Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2017., 18:50   #1
Antenske utičnice

Koja je razlika između prolazne i završne antenske utičnice?
tintin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 19:13   #2
Samo ti ime govori: na prolaznu dolazi jedan kabel i odlazi na drugu (prolaznu ili završnu), dok na završnu dolazi samo jedan kabel i terminirana (zakljucena) je sa 75 Ω.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 13:16   #3
Koja je razlika između osnovne i završne?
Konkretno kod TEM-a KM10 i KM11, kad se koja koristi?
Diegos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 08:27   #4
Antena i pojačalo

Pokušavam spojiti antenski coax kabel tako da u svim sobama u stanu imam TV izlaz. Glavni ulaz antene od zgrade u stan je u dnevnom boravku no kako bih ga mogao dijeliti sam ga produžio spojnicom do centralne kutije koja mi je u ormaru, dakle nadoštukao sam kabel sa još cca 5m kabela.

U ormaru na kraju kabela sam multimetrom izmjerio otpor kabela te multimetar pokazuje da otpor uistinu postoji, dakle kabel bi trebao funkcionirati...
No onda sam probao spojiti kabel na razdijelnike koji su specificirani kao 5-1000mhz te izmjeriti otpor na izlazima razdjelnika i tu mi javlja da nema otpora, dakle razdjelnici ne propuštaju nikakav signal.

Što sam napravio krivo? Da li se uopće može izmjeriti multimetrom da li kabel propušta signal ili sam to fulao skroz? I kako to da Signal ide do razdjelnika ali ne prolazi van?

Da li trebam pojačalo signala i ako da, koje i gdje?
Da li sam možda trebao umjesto nadoštukavanja kabela prilikom ulaza u stan staviti pasivno pojačalo tipa ovo:
https://www.chipoteka.hr/artikl/1421...mos-8070100043
tudumdum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 12:01   #5
Već sa napisao odgovor, ali je iz nekog razloga nestao prilikom premještanja teme.

1.) Ne možeš tako mjeriti. TV signal je izmjenični signal frekvencije nekoliko stotina MHz, a multimetar mjeri pomoću istosmjernog signala.

2.) Taj razdjelnik blokira istosmjerni signal - u pravilu ili jedna izlaz propušta istosmjerni signal i takav je posebno označen (a služi za slanje napajanja prema pojačalu) ili nijedan ne propušta.

3.) Da li je tebi potrebno pojačalo ili ne ti nitko ne može reći jer ne znamo koliko ti je jak signal i koliko ti razdjelnik ima izlaza.

4.) Pojačalo na tom linku nije "pasivno" (to ne postoji, antena je jedini pasivni element koji daje pojačanje jer to radi usmjeravanjem signala), već traži napajanje putem koaksijalnog kabela, a namijenjeno je ugradnji što bliže anteni kako bi kompenziralo gubitke na kabelu.

5.) Kemijanje s pojačalom na zajedničkom antenskom sustavu bi moglo uzrokovati probleme drugim stanarima. Bez detalja o postojećem stanju će ti teško netko dati konkretan odgovor.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 20:35   #6
Samo ispravak netocnog navoda. Tv signal nije izmjenican vec istosmjeran koji se krece izmedju 0 i par volti. Izmjenican napon podrazumijeva kretanje i u negativnu voltazu.
m4dm4n123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 21:03   #7
Quote:
m4dm4n123 kaže: Pogledaj post
Samo ispravak netocnog navoda. Tv signal nije izmjenican vec istosmjeran koji se krece izmedju 0 i par volti. Izmjenican napon podrazumijeva kretanje i u negativnu voltazu.
Djelomično točno za video signal crno-bijele televizije:
- i dalje su v-sync signali negativni
- standard je otporan na DC offset, a kako signal obično prolazi kroz kondezatore, dođe do pomaka koji se onda dalje korigira u samom uređaju

Međutim, mi tu pričamo o RF signalu s antene koji je izmjeničan (da nije, otvoreni dipol baš i ne bi radio).
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 08:33   #8
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Već sa napisao odgovor, ali je iz nekog razloga nestao prilikom premještanja teme.

1.) Ne možeš tako mjeriti. TV signal je izmjenični signal frekvencije nekoliko stotina MHz, a multimetar mjeri pomoću istosmjernog signala..
hvala na odgovoru, to sam u stvari mjerio da vidim koji kabel daje otpor da nađem koji je u stvari antenski kabel jer imam nekoliko koaksijalnih u ormaru a svi su neoznačeni, dakle to sam tako i našao te riješio
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
2.) Taj razdjelnik blokira istosmjerni signal - u pravilu ili jedna izlaz propušta istosmjerni signal i takav je posebno označen (a služi za slanje napajanja prema pojačalu) ili nijedan ne propušta.

3.) Da li je tebi potrebno pojačalo ili ne ti nitko ne može reći jer ne znamo koliko ti je jak signal i koliko ti razdjelnik ima izlaza.

4.) Pojačalo na tom linku nije "pasivno" (to ne postoji, antena je jedini pasivni element koji daje pojačanje jer to radi usmjeravanjem signala), već traži napajanje putem koaksijalnog kabela, a namijenjeno je ugradnji što bliže anteni kako bi kompenziralo gubitke na kabelu.

5.) Kemijanje s pojačalom na zajedničkom antenskom sustavu bi moglo uzrokovati probleme drugim stanarima. Bez detalja o postojećem stanju će ti teško netko dati konkretan odgovor.
Malo sam se igrao s kabelima i dobio sliku pa bi mi možda mogao savjetovati što mogu poboljšati:

Antenski kabel od zgrade je spojen na slijedeći način:
ulaz u stan -> spojnica + 5m kabela -> ormar sa kabelima -> razdjelnik 1 IN u 6 OUT <- kabeli iz soba
i to radi, imam sliku na TV-u, 8 DVB-t kanala (MUX-A i MUX-B kako javlja TV) te jedan analogni i to mi je potvrdio i predstavnik stanara da je ukupni broj kanala na kabelu od zgrade
Inače, analogni kanal je tipično analogno loš s dosta snijega (ocjena -3) no DVB-T je snaga oko 50-60% i ok je, nema artefakata

No u kutiji s kabelima imam i kabel od bneta koji sam spojio umjesto antenskog na IN od ovog 1-6 razdjelnika i našao 4 digitalna i cca 50ak analognih programa. Tako spojeno analogna slika je onak, loša (ocjena 3+)

Kako bih htio 8 digitalnih koje imam na antenskom kabelu sam probao spojiti antenski i bnet na OUT od 1-2 razdjelnika a njegov IN na IN od 1-6 razdjelnika.
To mi daje sliku i sve programe od kabelske i sve analogne od antene ali ne sve digitalne od antene. Također je analogna slika jako lošija, recimo ocjena 2

da, svjestan sam da je to što sam napravio krivo ali zanima me slijedeće:
1. da li je moguće objediniti tako signal i ako da, uz pomoć čega
2. ako ću ipak morati birati samo jedan ulaz signala i izaberem bnet, te ga želim dijeliti na sve sobe, da li postoji bolje rješenje od ovog 1-6 razdjelnika, koje će mi dati čišću sliku i ako da, koje je to (ako može neki link u nekom dućanu)
tudumdum is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 20:42   #9
Moguće je spojiti ta dva signala u jedan ali ne nečim što ćeš kupiti u dučanu. Takvi uređaji se posebno izrađuju za svaku situaciju posebno i mislim da ti se to ne isplati. Naime treba odabrati koje frekvencije se koriste s kojeg ulaza a koje blokiraju jer inaće jedan ulaz ometa drugi.
Čak je bio na njuškalu jedno vrijeme oglas s pojačalima i sl rađenim po narudžbi, neznam dali još postoji. Ja sam nešto slićno dao izraditi starcima, samo kod njih je sustav s 4 antene (kuća je ) koje se spajajaju u jedan preko te skretnice s pojačalom i onda se sve razvodi po sobama u kući.
Probaj kontaktirati ove. Ako se dobro sjećam i ovo kod mojih staraca je rađeno u Zelini (instalaciju radio jedan lokalni majstor specijaliziran za antenske sustave i sl) pa moguće da je od njih. http://www.njuskalo.hr/korisnik/CentarElektronike
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 21:05   #10
kerbi ti je već dobro odgovorio, pa da samo dopunim:

Spajanje signala na taj način se ne radi, ovisno o izvedbi antenskog sustava, moguće je da si i drugima uzrokovao probleme u prijemu. Za spajanje signala bi svako signal trebao proći kroz svoje pojačalo s filtrima koji eliminiraju neželjene kanale tamo gdje postoji preklapanje, a tek se onda spaja. Pojačalo ujedno sprječava vraćanje signala u mrežu prema drugim korisnicima. Takva pojačala radi Centar Elektronike u Zagrebu za par stotina kuna, točnije, oni rade propuštanje po kanalima, a tebi na jednom ulazu treba blokiranje po kanalima, a na drugom propuštanje po tim istim kanalima.

Ako ti je bez razdjelnika signal dobar, onda ti treba pojačanje od 12 dB da bi nakon razdjelnika sa 6 izlaza imao jednaku razinu signala - bilo da ideš na kanalno pojačalo ili da odabereš samo jedan izvor.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 22:42   #11
u zajedničkim antenskim sustavima postoji kanalno pojačalo, dakle propusnost imaju samo i samo određeni kanali, sve u svemu ako nemaš nekog znanja i iskustva sa kanalnim pojačalima zajedničkog antenskog sustava nemoj niš dirati jer buš sjeb.l ostale korisnike,ako imaš svoje kanalno antensko pojačalo isto nemreš si sam niš pomoći,spomenutom gosponu u zelini (iveku) ako imaš svoje kanalno pojačalo odnesi mu ga, on presloži po potrebi, najlakše je sebe osigurati sa cca.28 zemaljskih programa preko dvije logice 110cm emmeesse (eventualno tri) koje spojiš na špp pojačalo 34dB sa dva ulaza i regulacijom za svaki i napajanjem za to pojačalo 150mA (engels bivši mke ,isto u zelini) , na taj način od soblinca/ černomerca/dugo selo/novi zagreb (dalje nisam imao iskustva) osiguraš i sljene i prisavlje i moslavačku goru i psunj i papuk i kozaru i zlovence, dakle i državne i lokalne koncesionare i još iz dvije susjedne države resto,dakle sve slobodno (freely in the air) u dvbt/t2 (mpeg2/4) kaj je moguće gledati, naravno ak ti treba to sve na više mjesta onda na izlazu iz pojačala stavi razdjelnik sa prolazom napona fvs3/4/....9 (i to ima razloga zakaj sa prolazom napona) sve to osobno kad si slažeš je bolje nek prčkati preko zajedničkog antenskog sustava-pogotovo ak nisi niš pital udrugu stanara da bi dirao zajednički antenski sustav

Zadnje uređivanje mbukal : 21.11.2017. at 22:55.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 17:18   #12
puno hvala svima na savjetima i pomoći, dosta sam naučio

odlučio sam na kraju imati samo bnet-ov kabel jer niti ne gledam MUX-B koje imam digitalne na zgradi...

Također, signal nakon 1-6 razdjelnika je onak, ok, 3+ ocjena a kako ne vjerujem da ću gledati TV u ostalim sobama već eto želim samo da sve skupa radi i da skinem tu instalaciju s vrata sam odlučio sve poštekati u 1-6 obični razdjelnik. Nema mi smisla davati 200kn za 1-4 pojačalo kada praktički nitko niti neće gledati TV...
tudumdum is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 17:12   #13
Jel ovo prolazna ili završna utičnica ?
Trebam završnu i na nju spojiti satelitsku i zemaljsku antenu. Koliko vidim ova ima jedan ulaz i jedan izlaz pa mi nije jasno kako to spojiti?
tintin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 17:16   #14
Vjerovatno završna, ima samo jedan vijak.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 17:32   #15
Muči me to što ima jednu strelicu prema unutra i jednu prema van.
Iznad tih strelica ima jedan vijak, a mjesta za tri....ništa tu ne kužim.
Ako ima jedan ulaz za antenu onda moram nekako prije spojiti satelitsku i zemaljsku antenu na jedan kabel...neka spojnica 2u1? Imam satelitski motor pa nemam blage veze hoće li ro raditi kako treba?
tintin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 17:44   #16
Moraš i instalacije satelitske i zemaljske spojiti u jedan kabal preko skretnice. Ova utičnica u sebi ima iazo skretnicu koja signale iz kabla opet razdvaja na satelitsku i "zemaljsku" tv.
http://www.sat-team.hr/index.php?pag...emart&Itemid=4
http://www.kerman.hr/index.php?page=...mart&Itemid=64

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 18:15   #17
Sad sam vidio da se u utičnicu može spojiti samo jedan kabel i to na strani gdje je strelica prema van. Nadam se da to znači da sam kupio završnu utičnicu.
Kako radi satelitski motor ako iskombiniram sat i tv signal na jedan kabel?
tintin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 21:19   #18
Quote:
tintin1 kaže: Pogledaj post
Sad sam vidio da se u utičnicu može spojiti samo jedan kabel i to na strani gdje je strelica prema van. Nadam se da to znači da sam kupio završnu utičnicu.
Kako radi satelitski motor ako iskombiniram sat i tv signal na jedan kabel?
Trebao bi normalno raditi, no osobno nisam probao jer nemam motor.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 03:33   #19
Postoji li uopće utičnica koja bi imala spoj za dva antenska kabla?
Gledao sam po našim web shopovima i nisam ju našao.
tintin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 08:33   #20
Nisam niti ja. Ili odvojene zasebne ili ovo.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:16.