Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Kolike i kakve terbaju biti mirovine branitelja i HRVI?
3 puta veće od prosječnih, zajamčene od države 28 21.37%
3 puta veće od prosječnih, nezajamčene 0 0%
2 puta veće od prosječnih, zajamčene od države 21 16.03%
2 puta veće od prosječnih, nezajamčene 0 0%
Iste kao prosječne, zajamčene od države 54 41.22%
Iste kao prosječne, nezajamčene 28 21.37%
Glasovatelji: 131. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2008., 16:33   #41
Quote:
klapac kaže: Pogledaj post
Evo samo da se nadodam malo na ovaj tvoj post.
Naime, Dečak očito bulazni. Jer koliko ja znam, ne postoji nesto sto se zove "braniteljska mirovina".

Braniteljska mirovina kao ona što je začetnik teme naveja u biti ne postoji.Postoji samo mirovina za one branitelje koji do svoje 65 godine života nisu stekli uvjete za civilnu mirovinu,znači nemaju dovoljno godina radnog staža da bi istu stekli.
Takvu mirovinu svake godine dobije veoma mali broj branitelja.Tvrdnja da će 450000 branitelja imati tu mirovinu ne odgovara istini.

A što se tiče mirovina od 10 000 k koliko vas bi više volilo takvu mirovinu ili da nema jednu ili obe noge ili ruke.Mislim normalan nitko,zato ostavite na miru one koji imaju takvu mirovinu jer i oni bi više volili da je nemaju a da imaju obe ruke i noge.
__________________
Nek te rani kora kruva,kapja vina,zrno soli
Nek ti kušin bude stina al HRVATSKU sine voli
Briškula is offline  
Old 20.12.2008., 16:37   #42
Quote:
klapac kaže: Pogledaj post
HRVIma su dati novci, dobre penzije, ali se stalno preispitiva njihova invalidnost, ljudi nemaju povjerenja prema njihovoj invalidnosti.....jebeš to.
U našoj državi je tako nešto nužno zlo, jer kao što je Prva Iskra spomenuo, postoje vojni veterani koji su tehnički gledano 100% invalidi ali su nekakvim čudom sposobni brinuti se za sebe pa možda čak i raditi.
voajer is offline  
Old 20.12.2008., 16:38   #43
Klapac

Ovo sam samo izvuka iz tvog posta, da me nebi slučajno krivo shvatija.Drugi dija mog posta se ne odnosi na osobe kao što si ti.
__________________
Nek te rani kora kruva,kapja vina,zrno soli
Nek ti kušin bude stina al HRVATSKU sine voli
Briškula is offline  
Old 20.12.2008., 16:56   #44
Quote:
klapac kaže: Pogledaj post
PTSP je bija poz7nat i prije vijetnamskog rata, a nije samo poznat u americi i kod nas nego je i u izraelu i jos nekim zemljama koje imaju jako dobro sredjene procedure borbe i terapija protiv istoga.
Da nadopunim. Ne samo u SAD i Izraelu, već uvijek i svuda. Tijekom ww1 i ww2 također je postojala ne mala pojava takvih simptoma. No, tada su to zvali "ratni zamor". Tijekom i nakon vijetnamskog rata, zvalo se "vijetnamski sindrom". Tek u skorije vrijeme usvojen je globalni naziv posttraumatski stresni poremećaj.
Ne smije se gubiti iz vida da medicina, pa tako i psihologija i psihijatrija, nije oduvijek bila na razini na kojoj je danas. To što nekad znanost nije imala sasznanja o nekim bolestima i poremećajima ne znači da oni nisu postojali, već znači da znanost, konkretno medicina, nisu imali dovoljno saznanja o njima.

Nadalje, PTSP se može javiti u različitim oblicima, odnosno stupnjevima. Od onog najtežeg, gdje čovjek gotovo da vegetira, do onih nešto lakših, gdje možda na prvi pogled čovjek izgleda zdrav, ali to ne znači ujedno i da jest zdrav i sposoban za sve. Ono što primjećujem ovdje kod diskutanata je kronični nedostatak neznjanja o materiji diskusije. Čini mi se da se čak niti ne zna na koji se način uopće utvrđuje radna sposobnost, po bilo kojoj osnovi.
Također, čini mi se da se ne razumije činjenica da čim postoji preostala radna sposobnost, dakle manje od 100% sposobnosti, to znači da postoji i neka invalidnost. O tome odlučuju oni koji procjenjuju - vještaci, prema jasnim pravilnicima koji jasno propisuju kako se to vještačenje provodi.


Sve ostalo što si do sad ovdje napisao - ja se u potpunosti slažem. I preporučam svima pročitati Zakon o pravima hrvatskih branitelja, pa da se rasprava o konkretnim stvarima, umjesto da se iznose paušalna nagađanja, koja su uglavnom potpuno pogrešna, što se pokazalo u dosadašnjim ovakvim raspravama, jer ovo nije prva ovakva ovdje, da ljudi zapravo jako malo znaju o svemu ovome, pa iznose nešto što misle da jest ili su čuli od nekoga tko je isto nešto čuo itd.
Simba-OS is offline  
Old 20.12.2008., 17:21   #45

Da, pravni sistem nam je katastrofa - što je još novog?
Meni ovo što si napisao je primjer varanja države - ili si 100% invalid i ne možeš se brinuti za sebe ili nisi - koliko ja znam, ne postoji kategorija "privremeni n% invalid rata".

Znam da je išao na reviziju, mislim da su mu i doma dolazili, nije bilo promjene statusa.

Pogledajmo malo bolje. Tko je osnovao te komisije za reviziju? Oni isti koji su donijeli i zakon o braniteljskim mirovinama. Razmislimo. Ako se namjerno išlo napumpavati mirovine zato da bi se kupili glasači, zar je onda problem isto tako zakonom podesiti rad i članstvo u povjerenstvima da se "previše ne iritira"? I pored toga, službeni je nalaz dakle 10.000 invalida od njih 11.000 provjerenih sa nedostatnom/neispravnom dokumentacijom.Ne znam metodlogiju kojom su birani od ukupne populacije HRVI, ali ako su uzimali i samo najsumnjivije slučajave, brojka je nevjerojatna. Zdravstveni sustav jednostavno ne može biti toliko loš.

Jedini zaključak koji se mora nametnuti je da je sustav validiranja i revizije invaliditeta namjerno rađen da tako radi.



Ovako de facto i de jure imamo nedodirljivu kastu koja se svako malo poziva na svoj moralni autoritet stečen borbom u ratu. Dobro, ako su moralni autoritet, zašto onda ne žele iskusiti na vlastitoj koži za što su se STVARNO borili?

Dobro, ali moraš razumjeti i pozadinsku logiku cijele stvari. Ljudi nisu išli u rat da bi nekom tamo Hrvatu kojeg oni uopće ne poznaju bilo bolje - makar će ti mnogi reći suprotno. Većina njih je ipak išla iz mnogo manje plemenitih motiva.

[/i]

Hoćeš reći da velika većina branitelja jednostavno laže kada kaže da su se borili za Hrvatsku? Hvatam te za riječ, ali to je smisao.

Trećina teritorija RH je bila zahvaćena ratom, i za žitelje tog područja se lako može pretpostaviti da su se borili jer nisu imali izbora. Što je s ostalima?



Kako će ljudi razmišljati? Ako će im isto biti išli oni u obranu ili ne, većina koja može odlućiti će odlučiti ne ići i misliti kako će netko drugi ići umjesto njih. Ako dovoljno ljudi misli tako, imamo ozbiljan problem jer se nema tko boriti.

Drugim riječima, za državu koja nije socijalna ljudi se neće boriti osim ako baš nisu direktno ugroženi, a onda je kasno.
Pogledajmo kakva je Hrvatska danas. Pustimo fraze kojima nas obasipaju.

Je li Hrvatska danas socijalna država? Deklarativno da,i masa se novca stavro i rasipa na javne sustave zdravstva, školstva, mirovine....no to nije "pravi" novac, novac nastao sadašnjim radom. To je novac stečen prodajom nečijeg tuđeg rada (Telekom, INA..) ili prodajom teritorija strancima, bez obzira nazvao ti to "Zakon o poljoprivrednom zemljištu", "Zakon o golfu" ili jednostavno potpišeš ugovor s Musolinijem kojim mu ustupaš cijelu obalu. Naša djeca će zato biti njemački i talijanski pokorni sluge, jer neće imati drugog izbora.

Dakle, naši političari de facto prodaju našu djecu u roblje zato da bi danas glumili socijalnu državu, a onima koji su zauzeli poziciju moralnog autoriteta daju pet puta više, da bi šutjeli i podržavali ih.

TO NIJE SOCIJALNA DRŽAVA. To je nešto sasvim drugo. To je PRIJEVARNA DRŽAVA.


Spomenuo sam i onoga svećenika, kao moralni autoritet. Gle, isto se daje i Crkvi. Što ono Crkva kaže na prodaju hrvatske djece u ropstvo? Što Crkva kaže na "Plavu kuću" nakon Brezovice? Ništa? Pa kako je moguće da tako veliki i besprijekoran moralni autoritet šuti na tako kardinalne događaje? Zar nije Crkva bila stoljećima čuvarica i zaštitnica hrvatskog identiteta i hrvatskog naroda? A sada šuti kada nam se djecu prodaje u ropstvo, a roditelji nam trunu po Penićevim izbama?

No, to nije pitanje ovog razgovara. Mene zanima kolike bi realne trebale biti mirovine i beneficije branitelja. Čak me ne zanima ni kako to postići.



Te penzije su više kao osiguranje, da ako mi se nešto dogodi, država će se adekvatno pobrinuti za mene, a ne izjednačiti me sa nekime tko je cijeli život radio u uredu, jednog dana prelazio cestu i pogazio ga kamion. S jedne strane, ja sam postao invalid u službi države dok je on to postao pukom igrom sudbine. Isto tako je sa povlašetnim stažom - ti isti ljudi su mogli puno pametnije stvari raditi, graditi karijeru, zarađivati, a umjesto toga su išli riskirati život za domovinu - zašto? Ionako će završiti na istome. Neka netko drugi izigrava junaka.


Dobro sad, najveći dio ljudi biva i u ratu ranjen isto slučajnošću. Netko tko radi u državnoj službi pa ga zgaze na cesti isto je ranjen u državnoj službi. No, ne bih se nadmudrivao, shvaćam što želiš reći. Ljudi ipak lakše idu u rat ako imaju neko osiguranje - kako u pogledu liječenja u slučaju nezgode, tako i zajamčenog mirovinskog statusa, statusa djece i sl., jer to je ono za što se na koncu i bore - da imaju svoju sudbinu u svojim rukama, i onda naprave državu kakvu žele.

Ono što je problem je što to, kao što sam gore pokazao, jednostavno nije istina. Hrvatska nije socijalna država, u njoj je samo privid socijale, ispod koje krinke se vrši temeljita krađa i uništavanje svega za što su se branitelji borili. Svaki branitelj to vidi vlastitim očima. I šuti, jer je "on osiguran".

Dakle, ako imamo ovakvu državu kakvu imamo, a uskoro je nećemo ni formalno više imati, tko će se boriti u sljedećem ratu Za Hrvatsku?


Odgovor je očit i sam se nameće. Nitko.

Pa čemu onda veće mirovine za branitelje i ratne invalide? Onda je najbolje ukinuti ih i sve povlastice, jer se ionako i onda nitko neće boriti. Uštedimo novce na bespotrebnim izdacima. Ne da se ja slažem s time, ali, činjenice su takve. Stegnimo remen.



Tu se slažemo, no što je to što je ostalo za voliti u ovoj državi? Kerumova jahta? Todorićev dvorac? Horvatinčićevi neboderi? Njemački otoci?

Većina ljudi će reći prijatelji, zavičaj, obitelj, djedovina, etc.


Kada nemaš novca, nemaš ni prijatelja, stara je poslovica.
Kada nemaš novca, moraš prodati djedovinu za nahraniti i iškolovati dijete.
Zavičaj ti pretvore u golf klub u koji nemaš pristupa jer si, da podsjetim, siromašan.

Ostaje ti obitelj. Žena s kojom se svađaš jer svojim poslom ne možeš zaraditi za sve ono što bi htjela kupiti sa TVa, majka koju moraš dati u "Plavu Kuću" jer nemaš za više, dijete koje ne želi shvatiti da ne mora nositi Nike tenisice "kao svi drugi" jer to košta, i koje je zbog toga frustrirano, duri se i loše uči. A ti se još više nerviraš jer znaš da će ti s takvim ocjenama klinac završiti kao prodavač na trafici, za plaću za koju nikada neće moći niti sobu iznajmiti, i da će stoga čitav život biti podstanar kod tebe u sobi. I onda te za 40 godina šutnuti na ulicu, jer neće imati izbora niti za "Plavu Kuću".

Onda uzmeš pištolj ili pušku koja ti je zaostala od rata, i gledaš je. Svaki dan je gledaš. Mjeriš. Vagaš.




Eto, sve to prolazi kroz glavu onom momku od 19 godina s puškom u ruci koji kreće braniti domovinu.

Ili se varam?
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 17:21   #46
PTSP... ogromna glupost kod većine braniteljske populacije koja je dobila mirovinu na osnovu PTSP-a a većina nijh nije ni imala PTSP...
jednostavno oni su doktorima pričali da viđaju tenkove da lete, pili , pravili gluposti i evo lovice...
Iskrena priča jednog vukovarskog branitelja koji kaže da država to nije dala niko to nebi ni tražio invalidnost na osnovu toga , nego kada je krenulo to nahrupili svi mogući lopovi i neradnici da uzmu taj PTSP... Pa pola Hrvatske boluje od PTSP (dijelovi stanovništva koji su bili zahvaćeni ratom...) pa najbolje da po vama odmah ode pola populacije u mirovinu...
Jedino komu ja bi priznao PTSP su ljudi koji su bili u logorima i na najtežim ratištima (Vukovar, Nuštar, Tordinci,Dubrovnik, sela oko Osijeka kada su se ljudi izvlačili iz okruženja, Bosna 1992, Sunja... )
Taj PTSP je poslužio u Hrvatskoj ljudima za jednu od većih krađa u našoj novijoj povijesti odmah iza privatizacije...
I još nešta ljudi tu pričaju o Izraelu neka probaju dobiti i ispitati koliko treba tamo dokaza da imaš takvu bolest i neka pogledaju koliko u Izraelu ljudi ima PTSP i da dobijaju mirovinu i neka usporede sa Hrvatskom i sve će im biti jasno...

Zadnje uređivanje Busola29 : 20.12.2008. at 17:37.
Busola29 is offline  
Old 20.12.2008., 17:27   #47
Quote:
klapac kaže: Pogledaj post
Kao dragovoljac DR-a, nisam očekiva, na početku, da ću uopće primati neku novčanu naknadu za to sto sam u ratu. Svejedno, dobija sam je. Bija sam totalno iznenadjen.

Sad se još uvik iznenadjujem, jer vidim da sam moga prije 10 godina otići u penziju i moja danasnja penzija bi bila veća nego plaća koju prima danasnji bojnik HV-a. Svasta, ali tako bi ispalo. Povećanje tu i tamo, malo ode, malo onde i eto mene na bojniku.

Drugo, ono sto kaze voajer je živa istina. Jebem ja državu koja se prema ljudima koji su je branili i stvarali odnosi kao prema starim isluženim slapama. Ja bih još i doda....Jebem ja narod koji se prema svojim braniteljima odnosi kao prema starim šlapama. ALI, ljudi, NIJE SVE U NOVCU. HRVIma su dati novci, dobre penzije, ali se stalno preispitiva njihova invalidnost, ljudi nemaju povjerenja prema njihovoj invalidnosti.....jebeš to. Jebeš takav narod.
Ista stvar je i sa braniteljima. Dobili smo dvije tri beneficije, udjele u fondu i pravo na jednokratan uvoz auta bez poreza i carine....ali se stalno preipitiva nas status branitelj, nas broj, siumnja se u sve. Jebem ja takav narod koji stalno sumnja jesam li ja branitelj ili nisam. A sve zato jer su mi dali svukupno beneficiju od 22 000 kn (oslobođenje poreza na auto i vrijednost udjela u fondu) Ja ću drage volje sve to vratiti, samo više nemojte srati o lažnim braniteljima, ovome onome u DR-u....itd.....

Momčić od 19, 20 g se neće kolebati takvi idu odma kad je rat. Jedva čekaju. Oni od 30 40 su kritični, a oni se u slučaju da država je bila gad prema nekim bivsim braniteljima, neće kolebati. Onaj od 30 40 godina će fino zbrisati skupa sa familijom.

Usput, varaju se oni koji misle da ce profesionalci sutra braniti državu ako bude napadnuta.....Država će proglasiti mobilizaciju i dignuti svr one koji joj tribaju i neće te pitati nista, onema oces neces. Ides ili ......
Neka se objavi registar branitelja i sve ok ŠTA JE TAJ REGISTAR BRANITELJA NEKA SVETA ZAŠTIĆENA KNJIGA...
Brzo će se onda sprati ljaga sa pravih branitelja... a što se tiče tvog upisa da država nije nigdje uključila branitelje posve si u pravu ... Neki heroji Vukovara i sličnih ratišta bi bez problema mogli predavati na studijima u Hrvatskoj vojsci e sada zašto takve ljude ne trebaju pa lopovi ne bi mogli uzimati lovu za svoj tzv. rad... Ja kad sam bio u vojsci u Zemuniku zapovjednik koji je došao pričati o zrakoplovima i PZO nije znao razlikovati MIG-21 i MIG-29 , nije znao da strela 2m ne može srušiti MIG -29 jer je dvomotorac...ali takav kreten je tamo predavao te sam mu cijelo vrijeme ulijetao u riječ i ispravljao jer me je bilo sramota da takav uči vojsku...
Busola29 is offline  
Old 20.12.2008., 17:30   #48
Quote:
Prva Iskra kaže: Pogledaj post
Sinoć je Đuro Dečak na dnevniku HTVa, povodom skupa ratnih veterana Jugoistočne Europe, izjavio nešto što mi je privuklo pažnju. Naime, svakom branitelju domovinskog rata je, sa napunjenih 65 godina starosti, zajamčena mirovina u iznosu 45% prosječne plaće u Hrvatskoj.

Kako ima 500.000 branitelja, to čini poveću svotu. S druge strane, ostali građani nemaju ništa zajamčeno, a prosječna mirovina je sada negdje oko 35%, te ima tendenciju strmoglavog pada, jer su zadnjih godina ljudi odlazili u mrivoinu sa svega ca 25% prosječne plaće.

Isto tako, HRVI imaju invalidske mirovine i dodatke koje su puno veće od prosječnih invalidskih mirovina (nemam točne podatke). U ovoj državi pak, osim nekih 47.000 branitelja koji imaju status HRVI, ima jos 450.000 građanakoji su invalidi. Nadoknada za npr slijepu osobu je 38Eu, a u ALBANIJI 80 Eura
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine685i/9
Ako tome pribrojimo da je od 11.000 HRVI kojima je napravljena revizija, kod njih čak 10.000 nađene nepravilnosti, cijela priča oko mirovina postaje vrlo čudna.

Tu su još udjeli u braniteljskim fondovima (iako se "obični" branitelj tu neće baš obogatiti, za razliku od onih koji upravljaju tim fondovima, ali to je druga, iako slična priča), stanovi za HRVI (u istoj emisiji je Kosorica izjavila da su stambeno zbrinuti svi HRVI), itd..no to nije predmet mog pitanja.

Očit je nesrazmjer između "običnih" građana Hrvatske i branitelja već na pitanju mirovina. Neko načelo pravednosti u ovom društvu, a za koje smo se valjda svi borili '91, kaže da bi branitelj trebao imati jednaka prava kao i običan građanin. Drugim riječima, ako se branitelj izborio za državu koja je neuspješna, onda bi valjda trebao da osjeti kako je prosječnom građaninu u toj državi, te živjeti s primanjima ostalih prosječnih građana. Ovako imamo kastu poltiičara koja ima mirovine reda 10.000 do 15.000 kuna, imamo branitelje, HRVI itd koji imaju između 5.000 i 12.000kn i imamo obične građane koji imaju mirovine od 800 (primejr iz moje obitelji, žena je radila 30 godina, invalid) do prosječno 2.100 kn.

S tim da nemam podatak da li se prosjek mirovina radi za SVE umirovljenike, pa onda branitelji i povlaštene mirovine podižu prosjek, ili je prosjek od 2.100 kn računat bez njih.

Pitanje se može proširiti i na povlaštene mirovine, jer zašto bi netko trebao imati visoku mirovinu u državi koju je godinama vodio, a onda u toj državi ostali umirovljenici žive u bijedi.


Sada se postavlja pitanje - kolike bi trebale biti braniteljske mirovine? Čini se uputnim da braniteljske i HRVI mirovine bude jednake prosjeku ostalih mirovina. Kakva država za koju se borilo, takav standard.
Jedina razlika od obične mirovine koja mi se čini uputnom je da braniteljske mirovine budu zajamčene od države.
načelno bi bilo u redu da svaka osoba iznad određene dobne granice dobije neku crkavicu od države,pa zvala se ona i mirovina
branitelji i više ali koliko više trebalo bi zavisiti od vremena provedenog u postrojbama i o tome da li je dragovoljac ili mobiliziran
da bi sve bilo pošteno treba napraviti reviziju branitelja i reviziju HRVI
__________________
viva el joint
mali febo is offline  
Old 20.12.2008., 17:50   #49
..Nisu svi branitelji isti.....postoji skupina branitelja koja je u vojsci provela 15
i više godina......koji su sa državom potpisivali ugovore.....na 3...ili 5godina......i koji nakon toliko godina imaju određena prava...

...vojnik koji je potpisao ugovor sa hv-om....nakon 20 g aktivne službe ima pravo na mirovinu........to je tzv 6a mirovina.....i iznosi oko 2400 kn...

....e sad.......država je priznala ljudima koji su proveli 5 godina u ratu da im se to računa kao efektiva......pa im se to pribrojilo na onih efektivnih 15 g....

.....nakon 15-16g službe ...proglašeni su profesionalno nesposobnima....

dobili su otpremninu.....i častan otpust...uz rješenje o 6a mirovini...oko2400 kn..

....e sad.......neki ljudi su shvatili da nakon toliko godina vojske....terena...
...rata......odlaze u mizernu mirovinu......dok neki branitelji već godinama uživaju u velikim mirovinama......pokupivši razne statuse.....hrvi-e....

pa su prije roka 2005 godine.....dokle se još moglo postati hrvi...... pobrojali sve svoje bolesti zadobivene u hv....zapakovali u kovertu.....i poslali u zg....

nekima je bolest i priznata......te su dobili povećanja mirovina....
...ili im je koeficijent promijenjen na bolje....

poanta je u tome da se nakon 15 g aktivne vojne službe.....5g rata...

moralo imati neke posljedice.......što država nije potencirala....ako nisi sam tražio....

i tako .....nakon tolikih godina......neki su ostvarili neko pravo....

a neki su naišli na zid...

razlog je jednostavan.....

kvote su bile popunjene...

ljudima koji su bili u vojsci mjesec ...dva...ili tri...

a nisu imali posljedica...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Old 20.12.2008., 17:55   #50
a gdje je opcija za glasanje: manje od prosječne?
__________________
Zamrznite plaće... podignite kamate... ne kupujte darove djeci... ne jedite na domjencima... ne dajte božićnice... stegnite remen... jer smo u banani i visimo o niti!
Tko je ukrao Božić??? Idemo dalje!
"Neće Thompson u Arenu dok smo živi mi!" by Ladronja.org
Trolleo is offline  
Old 20.12.2008., 17:56   #51
Quote:

@klapac
Evo samo da se nadodam malo na ovaj tvoj post.
Naime, Dečak očito bulazni. Jer koliko ja znam, ne postoji nesto sto se zove "braniteljska
mirovina". Slijedom toga, nesto takvoga ni ne može biti postotak nekog prosjeka (45%). Postoji
mirovina i na osnovu te mirovine postoji nekakav dodatak, znači, invalidnina nekakav
braniteljski dodatak ili tako nešto. Ako je prosječna plaća u HR 5200 kn (čini mi se), moja mirovina iznosi 67% te prosječne plaće. 3500 kn. Naravno neki branitelji imaju i manju mirovinu, 1800 kn. To znači da je njihov postotak 32% prosječne plaće. Ima i invalida koji imaju i po 7700 kn, sto znači da je njihov postotak
150%....Dalje, ima branitelja koji nisu isli u vojne mirovine, nego su čitav život radili u firmama ili
rade jos u firmama. Sto znači da će i njihova miroviuna biti drugačija.......zavisno koliko su
im firme uplaćivale u mirovinsko. Dalje svima nama ovisi i to jesmo li i koliko uplaćivali u 2. i e3. stup.....dakle govoriti o jednakim mirovinama je totalna glupost.
Đuro Dečak nije bilo tko, valjda je upoznat s braniteljskim stvarima, na koncu on je i neki čelnik braniteljskih udruga. Jasno i glasno sam čuo. Naravno, možda lažem ili mi se priviđalo, no može se provjeriti snimak. Išlo je sinoć na HRTu, mislim na Dnevniku u 19:30, prilog o konferenciji braniteljskih udruga Jugoistočne Europe. Još je rekao da su ostali sudionici bili "pozitivno iznenađeni" braniteljskim fondom hrvatskih branitelja, jer kaže oni tako nešto kod sebe nemaju.

Dakle, po njemu branitelj kada napuni 65 godina, ima pravo na mirovinu koja je 45% prosječne plaće u Hrvatskoj (valjda u tom ternutku kada ide u mirovinu. To znači valjda ako ima manju od toga, ima pravo na dodatak do 45%.

Tvoju kalkulaciju, nažalost, ne razumijem.

Braniteljski dodatak je jedno. Objasnio sam što bi (valdja) trebao biti

Invalidnina na ratni invalidit stečen u HV je drugo.

Invalidnina na ratni invaliditet stečen u civilu (npr demobiliziran pa doma stradao od mine) je treće. To su civilne žrtve rata.

Invalidnina na vojni invaliditet stečen u HVU nakon rata je četvrto, i čini mi se da referriaš na to

Invalidnina stečena na civilnom poslu ili nesrećom je peto.

Način pak stjecanja civilne mirovine je irelevantan za moje pitanje.Stupovi, fondovi...to nije predmet mog pitanja.

Quote:

Opet koliko sam upoznat, dobna granica za sve je ista i to je 65 godina. Mozda se u medjuvremenu prominija zakon, ali ja za to nisam čuja, a pošto nisam čuja da je dobna granica za odlaske u mirovinu prominjena, nda znači da je nije ni bilo. Jer da je minjana sa 65 na 69 godina to bi bila vijest miseca, ne samo za HR nego i za evropu.

Dalje, Ja sam otiša sa 35 godina u mirovinu, znači ne moram ići sa 65. Razlika između vojnih mirovina i civilnih mora postojati. Vojnik se više istroši kroz svoj radni vijek nego civil, zato i ima takvu beneficiju.
Miješati braniteljsku i vojnu mirovinu, opet nije poželjno. Pa ipak se i dalje događa. Branitelj nema istu beneficiju koju ima vojnik. Naime, ako je netko branitelj to znači da je moguće, a takvih je najviše, da je proveja samo par miseci u ratu. Za tih par miseci, radni staž mu se dupla.
Ako je netko vojnik, to znači da je najvjerojatnije proveja nekoliko godina u ratu i te ratne godine mu se duplaju na radnom stažu. Govorim o mirovinskom radnoim stažu. Vojniku se, dalje, za svaku godinu provedenu u miru u vojsci dodaje oko tri miseca beneficije. Branitelju se to ne dodaje, jer on u miru lako može raditi u tvornici
Prelazak na sustav od 69 godina je gotova stvar, zakon je bio na čitanju. Ženama se isto dosta diže dobna granica, mislim na 65 godina.

Učešće u ratu i ratna naprezanja su pretočeni u beneficirani radni staž (jedna godinaratnog puta
računa se kao dvije gpodine staža), pa je i to irelevantno po pitanje, Isto tako, 3 mjeseca beneficiranog staža za 12 odrađenih je isto irelevantno po pitanje, iako mislim da se to ne odnosi na sve aktivne vojnike, nego samo one koje rade određene vrste poslova.


Uopće, Dečakova izjava je bila samo povod da postavim malo šire ptianje. Ja nisam pitao "da li je izjava Đure dečaka o 45% prosjeka točna", nego sam pitao "kolike bi trebale biti braniteljske mirovine" i implicite beneficije, u kontekstu sadašnje i buduće socijalne slike Hrvatske.


Osim toga, evo članka u Vjesniku:

http://www.vjesnik.hr/html/2008/12/1....asp?r=unu&c=4

Tako se od 2005. godine Zakonom o hrvatskim braniteljima svim braniteljima s napunjenih 65 godina osigurava minimalna mirovina koja iznosi 45 posto prosječne plaće u državi.


Netko je ovdje nešto krivo shvatio?

Zadnje uređivanje Prva Iskra : 20.12.2008. at 19:04.
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 18:01   #52
Quote:
Trolleo kaže: Pogledaj post
a gdje je opcija za glasanje: manje od prosječne?
Namjerno sam je izostavio, nije mi se činilo primjerenim. Točno, dobro postavljena anketa bi je trebala imati.

To sam i napravio na anketi za povlaštene saborske mirovine.
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 18:24   #53
Quote:

@klapac
100 postotni ratni invalid bas i nije sposoban brinuti se o samom sebi. Kažeš da imaš takav slučaj u obitelji? Jesi li siguran da je 100% invalid? Pitam zato, jer svi 100postotni koje ja znam su u kolicima.
Ha čuj, nisam mu ja gledao medicinsku dokumentaciju HRVI, ali znam kroza što je prošao u bolnici i zašto. Čovjek se doslovce prepolovio težinom, i izgledao je kao oni iz Aushwitza, samo što je bio žut. Nije izgubio nijedan ud, ako pitaš (za dlaku je ostao bez obje noge), ali su ga cijelog krpali od vrata do koljena.

Ova dva primjera sam odabrao jer ih oboje osobno poznajem dugi niz godina. Znam ih više, ali su mi ovi najbliži, a za sve dalje su informacije sve manje pouzdane.
Quote:

PTSP je bija poz7nat i prije vijetnamskog rata, a nije samo poznat u americi i kod nas nego je i u izraelu i jos nekim zemljama koje imaju jako dobro sredjene procedure borbe i terapija protiv istoga.
Obasnio sam već da je PTSP odavna poznat, samo se nije tako zvao, i nije mogao biti tako točno dokazan kao što su SAD napravile 1968 i neke, između osatloga i zbog siumalanata; za "liječenje" takvih je tokom I sr bio "izumljen" lijek u obliku poljskog telefona, koje bi pacijent zagrizao žice, pa bi onda zavrtili ručicu. Time su se rješavali simulanata, ali i mase ljudi koji su stvarno oboljeli.


Napominjem da ne bih htio da se ova tema pretvori u prepucavanje oko PTSPa, lažnih inavlida,lažnih branitelja, ratnog puta od tri dana....to jednosatvno nije predmet ove teme. Pitanje je vrlo jasno, i našao sam dakle članak u Vjesniku koji govori o minimalnim mirovinama branitelja po Zakonu iz 2005.

Quote:

Kod nas se je država, u dobroj volji, željela odužiti invalisdima, pa im je dala jako dobra primanja i penzije, što je otvorilo put drugima koji su vidili da penzija invalida je veća nego što je njima plaća, a da postoje mogućnosti dobitka invalidnopsti, pogotovo na osnocvu ptspa i onda .....država nije učinila ništ da to spriječi, nego je još i poticala, pogotovo vojnike da ganjaju mirovine. I onda su svi izganjali i ptsp.
Ispada da su prvo navukli ljude na mirovinu da ih se riješe iz aktivne službe kriterijima koje je bilo tada lako zadovoljiti, a sada će im poslati reviziju i onda ih proglasiti lašcima (10.000 od 11.000).

Ne znam što bih rekao na to, ali se dobro uklapa u cijelu sliku o PRIJEVARNOJ DRŽAVI.


Quote:

Primjer, da sam ja isa na osnovu ptsp-a, ima bi 1500 kn veću penziju, minimalno. U konačnici, dobija bi veću penziju nego što sam ima plaću. Takva situacija je NENORMALNA.
Ovo je žalosno.

Zadnje uređivanje Prva Iskra : 20.12.2008. at 19:05.
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 18:47   #54
Prva Iskra, molio bih te da citiraš kako je to propisano. Kad želiš odgovoriti na neki post, imaš onaj gumb "QUOTE" u desnom kutu posta. Ovo ovako ne može.
Simba-OS is offline  
Old 20.12.2008., 18:47   #55
Quote:

@klapac
Kao dragovoljac DR-a, nisam očekiva, na početku, da ću uopće primati neku novčanu naknadu za to sto sam u ratu. Svejedno, dobija sam je. Bija sam totalno iznenadjen.

Sad se još uvik iznenadjujem, jer vidim da sam moga prije 10 godina otići u penziju i moja danasnja penzija bi bila veća nego plaća koju prima danasnji bojnik HV-a. Svasta, ali tako bi ispalo. Povećanje tu i tamo, malo ode, malo onde i eto mene na bojniku.
Neki su očito bili informirani na vrijeme.
Quote:

Drugo, ono sto kaze voajer je živa istina. Jebem ja državu koja se prema ljudima koji su je branili i stvarali odnosi kao prema starim isluženim slapama. Ja bih još i doda....Jebem ja narod koji se prema svojim braniteljima odnosi kao prema starim šlapama. ALI, ljudi, NIJE SVE U NOVCU. HRVIma su dati novci, dobre penzije, ali se stalno preispitiva njihova invalidnost, ljudi nemaju povjerenja prema njihovoj invalidnosti.....jebeš to. Jebeš takav narod.
Ljudi gledaju i vide. A loše glas se daleko čuje. E sad, to što je masa stavri u ovoj državi posložena tako da ljudi pušu i na hladno, to i jeste pravi uzrok mog pitanja. Izgleda da se sve u ovoj državi pretvpori na kraju u prevaru. INA, Pliva, Telekom, školstvo, zdravstvo, mirovine, privreda...gdje je hravtska lisnica u hrvatskom džepu i ostale fraze iz 1990-te? Gdje su devize koje su se "slale u Beograd" iz hrvatskih brodogradilišta 1971?

Hrvatski novac je zapravo euro, i zapravo živimo od kredita. Hrvatska puška jeste hrvatska, ali se bori u Afganistanu. Brodogradilišta, kažu, ne mogu nikako biti profitabilna. Tko je tu lagao?

No, to nije predmet pitanja. Pitanje je jednostavno.Iako sad vidim da je anketa mogla biti bolja, i da se stav rmože nešto drukcije postaviti - npr. Treba li hrvatski branitelj imati mirovinu prema onome za šta se stvarno borio? Jer, ispada da smo se borili za liberalni kapitalizam najcrnje vrste, u kojoj ćemo biti doslovce izjedeni od bezličnih birokrata u korporacijama. Je li itko čuo za Tevu dok nije kupoila Barr, koji je kupio Plivu? A pliva je stvarana 60 godina.

Quote:

Ista stvar je i sa braniteljima. Dobili smo dvije tri beneficije, udjele u fondu i pravo na jednokratan uvoz auta bez poreza i carine....ali se stalno preipitiva nas status branitelj, nas broj, siumnja se u sve. Jebem ja takav narod koji stalno sumnja jesam li ja branitelj ili nisam. A sve zato jer su mi dali svukupno beneficiju od 22 000 kn (oslobođenje poreza na auto i vrijednost udjela u fondu) Ja ću drage volje sve to vratiti, samo više nemojte srati o lažnim braniteljima, ovome onome u DR-u....itd.....
Ponavljam, ovo nije topic o lažnim braniteljima.

Quote:

Momčić od 19, 20 g se neće kolebati takvi idu odma kad je rat. Jedva čekaju. Oni od 30 40 su kritični, a oni se u slučaju da država je bila gad prema nekim bivsim braniteljima, neće kolebati. Onaj od 30 40 godina će fino zbrisati skupa sa familijom.

Usput, varaju se oni koji misle da ce profesionalci sutra braniti državu ako bude napadnuta.....Država će proglasiti mobilizaciju i dignuti svr one koji joj tribaju i neće te pitati nista, onema oces neces. Ides ili ......
Za momčića je bilo rečeno ironično, očito je iz konteksta. On nema pojma u šta se uvaljuje, zato i srlja, misleći da radi pravu stvar.


A za što će se ovaj drugi boriti? Za Tevu? Da bi Todorić dozidao zamak? Da Kerum kupi dužu jahtu? Da mu svaki dan vrijeđaju inteligenciju sa televizije razni celebritiji koji zarađuju tri put više od njega? Za hrvatski identitet koji se svodi na McDonalds, Levis farmerice, Brooklyn žvakaće gume, i Dioklecijanovu palaču? Ne znam da je itko išao u rat zbog toga.


Po ovome, logičnije bi bilo da će okrenuti pušku na drugu stranu. Država koja konstantno vara svoje građane i svoje vojnike, nije država koja može opstati.

Zadnje uređivanje Prva Iskra : 20.12.2008. at 19:00.
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 18:51   #56
Quote:
Trolleo kaže: Pogledaj post
a gdje je opcija za glasanje: manje od prosječne?
prvo bi ti propucao koljena da mi ne mozes pobjeci, zatim svojom protezom podrobio sve kosti na tijelu ali ti glavu ne bi dirao, jer bi zelio da budes svjestan do svoje smrti kako je to biti invalid, i naravno dao bi ti mirovinu, naravno manju od prosjecne.
Protezza is offline  
Old 20.12.2008., 18:53   #57
Quote:
Prva Iskra kaže: Pogledaj post
[i]Đuro Dečak nije bilo tko, valjda je upoznat s braniteljskim stvarima, na koncu on je i neki čelnik braniteljskih udruga. Jasno i glasno sam čuo. Naravno, možda lažem ili mi se priviđalo, no može se provjeriti snimak. Išlo je sinoć na HRTu, mislim na Dnevniku u 19:30, prilog o konferenciji braniteljskih udruga Jugoistočne Europe. Još je rekao da su ostali sudionici bili "pozitivno iznenađeni" braniteljskim fondom hrvatskih branitelja, jer kaže oni tako nešto kod sebe nemaju.

Dakle, po njemu branitelj kada napuni 65 godina, ima pravo na mirovinu koja je 45% prosječne plaće u Hrvatskoj (valjda u tom ternutku kada ide u mirovinu. To znači valjda ako ima manju od toga, ima pravo na dodatak do 45%.

Uopće, Dečakova izjava je bila samo povod da postavim malo šire ptianje. Ja nisam pitao "da li je izjava Đure dečaka o 45% prosjeka točna", nego sam pitao "kolike bi trebale biti braniteljske mirovine" i implicite beneficije, u kontekstu sadašnje i buduće socijalne slike Hrvatske.
Da, pokrenuo si raspravu o tome koja i kolika bi trebala biti prava hrvatskih branitelja, ali si samim uvodnim postom, odmah na početku, kroz citiranje navodne Dečakove izjave, implicirao stvari koje naprosto ne odgovaraju istini. Time si odmah na početku stvorio negativnu atmosferu za raspravu, utemeljenu na predrasudama, ne na činjenicama.

Ja preporučam pročitati Zakon, prije nego se počne neutemeljeno izjavljivati neke stvari ovdje.
Simba-OS is offline  
Old 20.12.2008., 18:59   #58
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Da, pokrenuo si raspravu o tome koja i kolika bi trebala biti prava hrvatskih branitelja, ali si samim uvodnim postom, odmah na početku, kroz citiranje navodne Dečakove izjave, implicirao stvari koje naprosto ne odgovaraju istini. Time si odmah na početku stvorio negativnu atmosferu za raspravu, utemeljenu na predrasudama, ne na činjenicama.

Ja preporučam pročitati Zakon, prije nego se počne neutemeljeno izjavljivati neke stvari ovdje.
Priložio sam i članak u Vjesniku, dakle ja ne izmišljam. Onda ispada da Dečak javno laže. Dečak je saborski zastupnik, čelnik najvećih braniteljskih udruga, očito angažiran. I LAŽE?

Što se tiče atmosfere, ne vidim kakve to ima veze sa mojim pitanjem. Pitanje je vrlo jasno. Namjerno sam izostavio "manje od prosjeka" upravo da ne bi izbjegao takve stavove. Mogao sam isto tako napraiti pregled veličine mirovina koje u prosjeku dobijaju branitelji, tj koliki je fond za braniteljske mirovine i sl. Pitanje bi bilo isto. U čemu je problem?
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 18:59   #59
Quote:
Prva Iskra kaže: Pogledaj post
Ne snalazim se s citiranjem pasusa, pokušavam označiti citate s cicerom. A ako se pokušavam referitati na čitav članak sa QUOTE , onda se gubi smisao ako je duži od par redaka....

Sad vidim da je nečitljivo......
Ne moraš citirati cijeli post, možeš samo dio na koji se referiraš. Jednostavno u citiranom tekstu, dakle unutar tagova QUOTE, obrišeš nepotrebno/nebitno.
Ovako kako sad radiš ne vidi se tko je što rekao, koga citiraš, niti ima link na citirani post. I to je onda jako nezgodno.
Simba-OS is offline  
Old 20.12.2008., 19:02   #60
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Ne moraš citirati cijeli post, možeš samo dio na koji se referiraš. Jednostavno u citiranom tekstu, dakle unutar tagova QUOTE, obrišeš nepotrebno/nebitno.
Ovako kako sad radiš ne vidi se tko je što rekao, koga citiraš, niti ima link na citirani post. I to je onda jako nezgodno.
Riješeno.
Prva Iskra is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:24.