Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2009., 21:54   #41
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Već postoji i zove se Bullshit, trebao bi za početak HRT to otkupiti.
penn & teller, apsolutno
njih dva su imali teme o američkim "urotama" i NASA-i i njihovim poznatim varalicama, a kontam da bi veći interes kod nas izazvalo nešta što bi se bavilo domaćim pseudalcima. veći skandal i veću gledanost - a to je cilj ako govorimo o popularizaciji.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 22:02   #42
Quote:
puls kaže: Pogledaj post
Bilo je toga i u na rubu znanosti. Na nekoj temi o vodi je bili su jedan fizicar i Plecko pa mi je sve bilo zao Plecka, a na temi o putovanju svemirom je bio Ante Radonjic koji mi je onak ok lik i ne sjecam se jos tko, ali znam da mi je bilo zao Radonjica
eh... ja sam onih par puta šta sam gledao naletio na 1 na 1 intervjue.
Quote:
Debunker_ kaže: Pogledaj post
Mislim da ne bi polučili rezultat koji vi očekujete, a to je da se znanost promovira, a "crackpotovi" popljuju. Naime, i jedni i drugi su u pravu, i jedni i drugi su u krivu.
bilo bi neukusno da se pljuje po ljudima, ali po pseudo-znanstvenim konceptima se može pljuvati svim silama.
Quote:
Znanost ne zna riješiti ni jedan trenutni problem civilizacije.
Zdravstvo je preskupo, opterećuje proračune kako država tako i pojedinaca iznad svake mjere sa trendom porasta tog opterećenja. Ljudi bježe u alternativu.
joj daj.. pa zdravstvo nije problem znanosti nego politike.
Quote:
Znanost ne zna riješiti probleme energije, održivog rasta, ne zna odletjeti u svemir, ne zna kolonizirati planete.
ma e, đubrad neće da napravi lijek za AIDS...
Quote:
Ono najvažnije: ne zna formirati novo ekonomsko društvo, koje neće biti nepravedno i rastrošno kao što je neoliberalni kapitalizam.
Tu znanost kaska. I ona sama postaje preskupa, prerigidna, korumpirana i birokratizirana.

Sa druge strane alternativci često okupljaju budale, koji nemaju veze s vezom pa laprdaju gluposti. A budalu ne možeš poraziti jer on znanstvenika ne može shvatiti već tupi po svome.

To su dva svijeta. Zato ih Krešimir Mišak nikada nije suočavao.
Što se Plečka tiče, on je obrazovan čovjek. I alternativac.

Bojim se da bi to na kraju ispalo tako da bi znanstvenici zašutjeli a alternativci bili još agresivniji. Osim toga, Hulda Clark je bila visoko obrazovana. Zar ne? A eto, njoj zahvaljujemo "kamenčiće iz jetre".
neće nikad nestati glupih ideja koje se može ismijavati.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 22:04   #43
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
eh... ja sam onih par puta šta sam gledao naletio na 1 na 1 intervjue.
Imas za skinut te emisije. Ja nikako da naletim na tu s Pleckom i fizicarem, a opet bi je pogledao.
puls is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 22:50   #44
Quote:
puls kaže: Pogledaj post
Imas za skinut te emisije. Ja nikako da naletim na tu s Pleckom i fizicarem, a opet bi je pogledao.
Ako se ne varam, nikada u NRZ nije bilo nikakvih sukoba. A gostovali su tamo i fizičari kao Paar, Prester, pa čak i skeptik.
Gostovali su i alternativci.
Emisija je ponekad dosadna, a ponekad zanimljiva, što ovisi o afinitetima gledatelja.

Treba više takvih emisija.

Neke emisije kao npr. ona o rimskim carevima, što je HRT radila u vlastitoj produkciji, naprotiv, jako je loša iako je utučeno pun o novaca i angažiran skupi studio da ih napravi. Dosadna je i prođe nezapaženo, točnije, svi okrenu Dadilju ili Kućanice. Sa NRZ se to nikad ne događa. Možemo ju mrziti, voljeti, ali ne možemo biti ravnodušni. A košta zanemarivo.
Sigurimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 22:54   #45
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
joj daj.. pa zdravstvo nije problem znanosti nego politike.
Prilično ležerna izjava za jednu tragičnu situaciju.

Politika jede znanost za doručak. Bez problema.
Štoviše znanost je služavka politike. Bi li moderni znanstveni aparat uopće znao egzistirati bez politike?

Tužno je što ekipa koja se kojekako provlačila po školama i koja često nije ni previše bistra niti spada u kremu ljudske vrste na uzdi vodi sve one briljantne i bistre ljude koji su uz to imali i dovoljno znatiželje i dovoljno humanosti upregnuti svoj talent za cijelu ljudsku vrstu.

Treba li jači razlog za popularizaciju znanosti?
Znaš kako stoji percepcija u široj javnosti? Kada ne postoji lijek/uređaj onda je znanost šaka jada, a kada postoji onda je politika sjajna jer ga je omogućila svojem stadu.
A znanost je nešto što se događalo jednom, u razdoblju starih Grka, Kopernika ili eventualno Einsteina.

Tu percepciju treba mijenjati. Zbog duhovnog i mentalnog zdravlja cijele civilizacije.
Popularizacija znanosti nije nešto usput, to bi trebao biti temeljni proces uz samu znanost.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 23:01   #46
Quote:
Sigurimi kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam, nikada u NRZ nije bilo nikakvih sukoba. A gostovali su tamo i fizičari kao Paar, Prester, pa čak i skeptik.
Gostovali su i alternativci.
Emisija je ponekad dosadna, a ponekad zanimljiva, što ovisi o afinitetima gledatelja.

Treba više takvih emisija..
Nisu se svadali da bi izgledalo kao sukob. Ali ono, Plecko kaze da voda namjerno formira oblike, da "zna" i takve bedastoce i jos u pricu uvlaci kao neke autoritete, a fizicar (ne mogu se sjetiti tko je bio) mu lijepo objasnjava sto je i kako je i da ti autoriteti nisu autoriteti svima nego samo onima koji su u tom podrucju.

Ja jesam za takve emisije jer mogu potaknuti ljude na proucavanje. Ako ljudi vec idu krivom stranom, ne moze se dogoditi vise nista losije. Moze se samo dogoditi dobro, a to je da proucavanjem nalete na neke podatke koji im ruse dotadasnji pogled na to sto proucavaju.

Bila je jedna emisija o znanosti prije koju godinu. Znanstveni forum ili tako nekako u kojoj su gostovala po dva, tri covjeka uz voditelja. Isla je kasnije navecer, ali je iz nekog razloga ukinuta.
puls is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 23:14   #47
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Prilično ležerna izjava za jednu tragičnu situaciju.
Politika jede znanost za doručak. Bez problema.
Štoviše znanost je služavka politike. Bi li moderni znanstveni aparat uopće znao egzistirati bez politike?

Tužno je što ekipa koja se kojekako provlačila po školama i koja često nije ni previše bistra niti spada u kremu ljudske vrste na uzdi vodi sve one briljantne i bistre ljude koji su uz to imali i dovoljno znatiželje i dovoljno humanosti upregnuti svoj talent za cijelu ljudsku vrstu.
čisto da dam drugu perspektivu: vlast bi mogao gledati kao ljude koji su u pravom trenutku znali gdje treba biti i imali hrabrosti izboriti se da tu dođu, a znanstvenike kao na sebične ljude koje se bave svojim interesima i boli ih briga za društvo i vlast.
imamo mi i dosta inteligentnih ljudi među političarima, samo nemaju muda da naprave nešta. ali to je već off topik i stvarno mislim da popularizacija znanosti nema veze sa poboljšanjem zdravstvenog sustava. ne vidim tu konekciju.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 23:21   #48
Quote:
puls kaže: Pogledaj post
Nisu se svadali da bi izgledalo kao sukob. Ali ono, Plecko kaze da voda namjerno formira oblike, da "zna" i takve bedastoce i jos u pricu uvlaci kao neke autoritete, a fizicar (ne mogu se sjetiti tko je bio) mu lijepo objasnjava sto je i kako je i da ti autoriteti nisu autoriteti svima nego samo onima koji su u tom podrucju.

Ja jesam za takve emisije jer mogu potaknuti ljude na proucavanje. Ako ljudi vec idu krivom stranom, ne moze se dogoditi vise nista losije. Moze se samo dogoditi dobro, a to je da proucavanjem nalete na neke podatke koji im ruse dotadasnji pogled na to sto proucavaju.
meni NRZ nije sjeo nikako jer sam par puta raspravljao s ljubiteljima mišaka i plečka o tajnim urotama davida ickea i tajnim arheologijama i vodama koje pamte. ljudi vide to na tv-u, vide da piše "znanost" i vjeruju da je to istina. eventualno pročitaju još koju knjigu od osobe iz intervjua. Nema kritičkog osvrta, Mišak nije baš voditelj koji voli uzburkavati vodu.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 23:23   #49
Joj, kako smo mi miljama daleko od recimo Velike Britanije. Tamo su na TV-programu prožvakali i pseudoznanstveno smeće, i znanstvene dokumentarce, i kvaziznanstvene emisije (Brainiacs)... Toliko su daleko da su već prije par godina probavili i emisije koje parodiraju samu znanost i dokumentarce o njoj.
Galopiraju dalje, a mi čučimo u glupostima.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 23:37   #50
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
meni NRZ nije sjeo nikako jer sam par puta raspravljao s ljubiteljima mišaka i plečka o tajnim urotama davida ickea i tajnim arheologijama i vodama koje pamte. ljudi vide to na tv-u, vide da piše "znanost" i vjeruju da je to istina. eventualno pročitaju još koju knjigu od osobe iz intervjua.
I nije ti bio gust gledati kako se uzrujavaju kada im rusis svijet? .

Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Nema kritičkog osvrta, Mišak nije baš voditelj koji voli uzburkavati vodu.
Nije to taj tip emisije. Bilo bi dobro da postoji neka emisija suceljavanja. Jedino se bojim da u takvu emisiju ne bi bilo moguce dovuci nekoga tko bi se sucelio sa znanstvenikom. Mozda kakav nadobudni mladi istrazivac neobjasnjivih pojava koji ce svima pokazati.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Joj, kako smo mi miljama daleko od recimo Velike Britanije. Tamo su na TV-programu prožvakali i pseudoznanstveno smeće, i znanstvene dokumentarce, i kvaziznanstvene emisije (Brainiacs)...
Taj Brainiac se prikazuje na Discovery Science.
puls is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 23:55   #51
Quote:
puls kaže: Pogledaj post
I nije ti bio gust gledati kako se uzrujavaju kada im rusis svijet? .
oooo.. to je druga stvar
s nekim ljudima zna biti ugodno raspravljati, ali neki su previše zatvoreni
ili ja imam krive metode rasprave.
Quote:
Nije to taj tip emisije. Bilo bi dobro da postoji neka emisija suceljavanja. Jedino se bojim da u takvu emisiju ne bi bilo moguce dovuci nekoga tko bi se sucelio sa znanstvenikom.
Tako je, mislim da je baš u sučeljavanju problem, nisu svi dobri sa konfliktima i ne izgleda uvijek lijepo. Dođe do sukoba dvije osobe, a ne tvrdnje, a nema ni onog planskog napada po svim slabostima argumenta.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 00:29   #52
Quote:
puls kaže: Pogledaj post
Taj Brainiac se prikazuje na Discovery Science.
Da, ali je daleko od znanstvene emisije. "Pokusi" su im često u potpunosti blesavi i ne daju nikakve zaključke.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 00:42   #53
Quote:
puls kaže: Pogledaj post
Nije to taj tip emisije. Bilo bi dobro da postoji neka emisija suceljavanja. Jedino se bojim da u takvu emisiju ne bi bilo moguce dovuci nekoga tko bi se sucelio sa znanstvenikom. Mozda kakav nadobudni mladi istrazivac neobjasnjivih pojava koji ce svima pokazati.
Koliko bi se znanstvenika bilo u stanju suočiti s pseudalcima?

S otkrivačima vječnokreta lako, ali ima li u nas ljudi koji su u stanju potući npr. kreacionista koji iza sebe ima na stotine javnih predavanja? Ili prodavača magnetića koji je u poslu već par desetljeća i dobro zna prezentirati svoju priču. Makar, potonji uglavnom znaju što rade i ne daju se u javnost.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 01:49   #54
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Koliko bi se znanstvenika bilo u stanju suočiti s pseudalcima?
Malo. Jer većina nije zadrta i pomalo naginju pseudoznanosti. Vidim da se ovdje napada Vladimir Paar samo zato što je religiozan.

Quote:
Ili prodavača magnetića koji je u poslu već par desetljeća i dobro zna prezentirati svoju priču. Makar, potonji uglavnom znaju što rade i ne daju se u javnost.
Njih nitko ne podržava. Kada je bila emisija NRZ sa prodavačima magnetića?
Igazsag_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 02:05   #55
Quote:
Igazsag_ kaže: Pogledaj post
Malo. Jer većina nije zadrta i pomalo naginju pseudoznanosti. Vidim da se ovdje napada Vladimir Paar samo zato što je religiozan.
A ja vidim da ne znaš čitati s razumijevanjem.

Kritizirao sam Paara jer često baljezga o "komplementarnosti" znanosti i religije, a ne jer je religiozan.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 02:09   #56
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
A ja vidim da ne znaš čitati s razumijevanjem.

Kritizirao sam Paara jer često baljezga o "komplementarnosti" znanosti i religije, a ne jer je religiozan.

A ti misliš da znanost i religija nisu komplementarne? Što su onda?
Igazsag_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 02:12   #57
Quote:
Igazsag_ kaže: Pogledaj post
A ti misliš da znanost i religija nisu komplementarne? Što su onda?
Potpuno nepovezane.

Trabunjanje o njihovoj komplementarnosti je čisto prostituiranje znanosti u svrhu davanja nekakvog objektivnog kredibiliteta religiji, koja bi trebala biti potpuno osobna stvar. Zato i tiskovine poput Glasa koncila jedva dočekaju da objave takva sranja.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 02:13   #58
Znam kakvi ljudi na HTV-u odlučuju o emisijama, i nemam baš lijepo mišljenje o njima (a niti urednici tih emisija).
No jedno je ipak sigurno: daleko šire gledaju nego neki od vas.
Žao mi je što sam uvidio da je nivo obrazovanja prosječnog forumaša puno niži nego što se čini.
Blatiti jednog akademika, samo zato što nismo dovoljno stvari naučili...to je odlika mladih i ne osobito učenih ljudi.
Primjetio sam na nekim drugim mjestima da se neki vole hvastati nivoom obrazovanja. Na žalost, kao što i govore za Hrvatsku, to je vrlo, vrlo, upitno. Zato nam je i privreda i mentalitet takav kakav jest. Zato nam je i država u takvom stanju u kakvom jest. Na kraju krajeva, zato nam je i znanost takva kakva jest, pa se ovdje napadaju Đikić, Radman, Paar...a sve zajedno sa klompama.
Igazsag_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 02:18   #59
Quote:
Igazsag_ kaže: Pogledaj post
Žao mi je što sam uvidio da je nivo obrazovanja prosječnog forumaša puno niži nego što se čini.
Blatiti jednog akademika, samo zato što nismo doboljno stvari naučili...to je odlika mladih i ne osobito učenih ljudi.


Ovo je urnebesno. Propali student i samozvani stručnjak za magiju i kvantne pastrve mi spočitava nivo obrazovanja
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 02:21   #60
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post


Ovo je urnebesno. Propali student i samozvani stručnjak za magiju i kvantne pastrve mi spočitava nivo obrazovanja
Nikakav ja propali student nisam.
A ti obrazovan - nisi. Žao mi je. Nisi.
Da jesi, poštovao bi ljude poput Paara. Općenito bi poštovao ljude i ne bi bio agresivan.
Igazsag_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:15.