Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Politička scena

Politička scena Stranke i osobe na političkoj sceni RH

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2016., 11:44   #1
Stranka Zelenih

Kakva je situacija sa zelenima u Hrvatskoj?
Pretražio sam 6 stranica ovog podforuma i nigdje teme.
Znam da smo "banana" država ali u 21. stoljeću da nema ni Z od zelenih mi je neobično. Vidio sam da je bilo pokušaja ali se sve raspalo. Po meni ekologija će biti sve dominantnija tema. Znam da postoje ekološke udruge (iako ne znam koliko je i to uspješno) ali mislim da je jako važno da zelena opcija u skorijoj budućnosti dobije predstavnike u državnim strukturama. Orah mi se nekako nije profilirao kao Zelena stranka.

Zadnje uređivanje 1Marko : 20.09.2016. at 12:09.
1Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 14:44   #2
Mislim da je Njemacka jedina drzava u kojoj takva stranka ima nekog utjecaja ali samo zbog toga sto njemci na izborima imaju pravo na dva glasa, pa kada prvi glas daju nekom doista bitnom onda obicno drugi daju nekakvim zelenim i slicnim.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 15:00   #3
Broj zastupnika po zemljama. Pitanje je koliko je točno ali daje pregled
https://en.wikipedia.org/wiki/European_Green_Party
1Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 15:54   #4
Ima ova tema: https://www.forum.hr/showthread.php?t=687982
Pate od istog sindroma kao i pravaši, umirovljenici i seljaci pa uvijek djeluje bar nekoliko zelenih strančica. Uz ORaH trenutno postoji još 5 stranaka: od toga je jednu, Zeleni forum, Čačić osnovao kao satelit Reformista za zadnje izbore, Zeleni Istre su regionalna stranka (zanimljivo, postoje još i Istarski laburisti i Istarska stranka umirovljenika), dok su ostale tri stranke na prošle izbore izašle u sklopu Bandićeve koalicije.

Inače me zanimaju postanak i odnosi tih stranaka, tko se od koga odvojio, tko je čiji satelit i sl. (možda Oštrić zna, znam da je on bio ranije aktivan u nekoj zelenoj stranci)...? U onoj staroj temi piše da je u Zg jedne zelene osnovao HDZ da uzmu birače SDP-u, pa je onda SDP osnovao svoj zeleni satelit zbog kojeg su poslije obje stranke propale.

Osim deklarirano zelenih stranaka, mislim da se i Most dosta bavi tim pitanjima - Dobrović i Katalinić su tu zasad najjači...
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 10:23   #5
Kad već nema konkretnih informacija zanima me što mislite o zelenima i trebaju li postojati na političkoj sceni u Hrvatskoj? Ja sam sve više okrenut ekologiji i sve više svakodnevne aktivnosti gledam kroz taj segment. Ne bi želio širiti priču ali jako me smeta tema nerazvrstavanja otpada u Zagrebu i promjene oko odvoza smeća. Baš se vidi nebriga i neplaniranje. To je naravno samo kap u moru. Osim toga ideološke stranke su mi postale potpuno odbojne. S druge strane ne bi volio da su zeleni politikantska stranka koja bi se bavila nekritičnim komentiranje svega i oponirala svemu što imalo negativno utječe na okoliš samo u svrhu bunta.
1Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 21:24   #6
Quote:
1Marko kaže: Pogledaj post
Kad već nema konkretnih informacija zanima me što mislite o zelenima i trebaju li postojati na političkoj sceni u Hrvatskoj? Ja sam sve više okrenut ekologiji i sve više svakodnevne aktivnosti gledam kroz taj segment. Ne bi želio širiti priču ali jako me smeta tema nerazvrstavanja otpada u Zagrebu i promjene oko odvoza smeća. Baš se vidi nebriga i neplaniranje. To je naravno samo kap u moru. Osim toga ideološke stranke su mi postale potpuno odbojne. S druge strane ne bi volio da su zeleni politikantska stranka koja bi se bavila nekritičnim komentiranje svega i oponirala svemu što imalo negativno utječe na okoliš samo u svrhu bunta.
Sve države Evrope imaju zelene stranke. Hrvatska nije iznimka. Samo bi bilo dobro da se objedine, a ne ovako u 5 do 10 malih.
pSvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 12:35   #7
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Mislim da je Njemacka jedina drzava u kojoj takva stranka ima nekog utjecaja.
Krivo misliš - otkud ti to? U paralmentima su 20-ak europskih država, a u desetak su ili su bili u vladi, naravno u koalicijama.

No, ostali su uglavnom regionalan fenomen visokorazvijenih zemalja zapadne, srednje i sjeverne Europe.

U Hrvatskoj - ORaH je bio posljednji pokušaj. Neuspješan, sad posve propali, uz ostalo i zato jer narod ne daje tim idejama nikakvu podršku - u načelu, kad ih pitaš, za zapštitu su okoliša, za obnovljive izvore energije isl, ali ne percipiraju da to ima neke veze s time za koga glasaju na izborima.A kad dođe neka posebna mjera, onda se deru da zašto trošit pare na to.

Ima par još formalno postojećih stranaka koje imaju "zeleno" ime, ali to su po 2-3 ljudi. Čini mi se da je na posljednjim izborima za Sabor sudejlovala samo Zeleni savez iz Pule, ili kako se već zove, u 7. i 8. IJ. A to je privatni posao Antuna Rupnika i posve je marginalan.

Slaven Dobrović je OK i bit će zanimljivo vidjeti hoće li nešto pokušati pokrenuti i u enegetici, sad kad mu je to u resoru. Ali jedva ta itko drugi i u vladi i u Saboru i u Mostu kuži tu problematiku.

A klimatske promjene su jedan od najvećih problema glboalne politike, u obnovljive danas ide 70% globalnih investicija u energetiku, Europa ima "circular economy" kao jednu od osnova strategije razvoja, čak i Kina smanjuje korištenje ugljena ,itd.. Naši političar, a i većina stručnjaka i šire javnosti, žive u paralelnom svemiru.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:42.