Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2004., 14:48   #41
Quote:
DiscoDave kaže:
sa strane poslodavca, tvoj bruto od 18000 će na žalost biti još malo veći.
Da. 15% zdravstveno osiguranje + 1,7% doprinos za zapošljavanje + 0,5% posebni doprinos za povrede na radu i profesionalna oboljenja = 3.096 kn. Znači. U ovom je slučaju podjela gotovo pola-pola između države i radnika.
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 12:29   #42
Doprinos za direktora
Pitanje:

Direktor pravne osobe (doo) ne prima plaću i nema nikakvih primitaka od strane firme u kojoj je direktor. Dakle, nije prijavljen, ne ide mu staž itd... On je samo direktor i odgovorna osoba.

Plaću prima od druge firme u kojoj je prijavljen i osiguran itd, dakle nije neosigurana osoba.

Mora li on plaćati doprinose?

Quote:
gogo kaže:
Točno. Ne mora ništa uplaćivati budući je zaposlen u drugoj firmi, ali kad bi tamo dao otkaz onda bi firma u kojoj je direktor morala plaćati doprinose za njega.

Pozdrav,
gogo
Znači,
osoba je zaposlena u drugoj firmi, koja je u drugoj državi. Ovdje ne treba plaćati doprinose, jer ih plaća tamo, a s tom zemljom je potpisana Konvencija. Ne treba poslovnu dozvolu, jer je hrvatski državljanin itd. Dovoljno je samo da ima potvrdu iz stranog mirovinskog i zdravstvenog da tamo plaća dopirnose - u slučaju posjete inspekcije rada.
Kako i kome prijaviti tu osobu? Mirovinsko i Zdravstveno tvrde da oni s tim nemaju ništa.
I na koji način se toj osobi obračunava plaća ako bi ju primao?
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 13:48   #43
Quote:
Commodus kaže:
par stvari:

prvo, kako se isplaćuje putni nalog ljudima koji nemaju veze s firmom, recimo, znanstvenik dođe održatoi promociju u drugi grad, ja sam im davao da potpišu račune, i isplaćeno im je put i dnevnica...?
Nikako.

Ne isplaćuje im se putni nalog - već se potpiše ugovor o djelu kako on za xxx kuna mora doći tu i tu i održati to i to. Onda platite poreze i doprinose na tu lovu koju mu isplaćujete.

On od toga sam plati karte i sl. i teorijski (jer to kod nas ne šljaka tako, ali bi trebalo), mogao bi te karte priložiti u svoje troškove kod prijave poreza.

Slično kao da si i neku firmu angažirao da ti nešto obavi - nećeš njihovim radnicima otvarati putne naloge.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2004., 21:06   #44
Bog,
Mozda Almathea ili neko drugi moze izracunati ovaj isti iznos osobnog dohodka sa dvoje prijavljene djece

Unaprijed hvala

Pozdrav
biba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 12:51   #45
procedura ti je ista samo tamo kad dođeš do osobne olakšice pomnoži ju sa svojim koecifijentom, ne znam kolik oje sad točno ali za dvoje djece negdje oko 1,7 ili 1,8 i dalje sve isto

u biti ti se smanji za taj povećani iznos olakšice onaj iznos u najvećoj poreznoj skupini. pa ispada za tih cca 1200 kn platiš manje poreza po stopi 35%
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2004., 12:54   #46
bruto-plaća 18000,00
doprinosi za mirovinsko 3600,00
osnovni odbitak 1500,00
uzdržavana djeca 1515,00
porezna osnovica 11385,00
porez 3009,75
prirez (zg) 541,76
neto plaća 10848,50


Biba, rekla bih da je to-to

bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 09:14   #47
a koliko bi bio neto na 22000 bruto, bez djece i uzdrzavanih?
thnx
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 10:24   #48
bruto 22.000,
mirovinsko 4.400,
porez i prirez (zg) 5.498,80,
neto 12.101,20
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 10:39   #49
isuse, kak porezi pojedu hvala!!!
ja ocekivala barem 15 tis!
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 11:19   #50
eh, draga billi, da bi imala neto od 15, u zg bez uzdrž. članova i ostalih olakšica trebaš imati bruto od 28.184,98
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2004., 13:14   #51
Imaš to lijepo i vrlo iscrpno objašnjeno na novac.blog.hr , mislim da je taj post skroz na dnu, odnosno, prvi napisan post
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 11:06   #52
prirez i ugovorena plaća u netu

uskoro ću promijeniti prebivalište, selim se u mjesto s 0% prireza.
plaća mi je ugovorena u neto iznosu, što znači da bi, unatoč promjenama na mojoj p. kartici, od cijele priče imao korist samo poslodavac.
(isto je, naravno, i sa svim olakšicama, ali tu znam da ima lijeka)
zanima me mogu li ja povrat više plaćenog prireza tražiti na godišnjoj razini, podnošenjem god. porezne prijave.
pretpostavljam da to znači da ne mijenjam podatke u por. kartici i podnosim god. por. prijavu uz nekakav dokaz o prebivalištu.
je li to moguće ili MORAM promijeniti podatke na poreznoj kartici odmah nakon preseljenja???
thnx
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 11:48   #53
ja bih rek'o da moraš odmah promjenit podatke u poreznoj kartici..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 13:29   #54
znaš da to nije odgovor kojem sam se nadala...
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 17:12   #55
je, moras.


Sestra se udala i presilila u drugo mjesto sa manjim prirezom.
U racunovodstvu su je popljuvali da nema ona što tražiti promjenu visine prireza jer da se to vodi po mjestu gdje ona radi (LOL) ,naravno na poreznoj su popizdili na to kad im je ispricala.

Sto je najbolje jos se morala svađati u racunov. sa babama jer joj nisu vjerovali a i da kaj bi oni zvali poreznu,pa valjda oni sami znaju.
T300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 23:24   #56
Re: prirez i ugovorena plaća u netu

Quote:
bobica kaže:
uskoro ću promijeniti prebivalište, selim se u mjesto s 0% prireza.
plaća mi je ugovorena u neto iznosu, što znači da bi, unatoč promjenama na mojoj p. kartici, od cijele priče imao korist samo poslodavac.
(isto je, naravno, i sa svim olakšicama, ali tu znam da ima lijeka)
zanima me mogu li ja povrat više plaćenog prireza tražiti na godišnjoj razini, podnošenjem god. porezne prijave.
pretpostavljam da to znači da ne mijenjam podatke u por. kartici i podnosim god. por. prijavu uz nekakav dokaz o prebivalištu.
je li to moguće ili MORAM promijeniti podatke na poreznoj kartici odmah nakon preseljenja???
thnx
Postoji mogućnost da daš izjavu PU da više od pola godine radiš u mjestu gdje nema prireza, tj da ne mjenjaš poreznu karticu ali onda slijedeće godine bi trebao ipak karticu promijeniti, postoji odredba kojom si obvezan svoju poreznu karticu mijenjati.
Čuo sam za slučaj da je susjed prijavio susjeda koji je radio u zagrebu i u zagrebu bio porezno prijavljen a onda preko izjave tražio povrat u poreznoj od mjesta gdje je boravio više od pola godine i izgubio pravo na povrat, u malim mjestima ipak svatko sna sve.
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 23:31   #57
Quote:
T300 kaže:
je, moras.
Sto je najbolje jos se morala svađati u racunov. sa babama jer joj nisu vjerovali a i da kaj bi oni zvali poreznu,pa valjda oni sami znaju.
ironija, ali baš u računovodstvu su dužni postupati po novoj poreznoj kartici PK koja mora biti kod poslodavca uz radnu knjižicu.bavim se računovodstvom i želudac mi se okreće...
desilo mi se jedanput da je novozaposleni u jednoj tvrtci
tvrdio da se prijavio u sustav poreza na dohodak i podigao PK obrazac (to je onaj na kojem su podaci o osobn.odbit.) i na riječ sam obračunao plaću ...ispostavilo se da se nije do tada uopće prijavio i porezna je zaprijetila ogromnom kaznom mom klijentu od tada dok radnik ne donese PK nikome ne vjerujem...
možda tvoja sestra njima nije dostavila novu PK karticu...
ako je njihov postupak je opravdan (oni ne moraju zvati poreznu, radnik poslodavcu MORA donijeti PK karticu i bez toga nema plaće)
ako im je ipak donijela PK karticu kao što rekoh želudac mi se okreće
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 08:38   #58
Quote:
PRO kaže:

desilo mi se jedanput da je novozaposleni u jednoj tvrtci
tvrdio da se prijavio u sustav poreza na dohodak i podigao PK obrazac (to je onaj na kojem su podaci o osobn.odbit.) i na riječ sam obračunao plaću ...ispostavilo se da se nije do tada uopće prijavio i porezna je zaprijetila ogromnom kaznom mom klijentu od tada dok radnik ne donese PK nikome ne vjerujem...
Nije bitan sustav poreza na dohodak (takav sustav ni ne postoji ), nego registar poreznih obveznika (RPO), a tu se ne prijavljuješ sam, nego čim se stekne neka osnova za plaćanje poreza - porezna uprava te sama iz registra stranovništva (podaci iz baze MUP-a) "ubaci" u registar poreznih obveznika.

Plaću ne bi smjeli obračunavati bez PK (koja mora biti kod poslodavca kao što si rekao), a još manje "na riječ", jer se dogodi da se za jednu osobu (novog zaposlenika) odbitak koristi 2 puta u jednom mjesecu (najčešće bude nekome uzdržavani član, dijete, ...), a da onda osobe ne podnesu godišnju prijavu PoDOH radi izravnjavanja i usklađivanja.


Quote:
PRO kaže:
možda tvoja sestra njima nije dostavila novu PK karticu...
ako je njihov postupak je opravdan (oni ne moraju zvati poreznu, radnik poslodavcu MORA donijeti PK karticu i bez toga nema plaće)
ako im je ipak donijela PK karticu kao što rekoh želudac mi se okreće
Točno tako. Računovodstvo nema što zvati poreznu upravu, nego postupati po PK koju im je posloprimac donio, na kojoj je napisana adresa, osnovni osobni odbitak i uzdržavani članovi, invaliditet i sl. ukoliko ima. Ako je adresa u Zagrebu - prirez 18%, ako je u nekom mjestu bez prireza - obračunava prirez 0 itd.

Žalosno je kad ti u računovodstvu često ne samo da ne daju savjet (ipak bi trebali to znati, a ne vidim problem ni u tome da to prenesu dalje), nego te još i "upućuju na krivi put" .

Ali meni je još gore kad osoba koja živi u ZG godinama i prima jako lijepu plaću, ostaje prijavljena u mjestu koje nema prirez da joj ga ne bi obračunali, a mjesto udaljeno od ZG-a nekih 350 km, dakle, nema teorije da "živi" u mjestu bez prireza i putuje svaki dan na posao.
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 09:54   #59
Quote:
Vaservaga kaže:
Ali meni je još gore kad osoba koja živi u ZG godinama i prima jako lijepu plaću, ostaje prijavljena u mjestu koje nema prirez da joj ga ne bi obračunali, a mjesto udaljeno od ZG-a nekih 350 km, dakle, nema teorije da "živi" u mjestu bez prireza i putuje svaki dan na posao.
slažem se, ja isto pizdim kad netko koristi sve blagodati koje mu veliki grad pruža, a za to ne plaća cijenu takve usluge (u vidu prireza)
isto tako me živcira to što ću steći zakonsko pravo na manju obvezu iz plaće (nema prireza), samim time i na veći neto, a od toga ne mogu profitirati jer poslodavac ugovara plaću u netu
selim se iz centra zg i ipak se odričem velikog broja blagodati dosadašnjeg načina života. grrr, baš me to ljuti
bobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 10:17   #60
Quote:
Ali meni je još gore kad osoba koja živi u ZG godinama i prima jako lijepu plaću, ostaje prijavljena u mjestu koje nema prirez da joj ga ne bi obračunali, a mjesto udaljeno od ZG-a nekih 350 km, dakle, nema teorije da "živi" u mjestu bez prireza i putuje svaki dan na posao.
a koliko li tek dobije za troškove prijevoza?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:41.