Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2009., 09:47   #1
Miris gradskog plina...

Pozdrav!

Koliko sam shvatio, cisti metan, etan, propan i ekipa nemaju nikakav miris. Da li je tocno da se zbog sigurnosti "bilogdje u svijetu" koristi neki spoj za "mirisanje" (mirnisno bojanje?) plina u gradskoj mrezi da bi se omogucila laksa detekcija curenja plina? Da li je taj spoj H2S ili se koristi neki sigurniji nacin s obzirom da je H2S otrovan? ili onaj CH3-S? Cuo sam i da je covjek vrlo osjetljiv na taj plin?

Ili mozemo alternirati, posto se H2S ponekad nalazi u prirodnom plinu, da li se on ponekad ostavlja da bi taj prirodni plin imao miris? Kolko sam ja cuo, ovaj "nas lokalni" kontinentalni plin je dosta "prljav" pa i sam po sebi ima miris i nije ga potrebno dodatno zaciniti, ali recimo izvana dolazi dosta cisti plin (jer je vec procesuiran)...

I ako mi dopustite, ako moze jos bonus pitanje, metan: da li on ima koristi u industriji i daljoj preradi ili je dobar samo za "spalit" (dakle gradsku mrezu itd.)?
Tj da li postoji neki praktican nacin da se metan pretvori u dulje lance ugljikovodika (etan, propan...), znam da se zagrijavanjem dugackih lanaca mogu razbiti u krace ...

Hvala, pozdrav!
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 14:53   #2
AFAIK, za davanje mirisa propan-butanu i gradskom plinu (metan max. 80%) dodaju se merkaptani (najčešće metantiol, iako nisam siguran što dodaju u naš plin). Plin tako, ako su mu koncentracije niske, ne smrdi, već ima "miris po plinu". Ne znam koristi li se igdje sumporovodik. Čini mi se da je on ipak prekorozivan za plinske sustave.
Čini mi se da je koncentracija sumporovodika u prirodnom plinu veća nego što je koncentracija metantiola u prerađenom. Zato se plin čisti, jer ako se ne bi čistio, ne bi se baš mogao reklamirati kao "čisti energent" (iako nije čist, što god tvrtke pričale).

Metan iz zemnog plina se koristi u industriji za masu toga. Posebno u teškoj industriji. Može poslužiti za dobivanje ugljikovodika. Prvo se katalitički spaja s vodom, čime se dobije smjesa ugljikovog(II) oksida i vodika, koja se kasnije namješta tako da omjer bude kao u vodenom plinu. Onda se vodeni plin u tzv. Fischer-Tropschovoj sintezi spaja u razne ugljikovodike i alkohole. Krajnji produkti ovise o temperaturi, tlaku, katalizatoru.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 18:32   #3
Quote:
24. siječanj 2006.| Dalibor Klobučar
HEP, Petrokemija i grad Zagreb potroše polovicu plin

ZAGREB - Hrvatski plinoopskrbni sustav jučer se zbog niskih temperatura približio vrhuncu. Potrošači su trošili 580.000 prostornih metara plina na sat, od čega su 280.000 “kubika” plina po satu crpili veliki, a 300.000 mali potrošači.
Od velikih potrošača najviše su trošili HEP i Petrokemija, HEP-u je po satu isporučivano 43.000 (7,41% ukupne potrošnje), a Petrokemiji 51.000 (8,79% ukupne potrošnje) prostornih metara plina.
Petrokemija koristi plin kao sirovinu. Ne kao energent.
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 09:57   #4
Ovdje ti piše dosta toga : http://www.ptmg.hr/Odorizacija/opcenito_odorizacija.htm

Kako nekome dočarati miris tartufa ? Podsjetiti ga na odorans dodan plinu u bocama ! Gotovo identičan miris.
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 09:38   #5
Ok, hvala jos jednom svima na informacijama, da rezimiram:

Metan dakle nije tako neupotrebljiv kako me je jedan kolega uvjeravao (znaci ne koristi se samo za spaljivanje...)

Prilikom odorizacije (e to je dobar izraz!) se korste i sulfidi, a H2S spada u to jel? Dakle prema linku koji nam je dao kolega panorama, Lewa odorizacijske stanice koriste sulfide za odorizaciju, negdje, znaci H2S se valjda negdje na ovom svijetu koristi za odorizaciju (prilicno sam siguran da se to nekad u Ceskoj koristilo jer se sjecam da je plin tamo imao sasvim drugi i potpuno odvratan miris, mozda je danas drugacije..."europski" )
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.