Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2009., 12:23   #41
Prvo, s tim gnojivom sigurno nećeš gnojiti ratarske kulture. Neka ti služi za voće i povrće, dio daj punici za cvijeće (to su jaki bodovi ). Time možeš bez beda pokriti svoje potrebe.

Bazen bi trebao biti visok oko 25-30 cm po knjigama. Smatram da ćeš izgradnjom poštenog boksa osigurati leglo od napada krtica, najvećih prijetnji. Kažu da u jednoj noći mogu totalno devastirati KG.
Usput... Pazi i na ptice.

KG trpe niske temperature (negdje pročitah -9 C ) ali moja preporuka je da s poslom kreneš u proljeće. Preko zime uči o njima, snabdijevaj i akumuliraj materijal, gradi i slično, a u proljeće dovezi gujavice.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2009., 21:13   #42
Quote:
buky1 kaže: Pogledaj post
eto i mene

ovako, imam 30ak voćaka, dva - tri jutra zemlje, malo vinograda... za sve to treba dosta umjetnog gnojiva koje je jaaaako skupo i jaaaako otrovno. Imam i konstrukciju od plastenika cca 40 kvadrata koja bi bila idealna za natkriti gliste ili gujavice... Imam i stajskog gnoja kod punice podosta, lišće iz voćnjaka, trave i koječega još... Imam i podosta pitanja

za početak:

prvo pitanje je "bazen" za uzgoj. Jel ga bolje ukopati u zemlji ili raditi iznad površine? Koliko dubok/visok treba biti?

Dali je sada dobro vrijeme za započinjanje proizvodnje s obzirom na zimu koja je praktički tu?

Dali bi mogao proizvesti dosta humusa za svoje potrebe sa tih 40 kvadrata?
Ako ti je konstrukcija 4 metra širine super, jer možeš dva iskoristiti za "box" i sa svake strane ti ostane metar za nesmetan prolaz. "Box" ti je bolje iznad, ustvari na površini raditi, ali poslušaj GOTT šta se tiče zaštite od krtica. Ja san recimo na dno stavija žičanu mrižu sitnog oka, možda petica. Koštalo me ali nije mi žao ništa nemože ući. Kod mene nema fala Bogu krtica ali ima miševa.
Šta se visine tiče možeš staviti po želji, ja san recimo podiga zidove od betonskih blokova na 80 CM s tim da mi je proizvodni prostor do 70.
Kad započeti sa uzgojen??? Dobro pitanje. Da si kod mene u Dalmaciji možda bi ti reka odma jer kod nas nema neke jake zime. Možda bi ti reka nikad jer bi mi bija konkurenca, ha ha ha. Ali ako imaš plastenik mislin da možeš osigurati uvjete za rad. Gore ti je lito jer one teže podnose vrućinu. GOTT navodi neke podatke o - temperaturi. Koliko je meni poznato gujavice ugibaju na +1, na +3 padaju u nekakav trans kao zimski san. Ipak nemoj me vatati za rič jer ima dosta različitih izvora podataka. GOTT ne ljutiš se??? Ako imaš slame možeš ih izolirati bez problema. Ali ipak, ako nisi 100% siguran i spreman na rizike poslušaj GOTT, uči čoviče, skupljaj materijal, a u idućem javljanju navedi točne dimenzije konstrukcije da možemo iskalkulirati. Možeš i na PP. Ali mislin da bi s tom kvadraturom moga zadovoljit svoje potrebe, za punicu nisan siguran.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 20:50   #43
Salel, javi se imamo problema. Kako pripremiti kominu od grožđa za preradu?
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2009., 15:25   #44
Mozda ovo pomogne?

http://bozidardugonjic.com/kompostiranje.htm
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2009., 19:16   #45
Thanks a lot, baš zanimljivo.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 18:51   #46
Al imaš i maslina? Šta činiš sa dropon o maslina? Gledan nikidan na telepizdiji da su neki u Kaštila o dropa radili humus i bacali pod masline. Uglavnome grane o masline se obisile do poda kako je dobro rodilo.
A prije se drop baca okolo i samo stvara probleme. Bijesne gliste-ekološke gliste.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 22:49   #47
Angry

Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Al imaš i maslina? Šta činiš sa dropon o maslina? Gledan nikidan na telepizdiji da su neki u Kaštila o dropa radili humus i bacali pod masline. Uglavnome grane o masline se obisile do poda kako je dobro rodilo.
A prije se drop baca okolo i samo stvara probleme. Bijesne gliste-ekološke gliste.
Ne spominji masline ubi me ovo vrime, nikako ih obrat. Ali mislin da si nešto krivo shvatija. Pošto nakon prerade maslina ostane u dropu još dosta uja slabo veže vodu na sebe pa se dugo raspada. Kažu da se ne priporuča bar 3 godine koristit je ka gnojivo.
E sad neznan šta si gleda pa ću ovako napamet. Postoji naime jedan sistem priprave komine koji se kod nas još malo radi ali kažu da je učinkovit. Na sloj od pola metra, max 60 CM komine prolije se BIOALGEN, pripravak od nekakve alge, pomišan sa vodon, neznan koji omjer. Moš stavit najlon i stavit drugi sloj. Te alge razgrade kominu za 6-7 miseci i dobije se extra kvalitetno gnojivo. Prihvaćeno je u eko proizvodnji pa neznan isplati li ga se opet prirađivat kalifornijskin gujan. Zato san reka da si vjerojatno nešto krivo shvatija, jer humus je humus. Ali i mene taj problem muči, negdi san već postavija pitanje isplati li se kominu koristit za guje. U svakom slučaju hvala. Po naglasku bi i ti moga bit negdi sa juga. Kako si proša sa maslinan? U mene su dobro rodile ali ubi kiša čoviče, vode do kolina i nemoš brat.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 01:07   #48
Ma ovi su drop o maslina preradili, to je bila neka pilot proizvodnja, da uvjere ove ostale kako je to dobro. A vlasnik maslina cili hepi i sigurno ce i nastavit sa tin. A bogami oće i ovi ostali sad kad su vidili kako njemu rađa. Nisan reka da su to davali gujama, one se nisu spominjale, ali se spominja humus pa...
Nego ta tehnologija prerade dropa, je li skupa?

Za moje masline ćemo tek vidit kad se riješi ostavinska rasprava kako su rodile
Zasad ih ujac bere, a kasnije ćemo vidit.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!

Zadnje uređivanje Halo Effect : 09.11.2009. at 01:14.
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 19:40   #49
Ako se ne pobijete na ostavinskoj raspravi, pokušajte ponovo. J**** ostavinsku bez fajta. Kad su se moji dilili isto je bilo bez fajta i evo 5-6 god još se nezna šta je čije. A lipo san in reka.
Ova tehnologija nije jeftina ali je dobra, jako dobra. Koliko nije jeftina nemogu ti reć. Kod nas to radi čovik, čak mislin da je on prvi u Hrvatskoj počeja s tin. Najbolje ti je u savjetodavnu službu.
Mene sad više zanima drop od grožđa, on je lakša materija za razgradnju. Za maslinu ćemo vidit. Neman adekvatno rješenje, ustvari iman ali neman "kikirikija". Biće biće samo naprid. Provaj sladoled sa maslinovin uljon. Moreš i čokoladu, rastopiš je i proliješ žlicu ulja.
Stani malo, čoviče, jeli tema kalifornijska guja ili maslinovo uje??????????????????????
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 13:50   #50
Trop od grožđa:
Moje iskustvo je ovakvo, kako ja već 5 godina bacam trop na komposter i to sve u roku od 9 mjeseci postane kompost, malo sam ispitivao kako ubrzati proces truljenja.
Vrlo je važno za gliste pripremiti hranu tako i trop zbog fermentacije tj. alkoholnog vrenja od ostataka šećera u tropu. A vrlo je jednostavno i zahtijeva ono što hrvati najviše mrze a to je okretanje ili miješanje sa lopatom, drugim riječima prebacivanje sa hrpe na hrpu, u razmaku od 2 -4 tjedna iz razloga oksidacije i ubrzanog truljenja tropa.
Ako se trop onako zelen ili crn ovisno o sorti grožđa direktno baci kao hrana glistama dolazi do procesa truljenja u leglu i povišene temperature pa gliste bježe iz legla.

Mislim da je isti slučaj sa kominom od maslina jer je najvažnije da sve prije isfermentira " truli".
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 19:03   #51
Mislim da je isti slučaj sa kominom od maslina jer je najvažnije da sve prije isfermentira " truli".[/QUOTE]

Upravo tako. Ona u prirodi mora odstajati bar tri god. da bi bila upotrebljiva. Nema ništa bez motike. Ja san recimo razgovara sa gazdon Jr. uljare di san sinoć radija ulje a i sad čekan da dođen na red. BIĆE ULJA RAJO!!! Postoji jedan sistem prerade komine ali je izgleda preskup pa ga ove god. čini mi se uljare izbjegavaju. Ja ću pokušati ovaj jednostavniji.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 19:34   #52
Nego reci ti meni ajajas,
da li i tebi gliste nisu baš na svakom jestu koje pogledaš ili je to kod mene samo slučaj. Naime, svaki drugi dan malo pogledam ima li koja "da išta radi" i skužim da nisu baš svugdje prisutne, da li to ovisi o hrani ili nešto drugo.
Moje leglo je danas navršilo 15 dnevnicu osnutka, možda još nisu prošle sav " đir" po leglu da upoznaju ekipu ?
I koliko ti je ulje ?Mislim love, ne šoldi.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 22:29   #53
I meni se to dogodi. Nisan siguran o čemu se radi, ali na kraju "požderu i poseru" sve šta in stavin. Možda vlaga ko zna. One nemogu radit ako nema dovoljno vlage ali opet nemoj pritirat. Dobro je imat onaj lakmus papir za provjeru pH. Košta stanoviku količinu novaca ali ti može spasiti "domaće".
GOTTER.... di si? Nemoraš ništa reć samo daj neki znak da "egzistiraš"!!!
Za ulje nemaš sriće. Sve je za femili, nema se za prodaju. Kad svak uzme svoje moraću kupovati. Iman jednog "dilera" di san uzima, dava mi je ispod cijene, a ulje mu je extra extra djevičansko. Nije ka moje (he he he, svaki cigo svoga konja hvali) ali je tu negdi. Ako te zanima javi se na PP, možemo dogovorit.
GOTTY, jaaaaaaviiiiiii seeeeeeeee!!!!!!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 07:24   #54
Maslinarski kompost

Ovo ti je interesantan odgovor na pripremu komine maslina za kompost:

http://www.agroklub.com/vocarstvo/ek...ki-kompost/63/
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 08:42   #55
Ajajas, šta te muči?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 14:37   #56
Tržište

A kako stojite sa tržištem?
BiG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 15:08   #57
Gotty, nikaj me ne muči, ama baš nikaj, samo da ti čujen glas. Riješija san jedan veliki problem u životu i sad san happy (nije žena).
BiG sed:
A kako stojite sa tržištem?
Dobro pitanje, tržište. Možda bi trebalo otvorit novu temu. A šta se mene tiče ja san još relativno mali proizvođač, na početku, pa bumo vidli. Ima nekakvih naznaka. Nadan se da će ovaj proizvod naći kupca jer već je iskušan. A prijatelju dragi, tržište je danas nemilosrdno, ali mislin jedino pravedno. Zna se šta može a šta nemože na tržište. Mi još kaskamo za tržišno osvještenim sviton ali moramo držat korak. Ako i neuspijen na tržište sve u masline pa ću bar imat pravo ulje, ekološki uzgojeno, a takvo se sve više traži i ima sve veću cijenu. Talijani rade čudesa sa uljen. Negdi san pročita da je zarada od takvog ulja gotovo jednaka zaradi od kokaina. Ima mogućnosti puno samo se čovik nesmi opustit i pridat. Glavu gori i samo ravno!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 15:10   #58
Sorry, nisan mislija da muljate sa uljon ili nedajbože švercate koku.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 15:34   #59
Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Sorry, nisan mislija da muljate sa uljon ili nedajbože švercate koku.
Odbacila sam tu mogućnost davnih dana.
BiG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 14:25   #60
Pa, da se javim ...

Prije cca 3 - 4 tjedna, naletih na ovu temu. O gujavicama sam u prošlosti mnogo čuo i razmišljao.
Skinuo sam onu knjigu sa rapidsharea koju je netko postao -> pročitao, poskidao raaaazne literature sa mreže svih mreža i odlučio startati.
Baš sam neki dan u "boks" pripremio podlogu (karton i konjski gnoj). Boks se sastoji od žičane mreže na tlu i betonskih blokova. Posjedujem omanji polovni plastenik koji ću "razvući" preko svega u najskorijem razdoblju.
Naručio sam leglo, i za vrijeme vikenda ga preuzimam.

bok
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:08.