Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2017., 23:36   #1
Ugovaranje neto place (legalno, izracun, povrat poreza)

Na jednom drugom topicu je bila prica o neto ugovaranju place. Ja sam proguglao i vidio da je to zaista dovzoljeno (nisam bio vjerovao).
Ima neko strucan da mi odgovori na hipotetski slucaj:
Uspostava radnog odnosu u sijecnju, ugovorena neto placa, neplanirani raskid ugovora u veljaci, osoba do kraja godine nema oporezivih prihoda.

"Zakon o porezu na dohodak" porezne razrede definira (clanak 14.) na mjesecnoj razini a ne na godisnjoj. Ako sam dobro shvatio, iako je na godisnjoj razini osoba ispod granice oporezivanja (ako neoporezivi dio pomnozimo sa 12), svejedno ce morat platit porez na taj svoj mizeran godisnji prihod jer je u tom jednom mjesecu bila preko granice oporezivanja.

Pitanje: hoce li onda u sklopu povrata poreza to biti uzeto u obzir i sve izracunato na godisnjoj razini? Buduci je bila dogovorena neto placa, nakon sto se definira pravi neto na kraju godine, ima li poslodavac pravo na preplaceni porez?

Odgovor na pitanje je vjerojatno da poslodavac nema pravo na taj povrat jer on po zakonu pripada posloprimcu, ali u tom slucaju ne vidim u cemu se sastoji legalnost (i logika) ugovaranja neto place jer neto je ono sto ti ostane nakon sto izracunas porez.

Listam zakon o radu, Clanak 10. kaze: "(4) Sporazum iz stavka 3. ovoga članka mora sadržavati podatke o:... 5) plaći, dodacima na plaću i razdobljima isplate", a Clanak 92. (4) kaze "Plaća i naknada plaće su, u smislu ovoga Zakona, plaća i naknada plaće u bruto iznosu.". Znaci pise da ugovor o radu mora sadrzavati bruto placu, ali znaci li to zaista da se ne moze ugovoriti nekakav "klizeci" bruto koji se ravna prema neto placi?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 00:41   #2
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Na jednom drugom topicu je bila prica o neto ugovaranju place. Ja sam proguglao i vidio da je to zaista dovzoljeno (nisam bio vjerovao).
Ima neko strucan da mi odgovori na hipotetski slucaj:
Uspostava radnog odnosu u sijecnju, ugovorena neto placa, neplanirani raskid ugovora u veljaci, osoba do kraja godine nema oporezivih prihoda.

"Zakon o porezu na dohodak" porezne razrede definira (clanak 14.) na mjesecnoj razini a ne na godisnjoj. Ako sam dobro shvatio, iako je na godisnjoj razini osoba ispod granice oporezivanja (ako neoporezivi dio pomnozimo sa 12), svejedno ce morat platit porez na taj svoj mizeran godisnji prihod jer je u tom jednom mjesecu bila preko granice oporezivanja.

Pitanje: hoce li onda u sklopu povrata poreza to biti uzeto u obzir i sve izracunato na godisnjoj razini? Buduci je bila dogovorena neto placa, nakon sto se definira pravi neto na kraju godine, ima li poslodavac pravo na preplaceni porez?

Odgovor na pitanje je vjerojatno da poslodavac nema pravo na taj povrat jer on po zakonu pripada posloprimcu, ali u tom slucaju ne vidim u cemu se sastoji legalnost (i logika) ugovaranja neto place jer neto je ono sto ti ostane nakon sto izracunas porez.

Listam zakon o radu, Clanak 10. kaze: "(4) Sporazum iz stavka 3. ovoga članka mora sadržavati podatke o:... 5) plaći, dodacima na plaću i razdobljima isplate", a Clanak 92. (4) kaze "Plaća i naknada plaće su, u smislu ovoga Zakona, plaća i naknada plaće u bruto iznosu.". Znaci pise da ugovor o radu mora sadrzavati bruto placu, ali znaci li to zaista da se ne moze ugovoriti nekakav "klizeci" bruto koji se ravna prema neto placi?
Nije mi previše jasno pitanje, ali mogu reći da se plaća u pravilu ugovara u bruto iznosu. Obrati pažnju na izvore kada nešto pretražuješ, možda ti izvor za ugovaranje neto plaće nije vjerodostojan.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 01:02   #3
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Nije mi previše jasno pitanje, ali mogu reći da se plaća u pravilu ugovara u bruto iznosu. Obrati pažnju na izvore kada nešto pretražuješ, možda ti izvor za ugovaranje neto plaće nije vjerodostojan.
Pitanje je hipotetsko jer su mi na drugom topicu rekli da se kod nas najcesce ugovara neto placa (iako zakon kaze da mora biti navedena bruto placa). Pokusavam saznati sto se desi u slucaju ugovorene neto place i ovog smanjenja poreza. Sve hipotetski kako bih uspio shvatiti. Zapravo dosta me zbunjuje to sto se u zakonu o porezu na dohodak barata sa mjesecnim poreznim razredima a ne godisnjim. Ako se obracun i povrat rade na gdisnjoj razini, koji je uopce smisao ovog sa mjesecnim razredima? To je bitno samo za pred-izracun?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 01:56   #4
pa ne znam kako je kod tebe u austriji

u hr da se obično ugovori u neto iznosu
ali se u ugovor o radu stavi bruto
ako osoba radi jedan mjesec samo dobije povrat poreza, jer se gleda godišnje
prije se morao podnijeti zahtjev za povratom, sad koliko čujem to ide automatizmom
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 07:53   #5
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Pitanje je hipotetsko jer su mi na drugom topicu rekli da se kod nas najcesce ugovara neto placa (iako zakon kaze da mora biti navedena bruto placa). Pokusavam saznati sto se desi u slucaju ugovorene neto place i ovog smanjenja poreza. Sve hipotetski kako bih uspio shvatiti. Zapravo dosta me zbunjuje to sto se u zakonu o porezu na dohodak barata sa mjesecnim poreznim razredima a ne godisnjim. Ako se obracun i povrat rade na gdisnjoj razini, koji je uopce smisao ovog sa mjesecnim razredima? To je bitno samo za pred-izracun?
Plaća se ugovara u brutu. Zakon o radu kaže što je plaća:
čl.92
(4) Plaća i naknada plaće su, u smislu ovoga Zakona, plaća i naknada plaće u bruto iznosu.

Kod onih koji su ugovorii plaću u netu, ovim promjenama zakona se ništa ne mijenja. Nema veze što se povećao osobni odbitak, što se smanjila stopa poreza, dobit će neto koji su ugovorili.
S druge strane, većina onih koji imaju ugovorenu bruto plaću, osjetili su malo povećanje (to sad ovisi o visini same bruto plaće i o tome koliki im je neoporezivi dio ).
Upravo iz tih razloga plaća se ugovara u brutu.

Obračun i povrat se rade na godišnjoj razini iz više razloga: nejednako porezno opterećenje (npr. netko je dobio bonus ili bio na dužem bolovanju), netko osim plaće ima i druga primanja (ugovor o djelu, autorski honorar ), nisu iskorištena sva prava na uvećanje osobnog odbitka ili su prava na uvećanje korištena krivo i slično.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 08:33   #6
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa ne znam kako je kod tebe u austriji

u hr da se obično ugovori u neto iznosu
ali se u ugovor o radu stavi bruto
ako osoba radi jedan mjesec samo dobije povrat poreza, jer se gleda godišnje
Moje pitanje je bilo:
- ukoliko se smanje porezi (a smanjili su se), tko onda profitira od nizih poreza: poslodavac ili zaposlenik? Ili bude tko jaci taj tlaci.
- ukoliko je dogovor/ugovor ugovoren (makar i usmeno) na neto iznos, u ugovoru po zakonu mora biti bruto, iako ljudi po forumu pisu da se ugovara (i) neto, ili se radi o starim ugovorima.
Anyway, ako je ugovor u neto iznosu (dakle nakon odbitaka i placenih poreza i doprinosa), dakle ako je dogovor bio taj da posloprimca ne interesiraju porezi i da samo zeli fiksan neto iznos, a na kraju godine ispadne da je poslodavac uplatio/obracunao previse poreza, po toj logici bi povrat preplacenog poreza trebao ici poslodavcu. Vjerujem da ne ide, em zato sto je zaposlenik obveznik (povrata) poreza na dohodak em se poslodavac u praksi ni ne za li prepucavat s zaposlenikom. Ali zanima me pravna pozadina toga, odnosno jel netko vec imao taj slucaj.

U Austriji nema nejasnoca jer se nigdje ne spominju mjesecni iznosi niti se barata neto iznosima, jasno je kome sta pripada.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 08:36   #7
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Plaća se ugovara u brutu. Zakon o radu kaže što je plaća:
čl.92
(4) Plaća i naknada plaće su, u smislu ovoga Zakona, plaća i naknada plaće u bruto iznosu.
Ma znam to, ali zakon kaze da u ugovoru mora biti NAVEDEN bruto iznos, ne pise da dogovor/ugovor (makar i usmeni) ne smije biti i u neto iznosu.

Quote:
Kod onih koji su ugovorii plaću u netu, ovim promjenama zakona se ništa ne mijenja. Nema veze što se povećao osobni odbitak, što se smanjila stopa poreza, dobit će neto koji su ugovorili.
Cek, znaci preplaceni dio poreza ide poslodavcu??? Mislim, to bi mi bilo logicno ali nisam jos nikad cuo.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 10:18   #8
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post


Cek, znaci preplaceni dio poreza ide poslodavcu??? Mislim, to bi mi bilo logicno ali nisam jos nikad cuo.
Ne. To ne znači to. Visina povrata poreza ovisi u više stvari. (vrste prihoda, visina osobnog odbitka i slično).

To samo znači da će plaća koja je ugovorena u netu, bit uvijek tolika.
Čak i ako se parametri obračuna promjene (stopa doprinosa iz plaće, visina osobnog odbitka, stopa poreza)

Ako npr. netko ugovori neto plaću od 5000,00 kuna, on će uvijek dobivati toliko , bez obzira što se smanjila stopa poreza ili postoji možda još neki novi uzdržavani član . U tom slučaju poslodavac će korigirati bruto, da bi neto bio onakav kakav je ugovoren.

Edit: porez iz plaće je porez radnika, ne poslodavca. Poslodavac ga obračunava, uplati u ime radnika, ali to je radnikov porez. I radnk je taj koji mora vodit računa o tome ima li pravo na povrat ili nema i pripazit na papirologiju vezanu za to. (Neke stvari porezna sada radi automatski, a neke i ne.. o nekim stvarima treba brinuti radnik sam.).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 10:36   #9
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne. To ne znači to. Visina povrata poreza ovisi u više stvari. (vrste prihoda, visina osobnog odbitka i slično).

To samo znači da će plaća koja je ugovorena u netu, bit uvijek tolika.
Čak i ako se parametri obračuna promjene (stopa doprinosa iz plaće, visina osobnog odbitka, stopa poreza)

Ako npr. netko ugovori neto plaću od 5000,00 kuna, on će uvijek dobivati toliko , bez obzira što se smanjila stopa poreza ili postoji možda još neki novi uzdržavani član . U tom slučaju poslodavac će korigirati bruto, da bi neto bio onakav kakav je ugovoren.

Edit: porez iz plaće je porez radnika, ne poslodavca. Poslodavac ga obračunava, uplati u ime radnika, ali to je radnikov porez. I radnk je taj koji mora vodit računa o tome ima li pravo na povrat ili nema i pripazit na papirologiju vezanu za to. (Neke stvari porezna sada radi automatski, a neke i ne.. o nekim stvarima treba brinuti radnik sam.).
Ma kuzimo se, govoris isto sto sam i ja rekao. Ali govorim o toj suludoj situaciji da radnike ugovara neto (?!) iako je on sam obveznik poreza na dohodak i poslodavac zapravo nema nista s time (pa ni sa povratom). Poslodavac samo mora po zakonu uplatiti nesto sto uopce ne ovisi o njemu. Iako mislim da nisi u krivu kad kazes da ce poslodavac korigirati bruto ("da bi neto bio kakav je dogovoren") ako recimo pocnes ostvarivati dohodak iz inozemstva pa te to prebaci u visi porezni razred. Uostalom, kako ces podjeliti odbitak od 3.800 Kuna na vise prihoda? Prije bih rekaod a ce te poslodavac poslati u mp3 da mu dodjes sa pricom da ti treba povecati bruto jer si zbog durgog prihoda skocio u visi razred.
OK, cjepidlacim, ali nadam se da ce ljudi konacno uvidjeti koja je glupost to sa netom.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 10:47   #10
Drugi dohodak je dohodak od drugog "poslodavca" ima nema veze s poslodavcem s kojim je ugovorena neto plaća.
Tako da u slučaju da netko prijeđe u viši porezni razred, sam mora platiti razliku poreza (iz tog drugog, dodatnog prihoda).

Je, ugovaranje plaće u netu je glupost.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 10:58   #11
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
Drugi dohodak je dohodak od drugog "poslodavca" ima nema veze s poslodavcem s kojim je ugovorena neto plaća.
Tako da u slučaju da netko prijeđe u viši porezni razred, sam mora platiti razliku poreza (iz tog drugog, dodatnog prihoda).
Ali odbitak od 3800*12 je zajednicki. Ugovoris placu sa jednim poslodavcem i kod njega iskoristis taj odbitak. Odes kod drugog poslodavca, kako ce onda on izracunati bruto iz neto iznosa kojeg mu kazes kad ne zna ni u kojem ces razredu biti, a bruto koji ti moze izracunati ce sigurno biti totalno pogresan, ili neto nece biti neto jer ako dobijes povisicu na durgom poslu, onda bi ti on trebao podici i svoj bruto?! Kako ce se on ponasati prema svakoj takvoj promjeni (na bolje i na losije) koja se desi? Dobijes prihod iz inozemstva pa moras podici bruto i kod jednog i kod drugog poslodavca. Dobijes treci posao, izgubis prvi, podignes sa 10 sati tjedno na 40...

Naravno da je ugovaranje neto place koma, ali mene zabirnjava financijska neobrazovanost zbog koje ljudi i dalje koriste neto place (i glavi i u ugovorima).
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 11:15   #12
Ako govoriš o radu za dva poslodavca istovremeno, onda tu nema problema.
Osobni odbitak priznaje onaj poslodavac kod kojeg se nalazi PK. Onaj tko nema PK, ne priznaje ništa i porezna osnovica je bruto - doprinosi iz plaće.
U takvim slučajevima se isto sve na kraju svodi na godišnji obračun i godišnju prijavu i onda , ili radnik ima za povrat ili za uplatu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 11:21   #13
I da.. oni koji su tokom godine imali prihode iz različih izvora istovremeno ili predaju poreznu prijavu, ili samo ZPP DOH (to sad ovisi o prihodima i dali su JOPPD obrasci predani), ili im (u idealnom slučaju ako sve podatke porezna ima), porezna uprava sama napravi obračun i pošalje rješenje o povratu poreza ili obvezi za uplatu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 11:34   #14
Ja bih samo rekla da je ugovaranje neto plaće većini praktičnije...u praksi, većina radnika želi znati konkretno - koliko dobijem. I to je to, a ostalo sve prepušta poslodavcu na brigu. Puno radnika niti zna niti želi znati strukturu plaće ... njima je to komplicirano i bespotrebno. Posebice kod malih iznosa plaća i jednog izvora prihoda. Takvi za druge dohotke, a pogotovo dohotke iz inozemstva nisu ni čuli...
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 11:36   #15
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Ali odbitak od 3800*12 je zajednicki. Ugovoris placu sa jednim poslodavcem i kod njega iskoristis taj odbitak. Odes kod drugog poslodavca, kako ce onda on izracunati bruto iz neto iznosa kojeg mu kazes kad ne zna ni u kojem ces razredu biti, a bruto koji ti moze izracunati ce sigurno biti totalno pogresan, ili neto nece biti neto jer ako dobijes povisicu na durgom poslu, onda bi ti on trebao podici i svoj bruto?! Kako ce se on ponasati prema svakoj takvoj promjeni (na bolje i na losije) koja se desi? Dobijes prihod iz inozemstva pa moras podici bruto i kod jednog i kod drugog poslodavca. Dobijes treci posao, izgubis prvi, podignes sa 10 sati tjedno na 40...

Naravno da je ugovaranje neto place koma, ali mene zabirnjava financijska neobrazovanost zbog koje ljudi i dalje koriste neto place (i glavi i u ugovorima).


Ne treba te to zabrinjavati. Kada je čovjeku nešto potrebno i u interesu, lako sazna. Dotada mu je to suvišno. Većina radnika u našoj zemlji vodi borbu za egzistenciju. Tek manji dio ima u interesu ulaziti u detalje u koje ti ulaziš. Iz Austrije
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 11:36   #16
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako govoriš o radu za dva poslodavca istovremeno, onda tu nema problema.
Osobni odbitak priznaje onaj poslodavac kod kojeg se nalazi PK. Onaj tko nema PK, ne priznaje ništa i porezna osnovica je bruto - doprinosi iz plaće.
U takvim slučajevima se isto sve na kraju svodi na godišnji obračun i godišnju prijavu i onda , ili radnik ima za povrat ili za uplatu.
Ali kako taj poslodavac (bez PK) racuna porezne stope buduci su porezne stope vezane za razrede, a razredi za kumulitaivan dohodak (dakle i od drugogo posla). Pretpostavljam da se racuna kao da nema drugog posla, samo se odbitak ignorira. Ali taj izracun nece imat veze s mozgom jer ce se na kraju godine ispostavit da je bruto trebao biti sasvim drugi. Jasno mi je da godisnji obracun sluzi za to da se poravnaju bilance, ali ugovoreni neto nema nikakvog smisla ako moras nadoplatiti tisuce poreza na krajugodine, ili cak i ako ih dobijes natrag.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 11:40   #17
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
[/B]

Ne treba te to zabrinjavati. Kada je čovjeku nešto potrebno i u interesu, lako sazna. Dotada mu je to suvišno. Većina radnika u našoj zemlji vodi borbu za egzistenciju. Tek manji dio ima u interesu ulaziti u detalje u koje ti ulaziš. Iz Austrije
Ali ne znam bas koliko je covjeku (ili citavom drustvu) u interesu da se koristi neto a ne bruto. Po strani ova cjepidlacenja koja ja spominjem, radi se o tome da ljudi uocpe nisu osvjesteni i nemaju pojam koliko uocpe poreza i doprinosa placaju. Jasno mi je da nekome tko samo zeli prezivjeti do kraja mjeseca porezi idoprinosi nisu prvi na pameti, ali ne znam ni kako moze bit bolje ako to nikoga nece inetresirati.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 12:09   #18
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Ali ne znam bas koliko je covjeku (ili citavom drustvu) u interesu da se koristi neto a ne bruto. Po strani ova cjepidlacenja koja ja spominjem, radi se o tome da ljudi uocpe nisu osvjesteni i nemaju pojam koliko uocpe poreza i doprinosa placaju. Jasno mi je da nekome tko samo zeli prezivjeti do kraja mjeseca porezi idoprinosi nisu prvi na pameti, ali ne znam ni kako moze bit bolje ako to nikoga nece inetresirati.
Što znači koristiti neto, a ne bruto? Ništa. Dođe na isto, ničim nisi zakinut ni kao radnik ni kao poslodavac, ako gledaš novčano. To je samo stvar izraza, ništa više.

Interesira ljude pitanje doprinosa i poreza, samo ne na način kakav si postavio, koji je više teoretski. Osjetiš ove parametre po standardu življenja. Ne moraš biti knjigovođa, financijski stručnjak ni matematičar da bi shvatio do kuda sve vodi...

Djeluje mi kao da sve to promatraš kroz neku svoju prizmu i ne mogu shvatiti zbog čega te to muči? Posebice što shvaćaš sve odgovore...
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 12:43   #19
Ako se plaća ugovori u neto iznosu onda to izgleda ovako.
Uzmimo primjer jednog samca koji živi u manjem gradu (bez prireza).
http://tinypic.com/r/mtxsnl/9

Pa taj samac nakon nekog vremena sklopi brak i npr. dobije dijete i upiše ga na PK karticu kao uzdržavanog člana , ali ima ugovoreni neto.
Onda priča ide ovako:
http://i68.tinypic.com/33jjv5u.png

Dakle.. ugovoren je neto od 5000,00 kuna.U oba slučaja radnik dobije neto 5000,00 kuna, ALI drugačiji je bruto (u prvom slučaju 6842,64, a u drugom 6.250,00 kn ) i drugačija su izdvajanja za I i II stup MIO (prvi slučaj 1026,40 + 342,13. a drugi slučaj 937,50+312,50).
Dakle nepovoljno je za radnika . Jer mu se s ugovorenim neto iznosom , pri promjeni parametara koji utječu na oporezivanje smanjuje ukupan bruto.

To je razlog zašto se plaća ugovara u brutu. Da radnik ne bi bio oštećen u takvim situacijama. Nije uvijek sve u lovi koja sjeda na račun, ima nešto i u lovi koja ide za buduću mirovinu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 12:44   #20
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Ja bih samo rekla da je ugovaranje neto plaće većini praktičnije...u praksi, većina radnika želi znati konkretno - koliko dobijem. I to je to......
Da, ali to je zato što su u nas ljudi nepovjerljivi, uvijek misle da će ih netko zeznuti i još k tome i nepismeni. Zakon lijepo kaže a i logika je stvari da su "doprinosi iz plaće obveza radnika, koju je dužan obračunati i platiti poslodavac" Ukratko, djelatnik je skoro na cijeloj kugli zemaljskoj dužan državi platiti porez i prirez na plaću a ujedno uplaćivati u mirovinski fond za svoju buduću mirovinu. Zato se gotovo u cijelom svijetu i ugovora plaća koja sadrži neto iznos, poreze i prirezet i mirovinsko. A onda ta osoba ovisno koliko ima djece, uzdržavanih članova, je li pomorac....od tog ukupnog kolača daje državi za porez, uplaćuje mirovinski a ostatak joj ostaje za daljnje trošenje a u nas nazvano kao neto plaća.
Kod nas je i dalje ostalo ono razmišljanje "mirovinsko mi uplaćuje firma, briga me za to, a poreze isto tamo bandi lopovskoj državnoj...mene to ne zanima daj mi neto koliko sam zaradio i koliko si mi reka"...ee ali kad dođe olakšica od djeteta onda promjene pjesmu...
Zakonski jest dozvoljeno ugovoriti neto plaću ali je to "nonsense" ugovorio si recimo 4.000 kn a onda ti poslodac u lipnju zato što si dobio dijete isplati recimo 4.300 kn? zašto? jesi dogovorio 4.000 ili 4.300 neto..eee a to je sad manji porez...e ali onda percipiraj i da je taj porez dio te tvoje plaće. Po meni bi trebalo dogovarati bruto plaću i prominiti joj ime bruto plaća...i ljude školovati i educirati oko toga...jer...djelatnici moraju shvatiti da je plaća naknada za rad a da su oni dužni iz nje platiti poreze i mirovinsko...S obzirom da bi sve navedeno bilo komplicirano običnom građaninu, od tog kolača će firma platiti i obračunati umjesto djelatnika njegove obveze.
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:54.