Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2017., 15:14   #901
Ovo su približne vrijednosti temperature na termostatskim glavama.
Na broju 1. temperatura je 9,5
2. temp 13
3. temp 16,5
4. temp 20
5. temp 23,5
6. temp 28

Dakle, namjestiti približno željenu temperaturu na termo glavi, a termostat postaviti oko 25 stupnjeva( ovisi o željenoj max temperaturi).
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 15:59   #902
Quote:
trueblood kaže: Pogledaj post
Ovako, kada želim ugrijati sobu prije spavanja moram termostat pomaknuti na 25 da se bojler upali naravno.
Ako je u dnevnom 24°, ne moras podizati, samo pomakni termostatski ventil na vise.
Naravno, on nece (automatski) upaliti bojer. Ali ako to ucinis na vrijeme, a termostat odrzava u dnevnom 24°, u spavacoj ce se dici temperatura.
Ako stavis na maximum biti ce 24°, ako zelis manje stavi broj manje...ili dva broja manje, dok ne nadjes poziciju koja ti grije spavacu na zeljenu temperaturu.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 16:22   #903
Unaprijed se ispričavam ako postavljam pitanje na koje već postoji odgovor. Ugradio bih termostatske ventile na radijatore pa me zanima koji proizvođač proizvodi najbolje ventile? Što je vaša preporuka što se tiče modela, gdje kupiti...? Hvala!

Zadnje uređivanje đoz32 : 25.01.2017. at 17:19.
đoz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 22:01   #904
Quote:
trueblood kaže: Pogledaj post
Ovo sa termo ventilima u drugim prostorijama kod mene ne funkcionira. Dakle, graditelj je u svim sobama, osim kupaonici, stavio termo ventile i termostat u dnevnoj. Po savjetima na ovom forumu ventili su mi u dnevnoj sobi postavljeni na max da se ne kose sa termostatom. Ventil u spavaćoj sobi mi je podešen na 19-20 stupnja no tu nastaje problem. Radijator u spavaćoj se ne pali osim kada se pokrene zidni termostat. Znači, u dnevnoj mi je 24 stupnja i dovoljno je toplo no u sobi je ispod 19 i radijator se ne pali iako je termo ventil postavljen na 20. Da bih postigla da mi se soba zagrije moram podignuti temperaturu na termostatu na 25 da počne grijati radijator u sobi (jer spavaću ne grijem kad i sve ostale prostorije već par sati prije spavanja).
Ja sam pronašao rješenje za problem oko kojeg svi studiraju a nitko nije rekao ništa konkretno.
Dakle, u kupaonicu, gdje mi je i boiler, stavio sam digitalnu termostatsku glavu, kojoj sam zadao temperaturu 23 stupnja. Isto tako u kupaonicu sam stavio sobni termostat Vaillant VRT 35 kojeg sam zadao na 22,5 stupnjeva (i podesio ga na +-0,5). Tako da je temperatura u kupaonici skroz 22-23 stupnja.
U spavaću sobu sam stavio isto digitalnu termostatsku glavu na radijator i podesio ju na 15 stupnjeva preko dana i 19 (+-0,5 interval paljenja i gašenja) stupnjeva preko noći. Isto tako, u spavaću sobu sam stavio bežični sobni termostat s tjednim programirnjem i programirao ga da preko noći temperatura bude 19 (interval +-0,5) stupnjeva, a preko dana 15,5.
Što se događa? Dva termostata su spojena na boiler (žični i bežični), spojeni su paralelno. Svaki pali boiler, a kad su oba ugašena, onda se gasi.
Rezultat ovoga je da je u kupaonici temperatura skroz 22-23 stupnja, a u spavaćoj sobi po noći 18.5-19.5. Kad grijanje grije kupaonicu, nemože pregrijati spavaću sobu, jer ga termostatska glava koči i obrnuto, dakle kad se spavaća soba grije, a u kupaonici je postignuta temperatura, glava ga koči. Isto tako, ne može se dogoditi da je jedna prostorija hladna, iz razloga što je termostat u nekoj prostoriji (obično boravku gdje ga svi stavljaju) rekao bojleru da je postignuta tempera te da gasi grijanje, a neke ostale prostorije nisu dostigle temperaturu.
Ovo je idealno rješenje za dvije prostorije i prezadovoljan sam.
Ono što si možete uzeti je svakako: http://www.podnogrijanje.com/sobni_t...omputherm_q8rf
te si uzeti još dvije stanie (da imate četiri), i su svaku sobu od te četiri stavidi digitalne termostatske glave.
Nećete izgubiti niti jedan stupanj celzijus, a grijanje će vam raditi savršeno. Investicija u ovom slučaju bi bila oko 1.300,00 kn. Mene je investicija koštala oko 720 kn (dvije glave od 120 kn + vrt 35 200 kn + bežični sobni termostat 280 kn), ali meni je ovo za dvije prostorije (jer boravak grijem na drva)
Rale32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 21:19   #905
Krećem sa zamjenom starih običnih radijatorskih ventila termostatskima. Sused majstor mi je preporučio Heimeier.

Na svim radijatorima su kutni ventili 1/2". Na nekima glava stoji horizontalno, nekima gore, nekima dolje. Na par radijatora su spojevi izvedeni tak da moram ugraditi troputni ventil, kako ne bi stajala glava prema gore, što nikako nije dobro jer ju onda grije cijev i slabo regulira. Prvi, probni, sam već stavio (na slici).


Rekao je da je vodoravno najbolje, a da može i prema dolje biti okrenuta glava. Na par radijatora jest prema dolje. Zanima me koliko je to lošija solucija? Da li i na njih da mećem troputne, kako bi glava stajala horizontalno? Troputni su nešto skuplji od kutnih, no ne toliko da riskiram lošu regulaciju.

Drugo pitanje: kod nekih ventila ili prigušnica je cijev (sve su željezne 1/2") uz navoj zahrđala. Da li je dovoljno počistit drot kefom i nakon ugradnje ofarbat temeljnom i lakom? Ili s nečim premazat prije stavljanja kudelje i ugradnje ventila? Možda bi to čak i smetalo za navit kudelju na navoj. Savjeti?
Attached Images
 
moj.nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 22:51   #906
Samostojeća obiteljska kuća katnica sa dva stana.
Izolacija 3cm stiropor + lamperija iznutra. 7 cm vune na gornjem plafonu. 2cm stiropora ispod parketa u prizemlju.
Stolarija stara i loša. Dvostruki prozori s jednostrukim staklima. Nalijepljen termoband, pa ne puše.
Bojler atmosferski na dimnjak, plinski, kombi, Gorenje Tiki licenca Junkers 23kW iz 1979. u wc-u na katu.
Još radi
Ima bypass (povratnu vezu) ventil u sebi.
Temperatura polaza se štela ručno. Sad je držim oko 60oC.
Protok tople vode se regulira ručno.
Plamenik se regulira vijkom nezavisno za centralno i za toplu vodu.
Termostat programabilni Maiser u dnevnoj sobi na katu, udaljen od radijatora i prozora.
Po danu (5-22h) je naštelano 21 oC, po noći 17oC.
6 radijatora u prizemlju + 1 garaža
6 radijatora na katu.
Jedan sistem cijevi, paralelni.
Sistem izbalansiran, još prije 38 godina.
Kad se sav prostor koristi, stvari dobro funkcioniraju.
No stvar je u tome što se većina prostora unatrag par godina ne koristi nikako ili samo povremeno.
Ili ako mi mama na katu pegla pokraj termostata ili peče kolače u kuhinji koja je pokraj dnevne, pa dnevna soba ode na 24oC.
Zaključio sam da mi je najbolje na sve radijatore ugraditi termostatske ventile
i njima smanjivati temperaturu u prostorijama koje se ne koriste, te ih štititi od smrzavanja (jer ako obični ventil zatvorim, postoji opasnost od smrzavanja).
Svi pokušaji regulacije običnim ventilima polučili su neuspjeh.
Već kod otvorenog ventila za 1/8 kruga radijator je vruć.
Zadržao bih termostat za preklapanje noć/dan režim. Postavio bih dnevnu temperaturu na 24oC (možda i 25 ako bu trebalo).
Kako bojler ima bypass, stavio bih termostatski ventil i u kupaonicu.

Još moram skužiti kao se regulira bypass. Znalci?
Molim korekcije ako sam što fulao.
moj.nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 10:05   #907
Ak ti je cijeli radijator vruc kad otvoris za osminu kruga ventil ti ne radi dobro. Jer protok ne obilazi, nego prolazi.
Dal ostali radijatori na tom krugu griju kad potpuno zatvoris?
Sto se tice zastite od smrzavanja, ventile slobodno zatvori skroz.
Dok god u kuci netko zivi, ak je kuca iole normalnih dimenzija, ne bu se smrznulo.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2018., 17:33   #908
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
procitao sam ga pa sam i napisao svoj prvi odgovor.
ako do sada nisi imao regulaciju po sobama pa si ih grijao na vise nego sto je trebalo ti ces ugradnjom termostatskih ventila svakako ustedjeti. tu nema sumlje nikakve. npr u spavacoj sobi spavas pokriven poplunom; 18 stupnjeva je sasvim ok temperatura da ti ostatak tijela (ruke, lice) nije zebno. ako ti je do sada bilo toolije sa manjom reguliranom temp ce ti biti jeftinije.

ako je moguce probaj kupiti moderne programibilne termostatske glave. pa si narihtas da ti ona u dnevnom boravku ili kuhinji grije na 20-21-22 prek dana dok si doma (vikendom) a dok radis ili prek noci odrzava 2 stupnja manje. ili kada ides spavati ili na posao odi po kuci i zavrni rucno.
Kako to sa termo glavama gunkcionira na jednocijevnom grijanju?
Hihmih is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2018., 01:42   #909
Pozdrav svima na forumu.
Pregledao sam puno postova ali nisam nasao rjesenje za moj problem.Naime,imam nov sistem etaznog grijanja,pec na pelet i regulaciju temperature pomocu termo glava na radijatorima.(Nemam sobni termostat.)E,ta regulacija mi ne funkcionira.Dakle tek sam poceo koristiti sistem i posmatram.Termo glave uopste ne rade svoj posao.One imaju brojeve od * do 6.Kad postavim na 5 ili 6,pec non-stop radi a temperatura u radijatorima je maksimalna.U stanu prevruce a potrosnja peleta katastrofa.Kad na termo glavi postavim polozaj 4 ili manji,onda uopste ne otvara ventil.Radijatori potpuno ledeni,pec postigne zadanu temperaturu i ugasi se.Napominjem da je sve novo i da se isto desava sa svih 7 radijatora.Pitao sam majstora koji mi je radio grijanje sta je problem.Rekao je da ce se raspitati.Nije mu jasno.
Izvinjavam se ako je slicno pitanje vec bilo na forumu.Ja ga nisam nasao.
Pozdrav.
medium is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2018., 11:02   #910
Koji termoventil, proizvodjac i model.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2018., 15:27   #911
Majstor je trebao izvršiti ispravnu regulaciju glava i ventila! Glava nije dobro namještena na ispravne vrijednosti.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2018., 15:49   #912
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Koji termoventil, proizvodjac i model.
U pitanju je termoventil Hertz.Pokusacu postaviti sliku.
medium is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2018., 18:45   #913
Quote:
medium kaže: Pogledaj post
U pitanju je termoventil Hertz.Pokusacu postaviti sliku.
Nikako slika ne ide.Na kutiji pise:
Hertz
1 7260 98
"H" M30x1,5
Ako to moze pomoci?
medium is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2018., 18:52   #914
A sto gasi pec..na koju foru regulacija radi?
Mislim da ti to ovako ne moze funkcionirati. Eventualno se protoci mogu izbalansirati ali na termoglavama nemas kaj delat..
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2018., 18:57   #915
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
A sto gasi pec..na koju foru regulacija radi?
Mislim da ti to ovako ne moze funkcionirati. Eventualno se protoci mogu izbalansirati ali na termoglavama nemas kaj delat..
Naravno da ne moze ovako funkcionirati.Pec se ugasi kad postigne zadanu temperaturu (npr.60 stepeni),ali ja zelim smanjiti temperaturu u radijatorima.Medjutim termoventili ne reagiraju i onda su radijatori vreli,u stanu je prevruce,a potrosnja peleta velika-nepotrebno bacanje novca.
medium is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2018., 19:58   #916
Termoventil mora biti podešen tako da na položaju zvijezde "( * ) propušta vrlo malo temperature, da se radijator u slučaju otvorenog prozora zimi ne smrzne.
To nikako nije vreli radijator.
Ako sve ventile staviš na zvjezdicu svi moraju biti mlako topli, ne vrući. Ako su vrući, treba promijeniti regulaciju na termo glavama. Da bi to vidio, treba skinuti glavu s ventila i tada se vidi osigurač koji treba namjestiti na pravu vrijednost.
U glavi se nalazi jedan plastični graničnik koji se namjesti po željenoj temperaturi i po rupama koje se nalaze s unutarnje strane.
To bi trebao znati majstor koji to montira, ako ne zna , teško je to objasniti samo riječima. To se mora vidjeti, žalim.
No možda ipak nije u tome stvar, treba provjeriti.

Termostatski ventil konstantno mjeri temperaturu u sobi. Ako je temperatura u sobi niža u odnosu na temperaturu na ventilu, ventil će se otvoriti i zagrijati radijator. Ventil će zatvoriti dotok topline automatski, kada se u sobi dosegne željena temperatura. Na taj se način omogućava ugodna temperatura u prostorijama uz istodobno korištenje slobodne topline od ostalih izvora poput sunčeve svjetlosti, TV uređaja, računala ili ljudi koji borave u prostoriji.

Uz pravilnu regulaciju, troškovi grijanja mogu se znatno smanjiti.

Kada želite provjetriti prostoriju, prije negošto učinite željeno, potrebno je termostatski ventil postaviti u položaj 0 i pričekati da se radijator ohladi, a potom otvoriti prozor. Ako to ne učinite, protok hladnog vanjskog zraka će automatski pokrenuti zagrijavanje radijatora i povećati potrošnju. Ovo vrijedi i u slučaju ako je radijator smješten ispod prozora kroz koji prolazi hladan zrak, jer će ventil, ukoliko ga se ne postavi u položaj 0, stalno
propuštati toplinu u radijator.
U prostorijama u kojima ne boravite tokom dana postavite termostatske ventile u položaj 0, a počnite ih zagrijavati na željenu temperaturu pola sata prije korištenja. Prije napuštanja stana, poželjno je regulirati temperaturu radijatora na minimalnu potrebnu razinu.
U zimsko vrijeme, pri vanjskoj temperaturi od -5°C na niže, u prostorijama u kojima ne boravite termostatski ventil je potrebno postaviti u položaj *, kako bi se održala minimalna temperatura i spriječilo smrzavanje.
Potrebno je ukloniti sve prepreke s prednje površine radijatora (namještaj, zastore i sl.). U slučaju postojanja prepreka, radijator će trošiti više snage kako bi zagrijao prostoriju jer je normalan protok zagrijavanja prostora onemogućen.
Važno je znati da količina potrošene energije za zagrijavanje stana nije ista za svaki stan. Ukoliko Vaš stan nije okružen drugim stanovima nego je izložen (npr na sjevernoj strani, iznad podruma ili prolaza), utrošit će se puno više energije kako bi se postigla željena temperatura.
VAŽNO UPOZORENJE !!!

Nedostatak termostatskog ventila je da ukoliko duže vrijeme ne grijemo prostoriju, a ventil zatvorimo do kraja, iglica unutar ventila uslijed kamenca ili nečistoće zapne, pa ju je teško ponovo aktivrati.
U tom slučaju potrebno je skinuti termostatsku glavu, kuckati po iglici dok opruga ne iskoči i deblokira protok.
Zato nakon završetka ogrijevne sezone , ventile OBAVEZNO ostaviti otvorenim do kraja, kako iglica ne bi zapela i zablokirala ventil.

Znam da ti je sistem novi, ali vrijedno je znati kada se ovakve stvari dogode, a dogodit će se kad tad.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2018., 20:10   #917
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Termoventil mora biti podešen tako da na položaju zvijezde "( * ) propušta vrlo malo temperature, da se radijator u slučaju otvorenog prozora zimi ne smrzne.
To nikako nije vreli radijator.
Ako sve ventile staviš na zvjezdicu svi moraju biti mlako topli, ne vrući. Ako su vrući, treba promijeniti regulaciju na termo glavama. Da bi to vidio, treba skinuti glavu s ventila i tada se vidi osigurač koji treba namjestiti na pravu vrijednost.
U glavi se nalazi jedan plastični graničnik koji se namjesti po željenoj temperaturi i po rupama koje se nalaze s unutarnje strane.
To bi trebao znati majstor koji to montira, ako ne zna , teško je to objasniti samo riječima. To se mora vidjeti, žalim.
No možda ipak nije u tome stvar, treba provjeriti.

Termostatski ventil konstantno mjeri temperaturu u sobi. Ako je temperatura u sobi niža u odnosu na temperaturu na ventilu, ventil će se otvoriti i zagrijati radijator. Ventil će zatvoriti dotok topline automatski, kada se u sobi dosegne željena temperatura. Na taj se način omogućava ugodna temperatura u prostorijama uz istodobno korištenje slobodne topline od ostalih izvora poput sunčeve svjetlosti, TV uređaja, računala ili ljudi koji borave u prostoriji.

Uz pravilnu regulaciju, troškovi grijanja mogu se znatno smanjiti.

Kada želite provjetriti prostoriju, prije negošto učinite željeno, potrebno je termostatski ventil postaviti u položaj 0 i pričekati da se radijator ohladi, a potom otvoriti prozor. Ako to ne učinite, protok hladnog vanjskog zraka će automatski pokrenuti zagrijavanje radijatora i povećati potrošnju. Ovo vrijedi i u slučaju ako je radijator smješten ispod prozora kroz koji prolazi hladan zrak, jer će ventil, ukoliko ga se ne postavi u položaj 0, stalno
propuštati toplinu u radijator.
U prostorijama u kojima ne boravite tokom dana postavite termostatske ventile u položaj 0, a počnite ih zagrijavati na željenu temperaturu pola sata prije korištenja. Prije napuštanja stana, poželjno je regulirati temperaturu radijatora na minimalnu potrebnu razinu.
U zimsko vrijeme, pri vanjskoj temperaturi od -5°C na niže, u prostorijama u kojima ne boravite termostatski ventil je potrebno postaviti u položaj *, kako bi se održala minimalna temperatura i spriječilo smrzavanje.
Potrebno je ukloniti sve prepreke s prednje površine radijatora (namještaj, zastore i sl.). U slučaju postojanja prepreka, radijator će trošiti više snage kako bi zagrijao prostoriju jer je normalan protok zagrijavanja prostora onemogućen.
Važno je znati da količina potrošene energije za zagrijavanje stana nije ista za svaki stan. Ukoliko Vaš stan nije okružen drugim stanovima nego je izložen (npr na sjevernoj strani, iznad podruma ili prolaza), utrošit će se puno više energije kako bi se postigla željena temperatura.
VAŽNO UPOZORENJE !!!

Nedostatak termostatskog ventila je da ukoliko duže vrijeme ne grijemo prostoriju, a ventil zatvorimo do kraja, iglica unutar ventila uslijed kamenca ili nečistoće zapne, pa ju je teško ponovo aktivrati.
U tom slučaju potrebno je skinuti termostatsku glavu, kuckati po iglici dok opruga ne iskoči i deblokira protok.
Zato nakon završetka ogrijevne sezone , ventile OBAVEZNO ostaviti otvorenim do kraja, kako iglica ne bi zapela i zablokirala ventil.

Znam da ti je sistem novi, ali vrijedno je znati kada se ovakve stvari dogode, a dogodit će se kad tad.
Da,da,sve su to zlata vrijedni savjeti.
Blizu radijatora nema nikakvih zapreka u strujanju zraka.Kad uzmem sve ovo u obzir sve mi to lici na neki propust moga majstora.Nesto u vezi te iglice pretpostavljam.
Hvala Majstore.
medium is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2018., 01:40   #918
Odšarafiti termoglavu,zatim odšarafariri šaraf u kojem je iglica,npr.sa wd40 očistiti/podmazati rupu za slobodno gibanje iglice kroz šaraf,to treba pažljivo raditi da se ne pošprica prostor vodom iz sistema,kuckanje po ventilu da se izbije/izađe iglica iz šarafa večinom je bezuspješna/dugotrajna živčana radnja,praksirati se na ventilu iz kutije/neupotrebljavan još dok se ne stekne iskustvo-princip,ne ne ne odmah na prvu iči skidat glavu i šaraf na igli termoststskog ventila jer bi mogao nastati akvarij u sobi,ovo vrijedi za Hertzeve termo ventile,ovo je/se radi na stotine ventila na početku sezone grijanja,dakle provjereno je- iz iskustva-za ostale ventile ne znam
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2018., 08:54   #919
Ja imam oventrop doma..nikakvo stelanje, izbijanje ili podmazivanje nije potrebno..nastimas koju hoces temp i to je to.
Najbitnije je da na kraju sezone ih stavis na najvise da iglica ne zapece u zatvorenom polozaju. I to je to.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2018., 09:00   #920
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Termoventil mora biti podešen tako da na položaju zvijezde "( * ) propušta vrlo malo temperature, da se radijator u slučaju otvorenog prozora zimi ne smrzne.
To nikako nije vreli radijator.
Ako sve ventile staviš na zvjezdicu svi moraju biti mlako topli, ne vrući.
Apsolutno krivo. Na zvijezdici ventil MORA imati protok 0 i radijator mora biti hladan. Termoventil na zvijezdici mora otvarati tek kada je temp par stupnjeva iznad nule.
A o hertzovim termo ventilima i kakvo su sranje postoji već tema, nažalost ja sam ih ugradio i tek onda naletio na nju. Regulacija loša, često zaglavljuju i uz to neugodno buče.
https://www.forum.hr/showthread.php?t...light=grijanje
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:35.