Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2006., 17:08   #1
Odricanje od nasljedstva

Majka je nedavno umrla, i sada slijedi ostavinska rasprava u kojoj će se dijeliti imovina. Ja kao jedino dijete imam vjerojatno pravo na četvrtinu kuće, otac ima pravo na svoju polovicu i još polovicu maminog dijela.

Ako se ne odreknem tog dijela u korist oca, hoću li ga morati dijeliti sa suprugom s kojom sam u lošim odnosima i moguć je razvod braka? Ona nije uložila ništa u gradnju kuće, i mislim da nije fer da naslijedi dio.

Postoji i druga solucija, da se odreknem svojeg nasljeđa, ali ne i u ime djece nego samo svoje. Da li bi tada moja djeca obavezno naslijedila moj dio kada umre i moj otac, u slučaju da se on ponovno oženi?

Zahvaljujem na odgovoru!
juan maria birnbaum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 17:54   #2
Quote:
juan maria birnbaum kaže:
Majka je nedavno umrla, i sada slijedi ostavinska rasprava u kojoj će se dijeliti imovina. Ja kao jedino dijete imam vjerojatno pravo na četvrtinu kuće, otac ima pravo na svoju polovicu i još polovicu maminog dijela.

Ako se ne odreknem tog dijela u korist oca, hoću li ga morati dijeliti sa suprugom s kojom sam u lošim odnosima i moguć je razvod braka? Ona nije uložila ništa u gradnju kuće, i mislim da nije fer da naslijedi dio.

Postoji i druga solucija, da se odreknem svojeg nasljeđa, ali ne i u ime djece nego samo svoje. Da li bi tada moja djeca obavezno naslijedila moj dio kada umre i moj otac, u slučaju da se on ponovno oženi?

Zahvaljujem na odgovoru!
Mislim da se ne možeš ti odreći samo u svoje ime a ne u ime djece. Ako ti odbijaš svoj dio a ako tvoja djeca nisu ništa nasljedila onda njima ne može ići tvoj dio. Jedino da tvoj otac poslije u oporuci napiše da ostavlja dio djeci.
A ako se ne odrekneš svojeg dijela, onda je noramalno da ćeš ga dijeliti sa suprugom ako zajedno živite. Kada se rastanete (ako) ona nije ništa nasljedila i nema pravo više biti u vašoj kući.
Ali to je samo moje mišljenje.
Srćeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 18:13   #3
Quote:
juan maria birnbaum kaže:
Ako se ne odreknem tog dijela u korist oca, hoću li ga morati dijeliti sa suprugom s kojom sam u lošim odnosima i moguć je razvod braka? Ona nije uložila ništa u gradnju kuće, i mislim da nije fer da naslijedi dio.
Ne, naslijedje nije zajednicka imovina. Tvoja zena nema nista s onim sto ti naslijedis. Isto tako ni ti s onim sto ona naslijedi.
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 20:31   #4
Ti ulaziš u prvi nasljedni red gdje se ostavina dijeli na jednake dijelove. Odricanje od nasljedstva ti je ublažavanje ex lege načela naslijeđivanja, što znači da nasljednik koji se odrekao nasljedstva u svoje ime smatra se kao da nikad nije bio nasljednik. Tvoj dio, pošto si zakonski nasljednik, nasljediti će se kao da je umro prije ostavitelja, dok kod oporučnog nasljednika koji se odrekne nasljedstva pripada ostaviteljevim zakonskim nasljednicima, osim ako je oporukom što drugo određeno. Što se tiče žene, moj savjet ti je da podneseš sporazumni zahtjev ili tužbu za razvod braka jer u tom slučaju bračni drug gubi pravo na nasledstvo.
__________________
PES EXPERT.
Junkyard Dog is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 22:08   #5
Quote:
Srćeko kaže:
Mislim da se ne možeš ti odreći samo u svoje ime a ne u ime djece. Ako ti odbijaš svoj dio a ako tvoja djeca nisu ništa nasljedila onda njima ne može ići tvoj dio. Jedino da tvoj otac poslije u oporuci napiše da ostavlja dio djeci.
A ako se ne odrekneš svojeg dijela, onda je noramalno da ćeš ga dijeliti sa suprugom ako zajedno živite. Kada se rastanete (ako) ona nije ništa nasljedila i nema pravo više biti u vašoj kući.
Ali to je samo moje mišljenje.
jesi siguran
mislim da obiteljski zakon govori drukčije - ukoliko odricatelj naglasi da se odricanje odnosi samo na njega, tada se ne odnosi na potomke. Dakle treba naglasit da se odriče samo u svoje ime i djeca tad nisu oštećena njegovim odricanjem
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 07:57   #6
Quote:
Junkyard Dog kaže:
Što se tiče žene, moj savjet ti je da podneseš sporazumni zahtjev ili tužbu za razvod braka jer u tom slučaju bračni drug gubi pravo na nasledstvo.
kod razvoda u svakom slucaju nema pravo na ono sto bracni drug naslijedi.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 08:04   #7
zakon o nasljedjivanju
Odricanje od nasljedstva

Nasljednik se može odreći nasljedstva izjavom sudu do svršetka ostavinske rasprave.
Ovo odricanje važi i za potomke onoga koji se odrekao, ako nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2006., 12:07   #8
Sve sto nije steceno u braku nemoze se dijeliti sa partnerom,znaci sve sto ste naslijedili ili imali prije braka ili sad naslijedite TO JE samo vase to se u brakorazvodnoj parnici ne dijeli,znaci vi imate ustedevinu od prije dok jos niste bili u braku -sad ste u braku vi sad kupite zemljiste za novac koji ste imali od prije OBAVEZNO cuvajte izvode iz banke kako ste platili to zemljste.
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 13:59   #9
Smile Ustupanje i odricanje od nasljedstva

Molim malu pomoć. Moja majka se odrekla svog dijela zemlje (prije 35 godina), a sve zbog dječjeg doplatka.
Da li to znači da mi djeca nemamo pravo nasljedstva zemlje?
Hvala na odgovoru
anabel_218 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 15:29   #10
Moraš dati malo više detalja ako očekuješ neki odgovor.

Šta bi trebalo znaćiti :
Quote:
anabel_218 kaže: Pogledaj post
Molim malu pomoć. Moja majka se odrekla svog dijela zemlje (prije 35 godina), a sve zbog dječjeg doplatka.
Da li to znači da mi djeca nemamo pravo nasljedstva zemlje?
Hvala na odgovoru
Nasljedstva iza koga? Tko je umro da sada treba ili ne treba nasljeđivati?

Je li majka još upisana kao vlasnica ili suvlasnica te zemlje?

Ako je svoje vlasništvo nekom prenijela, bilo darovanjem ili odricanjem i ustupom prilikom nasljeđivanja, to više nije njeno vlasništvo, pa vi kao njena dijeca tu nemate šta nasljeđivati.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 12:32   #11
Nasljednik se može odreći nasljedstva za sebe ili za sebe i svoje potomke. Ako nije izričito izjavio da se odriče samo za sebe, odricanje vrijedi i za njegove potomke.
Remy Rem is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 11:18   #12
odricane od nasljedstva

živim u vanbračnoj zajednici 8 godina kod djevojke u njezinom stanu. isad je njezine roditelje uhvatila panika da ću , kad ona umre pokušatii doći do nasljedstva,(stan). da li se može napisati izjava da se odričem prava na to i ovjerit kod JB.
gogs61 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2012., 11:23   #13
Ne možeš, to može samo ona napisati dok je živa oporuku, kome želi da stane njena imovina ako je stan u njenom vlasništvu.
Ti nemaš pravo glasa dok je ona živa.
OttoRino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 15:04   #14
Ja imam jedan problem. Naime, ja sam prihvatio nasljedstvo prije nego sam saznao za sve dugove i potraživanja. Što sad da radim? Mogu li se sada odreći nasljedstva? S tim da moram reći kako ostavinska još nije gotova još je u postupku!
trazimposao100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 15:11   #15
Ako si vec prihvatio onda se vise ne mozes odreci.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 16:54   #16
nažalost imam i ja pitanje na ovu temu
moji roditelji su bili vlasnici kuće u jednakim dijelovima, znači 1/2 svaki.
2000.g je tata umro i dijelila se njegova polovina na nas 4(mama, stariji brat, mlađi brat-tada maloljetan, i ja). dogovor je bio da se stariji brat i ja odreknemo u korist mlađeg brata i mame, no budući da je stariji brat tada već bio zaručen, konzultirao se sa svojim tastom i punicom i u zadnjem trenu odlučio da se odrekne u korist mame i da mene nagovori na to.
to se dogodilo na sudu, izneneada, dva tjedna nakon tatinog pogreba, kada nisam niti razišljala i pristala sam.
to je sve bilo u cilju da se mamu nagovori da kasnje prepiše kuću na braću tako da imaju jednake dijelove.
no nebitno, odrekla sam se jednom i opet bih se bez problema.
brat je podigao kat kuće kada se oženio no mama je veliku većinu financirala, a mlađem bratu je ustupila donji dio kuće, dok je sebi napravila dvorišni stan, dakle svatko su imali svoj poseban stan, a ja sam se udala.

no nedavno nam je umro mlađi brat, dakle taj koji ima 1/8 kuće, a mama je vlasnica 7/8. sada je nasljednik te bratove 1/8 njegov jednogodišnji sin, a moj stariji brat divlja.
sada nagovara mamu da ostatak kuće prepiše na njega jer ne može dozvoliti da njegov nećak i sin imaju isto

ja sam protiv toga.
mogu li ja u slučaju da mama to napravi tražiti svoj nužni dio jer ja sam se odrekla samo očinstva a ne i mamine polovice kuće?
ja bih taj dio prepustila nećaku.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 15:24   #17
Izjava o ustupu nasljedstva

Molim vas za pomoc.
Pokrenuta je ostavinska rasprava iza mog pok. djeda. Postoje tri nasljednika, brat BB, sestra XX i sestra YY. Dogovor postoji. Sestra XX se zeli odreci cijelog nasljedstva (vise cestica) na jednoj kat. opcini u korist brata i jedne katastarske cestice (na drugoj kat. opcini) u korist sestre YY. Brat zeli prihvatiti nasljedstvo (najveci dio) osim pomjenute cestice koju zeli ustupiti sestri YY. Sestra YY zeli ustupiti bratu sve osim te kat. cestice, koju zeli prihvatiti kao dio nasljedja. Svi zive u inozemstvu i ne mogu prisustvovati ost. raspravi. Moje pitanje je, moze li se ovako formulirati izjava i dostaviti JB:

(primjer izjave sestre YY):

Ja YY, …..., cerka pok. ..., …, ….., izjavljujem slijedeće:
Prihvacam se svog nasljednog dijela koji se nalazi na katastarskoj opcini KK i istovremeno ga ustupam mom bratu BB. Prihvacam se svog nasljednog dijela katastarske cestice br. ….. koja se nalazi na katastarskoj opcini MM, kao i nasljednih dijelova te katastarske cestice koje mi ustupaju moj brat BB i sestra XX.

Hvala unaprijed.
TenaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 22:22   #18
Može
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 14:05   #19
Ostavinska rasprava - molim savjet

Quote:
File kaže: Pogledaj post
Može
Molim savjet! Suprug je dobio poziv za ostavinsku iza nekih daljnjih rođaka koji su umrli prije 50-tak godina. Obzirom da ne stanujemo u mjestu saziva rasprave, zanima nas da li se refundiraju troškovi suda i na koji način da saznamo o čemu se zapravo radi jer u pozivu ne piše ništa.
kilbil is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 14:35   #20
Imamo sljedećeu situaciju:
1. nakon smrti djeda mama je prihvatila nasljedstvo i ustupila baki koja je onda bila vlasnik svega u zemljišnim knjigama

Također ima i polusestru iz bakinog prvog braka koja nije bila pozvana na ostavinsku raspravu dede jer nije bila njegova kćer i koja je zbog toga bila jako uvrijeđena i godinama nije dolazila niti razgovarala sa bakom (cca deset godina) i strašno je krivila i moju mamu i svoju mamu (baku) kao da su one krive kaj nije bila na ostavinskoj (imala je prezime svog oca).
Djed je inače 1/4 njihovog dijela kuće darovao mami još za života što je i mama upisala na sebe (očigledno je bio svjestan tetinog karaktera u odnosu na mamu). Ujedno moji mama i tata su dobili dozvolu da u vrtu iza kuće i naprave svoju kuću (sve su sami financirali) tj. mama je dobila dio u vrtu.

2. baka je također umrla i bio je dogovor između mame i tete (polusestre) da će se mama odreći bakinog dijela u kući ako se teta odrekne bakinog dijela u zemlji (vrtu) na kojem je sagrađena kuća u kojoj živimo jer nije diobenim ugovorom određeno kojo je čiji dio zemlje. Na samoj ostavini mama se uredno odrekla u korist tete dijela u kući i uopće nije shvatila da se teta nije odrekla dijela u zemlj (navodno je teta kod jb rekla da će to poslije one između sebe srediti???) tj. izigrala je dogovor a da to mama nije niti shvatila na ostavini dok nije stiglo rješenje od JB u kojem smo to sve pročitali.

Nakon svega kad je mama teti to rekla teta je počela "ucjenjivati" da se mama odrekne svog darovanog dijela u kući koji nije bio uopće u ostavini te da će se onda ona odreći dijela u vrtu (to naravno nije bilo niti spomenuto u usmenim dogovorima prije ostavine) što sve upućuje da je teta svjesno išla na izigravanje dogovora jer se jako protivila kad je mama rekla da bi ona volila da ja idem sa njom na ostavinu tj. da mi da punomoć jer se ona ne razumije u te stvari.

Inače kuća o kojoj je riječ je zajednička kuća koju su gradili djed i baka zajedno sa bakinim bratom i ženom (brat je umro mlad i tu je ostala živjeti ujna). Svatko je uživao polovinu kuće i zna se kojo je čiji dio iako nije napravljen diobeni ugovor. Ta šogorica nije imala nasljednika i obzirom da je moja mama tu u dvorištu i redovno bila na raspolaganju i ujni i svojoj mami, ujna je sa mamom napravila ugovor o doživotnom uživanju (isključivo njena želja) te je nakon smrti ujne mama postala vlasnicom njenog dijela kuće.

Moje pitanje je sljedeće:
1. obzirom da je mama prihvatila nasljedstvo iza svog oca (djeda) i ustupila mami (baki) svoji dio (nije ga se odrekla) i baka se vodila kao vlasnica svega - te se sad mama odrekla svega u kući iza bake u korist tete (a ova nije ispoštovala dogovor) da li je to konačno ili mi djeca možemo tražiti dio djedovog nasljedstva koji je mama prihvatila i ustupila baki?
2. da li se može poništiti ta ostavina obzirom da teta nije ispoštovala dogovor?

Da me krivo ne shvatite, nije da želimo dio u kući ( mama zbilja nema ništa protiv da joj sestra nasljedi iza mame kuću jer je ona i tako dobila ujnin dio) već jednostavno ako postoji opcija da se to ponovo pokrene želja nam je samo tetu na neki način potaknuti da ispoštuje dogovor koji je bio prije ostavine tj. da se i ona odrekne vrta u korist naše mame.
Kako je na toj parceli vrta naša kuća te nam je važno da nas nitko oko ničega ne zeza, a u tetu i njeno poštenje i dogovore očigledno ne možemo vjerovati.

Tetu jako "žulja" taj darovani dio od dede. Inače sad nakoon smrti i bake i njene šogorice i nakon ostavine ispada da mama ima 7/12 a teta 5/12 cijelog objekta. Činjenica je da su bakice cijeli život imale isti prednji ulaz i da se na kat u sobe ide iz zajedničkog ulaza samo su zaključavale svaka svoje sobe dok su na stražnju stranu imale odvoojene ulaze. Situacija sa kućom i korištenjem je takva da mama koristi dio koji je nasljedila od ujne, a teta bakin dio. Teta se isto bila usmeno obvezala da bu ona snosila troškove diobenog ugovora poslije (a što više ne vjerujem jer uopće ga ne spominje više). I sad čak i da mama popusti pritisku tete i daruje joj i taj dio koji je dobila od dede darovnim ugovorom, omjer u vlasništvu bi se okrenuo u korist tete te smo sigurni da bi ona vrlo brzo odradila taj diobeni ugovor i uzela od zajedničkog ulaza svoj dio i na taj način onemogućila ulaz u mamin dio što za razliku od tete, mama nikada ne bi napravila jer jednostavno nije takva osoba.
Inače baka je jako teška osoba bila i cijeli život je dirigirala mami i upravljala sa svime te se mama i skrbila za baku kad je onemoćala, teta em nakon smrti dede nije deset godina niti razgovarala niti dolazila i inače je bila samo gošća povremena. Teta je bila prisutna na samom kraju kad je baka već bila jednom nogom u grobu cca mjesec dana ( i ne mogu izbjeći napomenu da je poslije teta pričala da se eto ona brinula o mami na samrti - radi se o zadnjih mjesec dana a baka je bila nemoćna oko godinu i pol).

Dosta sam to naširoko opisala čisto da se stekne uvid u kompleksnost problema. Inače teta je situirana i zbrinuta.
BubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:03.