Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2012., 18:52   #21
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
zasto to ne radit jel ima neki zakon koji to zabranjuje? nama su iz dve kuce rekli da se moze napraviti tako...
Sta su rekli, da mozes isplatit dobit bez isplate?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 18:54   #22
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Sta su rekli, da mozes isplatit dobit bez isplate?
da... rrif i ripup
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 22:56   #23
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
zasto to ne radit jel ima neki zakon koji to zabranjuje? nama su iz dve kuce rekli da se moze napraviti tako...
Otvoreno su jučer savjetnici TEB-a, odgovarajući na pitanja prisutnih, rekli da ne vide zamjerke takvom postupanju, međutim, shvatila sam da takvo mišljenje ne dijele djelatnici MF-PU, koji su također bili prisutni. Nisu se konkretno izjasnili, međutim "visilo je u zraku".

Savjetujem da se koristiš mogućnošću vršenja prijeboja do visine salda na žiro-računu, koji je moguće izvesti sa dva HUB-a (isplata dobiti, uplata pozajmice), da novce takao nisi.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 23:48   #24
Ja nisam sklona tom rješenju. Sa pozajmicama mislim da je mudro, imati novčanu transakciju iako sam pitala savjetnike i rekli su i da može preko kompenzacije.
Šta ja zna....Meni to ne leži
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 08:29   #25
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
zasto to ne radit jel ima neki zakon koji to zabranjuje? nama su iz dve kuce rekli da se moze napraviti tako...
Može se napraviti i obračunski ali u trenutku kad se radi preknjiženje MORA biti na žiro računu dovoljno novaca za pokriće te "transakcije". Tako vele u rrifu i čak da bi bilo jaako poželjno uz temeljnicu i uu odluku o isplati dobiti priložiti kopiju izvoda po kojem se vidi da u trenutku preknjiženja ima novaca na računu
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 10:25   #26
sta to znaci ako ima novca na z.r.
mozes doci u banku sa 2 virmana 1 uplata pozajmice, a drugi isplata dobiti na iste iznose i ni ne treba ti novac na z.r.
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 11:50   #27
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
da... rrif i ripup
"Isplata dobiti" bez "isplate dobiti" je po meni oksimoron i ne vidim tu neku logiku.
No isto tako vjerujem da RRiF zna bolje od mene, ali treba uzet u obzir da to sto RRiF kaze ne mora biti i ono sto se na kraju pokaze tocnim. U RH je strasno blesavo sto ne mozes otic na PU i trazit ih za obvezujuce ocitovanje o nekom pitanju (cak i da recimo platis). Citavo vrijeme moras zivjet u nekakvoj neizvjesnosti i strepit od toga sto ce PU rec na kraju godine i hoce li neki tvoj manevar za koji ti je prvo receno da je legalan proglasit prekrsajem. Jos jedan od faktora koji ubija poduzetnicku klimu.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 12:14   #28
uopće ne vidim niti jedan problem za prebijanje dobiti i pozajmice..

je li izmjenama Zakona o porezu na dohodak (NN 114/11), a koji vrijedi od 15.10.2011. ukinuta obveza isplate isplate dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu na žiroračun kod banke? DA.... postoji li neki drugi propis koji obvezuje isplatu dobiti na žiro račun - NE....
može li se isplatiti iz blagajne? MOŽE...
postoji li propisi koji obvezuje UPLATU pozajmice na žiro račun ili se može uplatiti blagajnu? NE, POZAJMICE SE MOŽE UPLATITI I GOTOVINSKI U BLAGAJNU...

postoji li obvezni blagajnički maksimum ili odluku donosi Uprava Društva?

iz svega što vidim, nitko mi ne obvezuje da u ponedeljak uplatim 1.000.000,00 kn pozajmice (uz ugovor) svojem društvu.
isto tako nitko mi ne brani da tu istu lovu koju sam položio u blagajnu iskoristim za isplatu dobiti i udjela... i sve to provedem kroz glavnu knjige, čak bez upotrebe blagajničkog izvještaja...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 12:58   #29
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
uopće ne vidim niti jedan problem za prebijanje dobiti i pozajmice..

je li izmjenama Zakona o porezu na dohodak (NN 114/11), a koji vrijedi od 15.10.2011. ukinuta obveza isplate isplate dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu na žiroračun kod banke? DA.... postoji li neki drugi propis koji obvezuje isplatu dobiti na žiro račun - NE....
može li se isplatiti iz blagajne? MOŽE...
postoji li propisi koji obvezuje UPLATU pozajmice na žiro račun ili se može uplatiti blagajnu? NE, POZAJMICE SE MOŽE UPLATITI I GOTOVINSKI U BLAGAJNU...

postoji li obvezni blagajnički maksimum ili odluku donosi Uprava Društva?

iz svega što vidim, nitko mi ne obvezuje da u ponedeljak uplatim 1.000.000,00 kn pozajmice (uz ugovor) svojem društvu.
isto tako nitko mi ne brani da tu istu lovu koju sam položio u blagajnu iskoristim za isplatu dobiti i udjela... i sve to provedem kroz glavnu knjige, čak bez upotrebe blagajničkog izvještaja...
Niti ja ne vidim niti jednu zakonsku zapreku tome ali sam svojedobno čitao baš u RRIF-u da se prebijanje obveze za isplatu dobiti u korist pozajmice ne preporučuje... i to u ono vrijeme kada nije bila propisana isplata na žiro

E sad, zašto ti isti ljudi pričaju drugačije, ja neznam, ali uvijek sam se držao toga misleć da postoji neki opravdani razlog iz prakse zašto se takvo nešto ne preporučuje...

EDIT: evo našao sam u kojem RRIF-u... broj 3/2008 str. 18

Zadnje uređivanje VTi underhood : 25.02.2012. at 13:15.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 13:02   #30
E sad jedno pitanje oko ispunjavanja obrasca DU...

Ako imam u 2009. godini dobit 100.000kn i u 2010. godini dobit 100.000kn i isplaćujem svih 200.000kn, kako to navesti u DU obrascu? pošto ima tamo kolona "razdoblje ostvarivanja dobiti"...

Da li to prikazujem kao isplatu svih 200.000 pa u razdoblje pišem 2009-2010

ili to upisujem kao 2 stavke po 100.000 i u razdoblje pišem kad je koja dobit ostvarena u stilu "01.01.2010.-31.12.2010."
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 14:02   #31
koliko sam ja skuzio trebalo bi upisati dve stavke...


sto se tice pozajmica mi smo tako napravili za neke, pa sta bude...idemo se bost sa rogatima
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 14:29   #32
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
koliko sam ja skuzio trebalo bi upisati dve stavke...


sto se tice pozajmica mi smo tako napravili za neke, pa sta bude...idemo se bost sa rogatima
tak se i meni čini...

a mislim da ću se i ja bost s rogatima ako treba... neda mi se podizat novce i vraćat na račun jer jedinog profita od toga ima banka...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 16:43   #33
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
EDIT: evo našao sam u kojem RRIF-u... broj 3/2008 str. 18
ali ne piše konkretno zašto ne...

btw... ova ekipa je gora nego oni...

i tu je Jaca u pravu..... "stručnjaci" iz PU su nam govorili: ne može se objaviti registar dužnika, a ovima sad govore: može..

sve ih treba najuriti i zabraniti im održavanje seminara...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 17:12   #34
malo sam zbunjen...
ako imam isplatu ak. dobiti iz 2011.g. u 2012.g. posto mi nije jos gotov zavrsni, jel to moram upisati u onaj obrazac o isplatama akontacija dobiti koji se predaje uz ZR ili se tamo upisuju samo ak isplacene u 2011.g.
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 17:32   #35
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
malo sam zbunjen...
ako imam isplatu ak. dobiti iz 2011.g. u 2012.g. posto mi nije jos gotov zavrsni, jel to moram upisati u onaj obrazac o isplatama akontacija dobiti koji se predaje uz ZR ili se tamo upisuju samo ak isplacene u 2011.g.
Pojavljuju se samo tri slučaja:
Imaš akontaciju dobiti u tekućoj godini, ne prijavljuješ dok nemaš odluku o raspodjeli dobiti za tu godinu.
Imaš akontaciju dobiti za prethodnu godinu u tekućoj godini, u razdoblju prije donošenja odluke o raspodjeli - prijavljuješ
Isplaćuješ dobit prema odluci o raspodjeli - prijavljuješ.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 18:47   #36
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Pojavljuju se samo tri slučaja:
Imaš akontaciju dobiti u tekućoj godini, ne prijavljuješ dok nemaš odluku o raspodjeli dobiti za tu godinu.
Imaš akontaciju dobiti za prethodnu godinu u tekućoj godini, u razdoblju prije donošenja odluke o raspodjeli - prijavljuješ
Isplaćuješ dobit prema odluci o raspodjeli - prijavljuješ.
to je za DU obrazac, a mene brine onaj sto se predaje uz zavrsni
ne znam tocno kako se zove u njega se unosi samo isplata akontacija dobiti, datum podmirenja akontacije i kako je podmirena
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 19:51   #37
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
to je za DU obrazac, a mene brine onaj sto se predaje uz zavrsni
ne znam tocno kako se zove u njega se unosi samo isplata akontacija dobiti, datum podmirenja akontacije i kako je podmirena
Oprosti, nisam dovoljno pažljivo pročitala.
Ponovni pokušaj:
U Članku 10.a Zakona o porezu na dobit se spomilje porezno razdoblje. Porezno razdoblje je najčešće 01.01.-31.12. Međutim, pretpostavljam da se misli na sve isplate do predaje završnog, budući da se akontacije na njega vezuju.
(Nešto slično R-2 računu, iako je naplaćen iza poreznog razdoblja, a ulazi u PDV-K).
Drugim riječima, ja bih upisala i isplatu akontacije iz 2012. koja se odnosi na ZR-2011 u pregled prema članku 35.a Pravilnika.
Sve gore napisano vrijedi do izmjena koje ćemo moći pročitati u Narodnim novinama br.22 koje trenutno još nisu objavljene.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 01:48   #38
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
ali ne piše konkretno zašto ne...

btw... ova ekipa je gora nego oni...

i tu je Jaca u pravu..... "stručnjaci" iz PU su nam govorili: ne može se objaviti registar dužnika, a ovima sad govore: može..

sve ih treba najuriti i zabraniti im održavanje seminara...
slažem se u potpunosti... ovo je po neznam koji put da daju oprečne i krive informacije... mogo sam si već odavno te dobiti isknjižit sa 9 i prenjet na pozajmicu a ne prenosit iz godine u godinu jer naravno dobit je papirnata a nenaplaćenih potraživanja ko u priči
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 15:51   #39
molim vas za odgovor vezano za oporezivanje dobiti nakon 01.03,
da sam kojim slučajem napravila završni prije 01.03 i isplatila dobit za 2011 prije 01.03 dali bi me kačio ovaj zakon?
obzirom da jos nisam napravila završni i ako sad (prije 01.03) isplatim akontacije dobiti za 2011 moram li platiti ovaj porez?
leonarda26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2012., 16:21   #40
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
Niti ja ne vidim niti jednu zakonsku zapreku tome ali sam svojedobno čitao baš u RRIF-u da se prebijanje obveze za isplatu dobiti u korist pozajmice ne preporučuje... i to u ono vrijeme kada nije bila propisana isplata na žiro

E sad, zašto ti isti ljudi pričaju drugačije, ja neznam, ali uvijek sam se držao toga misleć da postoji neki opravdani razlog iz prakse zašto se takvo nešto ne preporučuje...

EDIT: evo našao sam u kojem RRIF-u... broj 3/2008 str. 18
RRifovci vele da ne preporučaju prbijanje dobiti i pozajmice tj u korist pozajmice zbog gomilanja dugoročnih obveza koje iako su vlasničke pozajmice narušavaju bonitet društva. Ako se prebija savjetuju rađe u korist Kapitalnih pričuva koje popravljaju bonitet. Problem kod kapitalnih pričuva je da se one isto tako mogu isplatiti ali ne neko vrijeme. Na pitanje koliko vremena lova treba "ležati" na kapitalnim pričuvama prije nego što se isplati nismo uspjeli dobiti konkretan odgovor..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.