Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2007., 23:12   #1
Slovenski satelit

Ne znam kako bi ovo komentirao - link
U svakom slučaju, ova vijest me je zaintrigirala. Poznavajući Slovence, postoji stvarno mogućnost da to i ostvare. Molio bih forumaše od tamo da komentiraju stvar. Da li je ona samo lupetanje jednog predsjedničkog kandidata ili tu ima neke ozbiljnosti?
Sinbad is offline  
Old 15.10.2007., 23:55   #2
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Ne znam kako bi ovo komentirao - link
U svakom slučaju, ova vijest me je zaintrigirala. Poznavajući Slovence, postoji stvarno mogućnost da to i ostvare. Molio bih forumaše od tamo da komentiraju stvar. Da li je ona samo lupetanje jednog predsjedničkog kandidata ili tu ima neke ozbiljnosti?
Pa lansiranje satelita nije toliko skupo kao sto se cini. Recimo da ti reba 100 miljuna eura za izradu samog satelita ovisno o namjeni i jos 30-40 za platiti Ruse da ga lansiraju umjesto tebe. Ukupno oko 150 miljuna eura...za usporedbu rekonstrukcija Maksimira ce kostati oko 560 miljuna eura

Samo sto ce Sloveniji satelit??

btw. lansiranje 'satelita' 'tek tako fore radi' je jos jeftinije...to su cak uspjeli izveli studenti prije par godina.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 16.10.2007., 00:24   #3
Ne radi se tu samo o novcu. Cijena izrade satelita bi možda i bila 100 mil. eura ako bi dao Rusima ili nekoj američkoj tvrtci da ga naprave. Oni za to imaju potrebna znanja i iskustva koja već sakupljaju preko pedeset godina. Za izradu modernog satelita, pretpostavljam da ne misle na neki novi sputnjik koji samo odašilje bip-bip, potrebno je samo za početak poznavati tehnologiju preciznog pozicioniranja i regulacije putanje. Ne znam da Slovenci imaju ljude koji bi to mogli izvesti. Nakon što se to savlada potrebno dati neku namjenu satelitu i to primjeniti, tu bi isto vjerovatno došlo do velikih problema.

Cijena usvajanja svih tih tehnologija bi na kraju višestruko uvećala konačnu cijenu. Međutim, to bi se na duže staze sigurno isplatilo. Ulaganja u znanosti i tehnologiju se, ako ne izravno, onda neizravno uvijek vraćaju.
Sinbad is offline  
Old 16.10.2007., 00:45   #4
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Ne radi se tu samo o novcu. Cijena izrade satelita bi možda i bila 100 mil. eura ako bi dao Rusima ili nekoj američkoj tvrtci da ga naprave. Oni za to imaju potrebna znanja i iskustva koja već sakupljaju preko pedeset godina. Za izradu modernog satelita, pretpostavljam da ne misle na neki novi sputnjik koji samo odašilje bip-bip, potrebno je samo za početak poznavati tehnologiju preciznog pozicioniranja i regulacije putanje. Ne znam da Slovenci imaju ljude koji bi to mogli izvesti. Nakon što se to savlada potrebno dati neku namjenu satelitu i to primjeniti, tu bi isto vjerovatno došlo do velikih problema.

Cijena usvajanja svih tih tehnologija bi na kraju višestruko uvećala konačnu cijenu. Međutim, to bi se na duže staze sigurno isplatilo. Ulaganja u znanosti i tehnologiju se, ako ne izravno, onda neizravno uvijek vraćaju.
U ovom slucaju sam ipak malo skeptican u opravdanost ulaganja....pokusavam skuziti razloge zasto bi recimo Hrvatska ulagala u razvijanje i lansiranje satelita i ne vidim nijedan jedini suvisli razlog osim prestiza.

ali u tom slucaju bih radije platio rusima da posalju prvog Hrvata u svemir!!!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 16.10.2007., 01:01   #5
Dobro, realno gledajući Slovenija za sada nema neke velike potrebe za satelitima. Vjerovatno se radi o fantaziranju jednog političara. Mada, pošto broj umjetnih satelita u orbiti strelovito raste, prvenstveno zbog poteba telekomunikacija i izviđanja, nije isključeno da se u budućnosti svemirskim tehnologijama neće početi baviti neke manje, bogate zemlje, prvenstveno zbog komercijalnih razloga. To bi mogao postati dosta unosan biznis.
Sinbad is offline  
Old 16.10.2007., 01:03   #6
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pa lansiranje satelita nije toliko skupo kao sto se cini. Recimo da ti reba 100 miljuna eura za izradu samog satelita ovisno o namjeni i jos 30-40 za platiti Ruse da ga lansiraju umjesto tebe. Ukupno oko 150 miljuna eura...za usporedbu rekonstrukcija Maksimira ce kostati oko 560 miljuna eura

Samo sto ce Sloveniji satelit??

btw. lansiranje 'satelita' 'tek tako fore radi' je jos jeftinije...to su cak uspjeli izveli studenti prije par godina.
Uh uh decko jesi li ti nacisto sa ciframa koje iznosis?
Jasta is offline  
Old 16.10.2007., 01:04   #7
Da cijelu Sloveniju lansiraju u orbitu ne bi se mogla teleskopom vidjeti..
Inkvizitor is offline  
Old 16.10.2007., 01:12   #8
Taj će satelit biti u sklopu ESA projekta, a ne vlastiti slovenski satelit.

Čak i nema razloga zašto bi Slovenija samostalno radila satelite, kad ne mogu ni normalne plaće radnicima dati (pa će izgleda bit opći štrajk u državi, al to je druga tema)..


ink.. dobra šala
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Old 16.10.2007., 02:04   #9
Quote:
Jasta kaže: Pogledaj post
Uh uh decko jesi li ti nacisto sa ciframa koje iznosis?
Da!...to su otprilike cijene lansiranja komercijalnih satelita...ovisno o namjeni. sve dakako ovisi o samom satelitu. Hajmo kazati da se Sputnjika koji ispusta beep beep moze vrlo jeftino lansirati uz pomoc Rusa!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 16.10.2007., 09:57   #10
Autor ove izjave, predsjednički kandidat (sa najviše šansi, da bude izabran!) Alojz (Lojze) Peterle je po zanimanju geograf, dok mu je hobi igranje na ustnu harmoniku i pčelarjenje. Neka paralela sa lansiranjem slovenskog satelita u roku tri godine?


Lep dan vsem skupaj...
__________________
Samo su svemir i ljudska glupost bez granica, ali za ono prvo nisam baš sasvim siguran!

A.Einstein
Kajtimar is offline  
Old 16.10.2007., 10:34   #11
Slovenija zbog male mase ne može imati satelit.
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 16.10.2007., 13:05   #12
Moraću paziti šta govorim o Sloveniji,da ne bi dobio projektil iz svemira ravno na moj stan u Karlovcu ;-)) LOL
Constatinopol is offline  
Old 16.10.2007., 17:25   #13
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Moraću paziti šta govorim o Sloveniji,da ne bi dobio projektil iz svemira ravno na moj stan u Karlovcu ;-)) LOL
U obliku ustne harmonike?


Lep dan vsem skupaj...
__________________
Samo su svemir i ljudska glupost bez granica, ali za ono prvo nisam baš sasvim siguran!

A.Einstein
Kajtimar is offline  
Old 17.10.2007., 08:29   #14
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Da!...to su otprilike cijene lansiranja komercijalnih satelita...ovisno o namjeni. sve dakako ovisi o samom satelitu. Hajmo kazati da se Sputnjika koji ispusta beep beep moze vrlo jeftino lansirati uz pomoc Rusa!
Imaš prvao. Pogledajte ovo. Cijena izrade i ispaljivanja jednostavnog satelita samo milijun $.
Sinbad is offline  
Old 17.10.2007., 08:43   #15
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Da!...to su otprilike cijene lansiranja komercijalnih satelita...ovisno o namjeni. sve dakako ovisi o samom satelitu. Hajmo kazati da se Sputnjika koji ispusta beep beep moze vrlo jeftino lansirati uz pomoc Rusa!

mislim da je pitanje o sigurnosti bilo usmjereno na cifru koja se odnosi na maksimir, a koja je, kako da to kazem...prevelika?

mislim, 560 milijuna.
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Old 17.10.2007., 23:37   #16
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
Dobro, realno gledajući Slovenija za sada nema neke velike potrebe za satelitima. Vjerovatno se radi o fantaziranju jednog političara. Mada, pošto broj umjetnih satelita u orbiti strelovito raste, prvenstveno zbog poteba telekomunikacija i izviđanja, nije isključeno da se u budućnosti svemirskim tehnologijama neće početi baviti neke manje, bogate zemlje, prvenstveno zbog komercijalnih razloga. To bi mogao postati dosta unosan biznis.
Biznis? A ljudi zamalo već počeli da crkuju na cesti od gladi? Pa di mi to živimo ? U Sj. koreji ili u Sloveniji?
Plahomet is offline  
Old 17.10.2007., 23:39   #17
Quote:
Constatinopol kaže: Pogledaj post
Moraću paziti šta govorim o Sloveniji,da ne bi dobio projektil iz svemira ravno na moj stan u Karlovcu ;-)) LOL
Plahomet is offline  
Old 17.10.2007., 23:46   #18
Quote:
hasselbaink kaže: Pogledaj post
mislim da je pitanje o sigurnosti bilo usmjereno na cifru koja se odnosi na maksimir, a koja je, kako da to kazem...prevelika?

mislim, 560 milijuna.
I da je cijena nove zgrade za loptanje na Maksimiru petina od te, ja bi radije da potrošimo te novce za jedan satelit ukrašen crvenim i bijelim kockicama.
Hello Operator is offline  
Old 18.10.2007., 00:21   #19
Quote:
Hello Operator kaže: Pogledaj post
I da je cijena nove zgrade za loptanje na Maksimiru petina od te, ja bi radije da potrošimo te novce za jedan satelit ukrašen crvenim i bijelim kockicama.
Slažem se, umjesto građenja svih ovih silnih dvorana mogli bi ispalit nekoliko satelita.
Sinbad is offline  
Old 18.10.2007., 21:07   #20
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
Da cijelu Sloveniju lansiraju u orbitu ne bi se mogla teleskopom vidjeti..
Hrvatska je..ovaj..puno veća..
PatriotSLO is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.