Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2003., 10:00   #21
Quote:
Winona kaže:
Ti zaboravljas da se zivot u Cro ne odvija u savrsenim laboratorijskim uvjetima nego medju ljudima koji su preko noci ostali bez jednog sistema i nasli se u drugome o kojem pojma nemaju.
Čuješ, ja nisam 1990. vidio nikakve radničke demonstracije u kojima se tražilo zadržavanje samoupravnog socijalizma.

Problem postoji, i problem je primarno kod obrtinika i malih d.o.o.-a kod kojih ne postoji kritična masa radnika koji se mogu postaviti nasuprot poslodavcu i izboriti za svoja prava.

Ali, ne priznajem da se u društvu sa 100 zaposlenih tih 100 ne može izboriti za svoja osnovna prava... Ta mogu pogon u potpunosti zablokirati ako hoće. A sindikat moraju sami osnovati i izabrati povjerenika koji će ih zastupati (i koji je zaštićen od otkaza), ta neće im valjda gazda sindikat osnivati. Također, imaju zakonsko pravo i na zaposleničko vijeće.

Ali, osnovni problem ovdje je jedna totalna nesoliradrnost između radnika. Bilo je dosta slučajeva da Uprava najavi otkaze u firmi, a da onda radnici potajno idu šefovima i ogovaraju svoje kolege u nadi da će baš oni ostati, a netko drugi dobiti otkaz.

Quote:
Bila sam u obje situacije ( kod privatnika radila kao studentica - zadnju placu nikad nisam vidjela, da tuzim seficu nisam imala novaca - razlog, vidi red povise + sad radim za drzavu. )
Pa, mogla si je tužiti kasnije... Zastarni rok i nije baš tako kratak.

Također, jesi li sigurna da je firma imala sve one natpise za zabranjeno/dozvoljeno pušenje? Ako nije, trebala si pozvati državni inspektorat.

Ako si radila tajnički posao, je li PC imao sve legalne programe? Ako nije - kaznena prijava ili barem obavijestiti BSA.

Kod nas je u pravilu situacija po raznim firmama tako zakonski nepravilna i aljkava, da se poslodavac mora jako plašiti da mu se ne nađe neki revnosni radnik koji bi ispričao par priča nadležnim institucijama.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 10:46   #22
Quote:
Ti zaboravljas da se zivot u Cro ne odvija u savrsenim laboratorijskim uvjetima nego medju ljudima koji su preko noci ostali bez jednog sistema i nasli se u drugome o kojem pojma nemaju.
ovo procitaj kada se sljedeci put budes cudio reakciji malog hrvatskog radnika.

Nisam je mogla tuziti kasnije. Nisam iz price "sve bum vas tuzil".

A poznavajuci brzinu naseg sudstva. Radije sam otisla van, zaboravila tu taka veliku sada mizernu svotu i orjentirala se zaradi u normalnim uvjetima.

Nazalost to ne moze ucniti svatko i meni je to potpuno jasno.

Quote:
Kod nas je u pravilu situacija po raznim firmama tako zakonski nepravilna i aljkava, da se poslodavac mora jako plašiti da mu se ne nade neki revnosni radnik koji bi ispricao par prica nadležnim institucijama.
Osoba koju doma cekaju dvoja mala gladna usta ce izabrati ( naravno sve skacuci od veselja ) rad i u takvim alkjavim uvjetima u polulegalnoj atmosferi tako dugo dok to za nju znaci ista novaca.

Malo tko ce otici doma i objasniti svojoj djecici kako nema mlijeka, nema kruha ali zato ima parnica na sudu.

Da bi se covjek uopce upustio u to sto ti savjetujes morao bi imati novaca u zalihi za barem mjesec dva zivota dok se ponovno ne okrene i nadje nesto. Koliko Hrvata to ima ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 13:27   #23
Quote:
Winona kaže:
ovo procitaj kada se sljedeci put budes cudio reakciji malog hrvatskog radnika.

Nisam je mogla tuziti kasnije. Nisam iz price "sve bum vas tuzil".

A poznavajuci brzinu naseg sudstva. Radije sam otisla van, zaboravila tu taka veliku sada mizernu svotu i orjentirala se zaradi u normalnim uvjetima.

Nazalost to ne moze ucniti svatko i meni je to potpuno jasno.



Osoba koju doma cekaju dvoja mala gladna usta ce izabrati ( naravno sve skacuci od veselja ) rad i u takvim alkjavim uvjetima u polulegalnoj atmosferi tako dugo dok to za nju znaci ista novaca.

Malo tko ce otici doma i objasniti svojoj djecici kako nema mlijeka, nema kruha ali zato ima parnica na sudu.

Da bi se covjek uopce upustio u to sto ti savjetujes morao bi imati novaca u zalihi za barem mjesec dva zivota dok se ponovno ne okrene i nadje nesto. Koliko Hrvata to ima ?

Opet sve potpisujem i podržavam u cjelosti

Vojky što se tiće "onih" 100 ljudi, hm ne znam koliko si upoznat načinom razmišljanja velikih firmi i njihovih podružnica u RH.
Pa ovako, podružnicu od cca 100 ljudi vodi jedan čovjek - upravitelj, ispod njega je zamjenik koji jedva čeka da ovaj iznad negdje "fula" kako bi ovaj uskočio na njegovo mjesto, odnosno stalno mu je za petama, zmija. Ispod zamjenika je sedam šefova koji se nadaju da istoj priči iznad; upravitelj-zamjenik. Ispod tih šefova nalazi se isti broj njihovih zamjenika sa istom pričom. Da ne spominjem da sam upravitelj među šefovima ima "njuškala", ti isti šefovi imaju "njuškala" direktno kod radnika - koji se nadaju mjestu zamjenika. Na taj način je formirano zaposleničko radničko vječe - osnovano od "njuškala" i "provjerenih" ljudi koji se svakodnevno "bore" za prevlast i napredovanje.
Bilo je i glasanje naravno, ali namješteno.
E pa sada se ti misli.
Organiziranja bilo kakvog unutarnjeg pokreta među radnicima je nemoguće. Razlog su naravno "njuškala", te momentalni otkazi.

Npr, kada nisam više vidjela izlaz, požalila sam se direktno u centralu direktorici organizacije rada. Naravno da sam bila brzo ušutkana i izbačena sa pozicije. Bila sam primorena dati sporazumni otkaz, odnosno doživjela sam vrlo težak mobbing, od kojeg se još uvijek oporavljam.
E kada sve ovo doživiš i čitaš o onome o čem ti pišeš, dobiješ dojam da ti živiš u oblacima, tj. "obečanoj zemlji"
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 13:32   #24
Quote:
Paw kaže:

Npr, kada nisam više vidjela izlaz, požalila sam se direktno u centralu direktorici organizacije rada. Naravno da sam bila brzo ušutkana i izbačena sa pozicije. Bila sam primorena dati sporazumni otkaz, odnosno doživjela sam vrlo težak mobbing, od kojeg se još uvijek oporavljam.
A kako te netko može prisiliti na sporazumni otkaz? Prisiljavanje na sporazum je logički nemoguće jer onda to nije sporazum. Ako su ti PRIJETILI, onda je to nešto za što se ide u zatvor.

Mogu ti jedino dati otkaz, a onda se imaš pravo tužiti ako misliš da nisu poštivani propisi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 13:52   #25
Quote:
Vojky kaže:
A kako te netko može prisiliti na sporazumni otkaz? Prisiljavanje na sporazum je logički nemoguće jer onda to nije sporazum.

Mogu ti jedino dati otkaz, a onda se imaš pravo tužiti ako misliš da nisu poštivani propisi.
Ma kome ćeš se tužit?
Ma hajde, pa napisala sam ti gore da sam osobno razgovarala sa direktoricom organizacije rada zaduženom za vodstvo desetak podružnice iste firme nakon što sam razgovarala sa upraviteljem podružnice.
Ma koga ćeš tužiti?
Odakle smoći lovu za tužiti takvu korporaciju?
Da dignem kredit

Btw. u toj firmi "nitko", pazi "n i t k o" nije dobio otkaz. A masu ih je dobilo, ali svi su morali potpisati sporazumni.
Btw. inspekcije rada u RH su korunpirane, još i kako.
Joj da samo znaš neke stvari, (smijem se sada) kada se sjetim tko radi u mojoj ex. firmi - a to se zove nepotizam ili ako ti meni zaposliš toga i toga, dokle god taj radi u tvojoj korporaciji ne moraš brinuti za inspekcije.
I tako je i bilo.
Sve inspekcije koje su posječivale našu podružnicu dolazile su direktno kod mene u ured. Uglavnom, došla tetkica na kavicu, napisala zapisnik i vidimo se na sljedećoj kavici za par mjeseci - tako to ide.
Kada sam postala "nepodobna" - inspekcije je "ugošćavao" sam upravitelj - ono nedajbože da mi "neka" izleti.
Bože, smijem se, to je tako smiješno. Presmiješno.
RH i inspekcija rada, moš' si mislit
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 13:54   #26
Quote:
Paw kaže:

Btw. u toj firmi "nitko", pazi "n i t k o" nije dobio otkaz. A masu ih je dobilo, ali svi su morali potpisati sporazumni.
I što bi bilo da nisu potpisali?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 14:00   #27
Quote:
Vojky kaže:
I što bi bilo da nisu potpisali?
Pa bilo ih je koji nisu htjeli potpisati, ali su nakraju ipak potpisali
Najvažnije je bilo naći, ali n a ć i posao nakon te firme.
I kada ga nađeš, onda te "provjere" u ex. firmi

Danas moraš biti "podoban", ako nisi, uvijek možeš naći posao...u kafiću, zar ne - tamo ne provjeraju
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 14:01   #28
Quote:
Paw kaže:

Btw. inspekcije rada u RH su korunpirane, još i kako.
Pa, i iznad inspektora ima inspektor...

A imaš i pučkog pravobranitelja koji istina nema mogućnosti ući u konkretne slučajeve, ali može posredno puno napraviti na tome da i tvoja djeca ne upadnu u slične situacije jednog dana...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 14:08   #29
Quote:
Vojky kaže:
Pa, i iznad inspektora ima inspektor...
A imaš i pučkog pravobranitelja koji istina nema mogućnosti ući u konkretne slučajeve, ali može posredno puno napraviti na tome da i tvoja djeca ne upadnu u slične situacije jednog dana...

Joj, bravo bravo - to sam čekala... pa da iznad inspektora imaš
inspektora



:klap:
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 14:09   #30
moja djeca
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 14:10   #31
jednog dana - dobro rečeno
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 14:20   #32
Quote:
Paw kaže:
jednog dana - dobro rečeno
Sjećam se jedne rasprave prije par godina na sličnu temu, netko je pričao kako mu se poznanik, nekakav načelnik policijske postaje žalio da ima jednog problematičnog policajca, nervoznog, korumpiranog, što li već, i da bi ga se rado rješio, ali nitko da pošalje pismenu žalbu na ponašanje tog policajca! Kaže, da je dobio nekoliko žalbi, već bi taj bio na ulici...

Sustav ne može raditi ako ljudi ne koriste institucije sustava za ispravljanje grešaka i ne prijavljuju kriminalce...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2003., 14:24   #33
Quote:
Paw kaže:
moja djeca
Upravo to... Slijeganje ramenima na teške zloporabe radnog sustava dovodi do toga da ni naredna generacija neće imati šansu napraviti nešto po tom pitanju.

Ako se namještanje izbora za zaposleničko viječe smatra "normalnim", a ne zloporabom prava izbora radi koje odmah slijeduje kaznena prijava, dolazi se do stava "lako ćemo"... A to uništava cijeli sustav već decenijama.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 12:15   #34
Slažem se s Vojkijem, mi svi u HR čekamo da nam korupcija, nepotizam i ostalo šeme nestanu same od sebe. Istina je i to da smo svi mi prokleto slabo informirani o mogućnostima tipa tužba, inspekcija ova, inspekcija ona... Pitam se je li to slučajno???

Najlakše je slegnuti ramenima i otići - znam iz prve ruke, dvaput sam to napravio. Sad mi je žao - mogao sam otići, ali i pozvati kakvu inspekcijicu.

Osim toga, razvoj medija u HR ipak ide u dobrom smjeru - svi su gladni priča o korumpiranim doktorima, policajcima... Znam za slučajeve kad su firme gadno zezale ljude i kad su im ti ljudi zaprijetili objavljivanjem u novinama, sve je odjednom postalo OK, sve se moglo, sve je bilo ostvarivo
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 12:29   #35
Quote:
bankei_ri kaže:
Osim toga, razvoj medija u HR ipak ide u dobrom smjeru - svi su gladni priča o korumpiranim doktorima, policajcima... Znam za slučajeve kad su firme gadno zezale ljude i kad su im ti ljudi zaprijetili objavljivanjem u novinama, sve je odjednom postalo OK, sve se moglo, sve je bilo ostvarivo
Da, treba prijavljivati korumpirane poslodavce ali kako to napraviti, a da sebi ne načiniš veću štetu nego njemu (takav sigurno ima para da se izvuče) ?
U mojoj branši (ali i u svakoj) svi se veći igrači međusobdno znaju i ako želiš igrati među velikima, moraš poštivati njihova pravila.
Svaka čast ljudima koji svoju budućnost stavljaju na panj kako bi razotkrili nekog poslovnog kriminalca...problem je samo u tome, što zakon ne štiti dovoljno takve (koliko traje sudski proces, ime ti se vuče po novinama, iako sud zatraži da te vrate na radno mjesto - to se u praksi ne događa), a s druge strane, nove firme (u kojima i tražiš posao) se opet prema takvim ljudima odnose s dozom rezerve jer ih smatraju "krticama"...
Agirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 13:25   #36
Quote:
bankei_ri kaže:
Slažem se s Vojkijem, mi svi u HR čekamo da nam korupcija, nepotizam i ostalo šeme nestanu same od sebe. Istina je i to da smo svi mi prokleto slabo informirani o mogućnostima tipa tužba, inspekcija ova, inspekcija ona... Pitam se je li to slučajno???
S obzirom da u kapitalizmu - kojem smo tako zdužno težili - nema radničkog savjeta i sličnih izuma, očekuje se od svakog građanina da, slično kao što ima svog liječnika, zubara i žene ginekologa - ima i svog obiteljskog odvjetnika i poreznog savjetnika.

I onda, ako ima neki problem, lijepo popričati sa čovjekom, pa vidjeti što treba. Sad će neki reći - skupo je. I jest skupo - stručan čovjek ima pravo naplatiti svoje znanje. Isto kao što ćemo za par godina imati i privatno zdravstveno, pa ako hoćeš ugodan boravak u bolnici, plaćati ćeš extra xxx kuna ili eura. To je jednostavno normalan aspekt društva u kojem živimo i kojem težimo.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 15:20   #37
Quote:
Paw kazˇe:
Definitvno za drzˇavnu sluzˇbu.
Nije mi bitna toliko razlika u plac´i, koliko radno vrijeme - od 7 - 15, odnosno jutarnje radno vrijeme.
Prednosti drzˇavne sluzˇbe ima nekoliko, npr.
- pravo na g.o. te korisˇtenje g.o. onoliko dana koliko Vam po
stazˇu pripada;
- kao sˇto sam gore navela, jutarnje radno vrijeme, poslije 15h-16h
ti si slobodan cˇovjek i cijelo poslijepodne pripada samo tebi i
tvojoj obitelji;
- josˇ jedna prednost jutarnjeg radnog vremena su hobiji koji se
uglavnom odvijaju u poslijepodnevnim satima;
- slobodan vikend (subota i nedjelja - su svetinja i nitko ti ih ne
mozˇe oduzeti). Evenutualan rad subotom, razna dezˇurstva se
placˇaju duplo;
- slobodni praznici i blagdani;
- redovna plac´a, svi uplac´eni doprinosi - nema muljanja
- nema prekovremenih sati, ako i ima onda se plac´aju duplo;
- nitko te u drzˇavnoj sluzˇbi nec´e izrabljivati, barem ne na nacˇine
na koji to cˇine privatnici...

Razloga opc´enito ima mnogo, sve ovo pisˇem, tj. radim usporedbu mene koja radim kod privatnika i moje mame koja radi u drzˇavnoj sluzˇbi. Razlika je nebo i zemlja.

Definitivno tocno!!
strijelcˇic@ ni za zivu glavu kod privatnika! Naravno govorim iz iskustva, ima takve gamadi privatnika. Prije sam radila u drzavnoj i vjeruj da bi se sada tamo vratila, bez obzira na manju placu, a bome i ova sada placa je za nekih 700- tinjak kn samo veca, a dugorocno gledano rad u drzavnoj firmi se isplati bez obzira na manju placu, zamisli samo kakve pogodnosti drzavna firma nosi, za razliku od privatne!! razmisli!
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 15:31   #38
Quote:
Tigrica kaže:

Definitivno tocno!!
strijelcˇic@ ni za zivu glavu kod privatnika! Naravno govorim iz iskustva, ima takve gamadi privatnika. Prije sam radila u drzavnoj i vjeruj da bi se sada tamo vratila, bez obzira na manju placu, a bome i ova sada placa je za nekih 700- tinjak kn samo veca, a dugorocno gledano rad u drzavnoj firmi se isplati bez obzira na manju placu, zamisli samo kakve pogodnosti drzavna firma nosi, za razliku od privatne!! razmisli!

imam 3,5 godina radnog iskustva (nije baš nešto puno) i iza sebe rad u dvjema privatnim firmama (sad sam dakle, u trećoj) Iz svake sam otišla jer mi je ponuđen bolji i specijaliziraniji posao, a u niti jednoj se nisam susrela s nekim problemima. (1.imam godišnji koliko mi pripada; osim što ga ne mogu uzeti u komadu- razumljivo. 2. imam slobodne i vikende i praznike - osim ako baš, baš nije neka jako strašna frka. 3. imam redovnu plaću sa svim uplaćenim prinosima. ) Vjerujem da ima svakakvih kretena, ali sigurno ne bih radila u državnoj firmi po kriteriju: kod privatnika imam samo 2 tjedna godišnjeg u komadu ili moram ostati pola sata duže u firmi ?
Koje još pogodnosti nosi državna firma ako uzmemo u obzir da radiš za normalnog privatnika,a ne nekog debila? Vjerujem da je i u državnim firmama prošlo vrijeme da možeš samo "rašpat nokte" i čekat 3 popodne da odeš s posla...
meni to nije cilj...
Agirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 16:54   #39
Kod hrvatskih poduzetnika idem opet raditi samo ako kruha budem gladna.
Sve sto spominjete, prijava na minimalcu, nema godisnjeg, ako kasnis 10 minuta - di si u P.M., rad vikendom, nema prijevoza, gableca, *urca, palca, nicega, prava nikakva.
Medjutim, tamo sam naucila jaaaaaako puno i upravo zahvaljujuci tome uspjela sam se utrapiti u jednu stranu firmu. To je zakon, ponovno se osjecam kao ljudsko bice.
Trebalo mi je godinu dana da se rijesim trauma.

Svima vama koji radite za privatnike, zelim vam sve najbolje i imate moj support.
__________________
he he he
Pcela is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2003., 18:02   #40
Quote:
Vojky kaže:
S obzirom da u kapitalizmu - kojem smo tako zdužno težili - nema radničkog savjeta i sličnih izuma, očekuje se od svakog građanina da, slično kao što ima svog liječnika, zubara i žene ginekologa - ima i svog obiteljskog odvjetnika i poreznog savjetnika.
Vojky, ti bi kao pravnik ipak trebao bolje poznavati cinjenicu da u kapitalizmu radnicki savjeti itekako postoje. Snaga jednog Betriebsrata u firmama u Njemackoj ili Austriji je jako velika.
Inace se najcesce slazem s tvojim razmisljanjima, ali ovdje si falio.
praktikanti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:08.