Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2008., 17:07   #1
Grijanje klima-uređajem

Ima li netko možda iskustava sa grijanjem na klima uređaj?
Znam da se mnogi ljudi na obali griju isključivo tako ali zanima me da li se netko i u unutrašnjosti tako grije?
Konkretno, ja sam u Zagrebu i planiram uzeti klimu Panasonic 5.3 kW sa inverterom. Kvadratura stana je oko 50 m2 i to bi bio jedini izvor grijanja. Alternativa su konvektorski radijatori.
Da li je istina da klima s inverterom može učinkovito grijati do -15 oC ili ispod nule samo puše hladni zrak?

Zadnje uređivanje Majstor : 21.02.2015. at 15:08. Reason: Ispravljanje naslova teme
Guybrush Threepwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 00:24   #2
klima moze grijati na -15 ali sa jednog mjesta ces vise nego tesko ugrijati cjeli san osim ako ti cjeli stan nije jedna prostorija i mislim ta ti je ta klima na knap za tu kvadraturu za grijanje
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 11:25   #3
nebuš se na klimu ogrijal, to su puste priče...
jeronimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 19:27   #4
Quote:
puger kaže: Pogledaj post
klima moze grijati na -15 ali sa jednog mjesta ces vise nego tesko ugrijati cjeli san osim ako ti cjeli stan nije jedna prostorija i mislim ta ti je ta klima na knap za tu kvadraturu za grijanje
3 prostorije su spojene u obliku slova L, nema vrata, samo lučni prolazi između njih. Najvažnije mi je da je dobro zagrijana prostorija u kojoj se sama klima i nalazi jer je to dnevni boravak, a ostale dvije su blagovaonica i kuhinja manje bitne, što dođe do njih dobro dođe. Bitno mi je samo da se mogu grijati i pri nižim temepraturama, tj. oko -10 do -15
Guybrush Threepwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2008., 21:30   #5
ja mislim da bi bilo kritično ako bi temperatura par dana zaredala minus 10 i manje vanjska bi se mogla smrznit i onda ništa dok ne otopli.
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 00:08   #6
moje misljenje je i dalje da iz jedne prostorije nemozes grijati druge
da stavljas radijatore stavio bi ih u svaku prostoriju da imas el grijalice imo bi ih u svakoj prostoriji
na takav nacin grijanja neces se ogrijati
__________________
sorry but jebiga
puger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 22:44   #7
zanimljivo
__________________
Potpis uklonjen jer je bio protivan pravilima Foruma. ~Desiree
shimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 00:09   #8
Quote:
puger kaže: Pogledaj post
moje misljenje je i dalje da iz jedne prostorije nemozes grijati druge
da stavljas radijatore stavio bi ih u svaku prostoriju da imas el grijalice imo bi ih u svakoj prostoriji
na takav nacin grijanja neces se ogrijati
prirodnom cirkulacijo nema sanse da ugrijes sve tri prostorije da bude prihvatljivo jedino da probas uzet klimu sa dve unutrasnje jedinice samo to je onda znantno veci trosak
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2008., 08:48   #9
Quote:
Guybrush Threepwood kaže: Pogledaj post
Ima li netko možda iskustava sa grijanjem na klima uređaj?
Znam da se mnogi ljudi na obali griju isključivo tako ali zanima me da li se netko i u unutrašnjosti tako grije?
Konkretno, ja sam u Zagrebu i planiram uzeti klimu Panasonic 5.3 kW sa inverterom. Kvadratura stana je oko 50 m2 i to bi bio jedini izvor grijanja. Alternativa su konvektorski radijatori.
Da li je istina da klima s inverterom može učinkovito grijati do -15 oC ili ispod nule samo puše hladni zrak?
moze se ovako kako si opisao. u DB-u ce ti biti dobro ali u ovim drugim prostorijama ce biti nekoliko stupnjeva manje. ja grijem kucu od 130m2 i imam jednu klimu od 6kw i jednu od 5 i grijale su na -10 jer do sad nije bilo hladnije...smrzava se klima i oko 0 pa nikom nista..ode u defrost, odledi i nastavi dalje...grijanje na klimu ima dosta prednosti (jako niska cijena grijanja,ne tako velika pocetna investicija, komfor)..lose strane su sta se osjeti neko kretanje zraka. ako si ispod nje znacajno a ako nisi onda nista ili skoro nista. ali je jos gore sta joj kapacitet pada sa padom temperature i zato je dobro uzeti sto jacu klimu.
uglavnom moguce se grijati na klimu na kontinetnu ali bi moglo biti problema kada se temp. spusti ispod -10 jer potrebe za energijom su sve vece a klima ti daje sve manje..ali takovih dana u prosle 2 godine nije niti bilo a kad gledas prosjeke temp. u zadnjih 50 godina skoro da preko dana niti nema takovih temperatura...

tako da si uzmi nekog ko se kuzi i to je to... ja bi ti preporucio od fujitsua awy14 od 6kw. sigurno najbolja klima na trzistu. i ne bi bilo zgorega imati mozda 2 klime just in case jer je najveci problem klima njihov kapacitet pri nizim temp. tada bi ti dobro dosle 2.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 12:31   #10
Može se grijati voda na klimu, ne vidim onda zašto ne i kuća pomoću radijatora. Rođak mi radi u jednoj frigo firmi, i tamo ugrađuju vanjsku jedinicu klime za grijanje bojlera vode - znači bez unutarnje jedinice. Koriste se za grijanje bazena, pa opet kažem može i za radijatore. E sad ostaje pitanje cijene takve instalacije jer koliko sam vidio ne ugrađuje se u manje objekte, vjerojatno jer je ekonomski neisplativo, ali sve se može kad se hoće.
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 13:13   #11
klime = toplotne pumpe ili po hrvatski dizalice topline
noremalno da postoje kombinacije zrak-- voda i one se sve ucestalije koriste za grijanje nizkoenergetskih kuca dalo bi se se preradit klimu a i cesto to rade ljudi koji se malo kuze u to, normalno to je onda sistem niskotemperaturnog grijanja koji potrazuje ili podno grijanje ili dimenzijoniranje radijatora za takav rezim rada
inace ima i za kupit takve toplotne pumpe
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 13:26   #12
Ja sam se probala grijat na klimu jednom kad je na moru bilo hladno i mislim da to nema nikakvog smisla. Bilo mi je toplo dok je puhalo i dok sam sjedila ispod nje. Čim sam je ugasila rashladilo se je za minutu, kao da nikad ni nisam grijala. O grijanju drugih prostorija da ne govorim... a mislim da guta dosta struje, i to za ništa!
littlefoot78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2008., 20:10   #13
ma u unutrašnjosti je još veći problem pustite to ući će u defrost. vidio sam klimu samsungovu sa inverterom koja se toliko smrzla da je ventilator za led zapinjao nije sa mogao vrtjeti, i sad zamislite da se to dogodi u po zime kad zahladi danima na -10
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 00:32   #14
Quote:
littlefoot78 kaže: Pogledaj post
Ja sam se probala grijat na klimu jednom kad je na moru bilo hladno i mislim da to nema nikakvog smisla. Bilo mi je toplo dok je puhalo i dok sam sjedila ispod nje. Čim sam je ugasila rashladilo se je za minutu, kao da nikad ni nisam grijala. O grijanju drugih prostorija da ne govorim... a mislim da guta dosta struje, i to za ništa!
joj kolko bedastoća u malo rečenica..prvo, guta izrazito malo struje i to se cak moze dokazati i teorijom i praksom i cime god hoces.
drugo, velika je glupost da kad ugasis klimu da je vrlo brzo hladno..i kod grijanja klimom i drugim vrstama grijanja, treba vremena da se zagriju predmeti, zidovi i stropovi u tom objektu...kod grijanja npr. infra grijalicam to ide apsolutno prvo, a onda ti predmeti griju zrak..kod grijanja klimom je drukcije vodjenje topline i prvo se grije zrak koji onda naravno grije i zidove i sve ostalo i koji akumuliraju tu toplinu..ali za to je naravno potrebno vrijeme..ako si klimu ugasila za 10 min naravno da to nije dosta da se ista zagrije..potrebno je citav dan i vise..
ja klimu gasim po noci i temp. sa 20 padne na 19. sta kazes na to?
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2008., 21:29   #15
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
joj kolko bedastoća u malo rečenica..prvo, guta izrazito malo struje i to se cak moze dokazati i teorijom i praksom i cime god hoces.
drugo, velika je glupost da kad ugasis klimu da je vrlo brzo hladno..i kod grijanja klimom i drugim vrstama grijanja, treba vremena da se zagriju predmeti, zidovi i stropovi u tom objektu...kod grijanja npr. infra grijalicam to ide apsolutno prvo, a onda ti predmeti griju zrak..kod grijanja klimom je drukcije vodjenje topline i prvo se grije zrak koji onda naravno grije i zidove i sve ostalo i koji akumuliraju tu toplinu..ali za to je naravno potrebno vrijeme..ako si klimu ugasila za 10 min naravno da to nije dosta da se ista zagrije..potrebno je citav dan i vise..
ja klimu gasim po noci i temp. sa 20 padne na 19. sta kazes na to?
Slažem se u potpunosti i ja se grijem na klimu i još se nismo smrzli...cak ni preko noci ....
prigorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2008., 21:40   #16
Živim na moru i grijem se klimom godinama. Istina je da je jeftino i da se čovjek može ugrijati, ako vanjska temperatura nije ispod -2 za obične klime (nemam sa inverterom jer su bile preskupe kada sam ih ja ugrađivao). Istina je da se baš ne može hodati kratkih rukava kada zazimi i da se teško može ugrijati druga prostorija (a i ohladiti ljeti) te da treba dogrijavati grijalicom kada jako zazimi i noću (prvenstveno zbog buke, ako imate malo dijete ili volite spavati u toplom i smeta vam šum klime), što meni na moru nije problem jer je to 15-tak dana godišnje (prošle zime i manje). Najveća prednost je u prelaznim razdobljima (jesen-proljeće) kada je sasvim dovoljna čak i za klimu u unutrašnjosti, ali kada stisne zima treba imati pomoćnu varijantu jer ćete se smrznuti. S druge strane, mene kompletna struja za grijanje ne košta više od 1500 kn (prošle zime ispod 1000 kn) za stan od 70-tak kvadrata u staroj zgradi (beton bez izolacije).
S obzirom na globalno zatopljenje i pojeftinjenje klima-uređaja, mislim da se isplati investirati.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2008., 11:27   #17
Quote:
ninoid kaže: Pogledaj post
Živim na moru i grijem se klimom godinama. Istina je da je jeftino i da se čovjek može ugrijati, ako vanjska temperatura nije ispod -2 za obične klime (nemam sa inverterom jer su bile preskupe kada sam ih ja ugrađivao). Istina je da se baš ne može hodati kratkih rukava kada zazimi i da
problem kod klime je jedino njezin kapacitet. tako da ovo sta ti govoris je totalna glupost...to je isto koda bi u sobu koja zahtjeva 4kw ti stavio grijalicu od 2 kw koja ti je dovoljna samo kad je vani +7 i onda kad padne temp. na -5 ti kazes da se nemozes ugrijati na el. grijalicu.
ti imas problem sta ti je klima premalog kapaciteta...ako ja grijem kucu na kontinentu na -9 (unutra je bilo 19-20 u tom trenutku) onda mi ne mozes reci da se ne moze na -2...i to nema veze dali je inverter ili nije..vidio sam i obicnog samsunga koji grije na -12...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 23:35   #18
Ja sam opisao moje višegodišnje iskustvo, a ne nešto što sam vidio, ćuo ili mislio. E sada, ako je to totalna glupost onda bi se svi ljudi već odavno grijali samo na klime a ostali načini grijanja bi završili u ropotarnici povijesti.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 00:17   #19
Quote:
puger kaže: Pogledaj post
moje misljenje je i dalje da iz jedne prostorije nemozes grijati druge
da stavljas radijatore stavio bi ih u svaku prostoriju da imas el grijalice imo bi ih u svakoj prostoriji
na takav nacin grijanja neces se ogrijati
istina, u ovim drugim prostorijama ce ti zidovi biti hladni i kondenzirat ce se vlaga na njima, nije bas ugodno, ni zdravo!
sasquatch is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2008., 22:32   #20
Quote:
ninoid kaže: Pogledaj post
Ja sam opisao moje višegodišnje iskustvo, a ne nešto što sam vidio, ćuo ili mislio. E sada, ako je to totalna glupost onda bi se svi ljudi već odavno grijali samo na klime a ostali načini grijanja bi završili u ropotarnici povijesti.
klima ti je lose odabrana i ti toga nisi ni svjestan nego pricas protiv necega o cemu ne znas osnovne principe rada..jos ti sve ljepo objasnim i ti opet po istom.
i ja se grijem na klimu i to na kontinetnu i to uspjesno za sada, a kao sto vidis znam o tome vise nego ti.
ko se misli grijati na klimu mora znati u sta ulazi i sta mu je potrebno. to nisu radijatori pa da ih se utrpa i previse i to ce sigurno grijati..klima je skup uredjaj i ljudi vecinom uzmu podkapacitiranu a taman da i uzmu prekapacitiranu opet se moze desiti da kad je najhladnije nece biti bas 22 u kuci nego nesto na sta mala djeca mozda i nisu navikla..i za taj slucaj treba imati spremno rjesenje ali to ne moze covjek koji se ide grijati s klimom a ne zna sta moze ocekivati.
klima nije bas idealno rjesenje za grijanje na kontinentu ali se sigurno moze i to za jako male mjesecne rate struje i uz neke zivotne prilagodbe koje kod radijatora ne trebaju...i ja cu si staviti plinsko centralno ali mi je za sad klima sasvim zadovoljavajuca i nemam cak niti ikakav backup.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.