Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2006., 23:44   #1
Korupcija u zapošljavanju / posao preko veze

(lako moguće da je bija vakav topic, al ne pratin ovaj podforum)

uglavnon, zanima me kolko se vas nakon faksa zaposlilo bez potezanja veze, kolko ste čekali na zaposlenje, koji faks ste završili, i sl.

često čujen `ma koji god faks završila, nać ćeš posa`, a neman baš dojam da je to tako idilično
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 01:22   #2
Zaposlio sam se bez povlačenja veza. Jer ih niti nemam. Otišao na prvi razgovor za posao i dobio ga. Posao, naime. Može se reći da praktički nisam čekao, jer još nisam završio fax.

Uglavnom, te priče o vezama mi ne piju vodu. To je postalo stanje uma. Šok je kada upišeš srednju a nemaš veza. A tek fax?! A zamisli tek posao...jebiga, danas se ljudi niti ne trude bilo što napraviti sami, nego čim se nešto treba napraviti odmah razmišljaju kakvu imaju vezu na određenom mjestu...

Potpuno debilno...
__________________
...nisi pijan ako bez držanja možeš ležati na podu...
Gianluca Vialli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 02:18   #3
Talking

Ne znam kakvom se poslu nadas bez fakulteta?
Onda za tebe nece nitko povuc vezu ako ga nemas... prema tome... uzmi sve sto ti zivot pruza...
__________________
kopriva ne prži kad je dobro stisneš
plaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 08:02   #4
Quote:
Maisie kaže:
(lako moguće da je bija vakav topic, al ne pratin ovaj podforum)

uglavnon, zanima me kolko se vas nakon faksa zaposlilo bez potezanja veze, kolko ste čekali na zaposlenje, koji faks ste završili, i sl.

često čujen `ma koji god faks završila, nać ćeš posa`, a neman baš dojam da je to tako idilično
Ako pokazes neko znanje, dobijes posao bez ikakve veze. Ako si dobar na poslu, pa hoces promijeniti posao, cesto su tvoji rezultati tvoja preporuka za sljedeci posao.
I cinjenica - sa zavrsenim fakultetom puno manje radis fizicki, a za vecu placu.
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 09:13   #5
od dva posla do sad, oba sam dobila slucajno - bila sam na pravom mjestu u pravo vrijeme. prvi sam dobila jer ga moja frendica nije htjela pa je poslala mene kao zamjenu, a drugi sam dobila jer sam na nekom partiju upoznala decka koji je rekao da bas traze nekog sa kvalifikacijama koje ja imam za firmu u kojoj radi. I eto.
e da, prvi posao dobila sam na 24. rodjendan, nesto manje od mjesec dana nakon kaj sam diplomirala.

sada radim na poslu koji je vezan uz zaposljavanje, ajmo to tak rec i zgrozavam se na mlade ljude sa VSS koji su bez dana radnog iskustva a traze place od minimalno 5000 kn. Moja prva placa bila je 2700, a danas sam puno puno dalje dogurala.
__________________
It's fabulous darling.
BabyNicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 10:11   #6
Mislim da je bitan stav i dojam koji ostavis na razgovoru, odnosno znanje prakticnosti a ne ono koje pokupis na faxu. Ja sam se prijavio za posao u firmi u zg koju necu imenovati ali se za nju prica da neeeemres uc u nju bez debelih veeezaaa, niti primaju ljude, neeeema samse!!! Ja se prijavio, pozvali na jedan ispit, drugi, treci, jedan razgovor, drugi.... I primili me... Nisam naisao na covjeka koji me nije pitao da li sam imao vezu... Jos znam kolega s faxa koji su isto tako bez i jedne spagice i koncica dosli u kompanije sa "vezama"...

Mislilm da je bitno da pri tome imas struku koja je "teska" (citaj rijeda) i koja se trazi, jer ak si dipl. ekonom, onda ti nis nebu pomoglo ako sef ima necaku koje ce stavit prije tebe...

Al velim, bitan je i dojam koji ostavis... A valjda i sreca...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 10:18   #7
Znam puno kolega/ice sa faxa koje su dobile nakon 4 mjeseca posao i to bez veze. I vidi čuda, završile su ekonomiju. I što je najbolje dobile su posao u malo ''jačim firmama'' tipa: banke, gradske tvrtke i itd. Neke su posao imale prije diplome, a neke nakon 4 mjeseci.
Poznajem par njih koje rade u Zagrebačkoj/Raiffeisen banci, Centar banci, jedna je radila u gradskoj firmi (bez ikakve veze) i to Tržnice i veletržnice, u Euroalfi, jedna u jednoj privatnoj tvrtki, cura koja radi u Ministarstvu vanjskih poslova, u turističkoj agencij i itd, administrativne poslove, u dječjim vrtićima-kao tete i kao pedagogice. A fakulteti su uglavnom društveno-humanistički.

@BabyNicky: pošto si počela sa vrlo malom pripravničkom plaćom, bila sam na jednom razgovoru za posao gdje me je poslodavac pitao koliko očekujem minimalnu plaću, a koliko maximalnu plaću. Sa obzirom da imam VŠS , rekla sam da minimalno očekujem 3000 kn (bez radnog iskustva-ne računajući rad preko student-servisa), da li sam po tvome tražila previše ili realno. I koliko bi po tvome početnička plaća (bez dana radnog iskustva) trebao/la netko tražiti sa VŠS minimalno a koliko maximalno, a isto takvo pitanje za VSS, minimalno-maximalno bez dana radnog iskustva. ?
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 10:19   #8
Priče kako ljudi nikako ne mogu dobiti posao su tužne, postotak nezaposlenosti je velik. S druge strane, neki ljudi jednostavno nisu dovoljno dobri da rade ono što bi htjeli raditi i jedini upad na željenu poziciju im je veza. Onda je najlakše pustit priču da se danas bez veze ne možeš zaposliti. Mislim da su problemi sa zapošljavanjem minimalni ako je čovjek dovoljno kvalitetan.

Ali dobro, pravo na rad i na posao u skladu sa svojim mogućnostima nemaju samo najbolji. Ostatku nezaposlenih (ili onih koji su zaposleni na radnom mjestu ispod svojih mogućnosti) to pravo kradu ljudi s vezama.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 10:28   #9
Quote:
Blue kaže:
Mislim da su problemi sa zapošljavanjem minimalni ako je čovjek dovoljno kvalitetan.
Slazem se u potpunosti- i dodala bih: ako želi raditi.

Azaleja - ne znam sto bih ti rekla. Ovisi da li dolazis u drzavnu ili privatnu tvrtku. Ali mislim da je placa od 3 - 3.5 k cisto ok za neku pocetnicku pripravnicku placu (VSS). S aspekta posporimca to je goli k, a s aspekta poslodavca - on od tebe prva tri mjeseca nema neke koristi jer u to vrijeme tek ucis.
Ne znam sto bih ti rekla za VŠS - nisam bas bila u dostiaju da zaposljavamo takve ljude.
Moja pocetna placa u ovoj firmi di sam sad bila je 4000 kn. Sto je relativno ok, iako sam imala radno iskustvo. Ali sam u roku 6 mjeseci dobila finu lovicu.

Pametan poslodavac trebao bi prepoznat osobu koja zeli raditi i napredovati, a ne zaposlit neku šmizlu koja ce cijelo vrijeme kenjkat i pizdekat. Zato je i korupcija u drz.sluzbama izrazenija - privatnom poslodavcu itekako je u ciljo da ti DOBRO radiš svoj posao. U drz.sluzbama vazno je samo da ga radis.
__________________
It's fabulous darling.
BabyNicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 10:32   #10
Što se početne plaće tiče, zajebano je pristat na mali iznos ako imaš financijske obaveze pred sobom poput plaćanja stanarine, otplata kredita, uzdržavanje obitelji i slično. Međutim, karijera je projekt i nema previše smisla kalkulirati s novcima na njenom početku.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 11:00   #11
Recimo, da nemam nikakve financijske obveze (da živim na teret roditelja-trenutno), a pitam tek toliko da vidim ako mi stvarno uskoro opet postavi takvo nekakvo pitanje, jer budimo realni-živimo u Hrvatskoj.
I sama znam da postoji razlika između državnih/gradskih i privatnih firmi.
A inače sa VŠS-om, trenutno su mi odgovori ovako: ili sam prekvalifiicirana (trebam imati samo SSS) ili sam premalo prekvalificirana (trebam imati VSS). Tako da je praktički VŠS ''ni vrit ni mimo''. Zna uletiti neki natječaj sa VŠS, ali to je jako rijetko. Ali nadam se da ću uskoro imati VSS, pa mislim da će biti i lakše.

@Blue-govorim o pripravničkom bez dana radnog iskustva (ne uključujem rad preko student servisa), znači nemam pojma o radu, treba me neko učiti.

I za sve vas pitanje: da li sam ja možda u krivu ali vidim da poslodavci sve više cijene da su studenti za vrijeme studija nešto radili (znači bilo što od konobarenja, dijelenje letaka,anketiranja i itd) i da prilikom toga imaju prednost pred onima koji nisu ništa radili? Dobila sam takav dojam da se cijeni bilo kakav rad?

Inače oboje hvala na odgovoru.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 11:13   #12
Ja sam se na svojem prvom poslu zaposlio bez veze, ali to je bilo na pocetku kad su na taj posao primali gomilu ljudi zbog potreba posla. Normalno, nisu svi upali. Ali vec u sljedecim primanjima skoro nitko nije usao tko nije imao vezu. Posljednjih godina ne znam ni jedan slucaj u toj sad vec bivsoj firmi, u kojem netko nije dobio posao preko veze. U pitanju je jedna velika firma i jedan od najpozeljnijih poslodavaca koji se kurci sa certifikatom poslodavac-partner i ta sranja, a nema sanse da upadnes bez neke znore tamo. Nema sanse. A bez znore ne mozes ni napredovati. Ni pod razno. Firma dobro posluje zbog trzista kakvo je i po inerciji, ali ko se sve tamo nalazi na sefovskim pozicijama...uzas.

U novu firmu sam dosao preko veze i to bez imalo srama ili beda mogu priznati. I u novoj firmi sam radio na selekciji i odabiru kandidata i imao sam razne pritiske da primim ovog ili onog, a i hrpa drugih mjesta se popunjavala preko poznatih kandidata. Razlika je sto ovdje ipak primamo i bez neke veze, a prema sposobnosti mozes i napredovati bez veze.

Ove spike da ima posla, samo ljudi ne zele raditi ne pusim. Sva istrazivanja trzista, a postao sam ih ovdje, pokazala su da kod nas posla nema, a ako ih ima, uglavnom su preko veze. One koji seru da nigdje nema veza, da su svi dosli na posao zahvaljujuci sposobnostima itd. smatram krajnje nepostenim licemjerima, jer se ovdje na forumu gdje su potpuno anonimni i nitko ih ne pozna pokusavaju isfurati kao iznadprosjecno sposobni (cast izuzecima), umjesto da one koji traze posao upoznaju s pravim stanjem stvari i s onim sto ih ceka.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 11:24   #13
Quote:
snowleopard kaže:
certifikatom poslodavac-partner .
To sranje mi je prejako. Ali, ono fakat, preprejako.
Vrlo zanimljivo ko sve dobiva te certifikate. Dalo bi se o tome raspraviti.
Quote:
snowleopard kaže:

Ove spike da ima posla, samo ljudi ne zele raditi ne pusim. .
To je djelomično točno. Kako sam rekla, na nekin način sam u tim vodama, pa mogu rec da ima ljudi - najčešće su to mladi koji si mogu priustit da ne rade i da zive na grbaci staraca - odbijaju poslove jer "ne žele radit za manje od 5000 kn". S druge stane imaš VSS koji bi cistili zahode sam da nest rade.
Odnos ponude i potraznje je prebrutalan i stavrno je tesko nac posao. Trebas biti u djiru, poznavat brdo ljudi, pustit info da trazis posao, svakodnevno aktivno trazit - makar i nakon svega toga i dalje mozes bit nezaposlen.
jebeno je tesko, no nije ni nemoguce.

Sad ce me mozda neki razapaet, ali boli me kurrac. Cak bi savjetovala mladima da volontiraju prvih nekoliko mjeseci ili još bolje da rade u tvrtkama cije ih djelatnosti zanimaju (kao praksa ili neki studentski posao) da steknu iskustvo. tako da kad krenu trazit ozbiljan posao da barem imaju neko iskustvo. Da, poslodavci su djubrad i to je iskoristavnje. Al dobro je Blue rekao da je karijera projekt. Od nekud moramo krenut.
__________________
It's fabulous darling.
BabyNicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 11:53   #14
Quote:
Azaleja kaže:
I za sve vas pitanje: da li sam ja možda u krivu ali vidim da poslodavci sve više cijene da su studenti za vrijeme studija nešto radili (znači bilo što od konobarenja, dijelenje letaka,anketiranja i itd) i da prilikom toga imaju prednost pred onima koji nisu ništa radili? Dobila sam takav dojam da se cijeni bilo kakav rad?
Iskreno, nisam to primjetila, ali bilo bi logično da to jest prednost. Ako si radio bilo kada bilo što, pogotovo ako nisi morao - dok su tvoji vršnjaci žicali pare od staraca, ti si zarađivao svoj novac, sticao radne navike... Meni bi bilo logično da je bilo kakvo iskustvo bolje od nikakvog.

On topic, otkad sam u HR promijenila sam 3 posla, i sva tri sam našla bez veze. Čime ne želim reći da je svugdje tako, nego da ima i ok firmi u kojima ne treba veza. Čak i ako si završio ekonomiju, kao ja.
__________________
Ne idite uokolo tumačeći kako vam svijet duguje život. Svijet vam ne duguje ništa. On je prvi bio ovdje.
-- Mark Twain
vrabac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 12:20   #15
Quote:
Azaleja kaže:
I za sve vas pitanje: da li sam ja možda u krivu ali vidim da poslodavci sve više cijene da su studenti za vrijeme studija nešto radili (znači bilo što od konobarenja, dijelenje letaka,anketiranja i itd) i da prilikom toga imaju prednost pred onima koji nisu ništa radili? Dobila sam takav dojam da se cijeni bilo kakav rad?
a postavi sebe u poziciju poslodavca... i na razgovor ti dodju 2 osobe slicnih kvalifikacija, jedna je vec pokazala zelju za radom, trud, angazman, sto-li-vec, a druga ne, vec je bila u ladovini do kraja studija... ja se ne bih previse razmisljala u slucaju da je to odlucujuci faktor...

meni je fascinantan podatak kojeg sam nedavno cula, da je najvise nezaposlenih u dobi do 29 godina! jer sta, rulja diplomira (prosjek kod nas je u kojoj dobi, 25-27 godina?), dobiju taj komad papira s kojim misle da su pokupili svu pamet svijeta i traze visoke pocetne place, a nisu prstom mrdnuli prije toga... ma da ne bi...

konkurencija je jaka, i sve jaca i jaca... nema milosti... ja sam studirala vanka i to je bilo nevjerojatno za gledati kako nema opustanja (osim za one s mamicama i taticama)... ljeto je znacilo raditi negdje, neku praksu ubosti pa makar i da te ne placaju, samo da se skupi neko radno iskustvo prije zavrsetka faksa! jer je tamo bilo - ako imas diplomu, a nemas radno iskustvo, mozes se fuckati... tj. mozes tada traziti neku neplacenu/malo placenu praksu, jer te nece nitko zaposliti...

kad sam se vratila u RH i dosla ovdje na razgovor za posao, zena se nije mogla nacuditi - diplomirala sam s 21 godinom, imala praksu na faksu, praksu preko ljeta u jednoj firmi dok sam studirala, i u godini nakon faksa odradila mizerno placene prakse u dvije firme... i dosla ovdje s 22, i svi pali na dupe...

a meni sve to nije bilo nista posebno, jer su moji kolege studenti bili na istoj valnoj duljini, cak ih je bilo mladjih od mene s vise iskustva... pravi fajt tko ce bolje
macka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 12:55   #16
Da sam u poziciji poslodavca -dvije osobe iste kvalifikacije-jedan ladovina,drugi radi-biram ovog koji je radio sasvim jasno i razumljiva stvar i logično. Pretpostavljam da zna nešto raditi.

Sada svima odgovor: sa svima se uglavnom slažem. I to za volontiranje(čula sam par primjera ljudi da su volontirali pa dobili posao za stalan, ostali su ga blijedo gledali.
Uglavnom zahvalna sam svojim roditeljima koji su mi sa 15 godina rekli : završila sam strukovnu školu u kojoj je praksa bila obavezna, neki su si je sredili da ne moraju raditi , moji su mi lijepo rekli: radi (nije bilo bogzna plaćeno, ali 100 kn ti je tada puno značilo) rekli su: bilo kakav rad znači egzistencija i vidi kako je to raditi , i kako se kuhati po ljeti 3-4 tjedna u propisanoj uniformi, ali nikada mi nije bilo teško. Uživala sam i naučila cijeniti rad. Rekli su možemo te osloboditi prakse, i time sam zahvalna što su mi naučili da se cijeni bilo kakav rad. Znači svako ljeto -tijekom 4 godine ja sam radila dok su drugi gledali tv i uživali (ne svi) ima iznimaka. I vidim da mi ta praksa danas jako dobro dođe u CV-u.

Drugo, imam prijateljicu sa faxa koja kod kuće ima računalo , ali nije spojena na net i nema svoju vlastitu e-mail adresu. I kada traži posao uvijek ide kod susjede i sa njenog e-maila šalje ponude. Što vi mislite o tome kao o takvoj osobi.

Treće-veza i veza je bilo i uvijek će ih biti. Ja znam mali izuzetak njih koji su dobili posao bez veza- i to u bankama/gradskim tvrtkama.

I sa mačkom se slažem jer ovo za vani i za inozemstvo postoji istina -sestrična mi živi vani, ona svako ljeto nešto sebi radi, jer imati diplomu znači imati i radno iskustvo +što ima kredite i mora otplatiti-što znači da će prihvatiti bilo kakav posao, da može vratiti te kredite.

I evo vam još jedno pitanje-kada se prijavljujete na neke natječaje (tzv. otvorene molbe) koja im je to ''fora'' da se pita da li znaš nekoga tko radi u toj i toj firmi. ? I što se događa ako odgovoriš potvrdno ili negativno? Da li je to još jedna vrsta ''networkinga''?
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 13:02   #17
Quote:
Azaleja kaže:

Drugo, imam prijateljicu sa faxa koja kod kuće ima računalo , ali nije spojena na net i nema svoju vlastitu e-mail adresu. I kada traži posao uvijek ide kod susjede i sa njenog e-maila šalje ponude. Što vi mislite o tome kao o takvoj osobi.

?
Citirat cu vraga iz "Mi nismo anđeli" - Mala je neviđeno glupa.

o čem pričamo? u danasnje vrijeme je informatička pismenost vaznija od bilo kakve škole i faksa, a mala nema pristup netu i jos salje mailove sa tudje adrese...? Koliki IQ trebas imat da si otvoris na gmailu, yahoou, hotmailu adresu?
ja takvu osobu nikad ne bih zaposlila. Nikad.
__________________
It's fabulous darling.
BabyNicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 13:15   #18
Quote:
BabyNicky kaže:
Citirat cu vraga iz "Mi nismo anđeli" - Mala je neviđeno glupa.

o čem pričamo? u danasnje vrijeme je informatička pismenost vaznija od bilo kakve škole i faksa, a mala nema pristup netu i jos salje mailove sa tudje adrese...? Koliki IQ trebas imat da si otvoris na gmailu, yahoou, hotmailu adresu?
ja takvu osobu nikad ne bih zaposlila. Nikad.
E pa njoj su svi krivi da joj se nitko ne javlja,pitam se zašto ?
Uuostalom ne moraš imati net-otiđeš u gradsku knjižnicu , imaš iskaznicu, imaš pristup za sat vremena za 5 kn otvoriš na bilo kojoj adresi i provjeriš, a nekada za 2 kn-uključujući bilo koju knjižnicu, odeš u internet -kafić.
Lijepo sam joj rekla da se spoji na net. Ali me ne sluša-a o tome joj trubim jednu pol godine. Toliko da su mi i nećaci sposobni otvoriti e-mail adrese dok si rekao keks.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 13:35   #19
Neki ljudi nerazlikuju vezu od preporuke. Konkretno na mom fakultetu nas su zapošljavali profesori i još to dan danas rade. Dali je to veza? Mi iz firme smo i dalje u kontaktu s profesorima i uvjek pitamo ako imaju kakvog dobrog studenta da nam ga pošalju. Isto tako rade i head-hunting agencije koje traže zaposlenike uvijek se traži neka preporuka ili samoinicijativa. A poslovi s vezama tj. nepotizam su poslovi samo da nekog skineš s k.... za 3000 - 4000 kn. A ako je nekom to ambicija za cijeli život neka je. I takvi rade na tim mjestima od vlasti do vlasti bez perspektive. Mi uvijek na razgovoru postavimo pitanje kandidatu što vi mislite da možete ućiniti za nas i kako nam možete pomoć. Najgori su oni koji dođu u firmu i pojma nemaju s čim se bavimo itd. A mogu sve saznati 15 min prije razgovora na netu. To je lijenost i nezainteresiranost.
BUFFET is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 13:59   #20
Znam da pravnici jako tesko dobiju posao bez veze. Ekstra kvalitetni da, ali oni prosjecni ili losiji studenti jako, jako tesko. Kod vecine natjecaja za jedno radno mjesto se javi jako jako jako puno ljudi. A ima i ljudi koji pisu testove i idu na razgovore tek tako zbog dojma, a vec unaprijed znaju da su primljeni.
halifax_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:45.