Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2012., 14:04   #61
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post

I ima ginekologinja Banana u Zagrebu.
A stric joj Mango ...
Odnosno ličanin Mane.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 14:13   #62
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
A stric joj Mango ...
Odnosno ličanin Mane.
Mane je nadimak. U Hrvata od Emanuel,u Srba od Manojlo i Manasije.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 14:24   #63
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
No, pa "normalno" je ionak samo stvar percepcije.
Sve je stvar percepcije,ali ipak,neke bi stvari sigurno bile češće da su normalne i ne bi mi sad o tome tipkali da se radi o normalnoj stvari.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 14:24   #64
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Mane je nadimak. U Hrvata od Emanuel,u Srba od Manojlo i Manasije.
A ličanin Kiwi?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 14:32   #65
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
A ličanin Kiwi?
Vjerojatno nadimak Ličanina iseljenika na Novi Zeland,pa ga Kiwi zovu njegovi u selu kad im dođe u posjetu.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 14:36   #66
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Vjerojatno nadimak Ličanina iseljenika na Novi Zeland,pa ga Kiwi zovu njegovi u selu kad im dođe u posjetu.
Je taj Kiwi ima istetovirano lice...iglom koja se gura u sipino crnilo i sok od ličkog kupusa.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 15:03   #67
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nekako mi to ne zvuči baš jednako normalno.
Vjerojatno nije zvučalo jednako normalno ni kada su se rodile prve Višnje, Dunje, Jagode, Bosiljke, Ljubice... Ali ljudi se eto naviknu pa im postane normalno.
Iako, čini mi se da ta biljna imena gube na popularnosti pa bi mogla za par generacija postat jednako neobična kao što je trenutno Banana.
__________________
''People take different roads seeking fulfillment and happiness. Just because they're not on your road doesn't mean they've gotten lost.'' Dalai Lama

Zadnje uređivanje Na oblaku : 19.12.2012. at 15:11.
Na oblaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 15:37   #68
Profesor u srednjoj zvao se Jelenko i imao je ženu, također profesoricu- Muliju.

Simpatični do zla boga.

Iskreno, neka od navedenih imena u prvom postu su mi lijepa.

Meni je Kaja, ne kao nadimak, već kao ime prekrasno.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 15:53   #69
E, da, i lijepo mi je Katja i Ariela.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:05   #70
Cesto mjenjam favorite, te su mi trenutno favoriti imena: Aria, Ramona, Alice, Maris, Katja, Doroteja, Melisende, Leda, Tena, Freya...itd.


Neobicno ime je subjektivna stvar, a isto tako ne vjerujem da ime odredjuje zivot. Vise odredjuju okolina i odgoj nego ime. Zafrkavanje je dio svakog djetinjstva i ne uzrokuje traume, a zlostavljanje ne ovisi o zrtvi, nego o zlostavljacu... tj. Ako si nekome na piku, onda je svejedno tko si i sto si i imas li ruzne naocale ili neobicno ime.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:13   #71
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Otočani možda,tu znam da ih ima svakakvih-Fjodor,Markito i slično,inače ne znam baš ovdje u Splitu ljude s baš neuobičajenim imenima.
Moja iskustva su drugačija. Mama ima rusko, a njena prijateljica i njena sestra - neobična skandinavska imena. U biti, skoro svi s mamine strane u obitelji imaju pomalo nesvakidašnja i neobična imena.


Znam Bugu, Giju (Gia), Armanda, Alessandra, Stellu, Gorku, Leonidu, Situ, Njegovana, Amandu, Melanie, Stephanie, Tiju (Tia).
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:18   #72
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Moja iskustva su drugačija. Mama ima rusko, a njena prijateljica i njena sestra - neobična skandinavska imena. U biti, skoro svi s mamine strane u obitelji imaju pomalo nesvakidašnja i neobična imena.


Znam Bugu, Giju (Gia), Armanda, Alessandra, Stellu, Gorku, Leonidu, Situ, Njegovana, Amandu, Melanie, Stephanie, Tiju (Tia).
Kakva su njihova iskustva s tim imenima?
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:20   #73
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Zafrkavanje je dio svakog djetinjstva i ne uzrokuje traume, a zlostavljanje ne ovisi o zrtvi, nego o zlostavljacu... tj. Ako si nekome na piku, onda je svejedno tko si i sto si i imas li ruzne naocale ili neobicno ime.
Ne slažem se baš potpuno s tim. Ne treba stvarati dodatne razloge za probleme u životu.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:23   #74
Pa, prijateljici moje mame se ne sviđa. Ne zato jer je skandinavsko, nego kaže da joj je ružno, ali da se ne bi bunila s nekim drugim skandinavskim, npr. Kao što nekima nije lijepo Matija, ali ne bi imali ništa protiv Marija.

Ovi ostali se nisu žalili. To su većinom mlađi ljudi, do 30 godina. Ne mogu se sjetiti da je netko u školi nekoga maltretirao zbog imena... osim Njegovana Pivca (kojeg su zezali zbog cjelokupne sintagme). Ali sada npr. znam srednjoškolca, Matu Matića. Tako da dosta toga ovisi i o prezimenu s kojim kombiniraš ime.

Ako je neko čudnije prezime, tipa Pivac, Pauk, onda valjda nećeš dati ime Buga Pauk.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:23   #75
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Alessandra, Stellu, Melanie, Stephanie.
Zar baš ovako ne-fonetski pisano
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:23   #76
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ne slažem se baš potpuno s tim. Ne treba stvarati dodatne razloge za probleme u životu.
A kakav bi ti problem moglo stvoriti ime Katja ili Kai?

Onaj tko hoće i komu smetaju takve stvari, za svako ime će naći neku neslanu šalu, počevši od Ane....
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:28   #77
Quote:
Enter Sandwoman kaže: Pogledaj post
A kakav bi ti problem moglo stvoriti ime Katja ili Kai?
Katja je normalno ime. Ja sam rekao za primjere kad roditelji baš pretjeraju.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:29   #78
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ne slažem se baš potpuno s tim. Ne treba stvarati dodatne razloge za probleme u životu.
Jebes osobu ako se ne mozes reci malu salu na njezin/negov racun. -> zafrkavati se umjereno na njezin racun.

Zlostavljanje ionako ne mozes predvidjeti. Ponajprije jer zlostavljaci traze laku zrtvu, bila ona Ana ili Freya. Nosila ona naocale ili bila debela. Zlostavljaci na pik uzimaju nesigurne osobe, koje se lose nose s uvredama i zadirkivanjima, koje su pod stresom (losi odnosi u obitelji)...

A jedna Alice ili Melisende ne moraju biti nesigurne osobe, ne mora biti osoba koja se lose nosi s zafrkavanjem ili ima nesigurnu obiteljsku situaciju.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:30   #79
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ne slažem se baš potpuno s tim. Ne treba stvarati dodatne razloge za probleme u životu.
Gluskab , ako dete npr.ima klempave uši i nije baš bistro i ima roditelje idiote džabe mu da su mu nadenuli ime Maximilian opet će biti iskompleksiran i zezaće ga u školi i kasnije u životu.

Ako su roditelji bogati pa nadenu svom sinu ime Fejsbuk na primer , niko ga neće zezati već će mu se uvlačiti u dupe , i čak će komšinice i rodbina davati ime sinovima Fejsbuk jer mogu imati koristi ili je već to ime postlao populrano upravo zbog bogatih roditelja i njihovog uticaja.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 16:31   #80
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Zar baš ovako ne-fonetski pisano
Da, baš tako izvorno pisano.

I ne vidim čemu kolutanje očima. Puno ljepše izgleda Jessica, nego Džesika. Mislim, na šta liči Džesika?

Ako već daješ strano ime, ja sam za ostavljanje izvorne ortografije, a ne fonetske preinake sukladno mjestu rođenja. Zamisli dijete ode negdje vani na studij, i Jessica se piše Džesika. To je kao ne bi izložilo dodatnim čuđenjima?

U današnjem svijetu globalizacije i inernetizacije, ne vidim poantu u fonetskim asimilacijama. Većina je itekako čula za strana imena, i zna kako se ista i izgovaraju.

Druga je priča s imenima koja imaju svoj counterpart kod nas, npr:
Yolanda - pa ćeš dati Jolanda. Ili npr. Julija, ako baš želiš Juliju, a ne hispano verziju Julia, ili anglo-saksonsku Julia/Julie. Ali ako želiš Julie, onda je to Julie, a ne Džuli.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.