga sam ga "ocrnio"? Možda mi se ne sviđa njegova frizura, a nisam znao da si mu ti advokat po punomoćju.

I dalje ne menja stvar povodom njegovog površnog poznavanja benda EKV, ne znam čemu besplatne reklame?


Quote:
Možda je mislio na ovo.

https://www.youtube.com/watch?v=f-kxw5JY1K4
Ima jedna vulgarna fraza koja najbolje opisuje viđeno, ne želim da je ponavljam ali daću neke asocijacije: bandera, natpis na banderi vezan za ženske intimne delove, i poenta kako se to po logici stvari ne radi.
Veruj mi da se pesma ne pojavljuje u seriji budući da znam svaki detalj. Jedina grupa koja je prisutna u "Sivom domu" jeste malo poznata frupa Far. Pesme Sve što želim, Kalifornija etc. mislim da nisu objavljene na njihovom albumu već ova prva jedino kao singl.
Mislim da su prilikom gostovanja EKV-a ubacili, na svoju ruku, ljudi iz emisije "Rock oko" segmente iz tada popularne serije, valjda želeći da iskoriste momenat za promociju grupe. Album "S vetrom u lice" EKV-a je izašao drugog meseca 1986. godine, a serija je krenula da se prikazuje u jesen 1985. godine i do kraja iste su bile sve epizode emitovane. Ovako deluje da je specijalno za tu seriju napravljena pesma Stvaran svet oko mene. Milan nikad nije voleo da se kiti tuđim perjem, tako da verovatno usled minornog broja prikazivanja na tv-u, ako je uopšte i bilo više od dva tri puta, nije želeo da se oglašava.
Ako je "cenjenom" kritičaru Ekva snimak sa youtubea bio jedini izvor, hmm. .....

Quote:
Ako on laže možda ni ti ne govoriš istinu

http://www.telegraf.rs/vesti/2674950...kopu-ili-na-tv
Izvor je srpski telegraf, pouzdaniji i od dezinformera. Ja sam ubeđen da 99% učesnika u seriji o tome nije imalo pojma, ali dozvoljavam da dotični "kritičar" ima jake izvore možda i u službama bezbednosti Srbije. Upotreba samo logike, od viška filmskog materijala, koji obično strada u montaži, kasnije se pravi tv serija, to je uostalom Bajić radio sa "Zaboravljenima". I ne samo on, Kusturica je to radio sa filmom "Dom za vešanje", Bauer je, pak, to radio sa svojim Boško Buhom (5 epizoda), Šotra je to radio sa filmom Šesta brzina napravivši od viška materijala još bolju seriju "Priče iz radionica" sa legendarnim Radmilovićem. Ima još na desetine primera. Međutim, popularna serija sa 12 epizoda da se sublimira u film od 90 minuta, pa to ni trećerazredni reditelji ne bi pokušavali.

Naveo si me sada na popriličnu digresiju, tema je EKV, njihova muzika, tekstovi, aranžmani, albumi.....ili je to nebitno kad se mrzi određeni bend.
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 17:35   #995
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
A iz kojih to razloga sam ga "ocrnio"? Možda mi se ne sviđa njegova frizura, a nisam znao da si mu ti advokat po punomoćju.
Pa ne znam koji su razlozi. Mislim da to trebaju da budu zaista debeli razlozi da nekog koga ne poznaješ ceniš kako dolazi sa terapije i da je možda neku propustio.
Lepoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 19:58   #996
Quote:
Lepoje kaže: Pogledaj post
Pa ne znam koji su razlozi. Mislim da to trebaju da budu zaista debeli razlozi da nekog koga ne poznaješ ceniš kako dolazi sa terapije i da je možda neku propustio.
Tako se zove sajt na kome piše, slažem se da je ovaj drugi deo preteran sa moje strane iako sam se nadovezao na naziv sajta te se može dvostruko tumačiti. Uostalom, jezik simbola je dominantan u tekstovima Milana i EKV-a.
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 14:43   #997
Precijenjen band.
Ipak, Par godina za nas i Ti si sav moj bol su extra pjesme..
Travis Bickle is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 22:52   #998
Quote:
Travis Bickle kaže: Pogledaj post
Precijenjen band.
Precenjen u odnosu na, pretpostavljam, Zabranjeno pušenje?


Za 12 godina karijere niko nije ni približno postigao na jugoslovenskoj rock sceni, a da se pri tome nisu komercijalizovali, pravili nepotrebne kompromise ili pisali eskapističke tekstove kako bi namamili diskografske kuće da ulože malo više u njihovu promociju. To je bend koji je edukovao publiku svakim novim albumom, neke od publike su u međuvremenu i izgubili, što nije šteta za takve muzički neprofilisane kalkulante, ali da su uradili puno putem odašiljanja poruke mladima da svet nije obojen ružičastim bojama i da tzv. Weltschmerz nosi u sebi kolateralne žrtve takvog načina pogleda na svet. Nije čudno što su skoro svi članovi benda već odavno ispod zemlje a ne, po njihovom intelektu dostupnim, visokim položajima u društvu, kao kreatori novog doba. Tu nije bilo mesta za njih.
Surovo se život poigrao sa ljudima koji su pisali o zemlji, odlasku, ponosu itd. i time postajali neposrednim svedocima jednog kreativno zahvalnog vremena, ali suštinski tmurnog i depresivnog stanja koje se na kraju reflektovalo kroz rat i rušenja.


Pokušaću da u kratkim crtama opišem njihove albume.

KATARINA II 1984

Po nekim kritičarima bio je to najčistiji zvuk benda. Ugalavnom dominiraju tekstovi Milana koji su otkrili njegov deskriptivni senzibilitet (Jesen, Geto), ima i dve Gagijeve Vrt Ii Platforme, jedna Magina - Kad krenem ka. Moguće da je ovo jedini album koji ima recidive anarhičnosti Šarla Akrobate (npr. Treba da se čisti) ali je prevashodno postavljen temelj potencijalno velike grupe.
Omiljena pesma, već sam rekao u prethodnom postu, jeste Geto (kolegenica Arenx bi dodala...u Sarajevu).
Poprilično ujednačen album da bih tražio najslabiju numeru, što ne znači da je genijalan i najbolji od EKV-a, naprotiv.

EKATARINA VELIKA 1985

Gagi je polagao prava na ime Katarina (ime njegove bivše devojke), a njegov boravak u zatvoru, između ostalih, doprineo je da grupa raščisti sa njim i dobije novo, dosta slično ime Ekatarina Velika, skraćeno EKV.
Na albumu su se pojavili i hitovi poput Oči boje meda, spot za pesmu je proglašen najboljim u izboru rock kritičara za magazin "Rock".
Prvi put odlaze na gostovanjima u inostranstvu, a navodi se da je koncert "Bolje vas našli" u Zagrebu, početkom 1985, jedan od ključnih za dalju popularnost benda. To je bila kulturna manifestacija gde su jedni drugima gostovali bendovi iz Beograda i Zagreba. Značilo je i pojavljivanje benda u već pominjanom filmu "Tajvanska kanasta".
Firčijev dolazak na mestu legendarnog VDa nije promenio mnogo na intenzitetu zvuka, nekako su postali melodičniji nego na prethodnom albumu.
Moja omiljena pesma na albumu je Olovne godine, možda i prva koja je nagovestila Milanovu tamniji pogled na svet oko sebe. Za mene je najslabija numera To sam ja, mada je bila dobro prihvaćena tokom koncertnog izvođenja.

S VETROM U LICE 1986

Umesto Firčija, koji odlazi u vojsku, na mestu bubnjara dolazi Ivan Ranković Raka, koji je došao krajem 1985 godine pa je učestvovao u snimanju genijalnog spota za Olovne godine sa prethodnog albuma.
Zahvaljujući našim pojedinim revnosnim rock kritičarima, koji su tek počeli da otkrivaju Britansku scenu, ploču su krenuli da uporođuju sa zvukom Simple Mindsa i mnogi su je zbog toga na izvestan način odbacili. Već sam pomenuo da je eventualna sličnost dolazi zbog korišćenja instrumenta za semplovanje "emulator II".
Reč je o albumu izuzetne dinamike, ritmičko melodijskog balansa, gotovo da nema slabe pesme. Moj diskretni favorit sa albuma je Umorna mnogi je smatraju narkomanskom odom. Tekst koji zahteva dublju analizu.

Dobili su tada cenjenu nagradu "Sedam sekretara SKOJ-a" za, pazite sad, izuzetno dostignuće zbog poslednja dva albuma. Verovatno je neka radna akcija bila povod, ali album dobija na dodatnoj vrednosti nakon izvestan broj godina, delimično je prvi live album potvrdio značaj određenih pesama.
Raka se spakovao, delimično i zbog ličnog animoziteta sa basistom Bojanom Pečarom a na njegovo mesto stiže urbana legenda Beograda - bubnjar i glumac Srđan Todorović - Žika, inače sin još slavnije glumačke legende Bore Todorovića.

LJUBAV 1987

Po mnogima najbolji album EKV-a, dosta ljudi smatra da je to najbolji album jugoslonenskog rock 'n' rolla. Kako bilo, čak i oni ljudi koji mrze EKV smatraju ga značajnim.
Prvi put su doveli Australijanca grčkog porekla Theodore Yanni-ja za producenta koji je imao popriličnog iskustva. Kasnije je producirao mnoge albume jugo sastava i sigurno je značajna figura ovdašnje rock scene.
Sjajan zvuk koji je donekle ispoliran upotpunjuje Milanov diskurs melanholičnog poete, čak i filozofski nastrojenog koji postavlja mnoga pitanja za koja nema adekvatnog odgovora.
Šta više, naslovna numera istoimenog albuma ne deluje tako senzualno i bezbrižno kako bi se dalo zaključiti na prvi pogled, ona je samo uvod u potonuće kojima se album završava - Tonemo.

Moj diskretni heroj sa albuma je do sada nepominjana - Voda

Daleki gradovi na vodi
kao brodovi na vodi
ti znas, ti znas, voda nosi sve

Kako bi bio aktuelan danas u njegovom gradu.

SAMO PAR GODINA ZA NAS 1989

Tim koji dobija ne treba menjati, čak je prenesen koncept prethodne ploče.
Početak Milanove najcrnje faze uslovljen stanjem u zemlji. Kao koautor pesme sa Magi napisao je po mnogima jednu od ključnih stvari "Samo par godina za nas". Mislim da je ta pesma entitet za sebe, moglo bi se napisati nekoliko dobrih studija o istoj pošto je puna gorčine i razočarenja najavila praktično raspad zemlje.

Izdvojio bih jednu veoma potcenjenu - Svetilište
Milanovo recitovanje bolnih stihova, čini mi se da je odavde percepcija vezano za Milana promenjena kod mnogih snobovskio-elitističkih slušaoca, ne ide EKV uz Suadu ni pod razno.

Smatram prethodna dva albuma kvalitetnijim pošto ovde ima nekih pesama koje se mogu dvojako tumačiti poput Srca i Kruga, vremenom i one postaju nekako adaptivnije za širu sliku kompletnog albuma proročanskog dejstva. U jednom od prethodnih postova napravio sam fatalnu grešku opisujući te dve, koje priznajem najmanje volim sa albuma, kao pesme napisane za "raju", nikakve veze budući da Milan nije pravio kalkulantske procene.
"Krug je napravljena 1988. godine i u toj pesmi se govori o zivotnom putu koji svako mora da prodje, da bi zaokruzio svoj zivotni krug, da bi ispunio zivotnu misiju na ovom svetu i da bi prosao kroz sve teskoce i lepote zivota, svaki zivot je za sebe originalan i neponovljiv i o tome se govori u pesmi." Milan Mladenović
Rađena jeste u nešto veselijem ritmu, možda sa namerom da pokuša da izađe iz dominantno tamnijih tonova sa albuma.
Milan je želeo da bude Beatles kao mali, zbog toga je i krenuo sa sviranjem gitare u četvrtom razredu, stoga i Srce treba tumačiti kao omaž svojoj mladosti, da i akustičari početnici imaju neke koristi od benda.

Početkom 1990 odlaze Žika i Bojan. Obojica odlaze iz sveta muzike, Žika se u potpunosti posvećuje glumi, a Bojan odlazi u London zbog ljubavi, tu se bavio slikarstvom i imao je par izložbi, pored toga što je na početku svog boravka svirao sa Kojom u bendu sugerišućeg naziva "Lost Children". Svirali su sa par iseljenika odavde pesme najvećih bendova. Btw, Koja nikad nije želeo da svira Dugmiće a Bojan Buldožer, he.

DUM DUM 1991

Neka uđe u arhivu foruma, leta 2017. godine to je moj omiljeni album EKV-a, a do te spoznaje sam došao preslušavajući ga dugo, dugo vremena. Nije vam dovoljno desetak puta da bi otkrili sav weltshmerz ovog albuma, daleko više od toga. Najmračnija ploča ikada na ovom prostoru.

Spot za pesmu Dum dum se prikazivao na hrvatskoj televiziji tada, ima li potvrde?

Već sam pisao da vremenski kontekst albuma korespondira sa dešavanjima na ovom prostoru. Tu nema ničeg optimističnog, Milanov vrišteći glas dominira, ali mi se čini da Magi muzički nadomešćuje odlazak bitnih članova, prevashodno nezamenljivog Pečara, i postavlja neke nove standarde svim budućim klavijaturistima.
Više basista su svirali na albumu poput Bate Božanića i Dušan Petrović, na koncertima je svirao Miško Plavi (ex Via Talas, ex Piloti), Marko Milivojević (ex U škripcu) novi je bubnjar, ali je magija EKV-A i dalje prisutna zahvaljujući dvojcu Magi- Milan, nikad kompaktnijem. Njih dvoje su kasnije radili i unplugged koncerte.

Izdvojiću pesmu ironičnog naziva Dolce vita (u lektire!)

NEKO NAS POSMATRA 1993

Zanimljivo je da u najgorem vremenu, u trenucima najžešćih sukoba, Milan po prvi put traži znake optimizma, nade i budućnosti poput pesama Jadransko more, JUST LET ME PLAY SOME MODERN (ROCK’N’ROLL MUSIC), prvu obradu u diskografiji EKV-a - Istina mašina od grupe Time. Dragiša Uskoković Ćima je novi basista.
Zbog jednostavnijih muzičkih aranžmana, uslovljeno ratom i sankcijama, kao i nerazumljivih tekstualnih koncepata album se smatra najslabijim u relativno kratkoj karijeri benda.
Anestezija zar je neko sumnjao da li postoji još genijalni refleks kod Milana?

Zadnje uređivanje suburbian : 19.08.2017. at 23:08.
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 01:07   #999
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
Spot za pesmu Dum dum se prikazivao na hrvatskoj televiziji tada, ima li potvrde?
točno. btw. Milan Mladenović ima i ulicu u Zagrebu, što mi je jedna od najdražih činjenuca u hr nije baš neka, ali nije ni važno.
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 02:06   #1000
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
točno. btw. Milan Mladenović ima i ulicu u Zagrebu, što mi je jedna od najdražih činjenuca u hr nije baš neka, ali nije ni važno.
Da li je to Novi Zagreb, tu negde otprilike gde je i rođen?

U Beogradu postoji plato ispred Doma omladine sa njegovim imenom, sada najavljuju da će krenuti sa uređenjem tog mesta sklanjanjem klupa i kičerajskih kioska, biće izgrađena mini scena za koncerte na otvorenom.
Inače, potpisnik sam peticije pre nekoliko godina da njegovo ime ponese neki trg u Beogradu. To se desilo, donekle, 2011. godine sa ovim platoom.
S obzirom na aktuelne fantomske investicije oko Beograda na vodi, pesme Voda i Tonemo predstavljaju nikad adekvatnije tekstove za opis grada koji je nekada bacao svetla daleko. Verujem da od današnjih glavešina u Beogradu ne bi želeo ni poštansku markicu.

Tu su još ulice u Zemunu, Podgorici i Pančevu sa njegovim imenom, diskretni prolaz u Novom Sadu, nisam siguran za Sarajevo, ali mi je drago što u Zagrebu postoji ulica nevezano za veličinu. Nadam se da je u Sarajevu u međuvremenu neka ulica ponela njegovo ime, jer su ipak Zagreb, Sarajevo i Beograd sveto trojstvo za Milanov celokupan život.

Btw, svaka ti čast kad si uvideo moje pitanje u ovom ne baš kratkom postu, hteo sam da boldiram pitanje.
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:59.