Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2012., 17:55   #141
Moj dr bio je izrazito zadovoljan kvalitetom snimki u Neuronu
I vjeruj mi, bolje da ti je bilo vruće, nego da si bio u Suncu. Kod njih je u prostoriji gdje se radi MR tako hladno da sam više od 3 mjeseca vukla posljedice i razne komplikacije
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 11:00   #142
Različite magnetne rezonance

Magnetna rezonanca u Hrvatskoj je skupa kao vrag. Zato sam našao u Bosni po znatno nižoj cijeni. Ali zanima me da li postoje razlike među MR uređajima, tj. da li postoji mogučnost da tamo gdje je jeftinije možda imaju neki neprecizni uređaj?

Konkretno, trebao bi snimiti kralježnicu pa me zanima da li je za te svrhe dobra svaka magnetna rezonanca ili je bitno da bude neki precizniji uređaj?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 13:13   #143
Kvaliteta snimke ovisi o uređaju, a isto tako i o onome tko snima i radi li to na brzinu ili precizno. Moze se dogoditi da neurokirurga snimke ne zadovoljavaju, a to je znao biti slučaj kad se rade privatno. Kakva je trenutna situacija, obzirom na stanje u zdravstvu i liste čekanja - ne znam.
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 13:18   #144
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Magnetna rezonanca u Hrvatskoj je skupa kao vrag. Zato sam našao u Bosni po znatno nižoj cijeni. Ali zanima me da li postoje razlike među MR uređajima, tj. da li postoji mogučnost da tamo gdje je jeftinije možda imaju neki neprecizni uređaj?

Konkretno, trebao bi snimiti kralježnicu pa me zanima da li je za te svrhe dobra svaka magnetna rezonanca ili je bitno da bude neki precizniji uređaj?
Najbitnija stvar od svega je tko ti očitava snimke, odnosno, treba biti ekspert u očitavanju nalaza. Džabe mu i aparat od 3T, ako nema pojma šta treba gledati i kako izgledaju normalne strukture, a kako anomalije.
Esthelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 14:05   #145
Quote:
Esthelle kaže: Pogledaj post
Najbitnija stvar od svega je tko ti očitava snimke, odnosno, treba biti ekspert u očitavanju nalaza. Džabe mu i aparat od 3T, ako nema pojma šta treba gledati i kako izgledaju normalne strukture, a kako anomalije.
E, ali meni treba da me netko snimi pa da to kasnije odnesem svojoj doktorici koja će me uputiti po potrebi kod ortopeda ili fizijatra ili tko je već nadležan za probleme kralježnice. Zatim će taj specijalista čitati snimke.

Znači nisam mislio da taj doktor iz Bosne i Hercegovine koji će me snimiti sa MR ujedno i tumači snimku.

Da li je u ovom slučaju svejedno tko snima i kakva je magnetna rezonanca ili bi se moglo dogoditi da snimka ne vrijedi pišljiva boba zbog lošeg uređaja i lošeg rokovaoca uređajem?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 17:05   #146
Na MR se u pravilu ide sa povijesti bolesti od specijaliste kako bi radiolog tocno znao na koje dijelove treba posebno obratiti paznju prilikom snimanja.
A to da dr opce prakse trazi takvu snimku da bi onda slala dalje specijalistu
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 20:15   #147
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
E, ali meni treba da me netko snimi pa da to kasnije odnesem svojoj doktorici koja će me uputiti po potrebi kod ortopeda ili fizijatra ili tko je već nadležan za probleme kralježnice. Zatim će taj specijalista čitati snimke.

Znači nisam mislio da taj doktor iz Bosne i Hercegovine koji će me snimiti sa MR ujedno i tumači snimku.

Da li je u ovom slučaju svejedno tko snima i kakva je magnetna rezonanca ili bi se moglo dogoditi da snimka ne vrijedi pišljiva boba zbog lošeg uređaja i lošeg rokovaoca uređajem?
Ajmo redom. Imaš neki problem, pr. boli te kralježnica, normalan redoslijed bio bi ovakav:

1. dr. opće medicine - šalje te neurologu, neurofizijatru, vertebrologu ili nekom desetom
2. odeš kod specijaliste, pr. vertebrologa - i on zaključi iz tvojih simptoma, da bi se moglo raditi o iskliznuću diska ili uklještenju živca bla bla, pa te šalje na daljnje pretrage, međuostalom i na MR; e sad on ovdje na temelju fizikalnog pregleda konstatira jel će ti snimati cijelu kralježnicu ili samo lumbalni dio, ili i sakralni, možda i vratni dio kralježnice, možda treba snimiti zdjelicu, možda i kukove, ako je vrstan specijalist onda napiše i što se s osobitom pažnjom treba snimiti i koja su to mjesta tako da inžinjer radiologije zna što treba snimati, a radiolog što treba gledati na snimkama
3. odeš na MR - naprave snimanje prema uputama specijalista
4. odeš sa tim nalazom MR-a kod prvotnog specijalista koji te je i uputio na MR i on ti zapravo tumači nalaz i daje preporuke ovisno o nalazu, što i kako dalje

Nadam se da je sad malo jasnije. Sretno!
Esthelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 20:50   #148
Quote:
Esthelle kaže: Pogledaj post
Ajmo redom. Imaš neki problem, pr. boli te kralježnica, normalan redoslijed bio bi ovakav:

1. dr. opće medicine - šalje te neurologu, neurofizijatru, vertebrologu ili nekom desetom
2. odeš kod specijaliste, pr. vertebrologa - i on zaključi iz tvojih simptoma, da bi se moglo raditi o iskliznuću diska ili uklještenju živca bla bla, pa te šalje na daljnje pretrage, međuostalom i na MR; e sad on ovdje na temelju fizikalnog pregleda konstatira jel će ti snimati cijelu kralježnicu ili samo lumbalni dio, ili i sakralni, možda i vratni dio kralježnice, možda treba snimiti zdjelicu, možda i kukove, ako je vrstan specijalist onda napiše i što se s osobitom pažnjom treba snimiti i koja su to mjesta tako da inžinjer radiologije zna što treba snimati, a radiolog što treba gledati na snimkama
3. odeš na MR - naprave snimanje prema uputama specijalista
4. odeš sa tim nalazom MR-a kod prvotnog specijalista koji te je i uputio na MR i on ti zapravo tumači nalaz i daje preporuke ovisno o nalazu, što i kako dalje

Nadam se da je sad malo jasnije. Sretno!
E ali moja doktorica je obavila pregled i ustvrdila da mi je kraljeznica kriva na vise mjesta. Poslala me na rendgen cijele kraljeznice. Ja sam mislio da umjesto rendgena koji puno zraci (snimao sam se vise puta do sada po raznim dijelovima tijela) i koji je manje precizan, da otidjem privatno na MR jer je to navodno preciznije.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 20:52   #149
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
E ali moja doktorica je obavila pregled i ustvrdila da mi je kraljeznica kriva na vise mjesta. Poslala me na rendgen cijele kraljeznice. Ja sam mislio da umjesto rendgena koji puno zraci (snimao sam se vise puta do sada po raznim dijelovima tijela) i koji je manje precizan, da otidjem privatno na MR jer je to navodno preciznije.
Ta doktorica je doktorica čega? Je li ona specijalist? Ako nije, neka te pošalje specijalistu, koji će nakon fizikalnog pregleda ustvrditi jel ti treba MR i kojeg dijela kralježnice.
Esthelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 23:17   #150
Quote:
Esthelle kaže: Pogledaj post
Ta doktorica je doktorica čega? Je li ona specijalist? Ako nije, neka te pošalje specijalistu, koji će nakon fizikalnog pregleda ustvrditi jel ti treba MR i kojeg dijela kralježnice.
To je doktorica obiteljske medicine. Ona me nije poslala na MR, nego na RTG. Da li je opravdano ići na RTG u ovoj situaciji ili bi trebao zahtijevati da idem prvo kod ortopeda?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 08:15   #151
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
To je doktorica obiteljske medicine. Ona me nije poslala na MR, nego na RTG. Da li je opravdano ići na RTG u ovoj situaciji ili bi trebao zahtijevati da idem prvo kod ortopeda?
Uopće nisi napisao na kakav problem se sumnja kod tebe

U principu, prvo se počne sa rendgenom, pa ako se na rtg snimci pokaže nešto sumnjivo, poslat će te na MR. (govorim o specijalisti). Prvo ti obavi rendgen, pa ćeš biti puno pametniji što i kako dalje, nakon toga.
Esthelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 08:17   #152
Jasno mi je da želiš izbjeći zračenje, ali nemoj ići na MR ovako na svoju ruku, nema smisla! A svaki specijalist će te tražiti u startu RTG snimku, tako da je bolje da je već imaš, pogotovo obzirom koliko se čeka na pregled.
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 08:43   #153
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
To je doktorica obiteljske medicine. Ona me nije poslala na MR, nego na RTG. Da li je opravdano ići na RTG u ovoj situaciji ili bi trebao zahtijevati da idem prvo kod ortopeda?
algoritam liječenja za tegobe kralježnice ti je kod nas 1.RTG...tako da je LOM ispravno postupila,a MR možeš dobit na preporuku tek na ortopeda ili neurologa..a opčenito svima u zdrastvenom sustavu se diže kosa kad im spomeneš MR MR danas treba zaslužiti
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 10:42   #154
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
algoritam liječenja za tegobe kralježnice ti je kod nas 1.RTG...tako da je LOM ispravno postupila,a MR možeš dobit na preporuku tek na ortopeda ili neurologa..a opčenito svima u zdrastvenom sustavu se diže kosa kad im spomeneš MR MR danas treba zaslužiti
Da li te doktori šalju prvo na RTG i da li se naljute kad spomeneš MR zato jer malo ima MR uređaja, preskupo je održavanje tih uređaja i vrlo je neracionalno da svi redom idu na MR... ili je to zato što MR snimka nije dovoljno precizna kao RTG? Da li treba prvo preko RTG vidjeti što, kako i na koji način snimati pomoću MR da bi inženjer koji vrši snimanje mogao pravilno odraditi korake MR snimanja i na taj način osigurati preciznost i svrhovitost snimke?

Ja inače nisam mislio pilati doktoricu da mi napiše uputnicu za MR jer znam da je to teško dobiti, a i nema smisla jer se MR u Splitu čeka 100 godina. Zato sam mislio platiti pare da to obavim privatno.

Nemam fobije od zračenja RTG-a, snimao sam ruku, nogu, zub... ali ne znam da li je štetno ako se snima cijela kralježnica. Pretpostavljam da je tada zračenje puno veće jer se snima skoro cijelo tijelo uzduž i poprijeko. Što vi mislite?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 10:54   #155
Uvijek se prvo ide na RTG, a pogotovo kad treba snimati cijelu kralježnicu. Zračenja ima, naravno, ali ako imaš tegobe i to nepravilnosti uzduž cijele kralježnice, naravno da će te poslati prvo na rendgen. Sa tom snimkom ideš specijalistu, a onda on odredi da li treba i koji segment snimati MR-om. Nema smisla ovako MR-om snimati cijelu kralježnicu, samo ćeš baciti novac. Kako će radiolog znati na što treba obratiti pažnju? Ili će ti samo "protrčati" duž kralježnice i imat ćeš neupotrebljive snimke
__________________
H
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 11:34   #156
Quote:
hsfi kaže: Pogledaj post
Uvijek se prvo ide na RTG, a pogotovo kad treba snimati cijelu kralježnicu. Zračenja ima, naravno, ali ako imaš tegobe i to nepravilnosti uzduž cijele kralježnice, naravno da će te poslati prvo na rendgen. Sa tom snimkom ideš specijalistu, a onda on odredi da li treba i koji segment snimati MR-om. Nema smisla ovako MR-om snimati cijelu kralježnicu, samo ćeš baciti novac. Kako će radiolog znati na što treba obratiti pažnju? Ili će ti samo "protrčati" duž kralježnice i imat ćeš neupotrebljive snimke
Što se tiče novaca to je najmanji problem. MR je vrlo jeftina u inozemstvu.

Nisam imao pojma da tako stvari stoje kod MR, da je snimka neprecizna ako se snimi cijela kralježnica. Naime, vidio sam na onim siteovima za popuste da se nekoliko privatnih klinika reklamira na način da daju popust kod snimanja kralježnice. Onda kažu ovako:
- "Snimanje jednog dijela kralježnice (vratni, središnji ili lumbalni) 800 kn umjesto 1600 kn"
- "Snimanje cijele kralježnice samo 2400 kn umjesto 4800 kn". Odlična prilika!

Znači te klinike u biti prodaju muda za bubrege. Ljudi koji imaju bolove u leđima otiđu tamo na snimanje jer oni velikodušno daju popust, a ustvari snimka na kraju ispadne neprecizna.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 14:07   #157
Jel se može raditi MR ako imam živinu plombu?
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 14:32   #158
naravno, s amalgamskim plombama se smije u MR
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 08:28   #159
Trebala bi preporuku gdje je najbolje napraviti MR čitavog tijela,a pošto sama plaćam ne bi željela baciti novce.
Anita4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 15:22   #160
Quote:
Anita4 kaže: Pogledaj post
Trebala bi preporuku gdje je najbolje napraviti MR čitavog tijela,a pošto sama plaćam ne bi željela baciti novce.
Anita zašto bi to radila? To je najneisplativije sto mozes napraviti...to se radi samo ako se sumnja na neki tumor ili slicno, ond nešto vece sto se moze eventualno vidjeti na takvom snimamju.
Jer radiolog, ako se nešto vidi, ce te poslije poslati opet na mr ali specificno samo tog dijela.

Mr cijelog tijela se ne radi detaljno u odnosu kada se radi samo jedna segment. Ne rade se svi presijeci i ne rade se sve sekvence koje bi se inace radile ciljano.
Npr mr koljena ti traje cca 20-30 min a cijelo tijelo cca 2h...a npr svaki zglob ti je jedan segment, kralj ima tri...pa racunaj

Bolje je ici ciljano na mr. Govorim iz iskustva jer sam kroz posao odradio jako puno mr pretraga.
Po meni ti je to bacanje novca osim ako ne postoji stvarno dobar razlog

Zadnje uređivanje DadCav : 10.05.2014. at 15:31. Reason: dopuna
DadCav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:01.