Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2008., 22:55   #21
poznato mi je to ostajanje bez daha kod male djece, medjutim ovo je izgledalo dosta drugacije...

i ja se nadam se da nije nista ozbiljno, pogotovo sto se desilo do sada samo dva puta i to uvijek nakon pada ili sto se prepala. osim sto je mene kostalo 10 godina zivota, nadam se da ce ostati na tome..
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 11:07   #22
draga alica, obavezno to spomeni PRIJE cijepljenja...mislim da bi dijete trebalo napraviti jednu neurološku obradu koja uključuje snimanje mozga, EEG, da se vidi jel sve ok....

nadam se da je sve u redu, ali treba bit oprezan!!!
__________________
mmmmmmmmm...maštam o wellness vikendu s prijateljicama....
martha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 12:50   #23
Quote:
Alica72 kaže: Pogledaj post
vjerovatno ste vec iskusile da vam dijete prilikom placa ostane bez daha, pa da prodje vjecnost dok ponovo ne udahne.

medjutim ,interesuje me da li vam se ikada desilo slijedece. naime, jucer mi je mladja curica (uskoro 4 godine)pala u parku, i odarila se iznad gornje usnice (nije u glavu). zaplakala je, ostala bez daha i kad sam je digla, pocela je da se koci, pa je prvo poplavila u licu, pa su joj usne poplavile, pa je onda pocela da izbacuje i ono malo zraka sto je ostalo u plucima kroz stisnute zube, (stravicno je zvucalo), onda je prevrnula ocima i postala skroz mlohava, kao da se onesvjestila. ovo je vec drugi put da nam se desava, oba puta nakon pada. druge mame su priletile i rekle da joj vadim jezik jer su mislile da je pala unesvijest. nakon toga odjednom joj se pocela vracati boja, nisam cula da je udahnula i samo se privila ne mene i nastavila plakati. tad sam vidjela da je sve "u redu". termin kod dr. imam za dvije sedmice radi vakcine i tad cu je pitati sta raditi u takvoj situaciji..
da li je neko imao slicnog iskustva. u glavu se nije udarila, stajala sam pored i vidjela, samo u usnicu ,ali dosta jako.
Referiram se na boldano. Ne treba vaditi jezik, nego djetetu koje leži zabaciti glavu i provjeriti da li samostalno diše, te, ako diše, okrenuti je na bok. Obavezno se javi pedijatru zbog tih napada i vibram da nije ništa ozbiljnije. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 13:27   #24
Neki dan kad smo bili u parku mala od 2,5 godine je pala s ljuljačke na leđa i ostala bez zraka, doslovno poplavila.Mama joj je isto vadila jezik, ali nije pomagalo dok sama nije nekako uspjela doći do zraka.Kasnije se žalila na glavobolju pa smo je odveli na hitnu.Hvala Bogu nije bilo ništa strašno, ali dr na hitnoj nam je rekao kad dijete tako ostane bez zraka da mu se ruke podignu u zrak iznad glave i da će onda prodisati.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 15:05   #25
i Miha plače i nekad ostane bez zraka al ne traje duže od par sekundi i ne gubi svijest...ne mlohavi...to je nešto drugo..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 17:58   #26
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Referiram se na boldano. Ne treba vaditi jezik, nego djetetu koje leži zabaciti glavu i provjeriti da li samostalno diše, te, ako diše, okrenuti je na bok. Obavezno se javi pedijatru zbog tih napada i vibram da nije ništa ozbiljnije. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~

sad ste me malo prepale

znam ovo okretanje na bok, i kako se postupa ako se dijete onesvjesti. jezik se navodno ne treba vaditi, vec samo pogledati da li je "sletio" nize i da li ometa disanje. ona je postala "mlohava" jer je dugo bila bez zraka i jednostavno nije vise mogla stajati na nogama, niti sjediti pa je izgledalo kao da je na kratko izgubila svijest...kad je dosla do zraka brzo se oporavila, jos malo sjedila u krilu i plakala, ali nisam primjetila nista neobicno kasnije u ponasanju. udarac nije bio toliko jak koliko bolan, jer je na osjetljivom dijelu.ne znam, pitacu doktoricu. kao sto rekoh 4 su joj skoro godine i ovo je drugi put da se desilo, identicna stvar.
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 18:00   #27
odvedi je na eeg,za svaki slučaj
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 21:32   #28
Quote:
Alica72 kaže: Pogledaj post
sad ste me malo prepale

znam ovo okretanje na bok, i kako se postupa ako se dijete onesvjesti. jezik se navodno ne treba vaditi, vec samo pogledati da li je "sletio" nize i da li ometa disanje. ona je postala "mlohava" jer je dugo bila bez zraka i jednostavno nije vise mogla stajati na nogama, niti sjediti pa je izgledalo kao da je na kratko izgubila svijest...kad je dosla do zraka brzo se oporavila, jos malo sjedila u krilu i plakala, ali nisam primjetila nista neobicno kasnije u ponasanju. udarac nije bio toliko jak koliko bolan, jer je na osjetljivom dijelu.ne znam, pitacu doktoricu. kao sto rekoh 4 su joj skoro godine i ovo je drugi put da se desilo, identicna stvar.
Vjeruj mi, jezik se sigurno ne treba vaditi, a u usta ćeš zaviriti ako sumnjaš da dijete ima neko strano tijelo ( hranu, kod udarca polomljen zub, itd.). Ako je osoba u nesvijesti jezik obavezno 'sleti' dole i zbog toga zabacuješ glavu. Uostalom, najbolje je da ti doktorica objasni i pokaže kako postupati s tvojim djetetom kad se takvo što dogodi pa ju obavezno pitaj.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 21:41   #29
ako se klasicno zacenji meni pomaze puhnut u njega.. odmah vrati dah.. ovo ne mogu pomoci .. ja bi rekla pedijatru zlu ne trebalo
__________________
To prove his love for her, he swam the deepest river, crossed the widest desert and climbed the highest mountain.She divorced him.
He was never home.
Sandra October is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 22:00   #30
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Vjeruj mi, jezik se sigurno ne treba vaditi, a u usta ćeš zaviriti ako sumnjaš da dijete ima neko strano tijelo ( hranu, kod udarca polomljen zub, itd.). Ako je osoba u nesvijesti jezik obavezno 'sleti' dole i zbog toga zabacuješ glavu. Uostalom, najbolje je da ti doktorica objasni i pokaže kako postupati s tvojim djetetom kad se takvo što dogodi pa ju obavezno pitaj.
imas pravo, pitacu je.ostalo mi je nesto sa kursa prve pomoci i znam za zabacivanje glave, ali ocigledno to sa jezikom(da ga ne treba dirati) sam zaboravila.

ona srecom nije bila u nesvijesti, samo je tako na par sekundi izgledalo...imam termin iduci cetvrtak, pa cu vam napisati sta je dr. rekla, mozda nekom dobro dodje.
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 01:15   #31
Quote:
Alica72 kaže: Pogledaj post
imas pravo, pitacu je.ostalo mi je nesto sa kursa prve pomoci i znam za zabacivanje glave, ali ocigledno to sa jezikom(da ga ne treba dirati) sam zaboravila.

ona srecom nije bila u nesvijesti, samo je tako na par sekundi izgledalo...imam termin iduci cetvrtak, pa cu vam napisati sta je dr. rekla, mozda nekom dobro dodje.
Obavezno javi što je rekao pedijatar.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 11:29   #32
Quote:
Alica72 kaže: Pogledaj post
imas pravo, pitacu je.ostalo mi je nesto sa kursa prve pomoci i znam za zabacivanje glave, ali ocigledno to sa jezikom(da ga ne treba dirati) sam zaboravila.

ona srecom nije bila u nesvijesti, samo je tako na par sekundi izgledalo...imam termin iduci cetvrtak, pa cu vam napisati sta je dr. rekla, mozda nekom dobro dodje.
Najsigurnije je otići dr., ali možda je doživjela šok pri padu pa je tako na njega reagirala. Slično je reagirala i ova curica u mom postu, osobito zato što je ostala bez zraka i još k tome se ugrizla za jezik tijekom pada. Nije se mogla smiriti jedno sat vremena i boljela su je prsa.
Agata1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 14:47   #33
Ovo sigurno nije bilo obično zacenjivanje.
Pisalo se ovdje negdje i o konvulzijama bez temperature. Može biti svašta, a ne mora biti ništa. Svakako će vas poslati na eeg, onda ćete i bit pametniji.
Da te utješim imala sam u obitelji takav slučaj. Dogodilo se jednom ili dva puta, dijete je prošlo pretrage i ustanovilo sa da nije ništa. Evo sad je sretan prvašić.
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 10:38   #34
Alica72 tek sad procitah ovaj tvoj topic.Bas mi je zao i nadam se da nije nista ozbiljno!?~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 16:48   #35
Vjerojatno su u pitanju tzv. afektivne respiratorne krize, koje se javljaju kod djece od dojenačke dobi do 4. godine života. Sastoje se u tome da dijete u nekoj stresnoj situaciji (strah, bijes, bol...) zaplače, nekoliko puta duboko udahne te potom zadrži dah i ne izdahne. Tijekom napada obično "poplavi" ili problijedi, postane mlohavo i usporenog pulsa, a mogu se javiti i grčevi mišića. Trebali bi spontano prestati nakon 4. godine života. Terapija u smislu lijekova navodno nije potrebna.

Mojem se to dešavalo sa oko godinu dana starosti, uvijek je bila neka bolest u pitanju vezano uz to. Rota virus, urino infekt...znači, bolest popračena temperaturom. Išli kod neuropedijatra i rekao nam ovo što gore navedoh.

Za svaki slučaj i radi svojeg mira, posjetiti neuropedijatra.
7777777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 16:16   #36
evo da vam kazem sta je rekla dr.

posto je ovo drugi put de se desava, a zadnji put je bio prije godinu dana misli da nije neophodno ici na EEG. ako se jos jednom desi,onda ce mi dati uputnicu.

kaze s obzirom na opisanu situaciju, ta reakcija je bila puna gnjeva i bijesa, plus bol, a i malo skretanja paznje na sebe. kaze najbolje bi bilo ignorisati, ali zna da nije moguce, ali bar prodrmati dijete i reci "dosta, to mi ne smijes raditi". misljenja je da u tom uzrastu vec mogu koliko toliko kontrolisati emocije nakon takog nekog pada ili udarca. onda se okrenula maloj (koja je sve slusala) i rekla " ne smijes to mami raditi, znas kako si je prepala, kad padnes, vici, urlici, zovi mamu, ali moras disati" mala je gledala kao da je sa marsa pala, ali malo je skuzila. eto to bi bilo sve.inace i da je pala unesvijest, nista ne treba poduzimati, sama ce se povratiti. kaze najbolje bi bilo koliko toliko mirno sve posmatrati, jer je to kratak period ostajanja bez daha i u principu se ne moze desiti nista strasno, osim da se roditelji isprestrave.
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 20:35   #37
Quote:
Alica72 kaže: Pogledaj post
evo da vam kazem sta je rekla dr.

posto je ovo drugi put de se desava, a zadnji put je bio prije godinu dana misli da nije neophodno ici na EEG. ako se jos jednom desi,onda ce mi dati uputnicu.

kaze s obzirom na opisanu situaciju, ta reakcija je bila puna gnjeva i bijesa, plus bol, a i malo skretanja paznje na sebe. kaze najbolje bi bilo ignorisati, ali zna da nije moguce, ali bar prodrmati dijete i reci "dosta, to mi ne smijes raditi". misljenja je da u tom uzrastu vec mogu koliko toliko kontrolisati emocije nakon takog nekog pada ili udarca. onda se okrenula maloj (koja je sve slusala) i rekla " ne smijes to mami raditi, znas kako si je prepala, kad padnes, vici, urlici, zovi mamu, ali moras disati" mala je gledala kao da je sa marsa pala, ali malo je skuzila. eto to bi bilo sve.inace i da je pala unesvijest, nista ne treba poduzimati, sama ce se povratiti. kaze najbolje bi bilo koliko toliko mirno sve posmatrati, jer je to kratak period ostajanja bez daha i u principu se ne moze desiti nista strasno, osim da se roditelji isprestrave.
...pa normalno da nije nista strasno...tipicno za mame...da se isprestrave i da panicare i za najmanju sitnicu...tako je bar kod nas doma...da se ne bi neko naso uvrijedjen...srecom da smo mi tateki malo drugciji...i da uvijek smirimo loptu...

...ajde pozdrav i puno zdravlja i vesele igre princezi
rass is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 20:49   #38
ma sta bi mi bez vas tateka
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 21:04   #39
Ja sam isto mišljenja da vrlo vjerojatno se radi o afektivnim respiratornim krizama koje prestanu do kraja 4. godine života. No, s jednim kaj je tvoja pedica rekla, izvin'te me, se ne slažem, a to je: nema veze ako je pala u nesvijest, povratit će se. Mislim da ljudi ne padaju u nesvijest samo tako, pa tako niti djeca, i koliko to treba čekati da se dijete 'povrati' Što je kratak period nedisanja?
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 21:57   #40
ja nisam napisala da li se slazem sa svim sta je rekla, jer ne bi zeljela da se razvije diskusija u smijeru da li mi je pedijatrica dobra ili ne. ja sam jako jako zadovoljna sa njom, izuzetno je kompetentna, ali malo "strozija" u smislu da ce reci sve sto joj je na umu pa cak i pod cijenu da malo "uvrijedi" mamu, ali kad kasnije razmislim vidim da je u pravu. u glavnom rekla je da se djeca u takvim situacijama sami povrate, da nista ne pomaze, a po mom oko padanja u nesvijest se malo nespretno izrazila.... mada tvrdi da je to samo blazi oblik i da se djeca sama "izbore" da dodju do svijesti.
Alica72 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:05.